Ingezonden Door de vele berichten en ad vertenties moet eenige kopie blijven lig gen. Mogen we nog eens op vroegtij dig inzenden beleefd aandringen Uit de Vogelwereld. Vanwege 's Rijksmuseum van Natuurl. Historie te Leiden ontvingen we een over druk uit haar „Zoöl. Mededeelingen", be trekking hebbende op de resultaten van 't ringonderzoek betreffende de vogeltrek in 1929. Bestudeering van deze gegevens, is een interessante bezigheid voor wie er wat voor gevoelt, We nemen er hier wat uit over en hopen, er belangstelling door te wekken voor het „experimenteel ring onderzoek." Doe ons de geringde vogel toekomen, wanneer ge er te eeniger tijd een vindt, wij zorgen voor doorzending naar het juiste adres. Met elkaar bevorde ren we zoo, dat men in het mysterie van de vogeltrek een steeds dieper en uitge breider inzicht krijgt. o Een aschgrauwe kiekendief, 2 Juli 1924 in de Muy gerinjgd, werd 30 Sept. 1929 op 16 K.M. van Bourges (Cher) in Frankrijk geschoten. Een door de heer R. Schaap op 28 Juni '28 te den Hoorn ge ringd exemplaar werd eind Juni doodge- vonden aan de Z.O. kust van Suffolk, Eng. Een torenvalk, door wijlen de heer M. Staring op 23 Juni 1922 in de Muy ge-, ringd, werd in Febr. 1929 in Nordseebad- Juist, Duitschl., gevangen. Een kievit in Juni 1928 door de heer R. Schaap geringd, werd in Jan. 1929 in Ciudad Real (Spanje) geschoten. Een scholekster, in Juni 1919 door prof. dr. J. Blanksma te Oosterend geringd* werd in Febr. 1929 in de „baai van de Somme (Fr.) geschoten. Een zilvermeeuw, door de heer (.Drij ver in Juli 1925 alhier geringd, werd in April 1929 stervend gevonden in Yorks hire (Eng.) Een kleine zeemeeuw, in Juni 1926 door de heer Jan P. Strijbos alhier ge ringd, werd in Febr. 1929 gevangen te Boston (Eng.) Een kokmeeuw, door prof. J. Treub in Juni 1928 in het Noorden geringd, werd in Jan. 1929 bij Manchester (Eng.) dood- gevonden. Een velduil, door de heer J. Drijver in Mei 1928 in de Westen geringd, werd in Maart 1929 te Perck (Belg.) gevangen. Een spreeuw, door de heer R. Schaap in juni 1927 alhier geringd, werd in Oct. 1929 gevangen te Fleyst-aan-Zee (Belg.) Uitslag verhuring bij inschrijving. De boerenhofstede „Pijpersdijk" (eig. mej. de wed. Jac. Eelman Az.), werd door notaris Mulder bij inschrijving opnieuw verhuurd aan de heer J. v. Heerwaarden. Een geslaagde feestavond. De feestavond, Vrijdag in hotel Texel gegeven, heeft in dubbel opzicht aan zijn doel beantwoord. Niet alleen is de tal rijke aanwezigen een gezellige avond be zorgd, maar ook is nog een batig saldo de kas van S.V. Texel ten goede geko men. De bijeenkomst werd geopend door de heer Nielc Ran. „Intermezzo", een klucht in één bedrijf een liefdestrage die was het eerste nummer van het programma. Het werd gespeeld door Neeltje Zuidewind, Siem de Waal en Adr. Stiggelbout. die veel succes hadden. Hoogst vermakelijk was het zangstuk „De mislukte kraamvisite", waarin met Niek Ran qp de planken kwamen Siem de Waal, Andrce Ran, Niek de Graaf, Jo Vroegen, Bram Daalder, Jan Kiljan en Jb. Rijk. Er werd smakelijk om gelachen. Na de pauze volgde nog „De Hand", een klucht in één bedrijf, waarin we mee leven met de wonderlijke avonturen van een industrieel, die zich, na bij een on geval zijn hand te hebben verloren, een nieuw exemplaar (van een landlooper ge kocht) laat aangroeien. Behalve de too- neelsterren Jb. v.d. Aaksfjer en Siem de Waal traden in dit stukje op Jane Huis man, Neeltje Zuidewind, Trijntje Bakker, Adr. Stiggelbout, Jb. Rijk en Niek de Graaf. Te kwart voor tien was het tooneelspe- len gedaan, zoodat reeds vroeg met het bal kon worden begonnen. Dat troffen de liefhebbers dus. Een woord van dank aan Gerrit Dros en Niek de Graaf voor de moeite, welke zij zich ter voorbereiding van deze avond gaven, is hier wel op zijn plaats. Uitkeering Wegenfonds over 1927-'29„ In Provinciaal Blad no. 87-1930 vin den we de bedragen, aan diverse ge meenten, polders en waterschappen over 1929 uit te keeren uit het Wegenfonjds. Het geldt de vergoeding in de kosten van wegenonderhoud, hetwelk het bedrag van 40 a 60 cent per strekkende M. te boven gaat. We schrijven er uit over wat de Texelaars interesseert en geven ter verge lijking ook de bedragen, welke over 1927 en 1928 werden uitgekeerd: 1927 1928 1929 Gemeente: f4150 7650 7950 Dertig Polders: 850 750 700 Eierland: 400 Personalia. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. S. Keijser, thans adj.-rijkspluimveeteelt- consulent, hield te Assen op de Alg. Gelukkig Nieuwjaar. „Koning der bierdrinkers" noemt zich de man, die zich hier aan een ferme hoe veelheid bier te goed doet. Hij beroemt er zich op in 17 seconden drie liter bier te kunnen verwerken. Prosit! Het moge echter in die geest niet tot navolging strekken. Verg. van Drentsche pluimveehouders 'n inle idifng over de uitslag der in onder scheiden plaatsen der provincie gehouden stalinspectie. T.E.S.O. vergadert weer op 17 Januari. De volgende vergadering van TESO waarin de besluiten in de vorige ver gadering genomen al of niet zullen worden bekrachtigd, is bepaald op Zater dag 17 Januari a.s. We geven belangheb benden in overweging van de advertentie van T.E.S.O. in dit nummer terdege nota te nemen. Met het oog op een te verwach ten groote opkomst van aandeelhouders wordt ditmaal vergaderd in hotel Texel. Kerstfeestviering. In Doopsgez. en Ned. Herv. Kerk al hier werd wederom kerstfeest gevierd. In de Ned. Herv. Kerk deed mej. Alle Koorn, in de Doopsgez. mej. Guur Zuide wind de kerstvertlelling. Ook te Ooster end kweet mej. Zuidewind zich van deze taak. Te den Burg werd in de Doopsgez. Kerk de kerstcanjtate „De Blijde Bood schap", te Oos'terenid „Kindeke Genade rijk" ten gehoore gebracht. Overigens vol trok het feest zich hier en elders op de bekende wijze. Aan kerstgeschenken en versnaperingen ontbrak het niet. Vergadering afd. Texel. Holl. Mij. van L. Gisteravond vergaderde de afd. Texel der Holl. Mij. van L. in de Lindeboom.; Tegenwoordig waren 13 leden. Na ope ning door de voorz., de heer C. Keijser Hz., en lezing der notulen door de secr., de heer P. Bakker Az., deelde de voorz. een en ander mee over de Comm. van Advies inzake koop en huur van land op Texel, die al veel nuttig werk verichtte. Waar haar kennis tekort schiet, laat ze zich door deskundigen bijstaan. De heer Klimp merkte op, dat de Comm. absoluut betrouwbare adviezen geeft en Texel niet afkamt, zooals wel wordt beweerd. De gemeenschap is er niet mee gebaat, wan neer de boer op zijn land zelfs geen droog brood kan verdienen. De heer Schu maker wees er op, dat Texel niet zoo rijk aan goed bloembollenland is als men wel aanneemt. In Eierland b.v. is de grond voor narcissen veel te rijk aan kalk. Ingekomen was een schrijven in zake een te Hoorn te stichten proef station voor varkelns. Kosten f 10.000 Aan het bestuur wordt overgelaten over financieele steun te beslissen. Voorle zing geschiedde van de motie, aangeno men door de crisis-vergadering te Scha- gen en tevens werd mededeeling gedaan, van de vergadering ten raadhuize met de andere landbouworganisaties inzake cre- dietverleening met borgstelling vanwege rijk en provincie aan hulpbehoevende boe ren. De aftr. penningm., de heer J. - Keijser Az., werd met alg. stemmen her benoemd. in plaats van de heeren E. Noordijk en Jb. Roeper (niet herkiesbaar) werden de heeren Joh. Roeper Johz. en Schumaker (na herstemming met C.Roe per Lz.) benoemd. De heer E. Noordijk werd tot adviseerend lid benoemd. De heer C. Keijser Hz. wenschte aanvanke lijk wegens drukke bezigheden te bedan ken, doch trok op