V' De Nieuwe Texelsche Courant No 4451 Zaterdag 9 Augustus 1930 43s,8Jaargan} Voor de Zondag. KKREM-BAAI EERSTE BLAD. Voor hoofd en hart. Texelsche Berichten OffloieeSe opening Coöp. Boerenleenbank. ABONNEMENTEN: UITGAVE; N.V v/H LANGEVELD&^E ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°, 11 iieiiiiiwiiiiiei! iieiiiineii ■!II!!!SIIIIII»!!II!I«IIIIII l!!!l!«lll!ll«llllll*ll Anrc geraspte UUI ^Zwitsersch e.Kaas TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 75 ct per*3 Maanden Eranco o. pest door geheel Nederland R p 3 m«andeu Losse nummers: 4 Ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 60 Ct. ledore regel meer: 12ct. Oe/elfdo advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend 8li abonnement lagere regolprlls ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. Van Droom tot Werkelijkheid. In zijn boekje „Overpeinzingen van 'li bramenzoeker" vertelt Roland Holst van een wijsgeer die gedroomd had, dat hij een vlinder was en zeer ontnuchterd bij liet ontwaken zich zelf troostte met de ge dachte, dat het zeer wel mogelijk was, dat hij inderdaad een vlinder was, en slechts droomde een menscli te zijn. Nu zou het zeker niet gelukkig zijn, als deze gedachte zich in ons vastzette, als wij zoo „droomend" door het leven gin gen, telkens denkend te zullen ontwaken in een geheel andere staat. I Waar zou dan blijven het aangrijpen het leven, het zich wijden aan een taak het beluisteren van zijn roeping? Dan is het beter te luisteren naar Long fellow's bekende woorden: „Verkondig mij niet in weemoedige tonen Dat 't leven een ij dele droom slechts zou zijn." Docli er is nog een andere .„droom", niet de onbewuste in de slaap, maar de bewuste in het wakende leven. S'tS Het is 't uitstijgen uit het heden, het is de lijnen van het bereikte verder trek ken in de geest, het is door verbeelding opbouwen van dat wat nog niet is. Ook dit kan wel een „ijdele droom" zijn, het bouwen van luchtkasteelen en niet meer. Maar het kan ook zijn de bewegende, de opstuwende kracht van het leven. Vooral in jongerenkringen is het vers van Duco Norster bekend: Laat mijn leven wenden uit die staat, kracht omgord' mijn lenden tot de daad, eer de stilste ure slaat, laat mij 't werk volenden, droom gerijpt tot daad. „Droom gerijpt tot daad" hebben we daaraan niet gedacht, toen we Edi son's uitvinding van de gloeilamp her dachten Schijnbaar heeft dit niets met „droo- men" te maken. We zijn hier toch op 't gebied van de industrie, in het hamerend, jachtend fabrieksleven, in het felle mee- doogenlooze licht der schijnwerpers, in de harde, koude, nuchtere werkelijkheid.. Doch hoe komt een uitvinding tot stand Zeker! daarin is het „vinden", de gave, de ploselinge flits, die doet zien. Maar het is niet liet „vinden" als wanneer men op straat loopt en toevallig een verloren sieraad ziet liggen tusschen de steenen. Neen, het is veeleer als het „vinden" van de dader wanneer een misdaad is bedre ven en speurders alle sporen hebben na gegaan en in hun denken de draad heb ben gevonden om de brokkelige aanwij zingen aaneen te rijgen en men zóó komt tot de bedrijver. Zoo verzamelde Edison in zich de ken nis van al wat op het gebied van elec- triciteit reeds bereikt was in zijn tijd en toen kwam de droom van dat wat bereikt moest worden. En daar was een gespan nenheid van werken en zoeken en tracht ten om de kloot te overbruggen van wer kelijkheid tot droom, van droom tot wer kelijkheid. Zoo kwam de uitvinding tot stand. Zondag 10 Augustus 1930. ECHTE FR1E6CHE 20-50ct. per ons Phil Scott contra Young Stribliing. We geven hier een moment uit de bokspartij Scott (Engeland)—Stribling (Ver. Staten), waarin eerstgenoemde het loodje moest leggen. Een Engelsch blad vergeleek de matcli met een wedren tus schen een raspaard en de knol van een huurkoeisier. Een ander spreekt van het einde eener comedie. Hoe wij over bok sen denken? Een afzichtelijke sport, de beschaafde menscli onwaardig. ZONDAG. Begeer geen al te groote dingen, Poog nooit iets met geweld te dwijngen Hoop veel en steeds, inaar met geduld, Zoo gij gelukkig wezen zult. Beets. MAANDAG. 