Texelsche Berichten ntwoordt, dat dit f150 per wekelijksch lesuur per jaar bedraagt. 3. Vaststelling vergoedingen biezonder lager onderwijs. Over 1928 werd aan het openb. lager onderwijs in deze gemeente, gegeven aan 677.5 leerl., ten koste gelegd f 10275,495 of per leerling f15.165. Aan de School met de Bijbel te Ooster end wordt voor 71 leerl. uitgekeerd 11316.71; aan de R.K. School voor 174.5 leerl. f2646,29; aan de School voor Chr. Volksonderwijs voor 56.25 leerl. f853.03. Het vervolgonderwijs aan de o.l. scho len, gevolgd door 81.5 leerl., kostte in 1928 f 1623,59; dus f 19.92 per leerl. Van Je biez. scholen werd alleen aan de R.K. school vervolgonderwijs gegeven en wel aan 17 leerl., zoodat aan het R.K.Kerkbe stuur zal worden uitgekeerd f338.64. De School met de Bijbel te Oosterend ontvangt vergoeding wegens vijf wekelijk- sche uren voor vakonderwijs. In verband met de driejaarlijksche af rekening ontvangt de School voor Chr. Volksonderwijs nog f2239,895. De raad hecht aan deze voorstellen z. h.st. zijn goedkeuring. 9. Straatverbreeding te de Waal. Herhaaldelijk wordt het verkeer door dorpsstraat te de Waal door auto's, wel ke daar tijdelijk staan, belemmerd. Dit kan volgens B. en W. worden ondervangen. De heer L.C.Kcijscr is bereid een strook van zijn grond een dertig v.ik. M. aan de gemeente af te staan, mits deze de kos ten van verplaatsen en eventueel ver nieuwen van de heiniing voor haar reke ning neemt. De kosten hiervan wonden op 170,geraamd, de bestrating op f 80,- B. en W. oordeelen de verbetering voor 1150,niet te duur gekocht. Goedgekeurd z.h.st. RONDVRAAG. Meer licht. Dhr de Graaf verzoekt de voorz. er ernstig bij de directeur der TEM op aan te dringen, de hindernissen, welke een goede electr. verlichting van een deel van de Cocksdorp in de weg staan, te willen wegnemen. Hij schrijft de storing toe aan 'n electr. koelmachine van een sla ger aldaar. Wanneer deze machine (auto matisch) uitschakelt, heldert het licht op. De voorz. zegt zijn medewerking toe. Het Kroon-besluit. Dhr Pisart: U herinnert zich, dat ik op 6 Mei in de kwestie Rewent-Alg. Wees huis gezegd heb: „Ik heb lak aan het Kroonbesluit. Het geldt hier een interne aangelegenheid." Maar toen werd mij te gengeworpen, dat met 't Koonbesluit de kwestie afgedaan was. En nu lees ik in de Texelsche Courant, dat de heeren, die mij destijds zoo aanvielen, hun naam plaat sen onder een Open Brief, waarin tegen het Kroonbesluit wordt geageerd. Dat heeft mij zeer getroffen. Voorz.: Ik heb daar niets op te ant woorden. Heeft geen van de heeren hier over iets op te merken? Dhr de Graaf: Dhr Pisart gaat buiten de orde. Dhr Pisart: We zijn toch aan de rond vraag Dhr de Graaf: Maar wat u zegt hoort hier niet thuis. Voor afkeuring van per sonen is altijd wel een plaats te vinden. Dhr Pisart: Ik bedoelde alleen op te merken, dat ik nu datgene heb geconsta teerd, wat anderen hebben gemeend in me te moeten afkeuren. Dhr Epe: Ik voel mij niet geroepen om deze kwestie hier te bespreken, maar wil toch constateeren, dat er tusschen de beide Koninkl. Besluiten een hemelsbreed verschil bestaat. Het laatste Kroonbe sluit had een heel andere strekking. Het ging er oin ot het besluit van Ge-d. St. wel zuiver was. Over wel of niet electr. bemalen heeft de Kroon niet gerept. De Kroon heeft inzake electr. bemaling geen beslissing genomen. Dhr Pisart: Voor mij is en blijft het toch een besluit van de Kroon. Voorz.: Ik geloof dat u de zaak nu wel van alle kanten bekeken acht. Het is meer een persoonlijk feit, dan een kwestie, waarmee we ons als raadsleden zouden moeten bezig houden. Weth. Vlaming: Ik ben het met dhr de Graaf eens. Deze kwestie hoort hier niet thuis