Texelsche Courant van Zaterdag 11 Oct. 1930. TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Uit ons Zondagsblad. Een buitengewoon geslaagde serie fo to's kon vandaag in het Zondagsblad worden opgenomen. Van Texel een aardig kiekje van de Dennen. We ontvingen van abonnees voor ons Zondagsblad nog een paar foto's. Harte lijk dank! Opname volgt zoo spoedig mo gelijk. Voor patronen van op de vrouwenpa gina voorkomende modellen, wende men zich steeds tot Boekhandel Parkstraat. Leest u ook ons nieuwe vervolgver haal, „Venetiaansche liefde", van P. Del- lo Fiardaliso? De foto's van de R 101, het veronge lukte luchtschip, hebben zeker uw volle belangstelling. Vraagt, wanneer u zich denkt te abon- neeren, eens een proefnummer aan. Kerknieuws. Ds. J. A. Raabe, vroeger Ned. Herv. predikant alhier, thans te Winschoten, heeft een beroep ontvangen naar Hijker- smilde (Drente.) Over Texels Vogeltrekstation. Nergens in Europa zoo'n gunstig plekje als de Noordpunt van Texel. Een internationale ver plichting. In ,,De Levende Natuur" schrijft Dr. Thijsse over de plannen tot stichting van een vogeltrekstation op Texel. Het zal niet alleen een „trekstation"' zijn, dat een opsomming geeft van de vo gels die gaan en komen en van de meteo rologische omstandigheden, waaronder dit gebeurt (zooals Giitke dat deed op Hel goland), maar ook een onderzoek instel len naar de voedingsvoorwaarden, naar de broedvogels van de Noordzee-eilanden, de omstandigheden, waaronder de jongen opgroeien, enz. Op groote schaal zullen vogels worden gevangen, vrij gelaten en nog eens gevangen, hetzij om eenvoudig hun gangen na te gaan, hetzij voor krop- onderzoek, waarvoor de vogel niet ge dood behoeft te worden. Eigenlijk is het een internationale ver plichting, geeft Dr. Thijsse te kennen. In heel Europa is voor de vestiging van een ornithologisch station geen plaats aan te wijzen, zoo gunstig gelegen, als de Noordpunt van Texel. A. Burdet, zijn films en zijn verdiensten. De vogelfilms van de heer A. Burdet, voor een groot deel op Texel opgeno men, hebben niet alleen in ons land maar ook tot ver daarbuiten de aandacht ge trokken en algemeen bewondering ge wekt. Naai- aanleiding van A. Burdet's be noeming tot eere-lid van de Ornitholo gische Vereenigilng (in haar de vorige maand op - T e x e 1 gehouden algemeene vergadering) laat dr. Jac. P. Thijsse in „De Levende Natuur" zijn jegens de Ne derlandsche vogelkunde onschatbare ver diensten uitkomen: Wij gelooven niet,dat eenig land ter wereld kan bogen op een fotografisch film-archief van zoo groote omvang en zoo groote waarde als dat, door Burdet verkregen gedurende een lange reeks jaren van noeste vlijt en groote toewijding. Omstreeks honderd soorten van Nederlandsche broedvogels zijn door hem vereeuwigd in uitgebreide filmwerken en die bevatten omtrent de be wegingen en gewoonten der vogels zeer veel belangrijke gegevens, veel nieuws. Er zijn nog eenige soorten van vogels in Nederland, die er in geslaagd zijn, zijn lens te ontwijken, maar wij verwach ten wel, dat onze wakkere werker, hun schuchterheid nog wel zal overwinnen. Ook reeds door zijn lantarenplaatjes en stereoscoopplaten bewees Burdet het Ne derlandsche volle een groote dienst, daar! voorat door deze steun de propaganda voor de Ornithologische Vereeniging, de Ver. tot Bescherming van vogels en de Ver. tot behoud van Natuurmonumenten! zoo snel en zoo goed slaagde. Iets voor U, lezeressen Naar we uit goede bron vernemen, wordt overwogen op Texel een afd. van de „Nederlandsche Vereen, van Huis vrouwen" te stichten. Overzicht eierhandel. Roermond. De handel in versche eieren was deze week zeer moeilijk, en de prij zen waren iets lager. De prijsverlaging heeft evenwel weinig invloed op de af name, daar de