S. C0LT0F afd. meubelen en tapijten, Kanaalweg Den Helder Gemengd Nieuws Ingezonden. ERKEND DE BESTE het N. van Jutland, geringd. De heer Skovgaard heeft al heel wat vogels bij de poot genomen: niet min der dan 90.000 exemplaren werden door hem van een ringetje voorzien. Meer dan duizend ex. werden door hem terugont vangen. Een omvangrijk werkje, dat echter voor de vogeltrekstudie schoone .vruchten afwerpt. Een albino-smient. Verscheidene malen is hier een geheel witte smient waargenomen, wat wel een biezonderheid is, daar zoo'n zeldzame ver schijning in de vogelwereld spoedig op valt en neergeschoten wordt. Nu vliegt een smient met groote snelheid. Hieraan is dan waarschijnlijk ook toe te schrijven,, dat deze smient nog in leven is. Het is wel een merkwaardig gezicht zoo'n witte vogel tusschen een vlucht donkere soort- genooten waar te nemen. Nog een geval van mond- en klauwzeer. Ook onder het vee van de veehouder D^Bruin Cz. alhier is mond- en klauw zeer geconstateerd. Onder toezicht van veearts en politie werd het per as naar de stal vervoerd. Meer dan ooit is het thans, nu mond- en klauwzeer-gevaar idreigt, noodzakelijk de melk te koken. Bouwvergunningen, Gedurende de maand September 1930 werden de volgende bouwvergunningen verleend Geref. Gemeente Oosterend, Kerkge bouw; Wed. Ad. Keijser, den Burg, ver bouw woonhuis; C. Maas, de Koog, af dak; L. Peper, P. H. Polder, schuur; P. Moerbeek, den Burg, verbouw woon- en winkelhuis; J.P.Dros, verbouwing boer derij te Noorderbuurt; Jac. Boogaard, var kensschuurtje te Zevenhuizen; Gebrs. Blom, garage te Oudeschild; W.Kikkert Jacz., woonhuis a.d. Schilderweg; Wed. K. Brouwer, verbouw woonhuis te den Burg; K. Uitgeest, verbouw woonhuis te Everstekoog; C.Smit, hoenderhok te de Westen; L. Eebnan, garage te den Burg. Benoeming. Onze plaatsgenoot, de heer J. D. Va der, oud-gezagvoerder le klas der Gouv. Vaartuigen te Suriname en oud-leerling der Z.V.S. alhier, werd met ingang van 1 November benoemd tot inspecteur van de sanitaire havendienst te Amsterdam. Eerste Nutsavond. We schreven reeds over de eerste Nuts avond op Maandag a.s., waarop de heer A.G.D.Bruins, van Apeldoorn, ingenieur bij de Geldersche Electr. Mij., tevens com missaris van de N.V. T.E.M., als spreker optreden zal; onderwerp „Amerikaasche Reisindrukken", toe te lichten met licht beelden. De leden van de raad en de directie en 't personeel van de T.E.M. zijn uitgenoodigd om deze lezing bij te wonen. OUDESCHILD. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 134 schapen,' 98 lammeren, 41 varkens, 5 kalveren, 2 koeien. Visscherij. Gedurende de laatste week zijn in de haven aangevoerd plm. 6800 Kg. garna len. De prijs was ongeveer 18 a 19 ct. per K.G. „Klein Tooneel." „Klein Tooneel" heeft het tooneelspel „Hallo Bandoeng" in studie genomen. OOSTEREND. De „dubbeltjes" nog steeds zoek. Het politioneel onderzoek in verband: met de raadselachtige verdwijning van 'n som gelds, welke uit Groet aan een plaats genoot toegezonden zou zijn, is voor zoover het Texel betreft aan kant. Ook te Groet is de burgemeester, die er persoonlijk de verhooren afnam, met het onderzoek gereed gekomen. Noch hier noch elders heeft men tot nog toe eenig houvast kunnen krijgen. Zal er van het vermiste bedrag nog wat boven water komen, wanneer ook te den Helder en Alkmaar de politiemannen met hun arbeid gereed gekomen zijn? Kerknieuws. 25-jarig bestaan R.K.Kerk. Naar ons welwillend wordt meegedeeld, in aansluiting op wat reeds in deze ko lommen werd vermeld, zal het 25-jarig bestaan van de R.K.Kerk alhier, uitslui tend kerkelijk worden gevierd. Des mor gens te half negen zal op Vrijdag a.s. een H. Mis worden opgedragen, waarbij de geestelijkheid van de Texelsche pa rochies tegenwoordig zal zijn. Het Koor van de parochie van de H. Joannes de Dooper te den Burg. zal zijn medewerking verleenen. Vergadering Ziekenfonds. Woensdagavond kwam het Ziekenfonds alhier in vergadering bijeen. De voorz., de heer IJ. Koppen, opent Opruiming in onze afdeeling meubelen, vloerzeilen, vitrages en karpetten