Texelsche Courant van Zaterdag 12 Juli 1930, TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Coöp. Zuivelfabriek „De Eendracht"* De officieels opening. De Coöp. Zuivelfabriek „De Een dracht", gelegen aan de Schilderweg, is Donderdagmorgen in tegenwoordigheid van bestuur, directeur en verscheiden ge- noodigden officieel geopend. N* Omstreeks elt uur kwam men in de zaal van de tegenover de fabriek gelegen lunchroom bijeen. Onder de aanwezigen merkten we behalve de leden van het be stuur en de directeur op de heeren dt. Schey, rijkszuivelconsulent, burgemeester Oort, wethouder Keijser, gem.-secr. C. Jonker, J. Kikkert Nz., voorz. der Coöp. Boerenleenbaank, Qros, de architect, Schoenmaker, mede zijn broer als aanne mer vertegenwoordigende, Van der Ploeg! installateur. Ook eenige dames waren aan wezig. o Als eerste spreker voerde de heer C* Stoepker, voorz. der Coop., het woord. Hij heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het biezonder de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, dr. Schey, er\ de heeren Gros en Van der Ploeg. De Bond van Coöp. Zuivelfabrieken had bericht van verhindering gezonden. Vervolgens memoreert spreker de ge schiedenis van „de Eendracht", aanvan gende in het najaar van 1928. Toen heeft spr. zich met de heeren Meindertsma en C.Roeper, om advies gewend tot dr.< Schey, die aanraadde een nieuwe coöpe ratieve tabriek te stichten. Dankbaar maakte spreker gewag van de voortdu rende steun, van dr. Schey onder vondfen.i In het voorjaar van 1929 werd ernstig ge poogd tot samenwerking met de Waal te komen, maar men leed schipbreuk. Met verdubbelde ijver is men aan de aibeid getogen om 1 April 1930 gereed te zijn,, en met succes. We danken dit, ver volgde spr., in de eerste plaats aan dr* Schey, die ons onvermoeid ter zijde stond, steeds con'tact met ons hield en niet na liet in wankelmoedige oogenblikken ons een riem onder het hart te steken. De samenwerking liet in het bestuur niets té wenschen over, de steun der leden miste zijn gunstige uitwerking niet, terwijl de heeren Gros, architect en Gebr. Schoen makers, als aannemers door eendrachtige samenwerking een mooie tabriek het zan* zijn hebben gegeven. De fa. Van der Ploeg komt lof toe voor de tijdige en royale aflevering, het gemeentebestuur voor de tegemoetkoming waar het de bouwplannen betrof, terwijl aan de dijk graaf der Dertig Polders, de heer J. S* Dijt, dank mag worden gebracht voor de wijze, waarop de kwestie van het afval- water werd opgelost. Ook de heer Klimp heeft recht op onze waardeering; denk maar eens aan de langdurige vergadering bij Westdorp, waarin de Statuten werden vastgesteld en de coöperatie de naam „Eendracht" ontving. Niet in de laatste plaats moet door mij hier hulde worden' gebracht aan de directeur en de eerstö kaasmaker Holtrop, die zich zooveel moeite hebben gegeven om op 1 April de melk te kunnen ontvangen. Het was een zeer moeilijk begin daar de fabriek nog niet was opgeleverd en toch de werk zaamheden aan de verwerking van me k en melkproducten verbonden, met alle macht moesten worden aangepakt. Spreker besloot met de wensch, dat de tabriek binnen afzienbare tijd te klem zou zijn en dat de organisatie meer en meer aan leden zou mogen winnen, opdat zij meer weerstand kan bieden en nog1 meer bereiken zal. Vervolgens sprak burgemeester Ooit die als zijn overtuiging te kennen gaf, dat de inrichting er een is van groot nut en- belang. Wanneer melk en melkproducten een goede weg vindt, komt dat het eiland ten goede. Ik geloof, ging spr. verder, dat deze tabriek Texel weer een stap in de' goede richting heeft gebracht. Hoewel ik never con centratie dan d e centralisatie had gezien, hoop en vertrouw ik toch, dat de nieuwe coöperatie een goede en gelukkige toekomst tegemoet gaat, Het uiterlijk der tabriek doet flink en torsch aan, aan welke indruk ik vertrouw dat het innerlijk evenredig is. Ik dank u voor de