hier voor het beste paard in de afdeeUn- gen Warm- en Koudbloedpaarden een verguld zilveren medaille. Door de afd. Eierland van de Holl. Mij. van Landbouw voor de beste inzending in de afdeeling Voederbieten een ver guld zilveren medaille. Deelname Paardensport. We maken de lezers opmerkzaam op de annonce, waarin wordt meegedeeld, dat alleen hedenavond nog gelegenheid be staat tot aangifte voor de paardensport feesten. Uitslag aanbesteding. Door de heer A.v.d.Vis is Zaterdag on derhands aanbesteed de bouw eener nieu we groenten- en fruitwinkel met woon huis op de hoek Weverstraat-Binnenburg, De laagste inschrijvers, aan wie het werk werd opgedragen, waren de heeren Jac. Daalder, P.Plaatsman en J. Agter. Het perceel, in teekening gebracht door de architect D. Saai te Alkmaar, zal twee verdiepingen krijgen en een deur op de hoek; het aanzien van de Steenenplaats en de verkeersveiligheid op dit drukke punt zullen er zeker bij winnen. B. en W. hebben aan de heer Van der Vis toegestaan, gedurende drie maanden, op de Steenenplaats een noodwinkel te betrekken. De kiosk van de heer W.Vlas thans staande te de Koog, zal hiertoe, gebruikt worden. Een vogeltrekstation op Texel. Dr. Jac. P. Thijsse breekt in de „Groene Amsterdammer" van Zaterdag een lans voor de vestiging van een vo- trekstation opj Texel en geeft daarin als zijn meening te kennen, dat het op de weg van het gemeentebestuur ligt in de kosten daarvan bij te dragen. Het geldt hier immers een Texelseh belang, betoogt dr. Thijsse. Examens. De heer W. Winter, onderwijzer aan de R.K. School alhier, legde een dezer dagen te Beverwijk met gunstig gevolg het examen-Godsdienstonderwijzer af. Texel als bloembollenland. Welk een omvang de bloembollenteelt op Texel zoetjesaan heeft aangenomen, geven deze getallen voor de voornaamste gewassen duidelijk aan. Op grond van officieele schatting zijn hier beplant met Narcissen 40 bunders Crocussen 5 Tulpen 4 Gladiolen 1% Wat de narcissen aangaat, Texels voornaamste bolgewas, wordt dit sei zoen op plm. vier miljoen stuks lever bare bollen gerekend. Wanneer we be denken, dat het vervoer plaats heeft in 7 a 8000 kisten, krijgen we tevens eenig denkbeeld van de enorme beteekenis al leen reeds van het narcissenvervoer van Texel naar de bollenstreek. Dure Narcissen. Naar we vernemen zijn de narcissen Dubbele v. Sion de laatste weken zeer belangrijk in prijs gestegen. Men sprak ons zelfs van een prijsverdubbeling. Dat beteekent dus: groote winsten aan de eene, maar en dat is leelijker ge voelige klappen aan de andere kant. De enorme prijsstijging zou haar ver klaring vinden in 't feit, dat aan de vaste wal belangrijke kwantums beste leverbare partijen „stukgegroeid" zijn. Een ervaren bollenkweeker verzekerde ons, dat het zeer wel mogelijk is, dat de strenge vorst van het vorige jaar nog zijn invloed deed gelden. Waar juist de vraag naar beste partijen leverbare Sions thans groot is en vraag en aanbod de prijs bepalen, kan het oploopen van de prijs der Sions geen verwondering wekken. Ook de Spurren zijn aan de dure kant, maar de Sions spannen verre de kroon. Sportnieuws. K.F.C. adsp. op bezoek bij S.V. Texel adsp. Men schrijft ons: Reeds eerder kondigden wij 't bezoek van K.F.C. adsp. aan. Nu is dit weer achter de rug en we kunnen met genoe gen verzekeren, dat èn K. adsp. èn T. asp. volop genoten hebben. De ouders en anderen, bij wie één ot meer jongens gelogeerd waren, hebben het ieder zóó naar de zin gemaakt, dat allen vol lof waren over deze gulle