tegen zeer verminderde prijzen. Ook spaarzegels en spaarbonnen zijn zonder bijbetaling inwisselbaar. de vergadering en heet de talrijke aanwe zigen hartelijk welkom. Hij vertelt, waar om deze vergadering vnl. bijeen is ge roepen. Er is een tekort ontstaan, hetgeen we straks nader van de penningmeester zullen hooren. Hij geeft eerst het woord aan de secretaris, de heer P. Kuiper, die de notulen der vorige vergadering leest, waaruit we hooren, dat 't vorig jaar een batig saldo gaf van f171.De notulen worden zonder op- of aanmerkingen on der dankzegging goedgekeurd. De penningm., de heer R.v.d. Vis Rz., geeft nu zijn verslag en toont de ontstane tekorten aan. Dit geldt van de eerste 9 maanden van 1930. De inkomsten van het Ziekenfonds waren f4551.95, de uitgaven f 4859,80. Dus een tekort van ruim f300. Voor het Verplegingsfonds waren de in komsten f629.30, uitgaven f 1445,10. Hier ontstaat dus een tekort van f815.80. Dit moet worden gerekend over een ledental van 785, groot en klein. Nu wordt door het bestuur voorgesteld de contributie met 2 ct. per persoon te verhoogen, ook voor kinderen, die tot nog toe vrij waren. Hiertoe wordt echter nog niet direct be sloten. Eerst geldt nu n.l. het tekort van het verplegingsfonds te dekken. De heer C. Bremer Sz., geeft te kennen, wat in 'n laatste bestuursvergadering van het mu ziekkorps besproken is, n.l. om voor dek king van 't tekort een uitvoering te geven. Dit mooie voorstel wordt door het be stuur met beide handen aangenomen. We hopen, dat deze uitvoering boven ver wachting moge slagen en wekken reeds een ieder op om deze uitvoering in ver schiet om dit goede doel te bezoeken. De heer D. Trap meent, dat dit niet genoeg is en wil gezamenlijk bijbetalen om het tekort te stoppen. De heer A. Brans Jz. stelt voor de leden van boven 18 jaar dit tekort te doen aanzuiveren. Het bestuur stelt voor om gedurende de drie loopende maanden van 1930 één week van elke maand de contributie te verdubbelen en in 1931 de contributie met 2 ct. per persoon te verhoógen. Deze beide voorstellen worden aangenomen. De 'heer B. Vlaming Gz. vraagt, of vrije bij dragen nog noodig zijn. De voorz. zegt, dat deze ook welkom zijn; een legaatje zou ons ook nu zeer wel passen. Dan over het tekort Ziekenfondsin het bestuur was overwogen om de extra ritten ten koste te doen komen van de betref fende personen. Hier zou men ongeveer t 200 mee kunnen winnen. Door de vergadering wordt dit aan vaard. De nieuwe bepaling zal direct in werking treden. Deze bedragen zullen per kwartaal door de bode worden geïnd. Be stuursverkiezing: voor wijlen de heer Jb. Burger als commissaris, en als aftredend de voorz., de heer IJ. Koppen. De heer Koppen wordt bij acclamatie herkozen en aanvaardt wederom zijn voorzitterschap. Verder wordt gekozen tot commissaris de heer S. Keijzer Jbz. met 26 stemmen. Benoemd om boeken na te zien: de heeren CJTimmer Az., G.Dros Pz., en S. v. Hee ringen. De voorz. stelt de rondvraag aan de orde: de heer E.Vermeulen vraagt, ofdc kaarten voor dubbele contributie dubbel zullen worden gestempeld. Hierop wordt bevestigend geantwoord. De heer S. Keijzer vraagt nog, waarom de verplegingskosten in het Roomsche Ziekenhuis duurder zijn dan in het Hos pitaal. Hiervoor zal getracht worden een oplossing te vinden. Voorz. dankt hierna de aanwezigen voor hun trouwe op komst en sluit de vergadering met de beste wenschen voor het fonds. EIERLAND. Hoe het spookte op de puinhoopen van de afgebrande hoeve „Leiden." Men schrijft ons: Daar Donderdagavond werd geconsta teerd dat er nog vuur zat in het reeds gedeeltelijk verbrande hooi tusschen het puin van „Leiden", meende de directeur van gemeentewerken, dat het raadzaam was, om in de nacht van 16 op 17 Oc tober daarbij een wacht te zetten, ten einde, wanneer zulks noodig mocht zijn, maatregelen te kunnen nemen om erger te voorkomen. De wind stond juist op hoeve „Gent". Van gemeentewege werd een man van den Burg met deze wacht belast. Het zou op „Leiden" spoken, zoodat de man, die eerst dienst deed, de moed liet zakken. Te