Gemengd Nieuws terwijl daarboven tegen het diepste blauw van de hemel witte stapelwolken hangen' van verblindende pracht. Evenals de maan dat deed in onze kinderjaren, schijnt't dorp met me mee te wandelen, tenminste na 20 min. loopens bevindt de tonen zich door de vele kronkels van de dsijk nog steeds dwars van mij. Bij Oudeschild komt het s.s. Marsdiep juist de haven binnen; vervlogen eeuwen spreken hier tot ons, versterkingen herinneren aan Hollands Glorie. Een nieuwere tijd is begonnen ze een andere bestemming te geven; het wordt bouwstot voor een nieuw bolwerk ditmaal gericht tegen Texels oude vriend en vijand: de zee. Allengs is de horizon in 't Z. onheil'* spellend zwart geworden. Plotseling een knetterende donderslag en ik kan nogt net een honderdtal meters op mijn schrei den terugkeeren en dekking vinden in de) luwte van een keetje aan de weg. 5 mini plast het en dan verschijnt de zon weer.. De weg over de dijk van de Prins-iHen- drikpolder, bovendien nog versperd door locomotiefjes en kiepkarren op smal spoor, is vrijwel onbegaanbaar; glibbe rend en glijdend vorder ik slechts lang-- zaam over de vette klei. Een half uur later ontlastte zich een tweede zondvloed. Het geluk is mij dienstig; een gastvrij onder dak wordt mij geboden in een vissohers- huisje aan de dijk. Een gezellig praatje, een paar glazen frisch water, die smakem als de beste champagne, en met nieuwe moed tippel ik verder naar 't Horntje. 't Horloge wijst half drie 't Weer wordt er niet beter op. In de verlatenheid bij de Onrust klettert de regen onophoudelijk. Van schuilen geen sprake. Het water gutst met stralen van mijn regenjas in mijn schoenen. Nog 13 ICM. loopen. Bij iedere stap maken mijn schoenen een sop pend geluid; maar wat erger is, het leer krimpt, mijn kousen zetten uit en dienten gevolge komen enkele teenen in het ge drang. Toch blijft de belangstelling nog levendig genoeg, het drukke vogelleven en de gedragingen van eenige jonge meeuwen tussöhen paal 13 en 14 door de kijker te bespieden. Bij paal 15 klaart het weer op; ik moet telkens omkijken om de prachtige wolkbanken te bewonderen, van ieiblauw tot zwart, tusschen velden van gloeiend zilver. Mijn voeten worden pijn hjk en voor het eerst veflang ik naar 't eind. Half 7 passieer ik het Koogerslag; wat ik zoo nu en dan tusschen mijn tan den bromde gedurende de laatste tien mi nuten op de straatweg naar huis, als mijn voeten op een ietwat oneffen ge deelte van het wegdek belandden, zal ik maar niet vermelden; wel, dat ik van mijn wandeling een schat van herinneringen bewaar, waarvan ik nog jaren lang hoop te genieten, en dat voor de luttele prijs van eenige ontvelde teenen. J.H.R. Dienstplicht. Van de 54 dit jaar hier voor de diiienst- plicht ingeschrevenen werden er 12 afge keurd, 16 bestemd voor gewoon en 26 voor buitengewoon dienstplichtige. Van deze 26 zijn er 22 wegens broederdienst voorloopig vrijgesteld. Het aantal defini- tiet vrijgelote ingeschrevenen bedraagt dus vier. Cojlecte voor de „Gewapende Dienst". De collecte voor de „Gewapende Dienst" heeft in onze gemeente dit jaar f66.60 opgebracht (vorig jaar f64.84) en wel verdeeld als volgt: Den Burg f 35,06 de Waal 4.29y2 den Hoorn 8.34V2 Eierland 3.70 Oosterend 9.50 Oudeschild 5.70 Sportnieuws. De secretaris van S.V. Texel deelt ons mee, dat