Gemengd Hleuws ingezonden. MARKTBERICHTEN Een Korfbalclub opgericht Gisteravond werd hier een korfbalclub opgericht met 3D leden. Het bestuur wordt gevormd door de dames M. Lap en M Rab en de heeren G. Michels, N de Graal en J. Kiljan. De contributie werd bepaald op 25 ct per maand. Er wordt Zondags op het Sportterrein geoefend, aanvang half 10. Kerknieuws. Gisteravond werd de weleerw. heer J. van Nooit, cand. tot de H.D. te Utrecht, tot predikant in de Ned. Herv. gemeente alhier beroepen. Het Vervolgonderwijs. Naar we vernemen worden vanwege de Texelsche Onderwijzersvereeniging, afd.- Texel van Volksonderwijs, N.O.G. en B. van ix.O. pogingen in het werk gesteld door een adres aan de gemeenteraad om hol minimumaantal leerlingen voor vervolgonderwijs aan de o.l. scholen van 12 op acht te doen brengen en, voor scholen met 40 of minder leerlingen, op zes. De Schoolcommissie heeft hieraan haar adhaesie betuigd. Veel gesdhreeuw, maargeen brand. Donderdag ging hier het gerucht, dat in Z.-Eierland een zware brand moest zijn uitgebroken. Te oordeelen naar de ontzaglijke rookontwikkeling vanuit het vrije veld gezien, zou men meenen, met een vulkanische uitbarsting te doen te hebben was dat zoo onmogelijk niet. Bij informatie bleek ons echter, dat op het land van de heer A. Breesnee aldaar een groote hoeveelheid mosterdzaadstroo in brand gestoken was. Dat ruimde mooi opMerkwaardig echter, dat zoo'n kolos sale rookpluim van dat brandje het ge volg was. Verloting—Landbouwtentoonstelling. Op Woensdag 29 October heeft de trekking plaats van de verloting, verbon den aan de landbouwtentoonstelling. Wie een kansje wil wagen, een vette koe voor een gulden mag toch niet duur wor den genoemd kan nog wel een lot be komen. (Zie adv.) Nieuwe Lijkenauto op Texel. De heer P. Kalis heeft wederom een nieuwe lijkenauto aangeschaft en verhuurt deze zoowel voor begrafenissen binnen ais buiten de gemeente. De eerste op Texel in gebruik genomen lijkenauto eveneens van de heer Kalis, is tengevolge van een in zijn garage uit gebroken brand in vlammen opgegaan na nog maar kort dienst te hebben gedaan# Ziekenfonds den Burg. Er zijn weer verscheiden leden tot het Ziekenfonds alhier, waaronder ook de Waal, den Hoorn en de Koog ressorteeren toegetreden. Sinds de inwerkingtreding op 1 April 1.1. is het aanfal leden meer dan verdubbeld. Begonnen werd met 700 leden terwijl er thans 1480 ingeschreven zijn. Texels vogeltrekstatlon. Er wordt ernstig aan gewerkt# Binnen enkele dagen vertrekt de heer Jan P. Strijbos met een 6-ital biologen voor eenige weken naar de Vogelwarte op de Kuhrische Nehrung „Rossitten", als het ware een niet-officieele studie commissie onder leidijng van Dr. G. J. van Oordt, secr. van de Ned. Ornith. Vereeniging, te Utrecht, om trekwaarne- nemingen te doen en de werkwijze van de Vogelwarte te bestudeeren in verband met de Texelsche plannen. Er wordt dus aan gewerkt. Voor de heer Strijbos naar Rossitten vetrekt, hoopt hij nog eenige dagen op Texel door te brengen, in het biezon- zonder om van de Eierlandsche vuurtoren at de vogeltrek te bestudeeren. DE COCKSDORP. De Eierlandsdhe vuurtoren en de vogels. De bekende vogelkundige, de heer Jan P. Strijbos, schrijft ons: Naar aanleiding van het berichtje be treffende de sterke trek in de nacht van 26 op 27 September kan ik nog mededee- len, dat het aantal slachtoffers zeer groot was. In totaal werden de volgende mor gen 194 vogels gevonden, die zich tegen de Eierlandsche vuurtoren hadden dood- gevlogen. Daaronder bevonden zich 173 leeuweriken, 1 merel, 1 spreeuw, 1 gras pieper, 1 rietzangergoort, 2 fitigjes, 1 zwartgrauwe vliegenvanger, 1 zwartkop tuinfluiter, 1 tapuit, 3 kanoetstrandloopers, 2 tureluurs, 2 drieteenstrandloopers, 3 waterrallen, 1 bontbekplevier en 1 groote stern. Deze laatste, een jonge vogel, ge boren in de zomer van 1930, droeg, zoo als reeds gemeld werd, een voetring van de Deensche ornitholoog en vogelringer Skovgaard. Het aantal, dat sneuvelde, is inderdaad zeer groot en hieruit blijkt wel, dat