advertëntTèn Ingezonden VOOR DE VROUW. Uitvoering „Texelsch Fanfare". Texelsch Fanfare zal in hotel Texel een uitvoering geven op Vrijdag 21 en Zaterdag 22 November. De cursussen „Pluimveeteelt" en „Bemestingsleer" gaan niet door. Voor de cursussen „Pluimveeteelt" en Bemestingsleer" hebben zich bedroefd weinig personen opgegeven, zoodat ze niet kunnen doorgaan. Waarom nu toch Wie meent, dat hij het tegenwoor dig zonder theorie kan stellen, brengt het in de practijk wis en zeker niet zoo ver als wie daar verstandiger over denkt. Cursussen Volksonderwijs. In een advertentie in dit nummer kon digt „Volksonderwijs" een reeks cursus sen aan. Vermoedelijk worden de lessen in handenarbeid gegeven door mevr. Jou- wersma, boekbinden door de 'heer Kru- ger, boekhouden-vervolgcursus door de heer Boonstoppel, voor beginnelingen- boekhouden door de heer Kriek. Voor de talen wordt nader bekendgemaakt.. We wijzen er op, dat na Maandag geen leerlingen meer worden ingeschreven. Afd. Texel van het Roode Kruis. De vergadering van de afd. Texel van het Roode Kruis, gisteravond in café den Burg belegd, trok in het geheel geen be langstelling, zoodat het bestuur weer on- verrichterzake naar huis kuierde. Is er voor een afd. van 't Roode Kruis op Texel naast die van Witte Kruis en Wijkverpleging nog wel plaats Plechtige Uitvaart Pastoor De Jong. Onder groote belangstelling is gister morgen te den Helder ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de zeereerw. heer B. F. de Jong, pastoor aldaar. Vele geestelijken, ook van Texel, waren er bij tegenwoordig. De lijkrede werd uit gesproken door aalmoezenier Alink, de H. Mis werd opgedragen door de deken van Schagen Guilonard. Het zangkoor zong onder leiding van de heer A.J. Leewens. Het was een diep ontroerende plechtigheid. Huldiging J. Bakker D.Pz, Ter gelegenheid van zijn ve.'bek naar elders is de heer J. Bakker D,Pz.gisteren avond in café „den Burg" als secr. van de Coöp. P.T.V. „Texel" in intieme kring gehuldigd. De heer S. Dijt, voorz., sprak hem hartelijk toe en bracht hein dank voor de vele dien-ten, de P.T.V. be wezen. Als stoffelijk blijk van waardee ring werd de heer Bakker een vulpenhou der aangeboden. O Advertenties voor het volgend num- mer kunnen NIET LATER worden® ingezonden dan 4 uur n.m., daags gj vóór de verschijning. Te den Eü O Burg hebben we voor het plaatsen [g van adv. geen tusschenpersonen. De Smithsonian Institute te New- York heeft het vorige jaar twee zijner Canadeesche medewerkers uitgezonden naar Zuid-Amerika, om zeldzame planten en bloemen te verzamelen. Op die reis ontdekten zij de eerste „Non's Hoofd" orchidee. Een rijke verzamelaar betaalde voor de plant niet minder dan 360 dui zend gulden. De beide onderzoekers zijn kortgeleden weer naar Z.-Amerika vertrokken, ten einde te trachten de zeldzaamste orchidee ter wereld, de „Tijgerkop" te vinden. De eenige biezonderheid welke hun ten aan zien van deze bloem verstrekt werd, is de mededeeling van'n Engelsch ing., die beweert de bloem gezien te hebben, toen hij een smal pad hakte door de oerwou den van Zuid-Amerika. Een zekere Mrs. Anna Vanslike her dacht haar 70ste verjaardag op origineele wijze door op deze dag van de Venice- Pier te Santa Monica in Californië, waar zij woonachtig is, naar de vuurtoren te zwemmen ,een afstand van twintig mijlen, waarover de krasse zwemster 12 uur en 10 minuten deed. Een man uit Acton, die gedagvaard was wegens niet betaling van belastingen, zeide: „Drie maanden is er bij mij inge broken en voor