Gerrit de Wolf. Bij ons Kerstnummer. Bij het nummer der Texelsche Courant van heden is een „Kerstnummer" gevoegd, met zorg samengesteld, zoowel wat in houd als wat uiterlijk betreft. We hopen, dat onze lezers er de aandacht aan zullen besteden, welke het verdient. Zij, die er prijs op stellen, iedere week zoo'n koste lijk geïllustreerd blad te ontvangen, ge lieven ons dat op een briefkaartje te melden. Ge betaalt ons dan 50 ct. voor 13 nrs. (buiten den Burg 70 ct.) In de| eerstvolgende nummers zullen zooveel mogelijk Texelsche foto's worden opge nomen. De foto „Avond bij Dijkzicht" werd ons afgestaan door de heer P. H. Hermans, te Breda, 2e prijswinner in onze Tweede Fotowedstrijd. Gelukkig Kerstfeest. Donderdag hielden de Ned. Herv. Zus- tefkring, de Groote en Kleine Meisjesver- eeniging „Kijkdag" in het Gebouw voor Chr. Belangen „Eben Haëzer" alhier. Gaarne hebben we aan de uitnoodiging, om ook een kijkje te komen nemen, ge volg gegeven. Er was veel en velerlei; alles tusschen kerstrood en hulst, bij het vrindelijk schijnsel van twee mooie kerst- boomen en rood omhangen lampen aan trekkelijk uitgestald: boeken en kalen ders, versnaperingen, jurkjes, schortjes; ook japonnen en andere kleedingstukken voor ouderen. Menig hartje zal kunnen worden ver blijd, vele ouderen zullen met blijdschap straks hun pakje in ontvangst nemen. Voor zoover wij, met onze mannenoogen en met ons gemis aan naaisterlijke kennis, kunnen beoordeelen, is er met zorg gewerkt en heeft het de dames en dametjes aan goede smaak geenszins ontbroken. Een woord van lot is hier op zijn plaats. Wemogen zeker wel eenige namen noemen. De Zusterkring staat onder leiding van de dames F. Dijksen, C. Brouwer en wed. J. v.d. Poll; de Groote Meisjesvereeni- ging wordt geleid door de dames Dros, Coba Toolens en Oukje Bruin, de Kleine Meisjesvereeniging door de dames N. v.d. Werf, Corry Kikkert (Westen) en tot voor kort ook door Nelie Bruin. Wat er aan haperde. De storing in de electrische centrale alhier, waardoor den Burg, de Koog en de Cocksdorp Dinsdagavond van 5,50 tot 6,10 in het donker werden gezet,, is vol gens de directeur veroorzaakt door het weigeren eener schakelinstallatie. Verbeterd bericht. Niet de lieer Smit maar de heer F. Visser wordt bedoeld in het bericht „Kerknieuws" (le blad). Lezing N.V. Zwaardemaker. De lezing van de N.V. Zwaardemaker, - gisteravond in hotel Texel gehouden, is door plm. 25 personen bijgewoond. Ook te Oosterend was de belangstelling niet groot. We komen er in het volgend nummer op terug. OUDESCHILD. Visscherij. De vorige week zijn in de haven aan gevoerd ruim 20600 Kg. garnalen. De prijzen zijn goed, evenals de vangsten. Er is ook aardig wat verzending van laffe (ongezouten) garnalen, wat natuurlijk de prijs van de gezoute garnalen ten goede komt. De laffe garnalen blijven alle in het binnenland en zijn hoofdzakelijk bestemd voor pellerijen te Volendam, Harderwijk en Elburg. Als daar niet veel vangst is, worden ze o.a. van Texel betrokken. Ver bazend veel garnalen moeten hier zijn, want dagelijks worden er enkele duizen den kilo's boven water gehaald en er komt geen eind. Op het oogenblik zijn er verscheiden visschersdorpen op Texel- stroom vertegenwoordigd. Er zijn ruim 'n twintigtal Stellendammers en Ouddorpers, (deze komen van het eiland Goeree) en Arnemuiders. Eigenaardig is het, dat de schepen van deze plaatsen ook meer of minder verschillende modellen hebben. Vooral die van Arnemuiden. We zagen ze enkele jaren terug hier op de ree met sprietzeilen. (In het Zondagsblad van de Texelsche Courant" hebben mooie foto's van deze schuiten gestaan.) Ook het visschen met de netten ge schiedt heel anders dan bij ons en dei inrichting der schuiten is ook heel anders. Onze schuiten zijn geheel van dek voor zien, al is dan ook niiet alles vastgespij kerd. Van de Stellendammers is het ach terschip open en kan men om de bun heenloopen. Zij visschen met twee netten, één voor en