aandrang van de heele vergadering zijn besluit weer in. Alge meen verklaarde men op aanblijven van de heer C. Keijser Hz. prijs te stellen. Bij de rondvraag deelde de heer E. Noordijk mee, dat op voorstel van de heer Commandeur de Ver. tot Bestr. van1 Runder-T.B.C., enz. de runderhorzelbe- strijding ter hand zal nemen. Aan de vee houders zal 10 ct. per behandelde koe worden gevraagd, waarna door een speci aal aan te wijzen persoon de dieren 2X behandeld zullen worden. Met nadruk werd om steun verzocht. De runder- T.B.C. werd nog ter sprake gebracht. Van Mei 1929 Mei 1930 werden 7 open lij ders afgemaakt, van Mei 1930 heden al 14. Een opeii lijder, in het abattoir te Alkmaar geslacht, bracht op: f275 en nog 150 subs, van prov. en rijk. Een mooie som. Eenige leden zagen in de invoer van Friesche kalveren een gevaar. Door z.g. „koopkaarten" kan getracht worden de stal vrij te houden. De keus van een spreker werd aan het bestuur overgelaten. Te tien uur werd de vergadering met dank aan de leden gesloten. Gelukkig Nieuwjaar. Ook voor de musici moge een voor spoedig jaar aanbreken. We geven hier een niet alledaagsch kiekje: de Fran ciscaner monnik Bartel, die onlangs te Berlijn als orkest-dirigent ter gelegenheid van een kerkelijk feest optrad. Gelukkig Nieuwjaar. Rechts: De Prins van Wales, die niet meer van zijn paard hoopt te vallen. Links: Lindbergh, de Ooeaanvlieger,.- die nog menige luchtreis zonder ongeval len hoopt te maken. OOSTEREND. Ook hier een korfbalclub? Maandagavond zal in het „Wapen van Amsterdam" een vergadering worden be legd, met het doel tot oprichting eener korfbalclub alhier te komen. OUDESCH1LD. Gebouw afd. Texel S.D.A.P. Met het doel tot de stichting van een eigen gebouw voor de afd. Texel der S.D.A.P. alhier te komen, is een comm. missie geformeerd. Er wordt getracht rentelooze voorschotten van f5.— of veelvouden te bekomen, waarin men ten deele reeds is geslaagd. Het begin is er derhalve. Vermoedelijk zal het volgende jaar een verloting op touw worden gezet. Naar de afd.-secr. ons meedeelde, zal ge-> tracht worden ook eenige financieele Steun uit den Helder te bekomen. Het ligt n.l. in de bedoeling het gebouw zoo in te richten, dat de Heldersche A.J.C. er 's zomiers ook gebruik van maken kan. Wiermaaierij Texel Wieringen. Zondag vergaderde te Wieringen de Visschersvereen. D.E.T.V. In het bestuur gingen stemmen op om de wiermaaterij wat later te laten beginnen. De heer Dirks deed daartoe een voorstel en merkte op, dat men er op Texel ook altijd vroeg bij is; hij vreesde, dat de maaierij straks niet bij Wieringen maar bij Texel zou plaats hebben: hij zou 20 Juni willen beginnen en dit bij het gemeentebestuur aanvragen. Zijn voorstel werd echter niet onder steund, zoodat de heer Dirks geen suc ces had. (zie uitvoeriger de Wieringer C.) EIERLAND. Kerstfeestvieriing. In het Geb. v. Chr. Belangen te Zujd- Eierland heeft eerste Kerstdag een kerst- feestviering plaats gehad. Het gebouw was stampvol. Nadat er door de gemeente gezongen was, ging mej. Dalenberg voor in gebed. Daarna werd een lied gezongen door de Meisjesvereen. Mevrouw Plug heeft ditmaal de kerstvertelling gedaan, daar ds. Plug door ongesteldheid niet aanwezig kon zijn. Vervolgens werd door de kinderen der Zondagsschool een kerst cantate ten gehoor^ gebracht, welke was ingestudeerd onder leiding van mej. Da lenberg en mej. de Visser, in de pauze werden de kinderen nog eens flink ge- tracteerd. Na de pauze werd nog door de Meisjes- vereen. en de gemeente gezongen en deed mej. Dalenberg een vertelling. Aan het einde gekomen, ging mevr. Plug voor in dankgebed. Mej. Dalenberg en mej. de Visser ver dienen zeker wel eenige woorden van dank voor al de moeite en drukte, welke zoo'n kerstfeest voorafgaan. Ook mevr. Plug zij dank