ontvangst, wensch de directeur een aangename werkkring toe en hoop, dat het bestuur van de fabriek veel goeds mag beleven. Spreker besloot met de onderneming veel succes te wenschen, Na de burgemeester sprak dr, Schê), dP in de eerste plaats dank bracht aam voorz, voor de tot hem gesproken vrien delijke woorden. Het was destijds geen gemakkeh ke taak voor mij, vervolgde spr inzake de stich ting eener nieuwe tabriek advies te geven... Het cdnc niet alleen over technische kwes ties, "maar ook over kwesties, waarmee t Al gaat het licht nog zoo snel....... Uit New-York wordt gemeld, dat de Amerikaansche geleerde Dr. Micholson een luchtledige buis van meer dan een mijl heeft geconstrueerd. Hij wil trach ten met behulp van deze buis, spiegels en zeer fijne meetinstrumenten de snel heid van het licht te berekenen. Twee sterren in één bootje. De bekende filmsterren Bebe Daniels en Ben Lyon zijn met elkaar in het huwe lijksbootje gestapt. De fotograaf wist ze juist voor de start nog even te „nemen." persoonlijk belang gemoeid was. Het ging er om wijziging te brengen in de bestaan de toestand, welke niet langer bestendigd mocht worden. Ik moest op een onpartij dig standpunt staan en wees de weg aan naar mijn beste weten. Ik adviseerde de oude tabriek niet te koopen; ik meende dit te moeten doen en geloot, niet verkeerd te hebben gezien. We zagen an dere bedrijven door centralisatie sterker worden; ik was dan ook niet gerust,voor ernstig gepoogd was met de Waal tot sa menwerking te komen. Zoo is gebeurd, maar vergeefs. Toen was er geen andera weg: er moest een nieuwe fabriek komen. Maar dan moest gelet worden op een voud, op de financiën, zonder aan da eischen, waaraan de tijd verlangt, dat de tabriek voldoet, tekort te doen. De fa briek is er gekomen en veroorlooft aan melk en melkproducten de grootst moge lijke zorg te besteden. Met het bestuur heb ik steeds prettig samengewerkt, evenals met de heeren Gros en Van der Ploeg en in de laatste maanden ook met de heer Boer, directeur, die zich zooveel moeite heeft getroost. Het deed me genoegen, dat u dat waar deert. Ik heb vertrouwen in de zaak, in de eerste plaats om de gunstige plaats van de tabriek, zoowel wat haar ligging boven de grond betreft als wat aangaat de aan wezigheid van goed water. Verder is, wat de leider aangaat, een goede keus ge daan. Alles samenvattende heb ik geen spijt over wat gedaan is en ik eindig met uw zaak het beste toe te wenschen. Ten slotte sprak de heer Boer, direc teur, die aanving met zijn hartelijke dank te betuigen voor de waardeerende woor den, tot hem gericht, en voorts een be roep deed op bestuur en personeel, op dat de prettige samenwerking, welke tot nog toe bestond, een blijvende zou mogen zijn. De heer Boer gewaagde van dè mo derne inrichting, waardoor de fabriek aan de hoogste eischen zal kunnen voldoen en deed een beroep op alle veehouders, welke nog niet als lid zijn toegetreden, opdat de inrichting nog voordeeliger kan worden geëxploiteerd- dan op heden het geval is. Spreker twijfelde er niet aan, ot de „Eendracht" gaat dank zij eendrach tige samenwerking een tijdperk van nog grooter bloei tegemoet en zal een steun worden voor alle gezinnen op Texel. De burgerij zal inzien, aldus spr., dat ze verstandig doet, zuivelproducten van deze tabriek te betrekken, omdat ze weet, dat er daar de uiterste zorg aan wondt) besteed. De waardeering blijft niet uitj Alle boter blijft op Texel en soms kunnen we aan de vraag niet eens voldoen. Spr. vertrouwt, dat de fabriek zal groeien en: bloeien en binnenkort te klein zal blijken* o Na deze speeches, welke alle door ap plaus werden gevolgd, werd gelegenheid geboden de fabriek te bezichtigen, waar van een dankbaar gebruik werd gemaakt I Daar we reeds bij de niet-officieele ope ning de inrichting besproken hebben, kunnen we thans gevoegelijk met deze vermelding volstaan, j o— Omstreeks twee uur vereenigden be