HALT HIER HOOOIIIEMSTRA'S öchtemdvoer; Stoomen en Verven. Aanbesteding. Gerrit de Wolf. Ingezonden ADVERTENTIEN Biljartclub V.I.O.S. Vanaf heden tot eind Dec. 20 pet korting GEZ. RAB. het plaatsen van nieuwe tuinwallen St. Nicolaas cadeau's ALEX KONING, IJsclub Oudeschild. Degenen, die lid wenschen te worden, Adverteert in de Texelsche Courant 'f U i 1 herstemming zal moeten plaats hebben tusschen de heeren R. Prins en P. Mein- dersma. OUDESCH1LD. IJsclub „Oudeschlld." Zaterdagavond hield de ijsclub te Oude- schild haar algemeene vergaderig. De voorz., de heer C. Dijker, kon tot zijn spijt aan slechts een klein aantal aanwe zigen het welkom toeroepen. De aankon diging, dat onder de aanwezige leden een taart zou worden verloot, had grootere opkomst doen verwachten. De notulen werden door de secretaris, de heer J.Burger, voorgelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Uit het finan cieel verslag van de penningmeester, (de heer M. Zegel, bleek, dat het batig saldo bedroeg f66.35. Boeken en bescheiden- waren door commissarissen nagezien en door comm. P.Dros voor in orde bevon den verklaard, waarna de penningm. werd gedechargeerd. Bij stemming voor be stuursleden (het geheele bestuur treedt steeds af) werden herkozen de heeren C. Dijker, J.Burger, P.Dros en gekozen de heeren P.Dogger en'S.Hin. Door ijsclub „Eierland" werd de vraag gesteld, of er wat voor gevoeld werd, om met de ver schillende ijsclubs gezamenlijk een wed strijd uit te schrijven om het kampioen schap van Texel. Dit vond algemeene bij val; het bestuur zal deze plannen verder uitweiken. Besloten werd per advertentie bekend te maken, dat de contributie voor het lid maatschap, welke thans f0.50 bedraagt, op f 1.00 wordt gebracht, als men wacht met lid te worden tot de vorst zijn intrede doet. De taart welke beschikbaar was ge steld, werd gewonnen door mej. Josien Bas. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voorz. de vergadering. Italiaansche schoener op de Texelsche ree. Zaterdag ging op de Texelsche ree ten anker de Italiaansche driemastschoe ner „Neptunus". Waarschijnlijk was er averij aan één der zeilen. Zondag is het schip weer vertrokken. OOST. Einde bietenverscheping. Zaterdag vertrok van hier het laatste schip met suikerbieten naar Halfweg. De drukte aan loswal en weegbruggen is thans aanmerkelijk verminderd. TEXELSCHE NOVELLE. Een vertelling uit 1867. door D. DEKKER. (Vervolg) Zijn ongebonden leefwijze had hem ook zijn zaken doen venvaarloozen, en dit was de reden, dat hij, op het vaar tuig eerst gelden had moeten opnemen en dat het later geheel in handen van anderen was overgegaan, met bepaling, echter, dat hij het nog steeds als schipper zou blijven besturen. Deze omstandigheid hoe nadeelig overigens voor zijn gelde lijke aangelegenheden, was aan de andere kant voor hem een weldaad, want miste hij daardoor ook het aandeel, dat hij, in vroeger tijd voor zijn vaartuig ontving, thans werd hij door de tegenwoordige eigenaar, meer gedwongen „om er op uut te snuve". Veel vroeger, deed hij dit wel uit eigen beweging, maar na de dood van zijn zoon Willem, waarop hij al zijn hoop geves tigd had, was dat „er op uut snuve" wiel zeer verminderd, omdat hij door het ge bruik,. of liever misbruik van den sterken- drank, meestal niet „bij sien possetieve" was. Nu dan ook door zijn patroon, als we de tegenwoordige eigenaar