Texelsche Berichten Gerrit de Wolf. Gemengd Nieuws lessen uit 't verleden. Maar het is hoogst gevaarlijk om dit te doen, als men zich dit verleden niet juist voor oogen stelt, ot geen rekening met de veranderde om standigheden houdt. Wanneer men zegt, dat de boeren zich door de vorige crisis hebben heengesla gen, dan is dit niet geheel juijst. Men kan zeggen, dat de flinke en tegelijk kapi taalkrachtige boeren de crisis te boven zijn gekomen. Vele armere boeren zijn echter tot paupers geworden, terwijl de land bouwers gedurende de vorige crisis in let terlijke zin honger hebben geleden. Al leen door een uiterst sobere leefwijze van alle bewoners van het platte land en hon- gerloonen voor de plattelandarbeiders, is imen door de crisis heen kunnen worste len. In het Oldambt bedroegen de loonen per dag in de zomer 75 cent en in de win ter 50 cent. Het totale inkomen van een landarbeider kwam omstreeks 1890 zel den boven f 280 gulden per jaar. De loonen, die in andere deelen van 't land gegeven werden, kwamen hiermede tamelijk wel overeen. Onder de invloed van dit lage loon, ge paard met groote werkloosheid in de win ter, kwam het in vele dorpen van Oost- Oroningen en in de bouwstreken van Friesland tot revolutionnaire bewegingen, welke slechts door de militaire macht konden worden onderdrukt. In de periode van 1884 tot 1890 kon, bij een gemiddelde tarweprijs van f8.S0 per 100 Kg. en een daaraan evenredige prijs der andere granen, op een schuld- vrij bedrijt slechts f280 per arbeider wor den uitbetaald, als de boer zelf wilde bestaan. Met bange zorg vragen velen zich af, hoe het thans zal gaan, nu de prijzen tot het laagste niveau van de cri sisjaren in de vorige eeuw zijn gedaald en het arbeidsloon zooveel hooger ge worden is. Eén zaak is echter belangrijk ten voor- deele van de landbouwer gewijzigd. De productiviteit van de arbeid is veel groo- ter geworden. D.w.z., dat bij 'n gelijk aan tal arbeiders op hetzelfde bedrijf veel meer tarwe en andere producten kunnen worden voortgebracht. De vooruitgang van de landbouwwetenschap en de ver betering van de werktuigen zijn hiervan, de oorzaak. Tegenover de groote opbrengst staan wel weer grou ere uitgaven, voor betere bemaling, voor meststoffen, onderhoud en aanschaffing van werktuigen, onder houd en afscnrijving op gebouwen, be- drijfsverzekeringen en electrische kracht, maar deze meert'ere uitgaven worden ge deeltelijk en so us zelfs ruimschoots ge compenseerd door een meerdere ont vangst van stroo. Bij gelijkgraanprijzen zou men thans veel meer dan f280 per arbeider kunnen betalen. Een gelijk aantal arbeiders kun nen thans ongeveer 45 H.L. per H.A. voortbrengen tegen 30 H.L. in 1890; 90 H.L. haver tegen 60 H.L. in 1890; 36 H.L. erwten tegen zu H.L. in 1890. (Wordt vervolgd.) Sportnieuws. Men schrijft ons: Morgen ontvangt T. 1 „Wieringerwaard" I op bezoek. Gezien de prestaties van; dit elftal, kan een spannende wedstrijd tegemoet worden gezien. De overzicht schrijver van het Alg. Sportblad voor spelt gelijk spel. Het staat nu aan T.' om die voorspelling ten spijt een over winning te bevechten.. T. II moet op bezoek bij J.V.C., te Julianadorp. Zakennieuvvs. De galanterie-zaak aan de Weverstraat, van de heer G. van Putten (voorheen K. Slot), zal door de heer J. P. Stam, al hier, worden overgenomen. DE KOOG. Reddingsdemonstratie. De reddingdemonstratie, bepaald op he denmorgen 10 uur reeds aangekondigd] in ons vorig nummer zal o.m. worden bijgewoond door de leerlingen der Z.V.S., onder leiding van him leeraren. EIERLAND. Een biezonderheid. Een lezer schrijft ons: Donderdag werd ik in de sloot bij de „Vooruitgang" een tamme eend met vier jongen gewaar. Dat is iets nieuws en ze ker waard in de Texelsche Courant ver meld te worden. OOSTEREND. Een raadselachtig geval. Op 30 September 1.1. ontving de heer W. Bremer alhier van zijn zwager te Groet (N.