Van Donder en Bliksem. Van week tot week Het geboortehuis van H. C. Andersen. Dezer dagen werd de bekende Deen- sche sprookjesschrijver, H. C. Andersen, plni. i 25 jaar geleden in bovenatgebeeid liuis te Odense geboren, feestelijk her dacht. pers,- welke een kwart eeuw dienst heeft' gedaan van naar plaats genomen was, om ruimte te maken voor timmerman en metselaar, uie „tezamen en 111 vereeni;- ging" de houten vloer door een Ueto li nen zouden vervangen, is Maandag de nieuwe pers gearriveerd, een snehooper met imegapparaat. Het heeft ons daarbij aan belangstellende en nieuwsgierige kij kers, maar ook aan daadwerkelijke mede werking niet ontbroken. En deze kwam goed te pas ook. Onze overbuur, de heer r. z.egei, steide onmiddellijk zijn werk plaats oeschikbaar, om de honderden on- derdeeien, groot en klein, tijdelijk onder te brengen. Maandagmiddag moest het zware en omvangrijke voetstuk naar bin nen worden gewerkt. Dat was geen „peulschilletje''. Niet alleen vertegenwoor digde het fundament een respectabel ge wicht van 15Uü kg. maar tevens moest 't op z'n „smalle" kant door ons kantoor naar de daarachter gelegen drukkerij worden getransporteerd. Dai eerst het kantoor ge- neel ontruimd en de houten, van ruiten voorziene wand tusschen kantoor en drukkerij verwijderd moest worden, zij terloops vermeld. Gelukkig is 't karwei naar wensch volbracht, zelts zonder kleer scheuren, ook in letterlijke zin. Dit ter geruststelling van de vele kijklustigen, die zich met verwondering afvroegen, of het gevaarte zonder ongelukken te veroor zaken, wel op zijn plaats zou komen. We geven toe: het was een hachelijk baantje, maar een betrouwbare bok met takel bracht uitredding en loodste het lood(- zware voetstuk veilig en wel van de hooge vrachtauto op een stel zware balken en vervolgens op rolletjes het kantoor bin nen. Dinsdagmorgen werd het voetstuk op zijn plaats gebracht en reeds Donderdag avond was de pers bedrijlsvaardig opge steld. De volgende morgen werd de nieuwe machine in gebruik genomen en het resultaat ziet ge thans voor u. We heoben alle vertrouwen dat de nieuwe peis aan naar doel het leveren van onberispelijk drukwerk in de eerste plaats en, als net kan, in korte tijd ten voile zal beantwoorden en niet aueen ons, maar ook onze clientele ten goede zal komen. Het spreekt vanzelf dat we belangstel lenden gaarne gelegenheid geven, de nieuwe installatie te bezichtigen. Evenwel zal men ons een genoegen doen, door een eventueel bezoek tot minstens de volgende maand uit te stellen opdat ons personeel alle gelegenheid heeft zich met de mo derne inrichting van de nieuwe pers met automatisch mlegapparaat geheel ver trouwd te maken. Examens. Onze plaatsgenoote, mej. Fr. Jonker Cd. legde met gunstig gevolg examen af voor de 3e klasse H.ti.b. te den Helder. Van een jonge koe. Maandag werd den Burg min of meer op stelten gezet door een jonge koe, die weinig lust had zich aan de wil van sla ger Dros en zijn helpers te onderwerpen en rare bokkesprongen maakte. Het beest zou uit het land naar de slachtplaats wor den gebracht, maar scheen alle pogin gen in het werk te stellen om aan de han den zijner belagers te ontsnappen. Maar dat lukte niet, want 't waren stevige han den die het touw vasthielden. Het geval bracht inmiddels veel publiek op de been, wat het arme beest nog meer van streek deed raken. Men slaagde er in een tweede koe aan het touw te binden, zoodat no. 1 zijn vaart wel wat moest matigen. Einde- delijk werd het slachtdier de stal des doods binnengedreven, waar een kogei, gelukkig spoedig een eind maakte aan zijn veel bewogen leven. Nieuwe telefoonaansluitingen: Telet. no. 11. Gebr.s Dros, Garage-en Autoverhuurinrichting, Oosterend. Tel. no. 13. C. van Maldegem, pension Chryotima, De Koog. DE WAAL. Trap van een paard gekregen. Onze plaatsgenoot ,de heer A. Koop- ft TT COPVftlGHT P.l 6. Ö0X 6 COPENHAGEN Hemelvuur en petroleum, in de nabijheid van New-York stichtte de bliksem brand in een groot reservoir, dat 35000 vaten petroleum bevatte. De brandende olie vei spreidde zich lot ver in de omtrek en richtte groote verwoestingen aan. Europeesche federatie wordt bepleit. Die antwoorden zijn voor de opsteller van het memorandum, Briand, niet al te be moedigend. Voor het beginsel van eco nomische samenwerking maken de regee- ringen, die reeds van zich hebben doen