Haarden en Kachels. THOMASSLAKKENMEEL TURFSTROOISEL Oudeschilders VI. Handelmaatschappij Dras Co. Schipper BRUIN Dammen. Iets fijns. N.V. Handelmaatschappij Dros Ce. ADVERTENTIES Roode Kruis Algemeene vergadering Esperanto-cursus motorfiets H.D., een gebr. heerenfietseneenig huisraad Huis te huur gevraagd een Cedos motor. vertrekt Maandag naar Rotterdam. Damclub O.K.K. A. v. d. VIS overwei, weiroomkarnemelk en roomkarnemelk HAARDEN en KACHELS J.KBLJAN, Smederij den Burg Groenten- en Fruithandel Steenenplaats. A. v. d= VSS. Tot en met 26 September a.s, te Oudesehüd in lossing het schip „C'est toujours possible" Nieuwe zakken. Vandaag en morgen te Oudeschild in lossing het schip „Onderneming" met prima fijn turfstrooisei. MARKTBERICHTEN deze kwestie; zij hebben althans reeds voor eenige jaren het polderbestuur ver zocht de mogelijkheid te willen onderzoe ken van een bescherming van de vogel stand, door een deel van de polder niet! te ontwateren. Het is nog maar kort geleden, dat bur gemeester Oort en de heer J.Eelman, dijk- graat van Waalenburg, deze aangelegen heid nader onder het oog hebben gezien. Men had daarmee speciaal het oog op het "lage land tusschen de Motweg en Tie Westenboersweg, plm. 40 tot 50 H. Ai. groot, dat bij bemaling van de polder de vogels een goede verblijfplaats zou blij ven bieden. Eenige tijd later is deze aangelegenheid onder leiding van burgemeester Oort, in een gecombineerde vergadering van ge meente- en polderbestuur, de heer J.Drij ver, als secr. van „Vogelbescherming" en „Natuurmonumenten" en landeigenaars ten gemeentehuize besproken. Uitvoerig werd over de a.s. bemaling en derzelver gevolgen voor de vogelbevolking van gedachten gewisseld. De algemeene in druk was, dat zoowel het polderbestuur als de landeigenaren wel geneigd zijn hun medewerking te verleenen om Waal- en-burgs vogelstand te sparen zooveel als mogelijk is. We vermoeden, dat de Vereen, tot Be houd van Natuurmonumenten in de buul zal tasten en met eenige perceelen in Waalenburg haar bezit zal uitbreideruHet bleek evenwel moeilijk nu reeds met grondprijzen voor de dag te komen. We hopen, dat deze geen onoverkomenlijke moeilijkheden zullen opleveren, opdat Waalenburg ook in de toekomst moge zijn en blijven Texels vogeldorado, een „wonderwereld", zooals Dr. Raven schrijft, een vogelland in de rijkste zin van het woord. Dansclub—„T exel". Men deelt ons mee, dat zich voor de danslessen, te geven in hotel „Texel"1 plm. 40 deelnemers (sters) hebben aan gemeld. „De Wandelaar." Het mag er weer zijn, het Sept.-num mer van „De Wandelaar", een onzer mooiste maandbladen op het gebied der natuurstudie, folklore, toerisme, etc. Rijk aan interessante artikelen en telkens met een schat van fraaie foto's is het een lust, ook van dit nummer ernstig kennis te nemen. Nico Tinbergen schrijft er in over „Onze Meeuwen", A.D.Bruin over Paddenstoelenvergiftiging, de rubriek „Van en voor de lezers" over de Kruis- bekkentrek, enz. Voor de liefhebber 'n prachttijdschrift. Abonn. prijs f7.50 fr. p.p. per jaar. Giften voor het Witte Kruis. N.N., den Hoorn, f 2. Damclub O.K.K. Onze damclub vangt Vrijdag haar speel seizoen aan. Nieuwe leden worden dan te vens gaarne ingeschreven. Ernstig met een mes gestoken. Toen Zondagavond te half elf twee dijkwerkers, verblijf houdende in de keet van Scholten, nabij Oudeschild, het café van de heer H. aan de Schilderweg ver lieten, kwam een hunner, A. H. T. geliee-; ten, tot de ontdekking dat zijn rechter schouder bloedde. Wie beschrijft zijn ontsteltenis, toen bleek, dat hij op die plaats met een knipmes gestoken was. Zijn kameraad trok het mes uit de wond en beiden vervolgden hun weg naar Oude schild, waar T. in de keet voorloopig ver bonden werd. De heer Hoogerheide, met het feit in kennis gesteld, verwittigde hiervan de heeren Qoënga ën van Twuij- ver te den Burg, die zich onmiddellijk naar de keet begaven, waar T. verhoord werd. Het bebloede mes en een bebloed kleedingstuk werden in beslag genomen, evenals T.'s overjas. T. werd per auto naar dokter Boswijk gebracht, die een diepe steekwonde con stateerde en T. verbond. Was het mes meer naar de hals geplaatst, de slagader