De Nieuwe Texelsche Courant U li No 4478 Woensdag 12 November 1930 44st"Jaargan{ 5 HEERENBAAI Kloosterbalsem m Texelsche Berichten Waövsch ABONNEMENTEN: UITGAVEjN.V v/H LANGEVELD&uE ROOIJ K DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 K POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 ■iiiiii«iiiiii*iiiiii*iiiiii iiimei mieiiiiiieiiiiiiB is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomeh. Biiiiiieiiiiueiiiiiieiiiiii iiiiiieiiiiiieiiiiiieiium Filmavond S.D.A.P.—I.V.A. „De laatste dagen van St. Petersburg", een Russische film, opgenomen onder re gie van Pudovvkin, vormde de hoofdscho tel van het filmprogramma, dat Zaterdag door de afd. Texel van de S.D.A.P., in samenwerking met het „Inst. voor Arbei derontwikkeling" in hotel Texel vertoond werd. Na wet we er Woensdag van op namen, kunnen we thans weinig nieuws meer vertellen. Het was een breed opgezet filmwerk, rijk aan uiterst spannende mo menten, maar ook aan liefelijke tafereelen, gelijk moeder Natuur die zoo veelvuldig te aanschouwen geeft en welke zoo mees terlijk in deze film zijn vastgelegd. Met de films „De Pantserkruiser Po- temkin" en „Tien dagen, die de wereld deden schudden" van Eisenstein kunnen „Moeder", naar de gelijknamige roman van Maxim Oorki bewerkt, en „De laatste dagen van St. Petersburg", beide van de regisseur Pudowkin, worden gelijk ge steld. Wat in laatstgenoemde film op valt, is de geringe samenhang tusschen de diverse deelen, waaruit de film is op gebouwd. Dit moet bij een tekort aan beschrijvende tekst als een bezwaar wor den aangemerkt. De revolutie van 1917 wordt fragmentarisch weergegeven, de ellendige omstandigheden, waarin een groot deel van het volk zijn leven door bracht; de pracht en praal, waardoor het czaristisch hofleven uitblonk; woningtoe standen, fabrieksleven, alles is op een zeer biezondere wijze verfilmd en laat niet na op daarvoor vatbare toeschouwers een diepe indruk te maken. Aan deze film ging vooraf „De begrafe nis van Mr. P. J. Troelstra", opgenomen door de Polygoon-Mij. Al hetgeen de dag bladen ons omtrent deze treffende en grootsche plechtigheid hebben meege deeld, zagen we nog eens aan on!s oog voorbijgaan. Het was wel een zeer biezon dere hulde aan de nagedachtenis van „Pieter Jelles", de grondlegger van de moderne arbeidersbeweging in Nederland. Met de film „Wij blazen alarm" werd de avond besloten. Deze rolprent be oogde de toeschouwers een beeld te geven van de onlangs gehouden massa-betoo ging tegen de Vlootwet, een demonstratie, waaraan door vele duizenden mannen en vrouwen in den lande deelgenomen werd. Verder trachtte ze aan te toonen, waarom geld, aan de Vloot besteed, „wegge gooid" en bewapening „misdadig" is. In de .pauze bracht een drietal dames op piano en mandolines socialistische lie deren ten gehoore en declameerde mej. Gr. Wassenaar, te Eierland, op verdien stelijke wijze een gedicht „Nooit meer oorlog." Met dank voor de betoonde 'belangstel ling en de wenjsch, dat deze propaganda- avond voor de S.D.A.P. aan zijn doel zou mogen beantwoorden, sloot de heer Jac. Bruin, voorzitter van de afd. Texel, die ook een kort inleidend woord ge sproken had tegen elf uur deze slechts, zeer matig bezochte filmavond. Examens. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J.H.R. Chin a Pauw slaagde Zaterdag te den Haag voor het examen eerste stuurman groote stoomvaart. Wybert-tabletten zijn alleen echt in de hygië nisch verpakte en ge sloten blauwe doozen 25, 45 en 65 ets. Weiger namaak I Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Oct. 1930 Ingelegd f 2814.01 Terugbetaald 5570,54 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 2. OOSTEREND. Ds. Buskes' Lezing over „Rome." Nadat ds. Buskes van zes uur tot half acht eerst voor de kinderen gesproken had over het leven van de Heere Jezus, toegelicht met lichtbeelden, ving spreker om 8 uur 's avonds aan met zijn lezing over „Rome", eveneens verduidelijkt door platen. De bijeenkomst wordt geopend met het zingen van de twee eerste verzen van: „Heer, ik hoor van rijke zegen". Daarna gaat hij voor in gebed. Gelezen wordt Rom. 1 vers 1:17. Aan de vele aanwezigen wordt een hartelijk welkom toegroepen. Wanneer wij als christenen, zoo begint zijn lezing, over Rome spreken, denken we het eerst aan het heidensche Romei van Paulus' dagen. Ook toen was het reeds een stad, die een rol speelde in de geschiedenis der wereld. Ook