hopren een beleefde buiging, maar dan komen ze los met haar critiek, en daar uit blijkt, dat zij die samenwerking heel anders bezien dan Briand. Zoowel Ne derland als Spanje, Duitschland als Italië en zelfs België hebben het noodig ge acht liet accent duidelijk te leggen op liet economische, terwijl het Fransche memo randum het politieke op de voorgrond zette. Z-ooals men weet, is de Fransche regeering gesteld op vele veiligheidsga ranties, en dit is natuurlijk haar recht^ Maar dat zij dit verlangen ook op de voorgrond stelde in een document, welks strekxing gericht is op het vellen van toiboomen en op grootere economische eenheid, dat kon door de anderen niet recht worden begrepen en gebillijkt. Bovendien hebben Duitscnland en Ita lië er de nadruk op gelegd, dat een Euro peesche tederatie zicli niet tot de Volken- bondsleden, mag beperken, omdat zij an ders ontaard in een tolunie, tegen de ni/et- Volkenbondsleden, met name Kustand en Turkeije. Ook het Nederlandsche ant woord heeft vagelijk wat in die richting doen doorschemeren. Voorloupig kan men concludeeren, dat het zeer we. mogelijk is, dat Briand's idee tot iets leidt, maar dat dit „iets" ve.moedehjk iets anders zal zijn, dan hij zich heeft gedacht. Wat Dat zal de September-bijeenkomst te Ge- nève leeren. De kans, dat Engeland zich bij een Pan Europeesche Tol-Unie zal aansluiten, is stellig niet grooter geworden door de steun, die vele leidende bankiers in een memorandum hebben gegeven aan Lord Beaverbrook's idee van vrijhandel binnen het Britsche Rijk en een hooge tolmuur er omheen. De strijd voor dit denkbeeld wordt door de krantenlord en zijn col lega Rothermere met veel energie ge voerd. De eerste werkelijke kampplaats buiten de kranten is het plattelands-dis trict Noord-Norfolk geworden, waar een tusschentijdsche verkiezing noodig was omdat de Labour-afgevaardigde Noel Buxton tot „peer" was verheven. Een ge ringe meerderheid der kiezers sfprakzich echter tegen invoerrechten op levensmid delen uit, zooais Beaverbrook diewenschf. En men mompelt, dat Baldwin, wiens po sitie door Beaverbrook wordt bedreigd, niet eens zoo ontsticht was over die uit slag. De positie der Labourregeering in Enge land. De regeering is er des te verheugder over, want zij heeft iedere stem in het parlement broodnoodig. Zoo pas nog kon ze bij de stemming over een liberaal voor stel slechts een meerderheid van 3 stem men behalen. Lloyd George meende, de werkeloosheid te kunnen bestrijden, door bedrijfswinsten vrij te stellen van belas ting, als zij gebruikt worden voor moder nisatie, d. w. z. voor werkverschaffing. Snowden verzette zich met krachtige argu menten tegen dit betoog, en hij kreeg zelts een aantal liberalen mee, terwijl ve len zich onthielden. De stemming bewees echter wel, hoe onzeker de positie der Labourregeering is. De menschen zijn voor het meerendeel beslist bang voor onweer. En wat wel merkwaardig is: zij zijn bang voor de donder. Het volksgeloot ziet in de blik sem een waarschuwend teekener dreigt gevaar. In doodsangst wordt de slag af gewacht en men ademt iets ruimer als voor het oogenblik het gevaar voorbij is. Inderdaad is het reeds voorbij, wanneer: de electrische vonk is overgesprongen. Dat zulks gevaar meebrengt, is proet- ondervinderlijk ervaren; en verklaarbaar is dus wel het gevoel van beklemming, UIT HET LEVEN VAN Mijnheer Adamson, t man, in dienst bij de heer J.Roeper, kreeg zoo'n trap van een paard, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Een ongeval, dat best afliep. De heer S. du Porto geraakte door een verkeerde sprong van een paard van de heer W. Keijser, met paard en wagen in 'n sloot. Niettegenstaande Du Porto er onder kwam te liggen schrijft onze corr. kwam hij er heelhuids at. Dat mag wel een wonder heeten. Examens. Onze plaatsgenoot, de heer F. L. van. Hooft, werd aan het zesjarig Chr. Gymnasium te Utrecht bevorderd naar klasse V b (Wiskunde.) OUDESCHILD. Vischkotter. Dezer dagen bezocht een vischkotter, cle R.O. 25, de haven te Oudeschild. De kotter was voorzien van een Climax-Die selmotor. Het was een mooi gebouwd scheepje, dat alle visschersplaatsen be zoekt en proeftochten doet om reclame te maken voor schip en motor. De kotter komt uit Rotterdam. „Grete". Dinsdag arriveerde in de haven een Duitsch tjalkscheepje, de „Grete", uit Warsangsfehn. Aan boord