1 BIJ DIT NUMMER BEHOORT EEN TWEEDE BLAD. Tevens wordt daar een parkeerterrein ge maakt voor de te verwachten auto's. Het Polderbestuur van de polder „Het Koe gras" heeft op zich genomen, ter plaatse de weg aanmerkelijk te verbreeden; een scherpe en gevaarlijke bocht zal worden afgerond. Door de Vereeniging van Bloembollen kweekers te Anna-Paulowna zijn 24.000 bollen gratis afgestaan ter opluistering. Deze zijn thans in de stadsparken en plantsoenen, alsmede in de tuin van het Directiegebouw der marine, uitgepoot en zullen zeker medehelpen aan de stad een feestelijk aanzien te geven. Voor gepaste versiering tijdens de dagen der tentoon stelling zal worden gezorgd. De Ulo-Feestavond. Dn feestelijke Ulo-avond, welke Zater dag in hotel „Texel" gegeven werd, zal bij jong en oud nog lang in aangename herinnering blijven. Het succes was uit bundig en bij zooveel zorgvuldige voor bereiding en nauwgezette studie ook ruimschoots verdiend. De zaal was bezet tot in de uiterste hoeken en er heerschtei een prettige stemming, die weldadig aan deed. Te ruim acht uur betrad de heer Jou wersma, hoofd der Ulo-school, het po dium, om een kort woord ter inleiding te spreken. Hij heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom, in het biezonder mevr. Keijser en Ds. A. Vis, die de schoolcom missie vertegenwoordigden. De Inspec teur van L.O. en de lieer burgemeester hadden bericht gezonden, dat zij tot hun spijt verhinderd waren tegenwoordig te zijn, terwijl door ongesteldheid van de heer P. Kriek, het personeel der school niet compleet was. Vervolgens zette de lieer Jouwersma het doel van deze eerste Ulo-avond uiteen Een kleine afwisseling in de sleur van het schoolleven is wel op haar plaats. Er wordt op de Ulo behoorlijk hard gewerkt, waarmee ik niet wil zeggen, dat dit op andere scholen niet gebeurt. Maar we hebben hier een moeilijk examen op de achtergrond, de kinderen hebben hun huiswerk. Nu is er niets tegen, wanneer zè flink aanpakken. Later, in het volle leven, gaat alles ook zoo gemakkelijk niet. Toch mag er m.i. aan dit proza wel wat poëzie worden toegevoegd. Ik denk hier bij aan mijn eigen schooljaren, waarin we eveneens van tijd tot tijd, zij het met primitieve middelen, in een hoekje van een der grootste lokalen onze uitvoerin gen gaven, waaraan ik nog met het groot ste genoegen terugdenk. Het plan, om hier zoo'n avond voor te bereiden, viel meteen in goede aarde. Wanneer er wat extra werk moest worden gedaan, was niemand der kinderen iets te veel, er werd vroeg en laat gerepeteerd, er werd naar (de denpen gefietst om. groen, kortom de medewerking was groot. Ten tweede is een avond als deze be vorderlijk aan de goede verstandhouding tusschen ouders en onderwijzers, tusschen de onderwijzers en de leerlingen. Wie op school niet onder de vlugsten behoort,, komt hier soms nog aardig voor de dag. We zien de kinderen in een andere sfeer. Heerseht op school min of meer strenge tucht, hier gaat alles gemoedelijk toe. Ten slotte kunnen we deze avond als 'n propaganda voor de Ulo beschouwen. We behoeven niet zoo bescheiden te wezen,, om ons hiervan te onthouden. We moeten ons aanpassen bij de moderne tijd en mo gen o.i. voor onze school zoo noodig wel reclame maken. Ter bestrijding van eenige noodzake lijke uitgaven zal een collecte worden ge houden. De zaalhuur wordt door de ge meente voldaan. Een eventueel batig saldo wordt voor het a.s. schoolreisje bestemd. Met de wensch, dat deze bijeenkomst tot de bloei der school zou mogen bij dragen, besloot de heer Jouwersma zijn openingswoord. Met een tweetal zangnummers