één achter (onze visschers met één net) en zijn ook zwaarder be mand. Dit zal wel moeten, omdat ze de netten met de hand inhalen, terwijl onze visschers dit met een lier doen. Het is voor die visschers niet alles, om zoo ver van huis te visschen. Er waren er bij, die een week lang werk hebben gehad om van Stellendam den Helder te bereiken. Het weer was te slecht om de Noordzee over te komen. Dan hebben ze een paar dagen werk, maar nu moest de reis geheel binnen door geschieden. Te Stellendam is de visscherij echter heel slecht en zool was de reis naar hier ondernomen. Hier kunnen ze een boterham verdienen. VER IN HET ZUIDEN De Spaansche Koningin (rechts), die wel rustiger dagen zal hebben beleefd dan waarop deze week Spanje vergastte. De revolutie tiert, naar 't schijnt, welig in het Spaansche land. Volgens anderen zou de rust weer geheel zijn hersteld. Wie jokt daar Voor het Misdeelde Kind. De verkoop van Weldadigheidszegels voor het kind heeft hier f50.30 opge bracht. Voorwaar een mooi resultaat, waarvoor een woord van dank aan de dames, die zich voor de verkoop beschik baar hebben gesteld, hier zeker op zijn plaats. Vee ver voer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 7 kalveren, 21 varkens, 6 koeien, 1 paard, 4 schapen. De misthoorn weer in actie. De misthoorn is weer hersteld en laat zijn lieflijk geluid weer over het water galmen, doch ook landrotten, en vooral de omwonenden zitten in het gebrul. Nu hoorden we het voorstel oppefen om aan de landzijde 'n geluidsscherm te plaatsen. We kunnen ons voorstellen, dat het wel iets helpen zou, omdat de geluidsgolven op deze wijze naar zee gericht kunnen worden. Het is een onderzoek waard. Hoe hoog het water steeg? In ons Zondagsblad van heden werd 'n kiekje opgenomen, dat we danken aan de heer Jurr. Beumkes. Het geeft een duide lijk beeld van de ongewoon hooge stand welke het water bij de laatste storm inde Oudeschilder haven bereikte. De metalen meerpalen op de kade, plm. een halve M. hoog, stonden geheel kopje onder. Zoo'n eenvoudig plaatje zegt meer dan een uit voerig bericht. DE KOOG. Sportnieuws. Voor de Zondag a.s. te houden propa- gandakorfbahvedstrijd aan de Codes dorp is het korfbal-twaalftal „Udi" van de Koog als volgt samengesteld: Aanval Dames Heeren N. Vermeulen D. Eelman Corn. Eelman W. Kiewiet. Midden: K. den Braven C. Eelman T. Daalder H. Vermeulen Verdediging M. Bonne A. Daalder N. Eelman C.A Jn. Kiewiet. Reserve: J. Borgman en N.Eelman Sd. DEN HOORN. Kerstwijdingsavond. Onder leiding van Ds. Oskamp wordt op Woensdag a.s. in de Ned. Herv. kerk alhier een Kerstwijdingsavond gehouden. Er zal o.m. de Kerstcantate „Om het Kindeke" ten gehoore worden gebracht. OOSTEREND. „Mijn reis door Thibet" Het Chr. Comité voor WinterLezingen hield op Donderdag IS Dec. haar tweede vergadering. Daarbij trad op de heer J. Döls, uit Rotterdam met het onder werp „Mijn reis door Thibet (China)", toegelicht door lichtbeelden. Het gebouw van Chr. Belangen was ge heel met belangstellenden gevuld. Ds. v.d. Leer opent en laat zingen de Lofzang van Zacharias vers 3, leest ver volgens Hebr. 9 en gaat voor in gebed. Ds. v.d. Leer heet de talrijke aanwezigen hartelijk welkom, ook de heer Döls, die zoo welwillend was, heel uit Rotterdam over te komen. We kunnen ons voorstel, len, dat Mr. Döls, die in China als zende ling werkzaam is geweest, wel eens een andere reis zal hebben gemaakt. Spreker verhaalt hoe de heer Döls in 1900 als Roomsch Priester naar China trok, maar later de Roomsche kerk verliet, daar hij de dingen in een gansch ander licht zag. Dan geeft ds. v.d. Leer het woord aan Mr. Döls. Deze begint te verhalen van zijn reis naar en door Thibet; van het sdioone land, in 't biezonder van de zeden en gewoonten van het volk, in welks harten de afgoden nog een voorname plaats in nemen. Spr. verhaalt van de woestijnreis door China, welke te paard werd afge legd en 50 a 60 dagen duurde. Men had met groote