Iets over de vogeltrek. VIJF STUIVERS kost de Texelsche j Courant per maand. Wie er zich thans op abonneert, ontvangt de voor 1 Octo ber verschijnende nummers kosteloos. (Buiten den Burg wordt de prijs met de verzendkosten verhoogd.) fflfflHBffltEIlfflfflfflfl De heer Burdet, de bekende foto graaf, aan wie de ornithologische weten schap alleen reeds om zijn films zooveel verplicht is, heeft deze week weer een' paar dagen hier vertoefd en zal vermoe delijk ook aan bovenvermelde jaarverga dering deelnemen. De Prijsvraag—Van der Eist en Matllhes. In haar bekende ook op Texel ruim verspreide kalender voor 1930 heeft de ta. Van der Eist en Matthes, leverancier van kunstmeststoffen, een interessante prijsvraag uitgeschreven. Voor wat onze provincie betreft werd een 3e prijs (f 10) toegekend aan de heer V. A. de Grave, de Cocksdorp; een 4e (f5.aan de heer S.J.Keijser, Hoogeberg. Fotowedstrijd „Mooi Texel." We zijn best tevreden: van a'Ile kanten melden zich deelnemers aan. Niet alleen van Texel, maar ook uit tal van plaatsen; buiten ons eiland mochten we keurige kieken ontvangen: Het ligt in onze bedoe ling alle ingekomen foto's in onze uit stalkasten te plaatsen, zoodra de termijn van inzending gesloten is, dus na 1 Oc tober a.s. Nieuwe mededingers zijn tot die datum welkom. Op aanvraag zenden we belang stellenden de volledige voorwaarden, aan deze wedstrijd verbonden, kosteloos toe. Naar Texel. De afd. Alkmaar van de Ned. Reisver- eeniging heeft Texel Zondag 1.1. met een1 bezoek vereerd. Met bussen van de heer Boekei werd het eiland rondgereden. Het weer hield zich niet best, zoodat Texel „het beste brood niet voor de glazen kon leggen." De velden, overkoepeld door 'n grauwe hemel, lieten Texel niet van zijn mooiste kant zien. Een volgende maal beter! Landbouwhuishoudonderwijs. Uitstel geen afstel. Voor een paar weken hebben we mede gedeeld, dat ter landbouwtentoonstelling een stand zou worden ingericht, ten doel hebbende belangstelling aan te wakkeren of anders te wekken, voor landbouwhuis houdonderwijs. We hebben er tot onze spijt in ons verslag geen gewag van kun nen maken, om de eenvoudige reden, dati er daaromtrent niets te vermelden viel. Op het laatste nippertje bleek men over het gewenschte materiaal niet te kunnen beschikken, zoodat een teleurstelling niet kon uitblijven. Dit wil evenwel niet zeg gen, dat er nu in het geheel niets meed van komt. Er wordt alsnog aan gewerkt, om bin nenkort, met een interessante, zij het wel licht bescheiden expositie voor de dag te komen. „Wat in het vat is.1" „Wat komen zal." Het winterseizoen breekt aan. Biinnen- lcort, wanneer de „zomertijd" weer van de baan is (tot groot plezier in zeker opzicht van de heer Braat en zijn geestverwan ten), omdat het tijd voor herfst en winter wordt; wanneer het buiten woedt en het binnen „zoet" moet zijn, volgens het be kende gezegde, worden voorbereidingen getroffen om het donkere jaargetijde zoo genoeglijk mogelijk door te komen. Een advertentie in ons blad kondigt straks voor 20 Sept. een filmavond in hotel Texel aan. Vertoond zal worden een film op de Zuiderzeewerken betrekking hebbende. De toegangsbewijzen zullen f 1 en f0.50 bedragen. Een tweede filmavond zal minstens een zestal wetenschappelijke films brengen en belooft eveneens interes sant te zijn. Op Donderdag 2 Oct. wordt onder directie van Pierre Mols „Vlam mende Jeugd", bewerkt naar het bekende boek van Warner Fabian, opgevoerd. La ter in de maand volgt een vroolijke avond met Kees Pruis, georganiseerd door Piet Hesse. „Klein Tooneel" te Oudeschild treft maatregelen voor een voordracht wedstrijd. Nadere informaties verstrekt de heer J.Visman, secr. Damclub „O.K. K." vangt spoedig weer met haar speel avonden aan en zal de dag van haar 5- jarig bestaan (16 Oct.) niet onopgemerkt voorbij laten gaan. „Den Helder" zal ook van de partij zijn. Dansclub „Texel"' opent 20 Sept. het seizoen met een soiree, terwijl een adv. in dit nummer danslessen in „de