De Nieuwe Texelsche Courant No 4476 Woensdag 5 November 1930 44steJaargan{ HEEREN BAAI Pijn in rug en lendenen Kloosterbnlsem yX Gemeenteraad van Texei ABONNEMENTEN: I UITGAVE:N.V v/H LANGEVELD uE ROOIJ H DEN BURG OP TEXEL lüiiiiimiiiiwiiiiii IIIIIWIIIIIWIIIIII9H ADVERT EN TIÉN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 :s POSTBUS: N° 11 ■miwiiim»iimi»iiiiii iiiiiieiiiiiieiiiiiieiiiiiis EERSTE BLAD. „Geen goud zoo goed" ïevaari EXELSCHE COURANT DEN BURGi'75 ct. per 'e Maanden. Eranco p. post door geheel Nederland 1» p. 3 maanden Losse nummers] 4 et DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZAT ER DAG MORGEN Van 1-5 rogols: 60 ct. ledoro regel meer: 12ct. Do/elfde advertentie 4 maa' goplaatst wordt 3 maal berokond 611 abonnement lagere rogelprils ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. Zitting van Zaterdag 1 Nov. 1930, aan vangende te ruim 3 uur namiddags. Voorz.: de heer W.B.Oort, burgemeester. Secr.de heer C.Jonker, gem.-secr. Afwezig met kennisgevingde heeren R.P.Keijser, wethouder (wegens ziekte), A. Boon en J. Henkes. De voorz. opent de vergadering en ver zoekt de secr. de notulen te lezen welke daarna, na een opmerking van de heer A. Epe, inzake de behandelde belasting kwestie, ongewijzigd worden goedgekeurd. 1. Ingekomen stukken. Mededèelingen. De voorz. doet mededeeling van de ont vangst van: a. een schrijven van de heer A. Th. Lumkeman, te Oudeschild, houdende dankbetuiging wegens het hem als nacht wacht verleend pensioen; b. een schrijven van het comité der landbouwtentoonstelling, houdende dank betuiging, voor de moreele en financieele steun, alsmede voor de betoonde belang stelling; c. een verzoek van het bestuur der La gere Landbouwschool om van gemeente wege acht A. grond voor uitbreiding van de schooltuin beschikbaar te willen stellen (wordt bij punt 9 behandeld); d. een schrijven van de heer C. Boon Pz. q.q., gericht aan de leden van de raad en van het Witte Kruis. De heer Boon schrijft, te hebben opgemerkt, dat op de begrooting een post voor ondier- houd van de Witte Kruissjngel is uitge trokken. Hij wemscht hiertegen te pro testeeren, daar de weg hem toebehoort en de gemeente er geenerlei rechten op kan doen gelden. Hij zal de weg afsluiten daar deze alleen als uitgang voor de daaraan gelegen perceelen bestemd is. Alles zal nader worden toegelicht door B.'s advocaat, mr. C. Smal, te Alkmaar, daar het geval nu een rechtszaak gewor den is. De leden van de raad en het Witte Kruis zullen door de advocaat onder eede worden gehoord. Dit is noodig, aldus de heer B., die ten overvloede op de brief omslag nog geschreven heeft, dat zijn schrijven bestemd is voor de leden van de raad, Witte Kruis en „abattoir-commissie". Het vervoermiddel te land van de toekomst? De Zeppelin-trein, De Duitsche ingenieurs-techniek heeft de wereld met een nieuwe uitvijnding ver rast; een spoorwagen welke met behulp van een propeller (schroef) wordt voort bewogen. en bij een proeftocht met veer tig inzittenden een snelheid bereikte van 160 K.M. Men voorspelt, dat deze uitvin ding, welke op naam van een ingenifeur uit Hannover staat, een groote toekomst heeft. Snelheid spaart tijd en tijd spaart geld. Zoo wil onze tijd het immers. ECHTE FRIESCHE iiiimiiniuiiiii i'"lunwom 20-50ct. per ons Nog een late brief van de heer C. Boon. Intusschen heeft de heer C. Boon zich persoonlijk ten raaadhuize vervoegd, naar later blijkt, om een voor de raad bestemde briet at te geven. Deze brief wordt door de bode binnengebracht en aan de voorz. overhandigd. De voorz. doet mededeeling van de ontvangst van een brief na de aanvang van de zitting, gericht aan de ge meenteraad, en zegt, geen termen aanwe zig te achten om zich een oogenblik te verwijderen, teneinde van de inhoud ken nis te nemen. Dhr de Graaf: Ik ben er voor de brief te openen, wanneer die aan de raad is ge richt. Dhr S. Keijzer: En ik vind, dat we er wel mee kunnen wachten. Dhr Pisart: Bewaren voor de volgende raad. Dhr Lap: Ik vind het ongepast, nu nog een brief voor deze raadszitting te be zorgen. Je kunt niet weten, wat er in staat. Er kunnen wel dingen in staan, die heelemaal niet voor het publiek be stemd zijn. Ik oordeel het beter te wach ten. De voorz. kan dan op zijn gemak dH briet lezen en er in de raad van meedee- len, wat hem nuttig en noodig voorkomt. De heeren S.Keijzer en Pisart zijn het 'hiermee eens. Het voorstel wordt aange nomen z.h.st. 2. Ontslagaanvrage Mej. J. W. Beukers als onderwijzeres te de Cocksdorp. Verleend met ingang van door B. en W. te bepalen datum. 