Gerrit de Wolf. Gemengd Nieuws ingezonden ADVERTENTIEN Bijeenkomst Ned. Bijbelgenootschap. Morgenavond, aanvangende te 8 uur, heeft in de Ned. Herv. Kerk alhier dein het vorig nummer aangekondigde groote bijeenkomst van het Ned. Bijbelgenoot schap plaats. Achtereenvolgens zullen als sprekers optreden Ds. Oskamp, behande lende De Bijbel in Indië; Ds. Buskes, sprekende over De Bijbel in Rusland; Ds. Smidts over De Bijbel in Nederland en Ds. Van der Leer over De Bijbel op Texel. Na afloop wordt met de leden der veneeniging een vergadering belegd. Onbestelbare poststukken. Ten postkantore liggen ter beschikking van afzenders, wier naam en adres onbe kend zijn: een brief, geadresseerd aan de Raad van Arbeid te Alkmaar en een aan de Raad van Arbeid te Utrecht, beide verzonden in de tweede helft van December. Zorgt dat op uw poststukken volledige vermelding van naam en adres van af zender en geadresseerde voorkomt. Dat voorkomt vertraging en andere onaange naamheden. Verblindend licht leidt tot ongelukken. Van politiewege wordt op het volgende dringend de aandacht gevestigd: Herhaaldelijk wordt door wielrijders gebruik gemaakt van lantaarns, waarvan het licht verblindend is. Dit kan ernstige ongelukken veroorzaken. Het euvel kan worden opgeheven door de lantaarns zoo ver te dompen, dat de tegemoetkomende weggebruikers niet door de lichtstralen kunnen worden getroffen. Alleen het voor de wielrijder liggende wegvlak wordt dan verlicht, hetgeen ook de bedoeling moet zijn. Het wielrijdend publiek wordt ver zocht, krachtige medewerking te verTee- nen. Giften voor het Witte Kruis. H., den Burg, f 1. „De andere Vrouw". Men schrijft ons: Door eenige dames en heeren van ver schillende hner bestaande tooneelvereenii- ginjgen zal op 8 Febr. a.s. in hotel Texel, (behoudens toestemming), opgevoerd wor den „De andere Vrouw", een spel van vergissingen in 3 bedrijven, bewerkt naar het Engelsch door Joh. v. Zuilen. (Wanneer we weten, dat de spelenden allen beproefde krachten zijn, twijfelen we er niet aan, of het wordt een heerlijke avond die de bezoekers wacht. Biljartwedstrijd. Een advertentie kondigt voor morgen een match „op het groene laken" in „De Oranjeboom" aan. Voor de winnende par tij heeft Biljartclub „Vriendenkring" 'n medaille beschikbaar gesteld. Afrekening Landbouwtentoonstelling. Morgenavond belegt het Landbouwten toonstellingscomité -1930 te 8 uur in Dei Lindeboom zijn slotvergadering. OUDESCHILD. „Hallo, Banidoieng": 11 Januari a.s. Wegens ongesteldheid van de heer J. Visman, de vertolker van een der hoofd rollen, kon de opvoering van „Hallo Ban doeng" Zondag hier geen doorgang vin den. Het ligt thans in de bedoeling het stuk Zondag a.s. te geven. Biezonderhe- den volgen Zaterdag a.s. per advertentie. DE COCKSDORP. Wijziging telefoonlijst. Tel. no. 7: O. Westbroek, arts (voor heen F.H.Keidel). Abonnees Texelsche Courant kunnen aan ons bureau kosteloos een telefoon lijst bekomen. Teraardebestelling G. Bakker. Mochten we voor eenige weken mel ding maken van de ontslagneming van de heer G.Bakker als koster en dood graver, nadat hij deze functies gedurende 30 jaren had vervuld, thans moeten we bericht doen van zijn teraardebestelling op Zaterdag j.l. Een korte, doch hevige ziekte maakte een einde aan zijn leven. Langs het schelpenpad, dat naar het kerkhof voert, het pad, daarlangs hij zoo ettelijke malen zijn schreden richtte, met de spade op de rug, om de laatste rust plaats van degenen, die hem vóór gingen, te verzorgen, werd thans zijn stoffelijk overschot grafwaarts gedragen. Aan de groeve werd het woord ge voerd door Ds. Plug, die woorden van troost en bemoediging richtte tot de fa milie en de gestomene