-H.) een niet-aangeteekende brief, welke volgens een begeleidend schrijven f330,had moeten bevatten,, doch welke naar B. aan zijn zwager onmiddellijk schreef gedeeltelijk ge opend bleek te zijn en slechts f300,— inhield. B's zwager wendde zich toen tot het postkantoor, waar hij zijn brief had afgegeven, waar een ijverig onder zoek werd ingesteld en kort daarop werd onze burgemeester vanwege de posterijen verzocht een politieonderzoek te willen doen instellen. Op heden zijn plm. lie gen personen gehoord, evenwel zonder dat eenig licht in deze duistere zaak werd ontstoken. DE WAAL. N.V. Zuivelfabriek „De Hoop". In de Dinsdag gehouden vergadering van de N.V. Zuivelfabriek de Hoop, bij gewoond door 45 van de ruim 70 aandeel houders, werd bij meerderheid van stem men besloten over te gaan tot aanstelling van een directeur-boekhouder. De heer W.H.Lap, boekhouder, had n.l. de wensch te kenjnen gegeven, van zijn functie te worden ontheven, welke gelegenheid men meende te moeten aangrijpen, om de functies van directeur en boekhouder in één persoon te vereenigen. Aan de heer C. Bruin, die 12 jaar als directeur en de heer W. Lap, die plm. 6 jaar als boekhouder de belangen der vennootschap behartigde, zal dan eervol ontslag worden verleend. Tot de bouw van een directeurs woning werd niet besloten, daar hier een geschikte woning kan worden gehuurd. Voor de eventuneele bouw van een labo ratorium, in te richten in overleg met de nieuwe directeur, werd een crediet verleend van f 1500,voor welk be drag dan een leening zal worden aange gaan. TEXELSCHE NOVELLE. Een vertelling uit 1867. door D. DEKKER. (Vervolg) „Jaantje" zei moeder „Trien", „krieg 'n are keers uut de kos". Dadelijk wilde de aangesprokene dit bevel ten uit voer brengen, maai' na gedaan onderzoek, klonk het bericht uit haar mond: „Mem, deer is gien ien keers meer in huus". Dit was inderdaad een ontdekking, welke de arme moeder met angst vervulde; de kaars toch, zou weldra ophouden, het weinige licht, dat ze nog verspreidde, in het vertrek te werpen, en maar al te zeer zeer wist ze, dat bij de weinige winke liers in het dorp de wet bestond, welke een van hen zelfs op het „uuthangbord hod late skrieve, dat na tiene niet meer ope deen wier." 't Spreekt vanzelf, dat hier een poging moest worden aangewend, om een winke lier te bewegen, voor ditmaal, van dezen regel at te wijken. „Jaantje zow Ariën Dros porre, en ze zow wel zoo mooi prate en bede le en zeggen dat het was, om bee het sieke broertje, dat in de ter mine lag, en dat moeder van benauwd heid, voor den sieken Wullum, er niet om docht had, om keerse te halen, zij zow wel zoo lang prate, tuut ze er uut- kwamrne, om keerse te geve". Nauwe- welijks had het meisje zich tot dit doel verwijderd, of bij de laatste flikkerende lichtstralen, welke de kaars op den ar men Willem wierp, zagen vader en moe der het aangezicht van den knaap zooda nig verwringen, dat beiden met een gil van hun zitplaatsen opsprongen, terwijl vader Gerrit met de uitroep: naar den dokter, naar den dokjer de huisdeur uit vloog, zijn vrouw in doodsanjgst, bij Wil lem, die weer zoo in termifne lag, achter latende. Op dit oogenblik was de kaars geheel uitgebrand, en bleef de arme moeder, met haar zieken knaap, geheel alleen in den stikdonkeren nacht Arme moeder. Wij wagen het niet, de angst en vertwijfe ling te schetsen, die zich van de arme vrouw meester maakte. "Ze wist toch, toch, dat het gevaarlijk was, haar kind,, terwijl het stuiptrekkingen had, aan te ra ken; alle buurvrouwen hadden haar im mers gezegd, dat ze dan gevaar liep, om haar kind ,,'n dingsijgheiid, zoo as 'n lammigheid ot een aar mankement te be- zurge, en dat zow ze voor gien werelds1 geld doen." Daar zit zij in vertwijfeRng neer. Zal zij, wanneer opnieuw licht wordt ontsto ken, haar kind de oogen zien opendoen ot zal zij eerst dan, wanneer in een beter/ leven een 'licht voor haar wordt ontsto ken, dat nimmer zal worden uitgebluscht, haar lieveling eerst wederzien Zal zij misschien bij een nieuw ontstoken kaars haar kind als een lijk aanschouwen? O, deze gedachte foltert de moeder zoo zeer. Gebogen over de legerstede, zonder haar kind te durven aanraken, ligt zij daar, en zoekt hulp en steun bij God in het gebed.Dat niets meer vertroost, en bemoedigt, dan een hartelijk gebed, met vertrouwen tot den Hemelschen Va der opgezonden, dat wist ze, maar nooit deed zij daarvan meer de wetenschap op dan dezen keer. 