Texelsche Courant van Zaterdag 26 Juli 1930, TWEEDE BLAD Ür Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Ill ff ff 5 ff ff ff! ff ff ff ff ff ff 1 8 8 ff :<-vm ag A „De Tijd". DE RUPS. Onder 't lommer van de boomen Moet je nu vooreerst niet komen. Want daar kruipen, dansen, hupsen Weer die nare vieze rupsen. In de parken en plantsoenen Op je hoed en op je schoenen, Op je boordje, op je jasje, Op je paraplu en taschje. Overal toch hangt of glibbert Kietelt, schuift of plakt en bibbert Dat viesharig, kleev'rig goedje, En er rillen van, dat moet je. Langs de grachten, op de keien, Kun je nu voortdurend glijen. Bah! je loopt er nu zoo zachtjes Op die veelgekleurde vachtjes. En geen mensch wil nu beginnen Er eens zijde bij te spinnen Ieder rilt en trekt gezichten, Wil een massa-moord aanrichten...... Maar de rups, dit zijn geen smoesjes, Is de bron der zijden bloesjes. MARTIN BERDEN. Directeur Postkantoor Met ingang van 1 November a.s. is de heer Pays, adj. referendaris te den Haag, benoemd tot directeur van het P.T.T.-kan toor alhier. Overzicht eierhandel. Roermond. De handel in eieren was de laatste dagen vlug en er werden hoogera prijzen betaald. Naai" onze meening begint men in het buitenland reeds op specula tie te koopen en is het nog te bezien of de hoogere prijzen zich kunnen hand haven. De prijzen varieerden van f4.60—7. Bij de Coop. Roermondsche Eiermijn bedroeg de aanvoer in de afgeloopen week 4.950.000 stuks. Kleine eieren f 4.70-5.30; groote eieren f5.406.80; eendeneieren f4.50—5.50. Overgangsexamens Z.V.S. Het lijstje van leerlingen, die naar de 2e klas van de 2-jarige cursus zijn over gegaan (zie vorig nummer) kan nog wor den aangevuld met de naam van de heer H. Hartgers (6.) Dat kost een tientje. De kantonrechter te Den Helder ver oordeelde de „snoodaard", die een ver boden terrein, een vogelbroedplaats op Texel, zonder permissie betreden had, tot een tientje boete; twee dagen hechtenis kan hij er voor in de plaaits nemen. Het kan anderen tot leering strekken. Lid worden van de Ned. Vereen, tot Bescher ming van Vogels is toch voordeeliger. Texel's Museum. Ons plaatselijk museum mag zich —en en dat was te verwachten verheugen in een druk bezoek. Wanneer we dei waardeering van de vele gasten mogen afmeten naar de bijdragen in de kosten van instandhouding en uitbreiding, in „het busje bij de deur" gedeponeerd, kan het bestuur van „Mooi Texel" tevreden zijn. „Eerst Texel's Museum nog zien en dan vertrekken", zoo luide het parool van. hen, voor wie het museum niet in de laatste plaats bestemd is, de vreemdelin gen, die Texel bezoeken. Ons Texelsch dialect. Woorden en uitdrukkingen, alfabetisch gerangschikt en van verklarende aantee- keningen voorzien, meest door de heer S. de Boer, oud-onderwijzer te Sneek. (Vervolg.) Hopstops onverhoeds. Hórdloopies erges heen gaan hard loopend. Hórmeling hermelijn; ook overdrach telijk voor een mager, onoogelijk lam, hondje, enz. Een borreltje koffie restantje. Horselap plat wollen kapje. (In de Wormer: harselap.) Ze benne de hort op aan het straat slijpen, aan het zwerven. Een hortje een poosje. Hosseldoekie lapje katoen in de ok sel van het hemd. Hossie beschut plekje; ook wel schoot. (Wordt vervolgd.) o Wie weet het beter? Het ligt in onze bedoeling na publicatie der heele woor denlijst een boekje te doen verschijnen, „Het Texelsch Dialect" getiteld. Gaarne zullen we op de vingers worden getikt, wanneer we ons in het bovenstaande of