Van week tot week Texelsche Berichten Zaterdagavond. De zwarte Dood. Nauwelijks hadden in West-Duitschland twee mijnrampen elkaar slag op slag op gevolgd, of de zwarte dood ging nieuwe buit halen in Amerika. In een mijn bij Athens (Ohio) sloot een gas-explosie hon derden arbeiders van de buitenwereld af en 'n 160-tal stierf een afgrijselijke dood, Met de Do X over de Oceaan. Als een blij, gedurfd contrast met zoo veel politieke en menschelijke misère, toonde de grootste vogel in de mechani sche volière van onze tijd, de reuzen- vliegboot DO X, haar kunnen bij de eerste sprong over de lange, en toch altijd nog eenigszins gevaarlijke weg naar Amerika. Woensdag werd vlot en vaardig de etappe Altenrhein—Amsterdam afgelegd, en dui zenden landgenooten hebben het geweldi ge gezien en gehoord. Na de bezichtiging, waarvan velen gebruik maakten, en na 'n demonstratievlucht over de hoofdstad, gaat thans de tocht weer verder, via En geland, Frankrijk, Spanje en Portugal naar de Nieuwe Wereld „Voor de laatste keer...,." Geneve. Te Genève is de commissie, die de ont wapening de hoop'der volken moet voorbereiden, weer aan het werk gegaan; voor de laatste keer, zegt men optimis tisch, want het volgenjd jaar of op zijn laatst begin 1932 moet de groote ont wapeningsconferentie bijeen komen, die de resultaten moet brengen, waarnaar de wereld 'smacht. Gezien de groote tegen stellingen tusschen te vredesopvattingen der diverse landen is er helaas geen re den voor groot optimisme. Ver. Staten: Parlementsverkiezingen. De „welvaart"-Ieuze, waaronder de re publikeinen in 1928 nog eens het presi dentschap van de Ver. Staten veroverden een jaar later kwam de groote ineen storting in Wall Street heeft hun weinig geluk gebracht. De malaise was onafwendbaar. Bij de parlementsverkie zingen, Dinsdag j.l. gehouden, verdwe nen hun flinke meerderheden in Kamer en Senaat vólkomen, en de democratische partij behaalde groote winsten, die zij als een voorteeken voor de uitslag der pre- sidentsverkiezitngen in 1932 viert. In Engeland. Ook de Britsche conservatieven konden oppositie-vreugde smaken. Voor het eerst sedert 1926 behaalden zij aanmerkelijke winst bij de gemeenteraadsverkiezingen,' en de partij, die in de staat aan het bewind is, legde het loodje. Nu Oostenrijk en Polen aan de beurt. En thans zijn de verkiezingen in Oostenrijk en Polen aan de beurt. Vooral in eerstgenoemd land zullen zij als kracht meting tusschen de groote politieke stroo mingen van beteekenis zijn. In Polen is de uitslag minder belangrijk. De verkiezings- terreur der regeering-Pilsoedski 18 pet. der huidige volksvertegenwoordigers is in een tuchthuis opgesloten maakt, dat het resultaat der stemming slechts 'n beperkte beteekenis kan hebben. Van een Keizerskroning. Met de ietwat barbaarsche praal en uit bundigheid van een Oostersch land is te Addis Abeba de kroningsplechtigheid ver- loopen van Ras Tafari Makonnen, die voortaan Haile Selassie, konipig der ko ningen van Abessinië, zal heeten. Er wa ren, afgezien van de buitenlandsche mils- sies, 250.000 inheemsche gasten, die allen van 's koningswege gelaafd werden met rauw vleesch en zoete wijn, een festijn,, dat een gansche dag duurde. Natte Novemberdagen. Na een natte October-maand. Over acht jaar gerekend spant de Oc tober-maand van 1923 uit een oogpunt van nattigheid de kroon maar ook de maand, die we pas achter de rug heb ben, heeft het aan hemelwater niet laten ontbreken. Dit staatje geeft de neerslag; precies aan over acht achtereenvolgende October-maanden 1926 91.5 mM. 