laeKtato^ De Nieuwe Texelsche Courant No 4462 Woensdag 17 September 1930 44s,eJaarg?n{ Van week tot week lexe'sche Berichten ABONNEMENTEN: S UITGAVE: N.V v/H LAN GEVELD ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: I TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 ll®llllll©llllll«ll iieiiiiiidiiiiiioiiiim is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. ■Illlll«llllll®llllll®llllll llllll#llllll#llllll#IIIIIIH Opstandig Argentinië. Argentinië is in eenige maanden tijds de derde Zuidamerikaansdie republiek,- welker regeering op gewelddadige wijze werd verjaagd; immers ook in Bolivia en Peru heeft zich hetzelfde voorgedaan. Men kan begaan zijn met het lot van de 78-jarige ex-president Irigoyen, die eerst gevangen genomen, daarna in vrijheid ge steld en later weer gevangen genomen, werd, en dat, terwijl hij ernstig ziek was. Doch hij, die zich van parlementaire regeeringsvormen niet veel aantrok, toen hij nog aan het bewind was, kan er zich niet over verwonderen, dat hij op on grondwettige wijze uit zijn ambt is ont zet. Zijn opvolger is generaal José Uri,- buru, die met medewerking van een aris tocratisch, conservatief kabinet de ver stoorde orde, op een vrij duistere schiet partij te Buenos Aires na, heeft weten te herstellen. Uit de Volkenbondsstad. De gebeurtenissen in Argentinië waren oorzaak, dat dit land op het appèl ont brak bij het tweede belangrijke politieke evenement der week: de opening van de elfde Volkenbondsvergadering te Gene ve. Er is deze week Ln de Zwitsersche, stad duchtig vergaderd. Eerst kwam de Volkenbondsraad bijeen, en vond een vreedzaam einde voor een onverkwikkelijk geharrewar tusschen de mandatencommis- sie en Groot-Brittanië over Palestina.,— Daarna vergaderden de vertegenwoordi gers vain 27 landen over het ontwerp: Briand's plan tot vorming van een Euro- peesche federatie Na de schriftelijke ant woorden der staten, die, zooals men weet, voor het meerenjdeel niet al te gunstig waren, is er op deze bespreking geen nieuw geluid vernomen; besloten werd de kwestie te berde te brengen in de Vol kenbondsvergadering. En ook deze, het groote parlement der volken, kwam, zoo als gezegd, bijeen, ditmaal onder voor zitterschap van de handige Roemeen Ti- tulescu. Men ziet: er zijn redevoeringen genoeg gehouden en het is niet moeilijk daar de spot mee te drijven. Maar laat men nooit het nut vergeten, dat voor de vrede verbonden is aan het op gezette tij den bijeen komen van de kopstukken der wereldpolitiek, iets waaraan tegenwoor dig nauwelijks meer aandacht wordt ge schonken, maar wat vroeger als een we reldwonder zou zijn beschouwd. Een somber geval. Voor het overige heeft deze week in politiek opzicht geen zeer in het oog loopende gebeurtenissen opgeleverd, ten zij men als zoodanig wil beschouwen het droevig einde van het proces te Triëst tegen een aantal van landverraad beschul digde Joegoslaven van Italiaansche nati onaliteit, van wie er vier door een vuur- peleton der fascistische „milizia" werden doodgeschoten; een voorval, niet bijster geschikt om verbetering te brengen in de toch al niet rooskleurige verhouding tus schen beide landen. Natuurrampen. Een groote plaats in de nieuwskolom men der groote bladen moest deze week worden gewijd aan de nameloos-ontzet- tende ramp, welke San-Domingo, de O. helft van het tot de Groote Antillen be roerende eiland Haïti heeft geteisterd. Een orkaan heeft in luttele uren tijds ver nield, wat met zorg en moeite in jaren was opgebouwd en de dood had wel een rijke oogst. Bij duizenden waren de1 slachtoffers te feilen en het gebrek, dat aan letterlijk alles ontstond, deed de nood nog stijgen. Allen, die hulp konden ver- leenen, deden het. Ook Nederland bleef, niet achter; de „Arend" werd van W/U- lemsstad ijlings met voedsel en genees- en verbandmiddelen aan boord naar het ©fflfflfflfflffifflfflBBffi II fflfflBESafflfflfflffl® ffi BB Bezoekt Texelsch Museum GE Efi Nieuwstraat, Den Burg. Geopend: ffi BB Maandags 10—1 uur; Woensdags EB EB en Zaterdags 2—5 uur. Si EB fflffl-SffifflffiffifflEB® II EBffliBfflEBEBEBEBEBEB tooneel van de ramp gezonden. Moge men er in slagen, het in deze tropisch- heete gebieden dubbel dreigende gevaar voor epidemieën te verhoeden. Ook op Italiaansch gebied hebben de woedende natuurkrachten