Texelsche Courant van Woensdag 26 Nov. 1930. Purol bij Winterteenen TWEEDE BLAD Zoo'n kleinigheid. Texelsche Berichten „De Tijd." DE BRANDJES. Daag'lijks is een beetje sober. Want dat wijst toch meer op één En dat komt hier met de waarheid Niet nauwkeurig overeen. Twee en drie tot meerder malen, En per dag, moet u verstaan, Kraait weer in dit jaargetijde Op het dak de roode haan. Nu eens is het slechts een brandje, Dan weer is het edit een „brand". Een nauwkeurige beschrijving Vindt u elders in de krant, 't Is natuurlijk puur toevallig, En natuurlijk ook verkeerd, Als u zoo maar al die brandjes Met balansen combineert. 't Is een echt klassiek verschijnsel, Tegen 't einde van een jaar. D' oorzaak ligt nog steeds in 't duister, Doch ik constateer het maar. En we mogen dus verwachten, Nu het jaar ten einde spoedt, Dat nog menig brand of brandje Hier en daar en ginder woedt! MARTIN BERDEN. Er moesten een paar kleine stukjes van mijn rechterwijsvinger worden geknipt. Dat gebeurde heel huiselijk, bijna prettig, maar toch: „een paar dagen in verbanct houden". Dat is óók al niet erg (het staat interessant). En niettemin Schrijven, mijn dagelijksche bezigheid, is opeens een heele toer geworden; en ik schaam mij voor de resultaten. Typen gaat heelemaal niet. 's Morgens wasschen met de linkerhand: veel nat komt waar het niet wezen moet. Alle knoopjes, mijn das: kwellingen. Op de tram springen met de verkeerde hand aan de greep: onbehaag lijk. Portemonjiaie in het achterzakje: on bereikbaar; moet verhuizen. Alles lijkt wel anders dan anders. Gek: om één wijsvinger, zoo'n klein elementje in ons leven. Zooals er zoovele zijn. Wij tellen ze niet: dat is immers alles „gewoon"? Pas het gemis leert ons „dankbaarheid (Overgenomen.) J. v. KASTEEL. ROND DE VOGELBROEDPLAATSEN van Polder Waalenburg. Naar aanleiding van het uittreksel uit de brief van de hoeren C. Boon Pz„ S.C. Eelman, e.a. aan Oed. Staten, opgenomen in ons vorig nummer, wordt ons namens het bestuur van Waalenburg het volgende ter plaatsing verstrekt: Medegedeeld wordt, opdat geen ver keerde conclusies worden getrokken, 1. dat reeds in de vergadering van Hoofdingelanden d.d. 20 Mei 1927 met algemeene stemmen werd besloten, de pogingen van „Natuurmonumenten" tot het in stand houden van broedplaatsen te steunen. 2. dat in de vergadering van Hoofd-in- gelanden d.d. 20 October 1927 met algemeene stemmen besloten werd, om aan Ged. Staten mede te deelen, dat het bestuur in principe genegen was, de gronden in de Ooster- en Westerkolk, die droog zouden vallen, ter beschikking te stellen van „Natuurmonumenten", doch met de onderhandelingen te willen wadi ten, totdat de gronden droog lagen. 3. In de vergadering ten raadhuize werd reeds door de daar tegenwoordige meer derheid van het bestuur van polder Waal- en Burg medegedeeld, dat ze zonder voor behoud de plannen om een broedplaats te houden tusschen de Westerboerseweg en de Motweg, goedgezind was, en, voor zoover het in haar macht lag, die te steunen. 4 In de vergadering van Hoofdingelan den van 23 Sept. 1930 werd besloten, met algemeene stemmen, de plannen van „Natuurmonumenten" tusschen Wester boerseweg en Motweg te steunen. Hieruit blijkt dus voldoende, dat het be stuur van Waalenburg geen aansporing noodig had van C. Boon, S.C.Eelman, K. Langeveld en Joh. Keijser Dz„ hetgeen de heeren Eelman en Langeveld bekend was. Het verzoek van Ged. Staten, om aan het instandhouden van broedplaatsen mede te werken, was door ons bestuur reeds in 1927 ontvangen, zoodat ook Haarlem niet behoefde te worden aangezet door genoemde heeren. Intusschen kunnen we mededeelen, dat polder Waalenburg de gronden in de Ooster- en Westerkolk aan „Natuurmonu menten" te huur aanbood, teneinde daad werkelijk te toonen, dat ze bereid is te helpen. - Ged. Staten met goed ingelicht. Ten opzichte van het Algemeen Wees huis, zoo vervolgt het schrijven van het polderbestuur van W. en B., deelen C. Boon, S.C.Eelman, e.a. nog aan Ged. Staten mede, dat er in de Regentenverga dering stemmen opgingen, dat het zonde was, land in Waalenl^rg nat te houden om wat vogeltjes. Het is ons echter bekend, dat