Transpireerende i. ft HELLEMA, Arte zonder eenige verplichting Slapt GEER. PEMI Tandarts van Tiotsenburg Be bekende Spiritusgas kooktoestellen en lampen Cbr. Zangvereen. „Coucordis". Bemaling Waalenburg. Pijn in den Rug. JTRnqpijnNleren Pillen ADVERTENTIËN Orchid, j Tael' 5 S"<- m0 heeft de praktijk hervat. afwezig tot en met 28 Sept. Drogisterij Binnenhurg. een flink meisje BASALTSLAG NARCISSEN Eerste prijs behaalden. een kosthuis Anthraciet Eierkolen Briketten en Cokes J. P. DROS Fz., Zaterdag 13 Sept. hervatting der repetities. E. N. Spring Oiory Dubb. Poëtas Cheer Fullnes oksels en voeten Dr. BOSWIJK neemt de praktijk waar Een gezellige avond. Een echte feeststemming kenmerkte de Donderdagavond. Op de Groeneplaats verdrong zich een vrij talrijk publiek, de café's deden goede zaken. Bal in hotel Texel, De Oranjeboom en De Zwaan lokte menig paartje aan. Het Park werd druk bezocht; de kleurige verlichting was er een aardige attractie. Vooral de mooi, verlichte kerktoren trok veel kijkers. Tot ver in de omtrek was de verlichtilpg waarneembaar. Zelfs in Eierland viel de toren in de duisternis duidelijk op. De T.E.M. heeft met deze verlichting zeker succes gehad. ONS EXTRA NUMMER. Hiermee zijn we aan het eind van ons* feestverslag gekomen. Het eerste deel, voornamelijk over de tentoonstelling han delende, hebben we Donderdagmorgen te elf uur reeds aan de post toevertrouwd voor verspreiding huis aan huis over het heele eiland.'We meenen de Texelaars hiermee van dienst te zijn geweest. De technische inrichting van ons bedrijf, waarin zetmachine, snelpers met automa tische inleg en vouwmachine ons ten dienste staan, heeft het ons mogelijk ge maakt dit feestverslag reeds zoo vroeg te doen verschijnen. Tegen tien uur waren de eerste nummers gereed, terwijl tegej elf uur reeds honderden exemplaren het postkantoor hadden bereikt. We danken, deze vooruitgang van ons bedrijf voor een groot deel aan onze trouwe abonnees: en adverteerders, op wier medewerking we ook in de toekomst zeker mogen ver trouwen. Onzerzijds zullen kosten, tijd noch moeite worden gespaard om te ge ven en te blijven geven een aantrekkelijk blad, dat uw medewerking verdient. Als steeds is ons devies „Excelsior". De beslissing van de Kroon. Het bestreden besluit van Ged. Staten vernietigd. De polder zal inet oliemotoren be malen worden. De beslissing is eindelijk gevallen. De Kroon heeft uitspraak gedaan. Polder Waalenburg zal met oliemotoren bemalen worden. Donderdagmiddag kwam de brief met de met redenen onikleede be slissing bij het secretariaat van de Polder binnen en al spoedig verspreidde zich het bericht van de overwinning der „olie mannen" als een loopend vuurtje. Dat men het verschillend opnam laat zich denken. Dat mag wel met een „rouw- randje" in de krant, opperde de een, ter wijl de ander op onverholen wijze zijn blijdschap te kennen gaf en het liefst zag, dat er een extra editie van de krant in feestelijke trant verscheen. Hoe het zij: de strijd tusschen olie en, electr. heeft lang genoeg geduurd. Te lang heeft de stichting van een gemaal hoe dan ook op zich laten wachten. Dat de polder nu binnen afzienbare tijd van overtollig water zal worden bevrijd, kan ons slechts verheugen. Waterig Waalenburg. Polder Waalenburg is van nature laag gelegen, heeft immer groote toevoer van water uit annex gelegen polders en onder vindt bij loozing de nadeelen van een plm. 4.5 KM. lange boezem. De oppervlakte van W.B. bedraagf ruim 615 H.A. (be lastbaar land), die van Koog, Everste- koog, Gerritsland, Domein- en Miient- gronden, daarop loozend, plm. 1300 H.A. Doorstrooming -door Eierland. Lange