voor koor, „Zullen" en „Het voorjaar is ge komen", werd het programma geopend. Dat was een goed begin, want er bleek ijverig en met goed resultaat gerepeteerd, te zijn, terwijl je het de kinidferen kon, aanzien, dat ze ter gelegenheid van dit eerste optreden in liet openbaar (dat gold althans voor verreweg het grootste deel) hun beste beentje voorzetten. Vervolgens werd door Ietje Ruijs, Ina Rab, Dirk Oeense en Wim de Waard,, met pianobegeleiding van Ina, een zang stukje ten beste gegeven: „Hoort gij de wilde golven". Dat was een moeilijk num mer, hoor maar, dit in aanmerking ge nomen, heeft het kwartetje zich kranig ge houden. Een der aantrekkelijkste nummers van het programma, waarvan door jong ep oud gesmuld werd, was wel het „Schim menspel". Ten tooneele werd gebracht (ot juister op het witte doek werd ge projecteerd, „zwart op wit") de tragedie van Don Pedro, spelende in „the far west", te midden van een troep roof zuchtige roodhuiden. Don Pedro is een echte geldwolf, heeft een steenen harten daardoor een slecht geweten, wat hem natuurlijk slapelooze nachten bezorgt. We zien hem graaien in zijn geld, beven van» angst, wanneer hij onraad bespeurt. We brengen een bezoek aan het indianen- kamp, vervolgens aan de nabijgelegen po litiepost en zijn tenslotte getuige van 'n, kolossale bokspartij ten huize van Don Pedro, die het loodje moet leggen maar niet als het eenige slachtoffer in deze strijd valt. De geschiedenis van een ontvoerd blank meisje is aardig in deze tooneelschets verwerkt. De heer M.J.Oele, de auteur, heeft er slag van, zoo'n stukje in elkaar te zetten en kweet zich op waar lijk geestige wijze van zijn taak. als explicateur. De wijze, waarop Dirk Wie- renga „Don Pedro" vertolkte, verdient) vermelding. Met twee mooie koornummertjes „Friih- lingszeit" en „Maienkafer summen", bei de weer onder leiding van de heer Jou wersma, werd het eerste deel van het programma besloten. De pianobegeleiding werd keurig verzorgd door Neeltje Tiessen. Na de pauze, waarin de jeugd op een bon „Ranja" of iets dergelijks kon beko men waarvan natuurlijk een dankbaar gebruik werd gemaakt werd door vijf meisjes een aardig "tooneelstukje, „Thee- tjestied", geschreven door de heer M. J. Oele op de planken gebracht. De dametjes waren in Texelsch costuum gekleed, ter wijl uitsluitend in Texelsch dialect ge sproken werd. Zeker soort vrouwlui, die, als ze „een koppie doen", er vermaak in scheppen haar seksegenooten over de hekel te halen, werd hier geducht en welverdiend aan de kaak gesteld. Het schetsje, dat gespeeld werd door Marie Mantje, Ida Moerbeek, Jannie Hemelrijk, Nellie Dros en Jannie Boon, sloeg wel in en werd met een daverend applaus be loond. Namens de leerlingen werd door Nellie Dros aan de heer en mevr. Oele een fraai gevulde bloemenmand aangeboden wegens de groote opofferingen, welke die zich voor hen hadden getroost. Na „Waarheid" en „Levenslied", beide voor koor, volgde twee zangstukjes voor een kwartetje, gevormd door Jannetje Oele, Ietje Ruijs, Jannie Hemelrijk en. Ina Rab, verdienstelijk wederom begeleid door Neeltje Tiessen. Zoowel koor als kwartet stelden niet te leur. D'r zat pit in!) Tenslotte was de beurt aan „Sneeuw- prinsesje", een bekoorlijk speelliedje, een, blij spel als waardig slot van deze blijde avond, gespeeld door een reeks meisjes, in mooie witte japonwetjes, met glinste rende versierselen getooid. Te midden van haar troonde ons „Sneeuwprm- sejslje", (Liesje M-qts), de mooiste van allen en kenbaar aan haar tooverroe, waarmee ze de sneeuwvlokken wist te be- heerschen. Ze had ook