van het visschersvaartuig zoo mogen noemen, aan gespoord, was hij op het oogenblik van 't stranden, meer opgewonden dan beschon ken, en had zich ten spoedigste zeilree gemaakt, en dit gevoegd bij de vlugheid van het vaartuig en de ijver der beman ningen „instappers" die voor drie kwart en half deeltjes, er een plaats op hadden verkregen, was dan ook oorzaak, dat schipper Gerrit de voorste was, de voor ste bleef en het eerst bij den gestranden driemaster aankwam. Op een zeer gevaarlijke plaats was het schip aan de grond geraakt. Hoop op het afbrengen bestond er in het minst niiet. Ofschoon het weder vrij handzaam was was de branding op en in den omtrek van de bank, waarop het schip vast zat, verschrikkelijk. Het scheepsvolk, bevreesd dat het schip bij toenemende wind zou verbrijzelen, en nog geen hulp ziende op dagen, had zich in de sloep en boot be geven; maar de toeschouwers aan de wal, vanwaar het geheel onmogelijk was, het schip te naderen, hadden reeds voor uit gezien, -dat -die onderneming te ge waagd was en een ongunstig gevolg zou hebben; en zij hadden goed gezien, want nauwelijks hadden de ongelukkigen een oogwenk met de branding geworsteld of boot -en sloep beiden werden er door omvergeworpen. Aan rondhouten, reeds vroeger van het schip afgeslagen, waren enkelen zoo gelukkig zich vast te klem men, maar het meerendeel had reeds de dood in de woedende branding gevonden Het eerste, wat de achtereenvolgens aan gekomen vaartuigen probeerden, was het redden van wie nog te redden waren, en van sommigen, werden deze pogingen met een gewenscht gevolg bekroond, daar in het geheel zeven menschen, zoowel sche pelingen als passagiers werden opgevischt Ook aan schipper de Wolf gelukte het een mensch aan boord te krijgen; het was een passagier, maar hij was reeds in be- wustelooze toestand en de pogingen die men had aangewend, of zeide aangewend te hebben mochten niet strekken, om zijn levensgeesten op te wekken; hij bezweek weldra en schipper de Wolf vermocht slechts een lijk aan wal te brengen. (Wordt vervolgd.) VOOR ONZE DAMMERS. Vragen, deze rubriek betreffende, te richten aan de redactie van dit blad. Een postzegel van zes cent bijsluiten. Damspel—Dwangspel. De volgende kleine positiestudie is wel aardig: Zwart 7. im 46 47 48 49 Wit 7. Stand: Zwart: 10, 12, 17, 20, 22, 24 en 27. Wit: 28, 33, 34, 37, 38, 41 en 45. 37—32! 27—31. Wil zwart geen stuk verliezen, dan moet hij dit wel spelen. 4136! 1218. Om dezelfde reden gedwongen. 36x27, 22x31 32—27!; doet wit deze zet niet, dan heeft zwart in het eindspel remisekansen. 31x 22, 34x30, 24x35, 28—23, 18x29, 33x4! en wint. VOOR DE JEUGD. Beste kinderen. Hier is het tweede viertal raadsels: 5. Twee inhoudsmaten vormen samen de naam van een stad, welke hier heel ver vandaan ligt. 6. Een verkorte meisjesnaam en de naam van een vvaterkeering vormen samen de naam van een dorp in onze provincie, 7. Wie kan 100 met zes cijfers schrijven? 8. Ik ruik o zoo lekker, maar met een andere voorletter is juist het tegenge stelde het geval. Hoe heet ik? Nu nog vier raadsels, en dan maar weer inzenden. Doe goed je best, want ont het St. Nic. feest zal het een mooie prijs zijn. Veel plezier en vele groeten. OOM KO. HERFST. Ze staan weer als dood Van hun blaren ontbloot, De boomen in bosschen en woud. En wijd uitgestrekt Is de aarde bedekt, Met een blarenkleed, schitt'rend als goud. 