3 No 4474 Woensdag 29 October 1930 44s,eJaarg?n$ l Van week tot week HEERENBAAI Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: ADVERTENTIÊN: .KI 16 v> TEXELSCHE COURANT kat ever in dd te wat schro;: een dat ij mee werk I (De bedelf onlan DEN BURGb75 Ctpef* *8 Maanden Franco p. post door geheel Nederland 6 p. 3 maanden. Lo^se nummersa 4 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE: N.V v/H LANGEVELD üE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regels: 60 ct. ledero regel meer: 12 cl. Dezelfde advertentie 4 moa» geplaatst wordt 3 maal borekond Bl| abonnement lagere rogolprl|s. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 i gehee^ IC Zaterdagavond. De Vlootwet aangenomen. De Tweede Kamer heeft met 61 tegen 33 stemmen de Vlootwet aangenomen. Tegen: de Sbc.-Dem., Vrijz. Dem., de V° heeren Wijnkoop, Floris Vos en Braat. p. Bij de behandeling kwam het tot een incident, waarbij de heer L. de Visser, (Comm. P.) de Soc. Dem. als „politieke dominee's zonder Onze Lieve Heer" be titelde en zelfs Z.H. de Paus in zijn debat betrok. Met 91 van de 92 stemmen werd hem, nadat hem eerst het woord ontno- men was, de toegang tot de vergadering van die dag (Vrijdag) ontzegd. De steenkool wordt duur betaald. Duitschland heeft deze week wel in het middelpunt der belangstelling ge staan. Eensdeels was dit een belangstel ling, waarover geen land verheugd kan zijn, hoe zeer ook het medeleven van an- deren wordt gewaaierd: de mijnramp '*rbij Alsdorf, die zich al heel dadelijk ern stig liet aanzien, bleek tenslotte een der vreeselijkste drama's te zijn, welke de ondergrondsche wereld de laatste jaren heeft gekend: niet minder dan 262 arbei- ders kwamen daarbij om het leven en vele tientallen werden deerlijk verminkt. O.''Een grondig onderzoek naar de oorzaken van deze catastrophe zal worden inge steld, en men moet hopen, dat daar de noodige lessen uit te leeren zijn, want al wat voor de veiligheid der ondergrond- p sche werkers en ook voor bovengrondsche 11 kan worden gedaan, móét ook worden ge- daan. Een nieuwe mijnramp. Nauwelijks echter waren de slachtof fers van deze mijnramp ter aarde besteld, T Zaterdagavond bereikte ons het be richt dat een nieuwe catastrophe Duitsch land heeft getroffen. Tengevolge van een gasontploffing vonden in de mijn Maybach bij Friedrichstal in het Saargebied meer dan 100 arbeiders de dood. Tientallen lijken zijn reeds geborgen. Dikke rook wolken en verstikkende gassen bemoei lijkten echter het reddingswerk in hooge mate. Opnieuw dringt pijnlijk tot ons be wustzijn door: „De steenkool wordtwel duur betaald." St Uit Duitschland's politiek. Een andere groote gebeurtenis in a Duitschland gaf reden tot verheugenis: de Rijksdagverkiezing, die, naar men aan vankelijk vreesde, tot een chaos zou lei- P den in parlement en regeering, heeft niiet zulke schrikkelijke directe gevolgen gehad. De regeering-Brüning heeft zich bij de eerste stormloop der extremisten van 9 in rechts en links kunnen verzekeren van de steun der sociaal democraten. "Wel is waar kon men niet denken aan een motie van vertrouwen, maar de motie van orde, welke alle wantrouwensuitingen uitscha kelde, kreeg de flinke meerderheid van 82 stemmen en dus kan de Rijksregeering alvast tot begin December verder regee- ren, zonder parlementaire troebelen te hoeven vreezen. De medewerking der so ciaal democraten werd in Pruisen be loond. Alle pogingen om het Pruisisch kabinet, waar de socialisten de toon aan geven, tot Landdagontbinding te dwingen, mislukten, dank zij de discipline van het Centrum, dat als één man achter de re geeringBraun stond. Deze regeering heeft zich daarna nog versterkt met Seve ring, die indertijd uittrad om Rijksminis ter te worden: de brave professor Wan-i tig, die tegen de wilde politieke stormen niet