voor de toe komst verwacht spr. groote invloed van Rome. Spr. heeft zelf Rome bezocht en het valt hem daardoor gemakkelijker, een juiste kijk op de stad te gevfsn. In ge-, dachte maken we met spr. een wandeling door Rome's straten. Achtereenvolgens zien we het Heidensche, Christelijke en Roomsche Rome. Wanneer we pas van 't station Rome binnenkomen, lijkt 't in niets van een moderne stad te verschillen. Dit wordt door platen aangetoond. Wanneer we echter verder in Rome komen, veran dert het gezicht Een van de eerste dingen die we zien in de oude stad, is de En- ECHTE FRIESCHE 20-50cf. per ons gelenburcht. Deze is gebouwd, nadat de cholera vreeselijk in Rome gewoed had. Men vertelt dat op een oogenblik de engel Michael van de hemel kwam en de ziekte deed ophouden. Vandaar de engel boven op dit gebouw. Als we dit alles zien, dringt de beteekenis van Paulus woord: „Ik schaam mij het evangelie van Christus niet", pas goed tot ons door. Om te getuigen tegen al dit heidensch' on- en bijgeloof was wel biezondere kracht noodig. Paulus was niet welkom in Rome. Zijn werk, het leek zoo vruchte loos. Niettegenstaande dit alles, heeft het evangelie ook hier overwinningen behaald. Een ander merkwaardig gebouw is het Pantheon, thans Roomsche kerk. Wanneer de oude Romeinen een volk overwonnen hadden, werd de God van dat volk meege voerd naar Rome. Daar werd het beeld bij de vele anderen neergezet in het Pantheon. Vandaar de naam, die „Alle goden" beteekent. Hierdoor kwam men in conflict met Joden en Christenen. Merk waardig zijn ook de triumfbogen, die ge bouwd werden ter eere van beroemde veldheeren. Een van de belangrijkste is de boog van Titus, die in Gods hand het middel is geweest om de straf aan Jeruza lem te voltrekken. Van belang zijn de afbeeldingen boven in de boog, welke ons een idee geven van de gemeenschap uit de Tempel der Joden. De verachting van de Joden voor deze plaats is zoo groot, dat er nooit één Jood onder deze boog door zal gaan. Een weg, waar heel veel herinneringen aan verbonden zijn, is de Via Appia. Paulus en Petrus zouden langs deze weg Rome ingekomen zijn. Langs deze weg zijn praalgraven van aan zienlijke Romeinen. Een legende, aan deze weg verbonden, is de volgende: Toen Petrus in Rome gevangen zat, hadden zijn vrienden plannen beraamd, om hem Itjer bevrijden. Ten laatste was men zoover, dat de cipier van de gevangenis zijn me dewerking verleende. Hij brengt Petrus op de genoemde weg, maar dan komt Je zus zijn discipel tegen. Als Retrus vraagt: „Heere waar gaat gij heen", is het ant woord: „Wanneer mijn discipelen bang zijn om te getuigen van Mij, zal ik zelf heen gaan". Petnis zou hierop naar de gevangenis teruggekeerd zijn. Op |de plaats, waar hij omgekeerd zou zijn, staat een kapelletje gebouwd, dat door heel veel menschen bezocht wordt. Een oud gebouw, waaraan ook een heele geschie denis verbonden is, is het Colosseum, de groote schouwburg van het oude Rome. De Romeinen waren een heel materialis tisch volk. Ook de oude keizers witten daarvan. Wanneer de roem van zulk een vorst ging tanen, stelde men alles in het werk om de gunst van het volk te behou den. En dit kon men niet beter doen, dan door: brood en spelen. Vooral dat laat ste. En hiervan heeft een der keizers ge bruik gemaakt. Hij liet dit reusachtige theater bouwen waar verschillende spelen werden gehouden., die van groote wreed heid getuigden. Bij zulke gelegenhe den was het gebouw dat aan 90.000 men schen plaats biedt, geheel vol. Hier wer den de Christenen, die de keizer niet als God wilden erkennen, voor de wilde die ren geworpen. En het volk juichte. Dit is wel "het meest afgrijselijke van het oude Rome. Een bezienswaardigheid die niemand zal vergeten te gaan zien, zijn de catacomben, Hoe zijn deze ontstaan? Behalve de lijken van de aanzienlijken, die zooals we reeds hoorden, begraven werden, verbrandde men de dooden. Hiertegen hadden de Christenen bezwaar. Men vroeg verlof,, de dooden diep in de grond te begraven. Een paar eeuwen is dit toegestaan. Daar de grond van Rome van een biezonder soort is, washet mogelijk om heele gan gen en kamers onder de grond te maken. Velen zijn er nog altijd, en vooral als Christen is het de moeite waard, deze graven te bezichtigen. Aan de zijden van de gangen zijn nissen in de wand ge maakt en hier legde men de dooden in. Deze nissen werden dan toegesloten met een marmeren steen, waarop