'émm Op elke wond Purol OCTOBER. S. C0LT0F, Kanaalweg PIÖIPERMUnV Texelsche Berichten Gemengd Nieuws DEN MELDER. Onze winkel® zijn Dinsdag en Woensdag GESLOTEN. Ingezonden TREKMAAND-PADDENSTOELEN- MAAND DE MAAND VAN 'T KLEU RIG GEBLADERT'. De eerste bonte kraai komt dikwijls in het eind van September, maar hij maakt nog lang geen winter en het is zelfs nijet eens raadzaam om zijn verschijning te beschouwen als het begin van de kraaien- trek. We zouden hem kunnen rekenen tot ide onregelmatigheden van September. Met October komt er weer vastheid en stijl in het verloop van het jaargetij. Drie gebeurtenissen trekken vooral onze aan dacht: de verkleuring en het afvallen van de bladeren, de massale ontwikkeling van paddenstoelen en de groote vogleltrek. In mijn jeugd leerden wij: October of „Wijnmaand". Laat ons er Feestmaand van maken het feest van kleurig gebladerte, van forsche vogeltrek en wondere paddenstoelenontluiking. Dr. JAC. P. THIJSSE. U fflfflüfflgüaeHffiüïIl m ffl BB BRIEVEN VAN TEXELAARS 00 ffl IN DEN VREEMDE. ffl 00 ffl fflfflffiffillfflffifflilta fflfflfflfflflIiEBfflfflffl Brief van J. de Jager. III. Langoan (Celebes), 1 Aug. '30. Over verkiezingen. Van tijd tot tijd worden hier Hoekoem Toea's verkozen. Dit zijn de kampong hoofden. Elke negeri is verdeeld in kam pongs. Zoo bestaat Langoan uit 8 kam pongs. waarvan elke ongeveer een paar duizend inwoners telt (15002000). Ik heb nu het voorrecht gehad, twee ver kiezingen mee te kunnen maken in de laatste tijd, één voor Hoekoem Toea, en één voor lid van de Minahas'saraad. De Minahassaraad is te vergelijken met onze gemeenteraad, met dit verschil, dat de leden van de Minahassaraad met andere Raden samen hun afgevaardigden kiezen voor de Volksraad. Alzoo de verkiezing van een Hoekoem Toea. Voor de betrekking van Hoekoem Toea zijn in de regel vele liefhebbers. In het geval waarover ik nu spreek, waren er negen. Ze probeeren alle natuurlijk om zooveel mogelijk stemmen bij elkaar te verkrijgen. Dat doen ze in Holland ook. De manier waarop dit gebeurt, is anders. Iedere candidaat slacht successievelijk eenige varkens en eenige koeien. Daar worden dan de kampongbewoners op ge- tracteerd. Daarbij wordt bier, wijn of sagoëer gedronken. (Dit laatste vocht is een product van sagoëer palm, en bevat vrij veel alcohol). Weken van te voren be gint men daar al mee. De geheele familie van zoo'n candidaat springt financieel bij ot helpt met 't geven van varkens of sapi's (Inl. koeien), of dranken. Er worden dan soms vreeselijke schul den gemaakt, maar dit gaat voor de eer. Sommigen zitten hun verdere leven dan in de sdhulden, maar daar is een zorge- looze Inlander niet bang voor. De kampongbewoners hebben dan een goed leven. Ze eten hier of ze drinken daar, maar thuis in elk geval niet. Ik heb gehoord van personen, die negen maal per dag gingen eten, n.l. bij alle candi- daten. Op de vraag, of hij hem zou kiezen, luidde het antwoord steeds bevestigend. Onder groote afdaken, die gemaakt wor den, zitten dan honderidien te eten, terwijl er ter illustratie nog een paar koeien of varkens gereed hangen, om te toonen, dat de zaak nog lang niet uitgeput is.. De regeering heeft wel pogingen aange wend o,m deze verderfelijke gewoonte uit te roeien, maar tot nog toe zonder resul taat. Tenslotte is het de verkiezing. Acht vallen uit en hebben een flinke aderlating ondergaan, en de ééne komt er. Dlan trekt hij bij het verkiezingska'ntoior zijn zwarte jas aan en in optocht wordt de gekozene naar huis gebracht. Dan eet daar de heele kampong, leder beweert, dat hij zijn stem aan de bewuste nieuwe hoekoem toea heeft gegeven, al is het danook op de vingers na te rekenen, dat het niet zoo is. Enf(n, ieder eet weer, drinkt weer en is weer vroolijk. Dan probeert de Hoekoem Toea na tuurlijk zoo spoedig mogelijk de geleden