en hartelijke ont vangst, hetgeen al zeer duidelijk blijkt uit het schrijven van waardeering, dat we hierbij nog laten volgen: „Ondergeteekende betuigt zijn harte lijke dank aan allen, die er toe hebben, medegewerkt, om ons verblijf op Texel zoo aangenaam mogelijk te maken. Voor al die menschen, die een of meer onzer jongens gastvrijheid hebben verleend, onze biezondere dank. Het was werkelijk aandoenlijk om te hooren, hoe de jongens door hun pleeg ouders zijn vertroeteld. Het is voor ons allen een onvergetelijk uitstapje geweest. Wanneer het bestuur van sporivereeniging Texel kans ziet bij ons een tegenbezoek voor te bereiden, dan zullen wij trachten de T. adsp. ook zoo'n hartelijke en gulle gastvrijheid te verleenen. Wij hopen, dat onze jongens geen re den tot klagen hebben gegeven en dat zij zich correct hebben gedragen. Nogmaals aan allen onze hartelijke dank. Namens het bestuur der voetbalvereeniging K.F.C., C. POS, secr. afd. Adsp. Anjelierstr. 4, Koog a.d. Zaan. o— Zeer jammer was het, dat Gommert, de sympathieke aanvoerder en steunpilaar onzer A., opgenomen moest worden we gens een operatie Ook hij had zich ter dege voorbereid, op deze dagen en voor hem zal het een groote teleurstelling zijn geweest, evenals voor de andere adsp., die danig in de put zaten. Gelukkig kre gen we gunstige berichten over hein, we wenschen hem een voorspoedig herstel toe. Al liet het weer Zaterdag veel te wen schen over en al leek het, dat alles in. een waterballet zou worden omgezet, toch waren allen vol hoop en goede moed toen we met onze gasten op de Groeneplaats arriveerden. De adsp. waren present en alle K. adsp. spoedig door hun gasthee- ren verwelkomd en naar huis geleid. Om 6.45 terwijl het prachtig regende, werd de groote bus volgeladen en in de beste stemming bereikten wij de Koog. In- tusschen was liet droog geworden. Na eenige tijd aan het strand en in het duin doorgebracht te hebben, werd eerst café L. den Braven van menig kogelfleschje verlost waarna onder vroolijke tonen van mondorgel en lustig gezang de te rugtocht werd volbracht. Hiermee was tevens het programma van Zaterdag af gewerkt. Zondagmorgen omstreeks 9 uur waren alle K. en T. adsp. weer present voor de wandeltocht naar de Dennen. Hoewel, vooral de K.'s, niet gewend zijnde aan wandelen, in den beginne wat moeilijk - opkeken tegen het eerste gedeelte van de tocht, was ieder alle bezwaren vergeten, toen eenmaal de Dennen waren bereikt. Het was duidelijk, dat men noode de terugtocht weer aanvaardde. Dikwijls hoorden we uitroepen„We moesten hier nog maar een taitje blaiven". Om half een waren allen weer in Den Burg. In Bosch-en-Duin werd gerust en werd de adsp. door een der bestuursleden van S.V. Texel een reep chocolade aangebo den. Te plm. kwart voor twee werd aange vangen met de wedstrijd T. adsp. B K.F.C. adsp. B. T. speelt tegen de sterke wind in, waardoor het zéér moei lijk is de bal te behandelen, hetgeen het, spel niet mooier doet worden. Eerst krij gen we een verkennen, maar al spoedig moeten de keepers optreden, waarbij beiden wat onzeker bleken. De stand is spoedig gelijk: 11. T. adsp. waren iets te sterk. Stand rust 23, eindstand 114 voor T. Vooral 'in de voorhoede van T. werd aardig gespeeld. De halfs waren goed. De achterhoede een weinig onze ker. Keeper goed. K. was over het geheel wat zwakker, maar vormde toch een heel aardige combinatie. Direct werd aangevangen met de me daillewedstrijd. T. adsp. A.K.F.C. adsp. A. T. verkiest tegen wind te spelen en al spoedig zien we een spel van weer even hooger gehalte. Gesteund door de wind, worden verschillende aanvallen op de T.