Zwaan" aankondigt. „Het Nut" komt weldra bijeen om het winterprogram te bespreken. Wie de advertenties in ons blad steed$ trouw leest, zal daaruit nog vele biezojr- derheden kunnen opdiepen. Jachtvergunningen. Wie een jachtvergunning wenscht om te kunnen jagen in de Staatsduinen op Texel, leze de adv. in dit nummer. T rekhondenkeuring. De keuring van trekhonden in onze gemeente is bepaald op Dinsdag 16 Sept. Een publicatie in dit nummer vertelt er meer van. Schoolnieuws. Toegelaten werden tot de le klasse onzer Zeevaartschool: 1. H.H. ter Brugge; 2. L.S.H. van Dijck; 3. R.H.J.H. Fortuijn; 4. O. de Jong; 5. T. E. van Haeften; 6. W.P.Hamers; 7. M. J. Hulscher; 8. L. M. van der Kooij; 9. R. D. Houtman; 10. N. Millerde Haan; 11. O. J. H. Pijpers; 12. C. Swart; 13. Stern; 14. C. W. de Vries. (Met uitzondering van no. 8 allen van elders.) Toegelaten werd tot de 2e klasse: F. C. Schram. Thans wordt de school bezocht door: le klasse 16 leerlingen, 2e klasse 16, 3e stuurlieden 10, 2e stuurlieden 2, le stuur lieden en Radio-telegr. 1, totaal 46. Spaar de natuur. Bescherm de flora. Verdelg de rupsen. De rups van de bastaard-satijnvlinder, welke de laatste jaren nogal doch steeds in ongunstige zin van zich doet spreken en welke ook dit seizoen op Texel weer veel kwaad heeft gesticht, gaat een kwade tijd tegemoet. De erva ring heeft geleerd, dat tegen dat vraat zuchtig goedje met strenge hand moet worden opgetreden en zoo beijvert zich de Rijksplantenziektenkundige Dienstom de plaag afdoende te bestrijden. Voor wat Texel aangaat, mag op de volle me dewerking van de heer A. Epe, bosch wachter, worden gerekend. Een degelijk onderzoek naar de omvang van het te duchten kwaad wordt thans reeds in gesteld. Indien noodig, zal tegen de a.s. winter een flinke campagne ter verdelging van die kruipende vreters en natuurschen- ners worden ingezet. Als een gevolg van de vele regen in Juli en Augustus is het miljardenleger vermoedelijk aanzienlijk ge dund terwijl ook bij ijzel in de winter veel vijanden het loodje zullen moeten leggen. Maar toch is het zaak een oogje in het zeil te houden. Verbetering van de Woihandel. De Ver. tot verbetering van de wol- handel in Noordholland hield Zaterdag een vergadering, onder voorzitterschap de heer Jac. Zuurbier, die in zijn ope ningswoord er op wees, dat sinds de vo rige vergadering de omstandigheden van de wolmarkt ^oodanig zijn veranderd, dat teniet gedaan wordt zijn toen uitgespro ken gedachte, dat men niet meer bevreesd behoefde te zijn ten aanzien van de ver koop van het product. Integendeel is het nu zoo, dat de vereeniging nog zit met de voorraad van 1929 en 1928. Spr. hoopte, dat thans het laagste prijsniveau zal zijn bereikt. Uit het Jaarverslag. In zijn jaarverslag constateerde de se cretaris, de heer E. Dz. Govers, dat on danks slechte omstandigheden in de wol- handel in het afgeloopen jaar zich slechts weinig contractanten van de vereeniging hadden afgekeerd. Gememoreerd werd, dat het bestuur tot tweemaal toe de te vragen prijs voor alle wolsoorten ver laagde, met resp. 30 en 15 ct. per kilo.. De contractanten leverden in totaal 38,962 kilo tegen 47.208 in 1929. De verminde ring werd toegeschreven aan de weinig loonende schapenhouderij. Kwaliteit en gewicht. De kwaliteit van de geleverde wol gaat steeds vooruit. Het gewicht van de vach ten ging eenigszins achteruit, het meest in de tweede en mindere kwaliteiten, een en ander waarschijnlijk nog een gevolg van de zich voltrekkende wijziging in het type schaap. De verkoop ging uiterst slecht. HOE LICHT HET WAS EN HOE VER. Wanneer men op een der beide feestdagen, welke juist aan de his- storie overgeleverd zijn, 's avonds den Burg na derde, werd het oog ge boeid door het fantas tisch verschijnsel van 'n kerktoren, badend in licht. Hoog boven don kere daken en donkere boomen glansde de spits in een feestzonnetje, al dus een merkwaardig schouwspel opleverende, dat in wijde omgeving kon worden gadegesla gen, dat indruk