Gemengd Nieuws Dat liep wonderbest af. Gistermorgen is de jeugdige Hild. Go- mes, werkzaam op het dak van het plm.- 10 M. hooge perceel, dat voor de heer A. v. d. Vis. op de hoek van de Steenen plaats in aanbouw is, naar beneden getui meld. Gelukkig werd zijn val eerst door de steiger en toen door een trap gebro ken, zoodat hij niet op het hoofd terecht kwam (zooals dat zich liet aanzien) maar op de buik. Oogenschijnlijk heeft hij geen letsel bekomen. Zelfs is hij onmiddellijk op de fiets gestapt, om thuis wat op ver haal te komen. Dat liep dus goed af. De jongeman moge van zijn val geen nadee- lige gevolgen ondervinden. Kleine oorzaken De heer I. Voigt, werkzaam aan de ga rage van de heer Kievit, struikelde „slechts" over een staaf betonijzer, maar kwam daarbij zoo leelijk met z'n knie tegen het beton terecht, dat hij deze ern-i stige ontwrichtte. Hij moet zooveel moge lijk rust houden; het loopen valt hem moeilijk. Mond- en klauwzeer. Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer is thans uitgebreid met een geval te Oosterend en de Koog. Totaal thans dus vijf gevallen. Sportnieuws. De elftalcommissie heeft voor a.s. Zon dag de volgende elftallen saamgesteld: Texel I: Jb. Gras Joh. Ran,- A. Ran Jac.Gieles, R. Ran, N. de Graaf, Liotard, J.Gieles, Winter, J.Kiljan, N.N. Texel II: (vertrek 11 uur van Oudeschild.) Joh. Bruin, Stern,, Eek hardt J.DBlom, S.Rijk, M.Koorn, Jb.Nellenstein, Joh.Vroegen, D.Zuidewind Pijpers, S. Rijk Wz. Res.Zeeman. Eckhardt speelt alleen dan, wanneer toestemming van de N.H.V.B. verkregen is Morgen ontvangt Texel I Zeemacht I op bezoek. Doordat de volgende week de „Winterdienst" van T.E.S.O. aanvangt, is dit de laatste wedstrijd, welke na de mid dag gespeeld wordt. Op 2 Nov. moet er om 12 uur gespeeld worden. Zondag gaat Texel II op bezoek bij „Oudesluis". Wij zullen hopen, dat „Texel" de puntjes binnenhaalt. A. Dr. Academische examens. Onze plaatsgenoot, de heer C. A. Dros, slaagde Donderdag te Utrecht voor het doctoraal examen-Geneeskunde. Radio-storing. i In verband met de hevige storing, waar aan de uitzendingen van het station-Hil- versum in het biezonder eergisteravond ten prooi waren, heeft de heer F. Mittel- hauser, exploitant radio-centrale alhier, zich gisteren met dit station telefonisch in verbinding gesteld en de vraag gedaan, ot die storing wellicht spoedig kan wor den opgeheven. Het was z.i. bepaald Tu rijn, het krachtige Italiaansche station, dat een spaak in het wiel stak. Het ant woord was weinig geruststellend. Men zat er zelf met de handen in het haar en weet niet, hoe dit radio-varkentje te wasschen. —Hoe lang nu nog Filmavond l.V.A. S.D.A.P. Men deelt ons mee, dat op de te orga- riiseeren filmavond zullen worden ver toond: De laatste dagen van St.-Peters- burg, De begrafenis van Mr. P. J. Troel stra en „Wij blazen alarm", de film, wel ke bij de meetingen tegen de Vlootwet te Amsterdam en Rotterdam opgenomen is. Een centrum van vogelstudie op Texel. Wetenschap contra bescherming. Welwillend doet men ons een uitknip sel toekomen, vermoedelijk uit een Haagsch dagblad, waarin de heer W. T o 1 s m a, (de auteur van 's-Gravenhage als Vogelstad") onder bovenstaand op schrift over het hier te stichten vogel trekstation schrijft. De oproep gele zen hebbende (zie ook ons vorig nr.), oordeelt de schrijver het heel merkwaar dig, dat de Ned. Ver. tot Bescherming van Vogels en de Ned. Ver. tot Behoud van Natuurmonumenten achter deze stich tingsplannen staan, wijl deze z.i. in vele gevallen vierkant in strijd zijn met haar doeleinden. Het