er nog gelegenheid bestaat orn zich als deelnemer aan de groote wieler wedstrijden op te geven. Voor per sonen boven 18 jaar worden twee diverse wedstrijden uitgeschreven, voor jongererf één. Als prijzen worden medailles uit geloofd. Ook niet-leden kunnen deelne men. Sportnieuws. Korfballen. Men schrijft ons: Onder leiding van de heer Kraai wondt| deze zomer gekorfbald, welke sport, op Texel een 10-tal jaren geleden beoefend, weer veel liefhebbers trekt. Het grootste deel der leden bestaat uit dames van de Gymnastiekvereeniging Texel, heeren van de Sportvereeniging, ter wijl verder een ieder die lust heeft, mee kan doen. Het weer heeft deze zomer tegenge werkt, dus kon niet veel geoefend worden. Bij goed weer kunt u de korfballers Maandag- en Donderdagavond op het Sportterrein vinden. Donderdagavond was reeds vrij veel publiek op het, terrein, om de wedstrijd gade te slaan. Paardenkeuring. Voor de paardenkeuring door de Prov. Commissie, gistermorgen gehouden, wa ren geen hengsten ingeschreven. Van dq merriën, type landbouwtuigpaard, wer den bekroond met een premie: een 6-j. merrie van C. de Wit f30.en een mer rie van Gebr. Schumaker f 25.Een paard van Gebr. Schumaker werd opgeno men in het stamboek; het veulen ver wierf een premie van f 20. Een ander veu len van Gebrs. Schumaker kreeg eveneens f20.—. Van S.KeijserHz. werd een 5-j. paard in het stamboek opgenomen, ter wijl teVens f20 premie werd toegekend. Ben merrie van 8 jaar van de heer M. Kuip verkreeg f20 premie. DEN HOORN. Fanfarecorps D.E.K. Ter gelegenheid van de 90e verjaardag! van de heer M. Vissier in de P:H.Polder, bracht het corps deze oude heer j. 1. Maandag een serenade, waarmee hij zeer ingenomen was. Na afloop hiervan werd naar 't Horntje gereden, waar verscheiden nummers ten gehoore werden gebracht. Dit in hoofdzaak voor de daar wonende, donateurs. Te ruim elf uur arriveerde men eerst met de auto's van de heer Slegh in het dorp. Woensdagavond gaf het corps verschil lende nummers in het dorp ten ge hoore, waardoor niettegenstaande het frissche weer veel volk op de been was< Hier werd over het algemeen goed ge speeld, in aanmerking genomen de re petities, welke zoo' vaak moeten worden! afgelast wegens de geringe opkomst. In dien de werkende leden wat beter op kwamen, zouden de vorderingen waar schijnlijk nog beter zijn. OUDESCHILD. Vee vervoer. In de loop van deze week zijn van Texel verzonden: 455 schapen, 268 lam meren, 28 varkens, 9 kalveren, 2 koeien en twee paarden. Bij Rome sloeg een motor-tractor, waardoor een kanon getrokken werd, over de kop. Vier artilleristen werden gedood. Te Gelsenkirchen is, 106 jaren oud, mevr. Jonas Gottschalk overleden, de oudste vrouw van Duitschland. In Engeland wordt het verloop van de ernstige verwikkelingen in China met bezorgdheid gevolgd. Reeds heeft de re geering troepen derwaarts gezonden. Dat was de eerste stap naar buitenlandsche interventie. Op klaarlichte dag hield voor een juwelierszaak op Piccadilly te Londen 'n motor met zijspan stil. Uit de zijspan en van de duo-zitting sprongen twee man nen, die zich onmiddellijk naar de winkel deur begaven en deze van buiten vastbon den met een touw. Daarna sloegen zij met een met wol omwonden hamer de etalage ruit in, deden een greep onder de uitge stalde kostbaarheden en zagen kans