Bij Haaruitval Gemengd Nieuws gesplitst: Beneden 20 H.A. geen Van 20—50 H.A. 2 Van 50—100 H.A. geen Boven 100 H.A. 2 Totaaf 4 In 1921 resp. 265,07 H.A., zeven boer derijen, 1510. Tusschen haakjes zijn de uitkomsten der vorige in 1921 gehouden landbouw telling geplaatst. In menig opzicht zijn deze gegevens zeer leerzaam. Het ligt niet in onze bedoe ling ze tot op de laatste vezel uit te rafe len, maar op een enkel punt willen we in het biezonder de aandacht vestigen. Het aantal paarden is zeer belangrijk achteruit gegaan. De invloed van de mo- tortractie treedt hier duidelijk aan de dag. De rundveeteelt beweegt zich in een op gaande lijn. Er kan van een aanzienlijke toename van de rundveestapel gesproken worden. Het aantal schapen werd belangrijk ver hoogd, in tegenstelling met dat van de bokken en geiten, hetwelk op een aanmer kelijke afname van deze teelt wijst. De varkensfokkerij is vrijwel constant geble ven. De pluimveeteelt heeft in die negen jaar tijd een enorme omvang aangenomen, Het aantal kippen, dat driemaal grooter is dan in 1921, laat hi|eraan geen twijfel over. De bijenteelt nam iets af, maar veel hou-vast heeft men aan zoo'n gering ver schil niet. We stippen slechts enkele punten aan. In menig opzicht geeft dit overzicht nog stot tot interessante conclusies. De lezer, die er eenig belang in stelt/ zij bestudeering hartelijk aanbevolen. Eventueel geven we een deskundig be- oordeelaar gaarne het woord over deze uiterst belangrijke aangelegenheid. Voor hen, die slecht hooren. Maandag mochten we op ons bureau bezoek ontvangen van de heer Herm. Snij ders, voorz. van de „Veneeniging ter Bevordering der Belangen van Slecht- hoorenden". De heer Snijders deelde ons mee, voornemens te zijn op Texel een afdeeling van deze vereenigling te stichten en trachtte zich hier daartoe van mede werking te verzekeren. Wat ons betreft, hebben we de heer Snijders verzekerd, dat hij nimmer aan doovemans deur klop pen zou, wanneer hij onze steun mocht, begeeren. De vereeniging stelt zich ten doel: le de doofheid en haar gevolgen zooveel mogelijk te beperken en 2e het noodzakelijk overblijvende leed door doo- ven en slechthoorenden opgewekt te loe ren dragen en verwerken. Als middelen om dit doel te bereiken worden te baat genomen: bevordering van medische be handeling, bestrijding der kwakzalverij, verstrekking van gehoorapparaten, lip- leesonderwijs, werkverschaffing, enz. enz. We zullen nog voldoende gelegenheid vinden om de lezers omtrent deze sym pathieke zaak meer te laten weten, en wil len er ons thans toe bepalen, bij voort baat uw belangstelling indien hier voor niet reeds aanwezig te wekken. De vereeniging telt thans 30 afdeelin- gen. Laat Texel spoedig de 31e zijn. Het adres van de voorzitter is: Lanck- horstlaan 30, Heemstede; het secretariaat wordt waargenomen door de heer H. Walrave, Valeriusstr. 217, Amsterdam Z. Uitslag verkooping. Door deurwaarder S. Prins werd Zater dag ten verzoeke van de Eerste Texelsche Dorschvereeniging de „Marshal"-dorsch- kast met toebehooren verkocht. Koopers: de heeren C. de Wit, L.Eelman, J.List, A.J.Eelman en D. Bakker voor f 3530. „De Wandelaar." Een maandblad, waarop wij met genoe gen uw aandacht vestigen, is „De Wande laar'", gewijd aan natuurstudie, natuur bescherming, heemschut, geologie, folk lore, buitenleven en toerisme, leder num mer munt uit door een reeks met zorg ge kozen foto's, ter verluchting van met veel zorg en kennis van zaken geschreven tekst. Dat Texel daarbij