i Bezoekt hedenavond j de Artsilkdemonstratie. j m min nun mm mm mm mm mm mm mm m Toegang vrij Wolkeuring op Texel Sn mm mm mm mm mm mm mm mm mm if?. Muggebeten DTTDfU en Huid] enk X UiA-UlJ in café den Burg en Donderdag- ee avond in de Koog op de straten aangebracht „aan zijn laars te lappen", verbaliseerd. We deelen het even mee, opdat anderen er zich „zacht" aan spiegelen kunnen. Op Dinsdag 5 Aug. vond de jaarlijksohe keuring plaats van onder controle ge schoren vachten van stamboekschapen. Voor dit jaar was de collectie aangevuld met 11 vachten van ongecontroleerde scha pen, welke evenals de controle-vachten bestemd zullen worden voor de Septem- ber-tentoonstelling. De jury, welke onder voorlichting en medewerking van de heer Jn. Sijp Jun.;, de bekende secretaris van het Texelsche schapenstamboek, haar arbeid in opdracht der Nederlandsche Wolfederatie in de garage, bereidwillig afgestaan door de heer C. Keijser Hz., verrichtte, beston- den uit de heeren D. Trompetter, Dir. N.V. Hollandsche Huiden- en Wolhandel te Hoorn, H.Bloemen, dir. der Tilburg- sche Wolwasscherij te Tilburg en E. Dzn. Qovers, secr. der Ned. Wolfederatie. Bij haar werk kreeg zij te maken met de zeer uiteenloopende uitersten. Zoo zorgde het beken/de „type D B' 'voor een vacht, waarvan naast het gewicht ook 't waschrendement zoo ongemeen laag was, dat door de jury de hoeveelheid zuivere wol dezer vacht niet boven de 8 ons werd geschat. De zwaarste vacht, 9.6 Kg., met een rendement van 58 pet., zou daaren tegen bijna 56 ons leveren. Deze beiden naast elkander zouden bijna een beeld kunnen geven hoe het „wel" en hoe het „niet" moet. De z.g. „wilde vachten" vormden één categorie, waarbij noch met het geslacht, noch met de leeftijd, noch met de le vensomstandigheden rekening kon worden gehouden. Het was 'de heer N.Vermeulen van de Waal, die met de eerste prijs ging strijken voor een vacht van 7.1 Kg. extra goede wol. De heer H. Keesom wist met 2 zware eenjarige vachten 6.6. Kg. en 6.5 Kg. van zeer goede kwaliteit op de beide andere prijzen beslag te leggen. De vachten van geregistreerde dieren waren in vier groepen verdeeld. De meest talrijke waren die der rammenvachten. Wel had dit aantal, als ieder fokker door drongen ware van het feit, dat de wo|l- productie door selectie te verbeteren is, grooter moeten zijn, maartoch verschenen er 38 op het appèl. Helaas moest een flinke vacht van een oudere ram als ab normaal terzijde worden gesteld. Overi gens voldeden 31 vachten aan de te steller* eischen en bevonden zich hijertusschen uitmuntende exemplaren, zoodat de jury dan ook besloot niet minder dan 9 stuks voor de bekroning in aanmerking te la ten komen. Het waren: Twee eerste prijzen: No. 952, één jaar, van Jb. Lap Kz., den Hoorn, met 8.2 Kg. zeer goede eerste; No. 758, drie jaar oud, van A.Eelman Dz., Harkebuurt, met 8 Kg. zeergoede eerste, Tweede prijs: No. 965, van W.S.Keijser, de Waal, met 7.7 Kg. prima. Twee derde prijzen voor: Jong vee 8744 van P.Keijser Cz., Har kebuurt en de oude matador 441, zes jaar oud, van Jb. Lap Kz. ,den Hoorn. Eervol vermeld werden: 2 rammen van Jb. Eelman Dz., Ooster end. Ram 852 van Jb. Eelman Gz., Oos terend en No. 853 van Gebr. Bakker, Spijk. De tweede hoogst belangrijke groep werd gevormd door 8 collecties vachten van minstens 4 éénjarige dochters van één