het be stuur van het Algemeen Weeshuis, met algemeene stemmen besloot medewerking te verleenen aan de plannen van „Natuur monumenten" en daar blijk van gaf, door het daarvoor in aanmerking komende land tegen billijke prijs te koop aan te bieden. Ged. Staten werden dus niet goed inge licht door C. Boon, S.C.Eelman, e.a. De onderteekenaars van het adres wa ren C.Boon, S.C.Eelman, K.Langeveld en Joh. Dz. Keijser. De bemaling van Waalenburg. De geldleening goedgekeurd. De bemalings-lnstallatie besteld. Namens het bestuur van Waalenburg deelt men ons mee: Door Ged. Staten van Noord-Holland is het besluit van Hoofdingelanden van polder Waalenburg tot het aangaan van een geldleening van f 57000 goedgekeurd. Hiermede is de bestelling der installatie een feit geworden en zal weldra een in schrijving gehouden worden voor de stichting van gebouw met machipefun- datie, enz. De heer Verhey werkt thans aan de be- stekteekeningen, "opdat zoo spoedig moge lijk met de bouw kan worden begonnen en de drooglegging van de polder in het volgende jaar zeker is. Aanpakken blij ft echter het wachtwoord. Giften voor het Witte Kruis. Fam. M. den Burg f 2.50. N.N. den Burg f 10. Giften Algemeene Wijkverpleging. N.N. den Burg f40. Een varkensmesterij voor Selectieproeven. (Ingezonden.) In een dezer dagen te Amsterdam ge houden vergadering van afgevaardigden van de Holl. Mij. v. Landbouw, L. T. B„ U. L. G., de slagersvereenigingen „Am sterdam", „D. E. L." en „St. Petrus", de Commissie van Advies van Selectiem'este- rijen in Nederland, de Varkensstamboeken Noord-Holland, Utrecht, en Zuid-Holland, Hollands Noorderkwartier, het Rijksland bouwproefstation en de Proefzuivelboer- derij te Hoorn, de Nieuwe Bond van Zui velfabrieken in Noord-Holland en de Rijksveeteeltconsulenten in N.H., U., en Z.H., is besloten te trachten voor de pro vinciën Noord-Holland, Utrecht en Zuid- Holland een Varkensmesterij voor Selec tieproeven op te richten. Het doel is varkensstammen op te' sporen, die bij het kleinste voedergebruijc het beste groeien en bij slachting het beste product zooveel mogelijk vleesch leveren. Voor het fokken kan dan vooral uit de beste stammen fokmateriaal worden ge zocht, waardoor een algemeene verbete ring kan worden verkregen. Dit is voor de varkensfokkers en mesters van het grootste belang, omdat daardoor een gunstige verhouding tusschen voederge- bruik en groei zal worden bereikt. Bij het* groote verschil tusschen vet- en vleeschprijzen zal een iets vleeziger var ken in het algemeen beter betaald worden. Ook voor de slagers en grossiers is het van veel belang, dat zooveel mogelijk die varkens worden gemest, welke het meest aan de eischen van de consumenten vol doen. Wij twijfelen niet, of de belanghebben den zullen gaarne de noodige geldmidde len bij elkander brengen, opdat deze be langrijke stap ter verbetering van onze varkenshouderij zal kunnen worden gezet. Veel aanbod. De vorige week werd in ons blad acht H.A. best land te koop gevraagd, zeerge schikt voor bloembollen en aardappelen, en liefst met woning. Adres te bevragen aan het bureau van dit blad. We vin den het wel vermeldenswaard, dat voor zoover ons bekend op geen enkele advertentie van een soortgelijke inhoud zooveel gegadigden afkwamen als op deze. De landbouwcrisis zal er wel niet vreemd aan zijn. Filmavond vanwege de Coop. Zuivelfa briek „De Eendracht". De heer H. Boer schrijft ons: Van een bezoek der Amerikaansche groot-industriëel Mr. Schmidt aan Neder land, om de Nederlandsche Zuivelberei ding van nabij iets nader te leeren ken- pen, is door de Federatieve Nederland sche Zuivelbond, gevestigd te 's-Graven- hage, een film gemaakt, welke de laatste drie jaren in tal van plaatsen in Neder land ter gelegeriheid van jubilea of ten-| toonstellingen met veel succes is vertoond. Om een voorstelling te geven van wat deze film bevat, volgt hier een beknopte inhoudsopgave. Nadat de omvang der F.N.Z. organisatie is aangegeven (pkn.. 450 fabrieken met een gezamenlijke melk- aanvoer van meer dan 2000 miljoen K.G. melk, enz.) zien we ons met Mr. S. ver plaatst naar een boerderij in Gelderland, waar de