't Was of een engel haar toefluisterde: „hoop". Door het ge bed eenigszins getroost, stond zij op, en toen Jaantje, die „Ariën Dros bewoge had, om er uut te komme en keerse te verkoope", er een had ontstoken, ont waarden moeder en dochter tot beider onbeschrijfelijke blijdschap, dat Willem veel beter was. O, hoe steeg toen een danktoon uit het hart der moeder om hoog, dat het haar gegeven was, haar kind levend weder te zien en te omhelzen. (Wordt vervolgd.) Na overleg met de rijkszuivelconsu- lent voor Noord-Holland, dr. Schey, te Hoorn is te Wierijngen besloten tot de op richting van één groote coöperatieve zui velfabriek. Wanneer deze pogingen sla gen, zullen de thans bestaande vier kleine dagfabrieken worden opgeheven. Er werd een brandje ontdekt in een huis aan de Westmolenstraat te Schiedam, bewoond door de familie Tettelaar. De vader werkte in Drente, de moeder was de heele dag afwezig. Toen de buren een onderzoek instelden, bleek er op zolder een bed in brand te staan. Op dit bed werd een 7-jarig dochtertje gevonden, dat met zware brandwonden was overdekt. Een kind van vijf jaar stond bij het bed, en ook liep op zolder nog een 3-jarig kind rond. Geen van deze twee kinderen had evenwel letsel bekomen. Het brandje dat was ontstaan, doordat de kinderen met lucifers speelden, werd spoedig ge- bluscht, maar het met brandwonden over dekte kind is aan de gevolgen bezweken.' Na een geringe woordenwisseling heeft een 23-jarige man, wonende aan de Weteringschans te Amsterdam op zijn stiefvader eenige revolverschoten gelost, waardoor hij overleed. De dader werd aangehouden. Te Willemstad (N.B.) is, terwijl hij de paarden drinken liet, de 80-jarige J.Sneep, te water geraakt en verdronken. De man was gedurende 65 jaren als ar beider op dezelfde boerderij in betrekking geweest. In de Ouden-IJsel te Doetinchem is het lijk gevonden van de 70-jarige D. J. \k oismk, oud-lid van de raad van Zelhem. BUITENLAND. Een blad te Lissabon meldt het over lijden van Fransico Lima. De man die geboortig was uit Kaap Verde zou..'.127 jaar oud zijn. Wij zouden wel eens willen weten, op grond van welke authentieke stukken men er toe is gekomen om aan deze oude man die hooge leeftijd toe te kennen. Te Parijs is een ernstig geval van effectenvervalsching ontdekt. Er zijn stuk ken nagemaakt van een Engelsche onder neming met een kapitaal van 4 milliard francs. Meer dan duizend stukken, ter waarde van een miljoen moeten reeds in omloop zijn. Na een tocht van 84 dagen is dr. Blanco Alberich, die met een zeilboot van 10 Meter lengte en 3V2 Meter breedte uit Massachusets was vertrokken, te Barce lona aangekomen. Zijn vrouw en dochter hebben de reis meegemaakt. De automobielweg Boedapest-Wee- nen is voor het verkeer geopend. Een diamantgraver in Gonggong Bar- key West, werd, na 18 maanden zoekens, zonder iets te vinden, eindelijk beloond met een prachtige steen van 200 karaat. Parijs: Marcel Rioual, 'n scheepsjon gen van 16 jaar, die in de jongste hevig ste storm een in nood verkeenend schipi in veiligheid had gebracht, is benoemd tot Ridder in de Orde voor Maritieme verdienste. De oppasser van het Waldpark te Mannheim, die door een beer levensge vaarlijk was gewond, is aan zijn verwon dingen overleden. Wegens het hamsteren van levens middelen zijn te Moskou weer zes perso nen terechtgesteld. Cholera neemt op de Phillippijnen groote afmetingen aan. Uit de Vredeskerk te Keulen-Miihl- heim zijn 's nachts 19 pijpen van het orgel gestolen. De pijpen, die ruim 100 kilo wegen, hebben een waarde van 2600 mark. Bij het opstellen van de palen voor de nieuwe krachtige zender te Heilsberg in Oost-Pruisen, zijn drie werklieden ge vallen van een hoogte van 35 M. Een jon gen van 19 jaar werd