PHILIPS RADIO M. VONK, Koogerstraat. advertenïiën" Tooneeluitvoering. Tooneelver Nooit Gedacht Eén die niet geteld wordt De Wijnproef Notaris Mulder Schipper BRUIN f 300,- belooning. Runderhorzelbestrijding. Texelsch Fanfarecorps Uitvoering 1 Een huis 2 Eeri perceel weiland, 3 Een perceel weiland, Een schuur met erf, vertrekt Donderdag van TEXEL naar Rotterdam. Hoe Ton van Tast Texel teekent. In het Kerstnummer 1930 van de Haag- sche Post komt een humoristische kaart van Nederland voor, geteekend door Ton van Tast. Het eiland Texel wordt aan geduid als de bakermat van prof. Keesom (de teek-ening van 'n wieg met de prof-iln- de-dop), en verder door de krabbels van een half dozijn eitjes en een schaapbeest als een vogel- en schapeneiland bij uit nemendheid. Een duiker legt aan de kust van Terschelling onder toeloop van veel volks proeven van bekwaamheid af. Het woord „Lutine" verheldert de situ atie.'Den Helder wordt als het oord onzer Jantjes geteekend, de kop van Noord-Hol land is door een matrozenmuts met wap perende linten gedekt. Op W leringen zien we de kroonprinselijke hoefsmid aan de arbeid, enz. enz. Een handige, schran dere, geestige baas, die Ton van Tast. Uit de oude doos. In het gebouw van het hoofdbestuur der P.T.T. te den Haag is hetNederland- sche postmuseum geopend. Daar worden ook tentoongesteld eenige post -en mist hoorns, die vroeger door de postschippers Texel - Vlieland werden gebruikt. Sportnieuws. Men schrijft ons: Morgen krijgt Texel II bezoek van Schagen II (zie adv.) Laat nu de beide puntjes hier blijven, hoor. Texel I gaat op bezoek bij Schagen 1. Volgens het „Groentje" kan het, als men de stan|d van H.R.C. 111—Texel I en Schagen I na gaat, in die afdeeling nog spannen. Tracht nu van Schagen I te winnen. Dan blijft de spann'ing er in. T. haalt dan tevens een kleine voorsprong en komt daardoor op de bovenste plaats. De volgende week Texel I tegen B.K.C. thuis en Texel II tegen B.K.C. II uit. Benoeming. Onze plaatsgenoot, de heer J. Ver- waaij, is benoemd tot machinist bij het Gemeentelijk Gas- en Waterleidingbedrijf te IJselstein. De heer Verwaaij is thans nog in dienst van de N.V. T.E.M. alhier. Voor de ver vulling van de a.s. vacature hebben zich reeds verscheiden sollicitanten aange meld. Giften Algemeene Wijkverpleging. N.N. Oosterend f 2.50. De Ulo-feestavond. Op het programma voor het Ulo-feest op hedenavond, dat met de volledige tekst der liederen in druk verschepten is en te-i gen 10 ct. verkrijgbaar wordt gesteld, komt o.m. een tooneelschetsje van de heer M. J. Oele, „Theetjestied", voor, op te voeren door vijf meisjes, en veneer, be halve een aantal met zorg gekozen zang nummers, een voordrachtliedje, een speelliedje (Sneeuwprinsesje) en een „Schimmenspel". Geen wonder, dat de plaatsen vanavond alle bezet zullen zijn. De toegangsbewijzen deden opgeld. OOSTEREND. Kerknieuws. Ds. A. A. van der Leer alhier werd be roepen naar de Geref. Kerk te Rhoon (Z.-H.), zoo lezen we in de N.Rott. Crt, Modevakschool „Holland". Na afloop van de cursus der Mode vakschool „Holland" te den Burg, is aan toej. Herm. Wichertjes alhier een naai doos uitgereikt. DEN HOORN. Ledenvergadering IJsclub „De Geul". Daar het best mogelijk is, dat de winter spoedig voor de deur staat, besloot liet bestuur Dinsdag 11 Nov., 's avonds Sum- in het „Loodsmanswelvaren" een vergai dering "te houden. Aanwezig waren, met inbegrip van het bestuur, 38 leden. Daar de voorz., de heer P.B. Riteco, het eerste uur niet aanwezig kon zijn, heette de secri, de heer M. Bruijn, de aanwezigen hartelijk welkom. Hij hoopte, dat men inderdaad