melkwinning in beeld wordt ge bracht op de wijze, zooals deze op eén der zeer vele melkcursussen, daar gehou den, wordt gejeerd. Van de boerderij gaat het naar een goed ingerichte boterfabriek, waar men de melk ziet aanvoeren, wegen, bemonsteren, enz. Biezonder interessant is het karnen van de room en het kneden der boter. De boter wordt verzonden en opgesla gen. Na een kort bezoek aan 't gebouw van de provinciale Zuivelbond, waar het laboratorium wordt bezichtigd, en een bondsboterkeuring wordt meegemaakt, staat de Botermijn te Maastricht en het Botercontrolestation aldaar op het pro gramma. Ze worden bezichtigd in volle werking. In Utrecht heeft de F.N.Z. een technisch Bureau voor uitvoering nieuwbouw of verbouw'en installatie fabrieken, in Arn hem is gevestigd een Centrale Aankoop voor de benoodigdheden der aangesloten fabrieken. Van beide wordt een duidelijk beeld gegeven. Daarna worden we verplaatst naar Leeuwarden en wordt gedemonstreerd hoe de Gezondheidsdienst tot bestrijding der T.B.C. onder het vee werkt. Tenslotte volgt het bezoek aan een flinke boter- en kaasfabriek, waar we zien, hoe de machinale kaasbereiding verloopt. Het geheele bereidingsproces wordt dui delijk in beeld gebracht. Mr. Schmidt vergeet ook niet te Leeuwarden een be zoek te brengen aan de centrale kaaspak huizen met eigen machines voor verpak king, enz. Vóórdat hij in den Haag door de secretaris der Alg. Ncd. Zuivelbond uitgeleide gedaan wordt. Ziehier in vogelvlucht de inhoud der z.g. F.N.Z.-film. Wie meent, dat dit een geheel zakelijke film is, vergist zich zeer. Op de reis gaat het door enkele schoon© gedeelten van ons land. Ook de werk wijzen in de fabrieken zijn zeer mooi. Een buitenstaander staat versteld, wan neer hij kennis neemt van wat ons land' op 't gebied van zuivelbereiding beteekent. Waar een en ander voor „De Eendracht" nogal kostbaar is, vertrouwen we, dat van deze gelegenheid een ruim gebruijk zal worden gemaakt. Men doet goed, om zeker te zijn, beslist te kunnen worden toegelaten, vooraf een plaats te bespre ken. Ter afwisseling en aanvulling wor den bovendien nog een paar andere films gegeven, w.o. Natuuropnamen in Noor wegen. De hoofdzaak is echter de F.N.Z.- film. Dat kost nogal wat Gisteren is de heer C. B. door de kantonrechter te den Helder veroordeeld tot zesmaal f 25 boete wegens zesmaal overtreden van art. 64 der gem. politie verordening: het in gebruik hebben van een deel der openbare weg zonder daar voor van B. en W. bekomen vergunning. (Het betreft hier, gelijk bekend is, de steenhoop in de Witte-Kruisweg). EEN KUNST-AVOND. Flet was in de beste zin van het woord een Kunstavond, welke mevr. A. van der Poel - de Haas, van den Helder, sopraan, mej. Dijt, cello, de heer Tj. Joh. Dito, viool, en de heer Jn. Viss|er, orgel, gis teravond aan een betrekkelijk klein pu bliek in en, financieel, ten bate van de Ned. Herv. Kerk alhier hebben be reid. Er zullen bijna 200 personen tegen woordig zijn geweest, een gering ge tal dus, hoewel verklaarbaar, daar we de laatste tijd over gebrek aan „uitgaans avonden niet te klagen hebben. Nochtans gold het hier een zeer biezondere bij eenkomst, waaraan behalve een bekwaam celliste en een riiet milder goed organist hun medewerking verleenden, maar ook een talentvol sopraan-zangeres en een hoogst begaafd violist. Een ruimer bezoek had deze uitvoering ten volle verdiend. Er werd met onverdeelde, diepe aan dacht geluisterd: Mevr. Van de Poel on derscheidde zich door haar klankvolle, zui vere stem, boeiend door haar gloed, haar stem, welke genieten deed door haar warmte. De heer Dito dwong algemeene bewondering af. Zijn. spel muntte uit door al datgene, wat vioolspel die biezondere bekoring verleent. Hij is een meester op dat instrument; de techniek beheerscht hij volkomen. Als een biezonderheid ver melden we, dat hij al de nummers van zijn repertoire uit het hoofd speelde, wat stellig pleit ook voor zijn goed ont wikkeld muzikaal geheugen. Aan mej. Dijt hebben we al eens meer lof toegezwaaid. Ook deze avond hebben we van haar spel genoten. Ze weet haar instrument vlot en met gevoel te bespelen. Ten slotte zij de organist, de heer Jn. Visser, met eere vermeld. Hij heeft de begeleiding van □IIIIIO AAN onze Adverteerders. □lilillD Wij verzoeken onze advertecr- □IIIIIIO ders advertenties voor het vol- □IIIIIIO gend St.