ngezonden Mogen we hieraan een vriendelijk, maar nochtans nadrukkelijk verzoek vastknoo- pen Doe ons de ringen toekomen wel- ke vogels, die ge dood mocht vinden, om een der pooten dragen. Iedere ring, wel ke verloren gaat, is een verlies voor de ornithologische wetenschap, welke im mers met behulp van die ringen gegevens tracht te verzamelen om het vraagstuk van de vogeltrek te kunnen oplossen. Mo gen we op uw medewerking rekenen Opzenden en eventueele correspondentie) nemen we gaarne voor onze rekening. Tooneelavond Pierre Mols uitgesteld. Naar we vernemen is de tooneelavond, welke onder leiding van Pierre Mols op 2 October in hotel Texel gegeven zou worden, uitgesteld tot Vrijdag 14 Nov. „De Nieuwe Zuiderzeefilm". Zaterdag wordt in hotel Texel de z.g. „Nieuwe Zuiderzeefilm" vertoond, dit ter onderscheiding van de „Zuiderzeefilm", vervaardigd onder leiding van de heer D. J. Van der Ven, welke zich meest op folkloristisch terrein beweegt en bij de Zuiderse bevolking niet zoo'n goed ont haal gevonden heeft, naar men zegt we gens verkeerde voorstelling van zaken op meer dan één punt. De „Nieuwe" film werd vervaardigd met steun van de visschers- en nevenbedrijven en tracht 'n beeld te geven van wat er aan schoon heid en rijkdom verloren gaat, wanneer de droogmaking een feit wordt. Naar wat we er van gelezen en gehoord hebben, moet men daarin zeer goed zijn geslaagd. We maken een reis langs de meeste Zui derzeeplaatsen, gaan mee ter vischvangst en komen zoo ook in de buurt van Texel, waar we ons in gedachten op de ansjo visvangst toeleggen. Niet alleen bij kalme zee kiezen we het ruime sop, maar ook wanneer de golven witte kuiven dragen en een beeld geven van wat de kleine Zuiderzee bij woest weer vermag. Het zou in de bedoeling liggen van het comité, dat deze film alom in het land doet vertoonen, stemming te ma ken tegen verdere droogmaking van de Zuiderzee. De heer Den Herder, over wiens anti-drooglegging-propaganda we reeds eenige malen schreven, is die ziel van deze onderneming. Voor nadere biezonderheden verwijzen we naar de advertentie in dit nummer. ONZE SCHAPEN OP DE WERELD TENTOONSTELLING te ANTWERPEN. Alle verwachtingen overtroffen. Door bemiddeling van „Het Texelsch Schapenstamboek in Noord-Holland" wa ren van ons eiland 22 schapen ingezonden op de Wereldtentoonstelling te Antwer pen, waar ze deelnamen aan de Interna tionale Schapenprijskamp. De uitslag overtrof alle verwachtingen, want niet minder dan vier eerste, vier tweede, één derde en vijf eervolle vermeldingen wer den behaald. Eerste prijzen werden toe gekend aan de rain van de heer A. Bel- man Dz. en de ooien van de heeren C. de Wit en Jb. Lap -Kz. De ram van de heer H. Keesom kreeg een tweede prijs. De ooien van de heer L. C. Keijser te de XX' aal werden in concurrentie met zwaar dere schapen van betere gronden no. 3. en 4 geplaatst, hoewel de kwaliteit van de laatsten op geen stukken na zoo goed was. Hoewei de tentoonstelling door duizen den en duizenden werd bezocht, was de belangstelling voor de landbouwafdeeling minder groot. De aanwezige belangstel lenden, onder wie verscheiden autoritei ten, waren vol lof over de Hollandsche schapen. Deze hebben danook een schit terende indruk gemaakt en reeds aanlei ding gegeven tot besprekingen met de meest vooraanstaande personen op land bouwgebied in België, om schapen uit Holland in te voeren. Wegens bezwaren, door de veeartsenijkundige dienst geop perd, mochten de ingezonden schapen nipt verkocht worden maar moesten ze eerst naar Holland worden