H.S.I, rijwielen Dansclub Texel. THERMO METERS. Reclame prijs. De Fabriek naarde Klant. Cocosmacroontjes Sprits Bakkerij „DE HOOP". A.s. Dinsdagavond in hotel Texel Dansen. Austin-tractor het afbreken en weder herbouwen van een garage i Wilt u verzekerd zijn i J. W. PAAGMAN, i den Burg. ADVERTENTIËN Ze zijn 1e klas. Ze zijn af. Agent: J. KUIPERS Aanvang 8 uur. Tevens bestaat de gele genheid zich op te geven als lid voor het a.s. sei zoen. GEBR. KALIS hebben nog aan te bieden tegen tegen billijken prijs Aanbesteding. isolied en met vakkennis r Laat uw machines niet verknoeien JAN 22-^® KOKMEEUW TrJELSCME COURANT Het lijkt vreemd en onmogelijk: „de fabriek naar de klant", maar dat het kan, bewijst de Heemaf, die film en auto op een origineele manier combineerde en thans met haar fabrikaat en haar geheele bedrijf op pad is en in elke stad, in elk, dorp en elk gehucht elkeen op pakkende wijze toont, wat de grootste Nederland- sche fabriek op electro-technisch gebied fabriceert, waar dit gebeurt en hoe. Zooals we hierboven schreven, wordt dit bereikt door een comibinatie van film en auto. Het Heemai-monogram en een model van een S.K.A.-motor vormen de carosserie van de Heemaf-rcclame-auto,waarvan bovenstaande foto een duidelijk beeld geeft. De motor herbergt naast voedingsbronnen voor de licht-installatie waarmede het geheel 's avonds verlicht wordt, een continu-filmapparaat, dat door loopend de Heemaf-film kan projecteeren. Hiermede wordt door een oud idee, immers de reclame-auto is niet nieuw meer, op zeer origineele wijze elkeen het visitekaartje van een onzer grootste en1 meest op de voorgrond tredende fabrieken overhandigd op een manier zóó aan genaam en tevens zóó afdoende, dat men haar niet licht zal vergeten. is het mogelijk, dat vele vogelindividuën ieder jaar hetzelfde nest terugvinden, na dat zij, zooals b.v. geconstateerd is voor de Ooievaar en de Boerenzwaluw, gedu rende de winter ver naar het Zuiden tot voorbij de Evenaar geweest zijn en ten slotte hoe is de vogeltrek ontstaan; al deze vragen kunnen alleen opgelost wor den door personen, die hun levenstaak hieraan willen geven, en door hun lange waarnemingen en door het uitwerken van hun statistische gegevens in staat zijn een tip op te lichten van de sluiier, die nog, steeds het probleem, „Waarom en waar door trekken de vogels", bedekt. Van vele soorten, vooral van de hier doortrekkende niet broedende vogels, we ten we zelfs nog heel weinig van het ,,'hoe" van de trek. Hiertoe zullen deze op hun doortrek gevangen en geringd moeten worden. De ondervinding leert (Helgoland, Rossitten), dat de vogels hiervan niet de minste schade ondervin-, den. Worden ze later geschoten of gevan gen en hun ringen opgezonden, dan kunnen deze enkele gegevens ons zeer veel leeren over de weg, waarlangs zij getrokken zijn en de tijd, welke zij hier over gedaan hebben. Hiernaast zal de toekomstige leider van het Vogeltrekstation Texel in de zomer maanden, als de eigenlijke trek minder) belangrijk is, de gewoonten der Texel- sche broedvogels kunnen bestudeeren en dit is ook al weer een van de redenen, waarom Texel zoo'n gunstig gelegen punt is voor het vestigen van een ornitholo gisch station. Natuurlijk zullen anderen, die voor hetzelfde doel naar Texel ko men, steeds met open armen op het sta tion ontvangen worden. Op de excursie der Nederlandsche Or nithologische Vereeniging, die dit jaar ten doel heeft in twee dagen iets te zien van de vogeltrek op Texel, zullen de leden van de N.O.V. zich een denkbeeld kun nen vormen van de taak, die de toekom* stige leider van het Vogeltrekstatipn Texel wacht. Moge het weer hun daar bij ter wille zijn. Utrecht, September 1930. UIT ONS ZONDAGSBLAD. Vandaag werden opgenomen foto's be trekking hebbende op: de Texelsche auto tocht met ouden van dagen (een aardig groepje in Bosch-en-Duin), Koninginne- feesten in diverse plaatsen des lands,, paardensport te Denekamp. De pagina Voor de Vrouw werd weer met zorg sa mengesteld (adres voor patronen: Bureau van dit blad). Postzegelverzamelaars ma ken we attjent op een interessant artikel; over Nederlandsche postzegels met af beeldingen van 18 diverse zegels, waar onder De Ruijter-zegels, T.B.C.