te- vluchten. De buit bedraagt ongeveer 12000 gulden. De filmmaatschappij Pathé te New- York heeft een film geproduceerd: „Vuur in de loopgraaf', die een zware beleedi,- ging beteekent voor het Duitsche legen., De rijksweerminister heeft nu de produc ten der firma Pathé tot nader order voor de weermacht verboden. De bevolking van de stad New-York telt bijna 7 miljoen, of ruim 1100 duizend meer dan in 1920. Tweehonderd Amerikaansche oor logsschepen worden voorzien van film toestellen. Kosten een half miljoen dollar. In de archipel bij Vasa aan Finland's westkust is een motorboot vol geloopen en gezonken. Van de zeven inzittenden: de eigenaar, zijn vijf kinderen en zijn vriend, wisten alleen de vriend en het oudste dochtertje, een meisje van 12 jaar, zich te redden. Te Saalfeld brandde van de firma Becker en Salinger het gebouw van vier verdiepingen geheel uit. Vier kinderen kwamen om. De overstroomingen in Japan maak ten 50 slachtoffers. Te Osaka staan tien duizend huizen onder water, te Toki!o4000 BUITENLAND. De ongekende hitte en droogte die in een groot deei der Ver. Staten heer- schen bedreigt de landbouw met enorme verliezen. Het verlies op de graanoogst gedurende Juli wordt op 400 bushel ge schat en het geheele verlies op 500 mil joen dollar. In enkele plaatsen wordt het watergebrek onrustbarend. Prinses Astrid van België, hertogin van Brabant, is door kardinaal Van Roey, aartsbisschop van Mechelen, in de Katholieke Kerk opgenomen. Het Amerikaansche s.s. „Chickasau" heeft ter hoogte van Skagen het Zweed- sche s.s. „Femern" overvaren. De „Fe- mern" werd in tweeën gesneden. Het voorste gedeelte zonk, terwijl het ach terste gedeelte op sleeptouw werd geno men naar Frederikshaven. Minstens vijf personen verdronken. Een met groote driestheid uitgevoerd rooverstukje heeft zich in de nabijheijd van het stadje Bacau afgespeeld. Zwaar gewapende bandieten overvielen de offi cier van justitie Kroepenski, benevens diens vrouw, voorts een raadslid van Boekarest, een advocaat en de vrouw van deze laatste. De vijf personen moesten al les wat zij hadden aan de bandieten over handigen. Daarop namen dezen de vlucht., De uitgeplunderden kwamen te Bacau aan waar zij aangifte deden. Twee knapen, die bij Freiburg met een auto speelden, brachten de wagen plotseling in beweging en reden te water: Ze werden meegesleurd en verdronken. Een kaslooper, die dertig jaren bij een bank te Leipzig werkzaam was, moest 70.000 mark halen, doch ging er mee vart door. Men wist hem te arresteeren. Het geheele bedrag werd nog op hem bevon den. Het ministerie van Onderwijs van Nanking heeft duizend dollar Uitgeloofd voor de Chiniees, die het beste Nationale lied zou maken. De cholera in Afghanistan neemt toe. Dagelijks vallen er tweehonderd dooden. Door de invoering van de leerplicht in de Sovjet-Unie zullen 59000 nieuwe scholen noodig worden. Er moeten veer tigduizend leerkrachten worden opgeleid en van leerboeken 32 miljoen exemplaren worden uitgegeven. Het aantal school kinderen stijgt reeds dadelijk van 6 tot 9 miljoen. Er is brand uitgebroken in een ben- zine-depot bij Bordeaux door de ontplof fing van een reservoir. Tienduizend litei) benzine hadden vlam gevat. Van de Boekenplank. Wilhelmina-album.. We ontvingen ter aankondiging een exemplaar van het Wilhelmina-album, uit