Texelsche Courant van Zaterdag 15 Nov. 1930, Hebt u goed geslapen Van Willigen, bij Kinkhoest! uur Abdijsiroop TWEEDE BLAD WESTSTRAAT. De Zuiderzeewerken op Texel. Helpt Uw kinderen Texelsche Berichten Uw Kindje WEET GIJ [Een vertrouwd adres MOEDER. Heel vredig het hoofdje gebogen, Zit moedertje vaak aan haar werk Dan legt ze behoedzaam de steekjes, Haar oogen zijn niet meer zoo sterk.. Dan rusten mijn peinzende blikken Zoo vaak op haar lief, dierbaar hoofd - Dan denk ik met smart aan de ure Waarin ééns haar levensvlam dooft. Ik tuur naar die rimp'lige handen, Zij lijken me eensklaps heel teer.... En 't is, al zie 'k niet slechts mijn oude Maar ook mijn jong moedertje weer.... Dan voel ik, hoe ze mij heeft vertroeteld, Zoo ik nu mijn kinderen doe Dan denk ik aan wat ze doorleefde En ik trek haar heel dicht naar mij toe... Wanneer ze mijn streelende handen Zoo zacht in de hare dan neemt Denkt stil zij misschien in haar eigen: „Wat doet nu dat kind toch weer vreemd!' Moeder, Uw kindje zal U niet half zoo veel zorg geven als U het huidje maar droog houdt met Purolpoeder en de bran derige of stukgaande plekjes behandelt met Purol. Dit verzacht dadelijk en ge neest spoedig. Purol en Purolpoeder zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. opgemaakt. De uitvoering werd opge dragen aan de aannemer F. G. van Balen, te Bilthoven, voor f 111S50. De verhooging en verzwaring geschiedt met zand en gemengde specie, bekleed op buitenbeloop en kruin met een kleilaag van 50 cM. en op het binnenbeloop en de binnenberm, met 20 cM. klei. Het bui tenbeloop wordt van de bestaande bui- tenkruinlijn opgetrokken onder een hel ling van 1:2,5. Het binnenbeloop krijgt een helling van 1:2, terwijl de nieuwe kruin 1.50 M. breed wordt. Op de meest blootgestelde gedeelten zal de op het buitenbeloop aanwezige steenglooiïng, welke in minder goede staat verkeert, boven 2.00 M. boven N.A.P. over plm. Sportnieuws. Korfbal. De korfbalwedstrijd Den Burg De Koog, waarschijnlijk te spelen op het Sportterrein alhier, is bepaald op Zondag 23 November. Overzicht eierhandel. Roermond .10 Nov. Tengevolge van de hooge prijzen der versche eieren liep du Consumptie in dit artikel terug en wenden] de inkoopprijzen op de markten en veilin gen ook lager. Er werden prijzen betaald van f610.50. De aanvoer van versche eieren neemt ©enigszins toe; wij hebben thans de hoogste prijzen bereikt. Vooral wordt de toevoer van kleine eieren zeer groot. De) prijs per Kg. voor de kleine eieren is veel lager dan die voor de groote. Mem verwacht de eerste dagen een slappe han del. De aanvoer bij de Coop. RoermoncH sche Eiermijn bedroeg in de afgeloopen week 1 miljoen stuks. Men betaalde: groote eieren f8.50—10.50; kleine f6— 8.40; eendeneieren f78. Overzicht wolveemarkt 6—12 Nov. Te Leiden en Leeuwarden was goede vraag voor export paar België en Frank- 2.25 M. worden opgebroken en vervan- I rijk, waardoor de handel inavette lamme- overeenkomst ook niet. Een tweetal Uitvoering Pierre Mols ging niet door. Daar slechts 60 kaarten waren verkocht, ging de opvoering van „Vlammende Jeugd" gisteravond niet door. Het feit, dat de avond niet met bal besloten kon wonden wegens het verplichte vroege sluitingsuur, zoo verzekert ons de heer J. Kikkert, is hieraan niet vreemd. En wellicht ook de „malaise" niet (.Vooruitgang is ons streven". Maandag werd in hotel „de Oranje boom" onder leiding van de heer Piet Gunneweg een vergadering gehouden met het doel tot de oprichting van een bil jartclub te komen. Na eenige besprekin gen, waarbij de voorz. het doel der club uiteen zette, slaagde men hierin al spoe dig. Staande de vergadering traden elf personen als lid toe, welk getal in de loop der week tot twinltg is geklommen. De eerste Texelsche biljartclub is hiermee in het leven geroepen zoo schrijft men ons; het is te hopen, dat haar een lang leven beschoren mag zijn. In het voor- loopig bestuur hebben zitting de heeren P. Gunneweg, voorz., Th. Witte, secr., en