-zegels, Jubileumzegels, etc. o— Een proefnummer van eerder versche nen Zondagsbladen kost niets. Schrijf er slechts om en wij zorgen voor de rest.: Voor een abonnement van 13 nrs. be taalt men 50 ct. (Buiten den Burg 70 ct.) honderden, ja bij duizenden op geschilde punten samen om hier het lage water we derom af te wachten. Wie wel eens op de schorren achter de polder Eendracht geweest is, kan hiervan meepraten. Doch ook langs de zuidkant van de Vliehors, op het Vlielandsche Posthuiswad, langs de stranden van Griend, bij de Bosch plaat van Terschelling (om slechts het Westelijk deel van de Waddenzee te noe men) kan men die groote troepen van strandloopersoorten, meeuwen, eenden en ganzen, enz. bij hoog water aantreffen. VVanlneer en hoe trekken de vogels? De vogeltrek heeft eigenlijk gedurende; het geheele jaar plaats. Nog in Mei trek ken vele Strandloopersoorten op wegnaar hun hoognoordelijke broedplaatsen, bij ons door, in Juni kunnen we al weer ver plaatsingen zien van sommige van onze broedvogelsoorten (kieviten b.v.) en in. Juli komen verschillende Strandlooper soorten uit het Noorden terug, meestal jonge in hetzelfde jaar uitgebroede exem plaren om hier op de Wadden gedurende Juli en Augustus te blijven voor ze ver der trekken naar het Zuiden, gedreven door die mysterieuze Kracht, die wij het trekinstinct noemen. De najaarstrek heeft tot ver in de winter plaats; bij inval van koude in noordelijker gelegen landen ko men steeds nieuwe scharen van vogels naar en door ons land en deze doortrew kan soms nog wel in Februari plaats vinden. Maar in diezelfde maand komen tenminste onder normale weersomstan digheden, bij ons al weer de eerste broed vogels terug: Leeuweriken, Kieviten, Rei gers, enz. zoodat wij gerust kunnen zeg- fen, dat de trek, hetzij in N.O.-, hetzij in 7W.-richting, nooit stilstaat. Voor de waarneming van de trek ligt Texel met zijn verscheidenheid van terrein (duinen,, dennenbosschen, weide, bouwland, stran den en schorren ieder van deze terrei nen is ook gedurende de trek gekenmerkt; door bepaalde vogelsoorten wel zeer gunstig. Doel van het trekstation. De taak van de leider van het Treksta- tion zal nu niet alleen zijn hec ringen van vogels, waardoor men, als de vogels later geschoten of gevangen worden, weet waarheen zij getrokken zijn, doch vooral ook de studie van de omstandigheden,, waaronder de vogeltrek verloopt. Een nauwe samenwerking met de twee andere aan de kusten van Duitschland gelegen; trekstaiions, Helgoland en Rossitten (Kuhrische Nehrung) is hierbij van het grootste belang. Open vragen. Wij weten thans van verschillende soor ten nauwkeurig waarheen zij trekken, hoe hoog en hoe snel zij vliegen en hoeveel tijd zij over hun verre reizen doen, maar de groote vraagstukken van de vogeltrek: wat leidt de vogel, wat gebeurt er in de vogel, waardoor hij plotseling (meestal in de tijd als voedselgebrek hem zeker niet dwingfi) zijn broedgebied gaat ver laten om naar het Zuiden te trekken; hoe Aanbesteding. Door de heer D.Kievit wordt aanbe steed het afbreken der oude en bouwen eener nieuwe garage aan de Kooger straat. (Zie adv.) Uitstapje—Buurtschap Westergeest. Dinsdag is door buurtschap Wester geest een tochtje naar de Zuiderzeewer ken gemaakt. Van den Helder ging de reis per autobus. Een bezoek werd gebracht aan de proefpolder bij Andijk en aan het gemaal „de Lely" bij Medemblik. Zes en twintig personen namen aan dit uitstapje, dat in het voorjaar al beraamd was, deel. Allen hebben een zeer genoeglijke dag gehad en een zeer goed denkbeeld ge kregen van de enorme omvang van nog slechts een onderdeel der Zuiderzeewer ken als b.v. de sluis bij Medemblik. Er werden juist een paar schepen geschut, zoodat men het werk volledig kon bewon deren. Het voornemen is opgevat ook 't volgend jaar met elkander op stap te gaan. Misschien wordt met dit doel een potje gemaakt door een kleine wekelijk- sche bijdrage. De kas, van ouds gevormd door de opbrengst van de huur der buurtschap-binnenwegen, laat geen groote sprongen meer toe, terwijl men voor op heffing der buurtschap over het geheel weinig schijnt te gevoelen. Overzicht eierhandel. Na de hitte kwam er in de afgeloopen, week een zeer goede vraag naar eieren, zoowel uit Duitschland als uit Engeland. De prijzen bleven echter vrijwel onver anderd, totdat zij op het laatst der week; stegen tot f6.50—7. De aanvoeren gaan momenteel sterk achteruit en bedroeg in de afgeloopen week bij de Coop. Roermondsche Eier mijn 3.400.000 stuks. Prijzen kleine eieren. 