weer menschen- ofters ge'ëischt. De Stromboli, een vul kaan op het gelijknamige eilandje in de Tyrrheensche zee, is na 23-jarige sluime ring plotseling weer gaan werken, tot hevige schrik der bevolking. De uitbar sting ging met hevige aardschokken ge paard. Donderdagavond was de vulkaan gelukkig weer gekalmeerd. Uit het Belgenland. Eindigen we dit overzichtje met een opgewekter noot: onze zuidelijke nabu ren hebben dit jaar dubbel reden tot juichen, want het bracht hun niet slechts. een reeks schitterend geslaagde feestew tot herdenking van het honderdjarig be staan van de Belgische staat, doch ook de geboorte van een toekomstige kroon prins, Boudewijn, het tweede kindje, waar mee de echt van kroonprins Leopold en prinses Astrid is gezegend. Men mag ge- looven, dat de Belgen, die het feestvie ren verstaan, op de gezondheid van de kleine prinselijke stamhouder menig glas lambiek hebben geledigd. - - Prinses Astrid en de kleine Josephine. NEDERL. ORNITHOLOGISCHE VEREENIGING Jaarvergadering op Texel. Het vorige jaar hield de Nederlandsche Ornithologische Vereeniging haar jaar vergadering te Rotterdam, ditmaal was Texel uitverkoren. De vergadering had Zaterdagavond in „de Lindeboom" onder leiding van de heer dr. De Beaufort plaats en werd bijgewoond door plm. 30 leden, onder wie verscheiden personen, wier naam op ornithologisch, of althans op natuur-historisch gebied, een goede klank heeft. We noemen slechts mannen als dr. Van Oordt, secr. van gemelde Vereeniging, Jn. Drijver, secr. der Ned. Vereen, tot Bescherming van Vogels en bestuurslid der N.O.V., Jan P. Strijbos, wiens vlotte, smakelijke pennevruchten en buitengewoon fraaie foto's een algemeene bekendheid genieten (ge kent toch ook zijn „Waar de sti.te spreekt", niet waar?) en dr. Van der Sleen, ook niet de eerstei de beste; ook dr. Van der Sleen begeeft zich vaak op journalistiek gebied; hij is o.m. medewerker aan 't „Soerabayasch Handelsblad". o— De Ned. Ornith. Vereen., zoo kunnen we aan het jaarverslag van dr. Van Oordt ontleenen, telt plm. 250 leden. Haar fi- nancieele toestand is zorgwekkend, zoodat een opwekking tot steun, door verhooging van jaarlijksche bijdrage of toetreding als lid niet achterwege mag blijven. Veel geld is noodig om een goede gang van zaken te verzekeren. Het tijdschrif Ardea officieel orgaan der vereeniging eischt groote offers. Wel is nog een batig saido van plm. f 1600,— te boeken, maar hierin is begrepen het legaat Buttikofer, groot f 1000,—, terwijl liet z.g. „Platen- fonds*, voor de verzorging van Ardea bestemd, in het afgeloopen jaar ter degc aangesproken is. Een flinke versterking der geldmiddelen zou de vereeniging der halve zeer te pas komen. Het trekstudie- fonds vertoont een stijging, welk ver schijnsel verdient te worden toegejuicht, daar weldra aan dit fonds hooge eiscben zullen worden gesteld. Immers verkee- ren de plannen tot stichting van een ornithologisch station op Texel in een vergevorderd stadium. Het initiatief ging uit van onze burgemeester. Dc N.O.V. geeft zich alle moeite om die plannen te doen verwezenlijken en mag zich daarbij verheugen in de steun o,m. vayi de Ned. Vereen, tot Bescherming van Vogels, dc Ornithologische Club, enz. Een zomerexctirsie had dit jaar vanwe ge de vereeniging niet plaats. De meeste leden toch namen deel aan de excursies, georganiseerd door het Zevende Ornitho logisch congres. Het volgend jaar zal op Schouwen wor den vergaderd, waarbij dan gelegenheid zal bestaan de vogels van ook dit op or nithologisch gebied zoo belangrijke ei land van nabij te beschouwen. De bibliotheek der N.O.V. verkeert in een gunstige positie. In ruil voor Ardea worden steeds meer tijdschriften ont vangen. Leden der vereeniging mogen van deze bibliotheek kosteloos gebruik maken. De heer Burdet was verhinderd deze vergadering bij te wonen. De voorz. bracht hem hulde voor wat hij in het belang der ornithologie heeft verricht, in het biezonder door zijn verrassend| mooie films, welke zoo heel veel bij gedragen hebben tot de kennis van het meest intieme vogeileven. De vergadering werd op kostelijke wij ze besloten met de projectie van een groot aantal zeer fraaie foto's, alle ver vaardigd en duidelijk toegelicht door de heer Jan P. Strijbos, die hiermee zijn' roem als vogelkenner