een waarde van f 3000 aan geld en goed gestolen. Ik heb zeven tien kinderen van wie er negen werkloos zijn en de anderen nog schoolgaan". De man kreeg uitstel. De Amerikaansche boksbond heeft Max Schmeling officieel als wereldkam pioen zwaargewicht erkend en tevens Young Stribling en Primo Carners ge noemd als de meest in aanmerking ko mende uitdagers. Van Sharkey wordt voorloopig niet gesproken. Vragen, deze rubriek betreftende, kun nen gezonden worden aan de Redactie. DE NAJAARSMODE. Het is nog wat vroeg om veel van de najaarsmode te kunnen vertellen. Het laat zich aanzien, dat het najaar zal trach ten goed te maken, wat de zomer ons te kort heeft gedaan. De dunne japonnie tjes, welke velen van ons noodeloos voor de zomer hebben gemaakt, zullen ons voorloopig nog goed te pas komen. Mis schien echter komen er wel gauw wat koele avonden en dan is een najaarsman tel een onmisbaar bezit. In de October- Weldon staan er eenige afgebeeld, som mige met, andere zonder pellerine, enkele rechte en eenige klokkende modellen; alle zijn ze met bont gegarneerd, wat er dus op wijst, dat bont weer veel gezien zal worden. De kragen zijn vaak aan de binnen- en buitenzijden van bont of in shawlvorm geknipt. In de manchetten ziet men, zooals we reeds schreven, veel va riatie, maar alle zijn ze breed. De eenvou dige mantels leenen zich goed om van tweed te worden gemaakt. Voor de meer gekleede is het aan te bevelen laken of veloursstof te nemen. De kleuren wisse len af van zwart, verschillende tinten bruin naar blauw, terwijl tweed natuur lijk in alle fantasiekleuren gedragen' wordt. De lengte van de mantels en dagja ponnen is ongeveer tot 10 c.M. onder de knieën. In de October-Weldon wordt van de gratis patronen van een lange winterman tel, een dagjapon en een avondjapon een duidelijke beschrijving gegeven. TWIJFEL IS UH GESLOTEN! i!i!ll@:il!ll Een advertentie in de Texelsche IIIIII9IIIIII Courant wordt door HEEL iljiii©iliili TEXEL gelezen. Dat staat vast als een paal Huis aan huis leest men de Texelsche Cou- ©lllill rant. DIT IS UW WAARBORG, ©illlll Oplaag ruim 2300 exemplaren. Nuttige wenken. Bloemen en planten in kamer en tuin. Er moeten nu voorbereidingen gemaakt worden voor de winter. Zij, die in het voorjaar hun Azalia's buiten uitge- plant hebben, moeten deze nu weer in potten zetten. Voorloopig houdt men ze overdag nog buiten doch 's avonds wor den ze naar binnen gebracht. Natuurlijk geeft men de planten af en toe water, daar ze van veel vocht houden. Zoodra de nachtvorsten komen, brengt men ze voorgoed naar binnen, doch in een koel vertrek, waarvan de temperatuur niethoo- ger is dan 4550 gr. F. In deze tempera tuur houdt men de planten tot men ze in bloei wil hebben; dan moeten ze in een hoogere temperatuur van b.v. 70 gr. F. De Aronskelken moeten eveneens uit volle grond genomen en weer in pot- VOOR EEN KWARTJE llllilll!ll!lllll!llll!llllll!ll!llliilllllllllll!llll per maand zijt ge abonhee op de Texelsche Courant. (Buiten den Burg met verhooging der verzend- kosten). ten worden gezet. Deze planten geeft men dan niet te veel water; het is beter dat ze eerst even rusten om daarna nieuwe krachten te ontwikkelen. Ze moeten direct ook niet te warm staan. In November kan men ze dan in een warmer vertrek bren gen, waar spoedig de groei weer begijit en de bloemen zich vertoonen. De overige planten in de kamer wor den alle goed schoongemaakt, inzonder heid de Palmen die een goede beurt moeten hebben. Er mag geen enkel blad luisje meer in de bladen of in de