jaren had W.B. recht, van door strooming door Eierland, mits het water in Eierland minstens 50 c.M. beneden vol- zee stond. Eierland heeft hierin een ver andering willen brengen en bij overeen komst tusschen Eierl. en W.B. werd de afkoopsom op f 18000 bepaald. Als ge volg van de kort daarop uitgebroken we reldoorlog bleef deze kwestie rusten ter wijl ook over de stichting van een gemaal niet werd gedacht. De prijzen liepen te hoog op. Waterstaat raamde een gemaal op 1 190.000. Dat ging W.B.'s draagkracht te boven. Toen de oorlog achter de rug was hebben Ged. Staten een wijziging gebracht in het Biezonder Reglement van W.B., achtergelegen gronden en Eierl. Bemalingsplannen. De afkoopsom werd op f40.000 be paald. terwijl W.B. tot een behoorlijke bemaling verplicht werd. Keuze, uitvoe ring en beheer werden aan W.B. overge laten. In de expl. kosten, rente, afschrij ving en onderhoud zou door de Dertig P. voor 13 pet. worden bijgedragen, Burger- Nieuwland 5.5 pet. en het Rijk 5 pet. Olie of electriciteit? Inmiddels verrees de Texelsche electri sche centrale en werd W.B. voor de keus gesteld: bemaling met olie- of elec- tromotoren. W.B. won omtrent stroom- prijs en voorwaarden inlichtingen in en deed vervolgens een bod, dat de T.E.;M. evenwel niet kon accepteeren. Nadere in formaties naar olie- en electr. gemalen brachten W.B. tot het besluit zijn bod aan de T.E.M. niet langer te handhaven en niet lang daarna viel de beslissing, het oliemotorenbesluit, waarover zooveel strijd zou ontstaan en dat zooveel gemoe deren en pennen in beweging zou zetten.. De Texelsche Courant heeft er genoeg van vermeld, zoodat het onnoodig is hier over uit te weiden. behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Dro gisten. Ged. Staten tegen olie. Ged. Staten hebben het besluit tot be maling met oliemotoren vernietigd. W.B. liet het hier evenwel niet bij, liet zich na dere gegevens verstrekken en nam op nieuw het besluit de polder met oliemoto ren te doen bemalen. Uit de rapporten van ir. Begeman, rijksnijverheidsconsulent te den Haag, was de bestuursmeerderheid n.l. gebleken, dat het polderbelang zich tegen electr. be maling verzette. Olie toch gaf aldus de heer J. Eelman, dijkgraaf over 25 jaar een besparing van f39500, terwijl 't gebouw op f 8000 minder kwam. Ged. Staten volharden. Ged. Staten wenschten ook aan dit tweede besluit hun goedkeuring niet te hechten. Zij schorsten het en spraken ver volgens de vernietiging uit. Toen achtte W.B. de tijd gekomen om bij de Kroon in beroep te gaan. In beroep bij de Kroon. Op 18 Dec. 1929 werden de partijen, w.o. ingelanden, door de Raad van State gehoord. Elk kon zijn zienswijze naar vo ren brengen. Voor W.B. trad als gevol machtigde ir. Begemann op. Het resultaat vermeldden we boven reeds. De Kroon vernietigde 19 Aug.l .1. het besluit van Ged. Staten. W.B. zal door oliemotoren bemalen worden. In audiëntie bij H.M. 1 Terloops merken we nog op, dat de dijkgraaf zich verplicht gevoelde een au diëntie bij H.M. aan te vragen, teneinde het beroep toe te kunnen lichten en om een spoedige beslissing te verzoeken. De audiëntie werd verleend en wel te Am sterdam op 21 Mei 1.1. Hare Majesteit toonde veel belangstelling en beloofde een onderzoek te zullen instellen. Wat het reslutaat was, is de lezer bekend. Zoo sprak de Kroon. Een uitvoerig overzicht van de inhoud van de beschikking der Kroon moge hier volgen: WIJ, WILHELMINA, enz. Beschikkende op de beroepen, ingesteld door het bestuur van Waalenburg, door de ingelanden P. J. Keijser en J.H.Everts en door P. Eclnran jbz. en 12 andere in gelanden van die polder tegen het besluit