Texelsche Courant van Woensdag 17 Sept. 1930, TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Ingezonden. RAADSVERGADERING De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag 20 September 1930, des namiddags te 3 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 16 Sept. 1930. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 2. Voorloopige vaststelling gemeente rekening over 1929. 3. Goedkeuring rekening Algemeen Armbestuur over 1929. 4. Goedkeuring rekening Algemeen Weeshuis over 1929. 5. Benoeming onderwijzeres o.l. school Midden-Eierland. 6. Benoeming leeraar Engelsche taal aan de zeevaartschool. 7. Benoeming leeraar in radio aan de zeevaartschool. 8. Vaststelling vergoedingen biezonder lager onderwijs. 9. Straatverbreeding te de Waal. Bevoegdheid tot stemmen bij volmacht. Burgemeester en wethouders van Texel maken bekend, dat een kiezer, met in achtneming van -het in de kieswet be paalde, bevoegd is bij volmacht te stem men, indien zijn beroep of werkzaamhe den medebrengen, dat hij herhaaldelijk of althans gedurende het gedeelte van 't jaar, waarin de stemming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de ge meente, op welker kiezerslijst hij voor komt, mits zijn afwezigheid, indien hij gedurende het tijdvak of de tijdvakken, waarin hij aldus werkzaam Is, een óf meermalen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede is, met inachtneming van het in de Kieswet bepaalde, bevoegd bij vol macht te stemmen de vrouw, welke, ge huwd met een kiezer, die voldoet aan de bovenvermelde voorwaarden, met 'haar. man, in verband met diens beroep oï werkzaamheden, afwezig pleegt te zijn. De kiezerslijst wijst aan, welke kijezers bevoegd zijn bij volmacht te stemmen en voor welke verkiezing zij daartoe be voegd zijn. De aanwijzing geschiedt niet, dan na dat de belanghebbende een daartoe strek kend met redenen omkleed verzoekschrift aan het gemeentebestuur heeft ingediend; de indiening moet geschieden vóór 1 Januari en niet eerder dan 1 October van het voorafgaande jaar. Formulieren voor bedoelde verzoekschriften zijn van heden tot en met 31 December ter gemeente-se cretarie kosteloos voor de kiezers ver krijgbaar. De belanghebbende, die een verzoek schrift als bovenbedoeld heeft ingediend, en die van de gevraagde bevoegdheid ge bruik wil maken, doet daarvan in persoon mededeeling ter secretarie van de ge meente, op welker kiezerslijst hij moet voorkomen, aan den burgemeester of aan den daartoe door dezen aangewezen amb tenaar. Deze mededeeling kan geschie den, zoodra het verzoek is ingediend, doch niet later dan een week na den dag der candidaatsstelling. Hij geeft daarbij op naam en voorna men, dagteekening en plaats van geboor te van hemzelf en van de door hem aan gewezen gemachtigde. Van de aanwijzing wordt een schrifte lijke volmacht opgemaakt. De volmacht wordt door den kiezer en door den bur gemeester of den door dezen aangewe zen ambtenaar onderteekend. Een af schrift van de volmacht wordt den kie zer uitgeneikt. De gemachtigde moet in persoon ter secretarie van de gemeente meedeelen, dat hij de volmacht aanneemt. Van de aanneming wordt aanteekening gedaan onder het origineel der volmacht; deze aanteekening wordt door de gemachtigde en door den burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar ondertee kend. Indien de aanneming niet reeds gelijktijdig met de aanwijzing heeft plaatsgevonden, geeft de burgemeester of de door dezen aangewezen ambtenaar on verwijld van de aanwijzing kennis aan den gemachtigde met oproeping om bin- nien vijf dagen ter secretarie de vol macht te komen aannemen; is binnen dien termijn de volmacht niet aangeno men, dan is zij vervallen en kan de kie zer niet opnieuw voor dezelfde verkie zing een gemachtigde aanwijzen. Als gemachtigde mogen slechts aan gewezen worden zij, die in de gemeente bevoegd zijn tot het deelnemen aan de zelfde verkiezing. Indien de kiezer een gemachtigde heeft aangewezen vóór de vaststelling van de 'kiezerslijst en na de vaststelling van die lijst mocht blijken, dat de gemachtigde niet aan dezen eisch voldoet, wordt de volmacht als vervallen beschouwd en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkiezing een gemachtigde aanwijzen. Een kiezer mag niet meer dan één aan wijzing als gemachtigde aannemen, be houdens dat hij een tweede aanwijzing mag aanemen, indien beide aanwijzingen zijn geschied door personen, die tot zijn huisgenooten behooren. TEXEL, 16 September 1930. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Schoolnieuws. Naar we uit den Helder vernemen, hebben zich voor de nieuwe cursus aan de Vakschool voor Meisjes en aan de Ambachtsschool geen leerlingen van Texel aangemeld Te water gevallen en verdronken. Gistermorgen is de 54-jarige C. Ver hoeve (wonende in de Waalderstr. al hier), die aan toevallen lijdt, terwijl hij op het land van de heer J. Keijser Az., in gebruik bij de heer W. Rijk, aan de Waalderweg, aan het slootmaaien was, voorover in de diepe, steile sloot geval len en verdronken. De heer Jac. Rijk vond de man en ontbood ijlings de dok ter, die spoedig ter plaatse was, maar slechts de dood kon constateeren. Pogin gen, om de levensgeesten nog op te wek ken, faalden. De heer Goënga, gem.-poli- tie, kwijtte zich van de zware taak de echtgenoote van het slachtoffer met het tragisch ongeval in kennis te stellen. De deelneming is algemeen. Een biezonderheid. Motorschip „Maria, zoo deelt een trouw lezer te Leiden ons mee (eig. H. Keesom, schipper Jn. Zijm), heeft Donderdag als eerste vaartuig de „Nieuwe Groote Ha- venbrug" te Leiden gepasseerd. Het Leidsche Dagblad heeft hiervan in een artikeltje gewag gemaakt en merkt daarin op, dat men aan het zongebruind gezicht van schipper Zijm niet heeft kunnen ont dekken, dat hij zich de beteekenjs van, het oogenblik bewust was. Een illustra tie vertoont ons de brug met het motor schip, dat de brug juist passeert. De Officieele opening van de brug moet nog plaatshebben. Espei anto-cursussen. Er wordt een prachtige gelegenheid geboden, om zich met Esperanto ver trouwd te maken. Een cursus voor ouderen vangt aan op Woensdag 24 September, des avonds 8 uur. Aanmelding kan nog geschieden tot morgenavond. Bij voldoende deelname zal dit seizoen teven een cursus voor de jeugd van 12 tot 14 jaar worden georganiseerd. Ge tracht wordt deze lessen eenmaal per week te geven tusschen4 en 5 uur. Deelnemers dienen zich op te geven bij de heer M. J. Oele, Koogerstraat. Ieder leeren naast zijn eigen taal in de eerste plaats Esperanto. Uit alle deelen van ons land en uit het buitenland bereiken ons berichten, welke van een ongekend groote belang stelling voor Esperanto getuigen. Toont ook gij uw belangstelling. Meldt u aan. Het is nog niet te laat. Per luchtpost naar Ned.- Indië. Met ingang van 25 Sept. wordt een veertiendaagsche luchtpostdienst tusschen Nederland en Ned.-lndië ingesteld. Alleen de eerste twee vertrekdata uit Nederland; zijn met een tusschenruimte van een week vastgesteld. Boven de gewone port bedraagt het luchtrecht voor Ned.-lndië: Briefkaarten en postwissels: 30 ct. per stuk. Brieven, drukwerken, monsters, enz. t.m. vijf gram 30 ct.; boven vijf t.m. 20 gr. 75 ct.boven 20 gram 75 ct. per 20 gram. Briefpapier en enveloppes van licht ma teriaal worden binnenkort aan de kan toren verkrijgbaar gesteld. Een vel pa pier met een enveloppe zal twee cent kosten,. Texels oudste ingezetene. Op 23 September a.s. hoopt mevr. de wed. Rab - Geus, Texels oudste ingezete ne, haar 91e verjaardag te vieren. Het zal de jubilaresse aan hartelijke bewijzen van belangstelling zeker niet ontbreken. Brandje in Gerritsland. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is brand ontstaan in het gebouwtje in Ger ritsland, waarin de heeren Vermeulen, Koorn en Zijm hun warmwaterinstallatie voor bloembollenbehandeling hadden on dergebracht. Blauwbranders, die 's nachts bleven branden, moeten de oorzaak zijn, geweest. 