Geschenken vonr jong BOEKHANDEL PARKSTRAAT Hierna wordt het voorstel aangenomen z.h.st. 7. Aanwijzing stemlokalen. Ook te de Koog en te Z.Eierland wordt een lokaal gevestigd. 8. Formatie stembureau's. Tot leden der diverse bureau's werden deze personen benoemd. We noemen ach tereenvolgens de voorz., twee leden en1 drie plaatsvervangende leden. Den Burg I: Burgemeester, J.G.Ph.Pi- sart, W.j.Dernison, A.Dros Albz., Jb.Roe per, W. J. van Heerwaarden. Den Burg II: R.P.Keijser Cz., Jb. Kik kert Nz., M. Kuip, C. Dros Pz., J.S.Dijt, en S. Keijser Jbz. De Cocksdorp: M.W.de Graaf, A.Blom, J. P. Rond, Jac. Reuvers, Joh. van 't Noordeinde en M. Witte. Zuid-Eierland: P. Dros Bz., H. Leber, R. Kelderhuis, C. Stoepker, A. Dros Dz., en C. Smit Hz. Den Hoorn: W.H.Lap, Jb. Boon Cz., P. B.iRiteco, P. Drijver, IJ. Lap en J. Bouw man. De Koog: A. Epe, C. D. Zaal, C.Kuip, B. Lolkema, J. Mak en C. Maas Hz. Oosterend: K. Vlaming, A. Vonk, M. Kikkert, L. Bakker, Joh. Koning en J. de Vries. Oudeschild: A. Boon, Jn. Henkes, F. W. Kruger, J.W.Dros, F. Blom en. C. Kuiper Cz. De Waal: S. Keijzer, C.A.Keijser, Alm. Eelman, W. Keijser, L. C. Keijser en Jn. Plaatsman, 9. Verhuring van gemeentegrond. Het peroeel weiland aan de Hoornder- weg, door de gemeente van de heer Jj Keijser Dz. gekocht, was verhuurd tot 20 Maart a.s. aan de heer G. Witte Fz. voor 1160 per H.A. Daar over dit perceel de Emmalaan is aangelegd, werd het in tweeën verdeeld, samen 0.7543 H.A. Nog ligt bij de Driehuizertocht 0.4045 H. A. aangekocht van de heer S.J.Flens, ter be schikking van de gemeente. De heer Witte wil er een huurprijs van 1185 voor beta len, mits hem eenige mest van de ge meentereiniging ter beschikking wordt ge steld. B.enW. stellen voor het land aan de heer Witte te verhuren, doch zich het recht voor te behouden, de pacht te doen eindigen bij een eventueel aanstaande ver koop als bouwterrein. De geboden huur prijs zal h.i. bij publieke verpachting niet verkregen worden. Tevens is de gemeente in het bezit van 1112 vk. M. grond, gekocht van de heer Joh. Keijser Pz., aan de Emmalaan, uit stekend geschikt voor tuinbouw of bol lenteelt. Een strook zou met het oog op het schoonhouden van de sloot, ter be schikking van de gemeente moeten blij ven. Het peroeel aan de Z. Haffelerweg is voor bollen tot 20 Maart 1936 verhuurd. B.enW. zouden de huur dan willen doen eindigen. Met het oog op ev. verkoop voor bouwterrein, zouden B.enW. willen be palen, dat de huur tegen schadevergoe ding kan worden ontbonden. Zij zouden tot openbare verpachting willen overgaan. Dit zal niet geschieden, wanneer de lagere landbouwschool met het perceel genoe gen neemt. Ze ontvangt het gratis in bruikleen. Wanneer een ander perceel verlangd wordt, kan een stukje van de, T.E.M. bekomen worden, in welk geval de gemeente aan de T.E.M. huur zou moeten betalen. Besloten wordt B.ienW. vrijheid van 'handelen te laten en een van de percee-. len onderhands aan de heer Witte te ver huren. 