S. Zijm Pz., penn. De vereeniging zal de naam dragen van V.'I.O.S. (Voor- uitgang is ons streven). Er wordt ge tracht een biljartreglement te bekomen en zoo spoedig mogelijk zullen regelmatig oefen- en wedstrijdavonden worden be legd, Op de volle medewerking van de heer K. Pen kan worden gerekend. dat onze matrassen voldoen aan de hoogste eischen Dat WIJ ALLEEN het aller beste materiaal verwerken? Dat onze prijzen zooals immer uiterst LAAG ZIJN Aan het Woensdag verschenen Drie- maandelijksch Bericht betreffende de Zui derzeewerken (October 1930) ontleenpn we het volgende: Voor de 31700 kub. M. ophoogings- grond, noodig voor de dijk van de P.H. Polder, werd plm. drievierde gedeelte aan gevoerd en in profiel gebracht. De aan de buitenrand van de buitenberm aan te brengen betonvoorziening kwam nage noeg gereed, terwijl van de 5300 vk. M. tegen deze betonvoorziening aansluitende klinkerglooiïng ongeveer een derde ge deelte voltooid \verd. Omtrent het verhoogen en verzwaren van de zeedijk der Dertig Polders werd overeenstemming verkregen met het Pro vinciaal bestuur en het betrokken Water schapsbestuur. Voor het eerste gedeelte, ter lengte van plm. 1735 M., gelegen tusschen P.H, Polder en Oudeschild, werd een bestek gen door een glooiing van basaltzuilenj terwijl over de heele lengte de bestaande, bekleeding zal worden verhoogd met een klinkerglooiïng. De op de binnenberm aanwezige verharde weg moet worden op gebroken en op de nieuwe binnenberm weder worden aangebracht, terwijl de aan de binnenberm grenzende dijksloot, ten in de aarde, want manlief had daar eerst hcelemaal geen ooren naar, maar toen hij verlof verkreeg zijn kippenboer- dcrij naar de deftige buurt mee te nemen, was de vrede voor het oog althans spoedig getcekend. Een nieuw probleem dreigt echter de huiselijke rust opnijcuw te verstoren. Tniusje raakt verlekkerd op een liet luitenantje (Niiek Ran), maar laat pa en ma hiervan vooreerst onkundig1. Ma zou gaarne zien, dat Truusje met 'n rijke, voorname mijnheer (H.C.A.Kievits) door het leven ging, terwijl papa nie mand liever dan een goed zakenman (Ant. v. Heerwaarden) met zijn oogappel in het huwelijksbootje zou zien stappen. Dc drie pretendenten, die Truusje liet vitun zoo na aan de schenen leggen, heetem allen van Donk, maar verder strekt de ama- iren en jonge slachtschapen vlugger ver liep en iets hooger prijzen wenden geno teerd. Voor oude slachtschapen was Leeuwarden echter flauwer. Zwolle en Utrecht waren voor wolvee redelijk en vrijwel stationair in prijs. Op de Sneeker en Groninger markt was het aanbod van wolvee klein en toch ,,Voor de Borst" welke door de verzwaring van de dijk ge- I was de handel traag en niet geheel of met deeltelijk wordt gedicht, aan de landzijde I moeite prijshoudend. Te Purmerend was moet worden verbreed. de omzet in schapen matig, terwijl Rot Met de uitvoering van deze werk- I terdam Maandag bij zeer groote aanvoer zaamheden werd reeds een aanvang ge- traag verliep om slecht en iets lager te maakt. Van de 41.400 kub. M. ophoo- eindigen gingsgrond werd plm. een vijfde deel aangevoerd, terwijl de verbetering van, de buitenglooiïng en de verbreeding van de dijksloot gereed kwamen. De Philips-avond. We komen nog even terug op de Phi lips-avond, bepaald op Maandag a.s. en belegd door de Philipsfabrieken in overleg met de Alg. Texelsche Midden- standsvereeniging. Om de beteekenis van deze avond duidelijk te doen uitkomen, pütten we hier eenige wetenswaardighe den uit brochures en artikelen, ons van wege de Philipsfabrieken verstrekt: Het Philipscomplex te Eindhoven telt 'n aantal monumentale gebouwen, bekroond door een toren van 60 M. hoog. Meer dan 20.000 arbeiders vinden er werk. De gloei lampenfabriek dateert van 1891. De jaar productie bedraagt thans ruim 60 tot 70 miljoen, stuk gloeilampen. Sinds 1918 maakt Philips ook radio-lampen, sinds 1924 gelijkrichters en plaatspanningsappa- raten, sinds 1926 luidsprekers en van 