en het spijt me, dat de voorz. deze discussie daarover nog heeft toegelaten, ik kan me ook zeer goed vereenigen met dhr Epe. De heeren, die tegen dhr Pisart optraden, hebben geen lak aan het Kon. Besluit, maar hebben er iets anders in ge lezen, dan dhr Pisart. Laat hij maar een stuk schrijven in de krant. Dan kan hij er een antwoord op krijgen ook. De garnalenzeefmolen. Dhr Henkes informeert naar de garna lenzeefmolen en vraagt of die niet electr. gedreven kan worden. De voorz. deelt mee, dat thans een mo len tegen billijke prijs van de heer M.A. Kolster gehuurd wordt. Daar er maar weinig gebruik van wordt gemaakt, mee- nen B.enW. niet tot aanschaffing te moe ten overgaan. Als men meent, dat electrische drijfkracht noodzakelijk is, moet de Vrsscherijvereeniging maar met een verzoek komen. Dhr Henkes herinnert er aan, dat reeds een besluit tot aanschaffing genomen en het benoodigde crediet verleend is. Tot uitvoering kwam het nog niet en dit, aldus spr., is mijn grief. De zeefmolen bevalt koopman en visscher, alleen de mo tor ontbreekt. Een moeilijk geval. Dhr Henkes deelt nog mee, dat aan een der badmeesters Dogger, die wegens ziekte van zijn vrouw die in het zie kenhuis te den Helder moest worden op genomen een dag verzuimde, voor die dag geen loon ontving en noemt dit be krompen. De voorz. merkt op, dat dhr Henkes verkeerd is ingelicht. Dhr Dogger is zon der kennisgeving van zijn werk weggeloo- pen. Zelfs heeft hij er tegenover mij, ver volgt de voorz., die met dezelfde boot naar den Helder ging, met geen woord over gerept. Ik begrijp niet, dat u voor hem in de bres springt. Hij heeft zich aan ernstig plichtsverzuim schuldig gemaakt. Zijn post is die dag niet vervuld. Als er nu eens wat aan het strand was ge beurd, waar maar één badmeester aan wezig was? Ikzelf heb aanvankelijk ge zegd, dat Dogger voor die dag geen loon mocht ontvangen, doch op zijn aandrang de tijd was toch al zoo moeilijk heeft hij een paar dagen later toch zijn geld ontvangen. Dhr Henkes zegt, het met de burge meester eens te zijn wat die plichtsbe trachting aangaat. Dogger moet echter erg in de war zijn geweest. Zijn broei) had van het verzuim wel melding kunnen doen. Schoolbus. Dhr Dros vraagt, of de kinderen voor de bus juist een jaarabonnement moeten nemen, waarop de voorz. antwoordt, dat hij deze kwestie nader zal onderzoeken. Electrisdie stroom voor Eierland. Dhr Leber vraagt, bij de T.E.M. aan te willen dringen, dat ook Eiierland spoedig geëlectrificeerd wordt. Het is nu, meent hij, nog tijd om kabels te leggen. De voorz. zegt, dat deze aangelegenheid de volle aandacht heeft van de directeur, die graag Eierland van stroom wil voor zien. Er is pas weer een nieuw plan ge maakt. We beleven echter, besluit de voorz. thans een uit financieel oogpunt voor vele menschen moeilijke tijd. Rook. Dhr Kikkert vraagt, bij het verbranden van vuil aan de weg door Burger-Nieuw- land rekening met de wind te willen doen houden. Soms kan men met paard en wagen niet passeeren. Wegverbetering. Ook vraagt dhr Kikkert, of de wegnaar Oudeschild niet eens wordt opgeknapt, waarop de voorz. laat volgen, dat dit geen karwei is, om zoo maar ineens aan te pakken. Hierna volgt sluiting. De Nieuwe Zuiderzeefilm. De Nieuwe Zuiderzeefilm, een rolprent ter lengte van 4000 M. en vervaardigd in opdracht en met financieele steun vnl. van de Zuiderzeekustbevolking, werd reeds in tal van plaatsen in het land voor volle zalen vertoond. In hotel „Texel" was Zaterdag echter maar een gering aantal personen aanwezig, zoodat de kosten bij een bruto ontvangst van plm. vijftig gul dens zeker niet werden goedgemaakt. De film werd vervaardigd door de Mij. „Polygoon" te Haarlem onder