gedood; de beide anderen werden ernstig gewond. De onderhandelingen tusschen Frank rijk en Italië over de Vlootkwestie zijn definitief mislukt. Te Albernau (Ertsgebergte) hielden twee jongelieden een bokswedstrijd. Eén van hen kreeg er zoo van langs, dat hij bewustloos bleef liggen. Een dokter heeft de dood moeten constateeren. Bah, wat een sport! De auto van prof. dr. Ludwig Moser van de technische hoogeschool te Wee- nen is bij Zeil am See door een trein gegrepen. De professor en zijn vrouw werden beiden gedood. In Brazilië is een revolutie uitgebro ken. Zeven staten kwamen tegen de regeering in opstand. Wel 40.000 rebellen zouden naar de hoofdstad optrekken. De Zwitsersche begrooting voor 1931 wijst een tekort aan van 28 miljoen frs- De toeneming van het aantal Rijks dagleden van 491 tot 576 deed de vraag rijzen hoe voor allen een plaats zal zijn te vinden. Gelukkig kan men verwachten, dat ze elkaar meestal op de kop zullen zitten. Terry, de bekende Amerikaansche valschermspringer en touwklimmer, is bij een sprong van de nieuwe Hudson-brug, welke 75 M. hoog is, verongelukt. Hij is horizontaal op het water terecht geko men. Een sensatieblad, wordt o.m. voor de dood van de acrobaat verantwoorde lijk gesteld. Bij een begrafenis te Barame in Bos nië kwam het op het kerkhof tot oneenig- heden tusschen vijandige boerenfamilies, die in een messenstekerij ontaardden. Aan het einde van de slag lagen drie boeren dood en zeven zwaar gewond tusschen de graven. Tijdens een storm is op het meer van Chapalo in Mexico een boot gezonken. Tien lijken zijn opgehaald. Zes perso nen hebben de ramp overleefd, vijftig worden vermist. Te Marseille werden één dag alle zaken gesloten, als protest tegen de steeds stijgende gemeentebelastingen. VOOR DE VROUW, lllllllllllllllllllllil De nieuwe hoeden. De hoed wordt zeer in overeenstem ming met het costuum gekozen, soms van dezelfde stof, dikwijls van fluweel in ge lijke kleur, ook wel van jersey, waaraan men de noodige stevigheid heeft gegeven. Maar in het biezonder is fluweel in de smaak voor onze wintersche hoofddek sels. We zien ze in de meest verschillen de vormen, als kapjes, als gedrapeerde modelletjes, als zuidwesters, als groote hoeden met opgeslagen rand, enz. We zien ook aardige fluweelen baretten, met inge zette deeltjes van fluweel of leer in afloo- pende tinten gegarneerd. Ook bont wordt weer veel als' versiering gebruikt, natuur lijk hetzelfde bont, dat op de mantel voorkomt, of waarvan pellerine of mof gemaakt zijn. Want ook de mof belooft weer populair te worden. Toch moeten we niet meenen, dat de vilthoed heeft afgedaan. Hij biedt vele voordeden, die we niet onderschatten moeten en vooral, nu men hem weer in aardige nieuwe modellen brengt, zal hij zeker nog geruime tijd in de smaak blij ven. Een dezer nieuwe modellen is het jagershoedje met veer. Men vindt het in klein, in middelmatig en groot formaat en in alle kleuren. Nieuw zijn ook driekantige steekjes, en bemerkenswaard is het streven, de hoed niet meer de hoofdlijn te laten volgen maar ook de bol te drapeeren. Chic is ook een vilthoed in dezelfde kleur van schoenen, kousen, taschje en handschoenen. Bij sommige vilten mo dellen heeft men de rand van d|e bol los gemaakt en iets hooger weer opgezet zoo dat men zien kan, hoe de bol het voor hoofd omsluit. Parijs decreteert voor middenwinter weer kleine hoedjes, daar de groote mo dellen veel te lastig zijn bij de enorme bontkragen, welke ons wachten. VOOR ONZE DAMMERS. Vragen, deze rubriek betreffende, te richten aan de redactie van dit blad. Een postzegel van zes cent bijsluiten. We geven hier ter bestudeering een po sitie, waaruit wit zich fraai weet te red den. Een prachtig studieterrein voor com binatiespel. De verschillende slagen lig gen diep verborgen en de heele afwik keling, waarbij 28 stukken van het bord gaan, vordert danook 13 zetten. Wie ziet kans de winst van het blad af te vinden? Men probeert het eens, want

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 6