Texelsche Courant van Woensdag 10 Sept. 1930, TWEEDE BLAD T SchipperBRUIN Texelsche Berichten Gemengd Nieuws m m a Ingezonden. ADVERTENTIES vertrekt Maandag van Texel naar Rotterdam. Opmerkingen. In ae uitslag landbouwtentoonstel ling schreven we van S.Keijser Hoogte (zooals de catalogus vermeldde) 2e prijs in de rubr. onger. schapen met 2 of meer lammeren, waarvan minstens één ramlam, en éénj. warmbloedpaarden. We kunnen thans meededen, dat geen „Hoogte",, maar „Molenbuurt" gelezen moet worden. De heer J. Eelman, dijkgraaf, ver zoekt ons mee te deelen, dat de oliebe- grooting voor Waalenburg voordeeliger kwam dan die voor electr.; het gebouw kwam echter voor olie f 8000 duurder. (Zie vorig nummer.) Van twee Duitsche kano-eezen en vier Texelsche jongens. Twee Duitsche studenten uit Heidel- berg en Augsburg, waren per kano de Rijn afgezakt, en hadden, na bij Hoek van Holland zee te hebben gekozen, eindelijk den Helder bereikt, vanwaar zij Zaterdag 30 Aug. het Marsdiep overstaken. Eerst! werd bij den Hoorn, later bij paal 19 gekampeerd. Vier Texelsche jongens, Jan nes Broekman, Maarten Vlaming, Andries Pen en Dirk Wierenga, hebben de stu denten op allerlei wijze geholpen en hun het verblijf hier zoo aangenaam gemaakt dat zij bij hun vertrek de kano present! kregen. Zaterdag 1.1. zijn de studenten met T. E. S. O. naar Harlingen gevaren, vanwaar zij te voet Groningen zouden trachten te bereiken. Ze hadden nog f2 op zak, doch zouden te Groningen ver-, sterking ontvangen. Aanvankelijk zou de reis per kano langs de eilanden naar Delfzijl zijn gegaan. Lekkage en leelijk weer deden hun dit plan echter opgeven.; De kano is 6 M. lang, 1 M. breed, is voor zeiltuig ingericht en werd door de studenten zelf vervaardigd. Uitslag verkooping. Gisteravond werd door Notaris Mulder in „de Zwaan" voor de heer H. Kuip (Canada) publiek verkocht het weiland „de Madden", groot 97 A. 60 c.A., gele gen in de Westen. Kooper: R. J.Knaus, Heer (L.):f2525. OOSTEREND. Bouw Geref. Kerk H.V. We meldden reeds wie voor de bouw der Geref. Kerk de laagste inschrijvers waren. Thans kunnen we meedeelen, dat het werk aan hen ook is gegund. Oosterend in feesttooi. Ter gelegenheid van de feesten op Donderdag en Vrijdag wordt het dorp feestelijk met dennengroen en guirlan-, des versierd. Er worden verscheiden eere poorten opgericht. Het belooft een feest te worden van je welste. In de Tuinstraat te Groningen zou de 85-jarige vrouw van S. als naar ge woonte koffiezetten, waartoe zij een op de grond staand gasstel aanstak. Haar kleeren zijn daarbij in brand geraakt. Voorbijgangers zagen kort daarna vlam men in de woning. Toen men binnen drong, bleek de vrouw reeds overleden te zijn. Het lichaam was voor de helft ver koold. De 79-jarige man, die, toen -het on geluk gebeurde, nog te bed lag, kreeg geen letsel. Uit de Waal bij Nijmegen is het lijk opgevischt van de 21-jarige Duitscher J. Schmulk uit Holtrop (Westfalen.) Volgens nadere inlichtingen is deze jonge man, die goed zwemmer was, bij een roeiwedstrijd verdronken, nadat hij twee medeopvarenden, die in zijn boot zaten, had gered. Te Zegge bij Oudenbosch geraakte het vijfjarig dochtertje van V. met haar handje tusschen een snijmachine, met 't tragisch gevolg, dat haar twee vingers werden afgesneden. Bij het bijkantoor der Rotterdam- damsche Bankvereeniging te Uithoorn (vroeger