't Is veel waard goede vrienden te heb ben, maar nog meer met ons zelf goede vrienden te zijn. DINSDAG Zorg, dat de kleine zorgen van het le ven u niet klein maken. WOENSDAG. Steun niet te veel op uw jonge jaren; van ieder levensjaar komt het cijfer op vele grafzerken voor. L a u r i 11 a r d. DONDERDAG De oorzaak van veel menschelijke ellende is de onwetendheid. VRIJDAG. Er is altijd een groote vraag naar ver stand; kweekt dit aan. ZATERDAG De luiheid loopt zoo langzaam, dat de armoede haar inhaalt. B. Franklin. fflUESSfflffiR2EÏIlSj SffiRESfflgifflSiESEg EB BB ES Bezoekt Texelsch Museum ES 00 Nieuwstraat, Den Burg. Geopend: ES 00 Maandags 101 uur; Woensdags ES en Zaterdags 25 uur. ES De dag van 6 Augustus 1930 zal wel met gulden letteren in de analen der Coöp. Boerenleenbank worden geboek staafd, wijl die dag de officieele opening plaats had van het nieuwe gebouw, dat een sieraad is van den Burg en een symbool van Texels welvaart tevens. We doen u hier verslag van de min of meer plechtige gebeurtenissen, welke met die officieele opening gepaard zijn ge gaan en vangen aan met de speech, welke de heer Jac. Kikkert Nz., voorzitter, des morgens afstak in hotel Texel, waar ver scheiden personen, genoodigden en ver dere belangstellenden aanwezig waren om van de officieele opening getuige te zijn. We merkten buiten de leden van het Be stuur en de Raad van Toezicht o.m. op de heeren Wethouders Keijser en Vla ming, eerst-genoemde tevens loco-burge- Wilhelm Teil nog steeds in tel. Wie heeft er nog nooit gehoord van Wilhelm Teil, de Zwitsersche vrijheids held? We zien hem hier, uit den doode herrezen, met zijn zoon optreden te Keu len ter gelegenheid van een groot schut tersfeest aldaar. Geloof maai- gerust, dat men hem met blelangstelling opgenomen heeft; niet het minst de jeugd. meester, de heeren W.N. Kelder, waarn.- gemeente-secretaris, Visser, hoofdinspec teur van de Centrale Bank, Van Essen, architect, Engelen, dagelij ksch opzichter en J. Drijver Cz., aannemer. De heer Kikkert richtte zich met deze woorden tot de aanwezigen: Ik heet u allen hartelijk welkom op deze biezondere, verblijdende dag, waarop ons nieuwe bankgebouw officieel zal worden geopend. Wie had in 1904, toen de bank het levenslicht zag, kunnen den ken, dat de toekomst zooveel schoons voor ons verborgen hield? We zien thans wat eendrachtige samenwerking vermag, niet alleen in bestuur en raad van toe zicht, maar door de leden tevens. Samen hebben we de bank tot bloei gebracht. Het monumentaal gebouw staat er, om daarvan te getuigen. Allen, die daartoe hebben meegewerkt, betuig ik namens de bank mijn oprechte dank. Dezedank geldt in het biezonder de oprichters. De heei' N.Min, oud-secretaris van de R.v. Toe- zicht, is tot zijn spijt door drukke werk zaamheden, verhinderd deze vergadering bij te wonen. De heer Min geeft ons de verzekering, dat hij zich in de bloei der bank ten zeerste verheugt, en spreekt de wensch uit, dat ze onder Gods zegen moge groeien en bloeien tot heil van heel Texel. Ook van de heer D. H. Bruin, we gens vertrek naar elders als bestuurslid afgetreden, werd een bericht van verhin dering ontvanjgen. Hij schrijft steeds met liefde aan het welzijn van de bank te heb ben gewerkt en verklaart deze dag in ge dachten hier te zijn. In het nieuwe ge bouw ziet hij een bewijs van groei en bloei van de bank. Een lang gekoesterde wensch is thans in vervuiling gegaan, meent hij: den Burg is verrijkt met een gebouw, waarop het trotsch mag zijn. Het is een sieraad van het dorp, dat zon der woorden tot de vreemdeling spreken zal van Texels bloei. De brief eindigt met de beste wenschen tot bloei