de beveiligingslampen, waarmede op initiiatiief van de Ned. Ver. tot Be scherming van vogels, ook het Eierland sche licht werd voorzien, niet te allen tijde en bij alle weersgesteldheid de gewenschte uitwerking hebben. Het weer was in die bewuste nacht voor de vogels zeer on gunstig; een voortdurende, miezerige re gen, bijna geen wind en een dikke lucht met zeer slecht zicht. Alle lichttoren- wachters zijn het er over eens, dat met een dergelijke weersgesteldheid de meeste slachtoffers vallen. Indien het lukt, op Texel een vogelwarte te stichten, zal de leider ook stellig zijn aandacht wijden aan dit probleem. Het beveiligingssysteem heeft het aanvliegen van trekvogels gedu- ende de nacht al heel wat verminderd; door dit te perfectionneeren en voortdu rend proeven te nemen, is het niet on denkbaar dat het doodvliegen in de toe komst tot een minimum beperkt kan wor den. Een zeilboot op wielen. Door de heer J.Boekhold alhier, werd een keurige zeilboot vervaardigd, uitge rust met zeilen en gemonteerd op een onderstel met drie fietswielen. Het is met dit zeilrijtuig zeer wel mogelijk bij een beetje wind een aardig gangetje te gaan, doch in het biezonder aan het strand voldoet dit voertuig uitstekend. Het is wel jammer, dat we de zomer nu juist de rug toe moeten keeren, doch we hopen weer beter dagen te beleven. Dan zal een reisje langs het strand op deze Boekholdsche zeilfiets een aardige attrac tie zijn. Wellicht, dat de handige ver vaardiger er wel een paar aan de zomer gasten slijten kan. OOST. Gymnastiek. De heer B. T. Zondervan, hoofd der school alhier, heeft het voorstel vangym- nastiekvereeniging „Texel" te den Burg,, om als leider van de heerenafdeeling op te treden aangenomen. Er zal in het Glazenpaleis weer geoefend worden met ingang van Zaterdag 11 October, nam half negen. DEN HOORN. Academische examens. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. M. Lap B.Dz., thans te Beverwijk, werd Woensdag te Amsterdam bevorderd tot arts. BINNENLAND. Een vijftig steenfabrikanten be sloten gezamenlijk propaganda te voeren voor klinkerwegen. Te Oud-Beierland wordt een cur sus voor handelsonderwijs geopend met ruim zestig leerlingen. E>e gemeentetimmerman B. Jager te Groningen is tengevolge van bloedver giftiging door een klein wondje aan 'n hand overleden. Jan Lieve, uit Haarlem, het laatste slachtoffer van het ongeluk te Geulhem, waarbij een leerling onder een rotsblok verpletterd werd, heeft pas een dezer da gen het hospitaal Calvariënberg te Maas tricht mogen verlaten. Te den Haag is op 90-jarige leef tijd overleden mevr. M. Douwes-Dekker- Hamminck Schepel, de weduwe van „Mul- tatuli". Ten nadeele van een bewoner te Hilversum zijn 's nachts uit een weiland twee koeien ontvreemd ter waarde van f700,—. De dader en de koeien zijn op de Utrechtsche veemarkt de volgende mor gen opgespoord. De windwatermolen van dé pol der nabij Meerkerk zal vermoedelijk wor den afgebroken. Doordat het water door het stoomgemaal te Arkel wordt wegge- malen, is de molen overbodig geworden. Toen G.V. te Deventer aan het aard- appelrooien was, haalde hij plotseling een groote hoeveelheid goudeii voorwer pen mede op. Er waren verscheiden gou den mutsspelden bij, broches, manchet- knoopen, halssnoeren, en armbanden als mede verschillende ringen, waarvan en kele met edelsteenen bezet. De politie vermoedt, dat het gevondene van een dief stal afkomstig is. Tijdens te Doetinchem gehouden fokveekeuring, is de 50-jarige landbou wer Reinders door een stier aangevallen. Hij we rel op de horens genomen, toen neergeworpen en door de stier toegeta keld. Nadat men het dier meester was ge worden, bleek, dat R. eenige ribben had gebroken, het sleutelbeen was op twee plaatsen gebroken en ook aan het hoofd was R. ernstig gewond. Hij verkeert in ernstige toestand. De bekende sprekende hond, eigen dom van de familie Van Hilst te Arnhem waarmee in binnen- en buitenland veel succes behaald is, is overleden. Te Amersfoort is procesverbaal op gemaakt tegen een 45-jarige