nimmer uit het oog verloren wordt, mag een vanzelf sprekend feit heetten. De abonn. prijs bedraagt f7.50 fr. p.p. Esperanto-cursussen. Ook op Texel is de belangstelling voor de wereldtaal Esperanto wassende in ruime kring. In de loop van September opent de heer M. J. Óele, onderwijzer aan de Ulo alhier, een Esperanto-cursus voor beginnenden. In de Cocksdorp zal onder leiding van de heer Klinkers, on derwijzer aan de lagere school aldaar, een nieuwe cursus aanvangen, terwijl de reeds gevorderde leerlingen (plm. 30 in getal) in de gelegenheid worden gesteld aan een vervolgcursus deel te nemen. Ieder leere naast zijn moedertaal het Esperanto. Daar moet het heen. De laatste jaren gaat de beweging trouwens met groote schreden vooruit. Allerlei. De omgang van Texelsch Fanfare op Zaterdag 1.1. heeft een bevredigend resul taat opgeleverd. Er mocht aan donateurs- en op de plekken waar het haar erg dun wordt, de hoofdhuid een weinig inwrij ven met Purol. Doe dit 1 of 2 maal per, week; dit maakt haar en haarwortels weer sterk en groeikrachtig. gelden eenzelfde bedrag als het vorige jaar in ontvangst worden genomen. Het schip, dat Vrijdag op de Razende Bol strandde en later te den Helder werd binnengebracht, bleek het jacht Bellatrix te zijn, vermoedelijk afkomstig uit Enge land afkomstig. Naar het scheen, was het al eerder op sleeptouw genomen. De bemanning: bestaande uit 4 perso nen: de reeder, zijn vrouw en twee matro zen, werden gered door het Zweedsche motorschip „Hemland". Zij zijn in een ha ven in het Engelsche Kanaal aan land ge gaan. o— Voor de T.E.S.O.-boottocht naar de Zuiderzeewerken op morgen, uitsluitend voor logeergasten, blijkt groote belang stelling te bestaan. Bij tijdige en vol doende opgave aan de heer E. Boekei wordt voor autobussen zorg gedragen. o Onder leiding van een goed Texel-ken- ner heeft Zondag een groep leden van 'de R.K. Gezellenvereeniging te den Helder een bezoek aan ons eiland gebracht.. Het reisje heeft een alleszins prettige indruk achtergelaten. Dank zij Texel en het mooie weer. o— Met toesteming van B. en W. wordt een collecte gehouden ten bate van de Na tionale Stichti|ng, opgericht ten behoeve van alleenstaande blinden van alle ge zindten te Wolf hezen. We kunnen deze inzameling in uw warme belangstelling aanbevelen. o Het taschje, bevattende o.rn. een zil veren beursje met inhoud, dat de vorige week aan het strand te de Koog verloren werd, is weer terecht. Het werd gevonden en is aan de badmeester afgegeven. De R.K. Lan|ddag te den Helder. Aan de Katholieke Landdag, op Vrijdag 1.1. te den Helder gehouden, hebben meer dan duizend personen deelgenomen. Een ,,land"-dag was het in zeker opzicht niet, want het dreigend onweer en de felle wind deden het bestuur besluiten de bij eenkomst niet op het Geel-Wit-terrein te houden, doch in het „Casino-gebouw. Het gebouw van de R.K. Volksbond bleek de deelnemers niet te kunnen bevatten. Als sprekers traden op prof. H. Nickel, dir. van het Philisophicum te Warmond, en Mr. Kropman, wethouder 'van Am sterdam. De Landdag, zoo ontleenen we verder aan de „Heldersche Post" is goed ge slaagd, ondanks het ongunstige weer. Het feit, dat het aantal deelnemers van Texel niet groot was, moet zeker voor 'n goed deel aan de slechte weersomstan digheden worden toegeschreven. Priesterjubilea. Pastoor Aanstoots, eerder pastoor te de Cocksdorp, heeft Vrijdag op feeste lijke wijze te Spaarnwoude a.d. Lie zijn zil veren priesterfeest herdacht. Donderdag avond werd de