Nationale Bankvereeniging) zijn ernstige malversaties aan het licht geko men. Gebleken is, dat de directeur sinds gedurende negen jaren kans heeft gezien belangrijke sommen te verduisteren tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer 1 100.000 a f120.000. Ook de schoonva der van deze is het slachtoffer gewor den van de malversaties en voor een, bedrag van ongeveer f 10.000 benadeeld. Aan het licht is gekomen, dat tal van gefingeerde credietaanvragen bij het hoofdkantoor zijn ingediend, waarbij de handteekeningen van de aanvragers, zoo wel als van de borgen door de directeur van het bijkantoor werden vervalscht. De directeur is gearresteerd en heeft een volledige bekentenis afgelegd. In de Kapel van de Kruisheeren te Uden is een ernstige diefstal gepleegd^ Indringers hebben zich in bezit weten te stellen van een aantal gouden voorwer pen, die bij het Mariabeeld lagen. Gesto len zijn: een gouden ketting van 30 cM., lengte met medaillon, drie gouden kettin gen van ongeveer 1 Meter lengte, voor zien van kruisen, een gouden broche eu twee gouden platen, elk van kettingen voorzien. De daders zijn nog onbekend.. BUITENLAND. Er is weer een reiziger uit de snel trein HamburgBerlijn gevallen. Dit maal was het een 14-jarige zoon van een spoorwegbeambte. De knaap schijnt de onvoorzichtigheid te hebben begaan de deur van de wagen te openen op het oogenblik waarop de trein een snelheid van ongeveer 90 K.M. had. Toen het lijk van de ongelukkige gevonden werd, wa ren er reeds drie andere sneltreinen oven heen gereden. In de haven van New-York kwam een dezer dagen het eerste schip aan, dat onder Poolsche vlag de tocht over de Oceaan heeft gemaakt. De Poolsche kolo nisten te New-York hebben het schip feestelijk ontvangen. In het dorp Baelen is een echtpaap verblijd met de geboorte van het 23e kind. Alle kinderen uit dit wel gezegende huwelijk, dat in 1903 is gesloten, zijn in leven. Zondag werd de Belgische kroon prinses Astrid een zoon geboren; de jeugdige prins werd Boudewijn genaamd. Een groote mijn, die ruim vijftien jaar in zee gedreven heeft, is bij de rot sen van Folkestone aangespoeld, niet ver van de gewone route der Kanaalbooten. Deskundigen van het staiton te CherweU hebben de mijn ,die ruim 200 pond sterk ontplofbare stoffen bevatte, door het wegnemen der detonators onschadelijk ge maakt en het magazijn later op zee laten ontploffen. D si gj Eenzelfde advertentie, ineens voor viermaal opgegeven, wordt maar ffl driemaal berekend. Wij belasten ons met het plaatsen van adverten- ffl ties in alle mogelijke bladen, en verschaffen daarop abonnementen, Eg zonder eenige prijsverhooging. II Van de Boekenplank. Medegedeeld door Boekhandel Parkstraat. Over het Zuiderzeevraagstuk. Ter weerlegging van de bezwaren ,door de heer E. den Herder, industrieel te Harderwijk, tegen de drooglegging te berde gebracht, heeft de Zuiderzeevereeni- ging een uitvoerige brochure in het licht gegeven. De heer Den Herder stelt de drooglegging als een ramp voor Neder land voor en als een karwei, dat miljoe nen nutteloos zou kosten. Deze brochure nu wil de lezer van het tegendeel trach ten te overtuigen. Ze werd samengesteld door Mr. K. Jansma, secr. van de Zuider zeeraad, en ir. J.Th. Thijsse, eerstaanwe zend ingenieur bij de dienst der Zuider zeewerken. Prijs f0.40. Harlingen heeft toekomst. Van de Vereen, tot Bevordering van Handel, Scheepvaart en Nijverheid te Harlingen ontvingen we het jaarverslag over 1929. 