in een der reeds verschenen lijstjes on juist ot onvoldoende neoben uitgedrukt. Een nieuw type motorboot. Na de raket-auto en het raket-vliegtuig is thans de raket-motorboot ten tooneele verschenen. Ze werd uitgevonden door Duitsche ingenieur Sigg, die er de Atlan-i tische Oceaan mee wil oversteken. (Wij zouden voorloopig een kleiner traject heb ben uitgezocht, maar daar zijn we ook Hollanders voor). De boot is 9 M. lang en bevat een volkomen waterdichte kajuit. Een proeftocht op 't Meer van Constanz verliep onlangs naar wenscli. HET NOORDEN. De betonnen brug over 't Noorderkanaal. Over het Noorderkanaal alhier is een nieuwe brug gebouwd; ze is geheel van gewapend beton opgetrokken. Volgende week zal deze brug voor het verkeer wor den opengesteld. DE COCKSDORP. Al gaat de auto nog zoo snel. De kantonrechter achterhaalt je wel. Van politiewege verzoekt men ons mee te deelen, dat de autorijder, die onlangs met een vaart van 70 K.M. door de Cocks- dorp reed en daardoor de veiligheid van liet verkeer in hooge mate in gevaar bracht, Dinsdag door de kantonrechter te Den Helder tot f 50.boete of naar verkiezing - 10 dagen hechtenis is veroordeeld. De ambtenaar van het Open- baar Ministerie had fSO.boete of 80 dagen hechtenis geëischt. Het rijbewijs werd niet ingetrokken. Kampeerders. In het begin dezer week arriveerden hier een twintigtal jongelieden, leerlingen van een seminarium, met hun geleiders, met het doel in de buurt van het voor malig poldertje Volharding te kampeeren. Nauwelijks echter hadden ze hun ten ten opgeslagen, of een stevige Zuid-Wes- ter met hevige regenbuien kwam eens onderzoeken of het materiaal wel tegen het grillige Texelsche klimaat bestand was. Dit bleek echter niet het geval, want midden in de nacht waaiden hun tenten omver, zoodat de bewoners een goed heenkomen moesten zoeken. De bewoonsters van een nabij gelegen wierpakhuis, een 7-tal vrouwelijke stu denten, ontfermden zich hunner doorhuil onderdak te verschaffen. De bezoekers van ons eiland treffen het de laatste weken niet best. Jammer! —o Naar de heer Th. Reuvers ons mee deelt, mogen kampeerders vrijelijk hun tenten opslaan in liet hem toebehoorend deel van de duinen. Goed drinkwater is er aanwezig, terwijl in de nabijheid? aan een boerderij waar dagelijks venters komen, mondvoorraad en andere benoo- digdheden kunnen worden ingeslagen. Zelfs zou Reuvers onder zekere ge makkelijke voorwaarden in die duinen wel een gratis bouwterrein voor villa of zo merhuisje beschikbaar willen stellen. Een navolgenswaardig voorbeeld, naar het ons toeschijnt. DE KOOG. Van 't Engelsche Kanaal naar Texel. Zaterdag werd bij paal 15 een flesch gevonden met een briefje, dat in het Noorsch was gesteld. We laten de vertaling hier volgen: Deze flesch werd op 9 Mei 1930 door kok van het s.s. Hiktoria, thuisbehoorend te Tön:sberg, in het Engelsche Kanaal te water geworpen. Ik hoop, dat de flesch ver weg door een lief jong meisje ge-i vonden zal worden. Gaarne zou ik dan. van haar een brief ontvangen. Hoogachtend, HAALFANGERE (Walvisscher). o 's Mans wensch is in zooverre niet in vervulling gegaan ,dat de flesch niet door' een lief meisje gevonden werd, maar door Wim Visser en Job van der Vliet. Intusschen heeft de flesch voor de af stand Engelsch KanaalKoogerstrand, plm. 40 dagen noodig gehad. Wie weet,! welke oorden het ding intusschen be zocht heeft. OOST. Woningbouw. Voor de heer J. Vonk alhier wordt aan de Oosterweg een burgerwoonhuis ge bouwd. OUDESCHILD. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn va.. Texei verzonden: 716 lammeren, 313 schapen, 46 varkens, 2 koeien, 15 kalve ren, 7 paarden, 2 veulens, 30 biggen. Madame Hanau. Madame Hanau laat het hoofd niet hangen. De lezer weet, dat zij betrokken was in het financieel schandaal, dat in Frankrijk zooveel stof heeft doen op waaien. Nauwelijks uit de gevangenis ont slagen heeft zij een blad doen verschijn nen, „Forces" getiteld. Ons kiekje laat de „financieele genie", zien op het redac tiebureau. Maandagavond is over Aalten en omgeving een cycloon getrokken. De cy cloon had een breedte van 20 tot 25 me ter. Pannen en schoorsteenen werden af gerukt. Kippenhokken werden vernielden ontelbare boomen werden ontworteld. Op enkele plaatsen werden de aardappelen en bieten uit de grond getrokken en op verre afstand weer neergeworpen. Bij het station Breedevoort werd de houten landbouwschuur van de landbou wer Navis geheel opgenomen en daarna gedraaid-, weer neergezet. Onder Oosterhout (N.Br.) was door Bergen op.Zoom een reclamevak aange bracht: „Vestigt u te Bergen op Zoom". Enkele dagen daarna zagen de toeristen er met gelijke letters en in gelijke uit voering onder vermeld: „Als er in Ooster hout geen plaats meer is.' De omstreken van Zevenbergen zijn onlangs zwaar door een hagelstorm ge teisterd. Niet minder 814 H.'A. werden totaal vernield. Een door deskundigen opgemaakte schaderekening bedroeg ruim f 120.000.— Te Bovencarspel is Zaterdag de derde groote veiling van leverbare bloem bollen (tulpen) gehouden. De aanvoer bedroeg meer dan 10 miljoen stuks. Er was zooals altijd veel belangstelling. De handel was iets vlugger. De prijzen waren ongeveer gelijk aan die van Woens dag. Volgens de Motor- en Rijwielwet moeten de rijbewijzen om de twee jaar worden vernieuwd. De reeds bestaande ontevredenheid over deze telkens terug- keerende heffingen wordt nog vergroot door de omstandigheid, dat er groot ver schil in de heffingen dier bedragen be staat. In de provincies Groningen, Over ijssel en Noord-Holland is slechts één gulden verschuldigd, in de andere pro vincies zijn de bedragen hooger.. in enkele zelfs f2.50. Naar aanleiding van deze verschillen heeft de Bond van Bedrijfs autohouders in Nederland zich tot de provinciale besturen, die meer dan één gulden heffen, gewend, om het bedrag ook voor deze provincies op één gulden te stellen. De 50-jarige brievenbesteller G. v. d. Kuil te Zeist, die bij het oversteken van de Woudenbergsche weg voor zijn wo ning door een auto werd gegrepen, is in de Rijksklinieken te Utrecht overleden; de man was gehuwd en had acht kinde ren. De Nederlandsche Spoorwegen la ten o.m. een goedkoope trein (met re genverzekering!) Ioopen op Woensdag 30 Juli tusschen Rotterdam en Den Helder. In het gezin der familie R. te Roe- lofarendsveen heeft zich een droevig on geval voorgedaan. Het jongste kind, veer tien maanden oud, was 's avonds naar bed gebracht en toen de dienstbode eeni- ge tijd later nog even naar de kleine ging kijken, bemerkte zij tot haar groote schrik dat het kindje zich had gewurgd. Het bandje van het hemdje was aan het ras terwerk van het ledikant blijven steken. BUITENLAND. De maatregelen ter bestrijding van sprinkhanen in de Dobroedsja zijn on voldoende gebleken, zoodat 2000 H.A. kaal gevreten werden. Thans heeft men loopgraven gemaakt. Zoodra deze met sprinkhanen gevuld zijn, worden de vlammenwerpers in werking