stuur, directeur en genoodigdert zich aan I de koffietafel in hotel „de Lindeboom"; er heerschte een echte feeststemming en i men deed ér de tafel alle eer aan. i I De heer C.Stoepker wijdde een dronk aan het welslagen der nieuwe onderne ming, waarmee allen gaarne instemden. TT De heer R.P.Keijser, wethouder, sprak ■f namens het gemeentebestuur; de burge meester was verhinderd mede aan de koffietafel aan te zitten. Hij zeide aan het welslagen niet te twijfelen, gezien de steun van dr. Schey en de ondernemingsJ geest, welke bestuur en leden bezielt. Uit voerig stond spr. stil bij het water, een levensbelang voor de fabriek niet alleen, maar voor heel Texel en voor de vee houders niet in de laatste plaats. Een waterleiding mag op Texel niet lang meer op zich laten wachten. De polders echtcp staan de rentabiliteit van zoo'n bedrijf in de weg en betoogde spr. die zijn het, die de grootste offers zullen moeten' brengen. Ik zou daarom willen eindigen met de woorden: „Help ons in ons stre ven naar een waterleiding voor heel TexekJL-i De heer C. Stoepker gaf te kennen met deze woorden wel in te stemmen, maait het er op volgen, dat hij niet gaarne zou zien, dat men de tabriek ging droogleg gen. En daarop bestond z.i. kans, wan neer men voor heel Texel water ging ont trekken aan de Hoogeberg, wat immers 't plan was. Weth. Keijser meende de heer Stoepker evenwel gerust te kunnen stellen. De wai- tervoorraad ter plaatse zou voor een lange reeks jaren toereikend zijn. Dr. Schey gat in overweging, zich maar Drtet ongerust te maken, daar de zaak bij' het Rijksbureau voor Drinkwatervoorzie ning in goede handen is. De tabriek zal: wel niet vergeten worden. In een humoristisch geestig speechje gat de heer Van der Ploeg, die de fabriek van zuiveKverktuigen voorzag, uiting aan zijn gevoelens van dank en waardeering! voor de wijze, waarop hij met het be stuur had mogen samenwerken en het hem tegemoet getreden was. De verslaggever van de Texelsche Cou rant bracht dank voor de invitatie om deze officieele opening te willen bijwonen en zeide „de Eendracht" alle medewerking toe, welke men redelijkerwijs van hem kan verlangen. Met nadruk wees hij erop, ook in deze penibele aangelegenheid Isteeds de grootst mogelijke objectiviteit te hebben betracht. Ook de directies der mdere zuivelfabrieken kunnen op zijn «teun staat maken voorkeur is hem /vreemd. N- De heer Gros, architect, zeide geen- moeilijke taak te hebben gehad, daar het l.em aan p e.tige medewerking fciet had ontbroken, en besloot met een dronk te: wijden aan „de Texelsche vrouw". De heer Jac. Kikkert Nz. sprak als voorz. der Coöp. Boerenleenbank de hoop uit, dat het de onderneming njfct .minder goed zou gaan dan de Boeren leenbank in de ruim 26 jaar van haar be-1 staan. Dit zij u een spoorslag, ging de heer Kikkert verder, om op de ingeslagen weg voort te gaan met lust en ijver tot voordeel van uw leden en tot bloei van Texel. Onze Coöperatieve Boerenleenbank wenscht genoeglijk met uw Coöperatie samen te werken tot in lengte van dagen» j Met een hartelijk woord van dank voor de waardeerende woorden tot bestuur en directeur gericht, besloot hierna de heer C.Stoepker omstreeks vijf uur deze ge animeerde bijeenkomst. We vermelden nog, dat bloemstuk ken in ontvangst mochten worden geno men van de N.V. Goederenhandel v.h. Ph. Vtessfing en van de fa. P. Kikkert, hotel „de Lindeboom." j Sportnieuws. I De adspiranten van S.V. Texel hebben hebben hun trainer en raadsman, de heer) D. Dapper met een paar piekfijne voet balschoenen vereerd. Een verdiende, maar ook zeer gewaardeerde attentie. Giften voor het Witte Kruis. J.B., Öudeschild tl.