groote importeurs in het buitenland met koelhuiseileren begonnen zijn. Het prijsverschil tusschen versche en koelhuiseieren is niet groot. Er worden versche eieren verkocht voor f7.p0 en koelhuiseieren voor f6.75—7. De produc tie van versche eieren neemt nog steeds at. Bij de Coop. Roermondsche Eiermijn was de aanvioer 2 miljoen stuks. Kleine In hooge sferen. Koning Albert van België is een en thousiast berg-beklimmer. We zien hem hier met zijn gids op een bergtop bij de Kraxeln. eieren f57; grpote f7.10S.40; een deneieren f66,50. Deze week wordt weinig verandering in deze toestand ver wacht. Overzicht wol veehandel 28 October. De Leeuwarder markt was voor scha pen en lammeren, bestemd voor export, wel zoo goed en wel prijshoudend. Ook te Schagen en Sneek was dit het geval. Zwolle was wei iets flauwer, doch bleef nog duur. De tsromnger markt was voor alle soorten wolvee iets trager en nauwe lijks prijshoudend, terwijl te Rotterdam Maandag handel en prijzen minderwaren. Utrecht en Purmerend hadden beide 'n matige handel. Op de Friesche markten Leeuwarden en Sneek waren de fokschapen weer duur, toch gat eerstgenoemde markt wel een iets stugger verloop. Geen opheffing van het kantoor Texel der Directe Belastingen en Accijnsen. Zoodra er sprake was van plannen tot opheffing van diverse Rijksbelastingkan toren, waaronder ook het kantoor Texel begrepen zou zijn, heeft de Alg. Texel sche Middenstandsvereeniging (voorz.I. Vlessing, secr. C.Q.Oude) in samenwer king met 't gemeentebestuur en de Kamer van Koophandel onmiddellijk pogingen in het werk gesteld, om dat te verhoeden. Uitvoerig werden de nadeelen uiteen gezet, welke aan de opheffing verbonden zouden zijn. Gelukkig niet zonder resul taat. Dato 9 October werd door het Ge meentebestuur een schrijven van de Mi nister van Financiën ter kennifs van het; bestuur der Alg. Texelsche Middenstands vereeniging gebracht, waarin werd mee gedeeld, dat het kantoor Texel niet zal worden opgeheven. Een hernieuwd onder zoek had geen nieuwe gezichtspunten geopend, welke daartoe zouden hebben moeten leiden. We zien hieruit weer: de Alg. T. M., welke zoo weinig van zich laat hooren; en zoo weinig op de voorgrond treedt, zit onder de bedrijven door volstrekt nietl stil. We mogen aan haar activiteit zeker voor een groot deel danken, dat het kan toor van de Rijksontvanger voor Texel behouden blijft. Wat dit beteekent, heb ben we al eens uitvoerig verteld. Bravo Schoolnleuws. Deelnemers(sters) aan de Esperanto- jeugd-cursus gelieven zich Maandagmid dag te 4,15 uur aan de Mulo-school te vervoegen (zie adv. vorig nummer). o Een advertentie in dit nummer kondigt voor ambachtslieden, etc. een nieuwe tee kencursus aan. OUDESCHILD Wegens storm naar veilige ree. Vanwege het stormweer der laatste da gen zocht een tweetal koopvaardijschepen op de reede van Texel een veilige lig plaats. Het waren de „Victoria" (Leth- land) en de „Joh. Rehder" (Duitschland), beide geladen met hout. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 17 varkens, 2 koeien, 297 schapen, 5 kal veren. Geslaagd. Mej. A. Kuijper alhier, leerlinge van mevr. Beukema, Weststraat te den Helder, slaagde dezer dagen voor coupeuse. Visscherij. De garnalenvisscherij is thans weer in volle gang en de laatste dagen worden er goede prijzen besteed. De vorige week werden aangevoerd ruim 9500 Kg. gar nalen. Evenals vorig jaar is er voor de wulkenvisscherij niet veel vooruitzicht, daar de plaats, waar wulken gevischt moeten worden, nog dik onder d,e mosse len ligt. Er zijn thans twee Zeeuwsche vaartuigen in de haven, welke op oesters visschen op z.g. oesterbedden, die wor den verpacht. Daar worden dan kleine oesters op uitgestrooid. Dit is verleden jaar geschied en de oesters waren best