Texelsche Courant van Zaterdag 4 Oct. 1930, TWEEDE BLAD -TA Wegen voorheen en thans Huiduitslag Texelsche Berichten Ingezonden 3333 Levenswijsheid. 3333 g] Gebruik uw kracht: zij zal ver- 3 rg meeren EB gj Misbruik uw krachtze gaat teleur 3 ?§j De maat betrachten is regeeren 3 3 Gebrek aan wilskracht wille- 3 pgq keur 3 Vele menschen hebben mond's 3 3 Om anders werk te laken, 3 3 Maar weinig hebben hands genoeg 3 3 Om beter's daar te maken. 3 3 Een blijde blik is zonneschijn, 3 3 Die soms het donkerst hart doet 3 [g gloeien 3 3 Wil toch, waar zooveel tranen 3 jg vloeien 3 3 Niet zuinig op een glimlach zijn. 3 3333333333 3333333333 door IN. VAN DER PIJL. IV. Aard van het gesteente. Het gesteente, dat men te Lessines ex ploiteert, om te gebruiken bij werken als plaveisel, steenslag, enz., is een erup tief gesteente, omhoog gestegen uit de diepten van de aardschors, op een zeer lang geleden geologisch tijdstip. (Het is kwartsbevattend Diorietporfier Het moet uit het binnenste der aarde half vloeibaar omhoog gekomen zijn bij een temperatuur, zoo hoog, dat het nog niet stolde. Door afkoeling is het magma, dat eerst gloeiend en half vloeibaar was, langza merhand vast geworden, mede door de sterke druk in de eerste plaats van de atmosfeer, en verder ook waarschijnlijk van het zeewater. Daardoor is ontstaan een kristallijn gesteente, waarin verschil lende kristallen van veldspaat en kwarts te zien zijn in een blauw grijs-groene massa. Deze porfierische bouw bepaalt voor namelijk het uiterlijk karakter van het gesteente en het wordt daarom danook meestal porfier genoemd. Wat de hard heid betreft is de porfier van Lessines de beste, ze wordt danook overal gelijk gesteld met de porfier van Quenast. Frankrijk, Engeland, België en Nederland maken er danook wel gebruik van en in steeds toenemende mate. Aard van de ligging Te Lessines is het porfiersche massief overal in zijn geheele thans bekende uit gestrektheid bedekt door gronden uit 't tertiaire tijdvak, waarvan de dikte sterk varieert. Het is inderdaad merkwaardig, dat het gesteente op die plaatsen het best bewaard is gebleven, waar het bedekt is met een ondoordringbare mantel van klei. Wanneer men het met groote kosten heeft ontdaan van de losse gronden, draagt de oppervlakte overal duidelijke sporen van de hevig werkende krachten, die de boven lagen hebben doen verweeren. In ide diepte der massa vindt men overal onre gelmatige kromme spleten, vermoedelijk ontstaan door de voortgaande afkoeling der massa; ze liepen oorspronkelijk con centrisch met de oppervlakte, die ze dus niet sneed. Deze spleten worden soms uekruist door andere inkrimpingsspleten, waardoor de massa verdeeld is in vierhoe kige prisma's, zoodat een zuilenbouw ontstaat, gelijk aan die, welke karakteris tiek is voor basalt. Op verschillen/de plaatsen in dezelfde groeve vindt men plaatselijk veranderingen in het gesteente die wijzen op stroomingen in de gloeiende massa, toen ze zich uitstortte. Hiterdoor ondervindt men groote moeilijkheden om de steen te winnen. Met de diepte ver dwijnen deze spleten meer en meer. De tegenwoordige groeven zijn hoog stens 100 M. beneden de begane grond. Ongetwijfeld gaat het gesteente veel die per, doch bij dieper werken stuit men op grooter moeilijkheden met het losmaken (laten springen) en omhoog halen van net gesteente. Hoe men de steen wint, vertellen we een volgende 'keer. 3333333333 3333333333 1 BRIEVEN VAN TEXELAARS IN DEN VREEMDE. §333333333 1* 3333333333 Brief van J. de Jager. II. Langoan (Celebes), 1 Aug. '30. De loonen. Er wordt vaak beweerd, dat de loonen in Ned.