't Is de spraak der natuur Dat de menschheid verkond, 't Vergank'lijk vergaan der getijden. Och, dat er een ieder die tale verstond, Dat ieder het leven wou wijden. Het leven snelt voort, 't is voorbij eer ge 't weet. Benut dan de tijd, u gegeven. Leef niet in verwarring, in haat en in nijd Maar maakt van uw leven een leven, HUIB DE RIJMELAAR. Van H. W. aan JAC. BRUIN. Och, och, heer Bruin, wat heeft u me mans verslagen. Maar ja, wist ik, dat ik trage hersenen had? Gemis aan snap- vermogen dus. Toch had ik er aan moeten denken ,want trage hersenen zitten wel erg in onze familie. Gelukkig, dat ik enkel maar met H.W. geteekend had. Arme H.W.'s aan den Burg. U allen wordt nu verdacht van trage hersenen, uw naam letters zijn bezoedeld: mea culpa. Nu had ik enkel maar gevraagd, of de heer Bruin niet vergeten had achter „iedere Christen" te laten volgen „en iedere S.D.A.P.'er" Er staat boven uw ingezonden stuk „Antwoord aan H.W." Dit is echter een onwaarheid, want beantwoorden doet u niets. Uw eerste zin is idem onwaarheid, uw tweede zin ook, en uw derde zin is een combinatie van leugens. Verder had u achter „zendeling, koopman en sol daat^' kunnen zetten: „Socialist en alge- heele tevredenheid". Heilstaat dus. Overi- rigens ben ik 't in zeer vele dingen niet) u eens .Herinner u, dat ik dit van uw vorig ingezonden stuk ook schreef. Nog moet ik u zeggen, dat ik, zoolang u op deze toon schrijft, er niet meer op in zal gaan. Mijnheer de Redacteur, mijn beste dank. Den Burg, 10 Nov. 1930. H.W. Leve de Christelijke regeering!!! „Leve de Christelijke regeering", zoo roept Br. nu de Vlootwet is aangenomen. Ja ,Br., ik onderstreep die uitroep. Ik zou er aan toe willen voegen: ls die vloot wel voldoende, om, indien mogelijk, bij ons de vrede te bewaren? Ik begrijp eigenlijk niet, dat de S.D.A.P. zooveel verschilt met haar partijgenooten in het buitenland. Ho, ho, hoor ik u zeggen, maar dan vergeet je Denemarken toch zeker? Neen hoor, Br., Denemarken ver geet ik ook niet, Denemarken wil een politievloot, hè, bestaande uit mijnenleg- gers en onderzeeërs, enz. Als Nederland een vloot wilde als Denemarken, naar Verhouding van de kustlijn, dat het heeft te bewaken, zouden we een vloot noodig hebben die we nooit konden betalen. Ook dat vervalt dus. Ik geloof, dat het verschil hierin wel bestaat, dat de buitenlanders nog vader landsliefde hebben, wat hier bij de S.D. A.P. zeker geheel uitgedoofd is. De chris tenen worden als geweldmenschen ge schilderd. Beter was geweest ze te noe men: menschen, die het recht liefhebben, als het moet, boven de vrede. Vervolgens: de landstormers zijn chris tenen. Natuurlijk, hoe kan het anders. Weet u 'misschien nog wanneer en waar om de B.V.L. is opgericht: Nov. 1918? En al is dit instituut er n,U al 12 jaar, het blijft groeien als kool. Te verwonde ren is dit echter niet. Immers de B.V.L. wil gezag en vrijheid, orde en rust be schermen, en dit zijn de heilige goederen van het Ned. Volk. Het Ned. volk ver foeit de revolutie. Men zie maar eens naar Rusland, waar orde en rust zoo wreed worden verstoord. Het is eenvre- desinstituut bij uitnemendheid, een schut- van het huis van Oranje en der wettige regeering (hij telt bijna 70.000 leden). Dan schrijft u over de doodstraf, alsof de christenen die zouden willen zien inge voerd. Zeker om hun wraakzucht en moordlust te doen botvieren. Doch