schade op de kampongbewoners te'ver halen. Iedere kampongman moet twaalf dagen per jaar gratis bij de Hoekoem Toea werken ot kon dit afkoopen tegen 112.per jaar. Dus die Hoekoem Toea komt wei op krachten. Nu wordt zoo iemand gekozen voor zijn heele leven en daarom zijn de kampongbewoners zoo slim om niet zoo'n jong kamponghoofd te kiezen. Liefst hebben ze een oude. „Zoo'n oude gaat gauw dood", denken ze, en dan kunnen de feesten opnieuw be ginnen. (Wordt vervolg'11 Twee opmerkingen van de Redactie: 1. Van „Texelaars in den Vreemde", van. wie velen nog trouw ons blad lezen, zien we bijdragen voor deze rubriek gaarne tegemoet. 2. Opname van deze brieven wil vol strekt niet zeggen, dat we het met de in houd er van steeds eens zijn. In een gymnastieklokaal te Tree- beek in Z. Limburg waren jongens aan- het bokspringen. Een van hen werd daar bij zoo ernstig aan het hoofd gewond,, dat hij kort daarop overleed. De heer N.B., Badhuisweg 46 den Haag, heeft aangifte gedaan van de ver missing van een paarlencollier ter waar de van f20.000, dat in een bijouteriedoos je was geborgen. Van inbraak in zijn villa is niets gebleken. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllll VOOR DE JEUGD. |||||||||||j llilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Beste kinderen. Prijsraadsels. Hier kom ik met de eerste vier raadsels van het tweede dozijn. We spreken weer at: De oplossingen pas inzenden, wan neer er twaalf raadsfels in de krant heb ben gestaan. Dat is dus op z'n vroegst over twee weken. 1. Eerst maar weer de atlas op tafel. De naam van een dier, de naam van een lichaamsdeel en de Jetter s vormen sa men een heuvelrij in Drerfte. 2. M— v—, a— vWelk spreekwoord maak je hiervan? 3. De meeste menschen griezelen van mij, maar zonder hoofd word ik wel op brieven gebruikt. Hoe heet ik? 4. Welke diernaam vindt je in deze zin Je moet netjes op je boeken wezen: leg je taalboeken hier en die rekenboeken daar. Uitslag raadselwedstrijd. De oplossingen waren: 1. Stoel-staal; 2. Azalea; 3. Nat; 4. Brecht, hecht, enz.; 5. Ledikant; 6. Ebbe; 7. Frank-rijk; 8. Vol-ledig; 9. Klap-roos; 10. Echo, luid spreker, radio, grammofoon; 11. koe-koek of ruif-druif; 12. Doorn-Hoorn. Wie slordig werkt, kinderen, zal niet licht een prijs verdienen. Wie „Aazalea" schreef ot „Bregt" heeft een fout gemaakt. „Eb be" is goed, maar „netten" is fout, (die kun je wel meer dan tweemaal per dag aan de zee zien)) Ik houd erg van mooi geschreven briefjes zonder taalfouten. Denken jullie daar allemaal wel om? Ik ontving veertien briefjes. Het eerst van Dirk Lenghaus, oud 9 jaar, te Burgerbrug, die alle raadsels juist opgelost had ook. Zoo waren er nog vier: Marius Roeper Pz., de Cocksdorp; Juliana Bakker, Mar tha Gomes en Gerard Bakker, den Burg. De anderen hadden één of meer fouten gemaakt. De hoofdprijs is toegezonden aan Dirk Lenghaus, een winteravondspel als troostprijsje aan Marius Roeper. Wie geen prijsje kregen, moeten nu dl moed niet verliezen. Ik heb precies aan- geteekend, hoeveel fouten elk gemaakt heeft en houd daar een volgende keer re kening mee. o— De namen der kinderen, die de vorige keer zoo goed hun best deden, en die nu een mooie kaart ontvingen, laat ik hier nog volgen. Belofte maakt schuld, - niet waar Jan en Tine Rab, Bela Brouwer, Trijn tje Bakker, Juliana en Gerard Bakker, Mientje en Corrie Zijm, Bertje Koorn, Dik Huizinga, Marie Johanna en Pieter Jan Dijt, allen te den Burg Abr. j, de Smit, Jan Vermeulen, Henny Visser, Wim Roeper Wz., Marry Roeper, Heinie Blom Az., Ida Boot, Duwie Bremer, P. Visser, Joop Roeper, Truitje Nauta, P. Bremer, Elis. Petr. en Anna Wilh. Kees, Jannie Kooiman, Joost Kant, Vera en Leo Karreman, Annie Koorn, I. Smit, Wilhelmina van Strien, Cor Steigstra, An ne Alderlieste, Jurrie Beumkes Jr., Joh. van Maldegem, Liesje Mets, Frouwtje