3. Ontslagaanvrage van L. P. Pieterse als onderwijzer te den Hoorn. Verleend met ingang van door B. en W. te bepalen datum. 4. Ontslagaanvrage van F. H. Keidel als gemeentegeneesheer en schoolarts Aan dr. Keidel werd zes maanden ziekte verlof verleend, met behoud van salaris; in de kosten van de vervanger wordt tó.25 per dag bijgedragen. Bij verlofsver lenging wordt de helft van 't salaris uit gekeerd, maar ae voile kosten van de vervanging blijven voor de gemeente. Echter heeft dr. Keidel zich bereid ver klaard, eervol ontslag te vragen, wanneer hem een invaliditeitspensioen wordt ver leend en de gemeente een toelage ver leent, zoo groot, dat pensioen en toe lage 1 1000 tezamen bedragen, eventueel van het bereiken van de 65-jarige leeftijd at (over drie jaar) f850,— per jaar. Het pensioen zal plm. f744 beloopen, de toe lage dus rond f250. Ieder jaar zal de raad volgens de wettelijke bepalingen over het verleenen der toelage moeten beslissen. Onder voorbehoud, dat hem een invai. pensioen wordt toegekend, heeft dr. Kei dei zijn ontslagaanvrage ingediend. Besloten wordt dr. Keidel's ziektever- lot tot nader te bepalen datum te ver lengen met behoud van salaris en ver goeding van de kosten van vervanging tot maximaal f6.25 per dag. Wordt aan dr. Keidel een invalid, pensioen verleend, dan wordt als toelage voor een jaar zoo'n be drag toegekend als het pensioen geringer dan 11000 is. Dhr Dros vraagt, hoe het met de plaats vervanger staat, wan|n|eer het ontslag van dr. Keidel is ingegaan. De voorz. zegt,i dat er dan een definitief opvolger be noemd zal zijn. 'Wat wil de heer C. Boon Pz.? Dhr Lap vraagt nog even op de brief van dhr Boon te mogen terugkomen, waartegen de voorz. geen bezwaar maakt. De mensch kan niet altijd zoo gauw Idenken als hij wel wil, vangt dhr Lapi aan, anders had ik het volgende zooevem wel gezegd. We hebben hier ai heel wat stukken van dhr Boon onder het oog gehad. Er zijn er geweest, die we kon den begrijpen, maar ook, die we niet kon den vatten, ja, we kregen de indruk, dat er geen touw aan vast te knoopen was* We wisten niet wat we er mee aan moes ten, en vonden het 't veiligst, de stukken» maar voor kennisgeving aan te nemen. Er is tusschen Boon en liet gemeentebestuur een kwestie gerezen, welke nooit tot een oplossing gekomen is. Ik weet niet, wat de bedoeling van Boon is. Als hij goede bedoelingen heeft, hoe komt liet dan, dat het er op lijkt, dat hij de gemeente juist dwars wil zitten? Is dit laatste werkelijk liet geval, dan is het onze plicht, hieraan een einde te inaken. ik wil wel van zijn plannen kennis nemen, maar moet dan vooruit weten, dat hij liet goede zoekt cn hiervan is me juist niets gebleken. Alle andere leden zullen dezelfde ervaring hebben opgedaan. Daarom moeten we vandaag de zaak eens trachten op te los sen. We moeten probeeren inet B. tot overeenstemming te komen. Het is toch) te gek, dat een burger het om een klein geschil in zijn hoofd zou halen een weg zoo maar at te sluiten, wanneer die voor het openbaar verkeer dient, afgezien van de vraag, of het inderdaad een publieke weg is. Dat mag niet gebeuren. Met liet Witte Kruis zegt B. het heste voor te heb ben, maar daar heb ik nooit iets van ge zien. Het komt me eerder voor, dat B. liet Witte Kruis de nek wil breken. AIsi B. werkelijk goede bedoelingen heeft, tnoet hij die eens welomschreven op papier zetten. We zullen zijn schrijven dan niet voor kennisgeving aannemen, en ter zijde leggen. Laat de raad zich nu uit spreken. We moeten tot klaarheid komen. Dhr Kikkert: Dhr Boon is geen Texelsch burger meer. Hij woont in Amsterdam, maar verblijft hier nu en dan. Dhr Pisart: Ik ben het inet dhr Lapi eens. De voorz. concludeert: De handelwijze van de heer B. wordt dus afgekeurd door de raad. (instemming.) Dhr Lap: Inderdaad, en daarvan hangt af, ot we met hem zaken kunnen doen of niet. We kunnen