A. DEKKER BERKEL-snijmachine Fijne Yleesckvaren Publieke verkooping schitterend gesneden RunderhorzeSbestrijding IV. ADVERTENTIËN S. 0. V, c. Feestvergadering Koogerweg A. DEKKER 1W" Telefoon 54 BIJ DIT NUMMER BEHOORT EEN TWEEDE BLAD. Geselt eriTrca van blijvende waarde in GERO-ZILVER EN GERO-TIN naar ontwerpen van bekendekunstenaars en in klassieke Hol- landsche modellen. Keuze voor elke beurs. Verkrijgbaar in de vooraanstaan de zaken. Raadpleeg het geïllustreerde geschenken-boekje: „Geef Gero" door E. NOORDIJK, Veearts te Texel. (Slot.) Getracht moest dus worden een metho de te verkrijgen, welke gemakkelijk was aan te wenden, onschadelijk was voor het rund, doodelijk werkte op de larven en weinig kostte. De rimderhorzelbestrij- dings-commissie, waarvan het secretari aat is gevestigd te Utrecht, Biltstraat 16S, Ihieeft nu een zalf samengesteld, welke aan deze eischen voldoet. De z.g. „groei- bulten", welke reeds door de larven zijn doorboord, worden kort voor het naar de weide gaan der runderen, met deze zalf, genaamd Hypodermacid, ingewre ven. Reeds na een kwartiertje ziet men de larven in heftige bewegipg, een bewijs, dat 't git der zalf reeds op haai' inwerkt, en wanneer men de volgende dag een zoo behandelde larf uitdrukt, blijkt ze dood te zijn. Echter is uitdrukken der larven niet noodig; men kan ze rusti|g laten zit ten, want na enkele dagen verschrompelen zij geheel in en verdrogen. Het wondje, in de huid geneest binnen enkele dagen. Wanneer de dieren in de weiide komen, wordt de behandeling nog een keer her haald; tijdens het melken is gemakkelijk na te gaan, of zich sinds de eerste inwrij ving nog rijpe larven aan de rughuid ver toornen. Hoe kunnen we nu op Texel de strijd zoo intensief mogelijk voeren? Wij kunnen de bestrijding overlaten aan de veehouder zelf. Iedere veehouder be handelt dus zijn aangetaste dieren, doch,, zooals ik reeds vertelde, komt hiervan tot op heden zeer weinig terecht. Het zal daarom gewenscht zijn de zaak anders aan t e pakken. Een wettelijke verplichting zooals we die in Denemarken kennen, be staat er in Nederland niet. Dat is ook niet noodzakelijk; wanneer de veehouders maar het belang van een ernstige bestrij ding inzien, kunnen wij, vooral op een eiland, gemakkelijk tot de overwinning komen. Maar dan moeten ook alle vee houders de strijd tegen de runderhorzel aanbinden. Het zal noodig zijn, dat de verschil lende landbouworganisaties, de zuivel fabrieken, de fok- en controlevereenigmg en de onderlinge rundveeverzekering de handen ineen slaan en hun leden aanspo ren om hun dieren te laten behandelen.- Er dient dan iemand aangesteld te wor den, die met de opsporing en de behan deling der aangetaste dieren wordt be last. Wanneer de organisaties de zalf in groote hoeveelheid bestellen bij de firma Brocades Stheeman en Pharmacia te Meppel, wordt door deze firma nog een belangrijke reductie gegeven. Ik geloof, dat wanneer de zaak zoo geregeld wordt, de strijd met succes gevoerd kan worden, terwijl het voor de veehouder per behandeld dier niet meer zal behoeve! te kosten dan ongevjeer 10 cent. We spreken zeker uit veler naam, wan neer we de heer E. Noordijk op deze plaats hartelijk danken voor zijn duide lijke uiteenzetting van de runderhorzel- plaag en haar bestrijding. Mogen velen de goede wenken ter harte nemen. Red. Examens. De heer J. van Kooten, te Hilligersberg (bij Rotterdam), oud-leerling Z.V.S. al hier, slaagde de vorige week te Den Haag voor derde stuurman groote stoom vaart. Sportnieuws. Korfbal. Men schrijft ons: Onder geringe belangstelling, zeker van wege het slechte weer, gaf de heer