maakte en verdiende op de foto grafische plaat te wor den vastgelegd. We zijn er de knappe fotograaf, de heer Jn. Bruin, dank baar voor dat hij ons toe stond zijn resultaat hier weer te geven. De. Wolkeuring. De secretaris bracht een uitvoerig rap port uit over de wolkeuring van dit jaar. Er waren aangeboden 69 rammenvachten, waarvan de zwaarste 9.6 kilo woog en de lichtste 3.9, gemiddeld 6.7. Het waarde cijfer bleef zich in stijgende lijn bewegen, maar toch waren er nog 15 die het pre- dicaat „gemiddeld eerste" niet konden halen. Aangeraden werd deze dieren op, te ruimen. Een uitvoerig verslag omtrent; de wolkeuring op Texel namen we reeds op Sportnieuws. De Texel-Juniores leverden Zondag slag tegen de Juniores van „Racing", den Helder. Het kwam tot 11. De gasten speelden schittérend. T. hebben we wel beter gezien. -o— Verzuimt niet, S.V. T.'ers, de vergade ring op Maandag a.s. bij te wonen. Een geheimzinnig verschijnsel. De vogeltrek, dit geheimzinnig ver schijnsel, waarvan de hedendaagsche orni tholoog nog slechts ten deele op de hoogte is, was indertijd nog vrijwel om bekend. D.w.z., men wist, dat hij bestond,, maar veel meer ook niet. In de oudheid, nam men zelfs aan, dat de vogels zich ini het koude jaargetijde verborgen, een soort winterslaap hielden zooals sommige zoog dieren en zelfs Aristoteles vermeldt, dit „overwinteren in holen" voor torteldui ven, zwaluwen, uilen en ooievaars, die, voordat ze zich in hun schuilplaatsen op sloten, zeer dik zouden zijn geweest, ter wijl ze er zonder vederdos weer uit zou den zijn gekomen. Gatke daarentegen, die op Helgoland voor de ornithologische wetenschap zulk goed werk verrichtte, die de vogels in hun vlucht nauwkeurig had gadegeslagen, publiceerde zijn bevindingen in een aantal werken, waarin hij mededeelingen deed omtrent hoogte en snelheid, zoodat het door hem verzamelde materiaal voor de studie van de vogeltrek van groote waarde is geweest. De riehtijng van de trek, was volgens hem verschillend en wordt be paald door de onderscheidene soorten al constateerde hij op Helgoland bij de na jaarstrek hoofdzakelijk de richting Noord- Oost, Zuid-West. Het rinjgen der vogels. Sinds Gatke heeft de studie van het vo gelleven aanzienlijke vorderingen gemaakt voornamelijk dank zij de methode der persoonlijke identificatie. Het is n.l. de verdienste van L. Mortensen geweest, dat hij verschillende vogels van ringen met inscriptie heeft voorzien die genummerd waren zoodat, wanneer de dieren gevon den werden en de ringen naar de vogel wacht waren opgezonden, conclusies varï blijvende beteekenis konden worden ge noteerd. In de praktijk bleek deze metho de zeer bruikbaar, zoodat ze ook op de stations Rossitten en Helgoland wordt gepast. Hoe de trekvogel echter zijn weg vindt is nog steeds een probleem; eveneens is onbekend welke impuls hem beweegt in de herfst of in het voorjaar op 'te bre ken en zijn zwerftocht aan te vangen. Want voedselnood kan nooit het eenige motief zijn, daar veel vogels wegtrekken op tijdstippen, waarop nog volop voedsel aanwezig is. Daarentegen weten we wel, waarheen veel trekvogels gaan, hoe hoog en hoe snel zij daarbij vliegen, in hoeveel tijd ze de lange afstand afleggen; wat hen hierbij echter drijft, hoe het hun lukt hun nest weer te vinden, op al deze vra gen moet de ornitholoog het antwoord nog schuldig blijven. Zelfs het aardmag netisme is er al bijgehaald, maar met ze kerheid staat ook omtrent deze hypothese niets vast. BIJ DIT NUMMER BEHOORT EEN TWEEDE BLAD. Het is dus begrijpelijk, dat de vogellief hebbers alles in het werk stellen om ook' deze kwestie tot oplossing te brengen. Dr. O. J. van Oordt, secretaris der Ned. Or nithologische Vereeniging en adviseur van het Staatsboschbeheer te Utrecht, van wiens hand over de vogeltrek menig in teressant artikel in wetenschappelijke tijd schriften verscheen, is een der mannen in den lande, die zich hiervoor levendig interesseeren. Esperanto-tentoonstelling. Dr. Edm. Privat