gezet. New-York 23 Juli. Volgens dejong- Nooit te oud om te leeren. In het verre Oosten wordt steeds meer de eisch van te kunjnjen lezen en schrij ven op de voorgrond gesteld. Wc plaat sen bier een kiekje van een 54-jarige, ar beider in een spinnerij te Ashkhabad, die zich nog op de schoolbanken heeft ge plaatst om de noodige kennis van lezen, en schrijven op te doen. ste volkstelling in 41 staten, zou de be volking der Vereen. Staten ongeveer 123 miljoen zielen bedragen, hetgeen een ver meerdering beteekent van 17.246 in de laatste tien jaar. Een ernstig ongeluk heeft na het einde van de voorstelling plaats gehad in het circus Sarasani. te Freiburg. Een trap is tengevolge van overbelasting be zweken. Ongeveer twintig personen vie len van 5 meter hoogte naar beneden. 10 personen, van wie negen vrouwen, kregen arm en beenbreuken en moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Bij landarbeid in de buurt van Stara Djala ontplofte de ketel van een locomo biel. Drie arbeiders kwamen in de vlam men om. De machinist en de stoker, die de locomobiel bedienden, bekwamen lichte verwondingen. Vijf arbeiders werden dooi de weggeslingerde stukken ijzer min of meer zwaar gewond. Onder groote belangstelling is do Shamrock V, van Sir Thomas Lipton van Portsmouth, vertrokken voor haar tocht over de Oceaan. De mast is tot halve lengte ingekort en er zijn een paar fok zeilen aangebracht. In Amerika wordt het jacht dan weer toegerust voor de wed strijden en de mast weer verlengd. De bemanning bedraagt 22 koppen. Sir Tho mas deed zijn boot zelf uitgeleide. - Een buitengewoon hevige aardbe ving heeft Zuid-Italië getroffen. Het aan tal dooden bedraagt plm. 1800, dat dei- zwaar gewonden 4300. Plm. 5900 huizen zijn geheel of gedeeltelijk in puin ge legd. Bovendien werden tal van villa's aan de golf van Napels door een spring vloed geteisterd. In enkele plaat sen is er geen gezin, waar men geen doode te betreuren heeft. Een uitgestrekt gebied geeft een aanblik als een oorlogs terrein. De wegen zijn bedekt met trans portcolonnes. In Epfach bij Landsberg geraakte een kind bij Jhet baden in een draaikolk. Zijn kameraden wilden het redden. Ech ter werden zij ook naar de diepte ge trokken. De stad Nagaski en omgeving is ernstig door de schrikkelijke tyfoon ge teisterd. Duizenden menschen zijn dakloos Men vreest dat een groot aantal is om-i gekomen. Op zee zijn acht kustvaartuigen en 83 motorschepen vergaan. De spoor wegverbindingen zijn ernstig beschadigd. De totale schade benadert de 20 miljoen Yen. ELCK WAT WILS. Op de radiotentoonstellingen te Berlijn worden buitenlandsche standhouders niet toegelaten. Vandaar, dat b.v. Philips de laatste jaren geregeld buiten het tentoon stellingsterrein exposeerde. Aangezien ook de Fransche industrie uitgesloten is, heeft de Bond van Radiohandelaren be sloten op de najaarstentoonstelling te Pa rijs geen Duitschers toe te laten. O Eenige tijd geleden kon men over de omroepzender te Praag de uitzending van Verdi's opera Rigoletto hooren; de uit zending had plaats uit een operagebouw. Midden in een der aria's begonnen de toeschouwers onrustig te worden, kreten weerklonken, de onrust nam toe, plotse ling een kreet: Brand! Ontzetting..... PaniekEen der toeschouwers maant het publiek tot kalmtetevergeefs. De paniek neemt toe in hevigheid, allen drin gen naar de uitgangen, niets ontziende. Men hoort het knetteren van brandend

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5