teruggezonden. De afgevaardigden, de heeren Jb. Lap Kz., te den Hoorn, C. de Wit, de Wes ten, en J. Sijp Jr., te Alkmaar, waren vol lof over de groote welwillendheid hun door de Belgische autoriteiten be toond. De heer A.Bufdet Vrijdag zeventig jaar. Vrijdag a.s. zal de heer A. Burdet, te Bloemendaal, die zich door zijn foto's en films algemeene bekendheid ook in het buitenland verwierf en zoo vaak ons eiland als zijn werkterrein uitkoos, de leeftijd van zeventig jaar bereiken. Zeker zal het de enthousiaste natuur vriend aan tallooze blijken van belang stelling vooral uit de kring der or-i nithologen niet mankeeren. OOSTEREND. Kerknieuws. Ds J. J. Buskes werd beroepen tot predikant der Qeref. Kerk in H. V. te Zaandam. De Oosterender feesten in beeld. In ons volgend nummer "hopen we een drietal kiekjes op te nemen, welke dn heer L. Bakker, fotograaf alhier, tijdens de feesten opDonderdag en Vrijdag hier genomen heeft. Dr. Van der Sleen, van wie in het berichtje uit de Koog sprake is, heeft Zondag ook een bezoek aan Oosterend gebracht. Hij heeft hier o.m. de eere poorten gefilmd. Wanneer hij een paar dagen eerder was gekomen, had het open luchtspel daarvoor zeker een dankbaar onderwerp opgeleverd. Een botsing, die goed afliep. Zaterdagmiddag kwam de heer J.B. met een kalm gangetje de Boschweg af om de Hoekstraat in te draaien. Doordat op de hoek zich een paar kinderen bevon den, kwam de chauffeur voor de moei lijke keus te staan: of de kinderen aan rijden of de schutting van de heer Bak ker; wijselijk koos hij het laatste. Een botsing met de schutting was onvermij delijk, maar gelukkig kwamen persoonlij ke ongevallen niet voor. De materieele schade was heel gering. Kar onderste boven geraakt. Zaterdagmorgen geraakte de veehouder J. V. alhier, toen hij in de vroegte te melken ging, met 'de dresseerkar onder ste boven, waarbij nog 'kwam, dat zich in de kar een ro! puntdraad bevond. Het paard was met de kar tegen een dampaal geloopen. Met verscheurde kleeren en- lichte kneuzing kwam de voerman vrij. Uitbreiding radiocentrale. Door de radiocentrale van de lieer J. Omis zal binnenkort ook Zevenhuizen van radio worden voorzien. Voor dit doel zijn reeds dertig telefoonpalen aange kocht. DE COCKSDORP. Een klap, die raak was. Toen de heer A. de R., huisknecht bij mej. de wed. Kikkert, Zaterdagmorgen de motor van zijn auto wilde aanzetten, sloeg deze terug, waardoor hij een klap. van de slinger tegen de benedeniarm kreeg. De arm werd geheel ontwricht. Gelukkig mocht het dokter Van Voren geidkken het getroffen lichaamsdeel weer in de normale stand terug te brengen. DE KOOG. 'Met een kampeerauto er op uit. Dr. Van der Sleen, uit Haarlem, die op het gebied der natuurl. historie zijn spo ren zeker verdiend heeft en als schrijver en spreker mag bogen op een goede naam, was met zijn echtgenoote in een kampeerauto naar Texel gekomen. Inde Koog hadden zij hun bivak opgeslagen. Achter de luxe auto was een bijwagen gekoppeld, welke in een oogenblik in een pracht kaïnpeertent kon worden om gebouwd, voorzien van alle gemakken, zelfs van radio. Dr. Van der Sleen is een -enthousiast kampeerder en heeft op deze wijze ons land, ja zelfs West- Duitschland en Zwitserland doorkruist. Zondagmorgen zijn Dr. en Mevrouw Van der Sleen weer naar de vaste wal vertrokken. Dat de kampeerders veler be langstelling en nieuwsgierigheid wekten, laat zich begrijpen. AAN WIE DE SCHULD? Aan wie de schuld, wanneer straks de pojder Waalenburg niet electrisch wordt bemalen. Naar mijn meening in hoofdzaak