Amsterdam mer, verdacht, zich schuldig te hebben gemaakt aan het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Hij zou geneesmiddelen, hebben voorgeschreven, die naar zijn zeg gen, zeer duur waren doch inderdaad gewone huismiddeltjes waren, zooals aluin en boorwater. De dokter, die een diploma heeft van een 5-jarige H,'B.S., zou zijn patiënten goed laten betalen. Een paar van hen deden aangifte. Men beweert, dat hij de zieken onderzocht, door met 'n naald in het been te prikken. In de duinen van Noordwijkerhout werd een lijk gevonden. Dit bleek later te zijn van een verpleegde uit het krank zinnigengesticht „St. Bavo" aldaar, die wist te ontsnappen. Vermoedelijk is hij van honger omgekomen. De oude toren te Waalre, bij Eind hoven, een monument uit de 15e eeuw, wordt gerestaureerd. De kosten zullen f12000 bedragen, waarvan het Rijk f4300 betaalt. De molen van de Berg- en Daalpol- der te Sassenheim wordt afgebroken en door een bemaling met ruwolie-motor vervangen. Binnen de gemeente Haarlemmer meer woont een gezin, waarvan vader en moeder en eenige kinderen in hun dage- lijksch onderhoud voorzien door te gaan bedelen. Om dit bedrijf zoo rendabel mogelijk te maken, heeft de vader zich een oude Ford aangeschaft en brengt hij 's mor gens zijn kinderen op vrij verre afstand in omliggende gemeenten, zet ze daar af met de boodschap, dat ze door bedelen flink wat zullen verdienen en maakt met een een afspraak waar en hoe laat hij ze 's avonds weer zal komen ophalen. De moderne tijd vraagt meer doeltref fende werkmethoden. VOOR DE JEUGD; Beste jongens en meisjes. En hoe zijn jullie de raadsels wel be vallen? Lastig of ging het nogal? Hi/er heb ik er weer vier. Daarmee is het dozijn net vol. Nu verwacht ik de oplossingen en wel op een briefje, aan één kant be schreven Naam (voluit): Leeftijd: Adres Raadseloplossingen 2. 3 enz. Wanneer ik voor een prijsje in aan merking kom, zou ik graag ontvangen: o Zendt de briefjes in vóór Donderdag 9 Oct. a.s. o— En nu aan de slag om deze raadsels te ontraadselen 9. Mijn eerste deel krijg je niet graag, mijn tweede wel en ruikt bovendien heel lekker. Samen de naam van een groote bloem. 10. Wie kan alle talen spreken zonder ze ooit te hebben geleerd? 11. Je kunt mij in de meeste stallen vinden. Voeg een letter toe aan mijn naam en je zult me erg graag billen op eten. 12. Nu de atlas op tafel en de kaart van Utrecht en Noord-Holland opgezocht. Je kunt dan twee plaatsen vinden, waar van de namen alleen door de voorletter verschillen. „Het onnoozele praatje van de heer D. Fock." Geachte Redactie. Een abonnee heeft gemeend een stukje van de heer D. Fock, oud-Gouverneur- Generaal van Indië en leider der Vrij heidsbond, in uw blad te moeten plaat-, sen, om daarmee de actie tegen het Vlootplan, voornamelijk gevoerd door de S.D.A|.P. in een ongunstig daglicht te stellen. De heer Fock doet als vele recht- sche bladen. Een andere abonnee verzoekt u plaat sing van een stukje uit „de Vrijzinnige Democraat" en van een verslagje van 'n vergadering te Groningen, waar de heer Oud het woord voerde. Het is zeer wel mogelijk, dat de heer Oud op Texel de z.g. Vlootwet zal behandelen. Mocht dit zoo zijn, dan heeft de le abonnee een schoone gelegenheid om de vlootplannen der regeering te verdedigen. Vooraf wil len we hem echter wel verzekeren, dat geen verstandig mensch het onnoozele en o zoo onschuldige praatje van de heer D. Fock, leider van de Vrijheids bond, voor zoete koek zal slikken. Het stukje uit „de Vrijzinnige Demo craat" luidt als volgt: „De economische omstandigheden, die in de geheele wereld moeilijk zijn, doen ook in Nederland haar invloed terdege gevoelen. In de troonrede verklaart de regeering, dat „naast voortgezette ver sobering van 's Rijks dienst door orga nisatie" „.buitengewone beperking in het nemen van maatregelen, welke offers van 's Rijks schatkist vergen, in de naaste toekomst plicht zal zijn." De regeering schijnt thans, evenals in 1923 deze ver sobering en beperking uitsluitend te wil len toepassen met