jubilaris feestelijk inge haald, waarna hem een cadeau aangebo den en muziek in de tuin van de pastorie gegeven werd. De H.Mis, Vrijdag opge dragen, besloot met een fraaie feestcan tate. o— Niet minder feestelijk heeft pastoor Blankenouw, te Scherinerhorn, eerder ka pelaan alhier, die dag zijn 25-jarig pries terjubileum gevierd. Donderdag werdZ.E. door een versierde stoet van Alkmaar af gehaald. De feestpredikatie werd gehou den door pater De Hart, uit het klooster te N. Niedorp. De jubilaris mocht een couvert met inhoud en diverse stoffe lijke blijken van belangstelling in ont vangst nemen, alsmede tal van gelukstele grammen.; ook van Texel. Ook pastoor Aanstoots werd door Texel niet vergeten.. Sportnieuws. Texel I-J.V.C. I. 6-1. Men schrijft ons: Door het mooie weer was het bezoek aan deze wedstrijd niet groot. Toen men begon, verscheen T. met 4 invallers, wat voor J.V.C. een geluk was, daar het anders wel -eens een groote ne derlaag geworden kon zijn. Toen de scheidsrechter tossen liet, verkoos J.V,C. voor de wind te spelen. De gasten kon den, doordat de verdediging van T. goed speelde, geen doelpunten maken. T. wist echter tegen de wind 2 punten te maken. De rust kwam met 20 voor T. Na de rust speelde T. voor de wind. en was de gedachte, dat het nu punten' zou regenen, maar T. maakte nu 4 doel punten en J.V.C. één, door een misver stand der T.-verdediging, zoodat het einde kwam met 61 voor „T." De keeper van J.V.C. was zijn plaats onder de lat waard en gaf aardige mo menten te zien. Ook de „T."-keeper gaf prachtstaaltjes van keepkunst en werd met applaus beloond. Hij wist n.l., na eerst de bal weggeslagen te hebben, de terug komende bal nog liggend weg te trappen. Een echt stukje van keepkunst. In de rust werd aan de „T."-captain de door T. gewonnen beker (Nederlaag wedstrijden J..V.C.) met een paar welge kozen woorden overhandigd. De voorzit ter dankte daarvoor. De Beker is te bezichtigen in de etalage van Gebrs. Dros, Steemenplaats. EIERLAND. Een dringend verzoek. Men verzoekt ons er de lezers op attent te maken, dat het niet aangaat de autobus op elk willekeurig punt maar te doen stoppen om gelegenheid te hebben nog 'n brief aan de daarvoor bestemde bus toe te vertrouwen. In overweging wordt ge geven uitsluitend op de hoeken der we gen, waar de auto toch langzaam moet rijden, de correspondentie in de bus te deponeeren. Stoppen is dan overbodig, terwijl men passagiers en chauffeur er 'n dienst mee bewijst. Schoolnieuws. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de o.l. school te M.-Eierland hebben zich acht sollicitanten aangemeld. OOSTEREND. De a.s. Koninginnefeesten. In de algemeene vergadering, gehouden ter voorbereiding van de a.s. feesten al hier, is besloten om twee dagen feest te vieren en wel op Donderdag 11 en Vrij dag 12 September. De eerste dag is bestemd voor kinder en volksfeesten, terwijl de tweede dag een voorstelling zal worden gegeven van „Leidens Ontzet". De inteekenlijsten zul len nu worden aangeboden en we willen hopen, dat hierop in ruime mate zal wor den geteekend, opdat het feest in alle opzichten slagen zal. Met het oog op de noodige versiering enz. zullen buurtcommissies worden sa mengesteld. En nu: „Alle hens aan dek", Toont, zooals altijd, dat Oosterend feest kan vieren, als het dat wil. DE COCKSDORP. De werkzaamheden aan de dijk. De werkzaamheden aan de dijk ter bescherming van de landerijen, behoo- irende tot de hofstede „Het Eierlandsche Huis" vorderen goed. Men hoopt over