ringen van vogels is niet zoo onschuldig, als men wel be weert, schrijft hij. Ornithologen, tevens waarlijk vogelbeschermers, als G. Wol- da en de Zweed Bengt Berg b.V., zijn er geen voorstanders van. Tevens zijn het herhaald vangen en hel kroponderzoek de natuurvriend en de vogelbeschermer allerminst sympathiek. De beide vereeni- gingen, gaat de schrijver verder, zouden hoogstens een oog in het zeil moeten houden, opdat de heeren ornithologen en de medewerkende Texelaars die vol gens dr. Jac. Thijsse van ouds eieren- en nestenzoekers zijn het niet te bont maken. Schrijver vraagt zich at, of bij 't kroponderzoek misschien ook van braak- middeltjes gebruik wordt gemaakt en be schrijft een methode, waarbij de jonge vogel een ring om de hals wordt gedaan, om te onderzoeken, welk voedsel door de ouders wordt aangebracht. „Bah", zoo laat hij hierop volgen „krijgen wij dat ook op Texel Hij verwacht, dab de leden van beide vereenigingen niet zullen gedoogen, dat een deel van hun contributie wordt „misbruikt" om zul ke „walgelijke experimenten" te bevor deren. Dr. Thijsse vindt, dat de natuur monumenten voor het onderzoek een sta biele basis vormen en verwacht, dat Staatsboschbeheer door het aanleggen van vangdreven en -boschjes gaarne meewer ken. De heer Tolsma komt hiertegen op, wijl hij van meening is, dat het volk „Na tuurmonumenten" steunt in het vertrou wen, dat in de gereserveerde gebieden de| planten- en dierenwereld absoluut veilig is. Het lijkt ons niet voor tegenspraak vatbaar, besluit de heer Tolsma zijn arti kel, dat de stichting van een ornitholo gisch station uitsluitend een zaak is voor de beoefenaren van de ornithologie en dat de beide genoemde vereenigingen, door zich voor deze plannen daadwerke lijk te interesseeren een gevaarlijke weg betreden. Aan hen, die er anders of evenzoo over denken, zij hier bij voorbaat een plaatsje toegezegd. De kwestie zal zon der twijfel menig lezer interesseeren. Redactie „T.C." DEN HOORN. Twee koeien dood door vergiftiging Donderdagavond is een koe van de veehouder J. C. Bakker in de Hemmer, na eerst wat te hebben loopen slingeren, plotseling dood neergevallen. Het cada ver werd door vrachtrijder Slegh naar de noodslachtplaats te den Burg vervoerd. Gistermorgen vond de heer Bakker weer een koe dood, thans in een sloot. Ze was een van zijn beste. De veearts con stateerde, dat in beide gevallen de dood hoogstwaarschijnlijk aan plotselinge ver giftiging is toe te schrijven. Van milt vuur is in geen geval sprake. De inhoud fcin maag en darmen wordt scheikundig onderzocht. Alle vee, dat nog in de wei liep, is, in afwachting van het onderzoek op stal gezet. DE COCKSDORP. Brand in „de Gele Buurt". Gistermiddag omstreeks twaalf uur ont stond een begin van brand in de woonka mer van de heer J. B. in de z.g. „Gele Buurt", omvattende een achttal woningen, onder één dak, waarvan er momenteel zeven bewoond zijn. Kleeren, die bij de kachel te drogen hingen, hadden vlam ge vat. Buren, die rook uit het dakvenster zagen opstijgen, waarschuwden in aller ijl de bewoner, die juist ten huize van zijn ouders het middagmaal gebruikte. Door snel handelend op te treden, wist men erger te voorkomen. Dokter F. H. Keidel vraagt ontslag. Onze geachte plaatsgenoot, de heer F. H. Keidel, sinds 14 April 1913 gemeente arts alhier, heeft om gezondheidsredenen ontslag gevraagd. Naar die lezer zich her inneren zal, moest dokter Keidel geruime tijd in het ziekenhuis te Alkmaar wonden verpleegd en vertoeft hij, na daaruit ont slagen te zijn, thans te Amersfoort om weer geheel