1Ë a 43steJaarganj De Nieuwe ïexelsche Courant »1 J)EZE Luidspreker, No 4452 Woensdag 13 Augustus 1930 ■iiiiiiaiiiiiiaiiiiiiaiiiiii iiiiiiaiiiiiiaiiiinaiiiiiM Van week tot week mm Rechtsvragen. Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: ADVERTENTIÊN: is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. Zaterdagavond. De politiek met vacantie, de wereldcrisis werkt door. De Europeesche politiek heeft vacan tie. Zondert men Duitschland uit, dat zijn zomer vergald ziet door een nog on geordende verkiezingsstrijd, dan staat vrij wel overal het politieke leven in engere! zin vrijwel stel. Op het wijdere terrein| echter van de economische politiek werkt de wereldcrisis door. Zoo bereikte 'het werkloozental in Groot-Brittannië het re cordcijfer van twee miljoen, en het einde van deze stijging valt nog niet te voor zien. Uit het stakingsgebied van N.-Frankrijk. Een sociaal conflict van beteekenis wordt in het Noord-Fransche industrie gebied uitgevochten. Frankrijk, tientallen jaren achtereen een der achterlijkste lan den op het gebied van maatschappelijke voorzorg, is thans bezig het verzuimde in te halen en heeft een aanvang gemaakt met het invoeren van sociale verzeke ringen. De premie daarvoor moet voor 'n deel ook door de arbeiders zelf worden betaald, en deze premiebetaling is de aan leiding geworden tot de reeks sta kingen in liet gebied van Rijssel. Deze stakingen beteekenen natuurlijk geenszins dat de arbeiders tegen de sociale verze keringen gekant zijn. E>e werknemers wen- schen echter, gezien de stijgende kosten van levensonderhoud in Frankrijk, dat een loonsverhooging hun het premiebetaler], vergemakkelijkt, hetgeen, naar de werkge vers betoogen, er op neer komt, dat al leen zij en niet de werknemers feitelijk tiremie betalen. talië en Rusland in één schuitje. Te Rome werd een overeenkomst tus- schen Italië en de Sovjet-Unie geteekend, welke bedoeld is als een begin van nau we economische samenwerking tusschen de twee, in menig opzicht zoo verschillen de landen. Italië kan goed Russische grondstoffen gebruiken, Rusland is be reid Italiaansche industrieproducten te koopen; daarnaast heeft een zekere gelijk soortigheid van politieke doeleinden (bei de landen klagen over „Fransche aanvals- zuoht") het contact vergemakkelijkt. Wat zal er van Br.-Indië worden? In Britsch-Indië en met name in de ge vangenis te Poona, duren de onderhande lingen voort over de vraag of de nationa listische partij al dan niet zal deelnemen aan de „ronde-tafel-conferentie", die im November a.s. te Londen zal worden ge houden, en waar de beslissing over In- dië's naaste toekomst zal vallen. China: zwaar weer op til. De burgeroorlog in China is bezig zich te ontwikkelen tot een driehoeksstrijd tus- Tsjang Kai-sjek's groep (de centrale re geering te Nanking), de groep van Fengl en Yen (Noord-China) en de communis ten in het Zuiden. Daar het buitenland met gelooft in Nanking's capaciteit om de orde aan de Midden-Jangtse te handha ven, zijn er de jongste dagen heel wat! •strijdkrachten, Engelsche, Amerikaansche en Japansche naar Hankau en eenige an dere plaatsen gezonden, die de levens en' eigendommen der buitenlanders moetert beschermen, als deze door de opmarsch der communistische troepen in gevaar mochten komen. Van hitte en droogte in Droog-Amerika. Tenslotte komen we bij de economische politiek terecht. De geweldige hitte en droogte in de Vereen. Staten hebben, fnuikend gewerkt op de oogst, maar daar door wordt tevens een „probleem" op gelost, dat fnuikend was voor de graan prijzen, het probleem, ontstaan door de aanwezigheid van een graan-overschot, dat in de miljoenen liep. In Amerika is thans een streven waar te nemen, om van de graanverbouwers veefokkers te maken, Bezoekt Texelsch Museum Nieuwstraat, Den Burg. Geopend: Maandags 10—1 uur; Woensdags en Zaterdags 2—5 uur. een streven, dat door de jongste oogsti mislukking bevorderd wordt. Fotonieuws. We- besluiten het overzicht met een paar foto's. Hier vindt u de teekening van het nieuwe paleis, dat voor