vaderdier. De bedoeling hiervan was door de dochters de waarde van het va derdier voor wolvererving tot uiting te doen komen. Hoewel de jury nogal wat aanmerkin gen moest maken op de wijze, waarop de vachten gepresenteerd werden, bleken de kinderen van ram 762, van C. de Wit, Westen, niet te slaan door hun groot ge wicht (gemiddeld 7.6 Kg.), als tweede volgden de kinderen van ram 865, van Joh. Roeper, Witte Engel, welke van, puike kwaliteit waren, terwijl ram 441 vader van de 3de prijs blijk gaf niet alleen zelf een goede vacht te hebben, doch te vens deze aan zijn kinderen mede heeft gegeven, n.I. ruim 6.2 Kg. van doorsnee prima kwaliteit. Eigenaar Jb. Lap Kz., Hoorn. De groep collecties van 4 vach ten van tweejarigen was te gering met 2 deelnemers, welke tevens de jury niet bie- zonder behaagden, met het gevolg, dat de lste prijs ingehouden werd. De 2de-prijs- vachten bleken van kinderen te zijn van dezelfde ram (No. 762 van C-deWit, Wes ten) als de lste prijs van de éénjarigen. Deze groep was wel zwaar (5.9 Kg.,) doch van matige kwaliteit. De collectie van dochters van de be kende ram 544, van Jb. Eelman Gz„ Oosterend, waren veel beter van kwaliteit doch te licht, gemiddeld slechts 4.2 Kg. Deze behaalden de 3de prijs. De 4 groepen van 6 vachten van oudere ooien waren goed te noemen. De eerstq prijs werd behaald door W.S.Keijser, de Waal, met gemiddeld 5.4 Kg. wol van ge middeld ruim goede eerste kwaliteit. De 2de prijsgroep was van Jb. Lap Kz., den Hoorn, met gemiddeld 5.3 Kg. goede eerste, terwijl de derde prijs van Jb. Eel man Gz., Oosterend, goed van kwaliteit, ihet te zeer in gewicht liet zitten, n.I. ge middeld 4.6 Kg. Voor uitgebreidere gegevens raden we iedere fokker de bezichtiging der expositie ten zeerste aan. Ziekenvervoer naar de vaste wal. Behoefde de laatste weken van de zie kenauto maar zelden gebruik te worden gemaakt, Zaterdag en Zondag was het anders gesteld. Wegens een ernstig geval van blindedarmontsteking moest mej. St. Zaterdagavond per extra boot naar den Helder worden vervoerd. De volgende dag moest een dienstbode van De Koog daarheen worden gebracht, terwijl een zoontje van de heer M.K., te Eierland naar Alkmaar moest worden vervoerd. Kerknieuws. Door de Ned. Herv. Gemeente alhier werd 11 dezer beroepen ds. A. C. van Uchelen, te Hoenderlo. Kruisbekken-bezoek. „Een bont nomadenvolkje", zooals onze vogelvriend Wigman ze noemt (we ver klappen meteen maar, dat hij de kruis bekken bedoelt), afkomstig uit Oost-Prui sen, Estland, Rusland en verder gelegen staten, is op Itrek, brengt momenteel een bezoek o.m. aan ons land en slaat Texel niet over. Ze trekken in groote scharen, zijn in het geheel niet schuw en doen zich bij voorkeur te goed aan het zaad van naaldboomen. De kruisbek, zoo heeft Jan P. Strijbos verteld in zijn onvolprezen boek „Hoe heet die vogel?" dat jammer genoeg niet in de handel is (het is een reclame-uit gave van Van Delft's Koekfabrieken), heet ook wel kruiskanarie, scheerviink of dennenpapegaai. Deze laatste naam dankt de vogel aan zijn papegaaiachtige hou dingen en zijn merkwaardige snavel. Dat hij in de dennen bij voorkeur zijn kostje opscharrelt schreven we boven reeds. Ge moet eens trachten de vogel van nabij te observeeren. Dat zal u wel lukken. Het mannetje heeft roode, het vrouwtje geel- achtig-groene tinten. In 1911 werd voor het laatst in ons land de kruisbek in zoo grooten getale in ons land en wel speci aal in de duinstreek opgemerkt. Sportnieuws. Zondag speelt J.V.C. (Julianadorp) hier. De beker, door Texel in de nederlaag wedstrijden gewonnen, zal dan tevens door de gasten worden uitgereikt. Het bezoek van de K.F.C.