'Het gebouwtje tn 3e tanks heb ben geen schade opgeloopen, de blauw branders gingen echter verloren, terwijl ook een aantal zakken met bloembollen vermoedelijk van de hitte heeft geleden. Niets was verzekerd. Sportnieuws. Met de Adspiranten naar den Helder. Men schrijft ons: Hoewel het weer zich slecht liet aan zien en regenbuien elkaar opvolgden, werd de reis toch aanvaard. Allen waren, vol goede moed. We zouden immers niet smelten van een beetje regen. In den Hel der aangekomen, stapten we in de bus, die ons naar het terrein bracht, zoodat we om twaalf uur present waren. Het programma, dat luidde Texel A. T. B., werd, met wederzijdsch goedvinden, gewijzigd in T. A. Helder C. en T. B. Helder D. Deze wedstrijden vingen ongeveer" ge lijk aan. T. B. speelde een niet biezoiir der fraaie, maar wel een spannende par tij, want na eerst de leiding te hebben met 3—1, werd gelijk gemaakt. Daarna maakte elk een doelpunt, dus weer ge lijk, waarna tegen het einde T. de voor sprong vergrootte, zoodat toen de geluk kige beslissing viel. Door deze overwin ning kwam T.B. in de finale. o T. A. had onderwijl de strijd aange bonden tegen Helder C. en vrij spoedig stonden de partijen op gelijke voet, heb geen wel een beetje door Beia's onoplet tendheid kwam. Toch speelde A. een heel goede partij en dikwijls zagen we mooi opbrengen en werd er flink ge schoten. Na een goed opgezette aanval, krijgt Joop de bal te pakken en met een mooi schot zorgt hij voor nummer twee. Dan is't rust. T. moet tegen de wind in spelen, wat hun goed afgaat. Om, beur ten krijgen de vleugels werk en wordt er goed voorgezet. De verdediging van H. is echter in goede vorm. Uit een voor zet van Piet krijgt Wilm de bal en hij schiet prachtig in. Dc scheidsrechter had wegens buitenspel gefloten. Het is ech ter uitstel, want even later zorgt Jan uit een listig doorgegeven bal voor de derde en laatste goal. Ook A. had nu de finale bereikt. Deze wedstrijd zou wor den gespeeld na de match tusschen Hel der 1 en Kinheim, welke met groote belangstelling werd gevolgd. Om 4,45 begon de wedstrijd T.A.— T.B. om le en 2e prijs. Het was wel te venvachten, dat T.B. zijn huid duur; zou verkoopen. A. daarentegen dacht er te licht over. B., gesteund door een krachtige wind, werkt met een geweldig élan, 'breekt door en heeft succes. Be- la is gepasseerd. We denken A. beter te zullen zien aanpakken, maar mis hoor. B. is en blijft aan het woord en Bela moet steeds weer Ingrijpen, wat 'hem goed afgaat. blij moest zelfs wel eens het werk der backs opknappen, die hope loos de kluts kwijt waren, terwijl Ajrie naar zijn plaats liep te zoeken. Dan trekt A. ten aanval. B. speelt terug, daal de keeper zoo vriendelijk is te missen en de stand is gelijk. Nu komt A. opzet ten, maar nu lukt er niets meer. Steeds is er een been of in laatste instantie: een doelpaal, die te hulp komt. Zelfs, tegen wind weet B. nog een doelpunt te maken. Eindstand 31 voor B. A. heeft hier een lesje gekregen en zal zich we' bedenken, alvorens zijn tegenpartij weer te onderschatten. Een revanchewedstrijd moet nu nog wel eens gespeeld worden. Na afloop reikte de heer Kelder, lei der der H.-adsp., de prijzen met een toe passelijk woord uit. De jongens ver heugd, want met zoo'n succes thuis te komen, is boven verwachting. Onder de beste stemming werd de terugtocht aan vaard. Deze prettige dag zal nog lang in de gedachten blijven van de adsp. der S.V. Texel. Texel II Z.V.S. 4-4. Men schrijft ons: Voor de rust speelde Z.V.S. voor de wind, welke van doel tot doel stond. Deze club wist het echter niet verder te brengen dan een 2—1 voorsprong, daar de T. verdediging zoo goed speel de. Vooral de keeper blonk hierin uit. In de voorhoede was teveel wisselval ligheid. Na de thee pakten beide par tijen weer flink aan en verwachtte men,, dat T. nu wel het spel in handen zou nemen. Maar ook nu was het spel veel op de T. helft. T. mocht met deze stand tevreden zijn. Ook nu had de T.keeper 't zwaar te verantwoorden en vooral