voor 't laatst dank bracht voor hetgeen hij in dienst van de kerk had verricht. Hierna sprak de heer Bremer, zwager van de overledene, die in grove trekken Bakker's levensloop schetste. Hij deed hierbij uitkomen, dat Bakker's levenstaak geen gemakkelijke was geweest, doch dat hij altijd welgemoed en tevreden ge stemd was onder de moeilijkste omstan digheden; 'dat zijn leven meermalen in gevaar had verkeerd, niet alleen bij de uitoefeninig van zijn beroep, in de strijd om het dagelij ksch brood, doch dat hij ook als roeier in de reddingsboot niet had geaarzeld de woedende golven te trotseeren, wanneer schipbreukelingen in nood verkeerden. Ten slotte bracht spreker dank aan Dr. van Voorn voor zijn onvermoeide hulp tijdens de ziekte van de overledene, aan Ds. Plug voor diens geestelijke bij stand en verder aan allen, die de laatste eer aan de overledene hadden bewezen. Het is wel opmerkelijk, dat thans met de heer Bakker kort na elkander 'n drietal personen zijn heengegaan, die ge durende een reeks van jaren altijd ge zamenlijk hun arbeid op het kerkhof ver richtten, als er een doode begraven moest worden. De oude heer Lamperts, die tot kort voor zijn dood Bakker altijd bij zijn werk, dat nu juist niet van het aangenaamste is, en telkens weer het „memento mori" in de geest roept, behulpzaam was, de heer Zeijlemaker, die als kerkelijk administra teur ook het kerkhof beheerde en als zoo danig steeds de noodige aanwijzingen gaf, thans de heer Bakker, zoodat al deze werkzaamheden nu geheel in andere han den zijn overgegaan. DE KOOG. Kerknieuws. In plaats van de heer KI. Pranger, die ontslag nam als koster der Ned. Herv. Kerk alhier is met ingaing van 1 Januari voorloopig voor een jaar benoemd de heer P. Bakker. „Gebroken Levens" op de planken. Door de tooneelclub alhier is in studie genomen „Gebroken Levens", drama in drie bedrijven van Joh. v. Eekelen. De rollen worden vervuld door eenige da mes en heeren, die met elkaar zich moeite geven om het stuk binnenkort in café L. den Braven voor het voetlicht te brengen. Het drama geeft een beeld uit het volle leven. Een rijke nietsnut brengt door zijn verhouding tot de dochter aes hui zes een eenvoudige boerenfamilie in diepe ellende. Mits goed gespeeld, zal het stuk miet nalaten ontroering teweeg te bren gen. Nadere biezonderheden volgen per advertentie. OOSTEREND. Geen belangstelling voor korfbal? Bij gebrek aan voldoende belangstelling leidde de vergadering van Maandag 1.1. in het „Wapen van Amsterdam" gehou den, niet tot het gewenschte resultaat: de oprichting van een Oosterender Korfbal club. De vergadering werd geleid door de lieer G. Michels, voorzitter Verdo- Nigro, en bijgewoond door drie dames en drie heeren, die trachten zullen alsnog tot oprichting eener korfbalclub te komen. TEXELSCHE NOVELL^. Een vertelling uit 1867. door D. DEKKER. (Vervolg) Gerrietje Swart wist dat Nan Kore heele mande mit wien uut Amsterdam meebrogt en Flippie Neeltje zeide, dat Leendeii Diekse pakke mit koffie en suker voor heurlui lade had en dat Jan Keuning iedere reis er 'n vat beste butter leverde". Riekje van Reijer Los, die vroeger altoos wegens het vele goud en zilver dat ze aan 't hoofdstel droeg, de „gouwen tor" ge noemd werd, moest nu voor Jaantje de Wolf de vlag strieke", ja zelfs werd ver teld, dat de Wolve, „op 't foorbeeld van Naan van Zawik Zuijerdorp, die mit 'n Oostinjesen kapitein trouwd was syje mantieljes kocht hadde, maai' dat ze die nag niet hadde durve dreege." De bemanning van het vaartuigje van de Wolf had een heerlijk leven; van tijd tot tijd deed men eigenlijk niet meer dan een plezierreisje, nu eens naar Amster dam, Nieuwediep, Harlimgen of