't Is - gelukkig voor Harlingen en omgeving - in majeur gecomponeerd. En daarvoor is ook alle reden, want het moet inderdaad een genot zijn te wonen in een stad, welke in een nabije toekomst bloei wacht. Wie daarin meeleeft, kan daarin genieten. In het verslag lezen we o.m.: Nog een paar jaren en de afsluitdijk voor zoover wij dit als menschen kunnen beoordeeien, is gereed. Daarna reeds heel spoedig een nieuwe spoorlijn over die dijk ,een internationale trein, die ook Harlingen aandoet en deze stad uit haar excentrische ligging verlost. Wat 'n arbeid brengt ook dit weer mee. Een dubbele spoorlijn van hier naar Leeuwarden, een nieuw station misschien, tegenover de H, B.S. gelegen, talrijke andere bouwwerken. Voorts dan eindelijk een verbeterde nieuwe Willemshaven, krachtwerktuigen daar op die kaaimuur, werken noodig voor de keering van de toekomstige hooge stormvloeden, voorts een nieuwe water verbinding met Leeuwarden, het houdt haast niet op. Of dit alles ook reeds buiten Harli(ngen aandacht trekt? Zonder eenige twijfel. Het is ons bekend, dat reeds thans in Harlingen gezocht wordt naar meer dan een terrein voor industrie geschikt, en en laatst ontmoetten wij iemand, die in de stad een groot winkelpand zocht. Harlin gen heeft toekomst. Men maakt zich dus op, om van de geboden gelegenheid ge bruik te maken. Dat zijn de eerste moedgevende ver schijnselen. Laat onze vereeniging blijven uitzien en blijven de middelen beramen, die, waar mogelijk de weg kunnen wijzen. Het jaarverslag is typografisch keurig verzorgd. Belangstellenden raden we, on der verwijzing naar dit berichtje, een exemplaar aan te vragen aan het secreta riaat van bovengenoemde vereeniging, Groote Sluis 26, Harlingen. VOOR DE VROUW. De uitspraak van de Kroon in de be- malingszaak Waalenburg. De Kroon heeft beslist en oppervlakkig lezen wijten voordeele van oliebemaling. Doch ieder, die onbevooroordeeld lezen kan, zal met mij eens zijn, dat de Kroon juist nog eens duidelijk heeft uitgespro ken, dat electrische bemaling ook naar' haar oordeel de eenige is, welke Waaien-, burg hebben moet. Er staat immers woor delijk: „Oliebemaling is tegen het belang van Texel, en tegen dat van 't electrici- teitsbedrijf", doch wat nu toch zeker hee- lemaai de doorslag geeft: „Ook voor de polder zelve verdient electrische bemaling de voorkeur". Zoo staat 't er woordelijk.; De Kroon sluit zich geheel aan bij Ged. Staten. Hoe zou 't ook anders kunnen Maar er is een artikel 22 in de Water- staatswet en daar staat geschreven, dat Ged. Staten een besluit van een polder mogen vernietigen als het in strijd is met; het algemeen belang enz. En wat is er nu gebeurd? Ged. Staten hebben gezegd, toen ze 't oliebesluit van de vier heenefm ze zijn nu maar met drie man meer (zijn 't mannen?) vernietigden: we geven geen goedkeuring voor olie, omdat het in strijd is met het algemeen belang., En nu zegt de Kroon: Dat had je niet mogen doen, want 't raakt het algemeen belang niet. 