leiding van de heer E. den Herder, industrieel te Harderwijk. Wat men met de vertooning beoogt, schreven we reeds: stemming ma ken tegen verdere drooglegging van de Zuiderzee, waardoor welvaart, natuur schoon en een goedkoop volkvoedsel zou den worden vernietigd. Niet alleen, dat de drooglegging vele miljoenen verslindt, maar tevens wordt, aldus het comité van actie en zijn film, de drooggelegde Zuiderzeebodem volgens practische deskundigen met overstrooming bedreigd, waarbij alle arbeid ongedaan zou worden gemaakt en het Nederland- sche volk nog meer reden zou hebben uit te roepen: „Geef mij mijn miljoenen weer!" In korte trekken geven we weer, wat de film te zien gaf. We maken eerst een vergadering mee', waarin de heeren Vol gers en den Herder stopzetting van de drooglegging bepleiten en spreken van plannen om door een film de oogen van het Nederlandsche volk te openen. Geen woorden, maar daden waren vereischt. De film kwam er en geeft inderdaad een duidelijk beeld van welk 'n ontzagge lijke beteekenis de Zuiderzee voor vis- scherij en nevenbedrijven nog is. We trekken met de Volendammers en hun „wonderkuil" ter palingvangst. Dui zenden K.G. paling worden zoo in één enkel seizoen verschalkt. We bezoeken de vischafslag en krijgen gelegenheid de ty pische kleederdracht der Volendammers van nabij te bezien. Ook bij ons bezoek; aan andere Zuiderzeeplaatsjes valt ons die kleeding telkens weer op. Marken doen we aan, waar we o.m. hotel „Spaander" bewonderen. Wie had zoo'n kolossaal gebouw hier verwacht? Achtereenvolgens bezoeken we dan Edam, Monnikendam, Hoorn met zijn merkwaardige gevels; met de Bunscho- ters gaan we met de bo-tsjeep zee in. Het bokkingrooken geeft te Bunschoten veel brood. Vele handen vereischt er het spe ten, rooken en verzenden. Te Huizen wor den honderden mandjes voor dit doel vervaardigd. Voor de Durgerdammers maakt de bot- en spieringvisscherij het hoofdbedrijf uit. Bij ons bezoek aan Mui den wordt het slot niet vergeten. Met de Holland-Veluwe-lijn, een bootdienst, waar van in 1929 wel door 30.000 personen gebruik is gemaakt, reizen we naar Har derwijk, waar de heer E. den Herder zijn vischmeelfabrieken heeft, welke jaarlijks verwerken plm. 80.000 Kg. garnalen, 20.000 Kg. spiering, en 15000 Kg. haring. Verder houdt men zich te Harderwijk druk bezig met mandenmaken, palingrooken, eendenfokken. Van de omvang van de eendenfokkerij geeft de film een goed idee. Over groote uitgestrektheid strekken de bedrijven zich daar uit. Er worden wel 80.000 eenden gehouden, welke jaar lijks vele duizenden Kg. visch oppeuze len. De reis gaat verder naar Elburg met met zijn touwslagerijen; naar Kampen, waar in de IJsel, jaarlijks voor duizenden guldens paling wordt bewaard, Vollen- hove, Schokland en vervolgens per post boot „Insula" naar Urk, een visschersei- land bij uitnemendheid. We toeven niet lang en zetten onze reis voort langs Sta voren, Hindeloopen, een bad- en vis- schersplaats, Enkhuizen, Medemblik, waar het kasteel Radboud het havenbeeld be- heerscht, enz. Ook van de scheepvaart- voor passagiers en vrachtgoed over de Zuiderzee geeft de film een goed denkr beeld. De Holland-Veluwe lijn beschikt over gerieflijke booten, terwijl ook de Holl.-Friesl.-Groningen-lijn flinke sche pen in de vaart heeft. Bij de ansjovis-1 vangst wenscht de film in het biezonder onze aandacht te bepalen. Wanneer de zee wordt drooggelegd, zal die zich aan de Hollandsche kust niet meer vertoonien.