eenige andere zeeplaats. Wat de schipper uit voerde wisten ze niet, maar dat wisten ze, dat ze aan boord ,,'n kostelijk leve 'hadde" en dat ze trouw betaald werden en 't scheelde hun weinig wat de schip per deed, als ze maar op hun vast week- geld konden rekenen en daaraan kwam nooit een penning tekort. Behalve êenige uitspattingen, had schip per de Wolf zich twee jaar goed gehou den. Eens op een avond had hij zich in in zijn binnenkamer begeven, waarin het „kamejijet" stond. Zijn kontanten waren verteerd, en hij begaf zich weer naar de bron, die nog zoo mildelijk vloeide; „voor zoo'n onnoozel brieffie zow iweer in iems dik in de skieve zitte." We mogen echter niet verzwijgen, dat iedere gang in zijn binnekamer, iedere ontsluiting van het „kamenet" tot dat doel ondernomen, bij de Wolf een hui vering verwekte, maar nooit had zijn vrouw hem zoo bleek en ontdaan zien terugkomen als deze avond. Een brief, met gebroken zegel hield hij in de hand en zijn ontsteltenis trachtende te verber gen wierp hij dit geschrift op de vuur haard en rustte niet voor het geheel door de vlammen was verteerd. Sedert dien tijd had bij hem een gebeele omkeering plaats; dezelfde ongebonden leefwijze van vroeger werd weder vervolgd en 't ver diende opmerking, dat hij sedert dien avond nooit de portefeuille weder wilde aanraken, maar bij gebrek aan fondsen Zijn vrouw beval, zich aan de welbekende bron'te laven. De arme vrouw, wat grievend leed kwelde haar te midden van al de weelde die haar omringde. Wat zag ze er kwijnend en vervallen uit se dert de tijd, dat die noodlottige brijeven- tasch in haar huis werd gebracht. Wat kostte het niet, wanneer ze aan het bevel om het „kamenet' 'te ontsluiten en een bankbiljet uit de portefeuille te halen, moest gehoorzamen. Hoe brandde het weinige, dat zij er van genoot, tot onderhoud van haar leven, haar reeds op de ziel en hoe dik werf wilde zij haar dochter toeroepen „Kind, het is ten koste van een misdaad, dat je vader je in weelde doet leven. Maar ach, dan gevoelde zij weer, dat zij niet spreken mocht, en dat zij niet an ders kon dan zwijgen en lijden. (Wordt vervolgd.) BINNENLAND. Te Groningen doodde de 39-jarige monteur J. S. mejuffrouw G. W. met 'n revolverschot; daarna sloeg hij de hanid aan zichzelf. Wij vernemen dat Snijders op zijn lijst voor de Volkstelling Vrijdag heeft ingevuld: „Om vier uur dood". Telegraaf. Naar we vernemen, zal de beslissing op het gratieverzoek, dat voor kapitein Borren is ingediend, niet lang meer op zich laten wachten. Zooals men zich her inneren zal, is kapitein Borren door het Hoog Militair Gerechtshof tot één dag gevangenisstraf veroordeeld. De Coop. Vlasfabriek Dinteloord is stopgezet. Tot einde September werd nog met ongeveer 120 man gewerkt. De omzet over 1930 van aan de Rijks- vischafslag te IJmuiden geveilde visch be droeg twee miljoen gulden minder dan in 1929. Te Amersfoort is opgericht een con- trolevereeniging voor ondermelk. Dat er met onder- en karnemelk sterk geknoeid wordt op de Veluwe c.a., was bekend. Een aantal opkoopers en fabrieken „werkten" hevig met water, soms 40 a 70 pet. Maastricht heeft thans juist 60.000 inwoners. Een 24-jarige te Finsterwolde ging wedden met een tiental personen, dat hij binnen een uur een liter cognac zou op drinken. Hij had binnen 5 minuten de flesch cognac echter al leeg gedronken. Daarna wilde hij zich per fiets naar huis begeven en reed met snelle vaart in de rlcliting van zijn woning, gevolgd door de andere jongens. Hij is echter niet zoover gekomen, daar hij zijn wo ning niet kon bereiken, omdat hij tenge volge van de cognac geheel verslapt was. Hij is daarop naar huis gebracht, waar hij eenige tijd