V Jf K m No 4448 Woensdag 30 Juli 1930 43steJaarg?nj DOE ALS Van week tot week TexeSsche Berichten Keuringsdienst voor waren. VersBag over 't jaar 1930. ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: J 5 m bb gj Bezoekt -Texelsch Museum BB BB Nieuwstraat, Den Burg. Geopend: BB EB Maandags 10—1 uur; Woensdags ffl BB en Zaterdags 2—5 uur. 13 Zaterdagavond. Rond het Londensche Vlootverdrag. Op internationaal politiek gebied trok de aandacht het feit, dat, als eerste der drie betrokken parlementen, de Ameri- kaansche Senaat het Londensche vloot verdrag heeft geratificeerd. Hoover en Stimson hebben zich gehaast hunnerzijds de winst te incasseeren, die hierin bestaat, dat thans het einde van Engelands hege monie ter zee in een verdrag is vastge legd. Uit het Land van de Nijl. In Egypte duurt de gespannen toestand voort. De parlementszitting die de Wafd eischte, is afgewezen, maar Cairo en de meeste andere Egyptische steden bieden weer een normale aanblik. In Engeland kwam de mijnwet er door. In Engeland heeft het Hoogerhuis de mijnwet toch aanvaard. Daar de regeling van de verkooporgani saties volgens de bepalingen der wet viier maanden beproefd moet worden, voordat de verlaging der werkuren van kracht wordt, zal de 7y2-urige werkdag niet wor den ingevoerd vóór December. Tenzij in- tusschen andere noodzakelijke wetten worden aangenomen, zal de industrie te- rugkeeren tot de 7-urige werkdag in Juli van het volgende jaar. ONTZETTENDE ONHEILEN. In meer dan een opzicht kan de afge- loopen week een rampweek worden ge noemd. Italië in rouw gedompeld. In de eerste plaats denken we wel aan de aardbeving, die Italië geteisterd heeft. Eerst kwamen de berichten dat Napels en onmiddellijke omgeving door de natuur krachten geweldig waren geteisterd, maar kort daarop bleek, dat de ramp zich over veel en veel grooter gebied had uitge strekt. Rechtstreeks getroffen zijn de provincies Campagnia, Apolia en Basi- lecate, alle gelegen in de nabijheid van d^ Monte Vulture, een sedert duizenden ja ren uitgedoofde vulkaan. Reeds de berich ten over de catastrofe in Napels, waarbij ver over de honderd menschen omkwa men, en veel huizen werden verwoest, waar in de nauwe steegjes van de oude stad een onbeschrijfelijke paniek ontstond, verspreidden schrik en ontsteltenis. En alsot dat niet voldoende was, kwam de stroom van nieuwe ontstellende be richten, o.a. dat het geheele dorp Villa nova del Battista is verwoest, en dat drie duizend bewoners levend begraven zijn bij de aardbeving, die de provincies Bene- vento en Avellino teisterde. Men duizelt bij de gedachte welk een alles vernietigende kracht hier gewoed heeft en onze diepe deernis gaat uit naar; de overgeblevenen, naar 'hen, die alles verloren wat lief en dierbaar was. Rouw aan Moezel en Rijn. Aan deze vreeselijke ramp was een an dere voorafgegaan, die, zij het dan van gelukkig niet zoo groote omvang, toch ook overal diepe deernis gewekt heeft. Dat was de ramp, die zoo droevig een eind maakte aan de feesten, ter eere van de bevrijding van het Rijnland. Rijkspresident Hindenburg was op ver schillende plaatsen met geestdrift ontvan gen, hij had in redevoeringen de vreugde van het Duitsche volk vertolkt. Hij had Stresemann herdacht, de staatsman, aan wie Duitschland zooveel verschuldigd is, hij had de wensch uitgesproken van spoe dige bevrijding van het Saar-bekken. En toen daar de feesten in volle gang waren, toen wijd uit de omtrek duizen den zich naar Coblenz hadden begeven, gebeurde de ernstige ramp. Te Coblenz stortte de pontonbrug van de vluchthaven Coblenz—Lützel in, op het oogenblik dat zich, na afloop van de verlichting van de vesting Ehrenbreit- stein daarop ongeveer honderd menschen bevonden. Angstgegil klonk door de duis ternis, die het reddingswerk zeer bemoei lijkte. Onbeschrijfelijke tooneelen speel den zich af. Onder de omgekomenen wa ren o.a. alle kinderen van een pensionaat. Het is een ramp gsweest, die diepe rouw bracht aan Moezel en Rijn. Natuur lijk werd de verdere reis van Rijkspresi dent Hindenburg afgelast en de vlaggen, die kort te voren nog feestelijk uitzwiier- den werden halfstok gehesclien. Meerdere rampen. In Kent kwamen bij een vliegramp zes menschen om het leven. Yorkshire werd door