Texel sche Courant van Zaterdag 23 Aug. 1930. PURQL TWEEDE BLAD n aas®®®®®®® m Texelsohe Berichten m Gemengd Nieuws II Doorzitten Stukloopen Zonnebrand gg Wees opgewekt van geest, ES H Kijk blij de wereld in Eg Als u de arbeid wacht; ES tg Hij, die deze arbeid vreest ES U En moedeloos is van zin, EB fg Heeft nooit iets goeds volbracht. EB Ernstige botsing op de Schilderweg. Een motorrijder vliegt met groote vaart op een tentwagen in en wordt zwaar gewond. Donderdagavond omstreeks kwart over elf is het op het rechte deel van de Schilderweg tusschen de hoeve van de heer Kooij en de woning van Ir. Van der Meer tot een ernstige botsing gekomen tusschen een motorrijwiel en een tent wagen. De motor kwam uit de richting Oudeschild, werd bestuurd door de heer C.Bakker uit de Waal en reed met een groote snelheid. De heer J. Kooiman, eveneens uit de Waal, reed op de duo mee. De tentwagen, met een paard be spannen, kwam uit den Burg, was het eigendom van de heer C.Dijt en werd gereden door de heer L. Vermeulen. In de wagen waren twee dames gezeten. De motorrijder hield de linkerkant van de weg. De tentwagen hield rechts. De voerman poogde door roepen de motor rijder aan het verstand te brengen, dat hij van richting veranderen moest, doch te vergeefs. Een botsing was onvermijdelijk. De heer Vermeulen bracht de wagen tot stand, trok zijn paard naar rechts, op de berm van de weg, om het arme dier te sparen en toen gebeurde het: Met een zware slag joeg de motor tegen het lin kervoorwiel van de \Vagen, dat totaal ver nield werd. Geen spaak bleef op zijn plaats. Treeplanken werden afgerukt, de wagen in het midden gekraakt, het ach terwiel in tweeën gebroken. De motorrij der werd met een vaart van zijn plaats geslingerd, sloeg over de kop, kwam meer dan acht meter voorbij het verbrijzelde voorwiel op de weg terecht en bleef er bewusteloos liggen. De duorijder kwam er minder erg af. De voerman, noch de da mes bekwamen eenig letsel. Het paard was de dans juist ontsprongen. De motoif werd zwaar beschadigd. Het mag verwon dering wekken dat, de omstandigheden in aanmerking genomen, geen dooden te be treuren zijn. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Dokter Hellema heeft de onfortuinlijke rijders verbonden. De beide voertuigen zijn de volgende morgen opge ruimd. Door rijks- en gemeentepolitie is een ernstig onderzoek ingesteld en proces-ver baal opgemaakt. Veiligheid voor alles. Men verzocht ons de aandacht te wil len vestigen op de gevaarlijke hoek KoogerstraatWitte-Kruissingel. Het zou n.l. op dit punt licht tot ernstige ver-' keersongevallen kunnen komen, vooral nu door auto's van de Koogerstraat zoo'n druk gebruik wordt gemaakt. Met groote snelheid jaagt men niet zelden de Wilite- Kruissingei voorbij, waarbij nog komt, dat door geboomte bij de woning van de heer C. Keijser Hz. het uitzicht nog wordt belemmerd. Vooral verdient het aanbeve ling de vreemdeling hierop attent te ma ken, daar die wel niet bekend is met 't feit, dat de Witte-Kruissingel als de aan gewezen verbindingsweg tusschen Waal- derweg en Koogerweg door auto's druk bereden wordt. Wie doet een oplossing aan de hand,. Kan het plaatsen van een bord met „Ge vaarlijke hoek! Langzaam rijden" ook dienen OOSTEREND. Auto-ongeval. Nabij Oosterend is de heer B. met zijn auto in een greppel en vervolgens met een flinke vaart tegen een aan de weg staande paal gereden. De wagen kreeg er leelijk van