1927 74.8 mM. 1923 130.9 mM. 1928 92 mM. 1924 76 mM. 1929 110.2 mM. 1925 80.7 mM. 1930 109 mM. November maakt het intusschen ook al weer bar genoeg. In de korte preriode van 1—8 dezer plaste reeds zooveel water neer, dat 52.4 mM. opgemeten werd. Toch is er altoos nog baas boven baas, en wie zich aan een ander spiegelt,... moppert niet zoo licht. De Zuiderzee heeft door het hooge water aan Pampus en Eem eenige polders overstroomd, in de oostpolder I Jdoorn dreef 150.000 pond hooi in het zeewater rond. Te Ossenisse moest de R. K. School een paar dagen worden gesloten, omdat ze wegens het hooge water onbereikbaar was. Zoo kras hebben we het hier nog niet beleefd Sportnieuws. Texel I—H.R.C. III: 2-0. Men schrijft ons: Otschoon het weer niet uitlokte, was er, toen om 12 uur scheidsrechter Dol de beide elftallen tusschen de lijnen floot, bij deze belangrijke wedstrijd veel pu bliek aanwezig. Belangrijk, omreden „T." een elftal tegen zich kreeg, dat nog on geslagen was en voor de sterkste uit de afdeeling doorging. Dit bleek uit het aan tal punten in door hen gespeelde wed strijden (5 in aantal). Ze behaalden daar uit 10 punten, het hoogste, dat er uit 5 wedstrijden te behalen is. Dus beloofde dit een spannende wedstrijd. Toen de scheidsrechter had laten opgooien voor de toss, welke door de T. captain werd gewonnen, trapte de H.R.C.-midd-voor af. De bal werd door T. overgenomen en men ging direct tot de aanval over. De verschillende aanvallen liepen voorloopig dood op de verdedigingen, totdat ,,W.(' een vrijschop te nemen kreeg, welke met een fraai boogschot in een doelpunt werd omgezet: 1—0 voor T. Nu pakte T. nog vinniger aan en wer den vele aanvallen opgezet, waaruit cor ners kwamen. Uit een der corners kwam een mooie voorzet, vlak voor het doel, Jn. Gieles liep in en doelpunt No. 2 was er. Na de twee doelpunten kwam er aan het gejuich geen einde. Over en weer werden er nog eenige aanvallen onderno men, maar doelpunten kwamen er niet meer. Zoo brak de rust aan met een 2-0 stand voor T. Het publiek was met een 2—0 voor sprong voor T. niet erg hoopvol ge stemd, daar H.R.C. nu voor de straffe wind, welke van doel tot doel stond, zou spelen, maar de uitslag bewees, dat men zich niet ongerust had behoeven te maken. Na de thee werd er door beide par tijen flink aangepakt. Alhoewel H.R.C. nogal eens in de aanval was, werden die aanvallen door de T. verdediging afge slagen. Ook T. weerde zich geducht en ondernam, schitterend tegen de harde wind samenspelende, menige aanval, maar de meeste voorzetten kwamen te dicht voor het H.R.C.-doel en zoo kon de kee per, die uit het goede hout gesneden was,, goed ingrijpen. De H.R.C.-backs speelden uitstekend. Niettegenstaande de harde wind was T. het meest in de aanval, maar alhoewel beide partijen zwoegden om doelpunten te maken, mocht dit niet gelukken. Toen de scheidsrechter einde floot, was de stand nog 2—0 voor T. T. had deze wedstrijd door schitterend spel welverdiend gewonnen. De elftal-comm. heeft door het samen stellen van dit T.-elftal een goede keus gedaan, en kan dit elftal, hetwelk met eere de zware wedstrijd gewoninen heeft,' wel 'handhaven. De T. keeper, die eerst wat onzeker was, heeft later zijn doel schitterend verdedigd en is zijn plaats onder de lat waard. Hij heeft pracht- schoten prachtig gehouden. Het elftal heeft zich met een nooit ge zien vuur in de strijd geworpen en ge toond, dat er met T. rekening gehouden mag worden. Vooral de T.