opgewassen was, heeft, naar thans blijkt, de plaats slechts voor de heel wat energieker Severing warm gehouden. De Noorsche verkiezingen. Bij de Noorsche verkiezingen ging de q slinger, die in 1927 breed was uitgesla gen naar links, weer bijna even hard naar rechts terug. De Arbeiderspartij, die in m het vorige parlement 61 van de 150 ze tels had veroverd kwam op 47 terug, en de conservatieven gingen bijna evenveel Hiei vooruit. Niettemin blijven ook de over- :ank, winnaars in de minderheid, en het kabi- or net van het midden, de radicale regee- lang ring-Mohwinckel zal wel aanblijven. °De Vlaamsche beweging wint veld. De Vlaamsche beweging ziet met trots [en P r>» ECHTE FRIESCHE 20-50cl. per ons en blijdschap op de afgeloopen week terug. De vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool, waartoe in het voorjaar ein delijk besloten was, is een feit gewonden.r August Vermeylen de bekende schrijver, werd de eerste rector der Vlaamsche Uni versiteit in België. Na veel leed en strijd) is thans op een zeer belangrijk punt recht gedaan aan de meerderheid in het Bel gische volk. Nog zijn niet alle Vlaam sche verlangens ingewilligd, maar op de totale vordering was het gebeuren van deze week toch een flinke afbetaling. Engeland en Palestina. Een andere strijdende groep, die der Zionisten, ondervond door het Britsche Witboek over Palestina een bittere teleur stelling. Engeland is door de moeilijk- beden in het Britsche Rijk tot de conclu sie gekomen, dat het met de wenschen der Mohammedanen (in dit geval der Arabieren) meer rekening moet houden dan het in 1917 bij de Balfour-verklaring heeft gedaan. Het gaat zijn mandaats- taak thans op zulk een wijze vervullen, dat er van uitbreiding der Joodsche kolo nisatie in Palestina niet veel meer komen kan. De voormannen van de Zionisten en van de met hun streven sympathisee- rende Joden hebben na de publicatie van het Witboek besloten heen te gaan uit protest. In tien dagen Engelandf-Australië. Vermelding verdient ten slotte de uit sportief oogpunt bewonderenswaardige re cordvlucht van Kingsford Smith, die op de elegante en vlotte wijze, welke men van hem gewend is, in tien dagen tijds van Engeland naar Australië vloog. Hij bereikte daar in elk opzicht de haven: die van het huwelijk en die van een aanstel ling als leider van de Australische lucht- dienst. Giften voor het Witte Kruis. N.N. Waalenburg f 25.—. Kerknieuws. De heer J. van Noort, candidaat en hulpprediker te Utrecht, heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier, niet aangenomen. Sportnieuws. Texel I—Zeemacht I. 5-4. Men schrijft ons: Precies op tijd floot scheidsrechter Dol de beide elftallen tusschen de lijnen. Hij ontbood de beide captains bij zich en na de gebruikelijke begroeting werd er ge tost. Zeemacht verkoos voor de schuins over het veld staande wind te spelen en de T.midd-voor trapte af. Het was een forsche wedstrijd, waarin Zeemacht het spel nogal eens beheerschte. De meeste aanvallen strandden op de T.- backs, die van het T.-elftal, vooral voor de rust, het beste spel te zien gaven.fZee- macht had, geholpen door de wind en door het prima spel, spoedig een 30 voorsprong. Toen bracht men een wijzi ging in het elftal, en ging N.N. midd voor spelen, waardoor men direct een andere spelverdeeling kreeg te zien. Texel wist nu de achterstand te ver kleinen tot 32, en „Z." maakte er even voor rust 4—2 van. Na de thee pakten beide partijen weer flink aan, en werd er door T. heel ander spel te zien gegievien, daar men besefte, dat het zoo als voor de rust niet kon gaan. Zeemacht kan, alhoewel in den be ginne zeer goed spelend, geen doelpunten meer maken, T. wist, daar allen nu meer combineerden, de stand op te voeren tot 44. Nu was ook het T.