-adsp. (Koog a.d. Zaan) is bepaald op 23 en 24 Aug. a.s. De motor- en wielerwedstrijden gaan wegens geringe belangstelling er wa ren slechts acht inschrijvingen niet door. iMet T.E.S.O. naar Terschelling. Zondag heeft „De Dageraad'" met 120 passagiers een reis naar Terschelling ge maakt. Het weer was niet biezonder gun stig, maar toch niet van die aard, dat de stemming er zeer onder leed. Het was 'ra uitstapje in de eerste plaats voor de Texe laars, daar de boot na terugkomst hier haar reis niet naar den Helder voort zette. Taschje met f210.— verloren. Door een dame van elders, toevende alhier, werd vorige week Dinsdag een taschje met f210.verloren. Nasporing had totnogtoe geen resultaat, ook niet toen omroeper Polak zij het pas Maan dagavond den volke van het betreu renswaardig feit kond had gedaan. Concert Texelsch Fanfare. In tegenstelling met het eerste zorner- concert, is het concert, dat Maandag in het Park ten gehoore werd gebracht, naar wensch geslaagd. De weersomstan digheden werkten daartoe mee, maar ook het publiek, waarvan de vorige maal zeker deel zich zoo onbehoorlijk gedroeg, dat van muziek-genieten geen sprake kon zijn. Het politietoezicht was voor deze gele genheid versterkt en werd vergemakke lijkt door een ruime verlichting van het Park door een tweetal krachtige schijn werpers en twee lampen bij de ingang. Op Zaterdagmiddag a.s. maakt het corps een rondgang door het dorp, waarbij de donateurskaarten zullen worden aange boden. Moge weer een flink bedrag wor den geïncasseerd. Allerlei. In de afgeloopen week heeft een ge zelschap kampeerders uit Amersfoort voor regen beducht in de Ulo over nacht. o— Annie Graaf kwam ons vertellen, dat zij een kippenei kreeg, waarin wel drie gewone dooiers zaten. o— De heer Piet Hesse, de bekende im- pressario te Bussum, deelt ons mee, voor het a.s. seizoen een ontspanningsavond, voor te bereiden, waaraan o.m. Kees Pruis meewerken zal. o Morgen maken bij gunstig weer het be stuur van T.E.S.O. en genoodigden met de „Dageraad" een tochtje naar de Zui derzeewerken. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Juli 1930 Ingelegd f 3407.10 Terugbetaald 4278,18 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 10. Uitslag aanbesteding. Door de T.E.M. werd Maandag aan besteed de bouw van een directeurswo ning en twee dienstwoningen op het terrein van de Centrale alhier. Ingekomen zijn deze biljetten: A. Directeurswoning: Timmerwerk 1. Gebr.'Schoenmaker f4495; 2. Jb. Drij- verf4650; 3. J.W.Bakkerf 4999; 4. J. van Wessem f5160; 5. Bakker en Koorn f 5345. Metselwerk 1. J.Trap f4287; 2. Nic. Graaf f4600; 3. C. Keijzer f4837; 4. L. Bruin f5300. Lood- en zinkwerk: 1. P.Oele f564.50; 2. J. Agter f635. Glas- en schilderwerk: 1. C.Bremer f640; 2. J.C.Roeper f 798; 3. P. Boon f1012. Timmer- en Metselwerk J.Daalder f8888. B. Twee dienstwoningen: Timmerwerk: 1. Jb. Drijver f3450; 2. J.W. Bakker f 3674; 3. Gebrs. Schoenmaker f 3850; 4. Bakker en Koorn f4030; 5. J. van Wes sem f4118. Metselwerk 1. N. Graat f3740; 2. L.Bruin f3950; sem 14118; 4. J. Trap f4123. Lood- en zinkwerk: 1. P. Oele f468.50; 2. J. Agter f498. Glas- en Schilderwerk: 1. C. Bremer f560; 2. J.C.Roeperf 710; 3. S. Smidt f840; 4. P.Boon 1868. Voor de drie woningen J.C.Roeper f 1460,. Voor timmer- en metselwerk der dienst woningen: H. Daalder f6800. Voor timmer- en metselwerk der drie woningen: J.DaRlder f16280.