No 4446 43steJaargan{ Woensdag 23 Juli 1930 Van week tot week 3 m Texelsche Berichten Gemengd Nieuws ABONNEMENTEN; ADVERTENTIÊN: EU Bezoekt Texelsch Museum gj Nieuwstraat, Den Burg. Geopend; gj Maandags 101 uur; Woensdags S3 en Zaterdags 25 uur. Mond- en Klauwzeer. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend dat mond- en klauwzeer voorkomt onder het koevee van Jn. Bak ker te de Waal. Het vee loopt bij 't Kil in Waalenburg. Texel, 22 Juli 1930. De burgemeester voornoemd, W. B. OORT. Zaterdagavond. Een loos alarm Prins Sigvard, op een na de oudste zoon van de Zweedsche kroonprins, zon, vol- gena een nog niet bevestigd gerucht, din gen naar de hand van Prinses Juliana. Pres. Hindenburg's bezoek aan Rijnland. De steenen, die dezer dagen in de een poosje geleden zoo rustig schijnende vij ver van de Duitsche politiek zijn gewor pen, hebben vrij wat beroering gewekt. Daar was eerst de weigering van rijks president Hindenburg om aan de bevrij dingsfeesten in Rijnland deel te nemen, omdat de Pruisische regeering het„Stahl- helm"-verbod niet ophief. Men zat er leelijk mee, doch er is een uitweg gevon den. De leiders van „Stahlhelm" hebben beloofd aan bepaalde voorwaarden, waar onder het atzien crer militaire oefeningen, te voldoen. Het verbod is nu opgeheven en president Hindenburg zal aan de fees ten deelnemen. De Duitsche belastingwetten. Dan is er de kwestie der belastingwet ten geweest. Het kabinet-Brüning, een minderheidskabinet, dat los staat van de sociaal-democraten en Duitsch-nationalen, diende die wetten in om het tekort op de| begrooting weg te werken. De Duitsch- nationalen eisehten voor hun steun aan het kabinet de heerschappij in Pruisen, en, de soc. dem. maakten hun steun afhanke lijk van een aantal agitatorische wetsont werpen, die voor hen de binnenkort zeker komende Rijksdagverkiezingen moeten ver gemakkelijken. Een uiterst verwarde toe stand. De Duitsche Rijkdag ontbonden. De loop der gebeurtenissen is zoo ge weest, dat artikel 1 van het belastingontr werp werd aangenomen. Maar artikel 2 werd verworpen. Onmiddellijk daarop verklaarde de re geering op verdere behandeling geen prijs te stellen, hetgeen beteekent, dat ze, al thans grootendeels, op grond van art. 48 der Rijksgrondwet van kracht zullen worden verklaard. Dit artikel bevat voor zieningen in geval van een noodtoestand, die onmiddellijk maatregelen vereischt. De sociaal-democraten hebben onmiddellijk een motie ingediend tot intrekking der noodverordeningen. Deze motie nu werd met 236-221 stemmen aangenomen, waar op onmiddellijk de Rijkskanselier een de creet van de Rijkspresident voorlas, waar bij de Rijksdag ontbonden werd verklaard. Uit Frankrijks politieke keuken. In Frankrijk is minister Tardieu in conflict gekomen met de Kamer. En zoo vond de nationale feestdag die ditmaal tusschen haakjes luisterlijk gevierd werd niet allen in feeststemming. Gepro testeerd werd tegen het feit, dat de re geering de Kamerzitting heeft gesloten en de parlementsleden drie maanden met vacantie heeft gestuurd alvorens de agen da was afgewerkt. Het belangrijkste „uit gestelde wetsontwerp" behelst de eren dieten voor de nationale verdediging en nu is de grief der oppositie, dat deze cre- dieten door de diverse commissies van Kamer en Senaat goedgekeurd van kracht zullen worden, per „décretloi" en moest de Kamer ze dan later ratificeeren, wat eenmaal is uitgegeven, blijft uitgegeven. John Buil: „Foei, Foead". Sluiting van de Kamerzitting in Frank rijk beteekent heel wat anders dan b.v. in Egypte. Daar speelt koning Foead een hoog en zeer riskant spel. Hij heeft bij decreet het parlement uit wandelen gestuurd. Eender gevolgen zal vermoedelijk een groote on gehoorzaamheidscampagne zijn door de Wafd tegen 21 Juli aangekondigd. Reeds