OP DE No 4472 Woensdag 22 October 1930 44s,eJaarganj Van week tot week iiiiii min min mm mm m mm TexeSsohe Berichten m mill min min min min min 'Veem Wyke/^/ ABONNEMENTEN: ADVERTENTIÊN: Een studiereis in verband met de vestiging van een vogeltrekstation op TEXEL. Zaterdagavond. De Duitsche Rijksdag. Een rumoerig begin. Met de rumoerigheid, die een ieder ver wachtte, is deze week het parlementaire werk in Duitschland hervat. In de eerste zitting van de nieuwe Rijksdag verschenen Hittler's aanhangers in uniform en tus- schen hen en de arbeiderspartijen ter lin kerzijde, de communisten voorop, kaats ten direct schimpscheuten heen en weer, zooals men die in deze Rijksdag nog zoo vaak te hooren zal krijgen. Van deze eerste zitting, die in wezen niets anders was dan 'n present-melden, maakten de Hakenkreuzler gebruik om een serie be toogingen te organiseeren, die weldra in anti-semietische excessen ontaardden. On danks haar krachtige optreden, kon de po litie niet beletten, dat bij tal van Joodsche firma's, o.a. het groote warenhuis Wert- heim, de etalage-vensters werden inge worpen. Loebe, Rijksdagpresident. De tweede bijeenkomst werd, ook al viel er nog menig scherp woord, in een heel wat rustiger sfeer gehouden. Bij de verkiezing van de Rijksdagpresident trachtten eenige partijen een „anti-marxis tisch blok te vormen, ten einde de herkie zing van de beproefde voorzitter Loebe te verhinderen. De bezadigde burgerlijke groepen wenschten echter hieraan niet mee te doen, en bij herstemming met de leider der Volkspartij, Scholz, die zijn zooveelste échec leed, werd Loebe toch gekozen. Een nationaal-socialist, een cen trum-man en een Duitsch-nationaal wer den vice-presidenten. Deze verkiezing, benevens de verwer- werping van een motie van wantrouwen in de Pruisische regeering hebben een onmiskenbaar kalmeerende uitwerking ge had. Moeilijkheden zijn er natuurlijk nog genoeg te verwachten, zoowel politieke als economische moeilijkheden wij her inneren slechts aan de metaal-arbeiders staking maar het is thans reeds duide lijk gebleken, dat de partijen, wier stem de doorslag geeft en met name het Cen trum, geenszins geneigd zijn, het spel der rechts-radicalen mee te spelen en zich tot een anti-democratische en anti-repu- blikeinsche politiek te laten verleiden. De onlusten in Spanje en Brazilië. In twee groote Romaansche landen, Spanje en Brazilië, blijft tiet onrustig. De regeering-Berenguer heeft niet alleen met politieke tegenstanders te kampen, waar onder de republikeinen de laatste tijd ziich het duchtigst roeren haar grootste zorg is op het oogenblik de sociale on tevredenheid, die het gevolg is van de economische malaise, en die door een lange reeks stakingen over geheel Spanje tot uiting komt. Zal de burgeroorlog in Brazilië verloopen De burgeroorlog heeft nog niet tot een beslissing geleid. Aanvankelijk kreeg men de indruk, dat de revolutionnaiiren stor menderhand het heele land aan het ver overen waren; later bleek echter, dat de tederale regeering te Rio toch wel ste viger in de zadel zat, dan werd vermoed.. Ot onder deze omstandigheden de op stand zal verloopen, is nog niet te voor spellen, al heeft men zulk een gang van zaken in Latijnsch-Amerika vaker gezien. Voorshands zijn we nog toe aan onbe sliste gevechten, waarbij echter elke partij, zich de overwinning toeschrijft. De conferentie Rusland-China. Te Moskou begon eindelijk, na veel ge treuzel en geharrewar, de