1927t at ook ontvanjgto-estellen. In de Philips Glasfabriek worden elke dag o.m. plm. 350.000 ballons geblazen. Alleen hier wer ken al ruim 1000 menschen. Het laborato rium beslaat 5600 vk. M. en neemt vol gens prof. Compton, de winnaar van de Nobelprijs voor Natuurkunde, de eerste plaats in Europa in. Een aanzienlijke uit breiding met 14000 vk. M. nadert haar voltooiing. Op radiogebied zij herinnerdi aan de Philips kortegolfzender, welke over de heele wereld kon worden ge hoord. Philips beschikt over een eigen machinefabriek met 900 arbeiders, waarin alle machines worden vervaardigd, welke in het bedrijf gebruikt worden. De groote cartonnagefabriek telt vijf verdiepi|ngen en levert per dag o.m. plm. 65000 vk. M. golfcarton. Het hiervoor noodige papier wordt door de eigen papierfabriek ge maakt. De arbeiders van Philips wonen deels in het Philipsdprp, dat 1200 één gezinswoningen telt, elk met een tuin van 1525 M. diepte. Ook buiten d,it dorp zijn door Philips honderden wo ningen neergezet. In en bij( Philipsdórp vinden we o.m. een kleuterschool, een school voor I. o., een huishoudschool en een bedrijfsschool. Het ontspanningsgebouw geeft in ver scheiden eetzalen gelegenheid tot schaf ten aan 1200 personen. De tooneelzaal biedt plaats aan 800 bezoekers. Het mid delpunt voor geneeskundige behandeling, j is de polikliniek: Er is een consultatie- I keus zeer gelukkig geweest. De röiverdëe- I vervu"'ng van een rol wordt verèischt, bureau voor zuigelingen. Een pensioen- 1 j 11 j*-<-<-■ fonds met 11 miljoen guldien kapitaal bezorgt het personeel een onbezorgde le vensavond en steunt weduwen en weezen- We doen slechts een greep uit die schat gegevens, welke ons omtrent dit wereld bekend bedrijf ten dienste staan. We be sluiten met eenige „sprekende" cijfers: Het hoofdkantoorgebouw telt 1200 man personeel, het Philipspostkantoor 70 man. Per maand worden plm. 175000 brieven verzonden en 500 postzakken. De automa tische telefooncentrale heeft thans 14301 nummers. Per dag wordien plm. 35000 telefoongesprekken gevoerd. Wilt ge er nog meer van weten Maandagavond wordt u een goede gele genheid geboden. De advertentie in dit en het vorige nummer wijst u de weg. Tooneeluitvoering „I.L.B." De R.K. Tooneelvereeniging I.L.B. heeft reden met voldoening op haar beide uit voeringen van Woensdag en Donderdag terug te zien. De toeloop van publiek had wel grooter kunnen zijn, doch overigens! mag van een succes gesproken worden. De vereeniging had toestemming bekomen voor de opvoering van stukken met een gemengde bezetting en koos zich uit: een vroolijk spel in drie bedrijven van Frits van Duinen, „Truusje Meijer" geheet-en, en een blijspelletje in één bedrijf, „Can- didaat", van A. J. Oostdam. De keuze was niet gemakkelijk, zoo deelde de heer H.C.A.Kievits, voorz. in zijn openings woord mee. Nochtans zoo voegen we hier onmiddellijk aan toe is men in die ling beantwoordde aan de verwachting, er werd vlot gespeeld en de aankleed ing van het tooneel liet zooals we dat van I.L.B. gewend zijn— niets te wenschen over. In korte trekken geven we de inhoud der beide stukken weer: Truusje Meijer (Hiske Ran) is de lief tallige dochter van de vroegere lapjes koopman Meijer (Cor Bakker), die zich door hard werken een knap fortuin heeft vergaard, en Bet Meijer (Dora Graaf), die het niks op de lapjeswinkel voorzien had. Ze beweerde min of meer van adel te zijn, daar ze nota-bene een hofschoenma- ker in de familie had en wenschte niets liever dan de zaak aan kant doen om zich te vestigen in een stille buurt vol kale, koude deftigheid. Dat had heel wat voe- tcur huwelijksmakelaars (Rie Demison en Jb. Rijk) en de zoon van Meijer (Jb. de Graaf) komen er bij te pas om Truusje aan de man, beter ge/regd: een man aan Truusje te brengen, maar het slot is, dat zij zegeviert. Haar luitenantje speelt bet klaar, spcculecreudc op de speciale voorliefde van pa en ma, zijn concurren ten op de achtergrond te dringenenmag zijn geliefde