gegroeid, vandaar dat ze nu weer worden opgevischt. Deze oesterbedden worden be werkt voor Zeeuwsche oesterhandelaars en bevinden zich op de waarden achter Nieuweschild. De Texelsche Visschers- vloot is weer uitgebreid met een flinke tweemast motorkotter „Trijntje Cornelia", schipper W. v. d. Vis, van Oosterend. Een mooi schip, voorzien van een 120 P.K. motor. We wenschen de bemanning een voorspoedige visscherij met hun nieuwe schip. DE WAAL. Van een trekkende Waterral. De heer S. M. van der Galiën schrijft ons: Uitgeput van bovenmatige inspanning op de trek, kwam Vrijdagmorgen in de tuin van D.C.Bruin een Waterral neer, welke door de val, dit veronderstel ik, aangezien het beest door en door opwas, verdoofd werd. Hij werd toen door een kat gevangen, die er mee naar binnen kw.am. Een zoo schuwe vogel, als de Wa terral, die zich niet anders ophoudt dan in het dichtste riet, zoekt de menschelijko woningen niet op, of hij moet er met de trek langs komen. De nacht van Donder dag op Vrijdag, was, niettegenstaande de harde wind, een zeer geschilde trek- nacht en er zijn danook geregeld troepjes Over Waal en Burg gevlogen. Bruin was zoo vriendelijk, zich met de vogel bij mij te vervoegen. De rechtervleugel was iets beschadigd, denkelijk door de beet van de kat, terwijl ook aan een der poo len en de borst enkele onbeduidende' wondjes zaten. Na de vleugel nagekeken te hebben, heb ik de vogel geringd en op een stuk wei land in Waalenburg neergezet, waar hij zoo snel mogelijk maakte uit mijn nabij heid weg te komen. Opmerkelijk was, dat, toen hij wegliep, er twee spreeuwen bo ven hem vlogen en dat bleven doen, tot er op het laatst wel een twintig boven de vogel vlogen. Het was natuurlijk een geval van nieuwsgierigheid, want voor hen was een waterral een heel vreemde vogel. Tenslotte vlogen ze weer weg, maar nu zwermden er schreeuwend en klapwiekend 9 kieviten en 4 meeuwen bo ven. Waar die vogels zoo vlug wegko men, snap je niet. Veel gewonde vogels. Naar mijn bevindingen meen ik nog te moeten opmerken, dat op Texel momen teel erg veel gewonde vogels voorkomen. Die kunnen met de trek misschien niet verder ot hebben hier een ongeluk gehad. Het weer werkt hen trouwens ook erg tegen. DE KOOG. Aangespoeld. Door de heer Chr. v. Maldegem werd Donderdag op het strand nabij het Wes terslag een flesch gevonden met een briefje in het Engelsch. De vertaling luidt: „Overboord geworpen van de bark „Russia", zeilende van Huil naar Salcom- be met kolen, drie mijl van Orfordness. Alles wel. A. Sears. 14 Sept 1930." (Salcombe ligt aan het Engelsche Ka- naai nabij Plymouth; Orfordness, even eens aan de Engelsche kust, op plm. ge lijke breedte als den Haag, in rechte lijn op 240 K.M. van Texel.) UIT TEXELS VERLEDEN. Door S. M. v. d. GALIËN. Texel in de 80-jarige oorlog. De Hervorming, welke zich door ons heele land verbreidde, zette zich ook voort naar het eiland Texel. Van de „nye leere" schijnt men hier niet afkeerjg te zijn ge weest, en zelfs de soldaten, die hier in bezetting lagen, om rust en orde te be waren, deden mee. Zoo hebben in het jaar 1563 de soldaten het orgel en de beelden in de kerk van Den Hoorn afgebroken en alles ten noorden van de kerk, op de, driesprong, waar de z.g. Bolv/eg en de weg naar de Westen samenkomen, ver brand. In de nabijheid van de Hervormde kerk te Den Burg stond vroeger een nonnen klooster, dat toegewijd was aan de heilige Agnes. Toen de Watergeuzen in het jaar 1571 een landing op Texel deden met drie groote oorlogschepen en 23 jachten, en na een gevecht met de burgers, Den Burg innamen, verlieten de nonnen het kloos ter. De Watergeuzen verbrandden toen 't huis van de schout, Jakob de Koning, van Haarlem, en de kerk, die bij het klooster behoorde. Genoemde Jakob de Koning