omstreeks 12.30 uur in de nacht ver scheen ter plaatse een auto, waarin zich een zestal personen bevonden. Daar deze personen nogal druk waren en de wacht de overtuiging kreeg dat zij een stevig biertje hadden gedronken, ging hij hen na TEEKENMATERIAAL. TEEKEN-papier TEEKEN-borden boeken gomelastiek inkten linialen potlooden doozen krijt passers pennen voorbeelden haken Puntslijpers. hoeken Houtskool en conté RUIME KEUS LAGE PRIJS: BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Nadat hij even met twee hunner had ge sproken, verschenen plotseling drie man nen, gewikkeld in een wit laken, loo pende in gebukte houding. Zij wandelden onder het maken van allerlei rare geluiden om het erf van de vroegere hoeve „Lei den." Toen deze „spoken" bemerkten, dat de wacht niet erg bang was, maar recht op hen afkwam, vertelde een hun ner, voorzien van een masker of grim, dat zij gehoord hadden, dat het 'snachts op hoeve „Leiden" spookte en dat .zij nu dit spook wilden verdrijven. Zij zou den hierin nu wel niet kunnen slagen, Omreden de wacht in de weg stond. Door de wacht werd hun toen gezegd: „Pro beer dan maar eens dit spook te ver drijven", waarna het spook zich begaf naar de plaats, waar het hooi lag. Het duurde echter maar kort of dit spook lag rechtuit in het half-verbrande hooi.i Nadat het drietal nog een honderd meter langs de Postweg was geloopen, onder aanhoudend gekerm, kwam het weer te rug en deelde de wacht mee, dat zij nu weggingen, maar dat hun geesten terug kwamen en hem deze nacht zouden om ringen. o— Daar het plegen van zulke handelingen ernstige afkeuring verdient en niet zonder gevaar is voor derden, heeft boven bedoelde wacht een en ander medege deeld aan de politie, die een nader onder- derzoek instelt naar de bedrijvers van deze spokerij. Bij nadenken, zullen ook de da ders inzien, dat dergelijke streken niet door de beugel kunnen en zeker spijt hebben van het gebeurde, temeer, daar 't thans vrij zeker is, dat dit spookspelen hen met de rechter in aanraking brengt. DEN HOORN. Kerknieuws. Ds. A. Oskamp, Ned. Herv. predikant alhier, ontving, toezegging van beroep naar Hall bij Eerbeek (Geld.). VOOR DE JEUGD. 't Tweede viertal raadsels van Oom Ko. 1. Welk paard is geen huisdier 2. Ik ben zeer hard en word een li chaamsdeel, wanneer ik woid onthoofd. 3. Wie is dolblij met eksteroogen 4. Ieder rnensch bezit me. Keer me oin en ik ben heel, heel ver weg. Nu nog vier raadsels en dan maar weer inzenden. Hartelijk gegroet. Eg Eenzelfde advertentie, ineens voor j§ viermaal opgegeven, wordt maar Q @3 driemaal berekend. Wij belasten ons met het plaatsen van adverten- 11 ties in alle mogelijke bladen, en ffl verschaffen daarop abonnementen, Q U zonder eenige prijsverhooging. Het Keg's-Thee-Album. De N.V. C. Keg's Groothandel Zaan dam, stelt voor haar afnemers van thee een mooi uitgevoerd en leerzaam album beschikbaar. Het geeft de beschrijving van „Een vacantiereis langs de Rijn" en wet van de hand van de heer C. Johj Kieviet, de zoo bekende auteur van de Dik-Troin-serie en kan worden ge ïllustreerd met 120 zorgvuldig vervaar digde kleurrijke steendrukplaatjes. Een welgeslaagd geheel. Een bijgevoegde kaart in vijf kleuren maakt het de lezer gemak kelijk de reizigers op hun uitstapje te volgen. Het album zonder plaatjes kunt ge voor 75 ct. bij uw winkelier koopen. De plaatjes kunt ge u door het gebruik van Keg's Thee verschaffen. Zoudt ge ze niet eens probeeren? (Zie adv. Zaterdag.) BUITENLAND. Omdat zijn welgestelde, 90 jaar oude moeder het bedelen in de straten niet wilde laten, heeft A. Smolowitz te Brook lyn haar laten arresteeren. Hij deelde de politie mee, dat zij ten minste 200.000 p.st. in baar geld en onroerend goed be zit, en vroeg haar arrestatie om „haar tegen zichzelf" te beschermen. Door een wolkbreuk in de Mexicaan- sche mijnwerkersstad Pachuba moeten 70 menschen zijn omgekomen. De schade wordt op een miljoen pesos geschat. President Hoover heeft een groote rede gehouden, waarin hij wees op de noodzakelijkheid van een sterke vloot en een slagvaardig leger, ten