hofdames, twee in getal (Jo van 't Hooft en Grietje Krij- nen.) Het tooneel rondom wit, met op de voorgrond, links en rechts en in het mid den een besneeuwde dennenboom en dat alles afwisselend overstraald door verschillende kleuren licht. Er werd, onder begeleiding van Neeltje alweer, fijntjes ge zongen, en alles liep als op rolletjes, re sultaat van vlijtige oefening onder goede leiding. Dat moest wel een keurig effect opleveren en daverend was het applaus, dat losbrak nadat het scherm en nu voor het laatst gevallen was. Mevr. Jouwersma, die zich voor dit nummer. groote moeite had gegeven, mocht van de kinderen een fraaie bloe menmand in ontvangst nemen. Wat zullen we er meer van zeggen? De avond is geslaagd, zoo goed als men maar mocht verlangen. In een kort woord dat de heer Jouwersma die de alge- meene leiding had ten besluite sprak,; werd dank gebracht aan allen, die tot het slagen van de avond hadden bijgedragen, en sprak hij tevens de hoop uit, dat mem eenige genoeglijke uren mocht hebben doorgebracht. Dit was natuurlijk het geval geweest en daarom: Da capo! Uitslag Tweede Fotowedstrijd. Wij hebben gemeend, de beoordeeling der foto's, ingezornden ter mededinging in onze Tweede Fotowedstrijd „Mooi Texel", het aantal en de groote ver scheidenheid in aanmerking genomen, ditmaal aan een erkend deskundige te moeten overlaten. Stellig mag de heer Jac. de Boer, fotograaf te den Helder (Keizerstraat 75) als zoodanig wonden] aangemerkt. Zijn werk werd op interna-i tionale exposities meermalen onderschei den, zelfs eens met goud bekroond, ter wijl de heer De Boer in vakkringen als 'n bekwaam beoordeelaar aangeschreven staat. Dit ter inleiding van zijn rrapport, dat we hieronder in zijn geheel afdrukken. Den Helder, 13 Nov. 1930. Redactie Texelsche Courant. Mijne heeren, Naar aanleiding van uw verzoek, doe ik u hier mijn beoordeeling toekomen van de foto's, ingezonden voor de fotowed strijd „Mooi Texel". Laat ik dan beginnen met m'n eerste indruk van het ingezondene: ,,'t Valt niet mee". Het peil, waarop vrijwel de geheele' collectie staat, blijft zeer ver on der het gemiddelde, al mag niet worden verzwegen, dat enkele foto's hierop een gunstige uitzondering maken. Voorname lijk viei het mij op, dat de heele collectie geen overzicht geeft van het schoone, dat op Texel te genieten valt, terwijl speci fiek Texelsche gevalletjes bijna afwezig zijn. Mijn indruk is, dat door slechts en kele inzenders, speciaal voor deze wed strijd is gewerkt, doch dat het grootste deel van het ingezondene bestaat uit voorhanden zijnde kiekjes, die als eenige kans van mededinging inhouden, toevallig op Texel genomen te zijn. Zelfs de meest bekende, en mooiste gedeelten van het eiland vindt men in de 70 stuks groote collectie, bijna niet terug. Ik stel me toch voor, dat de honderden passagiers, die met een fototoestel aan wal stapten, ook nog wel iets anders kiekten, dan de boot en hun medereizigers. Van de voornaamste inzendingen vol gen eenige biezonderheden. Van de col lectie van P. H. Herjnans, Breda, moet vooral geroemd worden de schitterende opname „Stuifdijk bij de Slufter", welke uitmunt door zéér juist gekozen stand punt en verdeeling van het geheele beeldje. De zeldzaam mooie wolkenlucht mag haast ideaal genoemd worden. Van dezelfde inzender vragen ook nog bie- zondere aandacht „Avond bij Dijkzicht",- „Slufter" en „Bij de Slufter", alle zeer eenvoudige gevallen, welke echter het toe kennen van de tweede prijs volkomen rechtvaardigen. Niet mag worden ver zwegen, dat alle foto's van dleze inzen ding vergrootingen zijn van kleine