-Indië zoo belachelijk laag zijn, maar in verband met de levensbehoeften zijn ze niet laag, en daar mogen we toch ook wel rekening mee houden. Wij heb ben b.v. een kokkie, die f 25 per maand verdient. Op Java zijn de loonen over 't algemeen lager. Deze kokkie heeft voor voeding en kleeding noodig per maand f10. De rest kan ze overhouden. Nu heeft de Inlander geen zin voor sparen, maar toch zijn er natuurlijk enkelen, die een gunstige uitzondering op de regel maken. Deze kokkie spaarde in anderhalf jaar tijd (wij bewaarden het geld voor Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep en doe er dan wat Purol op, en bij jeukende of vocht-af- scheidende uitslag en eczema bovendien nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. 3 haar) bijna f300. Welke dienstbode in Holland kan dat? Dat de Inlander over het algemeen niet spaart en alles dadelijk uitgeeft 'of groote schulden maakt, is niet de schuld van het Gouvernement. Dat de Poenale Sanctie hier nog bestaat, ligt niet aan het Gouvernement, maar in de aard van de Inlander. Wanneer de Inlan der niet aan wetten gebonden is, dan zouden ze te allen tijde de lust in zich voelen opkomen er maar eens uit te gaan, De Hollandsche werkman heeft wel zoo veel eergevoel, dat hij zijn baas niet tij dens drukke werkzaamheden verlaat, maar zoo is de mentaliteit van de Inlander! niet. Geef hem f 10 in de zak, en hij loopt met alle graagte uit het werk, en komt weer terug, als hij niets meer heeft. Het zijn feitelijk allemaal groote kinderen, en als zoodanig moet je hen steeds be handelen. Hiermee wil ik niet beweren, dat er onder de meer ontwikkelden niet veel flinke menschen zijn, integendeel, maar we hebben het nu over de werklieden onder de Inlanders. Ik tel onder mijn kennissen zeer veel inlanders, met wie 't een genoegen is om te gaan. Hoogstaande en ontwikkelde menschen zijn het, maar daaruit bestaat het geheele volk met., Op Java b.v. zijn nog meer dan 90 pet. an- alphabeten, menschen, die dus lezen noch schrijven kunnen, en onder de overigen vindt men ontwikkelde luidjes, maar toch zijn er daar weer zoovelen bij, die hun kennis ver overschatten, en meenen, dat ze daarmee al dadelijk dat miljoenen rijk kunnen besturen. Hoeveel Inlandsohe on dernemingen zijn hier in de Oost? Zeer weinig of geen enkele. Laten de Europeanen er uit trekken en de armoede zal het land binnenkomen. De Inlanders zijn nu nog niet zoo ver dat ze een onderneming van de grond at kunnen opbouwen. Ze willen dadelijk re sultaat. Ze zetten niet door, en kunnen geen tegenslag verdragen. Zet een Inlan der aan het Hoofd van de school, geef een Inlander een andere leidende positie, en in de meeste gevallen zal het een, fiasco blijken te zijn. In deze betrekkelijk- korte tijd heb ik al zoovelen zien vallen, en dat zijn dan toch de beste onder de Inlanders. De Inlandsche hoofden. Wie mocht denken, dat de Inlandsche hoofden zoo liefdevol zijn voor hun ras- genooten, heeft het mis. Ik zit hier mild- den in de Inlandsche wereld. Ik kan me dagelijks van het tegendeel overtuigen. Zoo ongeveer de laagste Inlandsche bestuursambtenaren zijn de z.g. Hoekoem. Toea's. Ze voelen zich mijlen ver boven hun broeders verheven. Ik heb gezien, dat 's morgens om 8 uur iemand bij de Hoekoem Toea verscheen om deze te spreken. De Hoekoem Toea was thuis en bleet thuis aan zijn werk. Om 1 uur, dus na 5 uur wachten, mocht da man binnenkomen. Deze man had '11 wan deling van 2 uur achter de rug, wat mijn Inlandsche onderwijzeres me zelf vertelde. Een hoekoem besar, „districtshoofd", het zijn menschen knielen, voor ze zijn stoep betraden, en als mijnheer niet in z'n hum' was, werden ze op de grofste wijze uit gejouwd en verwijderd. Dit laatste ge beurde nog een 20 jaar geleden en is nu, al veel beter. Een kind van mijn school, dat een beetje ondeugend was geweest kreeg van de vader straf, tenslotte werd de strafoefening opgeheven en het kind was toen verplicht, de voetzool van de vader te kussen. Ik wil hier van af stap pen, om u eenige biezonderheden te ver tellen over de verkiezingen hier. (Wordt vervolgd.) 