10. Aanvrage van het R.K.Kerkbestuur te den Burg om medewerking voor een gymnastieklokaal. Voor verbouwing der oude R.K. School en aanschaffing leermiddelen is f2678.80 en f921.20 noodig, totaal rond f3600. B. en W. stellen voor de gevraagde mede werking te verkenen, onder de voorwaar de, dat het lokaal door de gemeente voor f450 per jaar voor minstens tien jaar kan worden gehuurd ten behoeve van het on derwijs in lich. oefening aan de andere lagere scholen te den Burg, sport- en andere onderwijsdoeleinden. De gemeente wordt eigenaresse van de aan te schaffen leermiddelen en zorgt voor schoonhouden, verlichting en verwarming. Als eigenaar van het gebouw zorgt het Kerkbestuur voor het onderhoud. Het lokaal zal 24 bij 7 M. groot zijn. De bouw van een nieuw lokaal blijft altijd nog mogelijk. Het Kerkbestuur er kent de billijkheid, dat door de gemeente geen vergoeding voor het gebouw aan de Molenstraat wordt uitgekeerd, wanneer de R.K. lagere school er gebruik van bleef maken voor lich. oefening, ook als daar toe gelegenheid wordt geboden in een aan de eischen beantwoordend gemeente gebouw. Tot zoover ontleenen we dit aan het prae-advies. De voorz. leidt de besprekingen in, zeg gende: het kerkbestuur krijgt geen voor rang boven de andere scholen of particu liere instellingen. De gemeente is er ten volle de baas. Een nieuwe Ulo-school. Dhr Pisart: Zou het niet beter zijn,> wannieer tot de bouw van een nieuwe Ulo met gymn. lokaal werd overgegaan? Dan kan de gemeente, als eigenaresse, handelen zooals ze wil. Voorz.: De idee van een nieuwe Ulo is ons zeer sympathiek, maar tot in lengte van dagen zal het tot uitvoering wel niet komen. We moeten niet te hard van sta pel loopen. Zoo'n plan moet grondig on der het oog worden gezien. Het zal wel; jaren duren eer het in kruiken en kannen is. We kunnen nu voor een vrij lange tijd tegen een betrekkelijk gering bedrag het gymn. onderwijs aan vier scholen onder dak brengen. Dhr Pisart: Maar als het lokaal na 1936 wordt afgekeurd, omdat het te smal is, is het geld weggesmeten. De voorz.: De inspecteur vindt het lo kaal voldoende ruim. Mocht op de duur een ander lokaal vereischt worden, dan is toch niet meer geld weg dan de kos ten van verbouwing. Op de f2600 zou in tien jaar per jaar f260 afgeschreven moeten worden. Dhr Lap: Heeft u al voeling gehouden met de school voor Chr. Volksonderwijs aan de Wilhelminalaan De voorz. antwoordt ontkennend. Dhr Lap: Als het bestuur van die school er geen genoegen mee neemt, zitten we straks met twee lokalen. Ik zou aan een nieuw te bouwen Ulo een goed gymn. lo kaal willen verbinden. Atocht dit binnen twee jaar kunnen gebeuren, dan komt liet voorstel van B.enW. in een ander licht. De voorz.: De biezondere school moet zich om een lokaal tot de gemeente wem- den. Als wij het nieuwe lokaal aanbieden, zal de school geen ander mogen eischen. Wat een nieuwe Ulo betreft, die zal er wel komen, maar de tijd is niet nabij om een beslissing te nemen. Wel is voor een' gymn. lokaal al een ontwerp gemaakt. De kosten (f 15000, buiten de grond) doen ons echter versteld staan. Een oplossing is niet in een vloek en een zucht te krij gen. We hopen echter binnen afzienbare tijd tot een nieuwe Ulo met gymn., lokaal te komen. De bedragen zullen echter niet meevallen. Alleen reeds de sanitaire in richting van 't lokaal is op f 2200 begroot. Vervolgens wordt het voorstel van B.en W. z.h.st. aangenomen. 