14—5.90; groote f6—7; eendeneieren f 5.50-6. Overzicht wolveemarkt 4—10 Sept. Ditmaal kwamen omtrent de handel in vette lammeren en ook wel in vette schapen mede als gevolg van het koe lere weer iets gunstiger berichten binnen,, zoodat op enkele der hierna te noemen markten ook „iets,, meer werd besteed. (Gouda, Schagen, Leeuwarden, Leiden, Zwolle, Rotterdam, Sneek, Purmerend en Groningen). Leiden was ook voor weiide- ot fokschapen vlot en flink prijshoudend., Sneek echter was voor weidelammeren traag. Sportnieuws. Men schrijft ons: Door de beide adspirantenelftallen van S.V. Texel wordt morgen deelgenomen aan de seriewedstrijden, uitgeschreven door de V.V. Helder. Het vertrekuur is bepaald op elf uur.. Voor hen, die per fiets naar Oudeschild' gaan, is het om uiterlijk half elf verza melen op het Schildereind bij de Centrale. Elftal. Bela. Jac. Helsloot, Jb. Geus, A.v.d.Slikke, A.Huizinga (aanv. J.Sam- beek. P.Kikkert, Joh.Weijdt, M.Vlaming, J.Bruin W.Ran Res. P. Bruin. Elftal B. F.Kakzor. Jac. de Veij, G.Coevert, C.Ran, P.Bruin, H.Neijens, j.Mulder, B.Mulder, J.Bruin, M.Bakker, W.Vlas. Res. S.MalleeH.Boon, voor het doel H.Koopman. Laten we hopen op een goede dag, jongens! EIERLAND. Boerderij verkocht. De boerderij met 20 H.A. wei- en bouwland, eigendom van de heer C.M. Verheul, te Rozenburg, verhuurd aan de heer R. Dalenberg, werd onderhands ver-, kocht aan de heeren Gebr. Houtkooper te Haarlem. DE MOK. Het vliegongeval bij Loosdrecht. De burgemeester van Loosdrecht heeft tot de commandanten van de vliegkampen De Kooij, de Mok en Schellingwoude het verzoek gericht, gedurende het tijdvak van 1 Maart tot 1 November de watervliegtui gen niet -meer te doen dalen op de z. g. Eerste Plas, doch hiervoor de Loender- veensche Plas te nemen en wel op 30C< meter afstand van de daar gevestigde bad inrichting. In ons Zondagsblad van heden is 'n foto van bovengemeld vliegongeval op genomen. DE WAAL. Onderscheiding. Aan onze plaatsgenoot, de heer J. H. van 't Hooft, werd door de Vereen, van Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koop vaardij een kijker aangeboden, wegens het op één na hoogst aantal punten ,door een zeevaartscholier in ons land behaald. Eenige kennisgeving voor Texel. GEBOREN: zoon van A. BRAK—Oosterman en J. BRAK. „de Mars" Texel, 11 Sept. '30. ONDERTROUWD: JAN G OELE en CORNELIA W. BRUIN. WaalS'r. )den BurS' Texel, 11 Sept.'30 Huwelijksvoltrekking 27 Sept. a.s. Voor de vele blijken van deelneming, ondervonden bij de ziekte, het overlijden en de teraardebestelling van onzen ge liefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, MAARTEN BRUIJN, betuigen wij onzen hartelijken dank. Wed. E. BRUIJN-Kiljan. A. BRUIJN. N. BRUIJN—Boon en Kinderen. Den Hoorn, Texel, 12 Sept. 1930. (Holl. Spec. Industrie) Desgewenscht op AFBETALING. Schildereinde, DEN BURG. Vanaf heden tot en met Vrijdag 19 Sept. 25 cent per half pond. 19 cent per half pond. Narcis Sir Watkin Princeps Victoria Henri Irving Oranje Foenix Glory of Leiden Laurensz Coster Spring Glory Scylla Siberica zaad plantgoed per HL per 100 Kilo v n per kop per 5 kop TE KOOP geheel gereviseerd Citroen, 5 P.K., Cabriolet- Ford coupé, model 1927 en 8 P.K, Standaard-motor, zoo goed als nieuw. Alles in prima conditie en onder garantie DROS' Ingenieursbureau en Autocentrale Ondergeteekende, N. SCHERMER, te den Burg, zal op Zaterdag 20 Sept. a.s. in hotel Texel namens den heer D. Kievit aanbe steden met bijkomende werken aan de Kooger straat te den Burg. Bestek en teekening a f 2,— per stel verkrijgbaar bij N. SCHERMER te den Burg. dat uw reparaties aan motoren s stoom-, dorsch- en andere mach. worden uitgevoerd, vervoeg U dan bij ons. door zoogenaamde deskundigen Dat kost u geld en tijd s Aanbevelend, BOEKHANDEL PARKSTRAAT.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2