Kraay om half drie op het Sportterrein, waar Zondag de korfbalwedstrijd den Burg de Koog gespeeld werd, het sein om te beginfien. De Koog won de toss en ver koos eerst met de harde wind mee te spelen. Er ontwikkelde zich een vrij vlug spel, dat zich in de eerste helft kenmerkte door voortdurende belegering van de Burg- korf. Dat daar geen doelpunten uit voort kwamen, lag wel aan de hevige wind. Het mocht N. de Graaf gelukken in de eerste helft te doelen en daardoor den Burg de leiding te geven. Na de rust werd weer energiek aange pakt, en thans werd door de Koog de ge lijkmaker in de mand geworpen. Zoo bleef de stand tot het einde. Het slechte weer, en de toestand, waarin het terrein verkeerde, was wel de oorzaak,, dat er minder goed gespeeld werd, dan 14 dagen geleden aan de Koog. De op stelling van den Burg was ook niet zoo, goed. Door de Koog werd beslist beter gespeeld. Optreden Frans Hulleman voor ,,'t Nut." Een goede avond. De heer Frans Hulleman, schrijver en voordrachtkunstenaar uit Amsterdam, heeft Maandag de leden van 't Nut een recht genoeglijke avond bezorgd. Hij vond in hotel „Texel", het slechte weer ten spijt, een goed bezette zaal, en er werd met veel aandacht geluisterd naar zijn vlotte schetsen, zijn komische gedich ten, meest eigen fabrikaat maar ook wel van andere schrijvers. Met een kort woord leidde de voorz., de heer W.B.Oort, spreker in. Hij wees er daarbij op, dat de heer Hulleman voor velen wel geen onbekende zou zijn, daar hij meermalen voor de radio was opge treden. Toen was het woord aan de heer Hulle man, die met „De Jordaan-jurist", een kostelijk verhaal van eigen hand, van wal stak. Hij deed zich daarbij kermen als een goed stilist niet alleen, maar ook als-een voordrachtkunstenaar, die recht op onze belangstelling heeft. Voortreffelijk was de wijze, waarop hij „Daan de Ridder", de wereldwijze, pientere Jordaansche rechtsgeleerde ten tooneele voerde. Vooral de vischpartij met Mr. Beeresteyn, waarbij Daan „met de bloote haak" een kolossale sn'oek uit het water zwiept, werd koste-, lijk weergegeven. Het tweede nummer was van Mr. Kamp, „Den Haag, Warmond en en de Kaag", een zeilerslied en teekende ons de genoegens van de watersport, waaraan die van Amor aan de zoom van de Kaag althans niet vreemd schij nen te zijn. „De chèque" deed ons zien, dat het pad eens voordrachtkunstenaars niet altoos over rozen gaat., al is het slot wel eens een goede belooning. (Een honorarium van f 1000.is zeker een hooge uitzondering.) Een Nutsavond er gens in Groningen, welke een nuts„nacht" werd, gaf ons de gemoedelijke gang van zaken in 'n klein plattelandsplaatsje weer. Het was er een gezellige boel, maar toen de spreker, in de voorzitterszetel met 'n, „lang zal-ie leven" rondgesjouwd, van de de gelegenheid gebruik maakte in die deftige stoel een hoogstand te maken, moest hij toch ervaren, dat zulks niet door allen werd gewaardeerd. Toch waren er, die deze acrobatiek het mooist vonden van wat hij die avond had gepresteerd. Wat een Engelschman bij zijn bezoek aan het Rijksmuseum soms van een „En- gelseh" sprekende (Hollandsch ver knoeiende, Engelsch moordende) gids te hooren krijgt, wist de heer Hulleman, op gezag van Jan Feith, ons ook duidelijk te maken. En goed ook! „Sjééps" zijn schapen, een schilderij is „gepeend" (painted, geschilderd), enz. „Gebakken baarsjes" was het volgend nummer, waar in „Nono" voor zijn schoonzuster (dia slechts in zijn verbeelding bestond) een paar baarsjes wist te bemachtigen, welke echter door het verkeerde keelgat ver dwenen. In „Moderne Ans", maken we kennis met een rusteloos zoekende jonge dame, die