PU ROL JUtw mfmufje fluid Bij Pijn -I- filEMBÜBR'S niet verschijnt Texel en de Droogmaking der Zuiderzee. HEERENBAAI .VOOR FIJNPROEVERS. De brand op hoeve Leiden ingezonden ADVERTENTIËN op Zaterdag 27 December MARKTBERICHTEN en sprinqende lippen Ooo*o 30-60 en 90 cL Tube 80 ct. Bit Apoth. co Dk>qjh«o Piakt Weldadigheidszegels. Schrijft op briefkaarten Voor het Kind- Op de postkantoren heeft men Ieder jaar om deze tijd Voor de menschen, die ze vragen „Zegels van Weldadigheid". Deze maand zijn ze verkrijgbaar En als iedereen ze koopt Wordt een groot bedrag ontvangen, Waarop dan ook wordt gehoopt! Weet u, lezer, 't aantal zegels, Dat per maand gestempeld wordt? 't Zijn er zeventig miljoen 'k Schat het aantal niet te kort! o— Koop ze nu, stel niet uit. „Vele kleüntjes maken een groote". Vele grooten kunnen voor veel kleintjes groot leed verkleinen,. OVERSTROOMINGSGEVAAR MOETEN ONZE DIJKEN WORDEN VERHOOGD EN VERZWAARD De heer E. den Herder, de bekende ini dustrieel te Harderwijk, die zich in woord en geschrift zoo tegen de droogmaking van de Zuiderzee verzet, geeft de strijd nog lang niet op. Hij houdt lezingen Ihier en daar en ovteral, schrijft bro chures en „ingezonden stukken"; hij was en is nog steeds de ziel van het comité, dat de nieuwe Zuiderzeefilm deed ver vaardigen en doet vertoonen, waar maar op eenige belangstelling kan worden ge rekend. Een dezer dagen stond de redactie van een groot dagblad, de Nieuwe Rotterd- Crt., de lieer Den Herder een onderhoud toe. Aan een uitvoerig verslag daarvan is het volgende ontleend: Welke bezwaren lini het kort kunnen de bezwaren van de heer Den Herder als volgt worden samengevat de Zuiderzeevisscherij is een kostelijk bedrijf, dat niet mag worden prijsgege ven; de te winnen Zuiderzeepolders zullen van aanleg en de blijvende kosten van ont watering en dijksonderhoud te duur ge kocht en te duur in exploitatie zijn; de dijken en vóór alles de Afsluitdijk zijn te zwak of te laag geconstrueerd; er komen na de afsluiting van de Zui derzee veel hoogere waterstanden op de waddenzee dan door de ontwerper Ltely zelfs met de latere correcties der cijfers door de commissie-Lorentz wer den voorspeld. De fouten van Lely- Lorentz c.s. zijn zelfs zoo groot dat het water over alle dijken zal gaan (afsluit dijk, Zuiderzee-polderdijken, de dijken van Noord-Holland en die van Friesland.) De reden van dit laatste is dat het door N.W.- en N.-wind bij aanhoudende storm door de zeegaten op de Waddenzee komende water thans een berging vindt bezuiden Enkhuizen-Stavoren. Zou de af sluitdijk er zijn, dan kwam er door op zetting van het water, dat thans, uit de Noordzee komende „stopt" tegen de Veluwezoom, een zeer hooge stand tegen de Afsluitdijk met voor die dijk noodlot tige gevolgen. Een zeer belangrijke kwestie is deze en dit is een novum of bij de jong ste Novemberstorm werkelijk, zooals de heer Den Herder beweert, het water in de Waddenzee en wel aan de Oostkust en bij de Noordpunt van Texel als gevolg van het reeds voltooid zijn van een groot stuk van de afsluitdijk boven verwachting hoog is opgeloopen. Dat beweert de heer- Den Herder en dat punt is gemakkelijk tot klaarheid te brengen. Immers de bere keningen en formules van Lorentz hebben het mogelijk gemaakt om in het redelijke bij bepaalde omstandigheden te becijferen hoe hoog het water op bepaalde punten aan de Waddenzee en in de Zuiderzee vol gens de verwachting zou moeten komen. Het lijkt ons nuttig en vermoedelijk zal het ook wel geruststellend uitvallen dat worde uitgemaakt of het recente waterbezwaar ter Noordoost- en Noord kust van Texel werkelijk (wat de heer Den Helder ons meedeelde) ongunstig afwijkt van wat verwacht werd. Wij zelf gelooven, dat men op de berekeningen van de commissie-Lorentz wel aan kan,. Tot dusver schijnen de domme golven van de Waddenzee en Zuiderzee zich best te hebben laten gezeggen door de knappe professor. En de aanval van het water Friesche 1 10-18 cents per half ons op de Oostelijke oever van