gegeven ter gelegenheid van de 50e ver jaardag van Kóningin Wilbelmina. Het bevat 65 foto's uit het leven van de Ko ningin, met zorg gekozen, gerangschikt en van onderschrift voorzien. Nimmer za gen we zoo'n keurig uitgevoerd boekje met zoo'n rijke verzameling foto's van Koningin Wilhelmina te midden van het Nederlandsche Volk. Uitvoering en sa menstelling doen de uitgeefster (Koni|pg's Uitgeverij te Baarn) eer aan. Ge kunt dit album, dat 90 ct. kost, in Boekhandel Parkstraat bestellen. De Nobelprijs. Een der hoogste onderscheidingen op het gebied der letterkunde, een onder scheiding van internationale beteekenis, is wei de Nobelprijs. Deze is afkomstig van een fonds door de Zweedsche schei kundige, Alfred Bernard Nobel, daarvoor beschikbaar gesteld. Volgens testamen taire bepaling worden ieder jaar vijf prij zen uitgereikt en wel voor Natuurkunde, Scheikunde, Geneeskunde, Letterkunde en Bevordering van de vrede. Het door A. B. Nobel nagelaten kapitaal voor dit doel, bedroeg ongeveer twintig mlijoen gulden en elke prijs kan gerekend worden een waarde te hebben van ruim een ton. Vrouwen kunnen zoowel voor een prijs in aanmerking komen als mannen, onver schillig van welke nationaliteit. De be noeming van de uitverkorenen geschiedt door de verschillende Zweedsche acade mies, ieder voor een afzonderlijke af- deeling, zoodat de prijs voor genees kunde b.v. door een ander wordt toege kend dan de prijs voor chemie Boekenliefhebbers interesseert natuur lijk in het biezonder de lijst van hen, die voor letterkundige arbeid bekroond wer den. Het kan echter gebeuren, dat er niets van een auteur, die de Nobelprijs be haalde, is vertaald, of reeds zeer lang ge leden. Een volledige lijst van de prijswinners vanat 1901 het eerste jaar waarin de onderscheiding werd toegekend tot op heden, zal ons verschillende bekende na men geven, doch ook eenige, welke voor de boekenvriend minder belangrijk zijn, Wij laten deze lijst hier volgen: 1901. Sully Prudhomme, Frankrijk. 1902. Theodoor Mommsen, Duitschland 1903. Bjömstjerne Björnson, Noorwe gen. 1904. Mistral, in Frankrijken Eschagaray in Spanje. 1905. Henri Sienkiewicx, Polen. 1906. Jos. Carducci, Italië. 1907. Rudyard Kipling, Engeland. 1908. Rudolf Eucken, Duitschland. 1909. Selma Lagerlof, Zweden. 1910. P. Heyse, Duitschland. 1911. M. Maeterlinck, België. 1912. G. Hauptmann, Duitschland. 1913. Rabindranath Tagore, Indië. 1914. Prijs werd gereserveerd. 1915. Prijs werd uitgesteld. 1916. Romain Rolland, Frankrijk en Heydenstam, Zweden, ontvingen iedereen volle prijs. 1917. Gjellerup, Denemarken en Ponto- pidan, Denemarken. 1918. Prijs werd gereserveerd. 1919. Spitteler, Zwitserland. 1920. Knut Hamsun, Noorwegen. 1921. Anatole France, Frankrijk. 1922. Benavente, Spanje. 1923. Yeats, Ierland. 1924. W. St. Reymont, Polen. 1925. Bernard Shaw, Engeland. 1926. Grazia Deledda, Italië. 1927. Sigrid Undset, Noorwegen. 1928. Henri Bergson, Frankrijk. 