zou geraakt zijn. Bij onderzoek bleek, dat T. gestoken; was door H. W., in een bloembollenbe- drijt bij de Koog werkzaam. T. meende slechts een klap te hebben gehad en be merkte pas, na een paar honderd meter geloopen te hebben, gestoken te zijn. De dader werd dezelfde nacht nog door de politie, inmiddels met de heer Jellema versterkt, van zijn bed gelicht en onmid dellijk door de burgemeester ten ge meentehuize verhoord. Maandag is hij naar Alkmaar overgebracht. W. moet onder invloed van drank ge handeld hebben. Hij had ook H. bedreigd en moet T. zonder eenige aanleiding een steek hebben toegebracht. Texelsch Museum: 2500 bezoekers. We kunnen nog meedeelen, dat Texelsch Museum in het afgeloopen seizoen door plm. 2500 personen is bezocht. In menig opzicht is het museum intusschen uitge breid, in het biezonder de afdeelijng schel pen, door vriendelijke hulp van belang stellende bezoekers. In de a.s. winter! zal een aantal vogels worden opgezet, terwijl eenige exemplaren zullen worden geruild. OOST. Visscherij. De visscherij alhier wordt thans weer zeer verschillend uitgeoefend. De een vischt met fuiken en de ander met de kuil op paling, terwijl weer anderen de bot- visscherij op verschillende wijze uitoefe nen. Twee visschers van hier hebben de geheele zomer door alikruiken gevischt. Het ruwe weer wan de laatste tijd maakt het de visschers echter zeer moeilijk, zoo dat de uitkomsten dan ook niet bevredi gend zijn. Hevige wind en hooge zeeën. Beurtschipper P.A.v.d.Vis, alhier, va rende op Harlingen zag zich Zaterdag bij zijn terugkeer van Harlingen, genood zaakt achter Oost een goede ree te zoe ken. De hevige wind en hooge zeeën op Texelstroom maakten het hem onmogelijk om de haven van Oudeschild te bereiken] DE WAAL. Zakennieuws. De zaak van wijlen de heer A. de Waard, metselaar alhier, werd overgedaan aan de heer 1. Voigt, te Amsterdam. OUDESCHILD. Het oosterlijke havenhoofd geramd. Zaterdagmiddag heeft het s.s. „Texel stroom" van de heer D.Mets, tenge volge van het stormachtige weer averij opgeloopen aan 't oostelijke havenhoofd. De „Texelstroom" kwam van den Helder. Tengevolge van de harde zuidelijke wind' stond er voor haven een hooge zee. Door een paar z.g. „verkeerde zeeën" kwam 't schip met de voorsteven in het haven hoofd terecht; het raakte er dwars tegem op. De kop van het havenhoofd staat er nu scheef voor. Een der opvarenden van de „Texelstroom", de heer W.(Knij per, kreeg een slag van het stuurrad tegen zijn hoofd, gelukkig niet ernstig, maar 't kreeg toch een bloedende wond. Buitengaats is het ook wel niet lekker geweest, want er kwamen twee zeesleep booten binnen, met elk twee groote lich ters met hout geladen op sleeptouw. Op de ree gingen ze voor anker. De eerste najaarsstorm. Zaterdagmiddag zijn te Nieuwediep noodseinen opgevangen van het Grieksche stoomschip Dimitris. De reddingsboot Do- rus Rijkers en de sleepboot Drente van de reederij Wijsmuller vertrokken onmid dellijk ter assistentie. Later werd gemeld, dat, toen beide schepen buitengaats wa ren, het stoomschip de noodseinen had neergehaald en op eigen kracht de reis voortzette. De reddingboot Doris Rijkers liep in verband met de storm en het getij te Terschelling binnen. De sleepboot Drente bleet buitengaats. N.Roti Crt Optreden Max Nabarro. Zondag treedt hier in de „Zeven Pro vinciën" de. bekende humorist Max Na barro op. Zie voor nadere biezonderheden de adv. in dit nummer. OOSTEREND. Auto van het goede pad af. Tusschen Oosterend en de Waal raakte gistermorgen de luxe auto van de heer L. K. alhier, in de sloot. Met behulp van) een takel van de heer Dros werd het verdwaalde schaap op het droge gebracht. Er werd slechts eenige materieele schade opgeloopen. Weer een geringde vogel gevonden. We kwamen in het bezit van een ring, thans gemerkt P. SKOVGAARD-D-Vi- borg, Danmark-S952; een meeuw, naar men ons meedeelt aangetroffen bij Oosterend, had die om een poot. We! hebben het natuurhist. museum te Lei den hiermee in kennis gesteld. Losloopen van rammen. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het volgens het bepaalde in de Vee verordening voor de gemeente Texel ver boden is rammen in de weilde te laten pende, vastgemaakt aan een genoegzaami Het verbod is niet van toepassing ten. aanzien van rammen, in de weide loo- pen, vastgemaakt aan een genoegzaam sterke lijn of ketting, welke stevig beves tigd is aan een spil, paal of boom, zoo danig, dat de dieren zich niet kunnen losrukken en hun het springen over ter reinafscheidingen belet wordt, en mifs voorzien van tenminste één span, beves tigd aan twee pooten. In buitengewone gevallen kan door Burgemeester en Wethouders van het vo renstaande voorwaardelijk opheffing wor den verleend. De ontheffing wordt niet verleend, wanneer de weide, waarop de rammen zullen verblijven, naar het oor deel van Burgemeester en Wethouders niet voldoende is afgeheind. Texel, 22 September 1930. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Hoorn, S uur, Ds. Van 't Hooft. Oosterend, vm half 11 Ds. Groenenberg. Oudeschild, 3 uur, Ds. Plug. Waal, 10 uur, Ds. Van 't Hooft. H. Doop. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vtn. 10 uur ds. J. C. Dagevos van Ouderkerk a d. Amstel. nm. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. half 10 ds. Buskes nm. half 3 dezelfae. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, den Burg. 10 uur ds. Vis Avondmaal. Alkmaar, 19 Sept. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 4080 H.L. De prijzen waren per 100 K.O. Tarwe 5.50 a 10,00 Haver 5,70 a 8.00 Gerst chevalier 5.50 a 6,25 Eierveiling, Hollands Noorderkwartier alkmaar 20 Sept. Kipeieren Aanvoer 120.000 56/58 K.G 0.- a 0,— d lQ0 k 58/60 K.G. 7,30 k f 7.50 dc |,KU,llks 60 62 7 40 k 7,70 62/64 7,50 a 7,90 i ruin 7,50 a 8,10 Kleine eieren 4,10 a 6.20 bendeieren. Aanvoer 21000. 5.00 a 5.40 Eterveiling Texel, 22 Sept. Aangevoerd werden partijen, 70512 stuk Kipeieren 58-62 7,00 7,60 62-66 7,30 7,90 66-70 7,70 8,30 Kleine eieren 4,30 6,20 ït: eendeieren f 4,80 a 0,- fSTexel, 22 Sept. 1930. 2"4 koeien 24C,- a 300,- ||5 vette kalveren 0,a o 5 nuchtere kalveren 12, a 20, "40 Schapen 32, a 40 58 Rammen 35, - a 100.- 152 Lammeren 24,a 29,— 23 biggen 18.- a 24. 59 korven oude kippen 0,70 a 1,20 PJL* PREDIKBEURTEN. HERV. OEMEENTE. Zondag 28 September. Burg, 10 uur, de heer J. v. Noort cand. tot de H D. Cocksdorp, 10,30 uur, Ds. Plug. Maandcollecte. is een ellendige kwaal. En toch gemakkelijk te genezen met behulp van Foster's Maagpillen, het ideale laxeermiddel. f 0.65 per flacon in alle apo theken en drogistzaken. A GEBOREN: MARIA dochter van M. BAKKER- Kuip C BAKKER. „St. Anna" n.b. den Hoorn. 19 Sept '30. GEBOREN: IJMKJE dochter van A BOSJE- Nauta en K. BOSJE. Eierland, 23 Sept. 1930. Eenige kennisgeving. Heden overleed door een noodlottig ongeval onze jongste broeder LEENDERT DIRK QUARTEL in den oudeidom van 24 jaar te Piers- hil, lloekschewaard. Namens de familie, GEBR. QUARTEL. de Cocksdorp, 21 Sept. 1930. afd. Texel. op Vrijdagavond 8 uur in café den Burg. HET BESTUUR. Leert spreken en correspondeeren met uw buitenlandsche kameraden. Bij voldoende deelname te leiden door M. J. Oele. Cursusgeld f 8,Duur 30 lessen. Aangifte bij den heer J. Beumkes. TE KOOP AANGEBODEN: een in goeden staat zijnde Wed. A. DE WAARD, de Waal. tegen 1 Nov. omtrek Koog of Burg. W. v. d. WAL, „Calluna" dc Koog. Aan hetzelfde adres te koop opent Vrijdag a.s. haar speelseizoen 1930- 1931. Zij, die nog lid wenschen te worden melden zicli als nog aan. HET BESTUUR. Gemar. haring per fl 18 stuks f 1,10 Nieuwe maatjesharing 7 ct. p. stuk Itmiaakharing 5 ct p. stuk Prima zoute visch vanaf 25 ct. p. pond per 5 pond f 1,10. Beleefd aanbevelend. Het Bestuur der Zuivelfabriek „de On derneming" wensclit bij inschrijving le ver koopen de restanten in het tijdvak van 4 October 1930 tot 30 September 1931. Biljetten op zegel worden ingewacht vóór of op Dinsdag 30 Sépt a.s. 's avonds 7 uur bij de directeur IJ. LAP a d. Hoorn Gunning voorbehouden. Voor het leveren van houden wij ons beleefd aanbevolen. Ze worden door ons geplaatst, zooals het be hoort. Aanbevelend, Heden 2 p. fijne handperen 25 ct. Heerlijke zoete druiven 45 ct. p. p. enz. enz. Beleefd aanbevelend, Texel, 23 Sept. 1930. Texel, 23 Sept. 1930. :y

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 3