-veste ondernomen, waar Bela vaak heel mooi werk doet en menigmaal stopt hij door keurig vangen. De K.'s zitten, goed gesteund door een uitstekend en netjes spelende midhalf, steeds voor het T. doel, waar B. vrij spoedig moet zwich ten: 0—1. Met even meer vuur wordt nu aangepakt en gaat T. eenige malen ten aanval over. Als door K. even buiten het strafschopgebied een overtreding wordt begaan, plaatst Arie de toegestane vrije schop schitterend langs de paal in het doel en de stand is gelijk. Voor de rust weet K. ondanks het goede verdedigen nog tweemaal te doelpunten: rust 1-3. Met wind mee, dachten we T. steeds in de aanval te zullen zien, hetgeen nu niet heelemaal zoo was. Flet duurde ge ruime tijd eer de achterstand werd ver kleind en één minuut voor het einde kwam pas de gelijkmaker, ondanks de vele aan vallen, die weliswaar dikwijls heel slordig werden behandeld. Eindstand 3—3.' Na verlenging met 2 maal 5 minuten, was de stand weer gelijk, n.l. 44, waar na door elk der partijen 3 penaltie's werden genomen. K.F.C. plaatste 2maal in het net en T. sléchts 1 maal, waardoor K.F.C., dat aanmerkelijk sterker was, ver diend won met 65. De K. ploeg was een mooi geheel en speelde rustig. De keeper was goed, achterhoede en halfs zoowel als voor hoedespelers konden ons werkelijk be koren. Midhalt als beste speler. T. heeft goed gespeeld, vooral de ver dediging en middenlinie. Voor was min der dan gewoonlijk. Bij T. waren Bela en Arie Huizinga de beste. De leiding der wedstrijden was i;n goede handen bij N.Ran en N.de Graaf.. Er was tamelijk publiek en de stemming was zoo goed als we maar konden wen schen. K.F.C. heeft een veelbelovende toe komst, hetgeen de adsp. comm.,'de heeren Pos en v.d. Meer, wel een groot genoe gen zal doen. Onze jongens hebben al len een zeer genoeglijke dag gehad en zullen het zeer zeker gaarne nog eens overdoen. Reeds zijn wij door K. uitgenoodigd tot een tegenbezoek op 14 Sept., maar of dat zóó vlug wel zai gaan, wordt door 't bestuur van S.V. Texel betwijfeld. De tijd werd Zondag kort. Toch zijn alle jongens nog naar hun tehuizen ge weest, waarna bij de bus, als altijd druk gezellig, alles nog eens werd opgehaald. Afscheid werd genomen en na de noo-' dige hoera's en onder het ,Aju wij moe ten..;...." trokken onze vrienden af. Al len onderstreepten dubbel het...... „tot weerziens". o— Zondag a.s. gaan we op bezoek bij H.R.C. te den Helder. Vertrek met de boot van 11 uur. Voorloopige elftallen: Elftal A. Bela. Jac. Helsloot, Jb. Geus, A.v.d.Slikke, A.FIuizinga (aanv.) J.Sam- beek P.Kikkert, Joh.Weijdt, P.Neijens, J.Bruin (Burg) W. Ran. Res.: P.Bruin. Elftal B. F.Kaczor Jac. de Veij, W.Ran (aanv.) G.Coevert, B.Beumkes, H.Neijens, J.Molenaar, M.Bakker, J.Bruin (O.S.) C. Bruin, W.Vlas. Res.: H.Boon, S. Malleé. Afberichten vóór Vrijdag 8 uur bij D. Dapper. Concert Texelseh Fanfare. Texelseh Fanfare geeft Woensdag 3 Sep tember een concert in het Park. Aanvang te 8 uur n.in. Giften Algemeene Wijkverpleging. N.N. Oosterend f 10. Schoolnieuws. Maandag heeft de lagere landbouw school haar lessen weer hervat. Tot de eerste klasse werden toegelaten: Jan Vermeulen, Z.Haffel; Aldert Schol, de Westen; Corn. Troost, de Cocksdorp; Pieter de Graaf, de Cocksdorp; Jacob Keijzer, den Burg; Reinier Leber, Eier land; Gerard Hin, Noord-Haffel; Karei Zoetelief, Everstekoog; Jan v. Strien, Eierland; Jacob Boersen, Zevenhuizen; Thijs Kooi, bij den Burg. Texel's vee naar Antwerpen's Tentoonstelling. Naar we vernemen zijn eenige Texel- sche veehouders voornemens vee te expo- seeren op de wereldtentoonstelling te Antwerpen. Het is nu maar te hopen, dat ons eiland vrij blijft van mond- en klauwzeer, daar het alleen dan geoorloofd is het vee te vervoeren en ten toon tie stellen. 