op diverse manieren bevredi ging zoekt voor haar woelige geest, haar opstandig hart en ten slotte haar geluk blijkt te hebben gevonden, wanneer zij in Cupido's strikken verward is geraakt, huwt en eindelijk een flinke gezonde boy als de hare in de armen mag drukken. Welke bekoorlijke en aantrekkelijke, maar ook welke tragische en „hartverscheu rende" tafereelen zich soms afspelen „On der de klok van het Postkantoor" eener groote stad, werd ons verder voor oogen\ gebracht, evenals de belevenis van Trui, een „Miss-Jordaan" die voor de film wil spelen gaan en dan collega's als b.v. Pola Negri wel meent te kunnen verslaan. Ten besluite een rijm ter gelegenheid van Hulleman's optreden voor de Radio, van welks wonder hij niet in ieder opzicht 'n bewonderaar bleek te zijn, en een loflied op Moeder Natuur, welke zich ook in Holland niet onbetuigd laat. Met recht bracht de voorz. na afloop de heer Hulleman dank voor de goede avond, welke hij „het Nut" had bezorgd. Spr. zeide. zich best te kunnen voorstellen waarom hij voor de radio niet zoo'n groote waardeering had. Het is toch im mers juist de wijze waarop hij zijn voor drachten ten beste geeft, door mimiek en gebaren, waardoor hij ze zoo aantrekkelijk weet te maken. Bij voorz.'s dankwoord sluiten we ons gaarne aan. En wie niet? OUDESCHILD. Voordrachtavond „Inter Nos." i Tooneelvereeniging „Inter Nos" gaf Zondagavond in het gebouw van de R.K. Volksbond een goed geslaagde voor drachtavond. Het gezellige zaaltje was ge heel gevuld, toen de heer P.Boom (op verzoek) een openingswoordje sprak, wat hem, zooals we dat van "hem gewoon zijn, in de regel goed afgaat, zooals ook nu weer. Een zeer uitgebreid programma werd uitgevoerd: niet rnimder dan 16 nummers prijkten op het programma en wat we er van gezien hebben, sloeg wel bij het pu bliek in. Ieder nummer apart te bespre ken, zou ons te ver voeren. We meenen te kunnen volstaan met de verschillende voordrachten te vermelden, met de ver tolkers daarvan. De muzikale leiding was in goede hanjden bij de heeren P. en R. Boom. Allereerst kregen we dan een zangnum mer te hooren van de heer P.Smit, waarin hij zijn „Mina" bezong, en bij elk refrein „Mina" op het tooneel verscheen, al wad het dan ook een mannelijke Mina (J. Witte) in dameskleediing. Dat verwekte groote hilariteit, vooral onder de dames. No. 2 was een tooneelstukje „Eeuwig Trouw", (opgevoerd door de gezusters Witte ijd,) waaruit bleek, dat ze beslo ten hadden, beiden geen vrijer te ne- imen, of geen van de twee. Het slot leerde, dat de dames zonder vrijer bleven. Een schildersrekening, voorgedragen dooi de heer M. Timmer, deed ons zien, dat die vroeger niet zoo hoog waren, als thans. De heer C.Smit zong daarna „Af scheid", wat tot weerziens leidde. Als nummer vijf volgde een tooneelstukje, „Beetgenomen", door de dames Hin en Witte. Daarna „Verrassing" door de da mes De Graaf en Timmer en de heeren C. Smit en Juul Timmer; een vermake lijke historie van huwelijksaanzoeken, welke op haar pootjes terecht kwam. De heer Jan Boom zong: „Als ik naar je blinde oogen kijk", terwijl ook veel suc- oes werd behaald met „Mislukte Kraam visite", door een achttal heeren: P-Smtt, C.Smit, J.Bakker, H. en M. Timmer, J. Boom, J.Witte en nog een Smit. Vooral een van het achttal, die als cadeau een paar groote fopspenen meebracht, had daarmee veel succes. Als laatste nummer voor de pauze kregen we de „Preek van, Pater Vroom", door Juul Timmer. Ge weldig sloeg de preek in, hoewel de pre ker het aanwezige publiek tusschen beide geducht kapittelde. De mimiek, welke de heer Timmer ons gaf te zien, was werke lijk heel 