was sa mengekomen voor de belangen van de ijs- club. De notulen, door de secr. gelezen, werden zonder op- of aanmerking goed gekeurd. Uit het financieel verslag van de pen ningmeester bleek, dat het batig saldo, van '29, groot f6.29, thans was geworden een nadeelig saldo van f2.58. Dit vindt zijn oorzaak vooral hierin, dat men thans eigenaar is geworden van een ijstent, welke al ruim f200 heeft gekost, doch nog niet geheel compleet is. Bij de te houden bestuursverkiezing^ werden beide aftredende commissarissen, de heeren M.J.Kikkert en J.D.Troost, her kozen. De heer Kikkert, niet ter vergade ring aanwezig, hiervan in kennis gesteld, meende zijn functie, wegens drukke be zigheden, niet meer te kunnen aanvaarden. Na verschillende stemmingen werd toen de heer Jac. Lap Kz. tot commissaris ge kozen, die deze benoeming aanvaardde. Het volgende punt was het verhuren van de ijstent voor de zomermaanden. Huurder werd de heer C. Huisman voor f 15 van 1 April—31 Oct. Voor het pach ten tijdens de wintermaanden bleken geen gegadigden te zijn. Nu echter zal de ijs tent door het bestuur zelf geëxploiteend worden. Van de gebruikelijke rondvraag werd weinig gebruik gemaakt; waarna de voorz., de heer Riteco, de leden dankte voor hun aanwezigheid en de wensch uit sprak, dat het bestuur het komende sei zoen nog menig wedstrijd heeft uit te schrijven. EIERLAND. Ouderavond. De Donderdagavond te Zuid-Eierland gehouden ouderavond was niet druk be zocht. De voorzitter, de heer J. Zijm„ opende de bijeenkomst en deelde mede, dat er twee leden van de oudercommissie aftraden en herkiesbaar waren. Verder zeide hij, dat er in de pauze gelegenheid zou zijn tot het stellen van persoonlijke vragen. De heer F, Stark, penningmeester, kreeg nu het woord. Hij zeide o.m., dat deze avond niet zoo zeer voor de pret maar, in het belang van het schoolgaande kind) wordt belegd! De notulen waren door verandering van onderwijzer, niet aanwezig. Hierna leverde de heer Kelderhuis een bijdrage „Op Grootvaders manier", „Over plagen", van J. Ligthart. In de hierop vol gende pauze werden thee en koekjes aan geboden. De bijdrage van mej. Zeeman, „Hoe Jaap een blauwtje liep", viel zeer in de smaak. Mej. Kikkert, onderwijzeres, droeg voor „Een kleine Surprisle" en de heer Bonne, onderwijzer, „Het Spook", een gruwelijke geschiedenis, die;'n minder gruwelijk einde had. Tenslotte nog een extra stukje van mej. Zeeman, „de Tamboermajoor". Daar verder niemand meer iets op het hart had, werd tot sluiting overgegaan. Het was een gezellige avond. OUDESCHILD. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 49 varkens, 7 kalveren, 24 lammeren, 12 schapen, 1 koe en 12 paarden. Visscherij. De garnalenvangsten waren de vorige week niet biezonder groot. Het ruwe weer is voor de garnalenvisscherij niet best. De visscherlui kunnen niet veel de haven uit en de vangsten zijn in de regel kleiji. In de haven is aangevoerd ruim 3400 Kg. garnalen. DE WAAL. Uit de Vogelwereld. Donderdagmiddag omstreeks drie uur trok een vlucht van 24 wilde zwanen over het dorp, wat, toen d? zon er even op> scheen, een betooverende aanblik ople verde. In polder Waal-en-Burg streken de vogels neer. Daar er zich op heden veel goudplevieren op het eiland vertoonen,, wordt er door verscheiden personen met het slagnet jacht op gemaakt. EIERLAND. De brand op hoeve „Leiden" In verband met de brand op hoeve „Lei den" op 12 October 1.1. wordt door de brandassuradeuren op advies van de heer rechter-coinmissaris in strafzaken te Alk maar een bedrag van f 300 beschikbaar gesteid als belooning aan diegene of dege nen die