toch geen ambtenaar aanstellen, om de stukken van de heer B. te behandelen? We mogen toch ook niet veronderstellen, dat het B. er alleen maar om te doen is, anderen onaange naam te zijn. Ik spreek hem wel eens en. hoor dan steeds, dat hij in het belang van de gemeente wil werken, maar ik zie het anders. Als ik zaken wou doen met) dhr B. zou ik in een paar uur klaar zijn». Ik wil dit alles in het openbaar en niet achter de rug van B. om zeggen en hoop; dat B. zal laten blijken, dat er achter zijn plannen geen kwade bedoelingen zitten.: En anders moeten we ons daartegen schrap zetten. Dat moet B. weten. Voorz.: De raad spreekt dus verder als zijn meening uit, dat, wanneer B. met goede voorstellen komt, deze onder het oog zullen worden gezien, (instemming,) Dhr Lap: Met dreigen met wegafsluiten schieten we niet op; met advocaten wijlen we niet te doen hebben. Dhr de Graaf: Ik betwijfel, of de heer Lap doel zal treffen en of hij zich illusies mag maken met B. tot goede zaken te ko men. in de 15 jaar, aat ik raadslid ben,, heeft nog geen college het met Boon 'kunnen vinden. Altijd was hij aan het fit ten, fitten, >en dat is er de laatste jarenl niet beter op geworden. Blijf daarmee toch niet loopen Akker's Kloosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U snel behaaglijke ver lichting, kalmte en rust bezorgen. Dhr Lap: Ik ben geneigd mijn woor den in te trekken. Als er een behoorlijk voorstel van B. komt, zei ik, moeten we dat wel onderzoeken. Ik zou toch, als er voordeelig zaken te doen valt, dit niet willen nalaten. Voorz.: Al wat we kunnen doen is, onze afkeuring uitspreken. Stof en microben besluipen Uw keel op dil moment. Vlug, neem Wybert I Wyberl beschermt cn desinfecteert. In ongin. dooi 23. 43 cn 63 Costes als Occaanvlieger-„fccstvarken". Aan de beide Oceaanvliegers Costes en Bellonte werd bij hun terugkeer in Frankrijk geestdriftig hulde betoond. We zien hier Costes op de schouders van zijn vereerders geheschen. Dhr Lap: Boon weet nu hoe ik over hem denk. Dat kan de lucht verhelderen. Dhr Pisart: Ik zou maar een uitgelezen advocaat nemen, wanneer we met Boon in zee gaan. Dhr Kikkert: Op verzoek van Boon, ben ik een uur of wat bij hem geweest; ilc kwam daarbij tot de conclusie, dat cr met hem geen goed garen valt te spinnen. Voorz.: Hiermee kunnen we de interpel latie wei sluiten. 5. Subsidie en goedkeuring begrooting Algemeen Armbestuur voor 1931. De Comm. van Rekeningnazieners be stond uit de heeren De Graaf, Lap en Kikkert. Ze adviseert, na verkregen ophel dering, tot goedkeuring. De subsidie be draagt tSOÓO, de begrooting sluit met 1 13504.62. 6. Dispensatie onderwijs in lichame lijke oefening. Van de verplicnting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening aan o.l. scholen, kan tot 1936 door Geld. Staten vrijstelling worden verleend. Voor alle o.l. scholen werd onder zekere voor waarden ontheffing verkregen tot 1931. Voor de beide scholen te den Burg werd voor f25 per jaar vergoeding de beschik king over 't Sportterrein verkregen. Voon den Hoorn willen B.enW. trachten de be schikking te krijgen over een gedeelte Staatsgrond aan het begin van de Witte weg. B.enW. stellen voor vrijstelling te vragen voor de o.l.scholen, waaraan het bedoelde onderwijs met ingang van Jan. a.s. nog niet kan worden ingevoerd. Dhr Lap zou de Minister wijlen ver zoeken de gemeente geheel vrij te stellen, daar de plattelandsjeugd door voetbal- en ravotten in de open lucht toch al vol doende lichaamsbeweging neemt. Aan on derwijs in de andere vakken vindt hij de tijd beter besteed. De voorz. betwijfelt of de minister er op zou ingaan, (er zou een wetswijziging voor noodig zijn) en zegt hoewel niet een overdreven voorstander van sport zijnde ravotten en voetbal niet met systematische lich. oefening gelijk te stel len. Dhr Pisart is het met dhr Lap eens. Dhr Lap; Het terrein ligt een K.M. van de school. Wat blijft er dan van de tijd over? Dhr Epe: Een kuiertje maken ze toch. Dhr Lap: Als Staatsboschbeheer geen •huur vraagt, vind ik het goed. Op een vraag van dhr De Graaf deelt de voorz. mee, dat de biez. scholen na 1936 verplicht zijn het onderwijs in te voeren.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1