langs. Het ongeval werd veroorzaakt doordat de chauffeur te veel voor twee wielrijders moest uitwijken. DEN HOORN. „De Onderneming". Onze Zuivelfabriek ,„De Onderneming" (kaasmaker: de heer R. Roos) behaalde een dezer dagen te Heilo voor de derde: maal met haar kaas de 1ste prijs. Een mooie prestatie. OUDESCHILD. Veevervoer. Van 14 tot en met 21 Augustus wer den van Texel verzonden: 242 schapen, 176 lammeren, 35 var kens, 10 kalveren, 2 koeien en 2 paarden. Samen per onderzeeboot naar de Noord pool. De vrouw van de bekende poolreiziger Wilkins heeft de wensch te kennen gege ven haar man op zijn reis met een onder zeeboot door de Noordpoolzee te verge zellen. We beelden het vermetele echtpaar hier af. De Wagner-Muziekfeesten, Mevrouw Winifred Wagner zal, nu haar echtgenoot overleden is, de leiding der; Wagner-feesten te Bayreuth in handen nemen. We zien haar hier met twee barer kinderen. Een niet alledaagsch huwelijk. Een gebeurtenis, welke zelfs te Parijs opzien heeft gebaard, was het huwelijk dat een dezer dagen voltrokken werd tus schen de 94-jarige Placide Tertre en de...... 104-jarige Alphonsine Cluny. Laatstge noemde is meer bekend onder de naam „studentenmoeder", daar zij reeds 70 jaar bij de Sorbonlne, de Parijsche univer siteit woont en in die tijd meer dan een, miljoen studenten heeft zien komen en gaan. BINNENLAND. In de Haarlemmermeer werd gedu rende de laatste vier maanden op hon derd boerderijen de besmettelijke vee ziekte mond- en klauwzeer geconstateerd. Zelden was in de Noordhoek van de Haarlemmermeerpolder het aantal geval len van deze ziekte zoo groot. Men zal moeten zoeken naar vee, dat nog niet is aangetast. Het is een groote ramp en 'het valt niet bij benadering te zeggen, hoe veel schade sommige veehouders er van ondervonden. Het scheelt soms meer dan de helft in de melkgift, daarbij komt nog, dat de koeien in vele gevallen met krachtvoeder op de been gehouden moeten worden. Ook onder de varkens komt deze ziekte reeds veelvuldig voor. Bij een land bouwer stierven veertien zeugen. Dr. H. H. Scholten beschrijft in het Tijdschrift voor diergeneeskunde en beeldt af een monster-runderlever, door hem bij een normale slachting aangetrof fen bij een zesjarige zwartbonte stier van ongeveer 700 Kg. De tuberculeus ont aarde lever van dit dier had het respec tabele gewicht van59 kilo. Het 8-jarig zoontje van de heer L. Duiker te Alphen a.d. Rijn is bij het spe len met een vlieger te water geraakt en verdronken. Tegen een Rotterdamsch spuitgast is procesverbaal opgemaakt, omdat hij in de Baan een paar matrassen heeft open gesneden en daarna in brand gestoken, om vervolgens weg te loopen en zijn spuit te gaan alarmeeren. Toevallig had den twee vrouwen de man bezig gezien. De vorige week deelde een jonge man aan de Vrije Veiling te Beverwijk mede, dat hoogstwaarschijnlijk in een par tij fusten met boonen een gouden ring was zoek geraakt en vroeg de kooplui bij het vinden om teruggaaf van het klei nood. Dit is geschied. Het sieraad wend aangetroffen op de bodem van een vat met snijboonenuitschot. Een dame op leeftijd te Apeldoorn ontving een dreigbrief, waarin zij werd aangemaand in het Oranjepark een enve loppe met inhoud te deponeeren. Zij deed dit; de politie stelde zich verdekt op en des avonds begaf zich een 26-jarig meisje wonende bij haar ouders aan de Amstel- straat, naar de aangewezen plek en nam de enveloppe in bezit. Zij werd onmid