Russisch-Chi- neesche conferentie, waar de beslissiing moet vallen over de wijze waarop voortaan de Oost-Chineesche spoorweg, het vorige jaar inzet van een scherp conflict, zal wor den beheerd. Tevens komen er de Rus- sisch-Chineesche betrekkingen in haar ge- heele omvang spreken. Een opmerkelijk verschijnsel. Hoe snel de moderne wereld went aan het nieuwe, kan blijken uit de zeer ge matigde belangstelling, die men allerwege aan de dag heeft gelegd voor de Oceaan- vlucht, door Boyd en Corner volbracht in hun Columbia-vliegtuig. Na tusschen- landingen op New-foundland en het groot ste der Scilly-eilanden, kwamen zij be houden uit Amerika in Engeland aan. Nidden (Lithauwen), 13 Oct. 1930. Op stap naar Rossitten, Meer dan 1500 KM. bracht de trein ons naar het Oosten, naar Königsberg. Van daar ging het de volgende dag met een) lokaaltje naar Cranz en toen begon de wandeling over de bijna 100 K.M. lange Kuhrische Nehrung. De bagage ging met de postkar, niet ongelijk aan die van Vlieland, alleen het hoognoodige voor één nacht, wat mondvoorraad plus kijker en camera ging mee in de rugzak. De af stand van Cranz naar Rossitten, naar de Vogelwarte, bedraagt 35 K.M. en op dit traject door een buitengewoon fraai landschap, passeerden we slechts één klein visschersdorpje, Sarkow, waarvan de naam al echt Russisch aandoet. Verder was er niets, dat aan de menschenmaatschappij deed denken, geen enkele woning of boer derij, geen rookpluimpje zelfs. De geheele Nehrung is afgesloten voor snel- of zwaar verkeer, auto's worden niet toegelaten en gedurende de geheele tippel ontmoetten we slechts enkele inboorlingen. Zooiets is in Holland ondenkbaar. Twee onzer konden de tocht, die door de slechte toestand» der wegen zeer zwaar was, niet volhou den en moesten anderhalf uur voor Ros sitten, in „Ulmenhorst", de waarnemings post van de Vogelwarte, achterblijven, iets waarvan ze echter geen spijt behoefden te hebben, daar Ulmenhorst wel 't meest ge schikte punt op de Nehrung is, om de vogeltrek gade te slaan. De enkele dagen, dat we hier nu naar de vogels en de trek kijken, heeft ons wel de indruk gegeven, dat de Nehrung niet alleen 'n rijk en best vogel land, maar een bij uitstek gunstig gelegen schiereiland is, om een overzicht te krijgen over de na jaarstrek. De Nehrung is nergens breeder dan drie en een halve K.M. (gemiddeld anderhalve K.'M.) en daar de trekvogels slechts noodgedwongen zeeën oversteken, Worden de uit het Noorden en Oosten komende vogels, op hun reizen naar het zuiden als het ware in een trechter te samen gedrongen, waardoor we hier een trek in een zeer gecomprimeerde vorm te zien krijgen. Tienduizenden trekvogels. Detrekweg loopt dus juist over de ge heele lengte van het smalle en zeer lange schiereiland, en als men nu op een gun stig hoog gelegen punt gaat zitten, kan men alles waarnemen, wat overtrekt. Op 28 Sept. j.l., een zeer sterke trekdag, wer den door de waarnemers op Ulmenhorst plm. 210.000 overtrekkende vogels geteld in 3 uur tijd, voor het allergrootste deel bestaande uit kraaiachtige vogels, zooals bonte kraaien, roeken en kauwen. Men krijgt op zulke dagen de indruk, alsof Fin land en de Siberische toendra's leegstroo- men. Tot nu mochten we nog geen zeer sterke vogeltrek zien, het weer was ons niet gunstig, maar toch hadden we reeds een dag, waarop het de moeite waard was. Onafgebroken trokken de troepen kraaien, vinken en keepen over. Ook de Sic transit De