Gemengd Nieuws Bij Muggebeten ©SSSSdüSSBEEEIIi 4i: VAN KOMEN EN GAAN. Gemeente Texel. Ingekomen gedurende de maand Juni: L. HAGE, dienstbode te Eierland, van Wassenaar; H. J. EIJKELBAUM, onder baas te P.H.-polder, van Venlo; J. HES SELS en gezin, arb. te Eierland, E 56 van Meppel; B. PUISTER, landarbeider te P.H.-polder, van Slochteren; J. VAN DER VEEN, bouwk. opzichter, den Burg B 266, van Den Haag; K. F. WOLFARD, arbeider te de Koog K 32, van Assen; L. VAN ZANDBERGEN, huishoudster te de Cocksdorp; van Wonseradeel; J. SCHAAP, aannemer te P.H.-polder, van Hoogezand; H. VAN DER JAGT, land arbeider te Eierland, van St.-Annaland; CH. BOER - DE JONG, zonder beroep, Schilderweg, van Oud-Beierland; F. W. RUHLAND, zonder beroep, den Burg, van Haarlem; J. VAN DER GOOT, dienstbode te den Burg B 398, van Gaas- terland. Vertrokken in de maand Juni: G. LOURENS, dienstbode, naar Kol- lumerland Wouddijk; G. J. NEELE, landarbeider, naar Stavenisse, Kolendijk A 20U; C. G. DONTJE en gezin, bank werker, naar Zegwaard Z.-H.; N. BUIJ- TEN, stuurman, naar Amsterdam, Jac. - Marisstr. 12; J. TH. HANDLER, dienst bode, naar Weenen; M. J. TOOLENS, geleidster, naar Zijpe, Kinderhuis Trein 828; F. W. BURGER, adj. insp. werk verschaffing, naar Breda, baronielaan 126 A; W. DE JONG, stucadoor, naar Hoorn, Kerksteeg 11; H. KOK, korp.-monteur, naar den Helder, a.b. H.M. „Gelder land"; M. H. POSTMA, techn. ambt. Rijksboschbouw, naar Wageningen, Rijn- steeg la; WED. Jn. BACKER, zonder beroep, naar den Helder, Tuinstr. 21 Naar Texel. Woensdag bracht een 80-tal leerlingen van de Heldersche Handelsschool ouder leiding van eenige leeraren een bezoek aan Texel. Per fiets ging de tocht van Oudeschild via Doolhof naar de Dennen, waar in Bosch-en-Duin eens opgestoken werd. Ook werd een bezoek aan de Koog ge bracht, waar eenige tijd aan het strand werd vertoefd. Biezonder voldaan keerde het gezelschap met de laatste boot huis waarts. Greentenveiling Coop. P.T.V. „Texel." De Donderdag vanwege de Coöp. P.T. V. Texel gehouden groentenveiling heeft'n schamel resultaat opgeleverd, zelfs in die mate, dat worden er geen beter prij zen besteed, deze veiling weldra aan de historie zal worden overgeleverd. Als een voorbeeld van de lage prijzen, welke Don derdag werden betaald, deelt men ons mee, dat men voor de fijnste slaboonen (winkelprijs plm. 30 ct.) niet meer over had dan 14 ct. Prima wortelen kondep het n et verder brengen dan 5 ct. per groote bos. Goed drinkwater een vereischte. Het Alg. Ned. Landbouwblad schrijft: ln deze dagen van hitte en water- sehaarschte zijn er velen, die niet genoegt op het drinkwater van hun vee letten. Daar is het soms heel treurig mee ge steld. Bah! wat een vies vocht durft men de arme dieren met dit weer te laten drin ken. Laten drinken?ze moeten wel,want anders krijgen ze niet. Dat is op de grens van dierenmishande ling. Als ik het wel heb, moet bij elke hon denkar een pan ot een ander stuk vaat werk aanwezig zijn om de honden op tijd te kunnen laten drinken. Maar voor onze koeien bestaat geen voorschrift. En, let wel, de vieze poelen en kuilen ot slooteinden zijn meteen broeiplaatsen van ongerechtigheid voor ons vee. 