waren 'n twin tigtal studenten, die een reis maakten en voor die gelegenheid in hun onderhoud voorzagen door rnuziekmaken, enz. Ze sliepen in het ruim op stroo. Schoolreisje. Woensdag maakten de kinderen der middelklassen van de o.l. school alhier onder leiding van de heer Molenaar, on derwijzer, bijgestaan door mej. Mien Blom, een reisje naar Alkmaar en Bergen. Op reis gaande met mooi weer begon het later geweldig te regenen. In Alkmaar hebben, de kinderen nog kunnen wandelen, ze hebben de Hout bezocht, bij de her ten gekeken, de muziektuin bezichtigd. Daar het reisje verder per autobus zou plaats hebben, werd, toen het begon te regenen in de bus gestapt. Door Bergen cn Schoon werd getuft, op de terugreis werd over Petten gereden, zoodat de kin deren het daar liggende schip hebben ge zien en langs Julianadorp. Niettegenstaan de de regen hebben de kinderen nog veel te zien gekregen en kwamen ze opgeto gen thuis. Voordrachtwedstrijd „Klein Tooneel". Naar we vernemen zal „Klein Tooneel" in het a.s. winterseizoen een voordracht wedstrijd uitschrijven. Aanmelding moet geschieden bij de heer J. Visman vóór 1 September. Als juryleden zullen eenige deskundigen van de vaste wal optreden. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door „Klein Tooneel", H. Blom voorz., J. Visman, secr., J.Blom, pen- ningnr. Ter gelegenertijd komen we op deze wedstrijd terug. DE COCKSDORP. Schoolnieuws. Het nieuw benoemde hoofd der O.L. school alhier, de heer Rond, is Woensdag in functie getreden. DEN HOORN. Ziekenfonds—Den Burg. Per advertentie was reeds door het be-1 stuur van het Ziekenfonds te den Burg medegedeeld, dat ook de bewoners van MIJNHEER XOAMSON. auto en tie douche. den Hoorn, die hiervoor in aanmerking kwamen, lid van het fonds konden wor den. Dinsdagavond was het bestuur in „Loodsmanswelvaren" aanwezig om alle gevvenschte inlichtingen te verstrekken. De heer W. v. Heerwaarden lichtte hei doel en streven der vereeniging nader toe en behandelde de voornaamste artikelen van 't reglement. Sommige aanwezigen verzoch ten nadere inlichtingen. De kosten vielen echter niet direct mee. Elk lid boven 18 jaar moet 25 ct. contributie plus 4ct. voor verpiegingskosten per week betalen en indien men de geneesheer bul ten de gewone bezoekdagen verlangt, moet dit volgens een bepaald tarief door de leden zelf worden vergoed. Evenwel bijna alle aanwezigen traden met hun gezinnen als lid toe. Mogen wij nopen, dat er nog velen zul len voigen. DE KOOG. Geen ezels meer op Texel. Tot de geliefkoosde vermaken in de meeste badplaatsen mag zeker het ezeicje- rijden worden gerekend. Vandaar, dat de de ta. P. Kikkert een paar jaar geleden een tweetal ezels aankocht.-Het schijnt evenwel, dat men hier weinig voor did ezelsport voelt, zoodat de fa. Kikkert gemeend heeft de dieren maar op te moe ten doeken. (Het ezelgezin was inmiddels met een baby verblijd.) Donderdag heb ben de drie ezelbeesten het eiland vaarwel gezegd, zoodat met ingang van die datum Texel weer vrij van ezels is. Wie lacht daar? EIERLAND. Polderbestuur. Bij Koninklijk Besluit werd de heer C. Kievit alhier, met ingang van 1 Juli her benoemd tot heemraad van polder Eier- land. OOST. Uitbreiding visscherij. De Noordzeevisscherij wordt hier we derom uitgebreid, thans met een motor- kotter, welke voor rekening van de heer J. v. d. Vis Bz. in aanbouw is, en nog, voor het eind van 't jaar gereed zal komen. EIERLAND. Schoolreisje. Dinsdag maakten de laagste twee klas sen der o.l. school alhier een uitstapje naar de Koog en omstreken. Daarmee zijn de schoolreisjes weer voor een jaar achter de rug. Amsterdam's hartewensch vervuld. Eindelijk is het langverbeide wetsont werp voor een Amsterdam Rijnverbin ding ingediend, dat de gunstigste perspec tieven opent voor Amsterdam's industrie en handel en de zoo noodige scheepvaart verbinding met het achterland tot stand wil brengen. Minister - Reijmer koos het plan - Wijk-bij-Duurstede, met een zijtak naar Vreeswijk. De minister heeft met de indiening een hartewensch van Amster dam vervuld. Hoe de wereld denkt over het plan-Briand. Geleidelijk komen de antwoorden bin nen op het memorandum, dat Frankrijk in Mei 1.1. aan de Europeesche staten, die lid zijn van de Volkenbond, heeft doen. toekomen en waarin de vorming van een

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 6