l'exeische Courant van Zaterdag 19 Juli 1930. Vacantie TWEEDE BLAD Rechtsvragen. Texelsche Berichten PURÖL Abonnees-Texelsche Courant kunnen kosteloc.5 rechtskundig advies bekomen, j Vragen te zenden aan het bureau van dit blad. Voor porti twee postzegels van zes cent bijsluiten. Bloembollenland met zieke narcissen. Vraag: lk heb aan A. een perceel goed land verhuurd voor de teelt van bloem bollen. A. heeft er echter narcissen op geplant, welke door aaltjesziekte zijn aan getast, tengevolge waarvan het perceel belangrijk aan waarde verloren heeft. In hoeverre ben ik nu gerechtigd schade vergoeding te vragen? Antwoord: Volgens artikel 1600 BAV, is de huurder aansprakelijk voor alle schaden, gedurende de huurtijd aan het verhuurde toegebracht, ten ware hij be wees, dat dezelve buiten zijn schuld heb ben plaats gehad. Wanneer de huurder dus de ziekte op het land heeft gebracht zal het er van af hangen of hij er in slaagt te bewijzen, dat dit niet aan zijn schuld is te wijten. Dit kan dus betreffen quasties ais deze: de huurder heeft bollen geplant, waarvan de verkooper gegarandeerd heeft, dat ze vrij waren van bedoelde ziekte. In dat ge val zal hij wellicht alleen dan schuldig worden bevonden, indien de ziekte uiter- terlijk waarneembaar is; althans van de huurder, die ze aankweekte, mocht wor den aangenomen, dat hij in staat geweest was te constateeren dat ze ziek waren, al was het dan voor een leek wellicht niet te zien. Dat het land nu voor ettelijke jaren be dorven is en u dientengevolge schade lijdt zult u hebben te bewijzen. Indien er bij 't aangaan der huurovereenkomst geen be schrijving van het verhuurde is opge maakt, wordt de huurder, ten aanzien van het onderhoud, hetwelk ten laste van huurders komt, behoudens tegenbe wijs, verondersteld het gehuurde ingoede staat te hebben aanvaard, en moet hij het zelve in die staat teruggeven. Aldus art. 1599. Dat het land door de bedoelde ziekte aangedaan is, zal uiterlijk wel niet waarneembaar zijn. Men zou dus in twij fel kunnen trekken, ot het al of niet aart die ziekte lijden wel in een „beschrijving"' zal worden opgenomen. Wanneer er ech ter „bloembollenland" is verhuurd, dus het land als daarvoor geschikt en bestemd is verhuurd, dan meenen wij, dat een der gelijke vrij bekende ziekte zeker wel on der datgene valt, wat in een „beschrij ving" thuis hoort. O.i. behoeft u dus met te bewijzen, dat het land niet aam die ziekte leed, toen u het verhuurde. Mocht u dit echter zoo noodig wel kun nen bewijzen, dan maakt dit uw positie slechts sterker. Dat het op het oogenblik aan die ziekte lijdt, gelijk reeds is opgemerkt, moet u bewijzen indien het wordt ontkend. Herijk van maten en gewichten. Burgemeester en Wethouders van Texel inaken bekend: dat dit jaar voor den her ijk der maten en gewichten zitting zal worden gehouden te den Burg in de o.l. school aan de Nieuwstraat op Maandag 28 Juli van 14 17 uur voor den Hoorn; op Dinsdag 29 en Woensdag 3D Juli van 912 en 13 10 uur en op Donderdag 31 Juli van 9 11 uur voor iden Burg; op Donderdag 31 juli van 1113 uur voor de Koog; te Oosterend in hotel „Het Wapen van Amsterdam op Dinsdag 5 Augustus van 10—12 en 1316 uur voor Oosterend; op Woensdag 6 Augustus van half tien tot 12 uur voor de Waal en op Woensdag 6 Augustus van 1315 uur voor Oost. te de Cocksdorp op Donderdag 7 Au gustus van 1012 en 1315 uur en te Oudeschild op Vrijdag 8 Augustus van halt negen tot 12 en 1316 uur. Aan belanghebbenden wordt in herinne ring gebracht: lo. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aange boden om onderzocht te kunnen worden; ijzeren maten binnen en buiten geverfd. Blikken maten blank geschuurd. Koperen gewichten afgewasschen en ook de gaten gereinigd. IJzeren gewichten mogen niet gepotlood zijn, doch moeten roestvrij zijn gemaakt en daarna ingewreven met ge kookte lijnolie. 