van Ged. Staten van 23 Jan. 1929, hou dende vernietiging van het besluit van Hoofdingelanden van Waalenburg van 1 Dec. 1928, voor zoover dit strekt tot be paling van de wijze waarop de polder zal worden bemalen; de Raad van State gehoord, advies van 18 Dec. 1928; op voordracht van de Min. v. Water staat van 12 Aug.; overwegende, dat de verg. van hoofdin gelanden van W.B. op 1 Dec. 1928 be sloot tot bemaling met oliemotoren; dat Ged. Staten bij besluit van 23 Jan. 1929 voornoemd besluit vernietigd hebben wegens strijd met het algemeen belang van Burger-Nieuwland en de Dertig Pol ders; dat Ged. Staten daarbij hebben over wogen, dat aan een door W.B. toegezon den ontwerp eener stichting tot ollebe- ling goedkeuring is onthouden, daar op Texel een 'N.V. is opgericht, waarijn de gemeente 99 pet. der aandeelen bezit, die ten doel heeft het eiland van electr. stroom te voorzien en dat vermeerdering van stroomaflevering der centrale, waar door haar levensvatbaarheid wordt ver hoogd, geacht moet worden te zijn in het belang van de gemeente en haar ingezete nen; dat dus het algemeen belang mee brengt, dat er een electr. gemaal komt, indien dit met de belangen van de pol der vereenigbaar is; dat aan dit laatste voldaan wordt daar het belang van W.B. zich tegen een electr. gemaal niet verzet;, dat integendeel uit technisch oogpunt electr. boven olie verkozen moet worden eenvoudiger bedrijf en grooter bedrijfs zekerheid en het feit, dat de bediening' minder vakkennis vereischt; dat een en' ander te meer klemt, daar uit financieel oogpunt voor olie boven electr. geen voor keur behoeft te bestaan; dat immers de berekeningen van W.B. ten aanzien van olie aanvechtbaar zijn en de door des kundigen opgemaakte rekeningen eerder op voordeeliger electr. beweegkracht wij zen; dat dus algemeen belang en belang van W.B. meebrengt, dat er een electr. gemaal komt; dat vervolgens door ihoofd- ing. van W.B. bovenvermeld besluit van 1 Dec. is genomen; dat dit besluit door Ged. Staten 19 Dec. 192S is geschorst; dat W.B. getracht heeft door rappor ten van de Nijverh. consulent te den Haag aannemelijk te maken, dat olie de voorkeur verdient, doch dat het bestuur daarin niet slaagde; dat die rapporten op onjuiste gegevens steunen en van onjuiste veronderstellingen uitgaan; dat derhalve aan deze rapporten elke beteekenis moet worden ontzegd en Ged. Staten ten volle de meening handhaven, dat electr. bema ling de voorkeur verdient; dat ook het belang van Burger-Nieuwland, Koog, Everstekoog, Gerritsland, Domein- en Mientgronden meebrengt, dat de keus op electr. bemaling behoort te vallen; dat dus die hoofding. van W.B. gehandeld hebben in strijd met het algemeen belang, dat bij een behoorlijke electr. voorziening van Texel betrokken is en met het belang o.a. van Burger-Nieuwland en Dertig P.; dat van dit besluit het bestuur van W. W., de ingelanden P.J.Keijser en J. H. Everts, alsmede P. Eelman Jbz. en 12 andere ingelanden van W.B. bij Ons in beroep zijn gekomen, met het verzoek het besluit van Ged. Staten te vernietigen; Overwegende: dat het oliemotoren-be- sluit van W.B. niet in strijd is met een wet, een algeineene maatregel van be stuur, een provinciale verordening of de inrichting van de instelling; dat het besluit ook niet in strijd is met het algemeen belang, het provinciaal be lang of dat van een ander waterschap,, veenschap of veenpolder; dat het belang van het geheel in tegenë stelling met dat der deelen, zich tegen, oliebemaling niet verzet; dat geen strijd aanwezig is met het be lang van Burger-Nieuwland en Dertig P., daar volgens het rapport van de hoofd ing. dir. van de