3 3 Jachttijd. Uitslag aanbesteding. Door B.enW. werd aanbesteed de leve ring van brandstoffen, voor het raadhuis en de openbare scholen in deze gemeente. We geven hier de uitslag. beteekent: gegund.) Raadhuis: Vos 1416; Wuis f448; Bruin f430,90; Rab f413.80*. O.L. scholen den Burg, de Koog en de Waal: Vos f566.75*; Wuis f604; Brum f600; Rab 1582.47. x O.L. scholen den Hoorn, Oosterend en Oudeschild: Vos f 483.50*; Wuis f 517; Brum 1534.65; Rab f499.40. O.L. school de Cocksdorp: Vos f 223.75*; Wuis f 246; Brum f256.45; Rab f 231. O.L. scholen M.-Eierland, Z.-Eierl. en Oost: Vos f 437.68*; Wuis f473; Bruin 1481.55; Rab f454.50. Zeevaartschool Vos f365.40; Wuis f393; Bruin f381; Rab f357.45*. Mulo-school: Vos f 204.40*; Wuis f 236; Bruin f219.95; Rab f205. Rijverceniging "Texel." Donderdagavond vergaderde Rijvereem- ging „Texel" in „de Zwaan", waar 12 leden van hun belangstelling blijk gaven, terwijl mede de nieuwe instructeur, de heer W.Brouwer, aanwezig was. De lieer H.Keesom opende met een hartelijk wel komstwoord de vergadering en leidde de besprekingen in. Besloten werd, wederom geregeld en wel Zondags, aanvangende te 2 uur nam. te oefenen. Geruime tijd werd van gedachten gewisseld over de bouw van een afgesloten buiten manege, waarvan de kosten werden begroot op f 50,—. De heer Brouwer achtte deze manege voor een goed Lesgeven een eerste vereischte en oordeelde het besteden van zulk een bedrag wel verantwoord. De vereeniging heeft twee nieuwe le den kunnen hoeken we deelden dit reeds mee en telt er thans 14. Getiacht wordt nog een paar liefhebbers te bewe gen als lid toe te treden. Wie maken het tweede achttal vol? De rondvraag leverde niets van belang op, waarna de voorzitter te ruim tien uur de vergadering sloot. Bij het koopen of huren van larid. We deelden de lezers reeds een en an der mee over de commissie, welke bij huur of koop van land op Texel op verzoek adviezen uitbrengt. De landbouw bladen hebben aan de instelling van dit ongetwijfeld nuttig instituut reeds in ruime kring publiciteit gegeven. Het Alg. Ned. Landbouwblad voegt er deze regelen aan toe: „De noodzakelijkheid van deze commis sie' werd gevoeld, omdat er veel land op Texel wordt verkocht of herhaaldelijk ver pacht en het zoo dikwijls gebeurt, dat te veel wordt betaald als koop- of pachtsom: wegens onvoldoende bekendheid met de grond en plaatselijke omstandigheden, of doordat onbetrouwbare gegevens worden verstrekt. Het is te hopen, dat ieder, die om land naar Texel komt, bij de commissie aan klopt". Wolveehandel 25 Sept.'1 Oct. Op de Leidsche markt was de wolvee handel deze week vrij goed met vaster prijzen, terwijl Zwolle, Hoogeveen en Rotterdam een tamelijke handel gaven met vrijwel stationnaire prijzen. Leeuwarden echter was over het geheel iets minder, vooral de vette lammeren voor export gingen iets lager, hetgeen ook te Groningen het geval was. Te Utrecht en Purmerend was de wol veehandel matig, terwijl op laatstgenoem de markt de noteering iets ten achter bleet bij de vorige week. Overzicht eierhandel. Roermond 29 Sept. In de afgeloopen week was de handel in versche eieren zeer traag. Het zal zeer moeilijk zijn de aan-. Voeren tegen de prijzen van f7.50 tot f8.50 te plaatsen. Er is een vlugge han del in koelhuiseieren. Deze worden ver kocht tegen f 7—7.50. Ook naar de kleine kuikeneieren is een zeer goede vraag. Deze worden verkocht tegen f4.o0-5.30. De aanvoeren in dit kleine goed nemen geregeld toe. Bij de Roermondsche Eiermijn was de aanvoer 2,600.000 stuks. Kleine eieren 14.50-6.50; groote f7—8.50; eendeneie ren f6—6.50 Men verwacht voor deze week geen hoogere prijzen. DE COCKSDORP. Een ernstige waarschuwing. Zwaar vergiftige bessen. Momenteel komt hier om en nabij de Cocksdorp, en dit zal op andere plaat sen ook 't geval zijn, de zjg. zwarte nacht schade (solanum nigrum) voor. De overvloedige regens van de laatste weken hebben een voorspoedige ontwik keling in de hand gewerkt. Hiier en daar treft men