—. Voor de electr. installatie kwamen geen biljetten in. De bouw der directeurswoning werd gegund aan: Gebr. Schoenmaker, J.Trap en C.Bremer. De gunning der beide an dere woningen werd aangehouden. Geen mond- en klauwzeer meer. Daar het door mond- en klauwzeer aangetaste vee van de heer Bakker ,loo- pende in Waalenburg, door de veearts als hersteld ns opgegeven, is de kans op nieuwe gevallen aanmerkelijk verkleind'. Texel is momenteel vrij van deze ge vreesde ziekte. Dat komt ons, ook met het oog op de a.s. landbouwtentoonstel ling, goed te pas.. DE KOOG. Vechtpartij. Zondag is het in het café van de heer Den B. alhier tot een vechtpartij geko-, men, waarbij een der bezoekers .er met een biljartstok en een stoel zoo ongenadig van langs kreeg, dat hij naar den Burg' moest worden vervoerd om zich daar on der geneeskundige behandeling te stel len. Hij werd vooral aan het hoofd lee- lijk gehavend. OOSTEREND. Koninginnefeesten. In een Vrijdagavond in ,,'t Wapen van Amsterdam" gehouden bijeenkomst, werd door enkele personen besloten ter gele genheid van de 50ste geboortedag vart H.M. de Koningin eenige feestelijkheden te organiseeren. Als datum werd voor- loopig genoemd 10 September a.s. Aai* het gemeentebestuur zal hiervoor toe stemming worden gevraagd, waarna aan de bewoners van de polder Oosterend! lijsten ter inteekening zullen worden aan geboden. In een volgende vergadering zal het programma worden besproken. De voor- loopige commissie, bestaande uit 6 per sonen, zal nog met enkele personen wor den aangevuld. DEN HOORN. Zuivelfabriek „De Onderneming." Men verzoekt ons mee te deelen, dat „De Onderneming" met haar kaas op de Alkmaarsche markt zes achtereenvolgende weken de hoogste prijs maakte, de laat ste twee weken zelfs als eenige fabriek. In het afgeloopen winterseizoen werd 17 maal achtereen de hoogste prijs ont vangen. PRINS HENDRIK-POLDER. Auto met zeven personen bij een helling neergestort. Zondagmiddag te 5 uur is de auto der fam. W. met zeven inzittenden, welke we gens een motordefect door een vracht auto getrokken werd, bij de helling, ter hoogte van „Ceres" tweemaal over de kop geslagen en totaal vernield op de berm te rechtgekomen. Slechts twee der inzitten den liepen lichte verwondingen op. De heer Van Groningen heeft zich over hen ontfermd. Het mag een wonder heeten, dat het ongeval zoo afliep. Het schijnt veroorzaakt te zijn, doordat het touw in een der voorwielen verward raakte, waar door de bestuurder de wagen niet langer in bedwang kon houden. De dorschtijd nadert. Binnen enkele dagen zullen de heeren Grisnich alhier hun stoomdorschmachine in bedrijf stellen. Zoowel hier als elders op Texel hebben de graangewassen van de aanhoudende regens tamelijk geleden, terwijl bovendien de prijzen aan de lage kant zijn. Hopen we, dat de moeite, er aan besteed, toch nog beloond mag wor den. DE COCKSDORP. Kampleven. Het was een goed idee van de redac teur van de Texelsche Courant om