-doel weer eens: in gevaar, maar de keeper wist in laatste instantie erger te voorkomen. Er waren nog eenige minuten te spe len, toen N.N. er met de bal vandoor ging. Ieder dacht: dat wordt weer 'n doelpunt, maar net in het doelgebied werd N.N., genomen; de scheidsrechter wees naar de witte punt. J. Gieles plaatste zich achter de bal en de keeper had geen schijn van kans: 5—4 voor „Texel." Nadat er over en weer nog eenige aan vallen ondernomen waren, floot de scheidsrechter einde en had „T." weer twee zeer kostelijke puntjes binnen. Er kwam geen einde aan het gejuich van liet aanwezige publiek. (Texel speelde met 3 invallers.) o— Over het verloop van de wedstrijd het volgende: Wij hebben T. wel beter zien spelen dan in deze wedstrijd. De spelers moeten meer met het hoofd (figuurlijk) werken, goed zien, waar de bal heen ge speeld moet worden, en niet in het wilde wegtrappen. T. heeft in zwaardere wed strijden dan tegen Z. getoond, dat het wel tot iets goeds in staat is. Toont dat nu in deze competitie ook. Dan komt het wel terecht. Na de rust heeft men toch kun nen zien, dat het wel kon, als men maar uitkijkt. Wij hopen „T." tegen „Schagen" „in good form" terug te zien. O Texel II ging, daar de wedstrijd tegen Oudesluis uitgesteld was, niet uit. Korfbal. Daar het Sportterrein Zondag in slechte conditie verkeerde, werd er gekorfbald op het land van de heer S. Dijksen, aan de Koogerweg, die welwillend toestond van dit land steeds gebruik te maken, wanneer het Sportterrein in minder goede toestand verkeert. Bravo! O Zondag 2 November zal voor een korf balwedstrijd een 12-tal spelers van den Burg worden gekozen. O Zondag 9 November wordt aan de Koog een korfbalwedstrijd gespeeld tegen een twaalftal van de Koog. OUDESCHILD. Vlaamsche Avond. Niettegenstaande het slechte weer, de geduchte regenbuien, welke de laatste da gen veel water deden neerpiassen, was het gezellige zaaltje van de R.K. Volks bond Zondagavond best bezet, toen daar optrad de heer Lode van Gent. Spreker kondigde zich aan als een geboren Vla ming, en wel uit Antwerpen. Hij zeide deze avond te willen spreken over de vele kunstschatten, welke Vlaanderen be zit, aan gebouwen, schilderijen en kunstig houtsnijwerk in vele kerken. Het doel van, deze lezingen, welke spreker op vele plaat sen houdt, is, om Nederland en Vlaan deren dichter tot elkaar te brengen. De| geschiedenis van Vlaanderen is heel an ders dan in de gewone leerboeken wordt verhaald, aldus spreker. Doch hierover wil ik het nu niet in de eerste plaats heb ben. Vanavond zal ik u het schoone van Vlaanderen laten zien. Allereerst ver plaatste spreker ons dan in Antwerpen.! De O.L. Vrouwe Kerk verscheen op het witte doek. Door middel van lantaarn plaatjes, welke heel duidelijke beelden gaven, konden we ook het interieur, met prachtig houtsnijwerk, preekstoel, schil derijen, enz. bewonderen. De toren is 123 Meter hoog, heeft 622 treden en een klok van 8000 Kg. zwaar. Vlaanderen is rijk aan sagen en legen den. Zoo zou Antwerpen zijn naam te danken hebben aan de volgende: in de 13de eeuw moet, waar nu Antwerpen! ligt, aan de kromming van de Schelde,, een kasteel gestaan hebben, bewoond door een wreed edelman, die van alle schippers, die daar voorbij voeren, een losgeld eischte. Viel deze som niet mee, dan liet hij hen de handen afkappen en in de Schelde werpen. Van dit handwerpen zou dan Antwerpen zijn ontstaan. Ook het stadszegel vertoont twee handen. Ver schillende oude gebouwen als „Gildehui- zen" werden vertoond, waarbij dan te vens een duidelijke toelichting werd ge geven. Nog werden verschillende steden bezocht als Lier, Mechelen, Brussel, Gent en Waterloo. Te Waterloo zagen we een tweetal monumenten, op één waarvan een leeuw prijkte, van welke een eigenaardige gebeurtenis werd verhaald uit de wereldoorlog. Van al deze steden. werden verscliillende