't Zijn plaatsen, waar ze heel gemakke lijk de longwormziekle opdoen. En voor goede melkproductie is een voldoende hoeveelheid schoon, zuiver drinkwater een eerste vereischte. „De Levende Natuur." ln het Juli-nummer van De Levende Natuur geeft dr. Jac. P. Thijsse onder 't opschrift „De groote tocht" een boeiend relaas van een wandeling van Texels Zuidpunt naar dc Oosthoek van Terschel ling. Bij het naderen van „het" seizoen. fexei gaat, indien de voorteekenen met bedriegen een druk toeristen- en badgas tenseizoen tegemoet. Het secretariaat van Mooi Texel wordt met aanvragen over stelpt terwijl ook de Texelsche Courant meer annonce, waarin om pension wordt gevraagd, ter plaatsing ontvangt dan ooit te voren. De forscli opgezette propaganda kan ook zijn uitwerking niet missen. Door „Mooi Texel" werden niet minder dan drie duizend uitvoerige, met zorg opge stelde prospectussen doelmatig verspreid, terwijl ook de „Gids voor Texel" welke, in tientallen van de hand gaat, aan zijn doel moet beantwoorden. Examens. Onze plaatsgenoot®, mej. Gr. Kcijser Jd., werd aan het 6-jarig gymnasium to Amersfoort bevorderd van de 4c naar d - 5e klasse (afd. B.) Onze plaatsgenoot, Arie Dros Dz.,ging aan de 5-jarige H.B.S. te Amsterdam over van de 2e naar de 3e klasse. Een gevaarlijk spelletje. Donderdagmiddag waren eenige kinde ren aan het spelen op het ijzeren hek voor hotel „Texel." Dat dit een gevaarlijk spelletje is, bleek wel, toen een meisje, dochtertje van de heer de Vey, alhier, kwam te vallen. Een ijzeren punt drong haar in de arm en veroorzaakte een ga pende, hevig bloedende wonde.. De heer Vader ontfermde zich over het arme meisje en zou haar door een der dokters hier laten verbinden; evenwel trof hij ze geen van allen thuis. In het Witte Kruis- gebouw echter heeft een der Zusters het meisje geholpen.. Laat het onze jeugd tot leering strek ken! Tentoonstelling en Lezing W ereldbibliotheek. Onder auspiciën van „Volksonderwijs" en ,,'t Nut", afd. Texel, organiseert de1 Wereldbibliotheek, deel uitmakende van de Mij. voor Goede en Goedkoope Lec tuur, hier Woensdag 16 Juli in café „den Burg" een boekententoonstelling:, 's middags van 3—5 uur; 's avonds van 78 uur. Te acht uur houdt de heer Winterink een lezing „Over Litteratuur'T Er wordt op 'n druk bezoek gerekend. Kostelooze rijwielplaatjes. Aan hen, die niet hi de rijksinkomsten belasting zijn aangeslagen en dus in aan merking komen voor een kosteloos rij wielplaatje, wordt ten kantore van de rijksontvanger gelegenheid geboden om dat in ontvangst te nemen: op de gewo ne uren en de eerstvolgende drie Maan dagen en Donderdagen van 810 u. n.m. Aan de postkantoren vangt de ver koop reeds Woensdag a.s. aan. Advertenties voor het volgend num- O 08 mer kunnen NIET LATER worden ingezonden dan 4 uur n.m., daags Ui vóór de verschijning. Te den gg O Burg hebben we voor het plaatsen fg van adv. geen tusschenpersonen. BB Een misrekening. Up het bericht volgens hetwelk de „Zep pelin" gisteren tegen vijf uur nm. op zijn terugreis weer de Waddeneilanden pas- seeren zou, hebben verscheiden Texelaars naar het luchtschip uitgezien, maar ver geefs. Geheel onverwachts verscheen het te 4,45 nni. boven Amsterdam om in de richting Doorn- Nijmegen over de grens te ver dwijnen. OUDESCHILD. Scheepvaart. Vandaag wordt hier verwacht het mo torzeeschip „Volen'le", geladen met 200 ton veekoeken, bestemd voor de fa. C.t R. Keijser en Co. te den Burg. Het schip komt rechtstreeks uit Hamburg. DE COCKSDORP. Telefoonkabel Texel—Vlieland. Woensdag is met behulp van het kabel schip „Wally", van Enkhuizen, een