moeilijkheden te kampen, ook met tegenwerking van het volk. Nog staat spr. duidelijk voor de geest, hoe hij eens voor de bevolking moest vluchten, te paard, 15 uur onafgebroken voort Toen was men in veiligheid, maar het paard viel van uitputting neer. Men gaf de moed niet op en ging later met list tot de bevolking om het Boeddhisme te studeeren. Om tot Thibet door te dringen moest men drie bergketens overtrekken, genaamd de Boschbergen, Lössgebied en de Himalaya. Spr. verhaalt van de groote verandering in temperatuur, b.v. midder- nachts 30 graden onder nul en midden op de dag tot 100 graden er boven. Over die bergketens komt men in Thibet, verdeeld in 24 provincies. De stammen van dat volk leven meest in oorlog met elkander. Spr. vertelt waar uit de kleeding van dat volk bestaat: hui den van dieren; zij eten veel oude boter en oude eieren. Voor hen geldt hoe ouder hoe lekkerder. Spr. teekent hen als een goedhartig volk, van hetwelk dit spreek woord geldt: Doe een Thibetaan goed: Hij geeft u zijn paard; Doe een Chinees goed: Hij vilt U de huid af. Jacht is het hoofdbedrijf voor de man nen. De vrouwen hoeden het vee. Het volk leidt een zwaar leven in armoede. Spr. vertelt van het Boeddhisme. Een bij - geloovige vrees bevangt deze menschen, als ze door een ziekte worden aangetast. De lijken zijn een prooi voor het gedierte Het Boeddhisme dateert van 500 j v. Chr. Dan toont spr. nog de vele over eenkomst van het Boeddhisme met het Roomsche geloof. Hij vergelijkt Lasa, de hoofdstad, met Rome. Het vele bidden heeft de Boeddhist met de Roomsche ge meen. De groote boeddhistische kloosters herbergen duizenden monniken, een reden, waardoor dit volk langzaam uit sterft. Het is vaste gewoonte, dat de eerst geboren zoon aan Boeddha wordt ge offerd. Geen zielverhuizing, want hun lijken worden verbrand. Vervolgens toont spr. het verschil tusschen het boeddhisme en het Evangelie. Hiermede eindigt spr. Nadat eerst een vers is gezongen, wor den de lichtbeelden vertoond. We krijgen het boeddhisme in beeld met al zijn rijkheid aan tempels, zijn verscheidenheid aan beelden en zijn bloedige offers. Voor al die bloedige offers waren het, die op spr. zulk een diepe indruk maakten, op hem, die dagelijks offers bracht, hoewel geen bloedige in het bedienen der mis. Na die tijd volgde voor spr. een tijd van strijd, maar die hem bracht aan de voet van het kruis, waar hij na tien jaar strijd vrede vond. Hiermede eindigt spr. voor deze avond. Ds. v.d. Leer brengt spr. dank voor deze avond, voor allen zoo rijk aan leering, en wenscht spr. voor het werk, dat hem' wacht, Gods zegen toe. Om ongeveerr 11 uur sluit Mr. Döls de vergadering met dankgebed. UIT TEXELS VERLEDEN. Door S. M. v. d. GALIËN. (Vervolg.) We schrijven Juli 1672. Een Engelsche vloot van 60 zeilen ver toont zich voor den Helder. Ze heeft geen goede bedoelingen. Men wil beproe ven op Texel te landen., om alzoo Am sterdam aan de Noordzijde te kunnen be dreigen. Een geschikt oogenblik heeft men gekozen, 't Land heeft door armoede zoo veel vlootvolk moeten afdanken, en ook krijgsvoorraad is er niet veel meer. Zelfs de Ruijter, die toch niet onder de zwaar- tillendste gerekend wordt, verklaart, dat de vloot niet meer tegen de vijand be stand is. Het oogenblik is dus geschikt. Geen menschenhanden tot verweer. Maar nochtans mislukt de landing. Op de dag, die men er voor bepaald heeft, verheft zich een hevige storm uit 't Zuidwesten, (anderen zeggen Noordwes ten), die drie weken blijft woeden. Twee vijandelijke schepen stranden, andere wor den zwaar beschadigd, en de geheele vloot drijft van de kust af. Volgens een latere, vrij algemeen ver spreide, en bijna algemeen geloofde volks overlevering, zou de mislukking der voor genomen landing veroorzaakt zijn gewor den door een dubbele ebbe (een niet ge heel ongewoon verschijnsel op onze kus ten,) gevolgd door een noordwesterstorm. Zijn dus eenerzijds de elementen ons land dienstig geweest, anderzijds