kunstschatten op't witte doek vertoond. Ook is Vlaanderen rijk aan humor, zegt spreker. De Vla ming is een lustig volk. Als er feest is, dan vieren zij feest, en als ze muziek :hooren, dan dansen en hossen zij. Vele leuke Vlaamsche gesegden en vertelsels werden door spreker ten beste gegevcn.i Na de pauze weid 'n bezoek gebracht aan Brugge. Met groote liefde sprak spreker over Vlaanderen en men kon best merken, dat hij trots was op alle kunstschatten van zijn land. Het was een aangenaam causeur, die al wat we zagen, voor ons deed leven. De aanwezigen hebben dan ook wel van deze kunstvolle avond geno ten. Een klein defect aan de lichtleiding zette voor een oogenblik alles in donker, doch een reddende hulp, de heer J. Reij, was onder de toeschouwers en zoo was. het euvel spoedig verholpen. Het was 'n leerzame en genotvolle avond. S.s. „Marsdiep" uit de vaart. Maandag is het s.s. „Marsdiep" uit de vaart genomen om Dinsdag naar Am sterdam te vertrekken om gedokt te wor den. De „Dageraad" neemt de dienst waar. DE WAAL. Woningbouw. De heer R. IJska alhier heeft de bouw van zijn nieuwe woning opgedragen aan de heer W. Bruin, aannemer alhier (niiet aan de heer I. Voigt, zooals ons eerst werd meegedeeld.) OOSTEREND. Ds. Buskes' Lezing over Luther. Vrijdagavond hield Ds. Buskes zijn tweede lezing van dit seizoen. De bijeenkomst wordt geopend met het zingen van de twee eerste verzen van het Lutherlied: „Een vaste Burcht". Hierna gaat ds. Buskes voor in gebed. Gelezen wordt een gedeelte van Romeinen 1 en 3. Ds. Buskes spreekt zijn blijdschap uit over de opkomst, die, het minder goede weer in aanmerking genomen, zeer goed is. We zullen dan vanavbnd spreken over het groote werk Gods in de 16e eeuw, zoo leid spr. zijn lezing in, en ons daartoe bezighouden met het werk van Luther en de beteekenis daarvan voor onze tijd. Niettegenstaande we Calvinisten zijn, wil len we toch dankbaar gedenken de man, die door God geroepen werd om Zijn Kerk te zuiveren. Het is niet mogelijk, liet geheele leven van Luther te bespreken., Het is ons begonnen om zijn boodschap voor onze tijd. Dit kunnen we 'het bert; doen door enkele van zijn daden tot ons te laten spreken, Luther werd geboren in 1483 als zoon van eenvoudige ouders. Hij werd door zijn moeder zeer streng opgevoed. Zij leerde hem God kennen als de Heilige, die de zonden straft. Zoo kwam het, dat hij alleen oog had voor Gods gerechtigheid en het voor Zijn ge nade gesloten bleef. Daar hij een goed verstand had, liet men hem studecren. Dit moest hij doen onder zeer moeilijke om standigheden. De vrije tijd moest hij ge bruiken om door zingen de kort te ver dienen. Later werd zijn toestand door de hulp van een weduwe veel beter. Te Erfurt neemt hij voor het eerst kennis van de Bijbel; maar't lezen raakt hem nog niet. In 1505 gaat hij naar het klooster, tot groote verwondering van allen, die hem kennjen. Men begreep niet, hoe iemand, die zoo studeeren kon, zich te rugtrekt in een klooster. Het was de vraag naar God, die hem onrustig maak te; de vraag: Hoe vind ik een God van genade. Nog altoos zag hij God als de Rechter. Na een dag van vreugd kwelde hem de gedachte aan God en het eeuwig oordeel. Zoo gaat hij dan naar het kloos ter. Hij leeft zeer streng en werkt hard. Door bidden en lichamelijke kwellingen tracht hij de hemel te verdienen. Later verklaart hij: Wartneer er één monnik in de hemel zou komen, dan was hij het geweest. Toch maakte zijn strenge levens wijze van hem geen Farizeeër, want hij miste de rust en zelfgenoegzaamheid. Hoe komt dat? is het alleen te verklaren uit zijn opvoeding? Neen. Hoevelen van ons weten niet, dat het leven met de wereld uitloopt op de hel en toch zijn ze rustig. Het was de Wet, die hem gegrepen had

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1