Kikkert, Grietje Krijnen, Marius Roeper en P. J. Blok. Brievenbus. Antwoorden: Ik hoop, dat Juliana Bak ker nu geen keelpijn meer heeft en spoe dig weer heelemaal gezond zal zijn. Arie Boon mag natuurlijk ook meedoen. Je raadsel komt in de krant. Marietje Bakker, hartelijk welkom tin de kring; moeder mag gerust even helpen, hoor, als 't noodig is. Martha Gomes, be dankt voor je mooie brief. Gerard Bakker is dus erg blij met z'n teeken-, boek? Het doet me genoegen, zoo goed te hebben gekozen. Ontvangt allen de hartelijke groeten van OOM KO. Nutsbibliofheek. Daar Modevakschool „Holland" Woens dags les geeft in café „den Burg", moest „het Nut" voor de afgifte van boeken een andere dag vaststellen. (Zie adv.) Feestavond—Paardensport. Woensdag belegde het Paardensport- comité een feestavond in Hotel Texel. Bij monde van de heer H.Keesom wer den de uitgeloofde prijzen, tijdens de feesten op 3 en 4 September behaald, ver gezeld van een toepasselijk woord, uitge reikt. We hebben de lijst der gelukkigen reeds eerder gepubliceerd zoodat we met deze vermelding wel kunnen volstaan. In zijn openingswoord memoreerde spr. de schitterend geslaagde landbouw- en paar densportfeesten. Het gunstige weer, de groote toeloop, de mooie prestaties der rijvereenigingen, alles passeerde nogeens de revue. Aan de heer Vethman, instruc teur van "West-Friesland", die als „red der in de nood" de leidifng van de Texel sche Rijvereeniging tijdens de feesten op zich nam, werd hartelijk dank gebracht, alsmede aan de jury, die zich bij de be oordeeling van het nummer „versierde karren en gecostumeerd ringrijden" zoo kranig van haar taak gekweten had. Sa menvattend bracht de heer Keesom ten slotte hartelijk dank aan alien, die tot 't schoone succes van de paardensportfees ten in meerdere of mindere mate zijn deel had bijgedragen. De penningmeester van Rijvereeniging „Texel" heeft zijn kas met f 100 mogen, versterken, welke royaliteit op hooge prijs werd gesteld. Het verdere deel van de avond werd genoeglijk, met dansen voornamelijk, doorgebracht. De heer Polak met zijn staf zorgde voor prima muziek. Dat was puik in orde. We hebben het einde van deze avond niet afgewacht, maar hebben wel vernomen, dat de feestelingen, plm.' tweehonderd in getal, wat wel eens wat veel gedrang op de dansvloer opleverde zich best hebben geamuseerd. Dat wist men blijkbaar wel eerder, want er is vrij wel gevochten om een toegangskaart voor dit feest te bemachtigen. Bij jong en oud staat de „Paardensportavond" blijkbaar in een goed blaadje. Ons Texelsch dialect. Woorden en uitdrukkingen, alfabetisch gerangschikt en van verklarende aantee- keningen voorzien, meest door de heer S. de Boer, oud-onderwijzer te Sneek. (Vervolg). 't les is houwe vertrouwd. Hufter bangerd; niet speciaal tot ons eiland beperkt. Hufterig huiverig, van het weer en van personen gezegd. Hul katoenen muts; in het Friesch be- teekent „hulle" hoofd. Hulfte klompen. Ook in de Zaanstreek gebruikt. Iemand op 't hut make opgewonden, We benne huus uut we zijn binnen klaar met de schoonmaak. Intense in eens, op eens. Instapper iemand, die meegaat op een sjouw, zonder dat hij tot het scheepsvolk behoort. Dot ken ik wel implejére gebruiken, mij toeëigenen; in het Friesch zegt men: „iemplegjerje; Fransch: em ployer, gebruiken. Jow heer is ja zoo lang oz mienes min stens. Wei ja ik, wel ja ie, wel jajit wel zeker. lontjevongaaie St. Niklaaskrenten-- broodje. Rooie jape vruchten, bessen van de hage- doorn, meidoorn; joop, meidoorn; bij den Hoorn, zoo schrijft men ons, duidt men met „jape" de bot tels van de meidoorn aan; in Dren te wordt de meidoorn jepenboom genoemd. Wie helpt ons met zijn op- of aanmer kingen? Opbouwende welwillende critiek is ons aTtoos welkom. Wie weet het be ter Het gerucht, als zou de heer Vogt de heer Reijmer voor een week-end