richten ze zeer dikwijls groote schade aan. Ook ook ons eiland weet hiervan te vertel len. In de „Kroniek van Medemblik", vindt men eenige jaartallen, die, behalve andere biezonderheden omtrent Texel, zeer vele dijkbreuken dateeren. Hier volgen enkele (in oorspronkelijke spelling) 1665. Op St. Klaas avond, is de Zuider- dijk op Texel ingebroken, maar gekayt zijnde bij provisie, brak in 't naaste voor- EMIL LUDWIG. De Duitsche schrijver Emil Ludwig, die zich als de levensbeschrijver van ver scheiden „sterren op 's waerelds speel- tooneel" wereldbekendheid verwierf. jaar al wederom in; met dezelve storm brak de Dijk op Oost ook in, waar van 'n diepe weel liep. Het eerste heeft gekost aan aard- en wierwerk, 7 a 8 duizend gul den. 1697. Is de Waalderdijk ingebroken op den 1 October, dit gaf koste van maken de zomma van 6000 gulden. 1703. Den 8 December is door een zware storm een groot gat wederom in de voorschreve -Dijken gebroken, en heeft gekost doen het gemaakt was 73255-8-.,. In deze storm geschiedde een onwaardee.- lijke schade aan de schepen, die op onze Reede'lagen. 1704. Den 30 Augustus was 't alhier een zwaar weer van donder en blixem, waardoor 4 huizen zijn verbrand aan d: Weel, te weten Lubbert Basse, Meiert Meiertsz., Swarte Aris en Zij brand Ja- cobsz. huizen." (Wordt vervolgd.) ELCK WAT WILS. iiiiiiiiiiini!; i Het vrijen van de meid doet de pot aanbranden. Een vrouw geeft wel toe dat zij knap is geweest, maar niet dat zij leelijk is. o— De krant in de Australische wildernis. Terwijl in beschaafde landen de dag bladen voor enkele centen te koop zijn en na lezing achteloos ter zijde worden ge legd, zijn er op aarde nog streken genoeg, waar ze als weelde-artikelen worden be handeld en ontzien, waar zij van hand tot hand gaan en niet eerder hebben afgedaan dan waneer ze in de ware zin des woords vodjes papier zijn geworden. Een van die streken is het binnenland van Australië, waar men volgens kenners van het land even ver van elk beschaafd verkeer afzit als van de Zuidpool. Slechts zelden verdwaalt daarheen eeu krant, die dan meestal uit een vliegtuig is geworpen. Voor de "settlers" zijn de wei nige dagen, dat ze geestelijk voedsel uit een dagblad kunnen putten, ware feesten. De gebeurtenissen, in zoo'n krant ver meld, moge al vrij oud zijn, voor de be woners van deze afgelegen gebieden zijn ze fonkelnieuw. Elke regel wordt verslon den. Als dan een „setier" met zijn gezir. alle nieuws er uit gepuurd heeft, brengt hij het blad nauwgezet aan zijn buurman, die vaak uren gaans ver weg woont. Zoo zwerft het blad van farm tot farm, tot het ten slotte, verscheurd en verfomfaaid, in rafels uiteenvalt TEXELSCHE NOVELLE. Een vertelling uit 1867. door D. DEKKER. (Vervolg) De verkregen schat was voor haar een nieuwe oorzaak van verdiet; 't is waai", het gedrag van haar man was sedert dien tijd zeer ordelijk, 't scheen, alsof hij zijn belofte zou gestand doen. Hij wendde alle pogingen aan om zijn vrouw met zijn handeling te verzoenen. Hij wilde hap- alle gemak en alle genoegens bezorgen en het eerste wat hij deed, was haar een betere woning verschaffen, daar hij wist, dat zijn vrouw er meermalen naar ver langd had, vooral sedert de dood van haar zoon. De nieuwe woning kon haar thans echter ook geen genoegen aan brengen; dit werd vergald door de ge dachte aan de misdaad haars mans, waar aan zij die te danken had. Weldra zag zij zich omringen door voorwerpen van gemak en weelde, die zij echter met weer zin in haar woning zag. Haar dochter, die de oorsprong van deze meerdere genie tingen niet kende, schepte een biezonder genoegen in dezen verbeterden staat en wist vader telkens te bewegen tot aan schaffen van datgeen, waarin zij zoo veel behagen had. Ook in de kleeding be gon zich op aandrang van de Wolf meer dere weelde te openbaren. Vader was op dit punt zoo toegeefelijk, dat hij de iiiiiii'iniiiii'ii O

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 6