op namen en daardoor grof van korrel, ter wijl door keuze van een zachtwerkend pa pier het geheel zou winnen. Van de collectie van M. SwamaKeij ser, geloof ik wel, dat deze het best vol doet aan het motto „Mooi Texel". Deze 17 stuks groote serie munt uit door veel zijdige keuze der onderwerpen, waarvan de meeste goed gezien zijn. Bijzondere lof verdienen de foto's „Meeuwennest in de duinroosjes" en „Duinroosjes", bei|de goed van kleurweergave en fijn van ver lichting. Beide foto's zouden, bij eenige vergrooting, een niet te versmaden wand versiering kunnen worden. Een zeer mooi geval is nog „Bloeiende duiintop" van dezelfde inzendster. Ware het niet, dat; een bewolkte lucht ontbreekt, dan geloof ik wel, dat deze foto een goede kans had gemaakt als „premier" van de geheele collectie. De inzendster raad ik, te pro- beeren, van een ander negatief een wol- kenlucht in te drukken of te vergrooten, ik vermoed, dat zij zelf verrast zal zijn over het effect. Ds. Van Schaick uit Soest, zond een zestal, dat zonder uitzondering getuigt van een goede techniek en waarvan de Schaapskooi" een juweeltje genoemd mag worden. Van de inzending van J. C. Bruin, den Burg, valt op de foto, „Mooi oud- Texel", een straatje van fijn witgekalkte 'huisjes. De inzender moet trachten, van1 ditzelfde geval nog eens een opname te maken, waneer de zon langs deze mooie muurtjes strijkt. Van dezelfde inzender is er ook nog een mooi slootje, met den Burg als achtergrond, welke foto echtei niet kan bevredigen door het geheel ontbreken van eenige bewolking. Van de inzender A. Dros vallen op de foto's „Door weer en wind gestreept" en „Witte wolken met donkere dennen", welke laat ste foto zou winnen door afdrukken op zachter werkend papier, waardoor het geheel wat blonder kan zijn en de fijne wolkenlucht behouden zou blijven. „Tes- selaar" stuurde eenige foto'tjes van visschersschuiten bij de haven te Ou^le- schild, welke uitmunten door zeer goede techniek. Fijntjes liggen de donkere bot ters tegen een vlakke waterspiegel, welke de zware rompen fijn trillend reflecteert. De inzending van mej. E. Dros, be staande uit slechts één foto van de Sluf ter, had in dezelfde kwaliteit wat uitge breider kunnen zijn. Na zéér nauwkeurige schifting werden de volgende prijzen toegekend: le prijs (f 15.-)M. Swama—Keijser, Brakenstein Texel. 2e prijs (10.-) P. H. Hermans, Breda. 3e prijs (f5.-): Ds. v. Schaick, Soest. Van de overige 14 inzendingen, zou ik in volgorde van haar kwaliteit nog willen noemen die van J. C. Bruin, den Burg, „Tesselaar" (schuilnaam), Texel, A. Dros, Delft, E. Dros, Tienhoven en G. Ch. v.d. Ven, den Haag. JAC. DE BOER, fotograat. We hebben aan de prijswinners het hun toekomende bedrag per postwissel of giro toegezonden. Aan de andere vijf doen we binnenkort een zestal penteeke ningen van Sjoerd Kuperus, op passé partout, toekomen. Hiermee is ook onze tweede fotowed strijd aan kant. De daarvoor in aanmer king komende foto's zullen in ons Zon dagsblad ot (en) in de Texelsche Cou rant worden opgenomen. We danken de inzenders en vele anderen voor de belang stelling, voor deze wedstrijd aan de dag gelegd en hopen daarop ook in volgende jaren steeds te mogen rekenen. Sportnieuws. Korfbal. Voor de Zondagmiddag te spelen korfbalwedstrijd den Burgde Koog zijn door den Burg de volgende leden aange wezen Vak A. Dames M. Lap L. Bruin Vak B. Tr. Bakker M. Rab Vak C. B. Lap A. Breesnee Reserves: M. Dekker D. Buijsman I. Nistor. Heeren N. de Graaf G. Michels J. Kiljan Bolling Jongetjes Abr. Daalder K. Linnhose Moerbeek Terbrugge Voetbal. Men schrijft