betrekking tot maatre gelen ten bate van de cultureele en sociale vooruitgang van ons volk. De marine wordt niet slechts „veiliggesteld", doch de regeering ziet er zelfs niet tegen op een voorstel te doen, dat beoogt een ver grooting van de bestaande vlootsterkte met niet minder dan 50 pet. Doch niet slechts financieel, ook mo reel is het voorstel van de regeering van de grootste beteekenis. Terwijl de minis ter van Buitenlandsche Zaken in de Vol kenbondsvergadering van de vorige week een redevoering houdt, waarin hij zich bitter beklaagt over de geringe vooruit gang van het ontwapeningswerk, stelt 'n ambtgenoot van diezelfde minister voor dat Nederland zijn vloot belangrijk zal versterken. Welk gezag zal er op deze wijze van het woord der Nederlandsche regeering te Genève kunnen uitgaan? De Roomsch-Katholieke minister van Defensie heeft het voorts geoorloofd ge acht, dit voorstel te doen, zonder dat van een voornemen tot vlootuitbreiding bij de verkiezingen van het vorige jaar tot de roomsch-katholieke kiezers met een en kel yvoord is gerept. Geen roomsdi-ka- tholiek kiezer, zijn stem aan de lijsten zijner partij gevende, heeft danook kun nen vermoeden, dat door hem gekozenen waartoe ook deze minister behoorde, zou den medewerken aan plannen tot vloot uitbreiding. Onder deze omstandigheden is hetnoo- dig, dat allen, die in die opdrijving der bewapening niet anders zien dan toene ming van groote gevaren voor ons volk, zich opmaken om daartegen de strijd te voeren. Dan nog volgt het verslagje van de vergadering te Groningen, spreker de heer Oud: Groningen 25 Sept. Hedenavond heeft te Groningen voor een dichtbezette zaal de heer mr. P. Oud gesproken over de Vlootplannen der regeering. Deze avond was de eerste van een reeks, die in het land zal worden gehouden als een actie der vrijzinnig democraten tegen de vlootwet. De heer Oud besprak de beteekenis van die vlootwetplannen, die zoo onschuldig worden voorgesteld. Hij wekte de aanwezigen op de strijd tegen die gevaarlijke plannen met kracht te voeren en wees op de toestand in 1923, die vrijwel gelijk was aan de huidige. Een warm applaus kreeg de spreker aan het eind van zijn betoog. EEN ANDERE ABONNEE PREDIKBEURTEN. HERV. GEMEENTE Zorfdag 5 October. Burg, 's av. 7 uur Ds. Plug. Waal, Geen dienst. Oudeschild, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, vm. 10 uur Ds. Oskamp. Oosterend, vm. 10 uur Ds. Groenenberg(. Cocksdorp, vm. 10 uur Ds. Plug. GEREFORMEERDE KERK. Ooster nd, vm. 10 uur ds. v. d. Leer. nm. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. half 10 ds. Buskes nm. half 3 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, vm half 10 ds. Vis. Den Hoorn, vm. 10 uur Ds. Smidts. GEREF. KERK (H.V.) Vrijdag 10 October Ds. Buskes spreekt in de Doopsgezinde kerk 's avonds om 8 uur over de'„Kerk hofblommen van Guido Gezelle". Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A. Aanvoer op 30 Sept. 64100 stuks 70/80 K.G. f 8,60 a f 9.00 65/66 7,90 8,50 63/64 7,50 8,20 60/62 7,30 8,00 58,59 6,90 7,80 56 57 6,70 7,60 53/55 6,30 7,00 50,52 6,20 6.50 45 49 5,20,, 5,80 34781 eendeieren 5.00 a 5,10 oude kippen p. st f 0,75 a f 2,00 jonge hanen 0,65 a 2,05 oude hanen 0.90 a 1.40 Oude kippen per KG 0,55 a 0,68 Jonge hanen per KG 0,80 a 1,10 Schagen 2 Oct. 62 vette koeien 3C0 a 450 82 Gelde koeien mag. 160 a 370 502 Schapen vette 33,- a 46, 272 lammeren 26,a 34 37 vette varkens 6,58 a 062 136 Biggen 15. - a 18, Boter 0,— a 0,00 a 0,— Eierveiling Schagen Kipeieren: aanvoer 43036 Bruin ongewogen f 7.10 a f 8,10 per 100 Wit 6,80 a 7,30 Eendeieren 4.60 a 4,70 BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 1 tot en met 4 Oct. 1930. GEBOREN: Janny, d.v. Nan Eelman en Grietje Lap. ONDER iROUWD: Johannes de Bruijn en Hendrica Johanna Gieles; Jan Pieter Stam en Sara van der Slikke. Tl.VONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten kaadhuize) 1 hoed, 1 ring met sleutels, 1 haarlint, 1 paar kousen en 1 overjas.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 6