op zijn verhaal te komen.) Moge onze dokter weldra weder geheel zijn oude gezondheid herwonnen hebben en nog vele jaren de rust genieten, welke hij zoozeer verdient. OUDESCHILD. v/eevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 30 schapen, 81 lammeren, 21 varkens, 2 koeien, 5 kalveren. Te water getuimeld. Hoewel net zwemseizoen thans wel als gesloten kan worden beschouwd, heeft 't de heer L. St., leerling Z.V.S. den Burg, toch nog behaagd een bad te nemen. Eer lijk gezegd: het was een gedwongen bad, want toen hij bij de roeiles Zaterdag de boot naar de wal wou trekken en zich daartoe aan de havenkant vastgreep, was de boot zoo koppig, juist nog verder van de wal te gaan. St. kon zich toen niet langer houden en plonsde pardoes in het koude nat. Gelukkig kon hij, zooals het een adspirant-zeeman betaamt, zwemmen als de beste, zoodat hij al spoedig op het droge was, waar een welwillend school makker hem aan droge plunje hielp. OOSTEREND. Kerknieuws. Gisteren werd hier het 25-jarig bestaan van de R.K.Kerk feestelijk herdacht. Het gebouw was geheel gevuld en met aan dacht werd naar de gedachtenisrede van Pastoor Van Ruyven, van den Burg, ge luisterd, waarin Z.Eerw. de gebeurteniis- sen releveerde van de laatste 25 jaar; hij sprak met veel waardeering over wijlen deken Buijsman, destijds pastoor alhier, oniang-s xe Poeldijk overleden. Deken Buijsman heeft zich voor de stiehti(ng van deze kerk veel moeite gegeven. Als de stichters werden genoemd de heeren Jb.. Keijzer, Jac. Boogaard en P. Witte. Het kerkkoor van den Burg verleende zijn medewerking. net drukwerk. O GOED MATERIAAL is voor net drukwerk een eerste vereischte. Q Onze drukkerij is danook modern ingericht en waarborgt U keurige uitvoering en BILLIJKE prijs. Verbod van vee-invoer in België. Met ingang van 24 Oct. (gisteren) heeft België wegens mond- en klauwzeergevaar de invoer van herkauwend vee verboden. Een krasse maatregel, want België is van ai onze veeafzetgebieden wel de allervoor naamste. Bovenal zal deze maatregel zijn nadeelige invloed doen geleden, daar in deze tijd van landbouwmoeilijkheden, ma laise en hooge tolrechten door menigeen toch reeds alle zeilen moeten worden bij gezet om het hoofd boven water te hou den. De cijfers spreken boekdeelen: België is onze beste afnemer van rund vee: in 1929 exporteerde ons land aan slachtvee 3300 stuks jongvee van één jaar en ouder, waarvan 3280, dus practisch alles naar België ging. Waarde f685.000. Aan jongvee beneden een jaar expor teerden wij 9400 stuks, waarvan 9334 naar België, dus bijna eveneens alles. Waarde daarvan bedroeg f150.000. Uitvoer melk- en kalfkoeien 4165 of 60 pet. Waarde f 1.070.000. Jong bokvee van één jaar of ouder, be halve stieren, 2600 of 43 pet. Waarde f414.000. Jongvee beneden een jaar 1365 ot 18 pet. Waarde f88.000. In de eerste negen maanden van dit jaar ging al ons slachtvee, 7540 stuks, waarde 1721.000, naar België. Van het fokvee ging 83 pet. naar Bel gië, waarde f 1.741.000. In totaal zijn van Januari 1.1.toten met September 25.062 stuks rundvee door ons land uitgevoerd, waarvan 20.600 of 82 pet. naar België. De waarde van onze gezamenlijke rund vee-uitvoer bedroeg f4.585.000, waarvan f 3.438.000 of 73 pet. of drie vierde ge deelte naar België. We mogen zeker de wensch uitspreken, dat hier van een tijdelijke maatregel sprake is, al doet het vee-invoerverbod,, om dezelfde reden vóór eenige jaren door Engeland veronderstellen, dat van intrek king niet spoedig wat komen zal. Op Texel zal voorshands van deze drastische maat regel weinig scha