ons: Zondag j.I. speelde het Adsp. elftal B tegen A voor de onderlinge competitie. Er werd ook nu weer goed gesppeeeld en menigmaal was het aan te zien, dat het hier een competitie betrof. A won met 3—2. Toch, was de uitslag zóó geweest, in het voordeel van B, de verhouding zou beter zijn uitgedrukt. Voor de rust een vrijwel gelijk opgaand spel, na de rust werden doorB werkelijk goede aanvallen opgezet en kon A met moeite weerstand bieden. Niet zonder geluk wist A een tweetal doelpunten te bemachtigen. Dat de jongens plezier hebben in dit soort wedstrijden, is al duidelijk geble ken. De wedstrijden zijn het aanzien ten volle waard en we wekken alle sportlief hebbers op om eens een kijkje te nemen. Zondag a.s., weer om half elf, speelt; A tegen C., waarmede dan de eerste helft afgewerkt is. Wanneer het nu C mocht gelukken deze wedstrijd te winnen, staan alle drie elftallen precies gelijk, hetgeen op zich zelf al een bewijs is, dat de spe lers goed zijn verdeeld. Elftallen ais bekend. HET NOORDEN. De Molen draait weer. Reeds eerder melden we, dat de molen in Polder 't Noorden defect raakte, en sinds enkele weken buiten bedrijf was ge steld. Door het personeel van de 30 Polders is toen voor rekenSng van het Molenbe stuur. de pompkamer droog gemaakt, waarna de pompinstallatie kon worden onderzocht. Hierbij bleek toen, dat de moer, waarmede de schroef (waaier) aan de pompas is bevestigd, een paar slagen was losgedraaid. Dit euvel zou weer spoe dig zijn verholpen, als des nachts niet een van de kistdammen was doorgebroken. De regenval van de laatste tijd had de grondi zoo erg doorweekt, dat het water achter de met groote zorg geslagen kistdam door het land een uitweg zocht, en vond, naai de drooggemaakte put. Dit geschiedde des nachts. Diezelfde nacht echter is ge probeerd een nieuwe dam te slaan, maar met hetzelfde resultaat. Een week later heeft men weer een ge heel nieuwe kistdam geslagen. Ditmaal met succes, zoodat Zaterdag 1.1. de molen des voormiddags er weer lustig op los draaide. Was destijds boven de moer een ring aangebracht, misschien was dan vele moeite bespaard geworden. Dat het nogal de moeite waard was, om de put droog te maken, moge blijken uit het feit, dat men des morgens om 2 uur met de motor begon te pompen en de put pas om 9 uur droog stand. DE KOOG. Tooneeluitvoering „Nooit Gedacht". Zondag gaf tooneelclub „Nooit Ge dacht" uit Eierland, een uitvoering in het café van de heer L. den Braven alhier. Tegen acht uur kon de voorzitter voor een goed bezette zaal openen. Hij sprak 'de wensch uit, dat het stuk, dat nogal zwaar was om te spelen, zou voldoen. Het w^s een drama in drie bedrijven, ge titeld „Een, die ni(et geteld wordlt". De, rollen waren allen in goede handen en er werd goed spel te zien gegeven. Vooral de hoofdrol, welke vertolkt werd door de heer Van Ijzer en uiterst zwaar was, werd knap gespeeld. Daar van de inhoud al eerder eens iets is geschreven, kan 'n bespreking nu achterwege blijven. Tot slot werd nog een klucht opgevoerd „De wijnproef", welke de lachspieren danig in beweging bracht. Een geanimeerd bal, dat gegeven werd onder leiding van de heer Van Oojen, besloot deze avond. DE COCKSDORP. Kerknieuws. Tot notabelen van de Ned. Herv. kerk alhier, werden bij de Zondag gehouden stemming herkozen de heeren F.Kikkert, R. Dalenberg en H. Dob. Tot leden van het kiescollege werden herkozen de heeren G.Bakker, P. C. van Exel, F. Buis en J. Boon Az., terwijl ter vervulling van de vacature-P.Zeijlemaker'n -Vr-. FCXtuSCMt COUHAATI

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2