aanwijzingen verstrekt (verstrekken) welke leiden tot de opsporing en de vei- oordeeling van de brandstichter(s). Gisteravond heeft Hilversum, na de heele dag met een ernstig zenderdefect te kampen te hebben gehad, te 9 uur zijn uitzending moeten staken. door E. NOORDIJK, Veearts te Texel. De hand aan de ploeg. Sinds enkele jaren wondt in verschil lende gedeelten van ons land de strijd tegen de runderhorzel aangebonden. Di rect kan opgemerkt worden, dat de kans van slagen hierbij groot is. Wanneer het de veehouders ernst is, kunnen in betrek kelijk korte tijd de runderen bevrijd wor den van deze plaag. Reeds meerdere ma len werd door de verschillende landbouw organisaties, en ook door mij, op het nut van deze bestrijding gewezen. In opdracht der organisaties werd zalf voor dit doel ter beschikking der veehouders gesteld, welke zalf ook aan de verschil lende zuivelfabrieken in depot werd gege ven; echter werd tot nu toe zeer spaar zaam van dit medicament gebruik ge maakt, ondanks het feit, dat de behan deling met heel weinig kosten gepaard gaat. Wat is hiervan de reden? Ik meen een en ander te moeten toeschrijven aan de onvoldoende kennis omtrent de nadee- len, welke de runderhorzelplaag de vee houders berokkent; daarbij komt dan nog een beetje gemakzucht, en ook zal de drukke werkkring der veehouders er wel ten deele aan schuldig zijn, dat er van een ernstige bestrijding op Texel thans nog geen sprake is. Ik geloof, dat het daarom nuttig kan zijn in de Texelsche Courant eens het een en ander mee te deelen omtrent de runderhorzel, de wijze, waarop deze parasiet ons vee bezoekt, zoowel letterlijk als figuurlijk, de schade, welke zij veroorzaakt, om daarna de wijze, waarop deze horzel kan worden bestreden, nader te bespreken. Uit erva ring weet ik, dat de runderhorzel op Texel ieder jaar veel schade veroorzaakt, en dat het noodzakelijk is, ook hier op ons eiland de hand aan de ploeg te slaan. Twee soorten horzels. In Nederland komen twee soorten van horzels voor, welke bekend zijn onder de namen Hypoderma bovis en Hypo- derma lineata; de grootte dezer parasie ten verschilt niet veel. De H. bovis is ongeveer zoo groot als een bij, 13 tot 15 mM. lang; de H. lineata is iets kleiner. De kop, waarachter wit-gele haren zit ten, is grauw van kleur, het achterlijf is bedekt met witgele, zwarte en oranje- roode haren. (Wordt vervolgd.) PREDIKBEURTEN. HERV. GEMEENTE. Zondag 16 November. Burg, 's av. 7 uur Ds. v. 't Hooft. Waal, nm. 3 uur Ds. v. 't Hooft. Cocksdorp, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Dankstond voor het gewas. Oogstcollecte. Den Hoorn, vm. 10 uur Ds. Oskamp. Collecte noodl. kerken en personen. Oosterend, nm. 3 uur Ds. Oskamp. Oudeschild, 's av. 7 uur Ds. Oskamp. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds. v. d. Leer Dankuur voor het gewas nm. 3 uur dezelfde GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. half 10 ds. Buskes nm. half 3 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, vm 10 uur ds. Vis. Den Hoorn, vm. 10 uur Ds. Smidts. HERV. GEMEENTE. Donderdag 20 November. Oosterend, 's av. half 8 Bijbellezing. (De Openbaring.) MARKTBERICHTEN Coöp. Centr. Elerveiling Purmerend G.A. Aanvoer op 11 Nov. 39700 stuks 70/80 K.G. f 10,50 af 11.00 65/66 10,20 10,50 63/64 10,00 10,40 60,62 9,50 9,80 58/59 9,20 9,70 56 57 8,10 8,80 53/55 7,50 8,00 50/52 6,20 7.00 45 49 6,00 6,50 31747 eendeieren 5.90 a 6,40 oude kippen p. st f 1,25 f 2,25 Jonge hanen 1.00 a 2,00 oude hanen 0. - a 0. - Oude kippen per KG 0,75 a 0,82 Jonge hanen per KG 0,90 a 1,05 Schagen 13 Nov. 70 vette koeien 300 a 450 76 Gelde koeien mag. 230 a 320 70 Schapen vette 38,— a 43, 47 vette varkens 0,50 a 0,54 149 Biggen 14. - a 20, 'Boter 0,a 0,00 a 0, Eierveiling Schagen Kipeieren: aanvoer 22580 Bruin ongewogen f 0,00 a f 0,—per 100 Wit 9,00 a 10,00 Eendeieren 5.40 a 5,70 BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 11 tot en met 14 Nov. 1930. GEBOREN: Emma, dv Jan Witte en Jan netje Barhorst. ONDERTROUWD: Jacob Vlaming en Antje Vermeulen. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten Raadhuize) 1 portemonnaie, 1 handschoen, 1 bellen tuig en 1 zakkammetje. Hiermede betuigen wij onzen harte- lijken dank voor de belangstelling bij; ons huwelijk ondervonden. W. BUTER Kr. DROS Halvemaanstr. 139, Eindhoven. Met diep leedwezen geven wij de ons nog bekenden op Texel kennis van het overlijden van onzen ge liefden broeder en oom JACOBUS ADRIANUS DEKKER, Echtgen. v. A. Willegrijp. in den ouderdom van bijna 54 jaar 's Gravenland, 9 Nov. 1930. Muiden: Wed. T. ROOM-Dekker. Schoorl: H. G. DEKKER. Krommenie: M. LEGUIJT-Blom. JAC. LEGUIJT Mz. en Kinderen. Langs dezen weg betuigen wij onze hartelijke dank aan allen, die de 26ste October voor ons tot een onvergetelijke dag hebben gemaakt. G. DUINKER. M. DUINKER-Drijver. DEN HOORN, November 1930. Zondag 16 November geeft een uitvoering bij L. DEN BRAVEN, te de Koog. Opgevoerd zal worden: drama in 3 bedrijven, en klucht in 1 bedrijf. Aanvang half 8. Entree 60 cent. BAL NA. Directeur de heer Th. C. Lugtenburg. op Vrijdag 21 en Zaterdag 22 November 's avonds 8 uur in Hotel „Texel" Toegankelijk voor Donateurs met een dame of een huisgenoot. Voor de avondverdeeling is het nood zakelijk, dat vooraf programma's wórden- afgehaald. Donateurs, die niet in het bezit van een programma zijn, kunnen niet worden toe gelaten. Zitting hiervoor wordt gehouden in Hotel „Texel" op Zondag 16 Nov. van 11—1 uur en Donderdag 20 Nov. van 8 tot half tien. Tevens plaatsbespreken voor Vrijdag en Zaterdag. Programma's verkrijgbaar a 10 ct. op vertoon van Donateurskaart. Om misverstand te voorkomen, wijzen wij er op, dat Donateurskaarten niet aan anderen mogen worden gegeven. zal op Donderdag 27 November a.s. des avonds 8 uur in het café „den Burg" te den Burg PUBLIEK VERKOOPEN: A. voor de erven van Mej. de Wed. Mart. Bakker Jnz. verdeeld in twee woningen, wijk B. nos. 335 en 336, met winkel, tuin en schuurtjes, aan de Weverstraat te den Burg, ge meente Texel, sectie K. no. 1106, groot 3 aren 90 centiaren. Aanvaarding: woonhuis, bewoond ge weest door wed. Bakker, met erf en halve schuur, dadelijk, vrij van huur en liet overige onroerend goed, hetwelk tot 1 Mei 1931 verhuurd is aan Jb. Boon voor f 6.per week, bij betaling koopsom, onder genot en bezwaar der huur. Te bezichtigen Maandag 24 Nov. van 2 tot 4 uur. gelegen in den Hemmer, gemeente Texel, sectie E. nos. 1445 en 1447, beide geheel en 1444 ged., te zamen groot plm. 0.84.60 H.A. gelegen alsvoren, gemeente Texel, sectie E. no. 1444 ,ged. groot plm. 1.38.75 H.A. Aanvaarding 20 Maart a.s. vrij van huur. en B. voor den heer T. Zijm, bakker te den Burg in de Nieuwstraat te den Burg, gemeente Texel, sectie K. no. 77 groot 1 are 43 cA. Aanvaarding dadelijk vrij van huur. Betaling koopsommen 27 Decmber a.s. JAGERS! Ganzeroeren, cal. 8, een loops f35.tweeloops, cal. 12-10-S-en 4, alle met lange schoke loopen, tegen lage prijs. Centraal- en pen'hulzen, cal. 12-16 en kleiner f 1.56; cal. 8en4 f2.95 per 100; hagel f 0.45rookloos kruit f5.75 per kilo. Vraagt uitverkoopcatalogus. M. KUPPENS, Grossier te Oud-Gastel.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 6