-Nico laasnummer niet □IIIIIID Inter in te zenden dan Vrijdag- □iililO morgen tien uur; nog liever reeds □IIIIIO morgen. Dan kan er de grootst □IIIIIID mogelijke zorg aan worden be- nillllin steed. ADM. alle nummers voortreffelijk verzorgd. Dat heeft veel studie, veel ijver en toewijding moeten vragen. Het was een niet ge makkelijke, maar toch wel zeer dankbare taak. Het samenspel toch voldeed goed; vooral de nummers voor viool en orgel (Sarabande v;ui Bach, Andantino van - Martini, een driedeelig concert van Vi valdi en Romanze in F-dur van Beetho ven) konden ons biezonder voldoen. Van die voor cello bekoorde vooral Schubert's Ave Maria. Beethoven's Sei nur still, doch vooral zijn onvolprezen Busslied vonden in mevrouw Van der Poel een waar dig en gewaardeerd vertolkster. Ook de drie tcere composities van Cath. van Rcn- nes, op woorden van Guido Gezelle, deed zij ten volle tot haar recht komen (Mij spreekt de blomme een tale, Als de ziel luistert en Heer, mijn hert is boos en schuldig). Panis Angelicus, van César Franck, voor sopraan, viool, cello, or gel, vormde een waardig slot van deze avond. De zeer goede accoustiek van het kerkgebouw, welke de muziek ten vol le recht deed wedervaren, zij hier nog vermeld. We hérhalen: Het was een Kunstavond, waar ons sprak de muziek een tale, welke niet licht verkeerd wordt verstaan en ons nog lang aangenaam in de ooren zal klinken. Bijz. Vrijw. Landstorm. Men deelt ons mee, dat morgenavond de afd. Texel van de Bijz. Vrijw Land storm in „de Lindeboom" vergadert. DE WAAL. Een feestdag. Maandag werd de schooljeugd ter ge legenheid van de verjaardag van de heer C. A. Keijser, hoofd der school, feestelijk onthaald, zoo schrijft onze correspondent. Zondag reeds werd het schoollokaal keu rig versierd, zoodat al spoedig bleek, dat er iets biezonders te wachten stond. Aan de jubilaris, die zich in de algemeene sympathie van kindenen en ouders mag verheugen, werd een schilderstukje in lijst aangeboden. Al gaat je motor nog zoo snicl, De kantonrechter achterhaalt je wel. Vooral als je nog links rijdt ook. De heer C. B. alhier werd gisteren te den Helder tot veertig gld. boete ver oordeeld, alsmede tot een half jaar in trekking van zijn rijbewijs, wegens het in gevaar brengen van het verkeer op de openbare weg (De lezer herinner© zicli de aanrijding van de tentwagen op de Schilderweg). OOSTEREND. Een dure geschiedenis. Maandag werd door de politierechter te Alkmaar N.B. wegens ordeverstoring en eenvoudige mishandeling, gepleegd alhier, veroordeeld tot f 40.boete. De eisch was f50.boete. DE COCKSDORP. Met de reddingboot uit. Maandag en gisteren zijn hier met de motorreddingboot Eierland, in tegen woordigheid van de heer De Booij Jr., secr. der N.Z.FI.R.M., en de Plaatselijke Commissie, oefeningen gehouden. Giste ren ging het door de branding heen en met succes. De boot hield zich uitstekend. Bij „man-over-boord" was de hulpver leening in orde. ELCK WAT WILS. Als ouders eens. begrepen hoe verkeerd het is de eeuwige „waaroms" van hun kleine vragertjes te beantwoorden met een gedachtenloos: „D.at weet ik niet"; op die manier zullen hun groote kinderen met hun vragen el ders heen gaan. bedachten hoe noodig het is, ernstige vragen van hun groote kinderen ernstig te beantwoorden voor zoover hun dat mogelijk is, maar zich niet te schamen, te bekennen wanneer hun kennis te kort schiet; het vertrouwen der kinderen zal er te grooter door worden. inzagen hoeveel verwijdering ontstaat wanneer ze hun wrevel over ervaringen, in het maatschappelijk leven opgedaan, koelen op hun kinderen wisten hoeveel beter het js een ver keerde streek ongestraft te laten dan onrechtvaardig te straffen het juiste oogenblik kenden om de ba kens te verzetten en de oudere vriend en, vriendin van hun groote kinderen te wor den. Het spreekwoord zegt Die dochters heeft, is. altijd herder, j

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5