Gesprongen Handen i FOSTER'SMAAGPILtEN Ingezonden. Ruwe Huid Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten Sportnieuws. Men schrijft ons: Zondag vond de 5e wedstrijd voor de Adsp. Comp. plaats tusschen C en B. C. won met 3—1. Ook in deze wedstrijd hadden we beter spel verwacht. C speelde eerst voor de wind, maar wist niet van de soms aardige voorzetten gebruik te maken. Uit een vrije schop even buiten het strafschopgebied! werd door Arie met een mooi schot de leiding genomen. B trok dikwijls heel goed ten aanval, maar wist de geboden kansen niet te benutten. Gezegd dient, dat Wim zijn doel heel goed verdedigde. De achterhoede maakte echter een onzekere indruk. Tot de rust bleef de stand onge wijzigd. Direct na de aftrap is het steeds B, dile het spel in handen heeft, maar tot doel punten brengt B het niet. Als dan de C- voorhoede eens ten aanval trekt, en de rechtsbuiten goed doorgeeft, weet Jn. Bri van een te zacht terug gespeelde bal dankbaar te profiteered en de stand is 2—0 voor C. Dan weer is het B die ten aanval trekt. Cobus redt met een forsche trap, een knal en de bal is er geweest. Als we er na veel moeite in geslaagdi zijn een andere bal op te scharrelen, wordt het Cndoel als het ware belegerd en heel spoedig is de stand 2—1. Het ziet ervoor C bedenkelijk uit en elk oogenblik wordt de gelijkmaker verwacht, waardoor een aantrekkelijke spanning ontstaat. Plotseling zien we de rechtsbuiten van C er vandoor gaan een goede voorzet volgt dan en weer maakt de back een fout. Nogmaals is het Br., die de keeper1 van B, die overigens heel goed heeft gewerkt, het nakijken geeft. In de restee- reinde 6 min. worden geen doelpunten meer gemaakt en heeft C, zeker tot vreugde, van A gewonlnen. Als C Zondag a.s. van A wint, is zij kampioen. Wint A echter, dan hebben alle drie elftallen evenveel punten, nil. 4 en moeten er beslissingswedstrijden ge speeld worden. Zondag a.s. dus speelt C tegen A. Aanvang half drie. Hier geldt dus: „Jongens, let op uw saek". Bij het verschijnen van dit blad zullen de speldjes in de etalage van Gebr.Dros Steenenplaats, te bezichtigen zijn. Ze moeten er keurig uitzien. Kerknieuws. Zondag werd in de Doopsgezinde Ge meente voor de Waal de heer Leo Keijser tot diaken gekozen; voor den Burg, bij tusschentijdsche verkiezing, de heer Jb. Keijser D.Sz. Voor de gewone vacature te den Burg volgt Zonjdag een tweede vrije stemming. Voor Oosterend zou her stemming moeten plaats hebben tusschen de heeren Jb. Eelman Gz. en Joh. Roe per Nz. Laatstgenoemde wenscht echter niet voor een benoeming in aanmerking te komen. OUDESCHILD. Lemoen gebroken. Toen Maandagmorgen veehouder Van der Sterre de melk naar de boot zou brengen, brak dicht bij de haven het le moen, van de dresseerkar. Een bus met meik viel onderste boven op de grond en was dus gauw leeg. Het geval bepaalde zich tot materiale schade. Mist-misère. Daar het de laatste dagen veelal zeer mistig is, is het voor de menschen, die dagelijks opzee zijn geducht uitkijken, vooral ook voor onze visschers, die in grooten getale op Texelstroom bezig zijn en voor de opvarenden der Texelsche boot. Een keer of acht moeten zij er doorheenstoomen. Er wordt de laats'te tijd veel over mist gesproken, vooral door hen, die er directe hinder van heb ben. We stippen uit zoo'n gesprek het volgende aan: Het varen met mist tusschen Texel en Helder was vroeger niet zoo inspannend als thans, vooral door de motorbotters. Wanneer eenige jaren terug de vis- schersvloot ging varen (meestal zeilvaar' tuigen), was men afhankelijk van wind] en stroom en kon men dus zoo goed als zeker bepalen of de vloot aan de Noord kant, dan wel aan de Zuidkant van1 Texelstroom vischte. Thans echter met) de vele motorbotters is dit heel anders. Die hebben met wind of stroom haast niet te maken en visschen zig-zag over: Texelstroom. Als men daar met 'n boot doorheen gaat, is het dus uitkijken. Voor1 de visschers is het eveneens „op je post".. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat de mist een groote vijand van de zeeman is. Vooral wanneer de misthoorn dienst wei gert zooals te Oudeschild een dezer dagen het geval was tijdens een zware mist. Voor de omwonenden geen ramp, maar voor de zeeman toch zeker een groot ge mis. Maandagavond liep met ontzettend dikke mist de „Marsdiep" aan de grond. Na enkele minuten was de boot echter weer vlot Uitslag biljartwedstrijd. Maandagavond speelde een achttal per sonen uit den Burg een biljartwedstrijd tegen de biljartclub alhier. Er werd be sloten 10 partijen van 60 punten te spe len. Het resultaat was, dat Oudeschild drie partijen won met 496 punten en den Burg zeven partijen met 535 punten. Vol gende week Maandag komt Oudeschild in hotel „Texel" spelen. DE COCKSDORP. Ouwe Sunderklaas. Het feest van ouwe sunderklaas dreigde door het slechte weer geheel in het water te zullen vallen. Tegen de avond werd het echter droog, hoewel het op straat nog zeer vuil en nat was. Toch hadden zich nog een 50-tal ge- maskerden buiten gewaagd. Hun aantal zou echter aanmerkelijk grooter zijn ge weest, indien het weer had meegewerkt. In het café van de heer Zoetelief werd druk gedanst. Dokter Westbroek nam zijn benoeming aan. Naar we uit goede bron vernemen heeft Dokter Westbroek, te den Haag, zijn be noeming tot gemeente-geneesheer en schoolarts alhier aangenomen. Hij zal 1 Januari a.s. in functie treden. TeraardebestellingJan de Jong. Onder buitengewoon groote belangstel ling had Maandagmiddag de teraardebe stelling plaats van de op zoo noodlottige wijze om het leven gekomen Jan de Jong. De kist, die met een aantal kransen en bloemstukken was bedekt, werd door Jan's kameraden grafwaarts gedragen. Op het kerkhof had zich reeds een groot aan tal belangstellenden verzameld, toen de droeve stoet daar aankwam. Het was een ontroerend oogenblik, dat velen te machtig werd, toen de kist in het grat werd neergelaten. Aan de geopende gróeve werd het woord gevoerd door de heer I. Vlessing, die namens de familie Vlessing treffende woorden van hoogachting, vriendschapen trouw sprak, waarbij hij de overledene prees als een plichtsgetrouwe dienaar, die de belangen van de firma Vlessing met hart en ziel voorstond, terwijl hij hem, trots zijn jeugdige leeftijd, tot voorbeeld voor ouderen stelde. Hierop sprak de heer Standaart namens het personieel van de firma Vlessing. Hij kenschetste de overledene als een goed kameraad, met wie het gansche personeel genoegelijk was omgegaan en had samen gewerkt. Ds. Plug richtte ten slotte eenige woor den van troost tot de zoo zwaar getroffen familie en eindigde met een kort gebed Zeer onder de indruk verlieten de talrijke aanwezigen de doodenakker. DEN HOORN. De pret van Ouwe Sunderklaas. Gewoonlijk bewegen zich hier op de Ouwe Sunderklaasavond zeer veel ge- maskerden langs de straat. Wanneer de weersgesteldheid in de vooravond geen parten had gespeeld, zou dat zeker nu ook wel 'het geval