een ernstige over- strooming geteisterd. In de Fransche Alpen kwamen vier toe risten om. Een hittegolf in Amerika hoe con trasteert dit bij ons herfstweer maakte meer dan 100 slachtoffers. Wat zal de volgende week brengen? De Warenwet. Van de vele wetten welke, de laatste jaren in het biezonder in ons „vrije en blije land" in het leven zijn geroepen, zul len er weinige zijn, welke zich zoozeer in de algemeene sympathie verheugen als de Warenwet. Niet alleen is zij voor de volksgezondheid van het hoogste belang, maar ook omdat zij de reëele handel be vordert, heeft zij recht op onze waardee ring. Niet alleen de consument, maar ook de bonafide handelaar is door een strenge toepassing van de Warenwet immers ten zeerste gebaat. Dit ter inleiding van een uittrekstel uit het verslag van de Keuringsdienst voor Waren in het Keuringsgebied Alkmaar waaronder ons Texel wordt gerekend over het jaar 1929. Wat de Keuringsdienst uitrichtte. Reeds bij een vluchtig doorzien van het uitvoerig rapport, dat behalve een viertal groote tabellen nog bijna 50 blz. druks telt, komen we tot de conclusie, dat de Keuringsdienst in het afgeloopen jaar wederom zeer nuttig werkzaam is geweest en volop werk heeft gehad. Het aantal inspecties beliep bijna 16000, terwijl ruim, 138000 voorraden voedingsmiddelen en andere waren werden gekeurd. Het aantal afgekeurde partijen wordt jaar op jaar minder, een verheugend verschijnsel, daar dit er op wijst, dat de dienst zijn opvoe dende kracht niet mist. in 1929 bedroeg het 391, tegen 640 in 1928, 1552 in 1927 en zelfs 1983 in 1926. Wat ons bespaard bleef. Van de veelomvattende en nuttige ar beid door de Keuringsdienst verricht, geeft het verslag een breedvoerig relaas. We moeten ons hier beperken en noteeren het volgende: Bij 'het vervoer per spoor moesten eeni ge balen spliterwten en boekweitgrutten totaai worden afgekeurd, daar ze met sterk bleekwater doortrokken waren. Die lekkernij is ons dus bespaard geble ven. Een bakker moest nogmaals aan het verstand worden gebracht, dat het niet te pas komt roggebrooddeeg met de voeten te bewerken. Wordt het niet hoog tijd dat aan die vieze methode de kop wordt ingedrukt? In een bakkerij werd brood aangetrof fen, toegedekt door ge kunt het nau welijks gelooven een jas, een pantalon, en een overhemd, die pas waren uitge trokken. Eet smakelijk. Van een partij meel moest 500 Kg. sa S3 ffll Weer op de „troon". Ex-koning Emanuel van Portugal zien we hier als scheidsrechter bij een tennis wedstrijd te Londen. worden afgekeurd wegens „gevorderde ouderdom". Een strop van belang, maar welke volgens het verslag voorko men had kunnen worden. Een koekventcr trachtte taai-taai aan de man te brengen, welke schandalig be schimmeld was. Ook hier moest liet kwaad in de bejaarde leeftijd worden ge zocht. De man bekende bet eerlijk. Maar was toch niet eerlijk genoeg zulke, beschimmelde rommel maar thuis te hou den. Brooden en turf behooren niet bij elkaar. Een andere bakker moest dit tot zijn schade nog leeren. Bakker, pas op je knechts! Wanneer die van je melk snoepen, vlieg je tegen de lamp, wanneer de keuringsdienst zich met zijn mannetjes komt aandienen. Dat moest een der leden van het gilde ervaren, toen, in zijn brood, door bovenvermeld ver schijnsel een tekort aan melk werd ge constateerd. Melk is goed voor elk! Op de kermissen doen de keurmeesters de laatste jaren minder „goede zaken". Ondeugdelijke of onfrissche waar wordt daar maar weinig meer aangetroffen. Prachtig! Dat gaat in de goede richting., In een bakkerij was een persoon werk zaam, in wiens gezin een ernstig geval van typhus voorkwam. Gelukkig kwam de keuringsdienst daarachter. Er weiden maatregelen getroffen om de kans van be smetting tot een minimum te beperken,, Evenzoo werd gehandeld, toen een keur meester tot zijn groote verwondering ont dekte, dat een jongen, wiens gezicht met zweren was overdekt, met brood en deeg bezig was. De baas zelf zag daar be paald het gevaar niet van in. Maar als zijn idanten er eens van hoorden in het laboratorium te Alkmaar wer den 15747 monsters onderzocht, waarvan 4784 andere dan van melk en melkproduc ten. Over het geheel werden weinig pro oessenverbaal opgemaakt wegens in de melk gevonden afwijkingen, tenzij —deze werden veroorzaakt door ontrooming of toevoeging van water. Dan toch is de keuringsdienst er als de kippetjes bij om door een fiksche boete en publicatie in een plaatselijk blad, de overtreder tot betere gedachten te brengen. Het vetgehalte be droeg voor het heele keuringsgebied ge middeld 3.20 pet. Dit cijfer maakt een! gunstige indruk. Alleen Hoogwoud had 'n vetgehalte beneden 3 pet. en wel van 2^92 pet. Wegens watertoevoeging moest 13 maal een strafvervolging worden ingesteld. Van wat de keurmeesters verder consta teerden noemen we het geval, waarin van typhus in een veehoudersbedrijf aan de keuringsdienst geen kennis was gegeven; veertigmaal werden melkkranen- in ver vuilde of zelfs zeer vervuilde toestand aangetroffen; in 22 gevallen moest aan merking worden gemaakt op de toestand, waarin de melkbewaarplaatsen zich be vonden; één slijter was zelfs zoo zindelijk de vuile wasch in een melkemmer te deponeeren. Wegens ondeugdelijke sa menstelling van karnemelk behoefde geen enkele maal straf te worden uitgedeeld. J.GRUN03 Welk een gunstige invloed uitgaat van het winkeltoezicht, door de keurmeester geregeld uitgeoefend, blijkt uit het steeds dalend aantal partijen, dat ter plaatse moet worden afgekeurd. Een boterhandelaar vloog leelijk tegen de lamp, toen de keuringsdienst tot de, ontdekking kwam, dat de „Jubileuinbo- ter", door hem in de handel gebracht,, alleen de naam met heusche boter gemeen had. Het Jubileum-product bestond totaal uit margarine. Eenige firma's brengen specerijen in de handel in gesloten strooibusjes. Het verslag merkt op, dat deze busjes vaak voor niet meer dan een derde gevuld zijn, iets, wat de huisvrouw niiet in de gaten heeft, tenzij het busje wordt geforceerd. Het zou wel gewenscht zijn de leveran ciers te verplichten, het netto gewicht op verpakte artikelen te vermelden. Eenige monsters chocolade-hagelslag werden in beschimmelde toestand aange troffen, terwijl laboratoriumonderzoek ver der aan bet licht bracht, dat een aantal monsters melkchocolade zelfs geen drop pel melk bevatten. Dat is pronken met gestolen veeren! Wat op Texel afgekeurd werd. Van de 391 aan de consumptie onttrok ken partijen werden er 23 op Texel aam getroffen en wel deze: Rozijnen 3 pak, Speculaas 4 Kg., Ha vermout 2 Kg., Gort 1.5 Kg., Zoethout 1 Kg., Gort 2 Kg., Griesmeel 1.5 Kg.<„ Azijn 25 liter, Griesmeel 2 Kg., Gort 2.5 Kg., Zelfrijzend bakmeel 2 Kg., Haver mout 17.5 Kg., Havergort 2 Kg., Zelf rijzend bakföeei 6 pak, Gedroogde appe len 2 Kg., Gemengd meel 2 Kg., Haver mout 3 Kg., Boekweitmeel 6 pak, Cakes 3 stuks, Choc, reepen 6 stuks, Choc, fi guren 3 doos, Choc, poppenkast 2 doos, üruttenmeel 3 pak. Aan de Texelsche winkeliers werd 194 maal een bezoek gebracht, aan de bak kers hier 52 maal, aan de melkslijters 111 maal, aan de veehouders 107 maal,. Van de 407 gewogen brooden werd geen enkel te licht bevonden. In totaal wérdeit 5092 partijen op Texel ter plaatse ge keurd. Melkonderzoek op Texel. Afzonderlijk vermelden we de werk zaamheden van de keuringsdienst op het gebied van de melkhandel. Het aantal monsters beliep 269. Het gemiddeld vet gehalte was op Texel 3.12. Slechts 7.9 pet. van alle monsters hadden een vetge halte beneden het vastgesteld minimum van 2.75 pet. Van afgeroomde en gepas teuriseerde melk werden geen monsters genomen. Vuile of iets vuile melk werd niet aangetroffen. TEXELSCHE COURANT DEN BURG»75 et per'' *3 Maanden Franco p. post door geheel Nederland b p. 3 maanden Losse nummers! 4 st DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE:N.V v/H LANGEVELD ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regels: 60 ct. ledore regel meer; Dezelfde advertentie 4 maai geplaatst wordt 3 maal berekond. Bil abonnement lagere regelprils ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN i UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°,11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N° 11 Het beste dageliikscf» ilddel ter opwekWnj 'en verfrissching. J BB ffl ubMth WAllJh BLIJF by Uw beslui! en gaat nooit zonder die overbeeriyke ECHTE ERIESCHE BAAITABAK den winkel uit bu|]engewoons| .10-i2 -is -io crs. per holfonv i.ORufto woninwiii

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1