-backs speelden een meer dan schitterende wedstrijd. Men kan' daarop ten volle vertrouwen. Zondag a.s. zoo gespeeld! Dan kan er van Schagen gewonnen worden. Texel II—Oudesluis 1:3-3. Ook T. 11 heeft een goede wedstrijd gespeeld. Door tegen het sterke Oude sluis gelijk te spelen, heeft het getoond, dat T. er ook wezen mag. A.s. week tegen Schagen II thuis en dan winnen. Aan de „Schager Courant" ontleenen we, dat de overtuigende overwinnilng van T. I. op H.R.C. een groote verrassing, was. „Toch staan de Racers nog boven aan voorloopig, want T. had al eerder twee punten verspeeld. Een fraaie presta tie van T. tegenover het zeer sterke HRC. Oudesluis liet onverwacht een veer tegen T. II. De eilanders, aldus de Schager, schijnen over een uitstekend elftal te beschikken." De elftallen. Texel 1. J. Gras Jo. Ran, A. Ran, K.Gieles, R.Ran, N.deGraaf J. Kiljan, J. Gieles, N. Ran, W. Wipiter', Liotard. Res.: J. Nellenstein. o— Texel II. Jo Bruin S. Rijk J. Eckhardt M.Koorn, Kramer, Zeeman, N.Tuinder, N.N. J.Vroegen, D.Zuidewijnd, Pijpers. Res.: Stern. Van de Adspiranten. Men schrijft ons: Zondag vond de eerste wedstrijd plaats tusschen B. en C.-adspiranten, eindigend in een 43 overwinning voor B. Er werd dikwijls heel goed gespeeld, beide elftallen waren gelijk in kracht. Een vol gende maal moet men meer met de wind rekening houden. In het veld moetmin- der gepraat worden en allen behooren tot de laatste minuut eendrachtig te wer ken voor de overwinning en daarbij in 't oog te houden, dat een wedstrijd dan pas gewonnen (verloren) is, als het eindsig naal klinkt. o Zondag a.s. wordt het programma ge wijzigd en speelt B. tegen A. om half elf. Spelers neemt hier goede nota van. De elftallen zijn als bekend. Hoofdingelanden Dertig Polders. Bij de Maandag hier gehouden stem ming voor hoofdingelanden der Dertig Polders, werd de heer A. Eelman met op één na, de heer S. J. Dijksen met op drie na algemeene stemmen herbenoemd Er werden 167 stemmen uitgebracht. Een 55-jarig huwelijksfeest. Dat mag wel met een kruisje aan de balk en zeker wel in de meest letterlijke zin van het woord „in de krant". Maan dag a.s. hopen onze plaatsgenooten, de heer en mej. Zijm, Gasthuisstraat, hun 55-jarige echtvereeniging te herdenken. Dat belooft een reuze-feestdag te worden, waarop het hun aan sympathiebetuigin gen wel niet zal ontbreken. Een lezing over het Philips-bedrijf. Met medewerking van de Alg. Texel sche Middenstandsvereeniging wordt Maandagavond a.s. in hotel „Texel" van wege de Philipsfabriek een lezing met lichtbeelden gegeven. Het ligt voor de hand, dat dit een interessante avond zal zijn, welke een druk bezoek verdient. De geringe entreeprijs behoeft voor niemand een beletsel te zijn. De Philipsfabrieken genieten een wereldbekendheid en hebben recht op onze belangstelling. Wc komen er Zaterdag nog even op terug. (Zie adv.) Feestavond S.V. „Texel" op komst. Naar we vernemen ligt het in de be doeling van S.V. Texel op Vrijdag 2e Kerstdag een feestavond te geven. „Vlammende Jeugd" in hotel „Texel." Men schrijft ons: Vrijdag brengen de Vereen. Schouwspe lers onder leiding van Pierre Mols in hotel Texei „Vlammende Jeugd" voorliet voetlicht. De perscritieken zijn zonder uitzonde ring zeer gunstig Nieuwe Rott. Crt.Het publiek amu seerde zich blijkbaar dol, er werd hard geklaptTelegraaf: Énny de Leeuwe die met haar origineel, guitig en levendig spel, zich een eigen publiek verovert, waar ze komtMaasbode: Alleen voor volwassenenOverigens door zijn af wisseling van humor en tragiek voor het uitgaande publiek om van te smullen.... Alg. Handelsblad: Uitbundig succes brillant en waarlijk