2o. dat de maten en gewichten vóór 1 October 1931 gestempeld moeten zijn met de 'letter t en dat er, bij verzuim of ver hindering om van de zitting gebruik te maken nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het ijk- kantoor. te Amsterdam eiken Maandag en Vrijdag, uitgezonderd 26 December, van 91/215V2 uur. 3o. dat de maten en gewichten, welke worden gestempeld met het afkeurings- merk, (een driehoek), niet in winkels, enz. mogen teruggebracht worden; 4o. dat betaald moet worden voor liet onderzoek van maten en gewichten (ijk- loon) en voor het justeeren van gewichten (justeerloon) en wel ten bate van 'sRijksi schatkist; 5o. dat de milligramgewichten niet op de herijkzitting maar alleen aan het ijk- kantoor herijkt kunnen worden. (Opzen ding per post franco met insluiting van een postbewijs, tot een bedrag, overeen komende met de som van 10 cent voor elk gewicht. Ook is mede te zenden de bij de laatste verificatie afgegeven gezegelde enveloppe, daar de gewichtjes anders aan de eischen gesteld voor nieuwe, zullen moeten voldoen.) Texel, 18 Juli 1930. De Burgemeester, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Marktaanvoer. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen in herinnering, dat volgens de ver ordening op de veemarkten te Texel, voor de markten, vallende na de groote lam- merenmarkten en vóór 1 October 1930 het begin van den aanvoer is bepaald op 7 uur en het einde op 10 uur des voormid dags. Voorts wordt in herinnering gebracht, dat het vee slechts ter markt mag worden aangevoerd door de Zwaanstraat. T exel ,17 Juli 1930. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. tVUJNH A.RDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staaltabletten 90 ct. Maagtabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. - W ereldbibliotheek-T entoonstelling. Met medewerking van de atd. Texel van Volksonderwijs organiseerde de We reldbibliotheek W oensdagmiddag in café „den Burg" een tentoonstelling van al haar uitgaven. Niet minder dan 750harer werken waren keurig en overzichtelijk uit gestald. Ze gaven een duidelijk beeld van ae omvangrijke en verstrekkende cultu- reele arbeid, door de Mij. voor Ooede en Qoedkoope Lectuur in een kwart eeuw verricht. Wanneer men weet, dat alle boe ken, door de Wereldbibliotheek ver kocht, opgestapeld een hoogte bereiken van negentig duizend meter hooger dan de hoogste bergtop ter wereld krijgt men wel een kolossale indruk van wat de Wereldbibliotheek te beduiden heeft. De tentoonstelling werd door ver scheiden personen bezocht; de boeken vriend heeft er met recht kunnen gras duinen en watertanden tegelijk. Des avonds hield de heer J. C. Winte- rink, lid van het Hoofdbestuur der „We- reldbibliotheek-vereeniging" een lezing over „De cultureele beteekenis van het boek." Het auditorium zal plm. 40 per sonen hebben geteld. Er werd naar de korte, doch belangwekkende en welver zorgde lezing met aandacht geluisterd. Een goed deel der lectuur bestaat te genwoordig bij een groot deel der men- schen in dagbladen en weekbladen. Hun aard bevordert, oppervlakkigheid; een zich -overgeven aan een of ander goed boek, geheel en al, komt al te zeiden voor; maar vervolgde spr. gelukkig is alom 'n toenemende belangstelling voor het boek waarneembaar. De maatschappij stelt steeds hooger eischen, verlangt meer kennis, let meer op ons karakter dan ooit. Dat bij ons streven om aan die zwaarder HARD GAAT-1E. Hier heeft u de nieuwste kiek van Eddie Tolan, de Amerikaansche negersprinter, die een nieuw wereldrecord vestigde door 100 Meter at te leggen in slechts 10.2 seconden. „Dat is de rijke man Zonder confcctiepakkie