gebracht. Het was een ge zellige, goed geslaagde avond. DE COCKSDORP. Kerstviering. Onder leiding van ds. Plug is hier met volle medewerking van de Chr. Zangver- een. (dir. S. de Waard) de kinderen van de N. H. Zondagsschool een heerlijk kerst feest bereid. Mevr. Plug deed een mooi kerstverhaal. In de voorbereiding van 't feest, dat geheel naar wensch verliep, hadden de dames F. van der Kooij en Meindertsma een belangrijk aandeel. De Ful-o-Pep-film. Op 19 Dec. werd hier een filmavond gegeven bij Zoetelief door „The Quaker Oats Company. De roep, die van deze film was uitgegaan na de voorstelling te Den Burg, had weerklank gevonden. De zaal was geheel met belangstellenden ge vuld. Dat hetgeen de aanwezigen te zien en te hooren kregen, zeer in de smaak viel, bewees het daverend applaus aan het einde van de voorstelling. Als biezondere attractie werden de heeren vergast op een lekkere sigaar, terwijl de aanwezige dames een glas fosco werd aangeboden. (Wegens plaatsgebrek in vorig nr. pas heden opgenomen). Naar aanleiding van de Schoolnijd te Oosterenld. Wij, Gereformeerden Oud-Verband, Wij hebben aan een ieder 't land, Die niet gelooven zooals wij; Zoo wij het zien, maakt waarlijk blij. Wij paren aan de zuivere leer Een leven in de reinste sfeer. Zoo gaan wij voort, met vaste tred, Want wij alleen, wij weten het. o— Wij doen, al geeft het wat muziek., Een weinig aan de politiek. Zijn wij bevreesd voor onze macht, Wij zoeken in een motie kracht. Wij leggen in, wij leggen uit, Al naar 't voor onze macht beduidt. Zoo gaan wij voort met vaste tred, Want wij alleen, wij weten het. O Wanneer 't ons goedschiks niet gelukt, De minderheid maar onderdrukt. En maken, waar een motie werkt, Dat het getal ons weer versterkt. Wij zien ook niemand naar het oog, Maar houden ons beginsel hoog, Zoo gaan we voort, met vaste tred, Want wij alleen, wij weten het. o— Wij bouwen zonder pracht of praal, Straks weer ons derde schoollokaal. De Staat is goed, de Texelaar Staat altijd weer tot geven klaar. Is 't niet in onze boezem recht, Wie is 't die met de bierkaai vecht? Dus gaan wij voort, met vaste tred, Want wij alleen, wij weten het. EEN ABONNEE. Oosterend, 29 Dec. 1930. NIEUWJAAR. De klok slaat twaalf, 't uur is daar 't Oude jaar gaat henen. 't Is 't stervensuur van 't oude jaar: Twaalf! 't nieuwe is verschenen. Wat brengt 't ons? Vreugde of smart, Kommer ot zorg of geluk? Hoe is ons deel, wat is ons part, In zaken, slap of druk? In landbouw, veeteelt, visscherij, Voor allen een goed bestaan? Breekt er nu het zonnetij, Van ons leven aan? Verborgen is het voor ons oog, De toekomst zal het leeren. Met frissche moed, 't hoofd omhoog, Je maar weer dapper weren. Heb je zorgen, weg er mee, Met nieuwe moed begonnen. Met nieuwe kracht maar weer in zee: De aanhouder zal winnen. De zonne rijst, de dag is daar, De eerste dag staat voor ons klaar. Veel heil en zegen met elkaar, De wensch van elk in 't nieuwe jaar. H.v. JAAP. Bij de wisseling des jaars. Het oude jaar is weer vervlogen, 't Nieuwe treedt al weder in. Gaan wij vlijtig, opgetogen, Werkende zooals de spin. Die gaat ook zijn draden spannen, En zijn web is fluks gereed. Zoo gaat hij zijn kostje schar'len, Anlders raakt ze op diëet. Doen ook wij zoo, allen ;ieder, Die dit Nieuwejaar betreedt, Werken is niet voor de dommen, Maar geeft vaak een goed bestaan. Als 't met warme zonnestralen, En met Gods gunst saam mag gaan. Bidden wij de Albestuurder, Dat hij ons dit jaar behoedt, Dat ook wij bevrijd steeds blijven, Van alle ramp en tegenspoed. Gaan we dan eens goed beschouwend, En ook welgemoed van zin, Rijk van liefd', op God vertrouwend, Reizend deez' nieuwjaarskring in. Is niet alles reizen, varen, Tusschen bank en klip en rots,

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 6