1929.. Thomas Mann, Duitschland. Behalve bij Tagore zijn de prijzen dus steeds in Europa gebleven. Waarom men boeken koopt? De Engelsche uitgevers Simon Schus ter hebben weder eens de oude proef ge nomen, en in boeken een vragenlijst ge legd, waarop de kooper werd verzocht mede te deelen, waarom hij het boek in kwestie had gekocht. Er werden 130.000 lijsten verspreid, en 10.000 kwamen terug. Toch geven de resultaten eenig denk beeld van wat een boekenkooper kan be- invloeden. Als redenen van de aankoop werd op gegeven: Recensies 3.454 Advertenties 2.460 Vrienden en bekenden 1.444 En dan volgen, snel dalend, de naam van de auteur: 604; boekverkooperseta- Iages: 420; belangstelling voor het onder werp: 409; aanbeveling door een boekver- kooper: 383; geschenk: 270; enz. enz. En, merkwaardig, het allerlaatst: als best-sel ler56. Hetzelfde resultaat, dus dat bijna steeds voor de dag komt: recensies werken het best. Twee aardige schoolboekjes. Verschenen zijn een paar aardige lees boekjes voor het zesde leerjaar van de christelijke school. Ze dragen tot titel „Wybo", zijn geschreven door A. Norel- Straatsma en kostelijk geïllustreerd door Sjoerd Kuperus. De prijs bedraagt f0.85 per deeltje (resp. 136 en 110 blz.) Wat de boekjes voor ons zoo aantrekkelijk maakt, is het feit, dat de geschiedenis, welke daarin is neergelegd, op Texel afspeelt. Wel zijn eenige namen veranderd (Den Burg is b.v. Middorp), maar de illustra ties en de beschrijving laten geen twijfel over. Zelfs Simon Luitse, de bekende Koogenaar ontbreekt niet op het appèl. III! Vragen, deze rubriek betreffende, te richten aan de redactie van dit blad. Een postzegel van zes cent bijsluiten. Zomertijd Inmaaktijd. Weet u, dat de vruchten op sap ook in gemaakt kunnen worden in jampotjes met schroefdeksel en gummïring? Vóór pasteuriseeren worden daartoe de schroef deksels er los op gezet, om na het pasteu riseeren dadelijk aangeschroefd te worden. Weet u, dat het opengaan van de in- maakflesschen, na sterilisatie, in de meeste gevallen te wijten is aan het niet goed; nazien van het materiaal, dus van fles- schen, deksels en gummiringen en knijp- pen? Dat een klein schilfertje uit het glas of een klein gaatje in de gummihing uw inmaak kunnen laten mislukken? Weet u, dat het aan te raden is, bij: doperwten en ook snijboonen, om 2 maal 24 uur na het steriliseeren, de flesschen1 nog eens een half uur na te steriliseeren? Weet u, dat jams zoo goed afgesloten worden met gesmolten parafine? Weet u, dat in gezinnen, waar veel jam gebruikt wordt, de berging hiervan in groote Keulsche potten of groote afge keurde inmaakflesschen, inplaats van de kleine jampotjes, veel tijd en plaatsruimte bespaart? Weet u, dat een heerlijke jam verkre gen wordt, door voor de helft bra men en voor de andere helft appelen te nemen Weet u, dat u gegiste jam op kan knap pen door haar even op te koken met wat suiker en dan weer in de goed schoon gemaakte potjes terug te doen? Weet u, dat u kruisbessen en rhabarber in stukjes, zonder koken of steriliseeren,. bewaren kunt Ze worden daartoe in uit gekookt of kokend water gewasschen, overgedaan in uitgekookte of uitgezwa- velde flesschen en afgesloten met olie en) een gelakte kurk of met een beugelslui ting. Weet u, dat u wild en gevogelte ook kunt steriliseeren, waardoor het mogelijk is, ook in „verboden tijden" van een malsch hazenboutje of gebraden eendje te genieten? Het vleesch wordt daarvoor op gewone wijze gekookt, gestoofd of gebraden, daarna met de bouillon of de jus in flesschen gedaan en vervolgens ge durende één uur op 100 gr. gesteriliseerd.. iiimiimiiii VOOR DE VROUW.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 6