t De Nieuwe Texelsche Courant No 4493 44st8Jaarg?nj Woensdag 7 Januari 1931 rWint er t eeneiig Kloosterbalsem Van week tot week Texelsche Berichten De Legende van de Razende Bol. ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ SS DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: ■iiiiii#iiiiii6iiiiii#iiini mui1 is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. ■iiiiiwiiin^iiiiiwiiiiii iiiiii#iiiiii#iiiiii#iniM Zaterdagavond. De dood van Maarschalk Joffre. Zaterdagmorgen is Joffre, de Fransche maarschalk overleden. Met dezelfde rus tige vitaliteit, waarmee hij in 1914 een! onoverwinlijke vijand bevocht, stelde hij zich te weer tegen de groote overwinnaar van alle individueele leven. Het was een strijd met veel op-en-neer. Het eene mo ment heette het: een kwestie van weinige uren nog slechts; een dag later vernam men dat de maarschalk zich liet scheren en zelfs met eigen hand een kop melk naar de dorstende mond bracht. Zaterdag morgen pas heeft Joffre de levenswapens neergelegd. De Maarschalk der industrie. Een andere maarschalk, een „maar schalk der industrie", Lord Melchett, stiert na een korte ziekte. Hij was rijpt alleen een der voormannen der Britsche nijverheid, maar speelde ook een rol van beteekenis in de politiek van zijn land en in de strijd voor het Zionisme. Stakende mijnarbeiders. In één district van het Britsche mijnbe drijf in Zuid-Wales, is het toch nog tot een staking gekomen, omdat de arbeiders niet accoord gingen met de loonsverla ging, die voor de eigenaars de voorwaar de was, waarop zij tot werktijd-verkorting wilden overgaan. Er is echter nog altijd reden om aan te nemen, dat de bemidde ling der regeering succes zal hebben; opdat de staking niet van lange duur zal zijn. Een complot tegen Moestafa Kemal Pasja. De belangrijkste politieke gebeurtenis van de afgeloopen week was stellig de ontdekking van een wijdvertakt complot in Turkije, dat ten doel had het bewind van Moestafa Kemal Pasja omver te wer pen. Naar men zich herinneren zal, heb ben Kemal en zijn aanhangers, bij hun streven naar moderniseering van Turkije, al hun kracht geconcentreerd op het land zelt en volkomen afstand gedaan van alle aanspraken op geestelijke leiding in de Mohammedaansche wereld. Bovendien be sloten zij, in hun verlangen om Turkije te wapenen met Westersche techniek, tal van maatregelen door te voeren, die het buiten de instemming der orthodoxe Mo hammedanen moesten stellen, zooals de afschaffing van de vrouwen-sluier en de vervanging van het Arabisch door het Turksch in de eere-dienst. Herhaalde malen reeds kwamen zij, die van de modenniseering niets wilden weten tegen de besluiten der republikeinsehe re geering in verzet. De samenzwering, die door het voorbarig optreden van een fa natieke derwisj, in een plaatsje bij Smyrna tijdig kon worden ontdekt, schijnt wel een van de omvangrijkste te zijn ge weest, en velen, die om andere dan gods dienstige redenen vijandig staan tegen Kemal en zijn vrienden, hadden er zich, bij aangesloten. Zoolang echter de regee ring kan rekenen op de steun van het leger en op de jeugd in de steden, zal zij wel het hoofd kunnen bieden aan de pogingen om haar te doen verdwijnen. Nog een revolutie in Latijnsch-Amerika. Het aantal revoluties in Latijnsch- Amerika is weer met één vermeerderd: sedert Vrijdagochtend werd er in Panama gestreden om de macht. Is het toeval dat die nieuwe opstand samenvalt met de toe genomen activiteit van de Nicaraguaansche vechtgeneraal 'Sandino, die het de Ameri kanen zoo lastig maakt in de moeilijk- toegankelijke bergen van zijn land? Natuurrampen. Vermelden wij tenslotte de aardbeving in de Argentijnsche provincie Salta, waar aan 60 menschen ten offer vielen. De uitbarsting van de Merapi blijkt 1300 dooden te hebben gekost, terwijl de aan gerichte materieele schade buitengewoon groot is. Er wordt thans een beroep ge- Links: Miss Amy Johnson, de stoutmoedige Engelsche dame, die onlangs in d'r eentje van Engeland naar Australië vloog en thans bezig is door een vlucht van Engeland naar Peking (China) nieuwe lauweren te oogsten. Als ze maar niet te duur worden gekocht. 