en -fotograaf be vestigde. Niet alleen vogels trouwens wa ren het, die op liet witte doek werden gebracht, maar ook het landschap en de flora werden niet vergeten. De heer Jan P. Strijbos had voor deze gelegenheid in het biezonder voor Texelsche foto's gezorgd en wist het gezelschap geruime tijd op zeer prettige wijze te boeien;. Hoezeer men zijn causerie en zijn licht beelden op prijs stelde, kon blijken uit een spontaan applaus. De voorz. liet niet na de heer Strijbos hartelijk dank te zeggen voor de moeite, welke hij zich had gegeven. De excursies. We deelden reeds mee, dat Zaterdag en Zondag excursies zouden worden ge maakt. De eerste dag werden Waalen burg, de Muien en de Slufter bezocht, In het biezonder zou getracht worden van de vogeltrek studie te maken Zon1-* dag ging het op de Eierlandsche vuur toren aan en werd geruime tijd aan het wad bij de Eendracht vertoefd. Over hei geheel waren door het buiige, triestige weer de omstandigheden voor het waar J.GRUNO's AAI-TABAK nemen van de vogeltrek niet zeer gunstig. Evenwei is men op dit punt niet geheel teleurgesteld, want in menig opzicht zijn, de beide excursies zeer leerzaam ge weest. De rose grutto werd bij duizend tallen, de bonte strandlooper zeker wel bij tienduizenden waargenomen. Talrijk waren de wulpen, evenals de tureluurs en de aalscholvers. Men trof het, dat men aan de 'Eendracht de grauwe franjepoot, hier een zeldzame vogel, heeft kunnen ob- serveeren Va?» de lepelaar heeft men een 70-tal exemplaren geteld, van de rei gers een dozijn. Bij de Roggesloot wer den enkele kleine strandloopers gezien verder enkele slobeenden en veel water snippen. Roodstaarten en kruisbekken hielden zich vooral bij de E'erlandsche vuurtoren veel op. Wanneer we nu ook nog het smellelcen, de bergeend, de re genwulp, de kanoet-strandlooper, de ge oorde fuut, de slechtvalk, de bontbekple- vier, de aschgrauwe 'kiekendief en het witgatje noemen, hebben we zeker wel de meest opvallende vogels opgesomd van de meer dan zestig vogels, welke op beide dagen werden waargenomen. In de nacht van Zaterdag op Zondag is de trek- volgens waarnemijng van dc vuurtoren .zeer druk geweest. Aan dc voet van de toren werden een goudhaan tje en een roodstaartje dood gevonden, terwijl de torenwachter kwam opdagen met drie reeds eerder doodgevonden vo gels: een tuinfluiter, een waterhoen en een roodborstje. We vermelden nog ,dat de heer burge meester, daartoe uitgenoodigd, de tweede dag aan de excursie heeft deelgenomen en'veel'belangstelling aan de dag legde, in het biezonder voor alles wat de vogels en het te stichten trekstation betrof. We hopen, dat het bezoek der N.O.V. aan de spoedige vestiging van een vogel trekstation hier en dus aan de beteeke- nis van Texel als vogelland en zijn naam als „Mekka der ornithologen" ten goede mag komen. Te oordeelen naar wat we van deze vereeniging en haar wakker bestuur heb ben gezien en gehoord, kunnen we daar aan geen oogenblik twijfelen. Dat onze oud-eilandgenoot ,de heer Jn. Drijver, bestuurslid dezer mooie vereeniging is, kan aan die plannen niet dan Levorder- lijk zijn. Een geringde vogel gevonden. Een waarschuwing en ieen vriendelijk verzoek. Men deelt ons mee, dat nabij den Burg een valk gevonden is, welke om een der pooten een ring droeg met het - merk „Nat. Hist. Museum Leiden, 61387". De vogel moet geschoten zijn. We waarschuwen hen, die het voor beeld zouden willen volgen. Een stevige geldboete kon wel eens niet uitblijven. o— We hebben van de vondst aan het Mu seum onder vermelding van het ripg- nummer mededeeling gedaan, zoodat we spoedig zullen kunnen melden, waar en wanneer de vogel geringd werd. TEXELSCHE COURANT OEN BURG: 75 CL per'i Maanden Eranco p. pest docr geheel Nederland 1' p. 3 maanden Losse nummers: 4 0 DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 60 ct. Iedere regel meer; 12ct. Dezelfde advertentie 4 maa' geplaatst wordt 3 maal berekend 6I| abonnement lagoro rogoiprlls ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Zaterdagavond. Een kostelijk slot. Eer> spannend boeh voor jou. Die fraaie pyp voor my. Wie BAAI TABAK van GRUNO rookt Die krijgt ze er gratis bij' ECHTE FRIESCHE leti buitengewoon q tegen teerlagen pri/i. resascw CWRWT

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1