aan hem is het te danken, dat de score nilet hooger was. Het spel van T. kon mij niet bekoren en liet nogal wat te wen-- schen over. Jongens, in de compe titie beter gespeeld, want dan is het ernst. Vergadering S.V. Texel Uit de vergadering van S.V. Texel, Maandag in „de Oranjeboom" gehou den en door plm. 20 leden bijgewoond, deelen we mee, dat wederom met twee elftallen aan de competities zal worden deelgenomen. T. I. is ingedeeld in C.I metHRC 3„ Helder 3, Succes 1, N. Nie- dorpl, Schagen 1, Wieringerwaard 1 en BKC1; T.II m'2 D. met Helder4, HRC4, J.V.C. 1. Oudesluisl, Schagen2, Succes2 én BKC 2. T. 1 komt uit: J. Gras Jo Ran R. Ran Jac. Gieles N. de Graaf J. Kiljan N. Tuinder J. Gieles Winter Liotard( A.Ran Res.: Jo Vroegen. Opstelling T.II Jo Bruin. M. Koorn Zeeman J. D. Blom P. Hille A. Bakker Pijpers W. Stiggelbout D. Zuidewind Nellesfein S. Rijk De clftalcomm. werd uitgebreid met de heeren Niek Ran en Gerrit Dros. Met de zorg voor het terrein hebben zich, wegens het bedanken van dc heer P. Huizmga, willen belasten, de leden Niek Graaf, Gerrit Dros en Wim Stig gelbout. Met het oog op de a.s. competities doet de voorz. een beroep op de trouw van alle leden. Hij sprak de wenscli uit, dat het lid Nick Ran, die zich door een ongelukkig toeval zeer ernstig met ecu mes wondde, spoedig hersteld mag zijn. Met de wenscli, dat de vereenigiing een goed seizoen tegemoet zou gaan, sloot hij na eenige minder belangrijke bespre kingen de vergadering. Zondag speelt T. 1 te Nieuwe Nie- dorp. Supporters kunnen de reis pe,r auto bus meemaken, mits zij zich voor morgen avond bij de heer Dros opgeven. Bemaling Waalenburg. De Kerkeraad der Doopsgezinde ge meente, grootgrondbezitster in Waalen- burg, besloot Maandag zich bij dc be slissing van de Kroon inzake de bema ling van de polder neer te leggen. Paard afgemaakt. Het paard van de heer H. Keesom, dat bij de paardensportfeesten kwam- te val len, is Zaterdagmiddag in de stal af gemaakt. Het arme dier leed aan ko liek en was al eens eerder tegen de grond gestort. Het cadaver is naar de noodslachtplaats vervoerd. Tegen de Vlootwet. Aan dc demonstratie tegen de vlootwet te Amsterdam werd door plm. zestig per sonen van het eiland deelgenomen. Pel' motorboot keerde het gezelschap Zondag avond op Texel terug. Trekhondenkeuring. De keuring van trekhonden had zi,ch gisteren over twee, zegge twee, honden moeten uitstrekken. Evenwel kwam er slechts een ten tooneele. Het dier en zijn tuig bleken aan dc gestelde voor waarden te voldoen. DE CQCKSDORP. Uitbreiding autobusdienst. We deelen nog eens mee: De autodienst op den Burg is met één dienst uitgebreid: Maandags, Dinsdags, Donderdags en Vrijdags van hier 1.15 uur, van den Burg 4.15 uur. Woensdags en Zaterdags van hier 1.15 uur, van den Burg 1.15. (In het laatste geval wordt de bus door de heer E.JBoe- kel tegemoet gereden.) Petitionnement Vlootplan. Om onze arbeid te bespoedigen en be ter te doen slagen, willen we er even op wijzen, dat men door de teekening der lijsten enkel mede aan de regeering ver zoekt, het plan voor de uitbreiding der vloot niet door te voeren. Door het tee kenen der lijsten spreekt men zich niet uit vóór of tegen S.D.A.P. of N.V.V. 't gaat alleen om het vlootplan en niets meer. Wij meenen te mogen aanbevelen de lijsten te teekenen, daar de bouw van nieuwe oorlogsschepen een stap terug is op de weg naar voortdurende vrede tusschen de volkeren en omdat er tenge volge van de hevige crisis in land- en: tuinbouw, met als nasleep werkloosheid - en geringe verdiensten der burgerij, er zeer aanzienlijke sommen noodig zijn om deze crisis eenigermate te boven te ko men, zoodat het eenvoudig uitgesloten' is, dat miljoenen kunnen worden besteed voor uitbreiding van de vloot. Daarom wordt dit volkspetitionnement gehouden: een verzoek a.d. Nederlandsche regeering om NIET op de ingeslagen weg voort te gaan. EENIGE VERZAMELAARS VAN HANDTEEKENINGEN. O

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5