aan de heer R. P. Keijser Cz., wethouder der gemeente Texel, en aan de heer S. C. Eelman, heemraad van polder Waalen burg. Die heeren een zekere gemeenschap pelijke familietrek is daaraan niet vreemd, malven door hun houding en hun optreden tijdens het conflict en ook nu nog, na de beslissing va|n de Kroon, het voor 't polderbestuur van Waalenburg onmoge lijk op de besluiten betreffende oIi,ebema- ling terug te komen. In hoogste instantie is beslist, dat het bestuur van Waalenburg bevoegd en ge rechtigd is, die bemaling toe te passen, die het nuttig, noodig of wenschelijk acht. In plaats van nu het polderbestuur tegemoet te treden, te erkennen het be slissingsrecht van dat college blijven de hierboven genoemde personen voortgaan te ageeren tegen het bestuur van Waalen burg. De Kroon, de hoogste macht in de staat /heeft uitspraak gedaan; de heeren leggen zich niet bij die uitspraak neer. Een ongeteekend ingezonden stuk in de Texelsche Courant is voor hen aanleiding opnieuw een actie op touw te zetten en- de heer wethouder K. Vlaming, di,e op 26 Dec. van het vorige jaar aan de heer C. Keijser Hz. en mij de vraag stelde, of wij hem een schildknaap van wethouder Keijser achtten, de heer Vlaming steunt - die beweging. Alle inwoners van Texel, ook de leden van het polderbestuur van Waalenburg, begrijpen, dat het hun belang is, de zaak der electriciteitsvoorzienjing te steunen, maar ze zijn daarom niet zoo dwaas, te meenen, dat wanneer de T.E.M. maar groote winsten maakt, het al gewonnen is-.. Zij beseffen, dat het electriciteitsbe- drijf is er voor hen en niet omgekeerd. Wethouder Keijser schijnt dat echter nooit begrepen te hebben, die heeft zich ongetwijfeld steeds op het standpunt ge steld: „Ik heb de electriciteitsvoorziening' in handen en wie er gebruik van wil ma ken, moet winst opleveren voor de T.E. M., winst, door mij, wethouder Keijser, te bepalen." Het bestuur van Waalenburg, dataller- eerst de belangen van die polder heeft te behartigen, wilde lager prijzen dan de gevraagde bedingen, maar de wethouder decreteert: „Gedurende de speruren voor zes cent en buiten de speruren voor vier cent". En dat, terwijl men hier volgens 't nieuwe vastrechttariet de stroom voor4 vijt cent levert aan particulieren, ook ge durende de speruren. We staan verwon derd; die verwondering stijgt, wanneer we in het Alg. Handelsblad in de rubriek „Landbouw" .lezen, dat elders in ons land buiten de speruren de electrische stroom „voor grondverwarming" wordt geleverd voor 2,5 cent en in een enkele streek zelfs voor twee cents. De belangen van Waalenburg, met in hoofdzaak inwonende eigenaars, zijn Texelsche belangen. De stroom moet aan zoo'n polder voor weinig meer dan de kostende prijs geleverd worden. Het kan, o.i voor de gemeente Texel zelfs geen bezwaar opleveren, al zou de stroom voor die polder in de eersfte tien jaar iets be neden de kostende prijs worden ver strekt, het belan.g van Waalenburg is het belang van Texel. Het bestuur van Waalenburg, de be langen van die polder dienende, stelt te recht de kosten van oliebemaling tegen-, over die, door middel van electriciteit. Waar blijft de T.E.At. met een aanbie ding tegen lagere prijzen Wanneer Waalenburg straks niet elec trisch bemalen wordt, is dat niet in de eerste plaats aan het polderbestuur te wijten. Met dank voor de plaatsing, J. G. KOOIMAN. Hoe lezen we de uitspraak van de Kroon in verband met de bema ling van Waalenburg Ged. Staten onthielden de goedkeuring aan het oliebesluit van de bestuursmeer- derheid (nu