bij zich te logeeren hebben uitgenoodi|gd, kan met de meest mogelijke beslistheid worden tegengesproken. Doordat het vierjarig zoontje van E. Komen te Anna Paulowna met luci fers speelde is diens kapberg met 2000 K.G. stroo en een 40 bollenkisten ver brand. Het anderhalfjarig dochtertje van L. te Eindhoven, dat aan mazelen leed,, heeft zich zoo in haar bedje omgewoeld, dat het door verstikking overleed. De 25-jarige J. van H., uit Haaren is te Eindhoven uit een waterkuil opge haald en spoedig overleden. In het ziekenhuis te Gorinchem is overleden de slagersknecht uit Woudri- chem, die zich met een schtetmasker aan, het hoofd verwondde. Onder Voorst is op de onbewaakte overweg een met een paard bespannen wagen door de trein aangereden. Het paard werd gedood, de bestuurder licht gewond. In een Bierbrouwerij te Hengelo raakte een 48-jarige baas tusschen twee stangen van een mechanische vatenwasch- machine bekneld, waardoor het hoofd werd verminkt. De man was direct dood. Te Mijdrecht is het mond- en klauw zeer, nadat zich daar alleen 145 gevallen hadden voorgedaan, eindelijk tot stilstand gekomen. Henry Ford bracht Zaterdagmiddag een bezoek aan het Natuurkundig Labora torium te Leiden en de verzameling oude natuurkundige instrumenten, welke daar is ondergebracht, waarbij de hoogleeraren De Haas en Keesom en de lector Crom- melin uitlegging gaven. De vorige week heeft 't in de Z.- O.-hoek van Friesland gevroren, zoodat des morgens tot acht uur de gaardeniers niet -in staat waren, hun groenlten, als worte- telen, rabarber en andijvie aan de venters af te geven. Bij de behandeling knapten de hardgevroren stelen af. De bloesem van de late boonen had ook zeer veel van de vorst te lijden. De weilanden zagen wit en de voorraad gras zal op die manier hard inkorten. Het 12-jarig zoontje- van G. E. te Rijnsaterwoude kreeg bij het zoeken naar kastanjes een kastanje in het oog, toen de jongen naar boven keek. Aanvankelijk had de jongen er geen last van, doch later kreeg hij pijn. Zeer waarschijnlijk zal hij het oog moeten missen. De pikeur L.M.A.W. uit Wassenaar stond terecht ter zake dat hij op het ter rein bij de marechasseé kazerne "te Wasse naar een aan hem ter dressuur gegeven vosmerrie, zoodanig heeft geslagen, dat daardoor zeven wonden ter lengte van 5 a 6 M. ontstonden. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Vonnis een week. WINTERTIJD. Wel en Wee. De Zomertijd, Tot veler spijt, Behoort weer tot 't verledqn. De Wintertijd Is ingewijd En ook al reeds betreden. Het is gedaan Met zwemmen gaan, Met zomer-zonnebaden. De tijd breekt aan, Dat wij voortaan Door modder moeten waden. o— Doch weest verblijd, De Wintertijd Heeft ook zijn schoone zijde. Nu kunnen wij, Verheugd en blij. Ons aan de studie wijden. De Wintertijd Is arbeidstijd, Toont dus uw kracht, uw willen.. De tijd is duur, Besteedt elk uur: En wilt geen tijd verspillen. HUIB DE RIJMELAAR. PREDIKBEURTEN. HERV. GEMEENTE. Zonjdag 12 October. Burg, vm. 10 uur Ds. Groenenberg. Maandcollecte. Koog, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, vm. 10 uur Ds. Oskamp. Maandcollecte. 's av. half 8 Ds. Oskamp. H. Avondmaal. Oudeschild, nm. 3 uur Ds. Oskamp. Oosterend, nm. 3 uur Ds. Groenenberg. Cocksdorp, vm. 10 uur Ds. Plug. Zuid-Eierland, nm. half 4 Ds. Plug. GEREFORMEERDE KERK Oosterend, vm. 10 uur Cand. Jac. jonker v. d. Oever (Wieringen) Jubileumcollecte voor de Vrije Universiteit nm. 3 uur dezelfde. GEREF KERK (H.V.) Oosterend, vm. half 10 ds. Buskes nm. half 3 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds P. A. Vis Emeritus-predikant te Haarlem HERV. GEMEENTE. Donderdag 16 October. Oosterend, 's av. 8 uur Bijbellezing. Onderwerp: De Openbaring. Het beste dagelijk5che middel ter opwekking en verfrissching. —O O

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2