hebben in Alexandrië ernstige onlusten plaats gehad. Engeland heeft een nadruk kelijke vermaning tot Egypte gericht, en de premier -an Nahas pasja verantwoor delijk gesteld voor lijt en goed der bui tenlanders. Reeds zijn er twee oorlogs schepen naar Alexandrië gezonden. Zakennieuws. Onze plaatsgenoot, de heer Alb. Klein Sz., heeft het café van de heer Herm. Koster te Oosterland (Wier.) overgeno men. Geen woonhuis zonder brievenbus. We maakten onlangs melding van een ministrieel rondschrijven aan de ge meentebesturen, waarin verzocht werd te willen bevorderen, dat de woonhuizen zooveel mogelijk van brievenbussen wor den voorzien. Een vlugge postbestelling wordt hierdoor immers in de hand ge werkt. We weten niet, ot reeds veel ingeze tenen aan deze vriendelijke wensch ge-i volg hebben gegeven, maar geven in ieder geval gaarne gevolg aan de wensch van de directeur van 't Postkantoor alhier, om nog eens op liet doen aanbrengen van brieven bussen aan te dringen. Ge behoeft het om de kosten waarlijk niet te laten, ter wijl ge er veel plezier van kunt hebben. Neem b.v. het geval dat ge op stap gaat. Komt de postbode intusschen bij u aan, hij weet zich te reddan....... ge hebt toch een brievenbus. Twijtelt ge nog? Het geldt hier beider belang. Examens. Onze plaatsgenooten, mei. M. Dekker en de heer E. E. Lap, beiden leerlingen van de heer H.Boonstoppel alhier, slaag den te Amsterdam voor het examen-Han delscorrespondentie, afgenomen door het Handelsinstituut aldaar. Overgangsexamen-Zeevaartschool. Aan de Zeevaartschool werden naar de 2e klas van de 2-jarige cursus bevorderd; 1. J. Herlé; 2. J. Kramer; 3. W.J.Mets; 4. H.J.Takken; 5. W. H. Smit; 6. H. A. Aalbersberg; 8. H. M. T. Laurman; 9. J. Cr. Chin Ten Fung; 10. M. J. Liotard; 11. H. L. Certon Stolte. Vier leerlingen moeten zich 2 Septem ber aan een lier-examen onderwerpen, terwijl drie leerlingen werden afgewezen. Electrisch schapenscheren. Zaterdagmiddag waren we op het land van de heeren Gebrs. Brouwer, naast het terrein van de T.E.M. in de gelegenheid een demonstratie met een electrische scha- penscheermachine bij te wonen. De lieer Bremer van „De Weezenplaats" bleek er uitstekend mee te kunnen werken. Hij be diende zich van een scheerapparaat, merk „Houptner", toegerust met een 1/8 P.K.I motor, zóó maar op het lichtnet aan te sluiten. Het stroomverbruik was gering: nau welijks twee cent per uur. Het apparaat werd in bruikleen verstrekt door de di rectie van de T.E.M.welke nadere in lichtingen omtrent werkwijze, prijs, etc. gaarne zal verstrekken. Texel, „een wonder". In het Juli-nutnmer van „Onze Aarde" treffen we van Herman Besselaar een zeer waardeerend artikel over Texel aan. Het is met eenige goede foto's geïllu streerd (boerderij bij de Waal, dë Kil in Waalenburg, Texels strand, enz.) en is zeer geschikt om de vreemdeling er toe te brengen een dag ot wat op Texel, door de schrijver „een wonder" geheeten, door te brengen. We schrijven het slot even over: „Vertrekken"een vreeselijk woord voor wie op Texel logeert en die zoo als vanzelt spreekt van Texel is gaan houden. Maarwe komen terug dat is een troost. Sportnieuws. Onze tennisclub speelde Zondag te Alkmaar tegen „Dumas". Er werd van beide zijden goed spel te zien gegeven., Texel won met 54. „Texels Veerhuis." Men schrijft ons: De heer A. Luyckx heeft Vrijdag zijn Café-Restaurant genaamd „Texels-Veer- huis" gelegen aan de Buitenhaven te den, Heider, heropend. De zaak is geheel gemoderniseerd. Een prachtbuftet en de geheel nieuwe meubi leering geven aan de zaak veel cachet. De achterzaal is ingericht voor biljart- en eet zaal. Gedurende de geheele dag is er ge legenheid iets te eten, terwijl de prijzen; zeer billijk zijn. Tevens is er als vroeger een beperkte gelegenheid