9 Rechts: Een der deelneemsters aan de strijd om het wereldkampioenschap— kunstrijden, welke te St. Moritz een wintersportgelegenheid bij uitnemendheid gestreden wordt. daan op het Nederlandsche volk, daar in Indië zelf niet voldoende geld bijeen zal kunnen worden gebracht. Bijdragen kun nen worden gestort bij het Agentschap der Ned. Handelmij., Kneuterdijk 1, Den Haag, of postrekening no. 172700. „Geen goud zoo goed" rnirinnr - i Merkwaardige natuurverschijnselen. Drie regenbogen. In de Januari-aflevering van Hemel en Dampkring, orgaan o.m. van de Ned. Vereen, voor weer- en sterrenkunde, tref- ten we onder het opschrift „Een fraaie gespiegelde regenboog" een uitvoerig, door twee schetsen verduidelijkt artikel van de heer M.D.Dijt, l.i. te Eierlandaan, Het natuurverschijnsel, dat 29 November door de heer Dijt en anderen op Texel zoo goed waargenomen werd en dat ze ker onze aandacht verdient, is gelijk prof. dr. Van Everdingen, te de Bilt, in zijn woord ter inleiding opmerkt zoo nauwkeurig beschreven, dat het zeldzame geval in al zijn biezonderheden te vol- gen is. Uitvoeriger dan de heer Dijt het ver schijnsel onlangs, bij gebrek aan teeke- ningen, in ons blad heeft kunnen beschrij ven, zet hij het in Hemel en Dampkring uit een. Er traden een drietal fraaie regen bogen op, waarbij naar schrijvers mee ning de weerkaatsende watervlakte in Waalenburg zeer uitgebreid door de hooge waterstand een rol moet hebben gespeeld. Het doorkomen van een briesje uit het Oosten waardoor het effen wateroppervlak verstoord werd zou de gespiegelde regenboog hebben doen ver dwijnen. Prof. dr. Van Everdingen oordeelt in zijn commentaar de verklaring van de heer Dijt ongetwijfeld juist en wenscht hem geluk met het feit, dat hij met de ruwe hulpmiddelen waarover hij beschikte zoo nauwkeurig gemeten heeft. Van de veertien brieven, welke de heer Dijt naar aanleiding van zijn oproep ontving, was er een van Wieringen afkomstig. De waarneming daar, schrijft prof. Van Everdingen, kan natuurlijk niet aan de plassen op Texel worden toegeschreven. TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 vreemde gedaante, dat hij zoo rijk kon worden als hij wilde, maar dan moest hij Item dienen na 't verstrijken van 10 jaar. Dan zou hij hem komen halen op dezelfde plek, waar zij nu waren. De visscherman nam liet voorstel aan. Van dit oogenblik begon het dadelijk beter te gaan, totdat de man welgesteld kon heeten. Niemand van de andere vis- schers kon dat begrijpen. De jaren vlogen heen en toen de tijd van die tien jaar om was, volgens accoord, maalde de visscherman zich ongerust. Zijn huisge- nooten wisten maar niet, wat er aan scheelde. Hij kon het haast niet meer uit houden van angst, tot hem de raad werd gegeven naar een geestelijke te gaan. Zoo deed hij en kreeg de raad veel te bidden. Tevens kreeg hij een kruis mee. Als de tijd om was, moest hij dat maar voor zich uit houden: dan was hij veilig. Die raad werd door de visscherman opgevolgd; hij was nu rustig en zoo kwam de dag, waar op de tien jaar om waren. Hij begat zich naar bovenbedoelde plaats. Ook de duivel was op tijd. „Kijk," zei toen de duivel, „jij bent nog eens 'n man om zaken mee te doen; op jou kan ik rekenjen". „Ja", antwoordde de vissclierman, „pak maat vast" cn hij hield de duivel het kruis voor. Toen werd de duivel woedend om dat zijn prooi hem ontglipte. Tegen het kruis kon hij niet op. Hij dook naar de bodem van -de zee, krabbelde met zijn groote klauwen zand naar de oppervlakte, zoodat het verscheiden meters boven water uitvloog. Zoo ontstond „De Razende Bol", waar het nog tot op de huidige dag op woelige dagen niet pluis is en de duivel zijn slag tracht te slaan. Ons Texelsch dialect. Woorden en uitdrukkingen, alfabetisch gerangschikt en van verklarende aantee- keningen voorzien, meest door de heer S. de Boer, oud-onderwijzer te Sneek. (Vervolg). Kippedrift; vvot hè je 'n kippedrift onnoodige haast, ongeduld. Kistgöt houten koker in rieten dak. Hij hep 'n klöd op de règ een vlek op de rug. Klauw tuinhark. Kleize zeven; Engelsch: clean (spr. uit „klien") rein; to cleanse rei nigen; de n is uitgevallen, evenals in „peizen" van „peinzen". Kliempot aanhalig kind. Kloddebutter morsepot (ook in Sara Burgerhart). Klot hoef (vgl. mond- en k 1 a u wzeer) 't Is klonke werk een beklonken zaak. Een klussie