Kemal Pascha, de pre sident der Turksche republiek, te Nieuw- Angora in aanbouw is. Het mag er zijn, niet waar? Dit is de nieuwste foto van de ex-khe- dive (onderkoning )van Egypte, die in December 1914 wegens zijn anti-Britsche neigingen afgezet werd, maar thans naar het gerucht wil de crisis in het Land van de Nijl benutten wil om Koning Fuad te verdringen en zelf de troon te beklimmen. Abonnees-Texelsche Courant kunnen kosteloos rechtskundig advies bekomen. Vragen te zenden aan het bureau van dit blad. Voor porti twee postzegels van zes cent bijsluiten. Wanneer 'n inwonende knecht ziek wordt. Vraag: Mijn inwonende knecht is ziek geworden en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Moet ik nu de zie kenhuiskosten betalen en ook nog het loon? Antwoord: Zoo is het precies. Dat staat in art. 1638 ij van de wet op het arbeids- contract. Voor een behoorlijke verpleging en geneeskundige behandeling gedurende minstens zes weken moet worden zorgge dragen. Ook het loon moet hem worden uitbetaald. Vragen van K. T. (wat vaag gesteld) en P.B. zijn aan onze rechtsk. adviseur; doorgezonden. Red. Jaarvergadering Vereeniging tot Bestrij ding der T.B.C. onder het Rundvee. Mag de Vereeniging, welke zich de be strijding der T.B.C. onder het rundVee op Texel ten doel stelt, zich in weerwil van haar kort bestaan reeds in een aardig getal leden verheugen (plm. 153), van die belangstelling bleek heel weinig ter alge- meene vergadering, Zaterdag 1.1. in „De Zwaan" belegd. Er waren twee leden aan wezig, zoodat we zelfs niet van een matig bezochte bijeenkomst kunnen spreken. De voorz., de heer C. de Wit, liet niet na in, zijn openingswoord zijn spijt over die slechte opkomst te kenjnen te geven. "De vele moeite, welke het bestuur zich geeft om de zaak naar wensch te doen mar- cheeren, wordt schijnbaar weinig gewaar deerd. De vergadering had eigenlijk reeds in Mei moeten plaatsvinden, maar het be stuur heeft eerst de subsidie willen af wachten om niet met een post „geleend"] op de rekening aan te komen. De voorzj deelde mee, dat de vereeniging, in zee ge gaan met 20 leden, er thans wel 153 telt, waaruit wel duidelijk blijkt, dat de Texel sche veehouders de gezondheid van hun vee ter harte gaat. Dank zij subsidie vani Rijk en Provincie zijn aan de bestrijding voor hen geen kosten verbonden. Dat be strijding noodzakelijk is, meende spr. be kend te mogen veronderstellen. Vervolgens las de heer E. Noordijk, veearts bij afwezigheid van de secr., het verslag voor over het seizoen 1929- '30. Gememoreerd werd de oprichtings geschiedenis, welke aanvangt op 26Sept, 1929, toen de heer P. J. 't Hooft in eeni vergadering hier de noodzakelijkheid van T.BJC.-bestrijding uiteenzette. E>e op richting der vereenijging volgde op 30 Oct. 1929. Dank wordt gebracht aan de heer 't Hooft, te den Haag, voor zijn me dewerking. De bestrijding heeft hier plaats volgens de rijksvoorschriften. Voor een open lijder, welke wordt afgemaakt, keert zoowel het rijk als de provincie f 25.—t uit. Totaal dus f50.—. Als voorwaarde wordt gesteld, dat men ieder jaar de die ren door de veearts moet laten onderzoe ken. De reactiedieren moeten gemerkt, de open lijders afgemaakt worden. De T.B.C.-vrije opfok moet bevorderd wor den, terwijl steeds aan de veearts, wiens; adviezen nauwkeurig moeten worden op gevolgd, de noodige hulp moet worden verleend. De termijn voor de inschrijving van nieuwe leden sloot 15 Nov. 1.1. Van 153 leden werden 1971 koeien on derzocht, waarvan er 316 of 16 pet. ren ageerden (verschijnselen van t.b.c. ver toonden.) Acht hiervan bleken open 'lijder te zijn en werden meteen geslacht. Per; onderzocht dier werd f 1.10 subsüdife ont-1 vangen, terwijl aan vergoeding wegens slachting van open lijders 7 maal f50. werd ontvangen. (Voor de achtste koe wordt dit over het volgend seizoen uit betaald.) Financieel verslag. Aan het verslag van de heer Bakker (Spijk), penhingm., ontleenen we, dat ontvangen werd zeven maal f50 en nog 1971 maal 11.10. Totaal f2518,10. Uit gegeven werd: f1971 wegens