aan vang gemaakt met het herstellen van de rechtstreeksche telefonische verbinding van Texel met Vlieland en Terschelling. Naar men zich herinneren zal, is de kabel door het Eierlandsche gat ongeveer een jaar geleden door onbekende oorzaak ge broken. Sindsdien werden gesprekken van Texel met Viieland en Terschelling via Amsterdam, Utrecht, Leeuwarden en Harlingen gevoerd. Aan de Hors van Vlie land heeft men plm. 1000 M. kabel bovep water kunnen brengen, waarop thans het nieuwe gedeelte aangesloten wordt. Aan de Texelsche kust evenwel was het eindq zoek; alle pogingen van de schelpenzui gers Neptunus en Bornrit ten spijt, kon het ontbrekende gedeelte niet worden op gehaald. Naar verwacht wordt komt men heden met de herstellingsarbeid gereed. DE WAAL. Paarden op hol geslagen. Dinsdag geraakten de paarden van de veehouder Jd. Roeper, die gespannen wa ren voor een wagen, op een perceel land van Roeper op hol. Een van de paarden werd daarbij zoo gewond, dat de hulp van de veearts moest worden ingeroepen^ Schoolreisje. De oudste leerlingen van de o.l. school alhier, hebben onder leiding van het Hoofd der school en de onderwijzeres, een uitstapje gemaakt naar Amsterdam en het Muiderslot. Heel voldaan kwamen de kinderen met hun geleiders. Woensdag avond weer gezond en wel terug. Allen hadden heel veel genoten, vooral in Artis, Een woord van dank komt in de eerste plaats toe aan de milde gevers te de Waal m omstreken, en ten tweede aan het hoold der school en de onderwijzeres, \oor bun vriendelijke zorgen en hun zorg zame leiding. DE MOK. Vliegtuig' ever de kop en in trend. Donderdagmiddag is op dc zandplaat iusschen het vliegkamp de Mok en Onrust het Vliegtuig 503 uit SoeslerLerg, gede tacheerd op het vliegkamp de Kooy, over de kop geslagen en in brand geraakt, en Beten van Andere Insecten geeft het inwrijven met PUROL dadelijk verlich ting. Van beide inzittenden bekwam de sergt. vlieger Mutsaers eenige gebroken ribben, de sergt. vlietuigmaker Siebesma kreeg brandwonden aan de beenen. Beide vlie gers werden naar het Marinehospitaat overgebracht. Nadere biezonderhedenBij de start sloeg de motor af, waardoor men ge noodzaakt was weer te landen. Door het mulle zand op de Zandplaat ging dit met groote n. .v. aen gepaard. Hetvlieg- tuig is dna:'ji| over de kop geslagen en' in brand geraakt. OOSTEREND. In een haakpen gevallen. Dinsdagavond is het dochtertje van de' de heer C. Dogger gevallen, waarbij haar ongelukkigerwijs een haakpen in de arm drong. Het meisje werd naar het Zieken huis te den Helder vervoerd, waar het voorwerp door operatief ingrijpen kon worden verwijderd. Het patiëntje is in middels weer teruggekeerd. DEN HOORN. Wijziging predikbeurten. In de predikbeurten is Woensdag een tout geslopen. Ds. Oskamp preekt mor gen, 13 Juli, hier om HALF TWAALF. EIERLAND. Windhoos. Gistermorgen te 8 uur werd Z.-Eierland opgeschrikt door een windhoos, welke een paar kippenhokken van G. de Ridder leelijk door elkaar schudde en een ervan van het dak beroofde. (Van een doos met 84 eieren werd geen eitje gespaard.) Een hoe veelheid hooi van F. Bakker werd jtiental- len meters weggevoerd. Geen persoonlijke ongelukken! De Amstcrdamsche Radio-Sociëteit heeft aan de gemeenteraad een adres ge richt, waarin zij verzoekt in de politie verordening spoedig bepalingen op te ne men om de storing van radio-ontvangst tegen te gaan. Drie Belgische studenten kwamen in het kanaal bij Isabellasluis te IJzendijke zwemmen. Een hunner, afkomstig uit Bouchaute, even over de Belgische grens, geraakte in een diepe put en verdronkj Deze week is in een boerderij onder Stiens (Friesl.) bewoond door K. Kahna, ten gevolge van hooibroei brand uitgebroken. De hooischuur met 160 voer hooi en de veestallen brandden at. Illllillilllilllllllllüllüllllllllüllüllllllllllllllllllllllll lllllllllllillillillllll BUITENLAND. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllll Een leeuwentemmer werd na een circusvoorstelling te Stuttgart door een anderhalf jarige leeuwin, die voor het eerst in de manege was, aangevallen er» zwaar gewond. De leeuwin sloeg met haar klauw in de rechterslaap van de temmer en beet hem in de bovenarm. Een tweede temmer wist het slachtoffer te be vrijden. In de buurt van Woollongong (Austr.) is de laatste veertien dagen een zeemonster, 80 tot 90 voet lang, gezien, met een ontzaggelijke kop in de lucht, dat langs de zeespiegel kronkelde als een groote slang. ,De staking in de steenkolenmijnen van de Borinage (België) omvat thans 30.000 mijnwerkers. De begrooting van Egypte wijst een tekort aan van 9.357.000 Egyptische pon den. Op de eilanden Cebue en Bantayan is een hevige cholera-epidemie uitgebro ken. Tot dusverre zijn er reeds 500 ge vallen met doodelijke afloop bekend. Een luxe jacht arriveerde van Chi cago met een lading alcoholische dranken aan boord te Scarborough, doch drank verbodsagenten, bijgestaan door militai ren en politie slaagden er in, zich van het jacht meester te maken, evenals van een motorboot, vijf vrachtauto's en twee ge sloten auto's die gesmokkelde drank moesten vervoeren. "De totale waarde van de in beslag genomen dranken wordt ge schat op een half miljoen dollar. Vijf-en- twintig personen werden gearresteerd. Door een verzakking van de weg raakten te Lerida in Spanje een auto bij een brug haar koers kwijt en stortte in de rivier. De vijf inzittenden verdronken. Kürteri, de moordenaar van Dussel- dorp, blijkt zijn bekentenissen voor een groot deel te' hebben herroepen. Het spreekt vanzelf, dat onder deze omstan digheden het onderzoek uiterst moeilijk is. Berlijn. Op het oogenbiik worden door de Opel-fabrieken 125 automobielen per dag geproduceerd. 7030 arbeiders en bedienden staan in dienst der onderne ming. fg Eenzelfde advertentie, ineens voor jg viermaal opgegeven, wordt maar i#i driemaal berekend. Wij belasten gjjj O ons met het plaatsen van adverten- BB ties in alle mogelijke bladen, en [g verschaffen daarop abonnementen, fg zonder eenige prijsverhooging. jg Overstroomingen hebben in de pro vincie Jamagata (Japan) groote verwoes tingen aangericht. Het aantal dooden be- bedraagt 27. Duizenden personen zijn dakloos. De rivieren zijn 5 M. gewas sen. De schade wordt op ruim een mil joen gulden geraamd. De Vaticaansche Stad is telefonisch met de Vereen. Staten verbonden door uitbreiding van de transatlantische dienst. Naar uit Kaposvat gemeld wordt, was daar sedert eenige weken een oude bedelares verdwenen, die gewoonlijk van dorp naar dorp trok, waardoor haar ver dwijnen aanvankelijk niet opgevallen was. Thans echter vonden boschwachters in de prikkeldraadversperring, die een jacht gebied afsluit, haar lijk. Het blijkt, dat de ongelukkige onder het prikkeldraad heeft willen doorkruipen, daarin is blijven han