geweest zijn, doch voor deze keer zijn het er niet meer dan hoogstens 30 geweest. Eerlijk gezegd was er niet één bij, die extra vermelding ver dient. Anders was het in het „Loodsmans welvaren", want het café was overvol., Uit alle windstreken was men hier saam- gekomen. De Jazz-band Eelman en Bak ker droeg voor balmuziekzorg en tot één uur heerschte hier een gezellige drukte. OOST. Krijgt Oost een muziekkorps? Er wordt aan gewerkt. Naar we vernemen, is men voor nemens hier een muziekkorps op te rich ten'. Het slagen hiervan hangt er maar van af, of er voldoende liefhebbers1 en gelden bijeengebracht kunnen worden. We willen het hopen, en komen er dan nog nader op terug. Verkeersverbetering. Bij hoeve Oostwijk te Zevenhuizen heeft men de het uitzicht belemmereinde hoo rnen opgeruimd en een nieuwe gaasdraad- heining gezet. Hiervan zal het verkeer de voordeelen ondervinden. Het opruimen en opnieuw afheinen komt ten koste van de 30 Gem. Polders. De heer Jn. Vlaming stond de strook grond voor de verbete ring kosteloos af. Wie volgt dit voor beeld? Op deze manier kan nog veel verbeterd worden. Kerknieuws. In de Ned. Herv. Gemeente alhier is in de vacature-Kikkert tot notabel gekozen de heer Jb. van Houte, van Oost, die deze benoeming heeft aangenomen. Vergadering T.E.S.O. op Zaterdag 20 Dec. 1930. „Wees op uw hoede". Wees op u\y hoede. Dit beteekent een' waarschuwing op-weerkundig gebied. Men heeft kans, dat het mooie weer voorbij is. Er is atmosferische storing. Er kan, door deze atmosferische storing storm op komst zijn. Aan dit motto dacht ik, toen ik ernstig de zaak bekeek van onze mooie N.V. Texels Eigen Stoombooton derneming en bestudeerde de plannen van verandering der statuten, die het bestuur1 van T.E.S.O. de Texelaars, en in eerste instantie de aandeelhouders en onder aandeelhouders, als een Kerstfeestsur prise wenscht te presenteeren. Laat dan ook deze waarschuwing gelden: „Wees op uw hoede". Want Texelaars, aandeel houders en onderaandeelhouders, er dreigt gevaar. Er is een Storing te bemer ken in het beheer van onze onderneming. Er is kans, dat uit deze storing de storm zal opsteken, die uw rechtsgrond, uw rechtsuitingen in het beleid van deze zaak vernietigen zal en de zoo mooie groote beginselen van gelijk recht, geboren uit de schoone woorden, bij de oprichting ge sproken, dat het niet ging om geld, doch om het communicatieverband met Den Helder, om de solidariteit der Texelsche bevolking, om haar daad van eenheid te maken tot een paskwil. En waarom? Waarvoor wil het bestuur van T. E. S. O. deze statutenwijziging? Ik zal het U duidelijk maken en hoop, dat uw onderscheidingsvermogen in recht en onrecht even sterk zal spreken, als toen de N.V. T.E.S.O. werd opgericht, en gij het individueele belang van de ondernemer Bosman deed ondergaan in het groote doel der gemeenschap, u toen, gepredikt en getoond. Op een der laatste vergaderingen, door de N.V. T.E.S.O. belegd, heeft de heer R.P.Keijser, wethouder onzer gemeente, de opmerking gemaakt jegens het be stuur, zoomede tot de vergadering, dat; art. 1 van de statuten der onderneming ons verklaart, dat de duur van deze on derneming is bepaald op 25 jaar. Dus nog slechts 2 jaar, zegt de heer Keijser voor noemd, en die 25 jaar zijn om. Als nie mand der aandeelhouders of onderaan deelhouders, of het bestuur van deze onderneming het voorstel doet, om dit tijdperk van 25 jaar te verlengen, dan zal de mooie onderneming automatisch, d. is