onderzoek door de veearts, f350 wegens geslachte open lijders en f38.53 aan vergader- en administratiekosten. Batig saldo derhalve f 158.57. Bestuursverkiezing. In het voorloopig bestuur hadden zit ting de heeren C.deWit, voorz., Bakker (Spijk), penn., J. Bruin Cz., secr., en A.Dros (Eierl.) bestuursleden. De heeren Bakker, Bruin en Dros wenschteiT, uit het bestuur te treden. Het bestuur stelde nu voor de functies van secr. eni penn. te vereenigen en op te dragen tegen vergoeding van vijf cent per onderzocht! rund aan de heer J. C. Kager, die administratief goed onderlegd en voor die taak zeker wel berekend is. Het voor stel vond aller instemming, evenals het) voorstel om ter aanvulling van de open gevallen plaatsen in het bestuur te be noemen, de heer A.J:Keijser, den Burg, A. Commandeur, den Hoorn en R.Stoep- ker, Eierland. Ten einde aan art. 11 van: het reglement te voldoen, waarin staat, dat er een contributie zal worden gehe ven, wordt de jaarlijksche bijdrage der Jeden op 25 ct. bepaald. Hoe het onderzoek plaats heeft. Naar de voorz. meedeelde, wordt het onderzoek door de veearts zeer serieus opgevat en nauwlettend verricht. In de apotheek van de heer Noordijk was spr. öPZOOrt J.GRUNO'5 BAAI TABAK getuige van het vele werk, dat moet wor den gedaan, om het onderzoek aan zijn doel te doen beantwoorden. Alleen wan neer het ernstig wordt uitgevoerd, kan. de open lijder worden ontdekt. Eenmaal is het voorgekomen, dat een koe, welke voor de slacht f250 opbracht, toch een open lijder bleek te zijn. Spr. gewaagde dankbaar van de medewerking, door de veehouders in het belang van de t.b.c.-be strijding verleend. 't Geldt hier niet de ge zondheid van 't vee alleen, maar ook de volksgezondheid in het algemeen. Vandaar de subsidie. De heer Noordijk wees er nog op, dat op de medewerking van de veehouders wel moet worden gerekend. Wanneer de veearts bij zijn onderzoek geen open lij ders aantreft, zou dat na verloop van meer of minder korte tijd wel het gevat kunnen zijn. De veehouder moet hierop steeds bedacht zijn en is verplicht de vee arts te waarschuwen, zoodra hij iets ver dachts bespeurt. Kosten zijn daaraan voor hem niet verbonden. De veearts besloot met de opmerking over medewerking van de zijde der vee houders niet te klagen te hebben, uitge zonderd in één geval, waarin de betrokke ne weigerde zijn reactiedieren te laten merken en zich als lid terugtrok. Verder bleek de agenda niets gewich tigs meer te bevatten, waarop de voorz. de vergadering sloot. Examens. Onze vroegere plaatsgenoot, de heerD. Room, thans te Alkmaar, slaagde een dezer dagen te Amsterdam voor het Mer- curius-diploma Duitsche „Handelscorres pondentie". Sportnieuws. We deelden reeds mee, dat de K.F.jC.- adspiranten uit Koog a.d. Zaan, het plan hadden opgevat hier met de Texelsche juniores de strijd aan te binden. Leek het aanvankelijk wat moeilijk de jongelui hier onder dak te brengen, thans zijn alle hin derpalen uit de weg geruimd. Ten huize van Texelsche voetbalvrienden zullen de gasten worden ingekwartierd. Let op de verkeersstrepen. Naar men ons meedeelt, werd een auto rijder alhier, die te den Burg bij herhaling de veiligheid van het verkeer in gevaar bracht, door de verkeersstrepen hier Het beste dageliikscht middel (er opweuilr* enverfrisschint^* TEXELSCHE COURANT DEN BURGW75 CL per drie Maanden Franco p. post door geheel Nederland p. 3 maanden. Losse nummers: 4 et. DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE;N.V v/H LANGEVELD l-E ROOIJ H DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regels: 60 ct. ledore regel meer: 12 cl, Oezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. Bi) abonnement lagere regolprljs ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 K POSTBUS: N°. 11 iiieiiiiiieiiiiiieii iieiiiiiieiiiiiiciiiiiii ijt huldigt zijn roohapparaat en naluurlijh met tof ouer z 'n BMt-mBAn praat hoeravoor GRUNO's Tabaksfabriek urant ECHTE FRIESCHE /s vu aar tijk manjef/ek 10 12-15'en 18cl pci

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1