dellijk in arrest gesteld. De inbraak in de goud- en zilver zaak der fa. Berkemeijer aan het Rokin te Amsterdam is ten deele opgehelderd. De buit, in geld f25000 ,is in een 'hotel te Arnhem aangetroffen. Hoofddader is ver moedelijk Corn. Nic. de Vries, 33 jaar oud, die voortvluchtig is. De buit was keurig ingepakt; er ontbrak bijna niets. In een gezin te Zoeterwoude heb ben zich bij vier kinderen vergiftigings verschijnselen voorgedaan, vermoedelijk ten gevolge van het gebruik van snoep goed. Een 18-jarige jongen die uit balda digheid het ruitje van een openbare brand melder te Amsterdam brak en de sohel in werking bracht, werd veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf. iHiiüiülüüiüÜllii BUITENLAND. Illlllllllllllllliliiillil In een dorp bij Maagdenburg is een drama voorgevallen. Om onregelma tigheden in de boeken van de gemeente secretaris te controleere.i, begaf zich de burgemeester, vergezeld van een raads lid naar het bureau van de secretaris. In de loop van een woon' nwisseling schoot de gemeentesecretaris op de burgemees ter, die op slag werd gedood. De dader vluchtte daarop door het venster naar buiten, aeinervolgd door het gemeente raadslid, op wie de secretaris eveneens' schoot. Het raadslid werd zwaar ge wond. Daarna pleegde de secretaris zelf moord. Uit Johannesburg wordt gemeld, dat een opzichter op een der terreinen van de diamantvelden in Namaqualand onder een steen een holte vond, gevuld met diamanten van prima kwaliteit en elk meer dan 100 karaat v. egende. De waarde wordt geschat op 235.000 pd. sterling. -- De Ver. Staten hebben het plan de door schout-bij-nacht Byrd ontdekte Zuidpoolgebieden voor de Ver. Staten op te eischen. De bekende millionnair-luchtreiziger- zakenman Van Lear Black was met zijn jacht op een kruistocht voor de Ameri- kaansche kust. Ter hoogte van New Jer sey sloegen hooge zeeën over het schip1. De heer Van Lear Black bevond zich op het voorschip en men vermoedt, dat hij door een der zeeën over boord is gesla-> gen. De opvarenden van het jacht misten de millionnair eerst later. Onmiddellijk na de verdwijning werd de kustwacht ingelicht. Het jacht en schepen van de kustwacht begonnen on middellijk naar het lijk te zoeken. Ook vliegtuigen namen aan het opsporings werk deel. Tqt dusver heeft men het lijk van de heer Van Lear Black nog niet ge vonden. Op een Zondag verscheen op een plein te Boedapest een arbeidersvrouw die zich met een kinderwagen plus zui geling, twee andere kleine kinderen, drie matrassen en twee bundels met goed met de grootste kalmte tusschen de planten achter het Kossuth-monument huiselijk begon in te richten. Dit ongewone ver schijnsel trok begrijpelijker wijze zeer de aandacht zoodat weldra bij het monument niet alleen een heele schaar nieuwsgieri- gen, maar ook een politieagent stond. Het bleek toen, dat de vrouw, de echtge noot van een sedert elf maand u werk- looze timmermansknecht was, d._\ na lat men het gezin uit hun woning had ger eerst een heel tijdje ouder de bloote he mel en daarna in een kippenhok had „ge woond," totdat haar de reddende gedach te inviel, op deze wijze de aandacht van de autoriteiten op haar ellende te ves tigen. De speculatie bleek juist te zijn, aangezien zij nog dezelfde avond een woning had en haar man werk kreeg. Het Amerik. departement van oorlog heeft de plannen goedgekeurd voor de bouw van een brug, die de grootste der wereld zal worden. Deze brug zal de prachtige haven van San Francisco, die Gouden Póórt verbinden met de hav> van Sausalito, een afstand van 13 K.M. De bouw zal zeven jaar duren. Engeland laat een nieuw luchtschip bouwen met een gasinlioud van mi.