worden ondervonden, zoo verzekert men ons van betrouwbare zijde, daar de drukke tijd van vee-export achter de rug is. Wanneer het verbod; echter verscheidene maanden van kracht blijft, zal ook op Texel schade worden geleden. Door de werknemersorganisaties was tegen 27 Oct. een staking afgekondigd in alle drukkersbedrijven. De werkgevers vvenschten n.l. niet toe te stemmen in een geleidelijk in te voeren loonsverhooging van vijt cent per uur. Zij wilden tot drie cent gaan. De vereen, van Dagbladdirec teuren besloot eenstemmig aan de h.i. on gemotiveerde eischen niet toe te geven. Woensdag werd het conflict na overleg met mr. S. de Vries, rijksbemiddelaar,i bijgelegd. Er wordt een nieuw contract voor drie jaar aangegaan. Loonsverhoo ging voor werknemers boven 24 jaar twee ct. per uur; over een jaar nog een cent extra. Voor jongeren naar evenredigheid. Een en ander op de basis van het oude contract. Amsterdam. In de Linaeusstr. is 'n 24-j. man aangehouden, die een busbe stuurder, toen deze er hem opmerkzaam op maakte, dat hij in de bus niet mocht rooken, met een hengelstok had geslagen. Zouden de Texelsche collega's van die bestuurder ook wel eens zulke „prettige" ervaring hebben opgedaan Amsterdam. Op het terein der Ned. Scheepsbouwmij. is een 58-j. platentrek- ker met de elctr. stroom in aanraking ge komen en daardoor gedood. Te Eindhoven is een klein mèisje van haar hobbelpaard gevallen en ver dronken. Het eerste retourvliegtuig van de Holland-Indië-dienst heeft ruim 200 Kg. post aan boord. Hiervan gaat 138.5 Kg. naar- Amsterdam, 45.94 Kg. naar 's Gra- venhage en 11.55 Kg. naar Rotterdam. Te Haamstede (Schouwen) is men nu druk bezig met het 'pooten van bloem bollen, waarmede Sassenheimsche kwee kers op een terrein van ruim 7 H.A. een pro'et nemen. Tevens zijn een 20 H.A. tuingrond verhuurd aan Westlandsche kweekers en ten slotte is men er bezig met de aanleg van het vliegveld. Onze stroocartonfabrieken ondervin- vinden de gevolgen der algemeene slapte. Vooral de fabrieken te Hoogkerk, Win schoten, Nieuwe Schans en Pekela hebben sinds eenige tijd zoo weinig afgeleverd, dat er vele duizenden tonnen carton on verkocht zijn gebleven. Te Hilversum is de 73-jarige Q. Bouhuys aangereden door een vrachtauto onmiddellijk gedood. Het slachtoffer was zeer slecht van gezicht. Gebleken is, dat de remmen van de auto niet behoorlijk functioneerden, en dat claxon en hoorn niet werkten. Te Langendijk begon een Cursus bloembollenteelt met 60 leerlingen. Een bij Terheijde aangespoeld lijk van een 25-jarig manspërsoon is herkend als te zijn van Karl Samsonsen uit Stavan- ger (Noorwegen). Men vermoedt dat de man overboord geslagen is, daar hij als matroos op een Noorsch schip dienst deed. Het lijk is te Monster ter aarde be steld. In een weiland van J. D. Corts, te Koudekerken aan de Rijn, is een blauwe reiger dood gevonden. Aan de pooten was een plaatje bevestigd, waarop vermeld stond, dat deze vogel door het Zoölogisch Museum op Helgoland was losgelaten met verzoek van opzending bij vangen van het dier. Te Heilo speelde het 9-jarig zoontje van Bakker met een geweer, waarbij een 18-jarige broer toekeek. Deze heeft een lading hagel in het gelaat gekregen. Men vreest .dat hij blind zal wordein Amersfoort. Hier in de buurt zal „Waterstaat", samen met Staatsboschbe heer een kweekerij gaan exploiteeren. Dat de particuliere kweekers hiermee niet bij ster ingenomen zijn, laat zich denken. Te Formerum op Terschelling heeft de landbouwer C. Zorgdrager pom poenen gezaaid met het resultaat, dat aan één stam