— N.N. den Burg 12.v.d.V. de Koog 12.50N.N. Spang tl,S. den Burg f0.25; W.B. de Den nen 11. „Het haantje van de toren." Het haantje van de toren der R.K. Kerk alhier is tijdelijk naar lager sfeer 'ge bracht, om aan een grondige restauratie té worden onderworpen. De ta, P. Oele (Jan Oele, bijgestaan door D. Verstegen) heeft zich van de moeilijke taak gekwe ten: de haan van zijn hooge zetel af te nemen. We spreken van het haan-,,tje" van de toren, maar weet ge wel, dat het hier- bcdoelde kippetje een gewicht van 25 Kg. vertegenwoordigt en 75 bij 85 cM. groot is? Schilder Z. Graat zal het haantje pluk ken en weer van een stel gouden vcererf voorzien, opdat het weer schitteren zal in de zon, dat het een lust is. Overzicht eierhandel. In de atgeloopeu week hadden we een zeer vlugge handel, zoo wordt uit Roer mond gemeld. Zoowel Engeland als Duitschlan-d kochten flink, vooral groote eieren waren zeer gewild. Prijzen t -pSO— 6.50. Naar onze meening zullen de prijzen eerder iets lager dan hooger worden, daar wij vreezen, dat zoodra in de detail handel de verhoogde prijzen gevraagd worden, het verbruik zal afnemen. Bij de Coop. Roermondsche Eiermijn was de aanvoer 5.300.000 stuks; kleine eieren 14.50—5.30; groote f5.30—6.20; eendeneieren 13.504.50. Wolveemarkten 3—9 Juli. De afdeeling wolvee gat te Leeuwarden een zeer stille handel. Leiden was ovei) het geheel ook slechts matig, doch vr,ij- wel prijshoudend. Sneek daarentegeii was bij klein aanbod slecht en lager, terwijl ten slotte Purmerend voor schapen etr> lammeren een matige ot stugge handel gat. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texe! en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Juni 1930 Ingelegd f 3537.46 Terugbetaald 6587,27 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 6. EIERLAND. Van Z.-Ei-erland naar Huisduinen. Dinsdag j.l. maakten de kinderen, van de 3e en 4e klasse van de o.I. school t<fl Z.-Eierland met het onderwijzend perso neel een reisje naar Huisduinen. Begun stigd door prachtig weer, is die dag naar) hartelust genoten. Gebruind door de zon kwamen ze 's avonds weer terug. De jeugd heeft weer een genotvolle dag achter de rug. Examens. Onze plaatsgenoot, de heer J. C. Geense, legde met gunstig gevolg examer* at voor het eind-diploma der H. B. S. te Alkmaar. DEN HOORN. Bondsdag van Christelijke Meisjesver- eenigingen in Noord-Holland. Donderdag werd alhier de Bondsdag van Christelijke Meisjesvèreenigingen ge houden. 's Morgens om elt uur kwamen met een extra boot ongeveer tweehonderd meisjes uit Noord-Holland naar Texel. Een deel der meisjes ging per autobus eit de rest ging per fiets. Zoo gijng het ge zamenlijk naar den Hoorn. Hier aangeko men werd eerst een korte dienst in de kerk bijgewoond, waar twee dames het woord voerden. Vervolgens zijn de deel neemsters de duinen ingegaan, waar de inwendige mensch werd versterkt. Van daar ging de tocht naar de Dennen, waar Ds. Oskamp nog eenige woorden heeft gesproken. Toen werden de meisjes uit geleide gedaan naar de boot Er stonden nog eenige punten op het program, maar deze moesten door tijds gebrek vervallen. Het weer werkte niet zoo erg mee: het was tamelijk winderige Deze dag is echter weer voorbij; het is een mooie en genotvolle dag geweest, waardoor de meisjesvereenigingen van hier en elders weer nader tot elkaaU zijn gebracht. Schoolreisje. r"\ Dinsdag maakten de leerlingen der middelste klassen van de school alhier een uitstapje naar Huisduinen. Dat de jeugd heeft genoten, behoeft zeker niet te worden gezegd, want zeer voldaan arri veerden ze 's avonds weder. ÖUDESCHILD. Vee ver voer. Gedurende de laatste week zijn Vu.. hier verzonden: 633 lammeren, 174 scha pen, 3 koeien, 2 paarden, 11 kalveren en 38 varkens. VlsscheriJ. De kommenvisschers Degirmen nun net ten weer binnen te halen; het visschen met de kommen is zoo goed als afgeloo- pen. Ze vangen nu weer aan met het in orde brengen van de palingfuiken, waar mee dan in de vroege herfst op de Schanzerwaard gevischt wordt. Aan de dijk zagen we reeds een fuik staan. Dank j zij de puffabriek, zijn nog enkele vis- schers aan het garnalenvisschén. -fcjhiw

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5