boeiend spel Residentiebode: „Tooneelspel, dat boeit en trekt door afwisseling en typeeritng.... Er wordt gerekend op een volle zaal. Texel krijgt maar zelden goede tooneel- kunst te zien. Toont door groote op komst, dat ge het streven van Pierre Mols en de zijnen om Kunst te brengen,, waardeert. Bespreekt vooral uw plaatsen. Een vrachtrijders-bestelhuis. Een bestelhuis voor de vrachtrijders! Kijk, daaraan was groote behoefte. Meer malen had men voor een of ander dorp een pakje mee te geven, maar was de vrachtrijder niet spoedig te vinden. Hier aan is voor een goed deel een einde ge maakt. De heer F. Zegel, Parkstraat, zal het bestelhuis béheeren. Wanneer nog meer vrachtrijders zich aansluiten, en ieder regelmatig van het bestelhuis ge bruik maakt, is een vlugge bestelling ten zeerste daarmee gebaat. (Zie adlv.) Het Feest van St. Maarten. De Texelsche jeugd, heeft in weerwil van het weer, dat door regen en wind opgeluisterd werd, gisteravond op tra- ditioneele wijs St. Maarten gevierd: met zijn lichtjes in lampions en uitgeholde rapen, en zijn liedjes, die menigeen tot geven vermochten te bewegen. DEN HOORN. Hebt ge daar kaas van gegeten Een dezer dagen is de groote kaas, vervaardigd aan de „Onderneming" door kaasmaker R.Roos. alhier en tijdens de landbouwfeesten te dien 'Burg ten toon gesteld, onder het mes genomen. Het pro duct was prima en het gewicht bedroeg wel 175 pond en 3.5 ons. DE MOK. De DO X zet door. Maandagmorgen is de Do X uit Schel- lingwoude naar Engeland vertrokken, na eerst bij Pampus wegens een motordefect nog even te zijn gedaald. Vliegtuigen van de Mok cirkelden boven de vliegboot en deden haar uitgeleide. Over de oceaan- vlucht laten de Engelsche dagbladen zich pessimistisch uit, daar alle vluchten van de Do X tot nu toe mooi-weervluchten waren en het te wachten weer niet gun stig mag heeten. De dagbladen van heden geven nadere biezonderheden over deze belangrijke on derneming. HET NOORDEN. Een niet-alledaagsch jubileum. Het echtpaar Abr. de Smit alhier her dacht 10 Nov. de dag, waarop voor 50 jaar in het huwelijk werd getreden. De echtelieden, van wie De Smit reeds 84 jaar oud is en zijn vrouw 71, genieten nog een volkomen benijdenswaardige ge zondheid. De heele zomer en herfst vischt' De Smit nog buiten de dijk op palijng en bot. Zelfs heb ik voor korte tijd de krasse baas nog op een rijwiel zien rijden. Dat het hun niet aan belangstelling ontbro ken heeft, laat zich begrijpen. Het zijn er danook maar weinigen, d'ie zoo'n feest dag mogen beleven. OOST. Jaarvergadering „IJsclub Oost" Maandag vergaderde IJsclub „Oost" in de o.l. schooi alhier. Voorzitter H.Steig- stra opent de vergadering en heet de 5S aanwezige leden hartelijk welkom. Hij verzoekt tevens eenige toegevendheid voor zijn ongewone taak als voorzitter en deelt mede, dat alles, wat gezegd en be handeld zal worden, in het belang der vereeniging zal zijn. De notulen worden gelezen en onver anderd goedgekeurd, waarvoor secretaris E. van Houte een woord van dank ont vangt. Rekening en verantwoording van de penningmeester laat zien,, dat de ont vangsten f 128.95 beliepen en de uitga ven 114.50, zoodat er een batig saldo is van 1114.45. Door het gekozen drietal wordt de rekening in orde bevonden, zoo dat een woord van dank voor het accu raat beheer der gelden aan penningmees ter J.Roeper wel verdiend is. Het ledental der club bedraagt thans 184. De heer Fr. v. Houte wordt herko zen als secretaris. De heer T.Brouwer, 2de voorzitter, meent te moeten bedan ken, zoodat in diens plaats wordt