deed het verzoek, om het voormalige klooster te mogen bewonen, welk verzoek hem werd toegestaan. In 1573 vergader den de raden van Texel en werd er beslo ten om de twee burgemeesters naar dei Prins van Oranje te zenden, teneinde van hem toestemming te erlangen, het voormalig klooster tot weeshuis in te richten. Deze toestemming hebben ze dan ook gekregen. De reis, die zij er voor maakten, was echter zoo rampspoedig en zoo vol avonturen, dat wij niet willen na laten, daarvan een zoo getrouw mogelijk relaas te geven. Hierover dus de vol gende maal. UIT DE OUDE DOOS. Vóór veertig jaar. In October 1890 werd uitbreiding van de haven te Oudeschild aanbesteed en voor f38980 door Ged. Staten aan de heer A. de Visser te Haarlem, gegiuid. o— In 1S90 leverde de suikerbietenteelt in Eierland tengevolge van de hooge kosten' een niet-bevredigend resultaat op. Over het algemeen gaf de landbouw dat jaar reden tot tevredenheid. Er wenden voor het vee flinke prijzen gemaakt, de hooi oogst was ruim, de vocderprijs niet hoog. Veertig jaar geleden werd door de gemeenteraad met 103 stemmen tot verbetering van de haven' te Oudeschild besloten; schonk de Groot-hertogin van Saksen 175jten voordeele van de te stichten Prinses Wilhelinitna Bewaarschool. werden op Texelstroom de netten van verscheidene visschers vernield door an kers van het in 1867 daar gestrande bark schip Pallandt van Rozendael, welke la ter door een duiker van de „Neptunus" werden opgeruimd; werd op Texel een drukke handel in bergeenden gedreven; sommigen bemach tigden er tweehonderd per week en brach ten die voor 15 ct. per stuk aan de man. LANDBOUW EN VEETEELT. Vragen, deze rubriek betreffende, wor den kosteloos beantwoord. Voor porti twee postzegels van zes cent bijsluiten. De Landbouwcrisis. Een vergelijking met de crisis in het laatst der vorige eeuw. door J. OORTWIJN BOTJES. De gemiddelde prijs van de tarwe aan de Groninger beurs bedroeg in de jaren 1884 tot 1900, dus gedurende de land bouwcrisis in het laatst der vorige eeuw, t8,80 per 100 K.G. In die jaren daalde de nettopachtprijs van de allerbeste Dollart- polders tot f70 per H.A., terwijl de min der goede gronden tot veel lagere prijzen konden worden gehuurd. Een Groninger kon toen, op een schuldvrij bedrijf zui nig levend, nog juist bestaan ;inoest hij hypothecaire rente betalen, dan gelukte dit dikwijls niet en was hij genoodzaakt, zijn boerderij te verkoopen. In die jaren riepen de Groninger boeren om bescherming. Ze hebben die niet ge kregen, en toch is de welvaart ten slotte' teruggekeerd. Volgens de algemeen gang bare meening in ons land is het zeer juist geweest, dat de regeering toen niet heeft ingegrepen. De boeren, zegt men, zijn energieker geworden door de strijd om 't bestaan. Ze hebben nieuwe wcgien inge- geslagen en hebben zich daardoor met eigen kracht trachtten te redden. Dit is hun gelukt, en men leidt hieruit af, dat het thans ook weer zal gelukken, nu de tarweprijs tot beneden f7.50 aan de Gro ninger beurs is gedaald en dus lager is geworden dan de gemiddelde prijs gedu rende de vorige crisis. Het is zeer juist, dat men bij het bepa len van de lijn, welke men in de toe komst volgen wil, rekening houdt met de Een merkwaardige plechtigheid. Te Parijs is onlangs onder zeer merk waardige omstandigheden een huwelijk voltrokken. De misdadiger Francis Roche, die voor geruime tijd tot een celstraf is veroordeeld, kreeg toestemming voor een paar uur zijn kerker te verlaten om in het huwelijk te treden met de vrouw zij ner keuze. We zien hem hier met zijn eega onder streng politie-geleide het ge bouw, waar de plechtigheid plaats vond, verlaten. De bruigom houdt de handboei en onder zijn hoed verborgen.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5