plm. acht weken met het werk gereed te zijn. Wat er van de oogst terecht komt. Nu, na de lange regenperiode, het zonnetje weer eens te voorschijn is geko men en de boeren er eindelijk toe kunnen overgaan de oogst te bergen, blijkt de schade aan de gewassen van weinig be- teekenis te zijn. Dank zij het koele weer is er van z.g. „schot" in het graan niet veel te bespeuren. DE KOOG. Zomer-zaken. Wat hebben we het hier Zondag met het weer getroffen. Het zag er naar uit of nu de vacanties ten einde loopen het zomerweer eerst goed zijn intree zou doen. Het was hier een drukte van belang, want zoo ooit, dan lokte deze dag na weken van regen en wind, na vele zon-looze Zondagen tot strand- en duinbezoek uit. Het aantal badgasten, voor een week ot langer hier vertoevende, loopt dagelijks achteruit, wat geen veront rustend verschijnsel is, daar immers Sep tember in zicht komt. Dagjesmenschen waren hier Zondag in ruimen getale aan wezig. Tegen het vertrek van de laatste boot reden wel vier autobussen achtereen naar de haven, terwijl het aantal fiets rijders in de honderden liep. Van ver- keers- of badongevallen vernamen we niets.. Het kamp van de Vrijz. Chr. Studenten- bond, waar achtereenvolgens drie groepen hebben gebivakkeerd, wordt Zaterdag op gebroken. Naar we vernemen, hebben de gasten het hier best naar hun zin gehad. Het terrein van 'het Staatsboschbeheer, waar men tevens over een ruime schuur de beschikking heeft, is ook een ideaal kampterrein: hoog, rustig en beschut ge legen, niet te ver van „de bewoonde wie- reld" af, in de nabijheid goed drinkwa ter, enz. „Mijn liefje, wat wilt ge nog! meer Illlllllllllllülllüllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllll llllllllllilüllll UIT DE OUDE DOOS. ||||||j|||||l!llll llliiillllllilillülillllllllllllilllllllllilllllllllillllllüllil Uit de Texelsche Courant van 20 Maart 1S90 nemen we het volgende over: „Naar Noord-Amerika vertrokken door tusschenkomst van Koning en Co. per Ne- derlandsch-Amerik. Stoomvaartmij. de volgende families: 29 Maart: Leendert Witte; Grietje Sper ling; Cornelis, Daniël, Jacob, Cornelia, Leendert, Arend, Klaartje en Jan Witte. 5 April: Jacob List; Grietje Meijer; Trijntje en Jo'hannietta Sophia List. Adrianus van der Vliet; Antofnetta Vervaart; Neeltje, Jobke en Pieter v. d. Vliet. Albert de Boer; Arendina Catharina van Houten; Jan, Hendrik, Albert, Trijntje en Johan de Boer. Marinus Steenhout; Agnietje Kromhout; Antje, Pieter, Roelof, Cornelia, Manls, Jacobus en Cornelis Steenland. Te zamen 35 koppen." liiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii llilllllllllllllllillül BINNENLAND. |||||||||||||llllllllll! Illlüllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De kweeker v.d. Berg voerde te Naaldwijk een tros druiven aan van 7 pond en U/2 ons. De kweeker B. Valstar bracht een Carbonkelmeloen ter markt van 8 Kg. Aan het varkensproefstation van de Vereeniging tot bevordering van een ra- tioneele varkenshouderij te Zelhem (Gel derland) zullen begin September proeven met de hoogtezon worden genomen. De bliksem sloeg in de landbouw- schuur van A. Dees D.J.Zoon nabij Ter- neuzen. De schuur, geheel gevuld met ongedorscht graan, brandde af. De land bouwer kon zijn paarden nog redden. Tijdens een onweersbui, gepaard met hevige wind, voeren vier mannen mét een roeiboot uit de haven naar een op de reede van Terneuzen liggende zeelichter ,Sido". Even buiten de haven sloeg de roeiboot om; drie man'nen wisten zwem mende aan land te