minderheid, n.l. Dijkgraaf en de hoofdingelanden de heeren C. Keijser en K. W. Roeper), daarna schorsten en vernietigden zij het hernieuwde besluit, dat genomen is, niettegenstaande de groo te meerderheid der ingelanden zich bij adres voor electr. bemaling uitsprak en in beroep ging bij de Kroon, waartegen ook plm. twee derden der ingelanden; protesteerden, zonder dat de toenmalige bestuursmeerderheid zich liet beïnvloeden door de houding der ingelanden. De dijk graaf en drie bestuursleden, die toen nog een meerderheid vormden, volhardden in hun besluit oliebemaling. Door overlij den van heemraad R.S.Keijser en verkie zing heemraad K. Langeveld keerden de blaadjes om en vormde zich een meer derheid voor ELECTRISCH, welke nu NOG bestaat, -doch het besluit om in be roep te gaan bij de Kroon was reeds; uitgevoerd, helaas tegen de w-ensch der. ingelanden. Toen Ged. Staten het oliebesluit vernietigden, deed zij dit op grond van art. 22 der Waterstaatswet 1900, luidende als volgt: De niet aan de goedkeuring van Ged. Staten onder worpen verordeningen en besluiten van een waterschap, veenschap of veenpolder- kunnen bij een met redenen omkleed besluit door hen worden vernietigd, doch NIET ANDERS dan voor zoover zij in strijd zijn le met een wet, een alge meene maatregel van bestuur, een pro vinciale verordening of de inrichting van de instelling; 2e met het ALGEMEEN belang of het provinciaal belang of met dat van eenige andere der in dit arti kel genoemde instellingen. Daarna, volgt in de Waterstaatswet 1900 uitleg ging van bovenstaand artikel 22, dat 24 blz. beslaat, zoodat de uitlegging zeer zeker wel onder net oog is gezien. De beslissing van Ged. St. tof schorsing en vernietiging van het oliebesluit werd ge nomen o.a. op grond dat plaatsing van oliemotoren in strijd was met het ALGE MEEN belang. Zie an. 22. De uit spraak van de Kroon is: Overwegende, dat het oliemotorenbe- sluit van Waalenburg niet in strijd is met een wet, een algemeene maatregel van bestuur, een provinciale verordening ot de inrichting van de instelling; dat het besluit ook niet in strijd is met het algemeen belang, het prov. belang of dat van een ander waterschap, veenschap, of veenpolder; dat het belang van het geheel, in tegenstelling met dat der dee- en, zich tegen oliebemaling niet ver zet; dat geen strijd aanwezig is met het belang van Burger Nieuwland en Dertig polders, daar volgens rapport Hoofding. dir. v.d. Rijkswatenstaat ook bij oliebe maling in de afwatering afdoende wordt voorzien en niet aannemelijk is gemaakt, dat er uit financieel oogpunt strijd is met laatstbedoeld belang; dat mitsdien, al mo le het besluit in strijd zijn met het be- ang der gemeente Texel en haar elec- triciteitsbedrijf en al moge de electr.-- bemaling voor de polder de voorkeur ver dienen, Ged. Staten ten onrechte het be sluit van 1 Dec. 1928 hebben vernietigd; gezien Waterstaatswet 1900, hebben goed gevonden en verstaan het bestreden be sluit van Ged. St. te vernietigen. Het Loo, 19 Aug. 1930, w.g. WILHELMINA. Hoe moeten we nu m.i. deze uitspraak lezen De Kroon heeft juridisch te hand haven de lezing van art. 22 en kan niet anders dan het besluit van Ged. St ver nietigen, omdat de uitleg van art. 22 is: Oliebemaling is NIET in strijd met het algemeen belang, of de bemaling olie of electrisch is is GEEN algemeen belang, (wetgeleerden hebben mij al lang te vo ren voorspeld, dat we daarop vermoede lijk zouden stranden; althans, dat was het groote gevaar). Nu heb ik persoonlijk aan de weled. heer D. Kooiman, lid