11. Vaststelling gemeentebegrooting voor 1931. De raadscommissie, belast geweest met het nazien der gemeentebegrooting, be staande uit de heeren Epe, Dros en Hen kes, heeft op deze begrooting geen aan merkingen te maken. Wel merkt zij op: a. van enkele leeningen is de rentestan daard vrij hoog voor deze tijd. B.v. voor t 27000 5 pet., voor f 330.000 4.75 pet. en- voor f 15000 4.875 pet. De comm. geeft in overweging te trachten door een con- versieleening tot rentebesparing te komen. b. Waarom is voor de uitkeering uit het wegenfonds slechts f 4000 geraamd, terwijl in 1929 t7650 ontvangen werd? c. voor het gewone onderhoud der school te Oudeschild is f75 geraamd. Wanneer wordt met de bouw der nieuwe school begonnen? d. Het heeft de aandacht der comm. getrokken, dat in afwijking met het be- slotene, onder de kosftten van het rijwiel pad RuigedijkMienterglop geen kosten zijn geraamd voor de aanleg van een ge- egaliseerde zandweg langs dat pad. De comm. vertrouwt ,dat de aanleg in de toe komst nog mogelijk blijft, zonder dat de resultaten van het rijwielpad komen te vallen. Ze hoopt, dat binnen afzienbare tijd met aanleg van die weg begonnen kan worden (verbindingsweg Eierl.—Koog, tevens met het oog op exploitatie van de aangrenzende grond voor bollencultuur. Aanbevolen wordt om de vele hekken, welke het pad zullen kruisen, met het Rijk tot een andere grensregeling te ko men. B.enW. geven hierop het volgende ten antwoord: Rentebesparing. B.enW. zullen onderzoeken of door een conversieleening rentebesparing mogelijk is. Maar wanneer van het aflossingsplan afgeweken wordt, moet met een koers van 101 gerekend worden en moeten diverse kosten worden gemaakt (obligaties, ze gels), zoodat B.enW. betwijfelen succes te zullen hebben. Wegenfonds. b. De grootte van de uitkeering uit het wegenfonds is afhankelijk van het totaal bedrag door de Prov. .ter beschikking ge steld, van de lengte der wegen en van de daaraan door de gemeente bestede gel den, derhalve van zooveel onbekende fac toren, dat B.enW. het veilig oordeelden' aan de lage kant te ramen. Schoolbouvv. c. B.enW. vertrouwen, dat de nieuwe school te Oudeschild het volgend jaaar zal worden voltooid. Fietspad Ruigedijk-Mienterglop. d. In plannen voor werkverschaffing was eerst wel een geëgaliseerde zandweg geprojecteerd. Nu echter door Rijk en Prov. geen 75 pet. van het loon wordt vergoed ,zijn B.enW. daarvan teruggeko men. In de toekomst blijft de aanleg, on danks het fietspad echter mogelijk. Dhr Lap: Ik geef boven dit fietspad de voorkeur aan een fietspad van 1700 M. van de Dennen n. den Hoorn, We moeten eerst de dorpen verbinden. Zes jaar gele den heeft het College deze weg reeds op genomen. Het belooft een mooi pad te worden. Dhr Epe: Ik geloof, dat het plan van dhr Lap niet zoo eenvoudig is. Er liggen voetangels en klemmen. De Koog moet 'n verbinding achteruit krijgen. Bovendien hebben de hier gelegen gronden geen of bijna geen uitweg. De Dertig Polders zou den het pad toejuichen. Den Hoorn kan ook wel op een andere manier worden be reikt. Dhr Lap: Dit geldt ook voor het fiets pad naar de Ruigedijk. Ook bij den Hoorn liggen moeilijk bereikbare gronden, ook daar zou de bollencultuur met de aan leg van een goed pad gebaat zijn. Boven dien heeft dit pad op aanleg veel oudere rechten. De Dertig Polders zouden er 12000 voor hebben toegezegd. Waar liggen voetangels en klemmen? Dhr Epe: Het ligt niet op mijn terrein u dit te zeggen, maar in elk geval zal voor de aanleg toch vergunning moeten worden bekomen. Voorz.: Het maakt niet veel uit, want beide paden worden toch aangelegd. Het pad naar de Ruigedijk, zooals afgespro ken was, echter het eerst. Wanneer er moeilijkheden dreigen met eigenaars, kun nen we altijd aan het