Texel, als gevolg van het leggen van de afsluitdijk was wel degelijk voorzien. Dus: is nu bij de jongste storm die verhooging inderdaad van die aard geble ken, dat zij wantrouwen aan de resul taten der commissie-Lorentz wettigt? Wij denken van niet; maar hierop komt wel een antwoord, dat de waterbouwkundigen gemakkelijk en gedocumenteerd zullen kunnen geven. Een brug over de Zuiderzee Wat wil de heer Den Herder „Het nog resteerende onvoltooide stuk van de afsluitdijk openlaten. Het hiaat overbruggen door een betonbrug met groote openingen. Dan kunnen de trei nen er overheen en de auto's, dan kan de visch er onder door, dan krijgen we geen, levensgevaarlijke waterstanden op de wad denzee, dan blijft de Zuiderzeevisscherij behouden". Met de Wieringermeerpol- der kan hij tenslotte nog wel vrede heb-f ben. Wij hebben ons in het bovenstaande Imet de financieele kant van de zaak niet bemoeid. En ook hebben wij er ons, niet in verdiept, hoeveel dat betonbrugge- tje wei zou moeten kosten. Maar hoe het nu precies zit met „de sprekende stee- nen" van de heer ;Den Herder te Har derwijk (welke een beeld van de zoo veel hoogere vloeden aldaar zouden moe ten geven) en met het novum, door hem in het debat gebracht: de hooge water standen voor de Texelsche oostkust, nu onlangs, blijft ons levendig interesseeren. De heer Den Herder schrijft o.m. het volgende „Het heele vraagstuk wordt beheerscht door deze ééne vraag: Zal de v»loed op de Waddenzee, na de afsluiting zoo. hoog komen als vroeger te Harderwijk? Ik zeg van ja, en de Ingenieurs zeggen van Neen. Wie heeft gelijk? Deze vraag is al door duizenden Nederlanders gedaan. Bewijzen leveren? Dat kan ik zoomin als de Ingenieurs. We zullen dus wachten moeten tot de dijk klaar is. En als ik dan, gelijk krijg, dan is het te laat. Was er dus maar 'een tweede Salomo. Welnu, die is er geweest, al was het dan maar voor één dag. Dat onnoozele stormpje van 25 op 26 November 1930 heeft ons Salomo's wijs wijsheid verkondigd. Nu zijn we in ééns uit de Droom. Luis ter wat „De Courant" van 26 Nov. 1930 er ons van zegt. Dijken op Texel bezweken. Den Burg, 25 November. „Te de Cocksdorp is door de hooge watervloed de dijk bij de polder „De Volharding" bezweken. Het water steeg tot 1.70 boven peil. Ook de deze zomer aangelegde dijk aan de noordpunt van Texel heeft zware schade opgeloopen. Er wordt hard gewerkt tot herstel der schade. Bij de Koog zijn de duinen in de nabijheid van het Badpaviljoen zeer afge slagen. Het water, sloeg zelfs over de eerste duinenrij. Ook bij Oudeschild was het water zeer hoog gestegen: men vermoedt dat de af sluiting der Zuiderzee op de hooge water stand aldaar groote invloed uitoefent." Welnu geachte redactie, dit kleine be richtje uit Texel zegt alles. Dat met een twee-reefskoelte, (want meer had dat stormpje van 25 Nov. niet te beteekenen) de golven al over de eerste duinenrij sloegen, dat de dijk bij de Vol harding doorbrak; dat die nieuwe 6 vb M. hooge dijk van de Noordpunt van Texel al zware schade kreeg; en dat het water opstopt tot 1.70 boven peil, als gevolg, van de afsluiting der Zuiderzee, dat zijn voor de ingenieurs de vingeren aan de wand, met het onleesbare schrift. Laat het voor ons Nederlanders betee kenen „Tot hiertoe en niet verder". Het zijn precies dezelfde ervaringen die we in 192S opgedaan hebben. Ook toen was de vloed ongeveer zoo hoog en stortten de golven over de dijk om de proefpolder' en over de dijk, om de Sluisputten en was het er bij af of de werken waren; verdwenen. Heb ik na afloop van dat stormpje mijn brochure Domme Golven geschreven! Als de oogen nu nog niet open gaan dan zijn de Nederlanders nog dommer dan de gol ven. 