dus vanzelf, ophouden te bestaan en zouden de baten van deze onderneming pondspondsgewijze verdeeld kunnen wor den, zooals de statuten dat voorschrijven. Wie eenigszins met de interne aange legenheden eener Naamlooze Vennoot schap bekend is, zal toegeven dat dit niet alleen een waarheid is als een koe, doch als een geheele veestapel. Vreemd doet het dan ook aan, dat het bestuur deze zaak niet eerder onder de aandacht van de aandeelhouders heeft gebracht en voor stellen op de agenda bracht, die dit auto matisch doodloopen voorkwamen. Maak er, zoo sprak de heer Keijser,, voor die 25 jaar tijds duur onbepaald voor. Dit nu is geschied. Art. 3 wordt u voorgesteld als: „De Vennootschap heeft aanvang genomen 22 Jan. 1908, en is aangegaan voor onbepaalde tijd". Doch meer heeft de heer R.P.Keijser niet ge vraagd. Alleen deze wijziging: van 25 jaar op onbepaald. Zonder dat iemand er iets van weet,; nu ja, men mag op het kantoor van T.E. S.O. deze statuten inzien: mee naar huis om ze te bestudeeren (wat voor ieder toch uiterst noodzakelijk is), krijgt men ze niet. Ook geen mededeeling in 'n plaatselijk blad, wat of er gewijzigd wordt. Ik zeg nogmaals: zonder dat iemand er iets van weet of begrijpt, gaat 'het bestuur verder en stelt aan een om wetende vergadering voor, een stuk juristerij advocaterij, dat ver boven: het bevattingsvermogen gaat van een ver gadering, die deze statutenwijziging niet heeft, niet kon bestudeeren, wat naar mijn inzicht is een aanslag op de rechten van; de kleine aandeel- en onderaandeelhouder, en zoo absoluut in strijd is met de mo raal, met de woorden en de daad, bij de oprichting van T.E.S.O. gebezigd. Texelaars, meen niet, dat dit geschre ven woord opstandigheid insluit. Feiten, alleen feiten zal ik toonen. Bij de oprichting van T.E.S.O. is be sloten: ieder één stem. Aandeel, onder aandeel, ieder één stem. Art. 17 van de bestaande statuten zegt: „Niemand zal meer dan één stem voor zich mogen uitbrengen, onverschillig van hoeveel aandeelen of onderaandeelen hij houder is. Ieder houder van een onderaan deel heeft ook recht op één stem." Dit staat duidelijk in de oude statuten, bij de oprichting van T.E.S.O. als grond slag. Ieder evenveel recht: rijk of arm geeft hier geen verschil. Wat wil nu het bestuur van T.E.S.O. van dit gelijke recht maken? Ik zal het) hier voor U uiteenzetten. Onderzoek of het waar, ot leugen is. In art. 23 van de gewijzigde statuten zal het bestuur de aandeel- en onderaan deelhouders voorstellen om aan te nemen „leder aandeelhouder brengt één stem uit. Onderaandeelen, tezamen uitmakende het bedrag van een aandeel, worden met een zoodanig aandeel gelijk gesteld". Dat wil dus zeggen, dat 5 onderaan deelen van ieder 5 gulden één stem zul len kunnen uitbrengen, waarvan deze vijf een hunner moet machtigen om die stem uit te brengen. Als er dus bij T.E.S.O. 800 onderaandeelen zijn van 5 gulden, zouden die bij de statuten der oprichting (dus de nietgewijzigde statuten) 800 stem men kunnen uitbrengen, terwijl ze bij deze gewijzigde statuten er 160 kunnen uitbren gen. Dus op de 800 stemmen 640 stem men minder recht in deze ondernemi|ng. Dan nog zullen deze 160 zich de moeite moeten getroosten en de kosten om een notarieele volmacht te verkrijgen, wat van zelf sporadisch zal gebeuren. Texelaars, voelt gij het onrecht? In art. 24 stelt het bestuur voor: „Voor het nemen van besluiten tot ontbinding der vennootschap, tot wijziging der bepa lingen dezer acte, of