an...." John D. Rockefeller, de rijkste man ter wereld, is onlangs 91 jaar geworden. Ons kiekje laat hem zien te midden van een groep padvinders, die hun opwachti|ng maken en hem het eere-lidmaatschap hun ner organisatie aanbieden. re eischen te voldoen het boek een belang rijke steun biedt, wordt meer en meer er kend. Zeer terecht heeft de Engelsche essayist Thomas Carlyle aan „leeren lezen" een groote beteekenis toegekend en het boek aangewezen als DE plaats, om kennis op te doen. De ware hoogeschool van onze tijd, schreef hij, is een verzame ling boeken. En toch zijn er nog altijd menschen, die nimmer boeken lezen en nog de verzekering geven, dat zij er zich, best bij bevinden bovendien. Zij houden zich bij hun krant alleen en kennen geen hooger aspiraties dan door lezen hun verveling te verdrijven; zij meenen, dat voor een rustige concentratie geen tijd meer te vinden is en houden zich aan hef spreekwoord: „Tijd is geld". Maar voor wie nadenkt luidt dit woord tevens: "Tijd is ontwikkeling." Hoe komt het, dat zoo veel menschen boeken lezen met zoo wei nig behagen? Doordat lezen een kunst is die ook vele groote menschen nog moeten leeren; maar ook het verzamelen is 'n kunst. Een boek ,dat niet waard iseenige keeren gelezen te worden, is niet waard dat men het éénmaal leest. Is men met het verzamelen op de goede weg, dan zal het Fransche spreekwoord „De eetlust komt al etende" worden bewaarheid. De Fransche litteratuur-historicus Emile Fraquet heeft heel juist beschreven hoe men lezen moet: heel langzaam en heel nadrukkelijk, vooral in den beginne. Er zijn boeken, bij het lezen waarvan men het op die manier niet lang uithoudt. Maar die methode is danook de juiste om belangrijke boeken van niet-belangrijke te onderscheiden. Men ontdekt óf met 'n goed boek te doen te hebben, of in een leege kermistent verzeild te zijn geraakt, Wil men van boeken het grootste profijt trekken, dan moet men ze in eigendom! hebben en over een groote verscheiden heid kunnen beschikken. De Wereldbiblio theek nu heeft het mogelijk gemaakt zich in het bezit te stellen van een groote ver-, scheidenheid boeken; er werd gezocht naar 't beste van en voor elk. De tentoon-f stelling legt daarvan getuigenis af. Spreker besloot met een opwekking tot inteekening op een abonnement bij de Wereldbibliotheek en sprak daarbij de wensch uit, dat door krachtige en een drachtige samenwerking het ideaal, de stichting van een werkelijk nationaal cul tuurbezit, verwezenlijkt of althans bena derd zou worden. Na een woord van dank aan het be stuur van Volksonderwijs voor de ver leende medewerking werd nog gelegen heid geboden de tentoongestelde boeken en plaatwerken van nabij te bezien. Het lijdt geen twijfel of de bezoekers, spe ciaal de boekenliefhebbers onder hen, heb ben daarvan een zeer goede indruk mee naar huis genomen. „De Eendracht". In het verslag van de officiëele openijng van zuivelfabriek „de Eendracht" werd abusievelijk de heer C. Roeper als een der voormannen bij de stichting genoemd we hadden moeten schrijven: de heer P. Stoepker. Ds. Vis voor de microfoon. Naar we vernemen zal ds. Alb. Vis op Zondag 26 Juli des morgens voorde V. P. R. O. in het gebouw der Ned. Protestantenbond te Hilversum preeken; de rede zal per radio worden uitgezonden. De Texelaar van Woensdag 16 Juli. Lezen is wel een zeer moeilijke kunst. Dat is ons deze week weer eens duidelijk Ter verzachting en genezing van stukgeloopen voeten, zadelpijn, schrij nen en smetten der huid, muggebeten en zonnebrand, moet men op reis voorzien zijn van Dous 30 ct Tube 80 ct. I gebleken toen 't klachten regende: „Waar- j blijft toch de krant? Ze hebben mij Woensdag vergeten! Ik heb Woensdag ook geen krant gehad De Texelsche postbode