gen, zich niet meer heeft kunnen los maken en dientengevolge in deze eenzame streek van honger gestorven is. iTe Chemnitz is de bekende ballon vaarder Georg Froebel gestorven. Toen men hem in een ziekenhuis had gebracht, imaakte men uit zijn verklaringen op, dat hij door onvoorzichtigheid zichzelf had aangeschoten, toen het pistool, dat hij aan het schoonmaken was, vanzelf afging, ln zijn ijlkoorts beschuldigde hij later zijn vrouw, waarop de politie haar arresteer de. Bij het verhoor verklaarde de vrouw op haar man geschoten te hebben, na een voorafgaande twist. ln de omgeving van Tandjong Balei Sum. O.-kust hebben de laatste tijd krokodillen eenige heldendaden be dreven, die aanleiding gaven tot een felle jacht op dit gespuis. Zoo werd een iir- landsche barbier door een kanjer van eera krokodil op sleeptouw genomen. Met reus achtige vaart werd de man meegesleepty steeds aan de oppervlakte van het wateif blijvend. Pogingen tot redding waren on mogelijk. Toen men er eindelijk in slaag de de man te bevrijden, was hij reedsi dood. Ook een andere inlander werd het slachtoffer van een krokodil. Dezer dagen nog kreeg een vrouw, die op een vlondertje stond, opeens een klap van de staart van een krokodil. Het mon ster slaagde er gelukkig niet in de vrouw van de vlonder af te slaan. Zij was spra keloos van schrik door het gebeurde. De jacht leverde reeds een kleine krokodil op. die er nogal ongevaarlijk uitzag en waar van men niet aanneemt, dat bij debet is aan de wandaden. Maar nu is eindelijk 'n formidabel beest gevangen, een beest van een meter ot vijf lang, in hetwelk men de pleger van al deze geweldadiighedcn ziet. —De ondernemingen boven Pengalen- gan (Java) hebben te lijden gehad van koude gedurende dc nacht. De koude was heviger dan in de laatste jaren is voor gekomen en veroorzaakte zeer veel schade. De tuinen hadden door de rijp een sneeuwwit aanzien gekregen. Op Taloen daalde de temperatuur tot vijf graden on der nul. De werking van de vulkaan Kraka- tau is toegenomen. De erupties bereikten een hoogte van 800 M. Zij gingen ge paard met vele electrische ontladingen. Na een strijd van drie weken, waarin de beide tegenstanders 40.000 man ver loren, zijn de Nationalisten in China thans gedwongen tot 'n offensief tegen Kaifeng om de hardnekkige tegenstand der Noor delijken te breken. Twaalf der krachtigste Italiaansche watervliegtuigen zouden gereed gemaakt worden voor een vlucht zonder tusschcn- landing naar Brazilië. Een dergelijke vlucht heeft nog nimmer te voren plaats gehad. Bij een voorjaarspartij te Greenbay (Wisconsin) waaraan 12 personen onder welke ook kinderen deelnamen, werd met een motorboot een tochtje gemaakt op het meer van Michigan. De "boot sloeo om en vier personen verdronken. Bij een ontploffing in een mijn te Hausdorf werden 162 arbeiders gedood Er bevonden zich 200 man in de mijn. De natuuronderzoeker L. C. Webb, te Blackpool, was bezig met het bestu- deeren van een Britsch-Indische python toen de slang een dier van S Eng. vt, hem aanviel en in neus en lippen beet. De zaak liep nog goed af. De slang is trouwens niet vergiftig. De Paus heeft dr. Schrofcer, de Oos- tenrijksche bondskanselier, als biezonder teeken van. zijn welgezindheid en uit er kentelijkheid voor des bondskanseliers verdiensten het grootkruis verleend van de Piusorde.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 6