Texelsche Courant van Zaterdag 9 Aug. 1930. TWEEDE BLAD Spelen met het Leven. Rechtsvragen. Texelsche Berichten Een wandeling om Texel. Ouders, waarschuwt de jeugd! Onlangs heeft een droevig ongeval te Bloemendaal weer eens aangetoond hoe gevaarlijk het is, kinderen zonder ge leide in de duinen te laten ronddolen. Dit maal was het een elfjarig jongetje, lo- gétje uit den Haag, het slachtoffer.. Een zandstorting heeft het ventje blijkbaar verrast. De duinen toch vormen geen vastlig gende grondmassa. Slechts door inten sieve beplanting gelukt het een dujn vast te leggen, maar dan nog brokkelen dik wijls geheele stukken af, vooral na een periode van veel regen en wind. Hebben de oude beplante duinen in alle geval nog een vrij groote stevigheid, totaal onsolide daarentegen zijn de zandverstuivingen of zoogenaamde wandelende duinen. Indien de wind langdurig uit één rich ting heeft gewaaid, verplaatst het niet begroeide duin zich en wel op een wijze die het gevaar van zandstortingen mee brengt. Het zand wordt n.l. naar de top geblazen, die gaat overhellen en weldra een eind buiten de duinbasis uitsteekt. Gaat men nu op een dergelijk overhel lend stuk staan of ondergraaft men het, dan valt het plotseling naar beneden eif krijgt men een zandbad. Volwassenen we ten zich meestal hieruit.wel te redden, doch kinderen kunnen met hun geringe krachten zich soms geen uitweg banen en komen jammerlijk om. En het zijn juist de kinderen, die graag in een zandver stuiving spelen, omdat ze er zoo prettig kunnen „scheppen." Een groote vijand van de duinen zijn de konijnen. Deze huizen er op sommige plaatsen in ontstellende massa. Zij graven diepe holen en lange gangen. Het liefst zoeken zij een mooie stevige duin daar voor uit. Van boven gezien lijkt het of een dergelijke met konijnengangen ondergra ven duin zeer vast ligt. Gaan kinderen er op spelen, en springen, dan stort hij ech-i ter eensklaps in, begroeiing en al mee sleurend. Soms verdwijnen heele hoo rnen in de diepte. Biezonder gevaarlijk is het kruipen in de konijnenholen zelf of het met een schopje vergrooten ervan.. Onlangs zagen we een paar jongens, did in een dergelijk vergroot hol een soort kampement hadden opgeslagen. Diep on der de grond vermaakten zij zich en zaten' lustig cigaretten te rooken. Een wel ris kant bedrijf. Het verdient aanbeveling, dat ouders hun kinderen slechts onder geleide van volwassenen het duinterreJn insturen, en dan nimmer gewapend met een schop. Voor zandscheppen is het strand uitermate geschikt. De duiinen zijn dat niet. Abonnees-Texelsche Courant kunnen kosteloos rechtskundig advies bekomen. Vragen te zenden aan het bureau van dit blad. Voor porti twee postzegels van zes cent bijsluiten. Een minderjarige autovernieler. Vraag: Heb ik recht, de schade, welke mijn auto heeft opgeloopen tijdens het gebruik ervan door een minderjarige, aan wie ik de auto verhuurd had, van diens vader te vorderen Antwoord: Uw beding bij het verhuren van een auto zonder chauffeur, dat alle toegebrachte schade voor rekening van de huurder komt, zal in deze zaak niet baten. Immers, de huurder was een minderjarige, die dus handelingsbevoegdheid miste. De overeenkomst was dus geen geldige, d.w.z. de huurder kan zich op zijn minderjarig heid beroepen en behoeft zich aan de uit de huurovereenkomst voortvloeiende verplichtingen niet te houden. De vader kan bewijzen, dat hij de daad waarvoor hij aansprakelijk zou kunnen worden ge steld niet heeft kunnen beletten. Er is hier sprake van een onrechtmatige daad van een minderjarige. Dus vischt u achter het net. Autobusdienst Den HelderWieringen. Ondernemer: W. Prins. Den Helder: (Stat.pl.) v. 6.