'goed en zonder de anderen te kort te willen doen, verdient de heer Timmer zeer zeker een pluimpje. Na de pauze volgden nog „Baby, je moet slapen gaan", een zangstukje door de lieer P.Smit; verder een heel aardig in elkaar gezette revue, waarin ook de; levensloop van de R.K. Volksbond, too- neelclub, enz., werden besproken, door de de heer Juul Timmer (auteur en acteur zullen elkaar waarschijnlijk niet vreemd; zijn); „De verongelukte tooneelrepetitie" door gezusters Witte IJd; „Wij vieren Carnaval", zangnummer door de heer C.Smit; „Liefdesverklaring van Klaas en Griet", door Mej. De Graaf en Juul Tim mer; „De trouwlustigen", door de heeren J.Boom, J.Witte en P.Smit en ten slotte „Droomen is bedrog", door Juul Timmer. Hartelijk is er de geheele avond ge lachen. Van zulk een uitgebreid program ma is natuurlijk het eene nummer mooier dan het andere, maar de aanwezigen wa- Iren best tevreden en dit is voor de leden van „Inter Nos" zeker een aansporing om meer zulke avonden te geven. De „blinde darm" had de club weer parten gespeeld,, zoodat een tooneelstukje moest vervallen1. Eén der damesleden, die daarin een rol vervulde moest geopereerd worden en de invalster warempel ook. Zij zijn beide weder gezond thuis, dus die kunnen een volgende keer hun best eens doen. Feestavond S.D.V.C. Op Zaterdag a.s. zal de S. D. Vrouwen- Club alhier een feestavond beleggen. Als spreekster zal mej. Lodder optreden, ter wijl verder de avond met tooneel en zang zal worden gevuld. DEN HOORN. Een korfbalwedstrijd tegen „den Burg". Naar wij vernemen zal Zondag 7 Dec. a.s., 's middags half drie door de korf balclubs van de Koog en den Burg alhier een propagandawedstrijd gespeeld wor den op een terrein, welwillend afgestaan door de heer Duinker. CORRESPONDENTIE. J.K. te H. Wanneer u de krant niet ge regeld Zaterdagsavonds ontvangt, ligt de fout niet bij ons. Wij bezorgen de krant steeds op tijd ten postkantore. Wilt u eens bij de post intormeeren? P.V. te H. De kranten kwamen terug met: „Verhuisd nieuw adres onbe kend". Thans blijkt u slechts naar de overkant van de straat te zijn verhuisd, van no. 5S naar 59. Niet erg hoffelijk van tante Pos, vindt u wel? Intusschen is het raadzaam ons onmiddellijk van iedere adreswijziging kenpis te geven. Adm. Eenige kennisgeving voor Texel. Hiermede hebben wij het genoegen U kennis te geven van de geboorte van onzen zoon JAN. J. DE BEURS M. K. S. DEBEURS-Rab Den Burg, Texel. GETROUWD: S. C. KEIJSER en A. M. ROEPER, die mede namens wederzijdsche familie hartelijk dankzeggen voor de ondervinden belangstelling. „De Korenschoof" Eierland, Nov. '30. Heden overleed na een langdurig lijden, in vollen vrede, onze geliefde Oom, J. BOON Sz. Echtgenoot van wijlen A. Former in den ouderdom van bijna 73 jaar. S. KOPPEN M. KOPPEN— van Schaarenburg en kinderen. Oosterend, Texel, 23 Nov. 1930. Door omstandigheden eerst heden geplaatst. Na een langdurig en smartelijk lij den oveileed onze innig geliefde man vader, behuwd- en grootvader, CORNELIS BAKtLAAR in den ouderdom van 82 jaar. Wed C. BAKELAAR- Knol en kinderen Grand Rapids, Michigan, U S.A. 917 Loganstr. Oudeschild. op Zaterdag 29 Nov. 'savonds 8 uur inde Zeven Provinciën. Spreekster Mej. Lodder. Tooneel en zang. Entree 20 ct. HET BESTUUR. Donderdag 27 Nov, a.s. 's avonds 8 uurir. café den Burg, voor erven mej. wed. Bakker en den heer T. Zijm. Omschrijving perceelen is vermeld in no. van Zaterdag 22 Nov. jl. Not. MULDER. bericht hiermede dat hij door aanschaffing van het nieuwste type vanaf heden in staat is te ieveren. Aanbevelend,

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2