van Ged. staten, thans waarn. Comm. der Konin gin, die ik daartoe heb opgezocht en mij welwillend ontving eri toestemming ver leende van de ontvangen inlichtingen zoo noodig een gepast gebruik te maken, ge vraagd: Waarom hebben Ged. St. dan 't oliebesluit niet vernietigd op grond, dat het in strijd was met het Texelsch of gemeentebelang of met het belang van Waalenburg zelf. En het antwoord was: Geachte heer Eelman, daartoe geeft art. 22 ons niet het recht. Alleen op grond, dat het oliebesluit in strijd was met het algemeen belang mocht de grond der ver nietiging door Ged. St. zijn. Ze mocht de vernietiging dus niet uitspreken op grond, dat olie in strijd zou zijn met 't belang der gemeente, electr. bedrijf of de polder zelf, want indien dit de grond had mogen zijn, voorzeker zouden Ged. St. dit in hun beslissing wel in de le plaats hebben genoemd. Waar zij zich steeds op het standpunt hebben ge steld, dat in alle opzichten electr. de voorkeur verdiende en de hoofding. dir. van de Prov. Waterst. in zijn berekening steeds een voordeel van plm. 700 a S00> gld per jaar aantoont, terwijl de stichting kosten plm. 30.000 in plaats van plm, 60.000 gld. voor olie bedragen. Waalen burg mag in deze tijd van malaise wel wakefii lom geen f30.000 teveel aan ka pitaal ujt te geven en dan nog aan iets, dat rechtstreeks tegen de geest des tij ds indruischt. Wij constateeren, dat de Kroon een juiste beslissing heeft geno men, op grond dat olie - bemaling voor Waalenburg niet in strijd is met het al gemeen of rijksbelang. Hiermee had de Kroon kunnen volstaan, zonder meer.— doch ze laat woordelijk volgen, m.i. als waarschuwing aan de bestuursleden, die nog over oliebemaling zouden denken: dat mitsdien, al moge het oliebesluit in strijd zijn met het belang der gemeente Texel en haar electr. bedrijf en al moge electr. bemaling voor de polder voorkeur verdienen, Ged. Staten ten onrechte het besluit van 1 Dec. 1928 hebben vernie tigd. Ziedaar, die lezen kan, leze: Ged. St. en de Kroon beiden kunnen niet anders. Zij hebben zich te houden aan art. 22 der Waterstaatswet 1900, ZOO ALS HET ER STAAT, maar de man nen, die lezen kunnen, drukken zij op het hart: Denkt aan uw belang en plaatst electromotoren. Kan het nog duide lijker Hoogachtend, SIJBR. C. EELMAN. PREDIKBEURTEN. HERV. GEMEENTE. Zondag 21 September. Burg, nam. 7 uur, Ds. Van 't Hooft. Cocksdorp, nm. 7,30 u., Ds. Groenenberg. Hoorn, vm. 11,30 uur, Ds. Oskamp. Koog, vm. 10 uur, Ds. Van 't Hooft. Oosterend, 10 uur, Ds. Groenenberg. Oudeschild, 10 u., Ds. Oskamp. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds. v. d. Leer nm. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, n.m. 3 uur Ds. Buskes nm. half 8 dezelfde. Avondmaal. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, vm half 10 ds. Vis. MARKTBERICHTEN Alkmaar, 12 Sept. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 2903 H.L. De prijzen waren per 100 K.G Tarwe 10.25 a -,00 Haver 5,50 a 8.00 Gerst chevalier 5.50 a 6,00 Elerveiling, Hollands Noordei kwartier alkmaar 13 Sept. Kipeieren. Aanvoer 135.000. 56/58 K.G 0.- a 0,- 58/60 K.G. 7,40 a f 7.80 dt ,00stl]ks 60/62 7.60 a 7,90 62/64 7,70 a 8,10 i ruin 7,80 8,30 Kleine eieren 3,80 a 6.40 Eendeieren. Aanvoer 17000. 4.70 a 5.10 Eiervelllng Texel, 15 Sept. Aangevoerd werden partijen. 76996 stuks Kipeieren 58-62 6,90 7,50 62-66 7,- 7,80 66-70 7,40 8,30 Kleine eieren 3,60 6,00 eendeieren f 5,00 a 0,- Texel, 15 Sept. 1930. 1 paard l koeien - C,- a 0-,-

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2