de naam en andere dingen, betrekking hebbende op degene, die begraven lag. Wat ons treft in deze graven, zijn de afbeeldingen, die getuigen van de hoop van de Christen. Dit is heerlijk, vervolgt spr., wanneer we uit het on- en bijgeloovige Rome hier bin nentreden. Al die rijkdom en pracht, wat zijn ze onbeduidend en arm als men ze met deze graven vergelijkt. Ten slotte komen we in het gebied van de Paus. Allereerst het Vaticaan met zijn wonderen van rijkdom en grootheid. We zien 'n plaat van de rijk aangelegde tuin. Alles getuigt van vorstelijke macht. Vlak bij het Vaticaan de reusachtige St. Pie terskerk, die een schare van 80.000 men schen bevatten kan. Een plaat van het in wendige van het gebouw, toont ons het reusachtige altaar, waarop eens per jaar de Paus de Mis bedient en het beeld van Petrus, tot wiens eere deze kerk gebouwd is. We krijgen de Pilatustrap te zien, waaraan herinneringen verbonden zijn in verband met Luther's bezoek aan Rome. Het beklimmen met bloote knieën van deze trap heeft Luther de vrede niet ge bracht, maar het lezen van de Romeinsche brief. Een eenigszins griezelig gezicht zijn |de kamers onder de grondj vol met doodsbeenderen. Op geregelde tijden gaan een paar monniken deze kamers door en roepen hun: Memento Mori. Tot slot de kerk van Bembijlo, waarin ons treffen twee kasten, de één met speelgoed, de an der met brieven. Wanmeer er een kind De venijnige steken van spit in den Til£ ,,Ceen goud zoo goed" Ook voor U heeft BOEKHANDEL PARKSTRAAT. wel iets moois voorhanden. SI We maken onze adverteerders er ffl op attent, dat wij vele aantnekke- 00 lijke St. Nicolaas-illustraties 03 bezitten, welke kosteloos in bruik- 00 leen kunnen worden bekomen. 00 Kom en zie en kies u de moofete 00 uit voor het volgend nummer. 00 Adm. Texelsche Courant. 0] ziek is, schrijft de moeder aan de pries ters van deze kerk. Dit schrijven wordt vergezeld van een stuk speelgoed. De priesters bidden dan voor het behoud van het kind. Dan voelen we de heerlijkheid van het Protestantisme, zegt spr. Wij mo gen rechtstreeks tot God gaan. Dat is het evangelie, dat Paulus in zijn brief aan de Romeinen brengt: Uit genade zalig, zon der de werken. Geve God, dat we be waard mogen blijven voor afgoderij. Dat we maar kinderlijk eenvoudig tot God gaan en vragen een schaap van zijn kudde te mogen zijn. Hiermede besloot spr. zijn lezing. Het was een genotvolle avond. De platen wa ren duidelijk en gaven ons een goed beeld van Rome. Tot slot werd gezongen het laatste vers van Ps. 72, waarna ds. Buskes voorging in dankgebed. Ds. deelde nog mee, dat de lantaarn door ds. Vis gratis was afgestaan, waarvoor hij hem op deze plaats hartelijk dank bracht. OUDESCHILD. Kabelschip „Monarch" voor storm beducht. Zaterdag kwam binnen het Engelsche kabelschip „Monarch", om op de ree ten anker te gaan. Extra reis „s.s. Dageraad." Zaterdagavond heeft het s.s. „Dage raad" een extra reis gedaan naar den Helder met een ernstige zieke. Het heeft echter niet mogen baten. Nauwelijks in den Helder zijnde, is de patiënte, mej. St., uit den Burg, overleden. Uitbreiding Texelsche visschersvloot. Wederom is de Texelsche visschers vloot uitgebreid met een nieuwe motor- botter, T. X 4, genaamd „Texelstroom". De Texelsche Noordzee-visschersvloot vloot telt thans al aardig wat modem uitgeruste schepen. We wenschen schipper J.v.d.Vis en bemanning een voorspoedige visscherij met hun nieuwe schip toe. Het oostelijke havenhoofd wordt opge knapt Men is reeds eenige dagen bezig met de herstelling van het oostelijke haven hoofd. De oude, scheef staande palen en planken zijn opgeruimd en enkele nieuwe palen zijn ingeheid. Het „gammele" oude plankier was nu niet juist een mooie aan blik bij het binnenvaren van de voor naamste Texelsche haven. TEXELSCHE COURANT DEN BURGb75 Ct per r* ie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 1» p. 3 maanden. Losse nummers: 4 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogols: 60 Ct. ledoro regel moer: 12 Ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. B11 abonnement lagere rogelpri|s. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN •MAM overvallen U onverwachts. Grijp dadelijk naar Akker s Kloosterbal sem, welke tot diep in de weefsels doordringt, de pijn stilt, ophoo- pende ziektestoffen doet verdwij- nen, snel en grondig verlicht. J

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1