| zoo wordt voorspeld, ook niet bij den Helder, waar we thans zoowaar met een oud-Texelaar, de heer Drijver, thans te den Helder, vroeger te Ooster^end, met de H^D. 71 aan de ansjovisvangst deelnemen;. Dit jaar was de oogst al buitengewoon groot. Vele duizenden Kg. ansjovis wer den aan de afslag gebracht. Het koppen, zouten, verpakken en exporteeren schaft vele handen werk. Te Amsterdam zien we -de „ankers" ansjovis in veemen opslaan. Met een blik op de machtige excava- teurs, waarvan men zich bij -het opweipen van de afsluitdijk bedient, en een beeld van een Zuiderzee-schuitenkerkhof —en een overstroomingsramp, welke eenmaal Neerlands twaalfde provincie zou bedrei gen, loopt de film teneinde, doch niet, dan na nog eens met klem naar voren te hebben gebracht: Spaar de Zuiderzee! Staak dit heilloos werk, opdat de Zuildier- zeevloot en de nevenbedrijven niet ten ondergang gedoemd zullen zijn. Aan het eind van ons verslagje geko men, geven we gaarne als ons oordeel te kennen, dat de film wel een verrassend mooi beeld geeft van wat de Zuiderzee op heden voor een niet onbelangrijk deel van het Nederlandsche volk nog betee- kent. De opnamen zijn uitstekend ge slaagd. Dit laatste gold ook van de meer folkloristische (Eerste) Zuiderzeefilm, welke onder leiding van de heer D. J. van der Ven vervaardigd en door de Texelsche Courant hier vertoond werd. Voor wie met de Zuiderzeevisscherij en de daarmee verbonden industrie kennis wil maken, heeft ontegenzeggelijk de Tweede Zuiderzeefilm een veel grooter waarde, temeer waar deze b.v. de zeil- en manden makerijen, de werven en de kuiperijen niet zoo poovertjes voorstelt als ze in dei andere film naar ons thans blijkt ten. onrechte zijn vastgelegd. Ten slotte vermelden we nog, dat deze filmavond werd voorbereid door de heer en mevrouw Schetser, uit Ermelo. De heer Schetser bediende het projectietoe stel -en zorgde voor een groot en duidelijk beeld. De voorlaatste vertooning had plaats te Hattem; thans is op 27 Sept. Wie- ringen en op 29 Sept. den Helder aan; de beurt. Tweede Foto-wedstrijd. We herinneren er aan, dat zij, die nog wenschen mede te dingen in onze tweede fotowedstrijd, hun foto's vóór 1 October ■a.s. moeten inzenden. Op verzoek zenden we alsnog de volledige aan deze wedstrijd verbonden voorwaarden toe. Alle inge zonden foto's worden na 1 October ge- etaleerd; de uitslag wordt in de loop van de maand gepubliceerd. Deken G. Buijsman te Poeldijk overleden. Donderdag is te Poeldijk in de ouder dom van 71 jaren overleden de weleerw., heer Gerardus Buijsman, deken en pastoor te Poeldijk. Z.Eerw. werd 7 Febr. 1859 geboren. Hij studeerde aan de seminaria te Voor hout en Wassenaar en werd in 1883 te Haarlem priester gewijd. Nog hetzelfde, jaar werd hij aangesteld tot assistent te Hoorn, terwijl spoedig daarop zijn be noeming volgde tot kapelaan te Delfts haven. Achtereenvolgens werd hij be noemd in 1890 tot kapelaan te 's Graven,- hage, in 1901 tot pastoor alhier, in 1907; tot Deken en pastoor van Schagen en in 1913 tot deken en pastoor van Poeldijk., In laatstgenoemde gemeente werd on der zijn bestuur een nieuwe kerk gebouwd terwijl een nieuwe R.K.school tot .stand kwam. Veel heeft de overledene ook geijverd voor het Patronaatswerk, dat zijn bie- zondere voorliefde had. Pas onlangs was deken Buijsman van 'n ernstige ziekte, die hem vele maanden aan het ziekbed kluisterde, hersteld. Woensdagmorgen had hij nog de H, Mis gelezen. In de loop van de dag werd hij echter onwel en Donderdagavond is hij, voorzien van de genademiddelen der Kerk, ontslapen. Zondagavond werden de plechtige metten gehouden. Maandag vond de plechtige begrafenis, plaats. Het kerkgebouw, waarin de uit vaartdienst werd gehouden, was geheel met geloovigen gevuld. Op nadrukkelijk verzoek van de overledene werd geen lijk rede uitgesproken. Sportnieuws. N.N.V.V. I—Texel 1 2—2. Men schrijft ons: De eerste uitwedstrijd, tevens de zwaar