't Is nu geen kwestie meer wie gelijk heeft, maar we hebben het gezien, dat de vloed buiten de afsluitdijk nog veel, hooger zal komen dan te Harderwijk. Was van 25 op 26 Nov. 1930 de stand bij Texel 1.70, diezelfde dag bereikte de vloed op de Rijkspeilschaal in de haven van Harderwijk maar 1.60. Bleef de vloed voorheen bij Texel ruim een meter lager dan te Harderwijk, nu zijn de rollen al omgekeerd, en is de stand bij Texel al 10 c.M. hooger dan te Harder wijk. Dat is nu al een verschil van één toeter en 10 c.M. Dat belooft dus Wat te worden als de heele afsluitdijk klaar is. Wie zal zeggen hoe hoog het water op de Waddenzee komt, als de veiligheidsklep (de Zuiderzee) gesloten is? Begrijp, dat de voorvloed door het Marsdiep naar binnen komt en de achter vloed hoofdzakelijk door het VliescheGat. Op de Waddenzee heeft dus een soort botsing plaats. Kon voorheen dan een in hoofd en ledematen, Rheumatische pij nen, Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kies pijn, Aangezichtspijn en vastzittende Hoest, gebruike men Mijnhardt's Poeders. Deze werken genezend en nemen de pij nen weg. Prijs per poeder S cent en irt doozen van 6 stuks 45 ct. Alleen echt wanneer doos en poeders voorzien zijn van den naam Mijnhardt. Let hierop! Vraag ze Uw Drogist. groot deel van het water in de Zuiderzee ontwijken, dat is straks afgeloopen. Ik begrijp niet dat de geleerde wereld niet begrijpt, dat die Zuiderzee een taak heeft te vervullen. Wat zal Nederland zich vergissen, door die Zee weg te nemen. Op alle manieren staat nu al vast, dat de ingenieurs hebben te rekenen met nog hoogere watervloeden als waarvan de gedenksteenén spreken te Harderwijk. Welnu, het water is te Har derwijk gedurig van drie tot bijna vijf M: boven N.A.P. geweest, zoodat we nu ge rust kunnen zeggen, gezien de ervaring, van 25 Nov. j.l., dat minstens met vijf M. gerekend moet worden. En is de afsluit dijk dan hoog genoeg? zijn de Friesche en N. Holl. dijk en de dijken om de eilan den dan hoog genoeg? Immers neen! die nieuwe 6V2 meter hooge dijk om Texel stond met een vloedje van 1.70 al op breken. Als de vloed 5 M. hoog komt, staat de kruin van de afsluitdijk maar 2 M. boven de woedende elementen uit, en de Friesche dijken maar 1 M. Dan storten de golven wel 3 a 4 M. hoog er over heen. Wat ik voorspel? Dat eerst Friesland er onder gaat. Dat is een tijdelijke opluchting voor de 12e provincie, want dan is Friesland de veiligheidsklep geworden. Aangezien Friesland bij lange na niet het water kan bergen, dat vroeger in de Zuiderzee kon, zal de Waddenzee er niet zooveel door zakken dat de afsluitdijk gered is. En dan gaat de 12e provincie er onderen dal1» staan er dus 2 provincies onder water, Mijn laatste brochure was getiteld De Steenen Spreken, dat de Zuiderzee niet drooggelegd kon worden. Toen ik deze brochure schreef, was het voor mij een wéét, en voor Nederland een vraag. Sinds 25 Nov. 1930 is het voor niemand meer een vraag, maar voor ieder een wéét. Maak van Breezand naar Kornwerder- zand een betonbrug, zooiets als de IJsel- brug op de uiterwaarden, met groote bogen. Dan wordt de schatkist niet ge ruïneerd, en blijft Nederland gespaard voor een Ramp als zijn weerga in de ge schiedenis niet heeft. Van harte hoop ik dat het stormpje van 25 Nov. 1930 deze uitwerking moge hebben." O Wij onthouden ons van commentaren en spreken alleen onze spijt uit over het feit, dat de heer Den Herder de dupe werd van alarmeerend bericht (over dijk doorbraak! op Texel), dat absoluut on juist was. Onze lezers weten wel beter. Red. T. C. Giften voor het Witte Kruis. Wed. M. G., den Burg, f 10.H. de L. te - O'end f 2.—. Kerknieuws. De heer F. Smit, candidaat te den Haag, heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier aangenomen, zeker in het biezonder tot groote voldoening van kerkeraad en kiescollege, welke zich zooveel moeite hebben gegeven om in de vacature, door het vertrek van Ds. Raabe naar Winschoten ontstaan, te voorzien: Examens. De heer K. J. Grool, leerling Z.V.S. alhier, slaagde Woensdag te den Haag voor tweede stuurman. EIERLAND. Duizend gulden belooning! Het eind is nog niet in zicht. De brand, welke hoeve „Leiden" in puin legde, heeft een staartje, veel langer dan menigeen zal hebben gedacht. De brandassuradeuren loofden, na van de rechter-commissaris