- joen kub. vt .terwijl de R. 100 er slechts 5Va miljoen heeft. De snelheid ai 80 mijl bedragen, zoodat de ro' Engeland - Canada ruim 36 uur zal dure;': - Crabbe verbeterde te L'ono. eloe 't wereldrecord over 804 M. door de: af stand in 10 min. 13 sec. te zwemmen. De „Prawda" wijdt uitvoerige schouwingen aan de voortdurende dal.ng van de productie der kolenmijnen in ':ei Donbekken. Het blad spreekt o er e-n catastrophe. Veel technici en a.beidcrs vluciiten uit de mijnstreek. In Rusland heerscht thans n:jend gebrek aan pasmunt, hetgeen tol vee! moeiliji:heden leidt. Onder het volk cirri - leert hei gerucht, als zou de sovjet-regee ring van plan zijn het geld af te schalfc.' en de bankbiljetten waardeloos te ver klaren. Zelfs sommige Sovjet-ambtenarer doen aan dat oppotten mee. Een leeraar van een ambachtsschool bij Chemnitz heeft een collega, waarne mend 'hoofd, neergeschoten en Laar- na zichzelf een kogel door liet hoofd ge jaagd. De man liad gehandeld wegens ge krenkt eergevoel. Bij Mengibar in Spanje is een brug ingestort ,toen twee vrachtauto's over de brug reden met zes st;-~en voor de stie rengevechten te Almeria. De auto's stoi t- ten van 15 M. hoogte in de ar di.ae stroom. Drie personen werden gebood. In Istrië vinden weer herhaaldelijk overvallen plaats, gepleegd door ben den struikroovers. Een advoca in een auto werd met geweerschoten aangehou den en onder bedreiging van 5000 lire beroofd. Sommige Belgische bladen klagen, dat de Regeering in dit jubileumjaar wel wat al te royaal omspringt met de pennin gen der belastingbetalende burgerij. Onlangs is gehouden het Internationaal Congres voor het Middelbaar Ouderwijs. De deelnemers werden schitterend ontvan gen. Zij hebben vele reisjes gemaald, ten- toonsiellingen bezocht, enz. Het congres zelt oestond uit drie vergaderingen en, kost le de staatskas 500.000 frank. De eigenaar van een steengroeve bij Tri-'rt reed met de machinist op de .oco- motief mee. Door onbekende oorzaak sloeg de lichte machine plotseling om en de beide mannen die eraf wilden sprin gen kwamen er onder terecht en werden, door stoom deerlijk verminkt, gedood. Te Bozen wilden vier Italiaansche grenssoldaten met een veerpont de Etsch oversteken. De pont sloeg om, de sol daten werden door de stroom meege sleurd en verdronken. Op een vliegveld bij New-York heeft kapitein Page tochten gedaan met een snelheid die men daar nog nooit gezien ha Hij gebruikte een 800 P.K. Curtiss- eei dekker. Bij de landing was zijn snelheid 160 K.M. De inrichting wordt zeer geheim gehouden. Boven Sant Antonio in Texas zijn 2 legervliegtuigen op 100 M. hoogte in bot sing gekomen. Ze stortten neer; civlie gers werden gedood. De te Plymouth aangekomen j'.iau- retania heeft haar snelste overt: cht van, dit jaar gedaan: vijf dagen en vier-e. twintig minuten. Gemiddelde snelheid 25.27 knoop. Ciustaaf Prohaska, een bekend Ham- burgsch koopman en reeder is net zijn vrouw in een auto gevlucht, nadat ver schillende klachten wegens het frauduleus bankroet, bedrog en verduistering tegen hem waren ingediend. Prohaska, die blind is, heeft zijn heele vermogen met onge lukkige speculaties verloren.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5