komen, de vierde kwam om. In Hoogland bij Amersfoort zijn uit hetzelfde gezin twee kinderen plotseling overleden. Nadat de familie het middag maal had gebruikt, is eenige uren later 't 4-jarig zoontje gestorven. De andere dag overleed een kind van anderhalf jaar, Een derde kind is nog steeds niet buiten levensgevaar. Aalsmeer heeft tot leeraar in het Esperanto aan de handelsavondcursus be noemd de heer Meijer, eerder leeraar aan de u.l.o. Te Kerkrade is overleden het 14- jarig dochtertje van de mijnwerkersfamilie S.., dat voor ruim anderhalf jaar splin ters glas in een hand had gekregen, waar door bloedvergiftiging is ontstaan. De Christelijke Ver. tot verzorging van ouden van dagen te Veenwouden be sloot tot stichting van een rustoord te Veenwouden. De ingekomen aanvragen meegerekend, heeft de Vereen, momenteel 110 verpleegden. In aanmerking nemend 't feit, dat de vereeniging nog slechts twee jaren bestaat, bewijst dit aantal, dat de vereeniging in Friesland in een behoefte voorziet. Het dorpje Jorwerd (Fr.) is door een hevige braand geteisterd, waarbij 2 groote en 2 kleine boerderijen in vlam men zijn opgegaan. De brand is ver moedelijk ontstaan door kortsluiting in de boerderij van S.v.d. Hen. Door de hevige wind vlogen de vonken over op de boerderij bewoond door de heer D.Okke- ma. Beide boerderijen zijn geheel uitge brand. Al het hooi, de geheele inboedel en eenige landbouwmachines zijn verloren gegaan. Ongeveer 500 meter verder ontstond brand vermoedelijk door hooibroei in de melkerij, bewoond door de 'heer de Groot. De vlammen, aangewakkerd door de he vige wind, sloegen over op het belendende pand van de heer Sj. Greidanus. Ook deze huizen zijn geheel door het vuur vernield. De brandspuiten van Baard, Rau- werd en Huizum waren aanwezig. Uit laatstgenoemd pand kon alleen een ge deelte van de huisboedel worden gered. Alle vier huizen waren verzekerd. ,Nabij Venlo is de motorrijder J. 111 volle vaart tegen een boom gereden. J. zoowel als mej. M. die op de duo zat, werden op slag gedood. Te Den Helder is met machineschade het Fransche opleidingschip „Somme" bin- nengeloopen. In hotel Suisse in de Kalverstraat te Amsterdam waren twee liftjongens, ongeveer achttien jaar oud, aan het spe len, toen een, die in de lift was, waarvan! de deur niet gesloten was, plotseling op de knop drukte. De lift kwam daardoor in beweging, met het gevolg, dat de an dere jongen tusschen lift en vloer be kneld raakte en op slag gedood werd. Bij een hevig onweder dat te Oss woedde, werd de korenmolen van de heer Burgers in de Nieuwe Bouwerstraat ge troffen door de bliksem, die eenige bal ken tot splinters sloeg, een gat maakte in een dikke muur en de electrische gelei ding en alle lampen vernielde. De heer en mevrouw Zuiddam uit Breukelen, reden per auto van Vinkeveen naar de plaats hunner inwoning. In een gevaarlijke bocht geraakte de echtgenoote van de heer Zuiddam, die de auto bestuurde, plotseling de macht over haar stuur kwijt, waardoor de auto in de sloot, die langs de Zuwe ligt, reed. De heer Zuiddam werd levenloos opgehaald. Zijn vrouw overleed kort daarna. illlllll!llllllllll!lllllllllllil!llllllllllllll!lllll lllllllllllllllllülllll BUITENLAND. I!!|j||i|j;i!|j|j||!i;|) lllllllllllllülllllllllllllllllilllllllllllillülllll In Ujszasz (Hong.) zond een moeder haar zevenjarig zoontje naar de herberg ten einde zijn vader te vragen naar huis te komen. Het gezelschap, waarin zich

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2