voor logies. Nieuwe telefoonaansluitingen: Tel. no. 14, J. Luberti, ,,'t Mierennest" de Koog. Concert in het Park. Bij gunstig weer geeft Texelsch Fanfare dir. Th. C. Lugtenburg, Zaterdag a.s. een concert in het Park. Mond- en klauwzeer op Texel. Niettegenstaande het veeinvoerverbod, dat al verscheiden weken van kracht is, werd een dezer dagen onder rundvee, loopende bij 't Kil in Waalenburg toch mond- en klauwzeer geconstateerd. Het moge er bij blijven. Laten we er in ieder geval voor zorgen, dat de meest moge- gelijke voorzorgsmaatregelen om uitbrei ding tegen te gaan, getroffen worden. OOSTEREND. Examens. Een dezer dagen legde mej. Tr. Vla ming met gunstig gevolg het toelatings examen af tot de 2e klasse der Da Costa-kweekschool te Haarlem. DE WAAL. Gevaarlijke bocht. Hoevaak nog? De vorige week kwam het hier weer tot een botsing tusschen twee auto's, 'n vrachtauto van de heer P.Kuijper, geladen met hooi en de petroleumtankwagen. De botsing had plaats in de gevaarlijke bocht bij de ingang van het dorp, bij het café van de heer Bruin. De met hooi beladen AsV"" JGRUMO's BAAI TABAK auto kwam van de Eierlandsehe weg; de tankwagen, welke het dorp uitkwam, liep eenige schade op. Er deden ziel. geen persoonlijke ongelukken voor, ni:iar.,,.„ dagelijks neemt het snelverkeer i'i om vang toe. Zouden B. en W. het plaatsen van een paar borden met „Gevaarlijke bocht Rijd langzaam" niet in overweging kun nen nemen? Zoolang de rijweg bier niet breeder is kan zooiets van veel nut zijn. N.V. Stoomzuivelfabriek „De Hoop". Door „De Hoop" is Zaterdag een electrische weiseparator met een capaci teit van 3600 L. per uur in gebruik ge nomen. Het apparaat werd geleverd door de ta. Boeke en Huidekooper en werkt uitstekend. Menig pondje botervet wordt op deze wijze aan de wei ontnomen; de aanschaffing is alzoo een daad van wijs beleid. De electrische weipomp, welke te vens opgesteld werd, kan in 'n uur tijds 9000 L. verplaatsen. Een mooie verbe tering. OUDESCHILD. Vee ver voer. De vorige week zijn van Texel ver zonden: 865 lammeren, 137 schapen, 2 koeien, 6 kalveren, 16 varkens, 25 biggen, 1 paard, 4 veulens, 3 ezels. DE KOOG. Een lange reis achter de rug? Zaterdag vonden de badmeesters Dog ger hier aan het strand een flesch" met een briefje waarop stond te lezen: „Die besten Grüsse. Alles ist munter und wohlaut. F. Niessner, 62 East End Ave. New-York, U.S.A." Het commando „mannen aantreden" schijnt niet al te best opgevolgd te wor- worden. Voor onderwijzer met verplichte hoofdacte aan de o.l. school te Wijk (N.Br.) heeft zich na drie herhaalde op roepingen geen enkele sollicitant aange meld. De „Limb. Koerier" klaagt, dat vooral in de kringen van het R.K. onder wijs het vrouwelijk element gaat over- heerschen. Dit gold ook voor het open baar onderwijs te Amsterdam. Het percentage vrouwelijke leer krachten is er al grooter dan het aantal) mannen. De heer Jb. Ter Hall, gepens. ka pelmeester van de Kon. Marine-Kapel in Den Helder, is benoemd tot kapelmeester van de Rotterdamsche Harmonie. TEXELSCHE COURANT DEN BURGy75 Ct. per Maanden Franco p. post door geheel Nederland Losse nummers» 4 «t p. 3 maanden. DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE;N.V v/H LANGEVELD oB ROOIJ DEN BUP.G OP TEXEL Van 1-5 regels: 60 ct. Iedere regel moer: 12ct. Dezelfde advertontlo 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend BI) abonnement lagere regelprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON; N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 -3 IU.W.1X. j'Op/oo^ Een spannend boek voor jou. Die j-raaie pijp voor mu. Wie BAAI-TABAK van GRUNO rooKf Die krijgl ze er grabs bij! ECHTE FRIESCHE leb buitengewoons q legen zeer lagen prys.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1