aan het hart drukken; waar mee aan het spel een einde komt. Het is een geestig stuk, vol aardige taferee- len en koddige verwikkelingen. De liefdes- tragedie van Mina (Corry Gomes) en haar infanterist (Jb. Gomes), welke zich. onder de bedrijven door achter de scher men in de keuken afspeelt, zij hier volledigheidshalve ook nog vermeld. Van een ander karakter was het blij spel „Candidaat", al was het ook hier „de verloofde", die het huis mm of meer op stelten zette. Koopman Burgmeijer (Jb. v.d. Aakstier), een rijke menfeer met een sterk ontwikkeld gevoel van eigen- Waarde, ligt met zijn eega (Janny Gicles) overhoop, daar hij zich met de neus van zijn dochter (Lena Gieles) niet kan ver eenigen. Ze heeft n.l. een oogje op de zoon van z'n aartsvijand, de man, die hem op de beurs een hak heeft gezet en dit' is hem een beletsel om zijn dochter haar zin te geven. Mevrouw Burgmeijer kent echter de zwakheden van haar echtvriend, betrekt zijn vriend (H.C.A.Kievits) in het complot en samen brengen zij de onwil lige papa in de waan, dat hij condi|daaf voor de gemeenteraad zal worden gesteld. Dan verandert hij als een blad van een- boom. Beseffende, dat hij alleen door veel vrienden te maken „er komen zal", verzoent hij zich met zijn vroegere bcurs- vriend, tot groote vreugde van zijn kind. Wanneer later blijkt, dat hij niet op da candidatenlijst voorkomt, stampvoet hij van woede, maar Maria Burgmeijer heeft haar doel bereikt. Bepalen we ons tot hen, die de voor naamste rollen vertolkten, dan mogen hier als eerste krachten van I.L.B. worden ge noemd de dames Dora Graaf, wier onge dwongen, vlot en levendig spel steeds op valt, -en Jan|ny Giel-es, die haar rol van mevrouw Burgmeijer uitstekend speelde. Van de heeren g;aven goed spel te zien Cor Bakker, een ideale pantoffelheld, een pracht lapjeskoopman, een kippenboer van de bovenste plank, Jb. Rijk, onverbeterlijk, een ras-makelaar in huwelijkszaken, als speler ontegenzeggelijk een kracht, met veel talent. Tenslotte een oude bekende, J. v.d. Aakster, een man, die wegens drukke bezigheden maar zelden voor het voetlicht kan verschijnen, maar die toch, waar eehigszins mogelijk, I.L.B. zijn ge waardeerde krachten leent. We hebben hem werkelijk bewonderd in het eenvoudige één-actertje, waarmee I.L.B. zijn program ma sloot. De wijze, waarop hij zijn rol speelde, was „af." We aarzelen niet neer te schrijven, dat de heer v.d. Aakster de meeste spelers ten voorbeeld mag worden gesteld, want mimiek, houding, voor dracht, kortom al hetgeen tot een goede vinden we in deze speler op een gelukkige wijze vereenigd. Moge I.L.B. er iedere keer in slagen, hem „op de planken" te krijgen! Met een hartelijk woord van dank voor de vele medewerking, welke de vereeni ging heeft mogen ondervinden, sloot de heer Kievits te ruilm elf uur de welver zorgde tooneelavond. Hij voegde er de wensch aan toe, dat voortaan het bezoek grooter zou mogen zijn. Gezien de pres taties, heeft I.L.B. hierop inderdaad het volle recht. Gaarne vermelden we nog, dat de lei ding wederom in de vertrouwde handen, van de heer G.J.Logman berustte en dei dames Netje Goyer en Sjouke Ran op verdienstelijke wijze in de pauzen piano muziek ten gehoore brachten. ANNIE DE HOOG—NOOY. rrn t-i do Ar aam rrl a a ham L a aa li».1 I t i I 4.1.III 1 r"\ Het middel dat U zoekt la Abdijsiroop. Het geeft den kleinen een grooten steun om de hoestaanvallen te overmeesteren. De slljmoplossende werking kan de hoest buien doen bedaren en de ademhaling weer diep en vrij maken. Dan ziet Ge de gezichtjes zich weer ontspannen Waarom zoudt Gij de kinderen niet helpen als het middel zoo eenvoudig te verkrijgen is. Draal niet. Geef vandaag nog voor dien akeligen kinkhoest de uitkomst brengende Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, Fl. 4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. I ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) U

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5