had het Woensdag kwaad te verantwoorden; nu was het hier dan daar: „Heb je geen Texelaar voor me Het is bedroevend en verheugend tege lijkertijd: bedroevend, omdat we toch driemaal nadrukkelijk hebben'vermeld, dat de Texelsche Courant Woensdag 16 Juli 1930 onmogelijk kon verschijnen in ver band met het plaatsen eener nieuwe snel pers; maar een verheugend feit noemen we het, omdat ons ook hieruit blijkt, met welk een belangstelling men telkens ons blad tegemoet ziet. Dat stemt ons prettig en geeft onze lezers de verzekering, dat wij alles in het werk zullen stellen om te) bevorderen, dat die belangstelling on verflauwd blijft bestaan. Koop tijdig een rijwielplaatje. Weet ge wel, dat de controle op de rij wielplaatjes reeds ingaat op 1 Augustus a..,s. Koop tijdig een rijwielplaatje. Dat bespaart u geld en last. UIT ONS ZONDAGSBLAD. Ons Zondagsblad van lieden bevat een toto van het vliegtuig 508, dat op On,rust over de kop sloeg en in brand raakte., Ze werd ons door fotobureau „Den Fiel der" welwillend ter reproductie afge staan. Wie met ons Zondagsblad nog geen kennis heeft gemaakt, geven we in over weging eens een proefnummer aan te wa gen. Dat kost mets. Prijs per kwartaal 50 ct.; buiten den Burg 70 ct. Wolmarkt. Alkmaar 9 Juli. Hoewel de Mei-vei ling in Londen een niet onbelangrijke verhooging te zien gaf en op het Zui|de- delijk halfrond zich deze verbeterde toon in gelijke mate uitte, ondervonden de no teeringen van de Engelsche binnenland- sche wol hiervan geen invloed, ja, ze had den zelfs veel eer nog neiging tot da ling. Deze minder aangename stemming te Bradford is sindsdien blijven voortduren en komt ook op de thans in volle gang zijnde plaatselijke veilingen in Engeland tot uiting. In vergelijking met het vorige jaar zijn de prijzen van de fijnere soorten 50 pet. en die der grove 30 pet. lager. De ver-, koopers zijn zeer terughoudend in de aan voeren en ook in de afgifte. Ook hier te lande is de stemming zeer flauw. In de Noordelijke provinciën is na een aanbieding van f0.85 tot fl.— een dubbeltje verlaging gekomen. In Noord- Holland handhaaft de f 1,zich nog voor de beste partijen. Wolveemarkten 10—16 Juli. De wolveeafdeeling was te Leeuwar den nog vrij lusteloos, alleen naar „zuig- lammeren" was iets meer vraag, doch de vette schapen golden iets minder. Leiden was voor vette schapen en lammeren slechts matig; voor weideschapen en weidlammeren echter redelijk goed. Pur- merend gat voor schapen een vlugge han del in lammeren was evenwel matig. Van de Sneeker- en Groninger markt komt bericht omtrent een minder vlugge omzet. De prijzen voor wolvee in het al gemeen bleven daar niet geheel of met moeite gehandhaafd. Op laatstgenoemde markt was het aanbod iets te ruirm Overzicht eierhandel. Roermond. In het begin der afgeloo- pen week was de prijs iets lager en de handel flauw. Op de verlaagde prijzen kwam er meer vraag en verwachten wij tegen deze prijzen een levendige handel. De aanvoeren blijven ongeveer het zelfde. Bij de Coop. Roermondsche Eier mijn ruim 5 miljoen. Kleine eieren f4.50 —5.20; groote eieren f5.30—6.50; eenden eieren 14.50—5 per 100 stuks. Uitslag verkooping. Door notaris Mulder werden Donder dag verkocht: voor de erven J. Smit Jz. a. twee woonhuizen onder één kap met werk plaats in de Waalderstraat; kooper H.C. Smit Jz. voor f2050.— b. een woonhuis aan de Julianastraat; kooper: N. C. B. Ran voor t2450.— Het woon- en winkelhuis met schuur en ert in de Hoogerstraat, dat voor mevr. de wed. D.P.Bakker zou, worden ver kocht, wera opgehouden. Drukkerij „Texelsche Courant". De nieuwe pers in gebruik genomen. We hebben een roezemoezige week ach ter de rug. Nadat Zaterdag de oude snel-

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5