— 9.05 13.- 16.10 18.20* Den Oever (W.) a. 7.10 10.30 14.10 17.20 19.30. Den Oever (W.) v. 7.30 10.45 14.25 17.40 20.—* Den Helder (Stat.pl.) a. 8.20 11.35 15.15 19— 21.20. Rijden niet op Zondag. Idem via Breezand en Anna Palowna. Ondernemer: H. J. en H. Naastepad. Den Helder (Kerkpl.) v 7.30* 10.30 13.45 15.— 17.15 19.10 22.30" Den Oever (Wier.) a. 8.55 11.55 15.10 16.25 18.40 20.35 23.55. Kunt gij dat ook? Uit Londen ontvingen wij dit kiekje, op genomen tijdens een ruiterwedstrijd, waar bij de deelnemers, ai rijdende, een ballon, op een pop gebonden, door een schot tot ontploffing moesten brengen. Iets voor de a.s. paardensportfeesten hier misschien Den Oever (Wier.) v. 9.05 12.— 13.30 15.40 16.40 18.45. Den Helder (Kerkpl.) a. 10.30 13.25 14.55 17.05 1S.05 20.10. Niet op Zondag. Alleen op Zondag. We geven de lezer in overweging deze dienstregelingen uit te knippen en te be waren. Coöp. Boerenleenbank. Ter aanvulling van ons verslag over de officieele opening kunnen we nog inede- deelen .dat bloemstukken in ontvangst) mochten worden genomen van de heeren C. de Lugt, Van Essen, en J.Drijver Cz., en van de N.V. v.h. fa. Pil. Vlessing cni de afd. Texel en Eierland van de Holl. Mijvan Landbouw. —o Van de gelegenheid om Woensdagavond het gebouw te bezichtigen, werd 'n druk gebruik gemaakt. Concert Texelsch Fanfare. Een beroep op het publiek. Texelsch Fanfare (directeur Th. CA Lugtenburg) geeft Maandagavond weder om een concert in het Park. De aanvang is bepaald op half negen; terwijl het pro gram van 26 Juli ongewijzigd ten ge- hoore zal worden gebracht. We drukken het hier nog eens af. 1. Entré, Marsch Th.C.Lugtenburg. 2. Tervaete, Ouverture Héroïque Louis Gasia. 3. Rachel, Mazurka E. Marsal. (Solo voor Baryton, solist de heer J. v Dekker). 4. Les Roses du Midi, Grande Valse Joh. Strauss. 5. Myriam, Ouverture E.Gaudefroy. 6. Colonel Bogey Marsch Kenneth J. Alford. Dat reeds zoo kort na het eerste zomer- concert een tweede volgt, vindt zijn ver klaring hierin, dat no. 1 min of meer in duigen is gevallen: ten deele door de re gen, maar vooral door het onhebbelijk optreden van een stel jeugdige „muziek liefhebbers", die zoo'n lawaai maakten, dat van muziek genieten geen sprake kon, zijn. Namens het bestuur deelt men ons mee, dat aan de burgemeester om meer en beter politietoezicht is verzocht; te vens vraagt men ons de volle medewer king van het luisterend publiek in te roepen, opdat het concert dat toch stellig het aanhooren waard is behoor lijk tot zijn recht kome. We geven aan dit verzoek gaarne gevolg en kunnen er niet aan twijfelen, of „alles sal regkom", om met wijlen Paul Kruger te spreken. Overzicht eierhandel. De eierhandel was in de afgeloopen week zeer stil. Het schijnt, dat het ver bruik van eieren in het buitenland niet groot is, daar de ieder week achteruit gaande aanvoer met moeite af te zetten is Voor kleine eieren is een goede vraag, doch groote eieren zijn zeer moeilijk te plaatsen. Men betaalde op de markten em veilingen van f56.50. Aanvoer bij de Coop. Roermondsche Eiermijn 4.400.000 stuks. Prijs kleine eieren f55.40; groote f5.506.50; een deneieren 15—6.00. Wolveemarkten 31 Juli—6 Aug. De aanvoer