ste, moest door „Texel" met 10 man ge speeld worden. Toch mocht men gelijk spelen, wat nog een goede prestatie is. Toen wij van Texel gingen zag het weer er niet aanlokkelijk uit, maar de reis naar N.Niedorp werd aangevangen. Wij kwa men onder een flinke regenbui aan, maar voor men begon, klaarde het weer op. Onder het spelen was het weer goed, hoe wel de lucht af en toe betrok. De scheidsrechter liet op tijd tossen, ,,T." won en verkoos voor de straffe schuins over het veld staande wind te spe len. De eerste aanvallen liepen door de goede verdediging en de in goede vorm zijnde keepers op niets uit. N.N.V.V. maakte het eerste doelpunt, maar mocht zich niet lang in de voor sprong verheugen, daar T. spoedig de ge lijkmaker in de touwen joeg. Nu werd er van beide kanten een schepje opgegooid om het 2e doelpunt en spoedig gelukte het T. 't tweede doelpunt te maken; stand 21 voor T. Er kwam voor de rust in die stand geen verandering meer. Na de thee pakten beide partijen weer flink aan, en maakte N.N.V.V. spoedig gelijk. Nu kwam er nog meer spanning in en gelukte het N.N.V,.V. door een mis verstand in de T.-verdedigi(ng om gelijk lijk te maken. Nu beleefden de beide doelen om beur ten benauwde oogenblikken, maar doel punten bleven uit. Het was 'n opluch ting, toen de scheidsrechter, die goed) floot, het eindsignaal gaf. T. had één kostbaar puntje binnen. De spelers waren van gedachte, dat Tuinder, die een plaats in T. I heeft, wel bij de boot zou zijn, maar hij schitterde döor afwezigheid. De jongens waren te leurgesteld, daar men nu met 10 man naar de sterkste tegenpartij moest. T. moet zooiets niet weer doen. H'i was verplicht om bij de boot aanwezig te zijn. Niettegenstaande echter „T." met 10 spe lers was, kan onze club op een goede wedstrijd terugzien. o— De volgende week moet T. I thuis spelen tegen „Succes". Nu niet wegblijven hoor. Volledig uitkomen, dan blijft succes niet uit. Een nieuw boek over Voetbal. In de boekhandel is verkrijgbaar „Voet bal", een handleiding voor het spel, ge schreven door C. J. Groothoff in op dracht van de K.N.V.B. Het telt 212 pag., met illustraties tusschen de tekst en 40 fotopagina's en kost in linnen band- slechts een enkele gulden. Alleen |de mooie foto's, allerlei spelkieken uit bin nen- en buitenland maken het boek tot een waardevol bezit. Wanneer Waalenburg bemalen wordt! Tot de bezittingen van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland behooren o.m. de Staart, het Ooster- en W-esterkooistuk en het Jan Koornsland in Waalenburg, samen groot 19 H.;'A„ in de jaren 1909, 1917 en 19261 deels geschonken door vrienden der Ver- -ecniging, deels door de vereenigijng zelf aangekocht. De terreinen zijn alle gele gen aan het Kil; het is alles hooiland met de karakteristieke flora der brakwater- polders, o.a. veel Engelsch gras en fraaie orchideeën. Dat we hier een vogelland bij uitnemendheid vinden, is wereldbekend. Ornithologen uit binnen- en buitenland hebben aan het Kil studie gemaakt van Texels weidevogels en roemen de polder om strijd 'als een vogeloord, dat zijn weerga niet heeft. Het is dus niet te verwonderen, dat men zich bezorgd maakt over Waalen- burgs toekomst, nu straks de polder be malen en het vogelleven hier bedreigd wordt. Reeds in het jaarverslag over 1922'23 maakt „Natuurmonumenten" ge wag van het gevaar, waaraan de polder bij de a.s. ontwatering bloot staat. Er werd zelfs onderhandeld over aankoop door de Vereeniging van een perceel grond nabij de O. en W.-koik, waar men de water stand met behulp van het te'stichten ge maal, gemakkelijk zou kunnen beheer- schen. Ook Ged. Staten hebben oog voor

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2