groote exemplaren van deze erkend DE BESTE plant aan, beladen met groene en zwarte bessen. Deze bessen nu zijn in niet ge ringe mate vergiftig ca leveren daardoor gevaar op voor jonge kinderen, vooial daar ze in rijpe toestand veel overeen komst vertoonen met zwarte aalbessen. Wee de kleine, die er zich aan te goed doet. Het verdient dus wel aanbeveling, de planten zooveel mogelijk uit te trek ken en te vernietigen, vooral de in het oog loopende groote exemplaren. De bladeren van de plant, die behoort tot dezelfde familie als de aardappel, vertoonen overeenkomst met laatstge noemde. Ze is verder te herkennen aan de kleine witte bloempjes met gele hart jes, die gevormd worden door de meel draden, doch vooral de groene en zwarte bessen, die een groot aantal zaden be vatten, geven de leek op plantkundig ge bied zekerheid of hij met bovengenoemde gevaarlijke sinjeur te doen heeft. We namen juist in het vorig nummer een berichtje op van een 6-jarig meisje te Huizen, dat tengevolge van het eten van deze bessen overleden is. Laten we de kinderen toch vooral wij zen op het groote gevaar, dat in die aanlokkelijke bessien schuilt. Red. De dijk gereed. Met de aanleg van de dijk, die moet dienen tot bescherming van de landerijen, behoorende bij de hofstede „Het Eier- landsche Huis", is men gereed gekomen. Onder leiding van de heeren A. Vonk (aannemer) en W.v.d.Hoek, vaste arbei der in dienst van het waterschap Eier- land, is een knap stuk werk afgeleverd, dat werkelijk gezien mag worden. Het werk is een maand eerder voltooid dan de oorspronkelijke berekening was. OUDESCHILD. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 307 schapen, 268 lammeren, 25 varkens, 4 koeien, 6 kalveren, 1 paard. EIERLAND. Mondorgelclub „Crescendo". Onlangs werd te Zuid-Eierland, onder voorzitterschap van de heer P. Verijzer, een mondorgelclub opgericht. Ze werd „Crescendo" genaamd en telt vijftien le den, die iedere Vrijdag oefenen in het gebouwtje voor Chr. Belangen te Zuid- Eierland. Secretaris is de heer A. Lager - veld, penningm. de heer J.Eelman. Nieuwe leden worden nog gaarne inge schreven. TERSCHELLING. Het „Spook" van West-Tersdhelling. Reeds geruime tijd werden enkele be woners te West-Terschelling bij avond ot in de nacht door iets gehei|tnzinnigs verontrust. Somwijlen, zoo weet de N. Harl. Crt. te vertellen, werd een persoon gezien, ook wel dat men iemand hoorde loopen en dan wel iemand op klompen. Don derdag in de late avond is bij een alleen wonende vrouw een gat door het raam geboord, waarmee des anderen daags de politie werd in kennis gesteld. De gem.- veldwachter Appeldoorn heeft zich toen verdekt opgesteld, in de W.C. Eeji buur man, zekere J. Lieuwen had ook post gevat in zijn woning, beiden in afwachting van de dingen die komen zouden. Na eenige uren te hebben gewacht, inocht 't de veldwachter gelukken om de persoon, welke weer op net afgesloten erf kwam, te herkennen, doch hij nam direct de vlucht, achtervolgd door Appeldoorn en Lieuwen. Hij had zijn klompen in de steek gelaten, wat later ook een goed overtuigingsbewijs was voor de politie. Zaterdag is hij door de gem.-veldwachter gehoord en nu zal van het een en ander procesverbaal worden opgemaakt. Het is te hopen, dat het hiermede, wat betreft het z.g. spoken, is afgeloopen. LET OP! Hooggeachte rijwielrijders, Rijdend met electrisch licht, Schijnt, wanneer een auto nadert, De chauffeur niet in 't gezicht. Want ge brengt daardoor uzelf, maar Ook een ander in gevaar. Licht onwetend, onbedachtzaam, Maar daarom niet minder waar. 't Is voor u een kleine moeite, Doch de moeite toch wel waard. Dekt uw lticht slechts met uw hand af, Richt het anders naar de aard', 't Is hier als met vele dingen: Slechts een simp'Ie kleinigheid, Doch voor de één als voor de ander Verzekering van veiligheid. HUIB DE RIJMELAAR. O

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5