een der N.R.V. kamplingen uit te noodigen 'n stukje in zijn blad te willen schrijven om de lezers een idee te geven van het leven in een meisjeskamp. Ik wil beginnen met te zeggen, dat Texel zich tamelijk goed tot kampeeren leent, hoewel het jammer is, dat men er zoo weinig bosch vindt, maar de zee en het strand vergoeden veel. Zooals eerder vermeld, is het kamp opgeslagen op het land van de heer Troost, een prettig terrein, waar weiinig menschen komen en wij ongestoord kun nen genieten van de natuur en het jolige leven van meisjes onder elkaar. Een ieder begrijpt wel, dat, waar een dertigtal meisjes bij elkaar zijn, het aan vroolijkheid niet ontbreekt. Behalve het dagelijksch leven van zwemmen, spelen, enz. worden er veel fiets- en wandel tochten gemaakt, die ons ruimschoots de gelegenheid geven om Texel te zien en te bewonderen. Om de lezers nu echter een kijkje te geven op het kampleven zelf, wil ik even een dagverdeeling beschrijven. 's Morgens, kort na de reveille, spoedt ieder zich, gewapend met een waschblik, naar de put om zich heerlijk te verfris- schen. Daarna worden de diverse tenten in orde gemaakt en gaan we ontbijten. De morgen wordt verder doorgebracht met sport, spel, piepersjassen, enz. Nadat de leidster met het corvée er voor gezorgd heeft, dat alle hongerige magen tevreden worden gesteld, moeten de middagplannen gemaakt worden. Meestal wordt er een flinke fiets- of wandeltocht gemaakt, waarvan we moe maar voldaan thuiskomen, 's Avonds wordt nog wat nagebabbeld met, zoo mo gelijk, kampverlichting. Het is jammer, dat met het oog op het brandgevaar, geen kampvuur aangelegd mag worden. Dit zou veel aardiger zijn, omdat het zoo'n gezellige stemming geeft. Er is echter niets aan te veranderen, dus vlijen we ons even later op onze stroozakken neer en zijn al gauw in het land der droo- men, om de volgende morgen weer frisch wakker te worden. Het kampeeren is in 't algemeen een prettige manier om je vacantle door te brengen, omdat je in een heel andere om geving komt en bovendien de geheele dag in de buitenlucht bent. Ik hoop, dat dit stukje bij velen de zin tot kampeeren een beetje aan zal wakke ren, zoodat de kade te Oudeschild een' schouwspel zal geven van af- en aantrek kende jongelui, beladen met tenten en kampgerei. A. N. BLAAUW. o— Mej. A.Kuiper, te Makkum, schrijft ons in aansluiting op het bovenstaande nog het volgende: Verleden jaar ging het N.RjV.-kamp naar de bosschen, maar „verandering van spijs doet eten", en zoo is dit jaar zee en strand uitgezocht en wel Texel, omdat het een mooi, rustig en toch gezellig land is. Niet alleen het eiland, maar ook de menschen zijn er gezellig en gedien stig. Zoo staat de een een schuur af voon de fietsen, de ander geeft stroo voor de z.g. „Aupings", waar de nachten op wor den doorgebracht, enz. Bij de kruide nier hebben ze notabene spekpannekoe- ken voor ons gebakken, waarvan des avonds na een groote fietstocht lekker gesmuld werd. Overal waar we kwamen werden we geholpen. In Oudeschild moch ten we in een tuin pic-nicken en kregen we een emmer en soeplepel voor de lek kere frissche limonade, 't Leek, of we de menschen op Texel jaren gekend hadden. Of Texel steeds meer kampeerders zal trekken. Geloof dat maar zeker, als Texel blijft zooals het nu is.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2