geko zen de heer B. T. Zondervan, hoofd der school allrier. Aan de heer Brouwer wordt dank gezegd, voor de vele diensten, reeds vanaf Ge opneming aan de club bewe zen. Tot baancommissaris worden her kozen de heeren KI. Daalder en C. P. Burger. Alle gekozenen nemen hun be noeming aan, zoodat de verkiezingen vlot van stapel loopen. Op een ingekomen schrijven van IJsclub Eierland wordt goedkeuring gevraagd om aan de voorslagen der genoemde club te voldoen, wat ook verkregen wordt. Verder wordt door het bestuur voorge steld een wijziging in de contributie te brengen. Bij de inning komen altijd las tige gevallen voor. We willen hopen, dat de genomen maatregel zijn doel niet missen. Het voorstel kan de algemeene goedkeuring wegdragen. (Zie adv.) Na de rondvraag, die weinig van be lang oplevert, wordt overgegaan tot de verloting der schaatsen. Er worden 116 loten verkocht a 10 ct. De fraaie kunst schaatsen worden gewonnen door de heer Zondervan op lot no. 55. Daar de schaatsen f 7.75 kostten, bleef er een batig saldo van f3.85 over. Verder niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten met een woord van dank voor opkomst en aange name samenwerking, tevens met de wensch ,dat er dit seizoen toch iets meer gedaan en genoten kan worden voor en van de zoozeer geliefde ijssport. DE KOOG. Korfbalwedstrijd. Zondag had hier de korfbalwedstrijd de Koog den Burg plaats, bijgewoond door ruim honderd personen en ge speeld op het terrein tegen het dennen bosch, welwillend afgestaan door„Staats- boschbeheer". Te ongeveer drie uur floot de heer Kraai de twaalftallen bijeen. Den Burg won de toss en verkoos in de wind te spelen. Door beide partijen werd hard gewerkt, met enthousiasme gespeeld, maar ook menigmaal een fout gemaakt, waarvoor het de heer Kraai niet mogelijk was te fluiten. De partijen bleken tamelijk tegen elkaar opgewassen, er werd aardig spei te zien gegeven. Zoowel voor als na de pauze maakte den Burg twee punten, terwijl de Koog, ondanks zijn zwoegen, het t ot geen enkel punt kon brengen. Het had o.i. die ijver wel met een paar tegen- punten beloond mogen zien. Zondag a.s. speelt de Koog te den Burg een revanchewedstrijd. Na eenige oefening de Koog had een lange tijd van rust achter de rug zullen we eeng zien, hoe de Koog zijn schade zal in halen. OUDESCHILD. Een melkkoe, die te water tuimelde. Zaterdagmorgen geraakte op de haven een koe te water tusschen de boot en de kade. Spoedig was een strop gemaakt en daarmee werd het beest, met behulp van een takel, weer op de kade geheschen. De Filmavond. De filmavond van SDAP en 1VA werd hier naar verhouding veel beter bezocht dan te den Burg. Evenals te den Burg waren de beelden hier wel eens heel duister, wat met een sterker projectie lamp waarschijnlijk te verhelpen zou zijn geweest. lillllllllllllllllllllll BUITENLAND. illll|j|j||||||||||l|||i Uit Michigan zijn te Halifax vier mannen aangekomen, die met een tien meter lange motorboot de Atlantische Oceaan willen oversteken. De laatste diligence, die tusschen Ciney en Dinant heeft dienst gedaan, is te Luik aangekomen en aldaar in het mu seum geplaatst. Tot in 1925 heeft de eigenaar van deze postwagen de concur rentie met een autobuslijn volgehouden, echter moest hij de ongelijke strijd op geven. De Britsche regeering heeft de Euro- peesche regeeringen en die der Ver. Sta-' ten voorgesteld, de gewoonte af te schaf fen om bij alle officieele gelegenheden kransen neer te leggen op 'de graven der onbekende soldaten. O

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2