koffie restanltje. Knetere de vloer vuil maken door binnenkomen zonder voeten vegen Knasie dunne plek in een kous; ge kneusde plek in een ei Kneppelkoek, kmeppels? (Wie licht ons even in Wij weten er het rechte niet van. Red.) J<nikkebok kniptor. Wie helpt ons met zijn op- of aanmer kingen? Opbouwende welwillende critiek is ons altoos welkom. Wie weet het be ter Boekhouder VJ.'O.D. Naar we vernemen heeft de heer Joh. Kikkert, om gezondsheidsredenen ontslag genomen als boekhouder der Vereeniging tot uitkeering bij overlijden V.I.O.D. al hier. Door benoeming van de heer Jac. van Heerwaarden, die als commissaris van V.I.O.D. fungeerde, heeft het bestuur in de vacature voorzien. De heer Kikkert heeft zich twintig jaar lang op accurate en voorbeeldige wijze van z'n boekhouderstaak gekweten en zou gaarne langer de vereeniging hebben ge diend wanneer zijn gestel hem dat had veroorloofd. We spreken de wensch uit, dat de heer Kikkert weer spoedig zijn gezondheid moge herwinnen. Dat de heer Van Heerwaarden intusschen voor dever- woordelijKe taak, hem opgedragen, bere kend zal zijn, komt ons voor boven alle twijfel te zijn verheven. Daar was vermoedelijk de door vele re gens eenigszins ondergeloopen Wieringer- meerpolder in het spel. Het heele ver schijnsel, zoo besluit de schrijver, blijkt in zijn uitgebreidheid dus een gevolg van de overvloedige regens in November. Plotselinge warmte. Nog door een ander natuurverschijnsel heeft de dag van 29 November zich ge kenmerkt en wel door plotseling opko mende warmte. Uit verscheiden, tamelijk uiteenliggende plaatsen in ons land ont ving de Bilt bericht van een verschijnsel, dat een klein staaltje van een Föhnwi,nd moet zijn geweest. (Onder Föhn ver staan we een warme, droge wind, zooals die veelvuldig voorkomt aan de N. helling der Alpen.) Ook in de omgeving van Texel bleken verscheiden personen die warmte te hebben waargenomen ongeveer tijdens de bovenbedoelde regenboog. De heer Dijt bevestigde dit. Kent ge de legende van de Razende Bol? We meenen, dat het meerendeel on zer lezers er nimmer van heeft gelezen of gehoord en geven daarom gevolg aan het verzoek van de heer A. Verhoeff, te Schellingwoude, die ons verzoekt er een plaatsje voor te willen inruimen. Het is wel zeker, dat er nog verscheiden sagen en legenden bestaan welke op Texel en zijn onmiddellijke omgeving betrekking hebben. Gaarne zouden we ook die, voor zoover niet algemeen bekend, eens in onze kolommen opnemen. Wie helpt een handje mee? Laat ons die oude verhalen in druk geven, dan gaan ze niet ten onder in „de zee van de tijd". Het woord is thans aan de heer Ver hoeff: Toen in vroeger eeuwen, misschien wet duizend jaar geleden het Nieuwediep uit niet meer dan een paar visschershuisjes bestond, was er een visscherman, met 'n groot gezin, die veel moeite had zich door het leven heen te werken. De vangsten waren veelal niet voordeelig. Op zekere dag was hij weer in zee bezig de netten binnen te halen, maar, zooals altijd, wou het maar niet vlotten. De vangst besomde niet veel. Toen werd hij wat mopperig, zooals het dan nogal dikwijls gaat met sommigen, wie het niet mee wil loopen. Hij wenschte dan het een en dan het andere, maar allicht niet het mooiste. Daar verscheen opeens een zonderlinge gedaante, niemand anders dan de duivel, die hem vroeg wat er aan scheelde en waardoor hij het zoo slecht naar de zin had. De visscherman vertelde, dat, hoe hard hij dag en nacht ook in de weer was, de verdiensten veel te wenschen over lieten. Ze werden zelfs hoe langer hoe minder.. Toen was het antwoord van de TEXELSCHE COURANT DEN BURG»75 Ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 1' p. 3 maanden. Losse nummers: 4 et DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogols; 60 Ct. Iedere regel meor: 12ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borekend. Bl| abonnement lagoro regelprl|s. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN U behoeft niet met winterteenen te bll|ven loopen. Maar U moet er wat tegen doen. En U kunt er wat tegen doen. Akkers Kloosterbalsem herstelt de cellen der huid, verzacht onmiddellijk de pijn tn voorkomt ernstiger ontstekingen. Akker's

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1