pad naar den Hoorn beginlnen. Ieder spreekt" voor zijn eigen parochie. Dhr Lap: Ik protesteer tegen deze uit drukking, ik wijs de beschuldiging terug. Liever heb ik één vogel in de hand, dan tien in de lucht. Het gaat mij hierom: liet pad naar den Hoorn is veel mooier en brengt, de verbinding tusschen de Koog en den Hoorn tot stand. Dhr Leber: Het pad naar de Ruigedijk zal ook door veel niet-toeristen druk ge bruikt worden. Weth. Vlaming: Inderdaad heeft dit pad als schakel tusschen noord en zuid groote beteekenis. Het pad naar den Hoorn komt automatisch aan de beurt. iWegenlegger. Dhr Lap: Hoe staat het met de wegen legger? Ik zie niet, dat er aan gewerkt wordt. De voorz.: De directeur van gemeente werken en de gemeente-opzichter hebben de handen nog vol met de voorbereiding van het uitbreidingsplan voor de Koog, terwijl de derde man voor de T.E.M. werkzaam is. Ook vraagt „zekere mijn heer" nogal veel van hun tijd. Aan Idei nieuwe legger is dus nog weinig gedaan.' Dhr Lap dringt op spoed aan. Dhr De Graaf: Het gaat niet aan op bouwende critiek over de begrooting te le veren. Maar niet-opbouwende critiek uit te spreken, zou ook niet goed zijn. B.en W. zitten goed in de zaaak, maar het blijft toch een begrooting. f11918 voor onvoor ziene uitgaven is een zeer hoog bedrag. Wanneer we danook voor aanneming van de begrooting stemmen, wensch ik zekere reserve in acht te nemen, n.l. het recht op sommige posten terug te komen.In het afgeloopen jaar is mij verweten op de begrooting geen gelden toe te staan, wan neer ik voor de een of andere uitgaaf niet gevoelde. Dhr Boon is niet aanwezig, anders kon ik mij persoonlijk tot hem' richten. Met het oog op de nieuwe fiinan- cieele regeling tusschen het rijk en de ge meenten, komt voorzichtheid mij geboden voor. Met het beleid van B.enW. kan ik mij zeer goect vereenigen, mits de uitvoe ring in overleg met de raad geschiedt. Zoo twijfel ik niet, of de arbeid zal tof heil der gemeente strekken. (Brandweer. De brandweer, vervolgt spr. is nog niet goed geregeld. We moeten hier een brand weer hebben, die de toestand kan beheer- schen. De motorspuit is buitengewoon goed in orde, maar die hoort in den Burg thuis. Eerste klas materiaal is ook elders noodig en daarbij vaste manschappen en geen gedwongen hulpverleening. Ik ver trouw, dat een regeling op komst is. Beter wegen. Twee zijpaden te de Cocksdorp verkee- ren in het natte seizoen in een slechte conditie. Daarin mag wel worden voor zien. Voor 4.5 K.M. Schilderweg is f9400 uitgetrokken.Dit bedrag mag wel met f 2200 van de post „onvoorziene uitgaven" wor den verhoogd, opdat er eens een goede proef genomen kan worden. De voorz.: Ik dank u voor uw algemee- ne beschouwing, maar vind het jammer, dat u uw opmerkingen niet op papier bij B.enW. hebt ingediend. Reorganisatie brandweer staat op het program, op uw vragen over de wegen kan ik geen ant woord geven. Dhr De Graaf: Ik bedoel niet zoozeer wijziging in de getallen te vragen als wel de mogelijkheid daarvan onder het oog te brengen. Weth. Vlaming: We zouden dhr De Graaf haast dankbaar mogen zijn. De be grooting is geen wet van Meden en Per zen; ook B.enW. houden zich het recht voor nog voor te stellen er wijzigingen in aan te brengen. Zijn die paden te de Cocksdorp gemeentewegen? Dhr De Graaf: Definitief niet, maar sinds 1835 is aan openstellimg voor het openbaar verkeer nooit een stroo in de weg gelegd (bedoeld wordt o.m. het pad bij Van 't Noordeinde en Daalder).