vermeerdering of vermindering van het maatschappelijk ka pitaal, wordt vereischt een meerderheid van twee-derde der stemmen, uitgebracht in een vergadering van aandeelhouders, waarin minstens drie-vierde van het ge plaatste maatschappelijk kapitaal ver tegenwoordigd is." Wat wil dit zeggen? Het aandeelenkapitaal der onderneming bedraagt volgens de balans op 31 Dec. 1929 f 100.000.Uit art. 7 der ongewij zigde statuten weet ik (ik zal hier geen, namen noemen), bij een dozijn personen f 25.000 aandeelen geplaatst. Ieder Texe laar is genoegzaam bekend met de op koop der aandeelen van enkele jaren terug. Slechts f50.000 van opgekochte aandeelen gevoegd bij het eerste dozijn personen, die al reeds f25.000 aandeelen vertegenwoordigen en U heeft 175.000.— of drie-vierde van het geplaatste kapi- *aal\ Neem aan, dat, aangetrokken door stoffelijke voordeelen, een kleine groep bezitters van drie-vierde van het ge plaatste kapitaal vergadert om te ontbim den, wat is het dan waard om twee-derde der stemmen te bemachtigen? En dl mooie, solide zaak, die, gesteund door de solidariteit der Texelaars, een onbe grensd monopolie bezit: is foetjsie. „Wees op uw hoede". Ik zou nog veel meer kunnen demonstreeren, b.v.: iemand heeft 50 aandeelen. De gewijzigde statuten, waar ieder aandeel zal kunnen stemmen, geven aan die houders het recht om per volmacht en per aandeel stem uit te bren gen. Die voornoemde houder der 50 aan deelen verkoopt er 49 met het recht van wederinkoop, onder te bepalen voorwaar de. Die verkochte 49 aandeelen geven weder aan die houder een notarieele vol macht om voor hen te stemmen op die vergadering. En met zulk een advocaten- kunstje brengt de houder der 50 aan deden 50 stemmen uit in zijn belang. Dit noemt men strooman-systeem. Ik wil eindigen, niet omdat mijn argu menten op zijn. Mijn ziel komt in op stand tegen een werk, zoo unfair, zoo inf tegenspraak met de woorden en met een' beginsel, eenmaal geuit. De taak aan U, Texelaars. Zaterdag deze week, belegt T.E.S.O. haar vergade ring. Toont, dat het u ernst is, met de belangen van uw eiland. Moogt ge het ge- doogen, dat de hartader van Texel in, deze periode met zijn ontzettend ver-* voer, met zijn hoog conjuctuur in han den zal vallen van enkele kapitaalkrachtige personen, die beschikken over het mach tige aantal aandeelen, en die door 'deze statutenwijziging op funeste wijze de macht zouden bezitten om met onze mooie onderneming, mede geboren door onze kracht, door onze solidariteit, te doen wat zij willen? Het sein is geheschen:1 „Wees op uw hoede". A. BOON. Oudeschild, Texel, 16 Dec. 1930. Steunt 't Oostenejnjder Ziekenfonds. Door de vele operaties Der beruchte blindedarm, Is de kas van 't Ziekenfonds Ver van rijk en dicht bij arm. De ontsteking was aanstekelijk, 't Stak de Ziekenkas dus aan En met al die operaties Ging het geld ook van de baan. Maar zoo kon het toch niet blijven, Hier moest hulp zijn in de nood En zoo kwam. het, dat „Excelsior" 't Ziekenfonds haar hulp aanbood. Vrijdag negentien December Blazen zij met volle kracht, Opdat door deez' mooie avond Flink wat geld wordt ingebracht. Toont gij allen op die avond Eens uw mensehelijk gevoel: Ge beluistert fijne nummers En ge steunt het goeie doel. HUIB DE RIJMELAAR. en alle spijsverterings- stoornisseD verdwijnen onmiddellijk bij het ge bruik van Foster's Maag- pillen, het aangenaamste U en zekerste laxeermiddel. Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2