2e FOTOWEDSTRIJD „MOOI TEXEL". De deelname aan deze wedstrijd .we derom door de „Texelsche Courant" ge organiseerd. staat voor elkeen open. On derwerp„Mooi Texel" (landschap, vo gels, enz.). Termijn van inzending sluit 1 October. Aantal foto's: onbeperkt; ze behoeven niet te worden opgeplakt, doch moeten niette klein zijn en bij voorkeur op hoogglanzend papier (met 't oog op re productie) worden afgedrukt. Adres Redactie Texelsche Courant, postbus 11, den Burg (motto „Foto's Mooi Texel"). De inzenders dragen de reproductierech ten hunner foto's, die niet worden terug gezonden, over aan de N. V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooy. De uitslag wordt omstreeks 1 November in de Texelsche Courant meegedeeld en wordt aan inzenders, buiten Texel woon achtig, afzonderlijk bericht. De meest ge slaagde foto's worden o.m. in het Zon dagsblad der Texelsche Courant gerepro duceerd (roto-gravure). Uitgeloofd worden prijzen van f 15,f 10,en f5,- alsmede eenige troostprijzen. Naar de Zuiderzeewerken. Gisteren werd aan de TESO - boottocht naar de Zuiderzeewerken weer door plm. 170 personen deelgenomen. Men trof best weer en heeft veel genoten. Ook het Kornwerder zand werd bezichtigd. Een maal is de boot aan de grond geloopen, zonder dat dit evenwel groote last gaf, Een avontuurlijke reis. Zaterdagavond arrriveerde hier een klein motorbootje Johnie genaamd, af komstig uit Amsterdam. Van Huizen zette de schipper koers naar Enkhuizen, ver der bezocht hij Medemblik en Den Oever op Wieringen, vanwaar de steven ge wend werd naar den Helder. Deze reis ging echter niet zoo voorspoedig. Door veel wind en regen en een sterke tegen stroom, kwam de motorboot alhier te recht. Bij schipper Daalder, die op het Overdiep voor anker lag, werden infor maties ingewonnen. De eenige opvarende bleek het spoor geheel bijster te zijn. Het vaartuigje kwam aan de steiger, waar het thans nog ligt. De schipper vertrok per boot naar den Helder en liet de heela boel in de steek. Wel een zonderling: heer! DE KOOG. Teekenen des Tijds. We leven in een moderne tijd. We lezen van ongelooflijke snelheden, door auto's en vliegtuigen bereikt, en kijken er nauwe lijks van op. We nemen kennis van de nieuwste successen op het gebied van radio- en filmtechniek en het kan nau welijks onze verwondering wekken. We herinneren ons de dag, toen de wereld bekende „Graf Zeppelin" over Texel zijn weg naar het Hooge Noorden koos. Naar het gerucht wilde, zou het luchtschip op zijn terugreis wederom over het eiland komen. Maar wat zegt ge van de man, die hierop attentgemaakt ons toe voegde: „Anders niks? Ik heb 'm toch Woensdag al gezien." We raken aan al die buitengewone dingen merkwaardig gauw gewend. Wanneer het straks met de televisie (kijken op afstand langs radio- technische weg) zoover gevorderd is, dat we in onze huiskamer de tijd kunnen af lezen van de Big-Ben te Londen of een straattafereel kunnen aanschouwen er gens in New-York, zullen we daar in den beginne van opzien, maar ook hieraan komt een eind. Wij, kinderen van de 20e eeuw, leggen ons bij die zaken al heel gemakkelijk neer. —o Zondagavond omstreeks zeven uur