van de han del, tot heil en voorspoed van het eiland- De heer Bruin is de laatste tijd mijn of meer ongesteld. De voorz. spreekt :de wensch uit, dat hij spoedig hersteld mag zijn. Wegens verblijf buiten Texel was ook notaris Mulder verhinderd. Hij hoopte evenwel, dat de bank zal groeien en bloeien. De heer Kikkert hoopt, dat de heer Mulder van zijn vacantie moge genieten en nog vaak zijn diensten aan de bank verieenen mag.. De heer Oort, burgemeester, deelde te vens mee, wegens verblijf buiten Texel niet aan de invitatie gevolg te kunnen geven. Een biezonder woord van dank, ver volgt de heer Kikkert, komt toe aan de heer Van Essen, de ontwerper van liet gebouw, die getoond heeft, met behoud I van het oude geveltje, een harmonisch geheel te kunnen vormen. Ook aan de heer Engelen, die als dagelij ksch opzich ter getoond heeft een flink werker met taaie volharding te zijn. De lieer J.Drij ver Cz„ de uitvoerder van het werk, ver dient een woord van hartelijke dank. Hij heeft zich flink van zijn taak gekweten. Hij bezorgde ons een flink metselaar, de heer A. de Waard, die evenwel de offi cieele opening niet heeft mogen beleven. De dood heeft hem na een korte onge steldheid van ons weggerukt. Van hem geldt dit woord van een Engelsch schrij ver: „i am better now". Ten slotte wil ik dank brengen aan dr. Kalft, die ons, mits het oude achterge veltje behouden bleef, toestond de beide voorgevels af te breken. Het oude gevel- tje wordt thans door een dikke muur aan de achterzijde geschraagd. Gaan we een vergelijking maken met eenige jaren terug, aan zien we, dat het gebouw telkens te klein werd, net als dq kleeren van een knaap in de jaren vani zijn groei. Thans beschikken we over een ruim en geriefelijk gebouw, waarin het ons, bestuur, en raad van toezicht, maar ook de heer C.Graaf, kassier, en mej.. Haakman, gegeven moge zijn, nog veel goeds in het belang van de bank uit te richten. Met deze woorden verklaar ik de bank voor officieel geopend. o— Vervolgens verkreeg de heer R. P. Keijser. als loco-burgemeester het woord. We laten zijn rede hier volgen: Elet credietwezen is een onmisbaar element in de tegenwoordige samenleving. Voor de leden der maatschappij en dus voor de maatschappij zelf, is het van het hoogste belang, dat het credietwezen goed en daarbij zoo eenvoudig mogelijk gere geld is. Credit sluit in zich vertrouwen: zonder vertrouwen is het credietwezen onbestaanbaar. Als ik goed zie, zijn dit de voornaam ste grondslagen, waarvan men bij de op richting der Boerenleenbanken is uitge gaan, de instellingen, welke in ons land in zoo hooge mate hebben bijgedragen tot verheffing van de kleine boerenstand- Op Texel werd de bank reeds opgericht toen in ons land de beweging betrekkelijk nog pas in opkomst was. De mannen,, die toenmaals het initiatief hebben geno men, zijn van de behoefte doordrongen geweest, maar daarnaast ^hebben zij intu- itiet gevoeld, dat op Texel gunstige fac-i toren aanwezig waren, om hier een der gelijke instelling tot bloei te brengen., Immers voor het stellen van vertrouwen! is het een voorname factor, dat de we- derzijdsche partijen elkander kennen. En waar komt dit in sterkere mate voor, dan op een eiland als Texel, met een wei nig wisselende bevolking. Maar die man nen met durf zullen zich niet hebben voorgesteld, dat deze instelling hier een der grootste zou worden onder haar zus teren. In het mooie gebouw, waarin de Bank thans gevestigd is, een monument op, zichzelr meen ik in figuurlijke zin een monument te mogen zien in velerlei op zicht: le.. als blijk van stille hulde aan hen, die tot de oprichting de stoot hebben gegeven; 2e. als bewijs, dat de Texelsche boer ook in tijd van teruggang de moed niet wil verliezen; 3e. als bewijs wat sa menwerking vermag en dus tevens als voorbeeld om, waar eenigszins mogelijk,

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1