twee pompoenen groeiden met een gewicht van 19 en 29 pon|d. Ook aan andere stammen groeiden pompoenen van 25 pond. De oorzaak van deze groo- te vruchtbaarheid van de bodem moet worden toegeschreven aan herhaalde zwa re bemesting met verschillende meststof fen. - N. Harl. Crt. Te Winschoten zijn aangehouden twee arbeiders uit Bellingwolde, verdacht van diefstal van schapen uit een weifde, welke later op de markt te Winschoten zijn verkocht. Haarlem. Aan de werf „Conrad" is, wegens slapte, aan twintig arbeiders ontslag gegeven. Alkmaar. Voor op morgen hier te houden draverijen werden 88 paarden in geschreven. Den Haag: In November en zoo noodig in December wordt een examen af genomen voor het verkrijgen van certifi caten voor scheepsradiotelegrafist eerste en tweede klasse en voor sc'heepsradio- telefonist. Aanmelding vóór 8 Nov. bij de directeur-generaal Zondag daalde bij Kollum een lucht ballon, afkomstig van de stad Velberd bij Diisseldorf De vier inzittende heeren had den een zeer goede reis gehad. Zij waren des morgens om elf uur (M.E.T.) te Vel berd opgestegen. Bij het zien van de Lau- werszee achtte men het raadzaam om maar te dalen. De landing had een vlot verloop. De ballon had een inhoud van 6000 M3. Illlllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllilllillllllllllllll BUITENLAND. |||||||||||||||||||j|||| l!lllllllllllllllllllllllllil!!!llll!l!llllll!l!!illll Gruwelijke mijnramp bij Aken. Alsdort bij Aken is tengevolge van 'n ontploffing door een vreeselijke mijnramp getroffen. Er zijn meer dan 250 dooden te betreuren. Verscheidene personen wer den onder metershooge puinhoopen be dolven, anderen vonden door verstikkende gassen eeri gruwelijke dood of werden door een meedoogenloos vuur onherken baar verminkt of levend verbrand. Men weet zelfs nog niet of de ramp moet wor den toegeschreven aan ontploffing van dynamiet, mijngas ot benzine. In elk geval was de uitwerking verschrikkelijk. Een groot deel van het administratiegebouw stortte met liftkooi en liftschacht in puin. Het zwaarst is het mijnwerkersdorp Kel- lersberg II getroffen. Bijna elk huis heeft hier een doode ot gewonde te betreuren. Hier woont ook de mijnwerker Jozef Corr, die men met eenige anderen levend uit de mijn heeft gehaald. In zijn woning is het zeer druk; van alle zijden komen familieleden en vrienden om hem geluk te wenschen. Doch de man zelf kan het niet tot een glimlach brengen. Omtrent de ramp verklaarde hij het vol gende: „Wij gingen in de mijn en waren om kwart voor zeven op onze plaatsen aangekomen. Na ons kwamen nog vele andere mijnwerkers. Toen kwam de voor man Voss en zeide: „Wanneer jullie het leven liefhebt, Iaat dan alles staan en liggen en maakt dat je wegkomt". De voorman is later dood uit de mijn opge haald." De bijzetting van de slachtoffers heeft deze morgen plaats. Te Essen is een 19-jarige bakkers knecht tot anderhalf jaar tuchthuisstraf veroordeeld, die in korte tijd 72 brand-, stichtingen veroorzaakt had, omdat hij zoo graag als spuitgast optrad. In Wallstreet te New-York hebben twee mannen zelfmoord gepleegd door van een torenhuis te springen. Eén van hen sprong van de dertiende verdieping. Hij kwam op een vrachtauto terecht en sleepte in zijn val ook nog de chauffeur mee, die eveneens werd gedood. De andere zelfmoordenaar sprong van de vier en twintigste verdieping van het Singer gebouw. Duizenden toeschouwers zagen hoe de man op een uitstekend gedeelte van de veertiende verdieping viel en dood bleef liggen. O O O

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 6