Rijkswaterstaat ook bij oliebemaling in de afwatering afdoende wordt voorzien en niet aannemelijk is gemaakt, dat er uit financieel oogpunt strijd is met laatstbedoeld belang; dat, mitsdien, al moge het besluit in strijd zijn met het belang der gemeente Texel en haar electr. bedrijf, en al moge de electr. bemaling voor de polder de, voorkeur verdienen, Ged. Staten ten on rechte het besluit van 1 Dec. 1928 hebben- vernietigd; Gezien de Waterstaatswet 1900; Hebben goedgevonden en verstaan: Het bestreden besluit van Ged. Staten te vernietigen. Het Loo, 19 Aug. 1930. (get.) WILHELMINA. De Min. van Waterstaat, (get.) P. J. Reyiner. De a.s. bemaling. Naar we veronderstellen wordt de voor bereiding van de stichting van een gemaal thans met spoed aangepakt. De machi nes worden een dezer dagen besteld. In- Tiet vroege voorjaar van 1931 wordt met de bouw nabij de Kolksluis een aanvang gemaakt opdat nog vóór Aug. het gemaal in werking kan worden gesteld. Reeds is veel werk verricht. Het boezemkanaal werd al verbreed, kaden en bruggen ver hoogd en verzwaard enz. Nog een klein jaar en Waalenburg zal niet langer voor een groot deel door water overdekt zijn in het natte seizoen. Nog een korte spande tijdsen misschien is het wat overdre ven „Men puurt er goud uit schuimt" Aanvulling uitslag tentoonstelling. Pluimvee, geen ras, D.G.Bakker, 2e pr.; wol van onger. schapen, N.Vermeulen, de Waal, le prijs; vier eenj. fokschapen, C.Bruin Jbz., de Waal, eerv. verm.; in de rubriek Edammer plus 40 is de 2e pr. toegekend aan „De Hoop"; Schokker- erwten .R.Stoepker, le prijs. OUDESCH1LD. Gedurende de laatste week zijn va. Texel verzonden: 340 schapen, 236 lam meren, 7 varkens, 2 koeien, 7 kalveren. De oorzaken zijn velerlei: een ge vatte koude, tocht, influenza, over spanning enz. En de taak der nieren, die het bloed moeten zuiveren van de zich erin bevindende onzuiver heden, is toch reeds zwaar. Zoodat wanneer de nieren verzwakken, het geen wonder is, dat gij kunt gaan lijden aan lendenpijn, duizeligheid, een vermoeid gevoel, waterzuchtige zwellingen en urinekwalen. Geef aan de overwerkte nieren juist die hulp, die zij noodig hebben en welke van zoo groot belang voor u is. Volg het voorbeeld var. zoo- velen, die Foster's Rugpijn Nieren Pillen gebruikten en er volgens hun eigen verklaring baat bij vonden. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. N. SCHERMER N. SCHERMER—Bruin hebben de eer u kennis te geven van de geboorte van een zoon CORNELIS. den Burg, 3 Sept 1930. Eenige kennisgeving voor Texel. ONDERTROUWD: CORNELIS J. G. DROS en SOUWTJE J. DE WIJN. Huwelijksvoltrekking 20 Sept. a. s. P. DROS en M. DROS-Burger zeggen mede namens wederzijdsche familie dank voor de vele blijken van belangstel ling met hun huwelijk ondervonden. Oosterend, Texel, Sept. 1930. Den Helder, der Ned Gist- en Spiritusfabriek geëxpo seerd op de Landbouwtentoonstelling, zijn verkrijgbaar bij Gaarne worden deze toestellen bij U aan huis gedemonstreerd. Mevr. JOUWERSMA, Koogerstraat vraagt (nipt beneden 16 jaar) voor 's morgens van 8 -12 uur. Te Alkmaar in voorraad (2-4, 2-3. 1-3, 1—2 en 0—V, cM) N.V. W F. STOEL Zoon's Bouwmateriaalbedrijf Alkmaar. AANGEBODEN: 6 HL Dubb. v. Sion 4 Golden Spur 15 Leedsie Type. J. v. GRONINGEN, P.H. polder. kochten op de Landbouwtentoonstelling EEN VAARS van de heer C. Dijt en een VETTE KOE van de heer G. Schraag, welke dieren een GEVRAAGD: te den B ug door studeerend 2e stuurman Brieven onder no. 504 aan het bureau van dit blad Volgende week in lossing: De Cocksdcrp. HET BESTUUR. aangeboden door J. LIST.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2