einde de veilig heid van de Vereen. Staten onvoorwaar delijk te kunnen beschermen. Deze eisch beteekent natuurlijk 'geen dreigement voor andere volkeren, zei hij. De firma Krupp moet wegens toe nemend tekort aan afzet, 2500 man perso neel in de komende weken ontslaan. Kolonel R. I. Randolph, president van 'n heel groote organisatie van zaken lieden te Chicago heeft verklaard, dat er twee hoofdredenen zijn, voor de groote criminaliteit in Chicago: het drankverbod en de 'toenemende neiging bij zakenlieden om zich met hun geld voorrechten te ver zekeren. Te Essen zijn de 22-jarige smid Haarmann en de 25-jarige mijnwerker Vaupua wegens moord ter dood veroor deeld. Zij hadden hun 19-jarige kameraad in een kolenkelder gelokt, sloegen hem met een bijl dood en plunderden hem. Als buit viel hun vijf mark in handen. - De eerste sneeuw is de vorige week op de bergen om Loch Lomond in Schot land gevallen. De Fransche Min.-Pres. Tardieu verklaarde, dat de goede verstandhouding tusschen Frankrijk, Engeland en Amerika de wereldvrede beheerscht. (Hoe stond het daarmee dan in 1914? Red.) Wij zien in L'Oeuvre een teekening, het brandende Engelsche luchtschip voor stellende; op- en noderschrift luiden: Men spreekt van oorlog Alsof de vrede al niet moorddadig genoeg ware. Graganour, een der bekendste en beste renpaarden ter wereld, is dood. Gragagour was in 1913 eerste in de En gelsche derby, doch werd gedisqualifi- ceerd voor aanrijden. Aboyeur won toen als outsider 100 tegen 1. Graganour werd daarna naar Amerika verkocht aan een zekere Senor Martinez de Hoz voor..1 30.000 p.sterling., terwijl hij als jaarling 3200 guineas had gekost. Zijn nakome lingen hebben reeds duizenden ponden aan prijzen gewonnen op de renbaan. Voor de nieuwe kerk in de 22ste straat te New-York, de z.g. Rockefeller- kerk, is een carrillon in orde gemaakt van 72 klokken, klein en groot. Heel groote zelfs. De reus, de machtigste van de 72, is thans op de plaats van zijn bestemming aangekomenhij hangt hoog en droog nu in de toren. De klok heeft een middellijn van 3 M. en 6 cM. en weegt maar 20 ton. Natuurlijk is er heel wat voor noo dig geweest om dit gevaarte naar boven te krijgen in de 100 M. 'hooge toren; er was een geheel nieuw geconstrueerde ma chine voor dit werkje aanwezig. In de Amerik. staat Illinois moet 'n zeer merkwaardig geval voorgekomen zijn van een man, die blind, weer ziende ge worden is. Hij was daar werkman in de kolenberg plaatsen en op zijn achttiende jaar blind geworden tengevolge van een trap van een paard. Kort geleden ondernam hij een ple- ziervlucht, waarbij de piloot verschillende kunststukjes uitvooerde. Toen bemerkte de jonge man, dat hij weer zien kon. Ook de artsen stelden vast, dat het licht in zijn oogen weer gekeerd was, maar konden geen verkla ring van dit feit geven. EEN LANDBOUWERSBELANG. Mijnheer de Redacteur. In de Texelsche Courant en eenige landbouwbladen komt een bericht voor met opschrift „Grond koopen op Texel. Laat U inlichten". Het komt mij voor, dat deze waarschuwing de aandacht moet waardig geacht worden. Hulde en dank moge hierbij gebracht worden, dat aldaar door bemiddeling eener commissie, aan iedereen, die om land naar Texel komt, goede raad kan worden verstrekt. Daar dit dienstig is en noodzakelijk voor velen, welke op voor hen onbekende plaatsen grond willen koopen, of pach ten, acht ik het wenschelijk, dat overaL een zoodanige commissie wordt samen gesteld. Tot zoolang zulks nog niet het geval is, wordt een ieder aangeraden in lichtingen bij een notaris ter plaatse in te winnen. Vermeenende dat ook hiermede een landbouwersbelang wordt behartigd, be tuig ik U, Mijnheer de Redacteur, mijn dank voor de opname dezer regelen. EEN OUD LANDBOUWER. WEGEN-WEE. Naar aanleiding van vele klachten. Hoe genoeglijk rolt het leven Van een autorijder heen. Tuffende door Texels dreven, Stootende van steen op steen. Kuilen, hobbels, hobbels, kuilen, Wisselen elkander af En je zou van kwaadheid huilen, Dat je nog belasting gaf.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 6