schapenboet van de heer Mart. Reij, staande op het land nabij de Alg. Be- graatplaats tegenover de „Boogerd", is Donderdagmiddag onder sloopershanden roofvogeltrek was zeer belangrijk, geen enkel oogenblik, of er waren meerdere roofvogels in de lucht. Vooral het aantal ruigpootbuizerden, sperwers en slecht valken was verbluffend, terwijl verschil lende haviken, die in Holland tot de zeld zame doortrekkers behooren, werden her kend. Alle struikgewas en boschjes, zoo wel langs de wegen, als in de Pallwe, het typische terrein, dat ontstaat door het begroeid raken van tot op het grond water-niveau uitgestoven duinvlakten, zit ten tjokvol met allerlei rustende trekvo- geltjes, zooals, roodborstjes, goudhaantjes meezen, vinken en bonte spechten, terwijl ook de bouw- en weilanden wemelen van kwikstaarten, leeuweriken, graspiepers, geelgorzen en meeuwen. Het deed ons Hollandsche hart goed, toen gisteren de eerste groote troep kieviten in de kijker kwam en even daarna vlak bij ons neer streek. Hier geen vogelrijk wad. Een ding missen we hier, en dat is het vogelrijke wad; al die verschillende soor ten strand- en steltloopers, meeuwen, een den en ganzen, waaraan de schorren en slikken achter de Eendracht zoo rijk zijn, en die ons weer telkens met onvermengde vreugde vervullen, zoeken we tevergeefs op de Nehrung. Biezonder in onze sas waren we echter met de klapeksters, die we hier ontmoet-' ten. Een dezer vogels zagen we prachtig jagen; door telkens op de manier der to renvalken, biddend boven het land, stil te staan, zocht de klapekster naar prooi., We waren zelfs getuige, dat hij een muis ving, waarmede hij in een klein alleen staand boschje verdween. Door snel toe te loopen, verjoegen we de vogel, waarbij hij zijn prooi moest achterlaten. Na eenig zoeken mochten we deze vinden, het bleek een veldmuis te zijn, waarvan de zoöloog van ons troepje zich direct meester maak te voor zijn collectie prooiobjecten. De bonte kraaien worden hier bij massa's gevangen engegeten. Morgen hopen we dit gerecht ook te genieten. De „Vogelwarte" koopt vaak allerlei gevan gen vogels, vooral kraaien en meeuwen op, die, na geringd te zijn, weer worden vrijgelaten. Een Trekstation, dat trekt. Het blijkt wel, dat de Vogelwarte heel wat toeristen trekt, telkens ontmoeten we luidjes met kijkers, en Dr. Schülz, de lei der van het trekstation, vertelde ons, dat het Museum van de Vogelwarte in Ros sitten jaarlijks door plm. 15000 personjeri bezocht wordt. De Vogelwarte is zelden zonder gasiten, meestal studenten of bio logen, die dan voor korter of langer tijd op Ulmenhorst komen werken en de vo geltrek bestudeeren. Morgen gaan we weer op de elanden af. Deze groote hertachtige dieren bezorgden ons vandaag een paar genotvolle uren; het is wel een ongekende sensatie zoo'n geweldige viervoeter tot op korte afstand te naderen. Daarvoor zou je alleen al naar de Kurische Nehrung gaan. gevallen. Haar vervallen staat heeft hiertoe 'moeten leiden. Dat we er hier even mel ding van maken, vindt zijn verklaring in het teit, dat het hier een typisch boetje geldt, een van het op ons eiland zoo be kende type, dat zomer op zomer zoo me nig vreemdeling verlokte er een kiekje of een schetsje van te maken. Een der meest I nabij het dorp gelegen schapenboeten is hiermee voorgoed van de vlakte verdwe nen. De nieuwe tijd stelt nieuwe eischen. Uitslag damwedstrijd Texel-Den Helder. Zondagmiddag heeft Damclub O.K.K. in hotel „Texel" de strijd aangebonden met de Heldersche Damclub, uitgenoo- Idigd ter gelegenheid van OjK.K.'s vijf jarig bestaan. Na de gebruikelijke opening, waarbij de lieer J. P. Standaart, voorz., de gasten, recht hartelijk welkom heette, werden de clubs in twee groepen verdeeld en kon het spel een aanvang nemen. Naar we ver nemen was de uitslag aldus: 1. C. Dijker J. Stoll 2-0 2. S. van Heerwaarden D. Dissel 0-2 3. C. Roeper D. Rab 2-0 4. O. Keijser J. C. Kossen 1-1 5. C. van Heerwaarden D. van El 2-0 6. J. IJ. Witte S. Slort 1-1 7. S. Hin S. S. Bremer 1-1 8. J. Visman P. Kwast 2-0 9. E. Kerkhof P. Oroenemeijer 1-1 10. M. Bakker A. Bezemer 2-0 Totaal 14-6 11. Joh. Hillenius P. Arends 0-2 12. P.G.Koorn H. G. Fonteijn 0-2 13. P.W. Kooij M. Kwast 2-0 14. G. Held L. Simonse 0-2 15. J. Stam P. Slort 2-G 16. G. Dros A. Bosman 2-0 17. Schoenmaker G. Glotze 1-1 18. J. Schaatsenberg D. Jongepier 0-2 19. D. G. Bakker C.Slottenveger 0-2 20. J.P.Standaart T. Doves 0-2 Totaal 7-13 Van de twee door O.K.K. uitgeloofde medailles kon er dus een aan de Helder sche Damclub worden uitgereikt. O.K.K. 'mocht van de gasten een fraaie voorzit tershamer, in ontvangst nemen, met welk geschenk, de voorzitter namens bestuur en leden verzekerde, dat O.K.K. zeer in genomen was. Heel toepasselijk is ter eene zijde een zwart, aan de andere kant een wit damstuk ingelegd. We twijfelen er niet aan, of de wensch, dat de heer Standaart nog menig jaar met animo de voorzittershamer mag hanteeren, zal wel in vervulling gaan. Aan de Heldersche club werd ter gele genheid van haar 20-jarig bestaan een zilveren lauwertak aangeboden, waarmee het bestuur niet naliet zijn biezondere ingenomenheid te kennen te geven. We brengen nog in herinnerijng, de uit slagen van het vorig jaar gespeelde TexelHelder wedstrijden. Op 31 Mei verloor Texel met- 816, op 24 Novem ber werd met 146 gewonnen. OUDESCHILD. De havermotor verliest terrein. Door de N.V. Handelsraad van de L:T.B., Kringkantoor „Texel", is een vrachtauto aangeschaft. De heer S.Keij- zer zal thans van koetsier tot chauffeur worden gepromoveerd. De havermotor zal zijn plaatsje aan een zooveel paardekracht benzinemotor moeten afstaan. „Vluggeren beter" is ook hier het parool. Een mislukte kano-tocht. Zaterdag hadden een heer en dame uit den Helder zich met een kano buiten de haven van den Helder gewaagd. Er stond een flinke bries, en spoedig sloeg de kano, welke van een zeil voorzien was, om. Een tweetal onzer visschers, die in de nabijheid waren en het ongeval als het ware hadden zien aankomen, togen met 'hun schuiten direct ter hulp. Schipper C. Vlas Wz., nam de twee schipbreukelingen met de kano aan boord. Zij zouden het in het koude water zeker wel niet lang ge maakt hebben. TEXELSCHE COURANT DEN BURGi>75 Ct. per<-' la Maanden Franco p. pest door geheel Nederland 1» p. 3 maanden. Lo^se nummers: 4 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regels: 60 Ct. Iedere regel meer: 12et. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend Bl| abonnement lagoro rogelprlls ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNLN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 P door JAN P. STRIJBOS UITGAVE:N.V v/h LANGEVELD&l-E RO: N°. 652 s: POSTBUS: N° 11 AI^—Wybert vervangt het gorgel- drankje. Wybert beschermt U K tegenverkoudheid en infectie Daarom dagelijks Wybert I origin dooz.n I 25. 4S cn 6i cl..

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1