van wolvee is de laatste weken overal slechts matig. Leeuwarden was zoowel voor schapen als lammeren kalm, doch prijshoudend gestemd. Zwolle was iets vaster, terwijl te Utrecht de om zet matig bleef. Te Purmerend en Rotter dam scheen de stemming iets williger, met De Finsche „Mussolini". Daar hebt ge Vihtori Kosola, de „Fiji- sche Mussolini" gehceten, om de merk waardige overeenkomst tusschen hem en „de Groote man" van het Apenijnsche schiereiland. Kosola is de leider der Lap- po-beweging in Finland en speelt in het politieke leven aldaar een groote rol. het gevolg, dat daar de prijzen over het geheel ook iets vaster waren. Demonstratie—Artsïlkfabrieken. Een advertentie in dit nummer kondigt een demonstratie der Artsilk-fabrieken te den Burg en de Koog aan. Op onze infor matie deelt men ons daaromtrent het vol gende mee De directie der „Artsilfabrieken" wil ook de inwoonsters van Texel in de ge legenheid stellen kennis te maken met haar weeftoestellen en het gebruik daar van. Er is door haar in de handel ge bracht een speciaal soort van kleine weef toestellen, tegen zeer matige prijs, waarn door het voor iedere vrouw en meisje mogelijk geworden is zelf haar shawls, kleeden en verdere gebruikvoorwerpen te weven. Hoe dit op zeer eenvoudige wijze geschieden zal u de demonstratie op Dinsdag- en Woensdagavond in café „den Burg" duidelijk doen zien. Een dame, die als geroutineerd weefster reedsi jaren bij de „Artsilkfabrieken" werkzaam; is, werd bereid gevoniden, u de techniek van het weven bij te brengen, zoodat een; ieder, die zich een weeftoestelletje aan schaft, zeker niet de minste moeite zal ondervinden. Toestellen zoowel als mate riaal, n.l. de bekende artsilk, artsilkfrotté, enz., zijn in de zaal van café „den Burg"; bij deze dame verkrijgbaar. Tevens zullen daar zoowel het haken' als het breien met de artsilkproducten ge demonstreerd worden, waardoor u zéker tai van nieuwe denkbeelden Zult opdoen,- voor het maken van dit soort van hand werken. Voor belangstellenden in de Koog en omstreken zal dezelfde demonstratie plaats vinden a.s. Donderdagavond in 't café van de heer L. den Braven, waar zoowel Texelsche dames als vreemdelingen, die ons eiland bezoeken hartelijk welkom zijn. Deze laatsten kunnen weeftoestellen, etc. naar haar woonplaats opgezonden krijgen. Het behoeft zéker geen betoog, dat wij een dergelijke gelegenheid om uw kennis in dit opzicht te verrijken warm aanbe velen en de Artsilkfabrieken een flinke afname van haar weeftoestellen en zijde producten gaarne toewenschen. Getrouw aan zijn opdracht ratelde mijn wekker mij op Zondag 3 Aug. om kwart over vieren uit de slaap. Nu zou moeten, blijken, of het plan, dat mij niet had wil- Iaten, en dat ik, ik weet nfet hoe vaak,; tegenover mijn huisgenooten had moeten, verdedigen het .plan n.l. om het eiland in één dag om te wandelen, een verwaten zelfoverschatting was van iemand, die de 5 kruisjes al lang achter zich heeft, of niet. Niemand wilde in zulk een fiasco, betrokken worden, en zoo was ik al dank baar dat mijn oudste dochter me zou ver gezellen van De Koog tot Oosterend als uiterste concessie. Zoo stapten we dart gezamenlijk klokkeslag 5 uur de weg op naar 't strand. Kort nadat we de welsprekende resten van de schoener gepasseerd zijn, probeert de zon rechts boven de duinen ons haai) morgengroet te brengen, 't Schijnt te zul len lukken, doch nog vóór de Slufter moeten onze regenjassen