oksels ot op de stelen aanwezig zijn, want zoo dra in de kamers de kachels weer bran den, .krijgen we er een droge temperatuur en dat is precies wat de bladluisjes graag hebben; in dat geval zullen ze danook overvloedig voorttelen. Het verdient daar om aanbeveling de palmen één keer per dag te besproeien. o— Op verzoek deelen wij mee, dat fijnge stampte eierdoppen een uitstekend reini gingsmiddel zijn voor flesschen en karaf fen. Met een beetje koud water vermengd doet men de gestampte eierschalen in de flesch, schudt flink en spoelt na' met schoon water. UIT DE OUDE DOOS. Vóór veertig jaar. Veertig jaar geleden werden aan Texels kust reeds boringen gedaan mer oog op eventueele drooglegging van de Zuiderzee. o De landbouwtentoonstelling van 1890 gat een batig saldo van f 36.94Vs. Veertig jaar geleden werd te de Cocks- dorp onder leiding van de heer J.deJong de rederijkerskamer „Met z'n allen zijn we een" opgericht. o In de herfst van 1890 werd de bouw- boeren op Texel door muizen groote schade berokkend. VOOR DE JEUGD. BESTE KINDEREN. Hier volgt het tweede viertal raadsels., jullie weten nog wel, wat we afgesproken hebben Heelemaal dus geen raadsel-op lossingen inzenden voorloopig, maar wachten tot er twaalf raadsels in de krant hebben gestaan. 5. Op welke kant liggen de meeste kinderen, wanmeer ze slapen 6. je neemt me iedere dag, als je wilt, ieen paar maal waar, wanneer je bij de zee bent. Wanneer je mijn naam omkeert, lees je nog hetzelfde. Hoe zit dat 7. Nu moet je raden naar de naam van een groot land. Eerste lettergreep: een geldstuk; tweede lettergreep: was je dat maar '8., Tenslotte moet je eens een woord bedenken, dat „compleet" beduidt. Het bestaat uit twee lettergrepen, de eepe is het tegenovergestelde van de andere.; n - Nu niet zuchten, hoor, al zijn deze raadsels wat moeilijker dan die van de vorige keer. Vader en moeder mogen wel even meehelpen, als het heusch niet an ders kan. Veel genoegen er mee, hartelijk gegroet van jullie OOM KO. Verzoeke opname van het volgende, onteend aan het orgaan van de Liberale Staatspartij, „de Vrijheidsbond" ABONNEE. Over de Vlootwet. ONS STANDPUNT. In Mei van dit jaar is door de Regee ring een wetsontwerp ingediend tot ver hooging van uitgaven voor aanbouw v. schepen en vaartuigen met f770.000 Blij kens de toelichting is het de bedoelijng om van dit bedrag f250.000 te besteden als eerste termijn voor een kruiser, bestemd voor de scheepsmacht in Ned. O. Indië, welke kruiser totaal 12,5 miljoen gld. zal kosten. Hei overige bedrag van f 520.000 is noodig als eerste termijn voor een flot tieljevaartuig, dat blijvend in W. Indi,ë gestation|neerd zal worden. In totaal zui len de uitgaven voor de aanbouw van dit vaartuig 2,5 miljoen gulden bedragen. Tegen dit wetsontwerp is door de S.,D. A.P. een volkspetitionnement op touw gezet. Om daarop zooveel mogelijk hand- teekeningen te krijgen, wordt echter een voorstelling van zaken gegeven, die zoo eenzijdig en onjuist is, als men zelfs van voorstanders van éénzijdige ontwapening niet had kunnen verwachten. Als het de bedoeling van de S.D.A.P. is, om met dit petiitijonjiement aan te too- nen, hoe gemakkelijk het is, om met een zijdige en onjuiste voorlichting zooveel mogelijk handteekeningen te verzamelen van menschen, die van het wetsontwerp zelf en de gewisselde stukken natuurlijk geen kennis genomen hebben, dan acht ik dit thans reeds zeer geslaagd. Dit wetsontwerp stelt voor twee sche pen te bouwen, één als reserve voor onze kruisers in O.