't Is maar een Texelsch Be lang, dat het electrisch wordt, dus je bent mis baas. En daarom moet ik als rechter, want dat is de Kroon, mij aan de uitlegging van de wet houden en het besluit van Ged, Staten vernietigen. Maar, als ze nu meen den, dat olie voor de polder- het best was, en daar gaat het voor de Ingelanden toch zeker alleen maar om dan zouden ze er niet bij geschreven hebbenMaar, zeg, denk er om, wat je doet, Bestuur) van Waalenburg, want ik kan en mag niet anders beslissen. Ik moet mij aan die muggenzifterij van die uitleg van alge meen belang houden. Natuurlijk, maar dat staat vast, zegt de Kroon, net zoo goed, als dat Ged. Staten en alle Texe laars het nu weten (vroeger niet zoo goed als nu); dat staat vast: je bezorgt, als je olie sticht, de Ingelanden de strop en je benadeelt heel Texel, want je steunt je eigen zak en je eigen zaak niflet!!!! Zou den de paar lui, die de kop niet opgeven, het aandurven om een olieinstallatie die 60.000 Gulden moet kosten, neer te zetten, terwijl een modern, prachtig elec trisch gcmaaltje, dat geen bediening haast noodig heeft, maar 30.000 op zijn hoogst kost. Wij zullen zien, maar, als 't mocht gebeuren, twijfel ik niet, of ze zullen, als ze een beetje tijd van leven hebben, zelf nog zien moeten, dat onze jongens de olie er uit gooien. Maar dan is het geld weggesmeten. Ik begrijp niet, dat de ingelanden, die 't tenslotte zullen moeten betalen, in deze tijd van malaise niet beter en afdoende voor hun belangen opkomen. Dat gaat te ver, en nu is het nog te keeren, maar dan is aanpakken, waardig, maar als één man, en zonder tijd te verliezen, 't parool. Leest en herleest uw Texelsche Courant, doch leest goed het laatste gedeeltedaar daar komt het op aan. 't Lijkt mij toe, dat de Kroon geheel dc bedoeling heeft, in zijn uitspraak om de menschen als 't ware te overreden: Zie toch uw belang, wij wijzen er nog eens extra op. Ga toch mee met uw tijd en vermors toch uw geld niet door uw vastgeroeste achterlijke ideeën. Zoo staat 't er duidelijk, voor ieder die lezen kan. EEN BELANGSTELLEND INGELAND. Even rechtzetten. Ondergeteekende wil er nog eens mei; nadruk op wijzen, dat hij in geeneriet verband staat met de heer C. Boon Pz., al tracht die in zijn pamfletten ook een andere indruk te wekken. Mijn aftreden als voorz. der afd. Texel van de S.D.A.P. heeft hij ten onrechte bij de door hem opgeworpen kwestie betrokken. Na 29 Aug. iheb ik mij met hem niet meer inge laten. JAC. BRUIN. Oudeschild, 8 Sept. '30. Purmerend, 9 Sept. 556 Runderen waaronder 360 vette koeien f 1,00 a 1 I9fi Gelde koeien Melkkoeien 28 vette kalveren per KG 121 Nuchtere kalveren 313 Vette varkens per KG 32 Magere varkens 252 Biggen 655 Lammeren Kipeleren Eendeieren SITESWIJK* KAARTEN Kaarten en atlassen, reis- en strand- Iectuur (diverse talen), souvenirs, kof- terplakadressen, pakpapier, o..m. bo- terhammenpapier in een handig rol letje, papieren servetten, bindtouw, en tal van seizoenartikelen meer le vert GAARNE, GAUW, GOED en GOEDKOOP: BOEKHANDEL PARKSTRAAT SMAAKVOLLE KLEEDING IS NIET DUUR mits U zich abommeert op HET NIEUWE MODEBLAD, dat 2 x per maand verschijnt met over vloed van modellen voor dames hceren, kinderen, ondergoed en handwerken. Abonnementsprijs, alléén voor de ubonné's van deze courant: 95 ets. per kwartaal, f 1.25 franco per po3t. Zendt een briefkaaj-t aan de Uitgevers dezer Courant. ELK AUTOMOBILIST MOTOR'»..U-RUDER EM WIELRIJDER SCHAFTE Zich AAM: 11 PROVINCIEKAARTEN VAN NED A 90 Cis KAART ATLAS VAN NEDERLAND MET REGISTER a i. 1.50 ZAKATLAS van NEC, F.0.30 UITO. J.A.SLJEISWUK. BUSSUM £v.vJW,

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5