verhoeden, dat de regen onze ruggen geheel doorweekt. Mijn dochter heeft het eerst de geul door waad; ik heb haar wat van mijn bagage meegegeven, met de bedoeling aanstonds zelt te volgen, maar niet zooals ik me dat had voorgesteld, kwam ik aan de over zijde. Ik verklaar hier plechtig dat ik des noods bereid geweest was erover te zwemmen, doch ik werd - ik schaam me bijna het hier neer te schrijven, er over heengedragen. Wie durft in 1930 nog te praten van het zwakke geslacht en de emancipatie? (De belangstellende lezer zij hier meegedeeld, dat ik 175 pond weeg!) Zilvermeeuwen, als katten miauwend,drij ven, met de kop in de wind, statig met ons mee, en het is, alsof het eigenaardig lachend geluid, dat zij zoo nu en dan la ten hooren, mij geldt. TÏXLISCIIL COUHANT VISCM01CFJE5. Met de sterke wind In de rug vlotten we goed in de richtijng van de Eierland- vuurtoren, die inmiddels zijn licht heeft gebluscht. Tegen half acht ronden we de Noordpunt van het eiland en met belang stelling slaan we gade, wat de kijker ons van Vlieland en de verraderlijke stroomen van het Eierlandsche Gat onthult. Het eeuwige lied van de zee verstomt met het verdwijnen van de branding. Een geheel hieuw tafereel duikt op om de hoek. Twee stoombooten, waarvan een zich bekend maakt als de Bornrif, Ter schelling en een paar aken liggen hier rustig voor anker. Een groepje Cocks- dorpers. hoog in het duin en een op het strand als voorpost met een gezellig rond schippersbaardje doen klaarblijkelijk in nieuwsgierigheid niet onder voor een paar oude bestjes, uit de stad, die achter hun gordijntje iedere voorbijganger van onder tot boven opnemen. Wederzijds een hand gebaar tot groet, maar nauwelijks zijn we 20 M. verder of de nieuwsgierigheid, misschien ook de hulpvaardigheid, wordt de voorste zeerob te machtig en het) klinkt ons na: „Waar moet u naar toe?", waarop ik wel wat euphemistisch ant woord: „We doen maar een morgenwan deling", hetgeen met een „O!" wordt ge accepteerd. De nimmer uitgevochten strijd tusschen land en water aan Texels Oos- terstrand toont zich hier in droeve wer kelijkheid. Klokgelui herinnert de omwo nenden aan hun kerkelijke plichten. Art. 461, de ruigten en het prikkeldraad weerhouden ons de Oostelijke dijk vam de polder De Eendracht te betreden en en we nemen het eerste stuk van de Eier landsche dijk voor lief. We hebben hier van geen oogenblik spijt; we loopen op een fluweelzacht tapijt en worden boven dien nog beloond met een blik op het ijverig gedoe van eenige kluten op de slikken aan onze linkerhand. Het is half negen en ons reisplan schrijft ons een ihalf uur rust voor plus aanvullend ont bijt.. Het wordt heerlijk zomenveer eu als we op de Waddendijk van de polder Het Noorden belanden, zien we in de verte bij Oost een controlepost van be zorgde huisgenooten, op de fiets over de Waal naar hier gekomen, en mijn ijdel- heid is niet weinig gestreeld, als ik con-f stateer dat de opgegeten tijd van aan komst te Oost op de minuut af klopf met de werkelijke. et laL'L Tot haar eer moet ik zeggen, dat mijn dochter mij gaarne had vergezeld, maar ze ziet er liever van af vanwege haar on- practisch schoeisel. Alleen zet ik nu de reis voort. Schil derachtig groepeeren zich boerderijen en huisjes om de toren van Oosterend, da zon viert hoogtij boven een bonte menge- geling van groen en rood in de polder,

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5