-Indië, die vaak wegens onderhouden reparatiën lange tijd aan de dienst zijn onttrokken, en één om te stationneeren in W. Indië, waar mede met het oog op hetgeen het vorig jaar op Curasao is geschied de aanwezigheid van een oorlogsschip gewenscht wordt ge acht. Dit wetsontwerp vraagt de goedkeu ring van onze Staten-Qeneraal voor een uitgave van f770.000 als eerste termijn, voor twee schepen, waarvoor de kosten, van aanbouw verre blijven beneden de bedragen, die tot nu toe daarvoor op de begrooting jaarlijks beschikbaar werden gesteld. De vlootwet van 1923 eischte de goed keuring voor uitgaven, die voor een lan ge reeks van jaren een zeer groote druk op ons budget zou hebben gelegd. Het beste bewijs voor het groote on derscheid in financieele gevolgen tusschen hetgeen thans wordt voorgesteld en de vlootwet, is wel, dat min. De Geer, die in 1923 als Minister van Financiën is afgetreden, omdat hij toen de uitgave voor de vlootwet onverantwoord achtte, thans als Minister ran Financiën in dit Kabinet mede de verantwoordelijkheid voor dit wetsontwerp draagt. Over het wetsontwerp zelf wil ik niet mijn meening uitspreken, omdat de beoor deeling daarvan dient te worden overge laten aan onze Tweede- en Eerste-Ka- merfractie, maar ook zij zullen d,t na tuurlijk bezien vanuit het standpunt, dat wij binnen de grenzen van de financieele mogelijkheden bereid zijn mee 'te werken aan de verdediging van de onafhankelijk heid van ons gebied in Nederland zoo wel als in Ned. O. Indië en in W. Indjë en aan de vervulling van de verplichtingen voortvloeiende uit het lidmaatschap van de Volkenbond. D. FOCK. WEES TEVREDEN. Regen, storm en storm en regen Is 't menu van elke dag. En je komt geen mensch meer tegen Met een echt gemeende lach. 't Is klagen, zuchten, allenvege, Ieder brengt zijn narigheid. Mensch, mensch, mensch, 't is verlegen Altijd maar weer nattigheid. En men denkt, dat door dat kiagen, Door dat jamm'ren en gepruil 't Zonnetje wel weer op komt dagen, Zooveel dagen nu reeds schuil. Beste brave boeren, burgers Uit ons land van mest en mist: 't Is nu immers toch de herfstmaand, 'k Daéht, dat ieder dat wel wist. Als het regent: steek je spuit op, Trek een extra jassie an, Maar blijf toch niet altijd klagen. Daar wordt het niet beter van. Wees tevreden met wat neervalt Op je jas of op je hoed. Beter dat natuur het neerzendt, Dan dat spreeuw of musch het doet. Oosterend, 25 September 1930. HUIB DE RIJMELAAR. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten Raadhuize) een sleutel en twee honiden. BURGERLIJKE STAND DEK GEMEENTE TEXEL van 24 tot cn met 27 Sept. 1930. GEBOREN: Jan, z.v. Pieter Kaan en An na Malinak; Biem, z.v. Cornelis Trap en Marretje Vlaming. OVERLEDEN: Hendrikje Zegel, 80 jaar, geh. met Jan Blom. Hiermede vervullen wij den treu- rigen plicht, U mede te deelen, dat te Den Haag plotseling is over leden, onze innig geliefde Man en Vader, Behuwd- en Grootvader PIETER ZEYLEMAKER, in den ouderdom van 68 jaar. Zijn diepbedroefde Weduwe, Kinderen en Kleinkinderen. M. Zeylemaker-v.d. Kloot M. N. Zeylemaker. C. W. Zeylemaker-Kalis. K. Kalis. T. J. Kalis-Zeylemaker. N. v. Egmond'. D. v. Egmond-Zeylemaker. en Kleinkinderen. De Cocksdorp. 25 September 19.30. De teraardebestelling heeft plaats Maandag 29 Sept. n.m. 2 uur. Heden overleed plotesilng onze beste Zwager, de heer P. ZEYLEMAKER, echtgenoot van M.v.d. Kloot in den ouderdom van 68 jaar. Namens de familie, Wed. K. v. d. KLOOT. Cocksdorp, 25 Sept. '30.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 6