spreekt. Men heeft ons van verschillende zijden gevraagd wat er op de Esperanto-ten toonstelling, morgen van 8lOuurnm. in café „den Burg" te houden, zoo al te zien zou zijn. We maken hieruit op dat er veel belangstelling voor de wereldtaal bestaat, en vertellen hier gaarne, dat ten eerste tal van boeken, in het Esperanto- verschenen, ook Hollandsche, zullen zijn uitgestald. Ook verscheiden wetenschap pelijke werken, woordenboeken op allerlei gebied, reisgidsen, kaarten en prospec tussen der grootste jaarbeurzen, gedich tenbundels, tooneelstukken, bloemlezin gen, Esp. correspondentie, etc. Jaarboe ken van diverse Esperanto-bonden zul len niet ontbreken, evenmin als kranten, van welke er reeds meer dan 100 in het Esperanto verschijnen. Speciaal wijzen we op de Esperanto-courant voor blinden (in Braille-schrift). Ten slotte vermelden we, dat door een der voormannen v.d. Espe- ranto-beweging in Europa, dr. Edmond Privat, uit Qenève, in het Esperanto het woord zal worden gevoerd, niet in leven den lijve, maar door middel van een gra- mofoon. Duizend-en-een inlichtingen omtrent Es peranto en de te geven cursus worden ter tentoonstelling gaarne verstrekt. Verleende bouwvergunningen gedurende Augustus 1930. Jn. Vonk Cz., Oost, woonh.; P.v.d. Vis, Oudeschild, woonhuis; J. Zegers, Eierlj woonhuis; Doopsgez. Gemeente, den Burg vereenigingsgebouw (Fröbelschool) ver bouw; W. Duinker Jz., den Hoorn, woon huis met schuur; D.CiBruin Jacz., de Waal, garage; Dertig Gem. Polders, den Burg, garage met bergplaats; A. Schoo, Sassenheim, schuur te Eierland; N.V. T. E.M., den Burg, 3 woonhuizen; W. A. Geus, den Burg, woonhuis; Nd. en Zd. Holl. Reddingm. afdak te de Koog; F.Ze gel Kz., Oudeschild, bergplaats; Jac. Eel- man, Oosterend, garage; I. Bonne, Koog, garage; A.v.d. Vis, woon- en winkelhuis, den Burg, verbouwing; N.Eelman, de Mars, afdak. Motorongeval. Gistermorgen is een motorrijder uit de Cocksdorp in Burger-Nieuwland in een flauwe bocht van de weg komen te val len. Het keislag lag zeer los en moet het ongeval veroorzaakt hebben. De berijder kwam er tamelijk goed af. Een juist pas- seerende auto heeft hem naar den Burg meegenomen. DE KOOG. Slot Seizoen 1930. De dichter heeft zijn oor bij de Noord zee te luisteren gelegd, en meende haar stem aldus te verstaan: Zoo, 't is weer haast afgeloopen Met die zon-aanbidderij. De hotels zijn nog wel open, Maar de drukte raakt voorbij Ied're morgen zie 'k hier buiten Minder menschen aan het strand: Als ze hun „seizoen" afsluiten Wordt het eenzaam aan het strand. Dan heb 'k hoop verschoond te blijven Van bezoekers uit de stad. (Ik heb zonder overdrijven Heusch mijn portie wel gehad.) We zijn tevreden. Over het geheel genomen heeft Texel, in het biezonder de Koog, in het nage noeg afgeloopen seizoen over gebrek aan belangstelling niet te klagen gehad. Ho tel- en pensionhouders, handelaars in sou venirs en prentbriefkaarten, ja, de nering doenden in het algemeen (neem bakkers, slagers, groentenhandelaars, kruideniers, handelaars in sanitaire artikelen, enz.) hebben reden met voldoening op zomer 1930 terug te zien. De regen heeft menige kink in de kabel gebracht en menige dagjesgast van een bezoek aan Texel weerhouden, maar onze „vaste klanten" en de gasten, die vooraf plaats in hotel of, pension hebben moeten bespreken, heb ben we naar Texel zien komen, in een stroom, welke nog immer aan breedte en diepte blijkt te winnen. Kampeeren op Texel. Een afzonderlijk woordje nog over de kampeerders ,die elk jaar in grooter getal naar ons eiland komen om hier hun ten ten op te slaan, en steeds met een ge voel van voldaanheid, na een korter of langer tijd op Texel te hebben doorge bracht, het eiland een „vaarwel en tot weerziens" toeroepen. De tent- en kamp bewoners hebben dit jaar door overvloed van hemelwater niet bijster geboft. Maar dat risico loopt men nu eenmaal en zou elders in ons landje niet geringer zijn geweest.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2