in strafzaken te Alkmaar bekomen advies, aanvankelijk f300 uit voor degene(n), die inlichtingen zou(den) kunnen geven, welke leiden tot veroordeeling van de brand stichters). Blijkbaar werd als een vast staand feit aangenomen, dat hier kwaad willigheid in het spel is. Zoo dit indere daad het geval is geweest, zijn het leven van een vrouw en een nog jong kind die, zooals men zich herinneren zal, ter nauwernood door het inslaan van een ruit, aan de vlammen en de verstikkende rook ontkwamen op het spel gezet, wat de misdaad nog afschuwelijker maakt. Niets is door de politie onbeproefd ge laten om in deze zaak licht te ontsteken.1 De brandassurantie heeft in verband met het bovenstaande tnog geen#ent thans uitbetaald. Wel werd, herhalen we, een premie van 1300 uitgeloofd, doch het gewenschte resultaat bleef uit. Thans is de belooning op f 1000.gesteld. Moge lijk, dat de dader(s) nu door de mand valt (vallen.) Van politiewege konden ons omtrent de stand van zaken op heden geen inlich tingen worden verstrekt. Publicatie trou wens zou haar toch reeds niet gemakke lijke taak niet verlichten. We zullen dus nog een tijdje geduld moeten oefenen. 'T WAS IN ORDE HOOR. Oudeschild, jij hebt je goed gehouden, Jij hebt gespeeld, 't was 'n lust. Jij hebt gefeest, gedanst, gezongen: De oude Sint is wel gerust. Je hebt z'n feest in eer gehouden, Hoe of 't elders was, weet ik niet. Maar jij! jij hebt hem huid' bewezen Op z'n feest van liefd' met dans en lied. In 't kort gezegd: 't Was in orde, Jij, kleine dorpje, hield je groot. Jij laat het feest nog niet verworde(n) Bij jou is het nog lang niet dood. Texelaren, ga weer door! In O. vv.as het in orde hoor. W.M. JAAP. Purmerend, 16 Dec. 474 Runderen waaronder 360 vette koeien f 0,90 af 1,00 86 Gelde koeien 160 a 360 Melkkoeien 160 a 360 20 vette kalveren .per KG 1,30 a 1,60 155 Nuchtere kalveren 15,— a 40, - 568 Vette varkens per KG 0.47 a 0.52 52 Magere varkens 16,— a 24,— 269 Biggen 11,— a 17^ 869 Schapen 26,— a 38,— Kipeieren 6,00 a 7,50 Eendeieren 5,40 a 0, Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A. Aanvoer op 16 Dec. 75124 stuks 70/80 K.G. f 9,00 af 10.00 65/66 7,70 8,20 63,64 7,70 8,00 60.62 7,00 7,70 58,59 6.70 7,10 56 57 6,00 7,00 53 55 5,40 6.00 50,52 5,00 5,40 45 49 4,50,, 5,00 18222 eendeieren 5.60 k 5,80 oude kippen p. st f 1,25 f 2,25 Jonge hanen 0,80 a 2,15 oude hanen 1.45 a 2. - Oude kippen per KG 0,75 a 0,82 Jonge hanen per KG 0,90 a 1,05 Schagen 18 Dec. 101 vette koeien 250 a 430 12 Gelde koeien mag. 190 a 280 7 Graskalveren 90,— a 120, 42 vette varkens 0,46 a o'50 228 Biggen u. - a 20, Boter 0,— a 0,00 a 0,— Eierveiling Schagen Kipeieren: aanvoer 55239 Bruin ongewogen f 7,CO a f 7,10 per 100 Wit 6,80 a 7,00 Eendeieren 0. a 5,40 Coop. Roermondsche Eiermijn. Roermond, 15 Dec. Aanvoer 2.300.000 stuks. Groote eieren f7.70—9.60; kleine eieren f5.60—7.60; eendeneieren f6-7. De vrouw werd zoo verstandig, dat zij haar kwalen en pijnen niet alleen) aan haar sekse meer wijt; zij werd en zich van bewust dat de nieren de oor zaak kunnen zijn. 154 In normale staat kunnen deze teere organen den bloedstroom zuiver houden, maar op sommige tijden en bij het kee- ren der jaren kan hun taak te zwaar wor den. Alleen gezonde nieren kunnen deze volbrengen; bij tragere werking blijven ui inezuur en andere schadelijke onzuiver heden achter en raakt het gestel in de war. Daarom kan iedere vrouw de hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen noodig Rebben om de verzwakte nieren te ver sterken en weer gezond te worden. Dit speciaal niermiddel wordt aanbevolen tegen rugpijn, urine- en blaaskwalen, rheu matische pijnen, waterzuchtige zwellip- gen, hoofdpijn, duizeligheid, een vermoeid zenuwachtig en afgemat gevoel en an- andere verschijnselen van nierzwakte. Bij alle drogisten enz. f 1.75 p. flacon. Willen onze adverteerders er rekening mee houden, dat de Texelsche Courant in verband met de Kerstdagen

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2