na derde uit Zuidelijke richting een klein sportvliegtuig, dat bij de Koog geko men zijn vaart matigde en een paar maal rond het badhotel vloog. In het vliegtuig waren drie personen gezeten, naar het scheen naar Texel gekomen om familieleden of kennissen, logeerende in het badhotel, op te zoeken. Daar de wind richting niet gunstig was, kon op het strand niet worden geland. Na een paar maai om het hotel te hebben gecirkeld, is het vliegtuig weer in zuidelijke richting vertrokken. Het kleine vliegtuig, dat geheel van de meer bekende vliegtuigen van leger en vloot verschilde, trok zeer de aandacht,, maar spoedig zullen we er niet meer van opzien, wanneer men vanuit de lucht zijn verwanten begroeten komt. We raken er aan gewoon. o Nader vernemen we, dat in het toestel gezeten waren een dame en twee heeren,. van welke laatste de heer Van Tijen het vliegtuig bestuurde. Nabij het badhotel liet men in een houten koker een brief vallen, geadresseerd aan de heer De Lugt, ingenieur bij Werkspoor, logeerende in het badhotel. De brief werd opgezocht en te bestemder plaatse bezorgd. De vlie genier heeft nog kans gezien op een stuk land van de Gebr. Hopman, nabij de „Nederlanden" in de duinen neer te strijken. Echter slechts voor enkele minu ten, want nog voor enkele nieuwsgie rigen konden zijn toegestroomd, had de ranke machine weer lucht gekozen. DE COCKSDORP. Van jaren her? Woensdag is bij het weggraven van zand uit de duinen bij Cocksdorp ten be hoeve van de aan te leggen dijk alhier door de heer F. van Houte op plm. drie meter diepte een aarden kruik gevonden. Het voorwerp had een wijde buik, een nauwe hals, was bruin gevlekt en bevatte eenige ronde stukjes vilt ter grootte van een cent. Het oor werd bij het gra ven stukgestooten. Daar op'de kruik geen teckens voorkwamen, kan omtrent de herkomst weinig worden meegedeeld. De aard van het baksel doet evenwel ver moeden, dat de kruik (ot vaas van oude datum is. Wie Iaat hier zijn licht eens schijnen? Dr. Keidel. Tot ons genoegen kunnen we melden, dat dr. Keidel vandaag het Stadszieken huis te Alkmaar, waarin hij verscheiden weken verpleegd werd, verlaten zal. Eenige tijd zal hij thans te Amersfoort doorbrengen om wat op verhaal te ko men. We hopen, dat dr. Keidel weldra weer Cocksdorper zal zijn en zijn prak tijk hervatten zal. DE WAAL. Een gemeene streek. In de afgeloopen week heeft op een avond een ot ander heerschap, op sen satie belust of louter uit „aardigheid", een der aan de weg liggende telefoon palen dwars over de openbare weg ge worpen. Had de bedrijver van deze on verantwoordelijke daad een oogenblik zijn verstand gebruikt of zijn beter „Ik" la ten spreken, hij zou haar zeker hebben nagelaten. Gelukkig heeft een landbou wer, die in de nabijheid woonde, en eenig onraad meende te bespeuren de paal opgemerkt en weggeschoven, zoo dat zich géén ongevallen hebben voor gedaan. Men 'lij intusschen gewaarschuwd. „Hoe heet die vogel?" Als een biezonderheid meldt onze cor respondent, dat in de tuin van de lieer; P. Roeper twee vogels werden waargeno men, die zeker onder de zeldzame soor ten moeten worden gerangschikt. Ze de den zich te goed aan zonnebloemzaad. De bloemen werden vrijwel geheel kaal gepikt. Schuw waren de vogels niet, daar men ze op twee meter naderen kon. De kleur van de eene vogel, vermoedelijk 'n mannetje, was: rood over de kop, voor de borst en onder de staart, donkerbruine vlerken, gebogen zwarte snavel. Van de O OOST.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2