* Dhr De Graaf komt nog eens op de brandweer terug en zegt niet te begrijpen; dat deze nog niet gereorganiseerd is. We sunnen, gaat hij verder, met hetzelfde materiaal meer bereiken. Wat de Schilder- weg betreft kan veel worden bereikt, wan- •neer geregeld de kuilen worden dichtge gooid. Weth. Vlaming: B.enW. zijn er van doordrongen, dat reorganisatie zoo spoe dig mogelijk moet geschieden. Dhr Lap: De kwestie lijkt me niet veel tijd te kosten. Dhi De GraafDe zaak marcheert goed, doordat aan de brandmeesters zooveel vrijheid wordt gelaten. Dhr Leber vraagt voortaan een over zichtelijk staatje van de gemeente-eigen dommen aan de begrooting toe te voegen. Dhr Vonk constateert, dat voor werk verschaffing geen geld is uitgetrokken, doch vertrouwt, dat B.enW. daarin zul len voorzien, als de nood aan de man komt. Hierna wordt de begrooting met alg. st. aangenomen. Rondvraag. Dhr De Graaf informeert naar de in voer van vee, door B.enW. in de week/an 3—9 Nov. mogelijk gemaakt. Medegedeeld werd, dat Vrijdag reeds voor honderd, later voor nog meer run deren vergunning was gevraagd. Als er brand is. 1 Dhr Kikkert spreekt zijn bevreemding uit over't feit, dat niemand van gemeente wege afkwam op de brand welke de hoeve van dhr H.Kikkert in vlammen dreigde te doen opgaan. De brand ontstond te vijf uur 's morgens, en 's middags pas kwam de spuit. Het antwoord luidt, dat eerst te één uur n.lm. bericht ontvangen werd en toen met een de brandspuit uitgereden is. Bouwen te de Koog. Dhr Kikkert deelt mee, dat een bouw- aanvrage te de Koog niet ingewilligd werd in verband met het uitbreidingsplan, dat in de maak is, en vindt deze vertraging jammer. De voorz. stemt hiermee in, maar geeft aan een mooi dorp de voorkeur. De Koog's uitbreidingsplan. Dhr Lap vindt, dat het lang duurt, eer het uitbreidingsplan voor de Koog ge reed is (het besluit dateert van Dec. 1929) en vraagt zich af, hoe Amsterdam er dan gekomen is. De voorz. merkt op, dat de kadastrale kaart niet in orde is en dat daardoor de werkzaamheden veel vertraging ondervin den. Dhr Epe licht een en ander toe. Zoo wel Staatsboschbeheer als de gemeente zijn vlijtig bezig om de Koog en onmijdr dellijke omgeving in kaart te brengen. Vooral de hoogtebepaling vraagt veeltijd. Op het waterpasslen na, is de gemeente klaar. Dat zal over plm. 6—S dg. het ge-* val zijn. De kaart van Staatsboschbeheer is gereed. Op een vraag van dhr Lap deelt de voorz. mee, dat de heer Wiegert Bruin met zijn werk begint, zoodra het voor bereidend werk gereed is. Goedkoop bouwterrein. Dhr Lap vraagt waar de gemeente met haar goedkoop bouwterrein van f 2.per vk. M. blijft. Er zou te den Burg geen grond beneden f3.te krijgen zijn. De voorz. merkt op, dat hieraan door B.enW. meer wordt gewerkt, dan dhr Lap denkt, waaraan Weth. Vlaming nog toe voegt, dat de gem.,-opz. zelfs al een plan netje in de maak heeft. Van Schilder- naar Hoomderweg. Dhr Pisart wijst op de toestand, waar in de verbindingsweg Schilderweg— Hoornderweg verkeert. Die is zoo slecht, aldus dhr Pisart, dat je er met een vrachtauto niet passeeren kunt. De voorz. geeft toe, dat beharding moet volgen, maar —er is nog zooveel te doen Veiligheid voor alles. Dhr Dros oordeelt het gewenscht, dat

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2