als we vragen om wederinvoering van de dood straf, vragen we dit, omdat Gods recht dit van ons eischt. Dan komt u met be wijzen uit de Bijbel. Ik geloof, Br., dat ik daar maar niet op inga, daar ik die, Bijbel niet beschouw als een boek, waar men „elck wat wils" uit kan halen. Maar Br., ik zou u willen vragen: Gelooft u de Bijbel niet gedeeltelijk, maar geheel? Welnu ,dan kunnen we daarover nog wel eens praten. Dan wil ik nog evien aan halen de waarheid van Br. z'n schrijven, wat biezonder duidelijk uitkomt in zijn antwoord aan H.W., waar Br. vertelt, dat de christelijke regeering een vlootwet aanneemt, welke weer f 200.000.600 kost. Nu, de hoogste opgaaf die ik ooit had ge hoord, was 20 miljoen. En de waarheid is, dat de regeering heeft toegestemd de uitgave met 770.000 te verhoogen voor 1930. Doch we weten wel, dat voor de uitvoering van het geheele plan 120 mil joen noodig is in tien jaar. Doch daar heeft de regeering alle jaren weer in toe te stemmen. Dus dat stokpaardje kan nog wel eens dienst doen. Maar ja, de S.D. A.P. leeft bij vergrooting, b.v. ontwape ning bezuinigt 100 miljoen. Daar gaat af voor politievloot, wachtgeld en loodsgel den ongeveer 65 miljoen. Dus er wordt bezuinigd, als we geheel ontwapenen, plm. 35 miljoen. Van die 35 miljoen geeft de S.D.A.P. een bedrag van 180 miljoen staatspensioen. Raadselachtig niet? Ja en dan krijgen we nog maar f20.per week. De communist geeft f40.Uw partij genoot beweerde in de gemeenteraad lie ver een leege dop te hebben dan een half ei. Hij zal dus naar mijn meening alles of niets willen hebben. Dus zal hij in dit geval nader aan de communist z'n zijde staan dan bij S.D.A.P. Hiermede eindig ik, niet meedoende aan 't ledig geroep over militairisme en over ontwapening. Wij zijn geroepen, om onze door God ge schonken erve te verdedigen. Daarom stemmen we ook niet mee, wanheer men pogingen aanwendt, om onze vloot te sloopen, en om weerbaarmaking van ons volk te stuiten. Met dank voor de verleende plaatsruimte, teeken ik, hoogachtend, een Anti-Revolutionair, lid van de B.V.L. JOH. DAALDER Pz. Wij zullen de heer Bruin nog in die ge legenheid te stellen H.W. en Joh.Daalder te beantwoorden en dan 't debat sluiten. RED. Een goed en welverzorgd boek blijft nog altijd een schat in huis, een schat des harten en een schat van de geest. op geregelde tijden, en neem zoo noodig 'a avonds een Foster's Mnagpil. De ontlasting geschiedt dan volkomen normaal zonder krampen. f 0.65 per flacon. Ernstige belangstellenden voor de bil- jartsport, worden uitgenoodigd ter verga dering op Donderdag 20 November 's av. te 8 uur in hotel „de Oranjeboom" te komen Trouwe opkomst gewenscht. Het voorl bestuur. Aanbevelend. Door het bestuur van het Waterschap Dc Dertig Gemeenschappelijke Polders op Texel zat op Maandag 26 November a.s. worden aanbesteed 1 langs de Tienhovenweg. Aanwijzing ter plaatse (Boomendijk) op Zaterdag 24 November des middags: 12 uur 30. Attentie s.v.p. isghet beste adres^voor Beleefd aanbevelend. Afd. „Toko" Weverstraat, den Burg. kunnen lid wordend 50 cent, na het inval len van de vorst a f 1, Aanmeldii g hij het bestuur. c A Met garantie van rlwlraehrtct r.odco77—23 pCc vrt.ehuje 6—7 pCJ- z«t/E«Ucbtiac 58—59 pO. ruwt ctlnof 7 8 pO. ralorr.lt botaeddetko 7—8 pCl *otht. 9—10 pO. Ji MV.%05.HOOGHIEM5TRA-UTREC

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 3