later is overleden. De jongeman was ongehuwd. AAN VELEN. Hij, die eenmaal heeft gestolen, Houdt de naam van dief voorgoed. Als je eenmaal hebt gerijmeld, Sta je op gelijke voet. Want als deez' of gene rijmer, Eens zijn naam in 't duister hult, Krijgt een meer bekende rijmer, Trots onschuldig, toch de schuld. Lieve, goeie Tesselaren! Rijmen doe ik voor plezier, Maar om politieke kwesties, Geef ik heelemaal geen zier.. Ik laat ieder in zijn waarde En geet ieder graag de hand. Wat kan mij het vechten schelen, Over binn' of buitenland. Heusch, wanneer ik versjes rijmel En dat doe ik, rekenmaar Teeken ik, als alle keeren, Steeds met: HU1B DE RIJMELAAR. CORRESPONDENTIE. G. C. B. te E. We zonden uw brief aan steller der adv. door. Adm. o— De inzender van het anoniem stuk over de „Schoolstrijd", opgenomen 31 Dec. 1.1., deelt ons mee, ter voorkoming van mis verstand Zaterdag zijn naam te zullen publiceeren. Red. N.D. te H., Uw ab. is thams betaald tot 1 Jan. 1931. Adm. PREDIKBEURTEN. Donderdag 8 Jan. den Burg 's av. 8 uur SprekersDs. Oskamp, Ds. Buskes, Ds. Smidts, Ds. v. d. Leer. HERV. GEMEENTE. Zondag 11 Januari. Burg, 's av. 7 uur Ds. Oskamp. Cocksdorp, vm. 10 uur Ds. Plug. Den Hoom, vm. 10 uur Ds. Oskamp. Oostereind, hm. 3 uur Ds. Groenenbei-g*. Oudeschild, vm. 10 uur Ds. Groenenberg. Waal, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Zuid-Eierland, nm. half 4 Ds. Plug. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm 10 uur ds. v. d. Leer nm. 3 uur duzelfue. GEREF. KERK H.V. Oosterend half 10 ds. buskes nam. half 3 dezelfde DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Geen DienM (Vacature) Den Burg Maan 'ag 12 Jan. 7,30 uur Lezing Prof. Kühler. Den Hoorn, 's av. 7 uur Ds. Smidts. MARKTBERICHTEN Alkmaar, 2 Jan. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 378 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe 6.00 a 9,50 Haver 6.25 a 7.— Gerst chevalier 6.25 a 7,- Vale erwten 8,— a 40,00 Groene erwten (groote 20,— a 23,00 (kleine 6,00 a 8,00 Bruine boonen 10, - a -, Eierveiling, Hollands Noorderkwartier dkmaar 3 Jan. Kipeieren. Aanvoer 165.000. 56/58 K.G. 5.70 a 6,10 58/60 K.G. 5,90 a f 6,60 de ,00st"ks 60,62 6.40 7.00 o-',64 6,80 a 7,50 i ruin k Kleine eieren 5,00 a 5.60 Eendeieren. Aanvoer 7000. 5.80 6.00 Eierveiling Texel, 5 Jan. Aangevoerd werden partijen, 60066 stuks Kipeieren 58-62 5,70 6,50 62-66 6,30 7,00 66-70 -,00 —,00 Kleine eieren 5,00 5,90 Extra zware eieren f 0. - eendeieren f 5,50 k 0, Texel, 5 Jan. 1931. 1 paard 1 koe 1 kalf 3 nuchtere kalveren 16, a 22, 1 schaap 9 biggen 12.- a 18. 3 korven oude kippen 0,70 a 1,40 BURGERLIJKE STA-ND DER GEMEENTE TEXEL van 3 tot en met 6 Jan. 1931. GEBOREN: Jacomina, dv Cornelis Bas en Jacomina de Jonge. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten Raadhuize) een portemonnaie. De Heer en Atevr. ds. VIS—Visser be danken bij dezen voor de vele goede wen- schen, bij de intrede van het nieuwe jaar ontvangen en wenschen allen een gezegend jaar. Ds. en Mevrouw C. C. DE MAAR, zeer erkentelijk voor de gelukwenschen bij de jaarwisseling ontvangen bieden hun beste wenschen aan voor 1931. Doopsgez. Pastorie. Winterswijk. Ondergeteekenden bedanken hiermede voor de vele gelukwenschen, ontvangen bij den aanvang van 1931 en bieden weder- keerig hun beste wenschen aan. R. P. KEIJSER Cz„ KI. VLAMING, Wethonders. Den lsten Januari ontvingen wij het bericht uit Los-Angelos, Cali- fornië, dat onze broeder, de heer JAN VONK Az. echtgenoot van Mej. Cornelia Rues, in den ouderdom van 75 jaar is overleden. Niewendam. A. KOORN—Vonk. Jb. KOORN Wz. Alkmaar. Wed. T. DUINKER—Vonk Amerika, Passaic. Jb. VONK Az. N. VONKArensman. Amerika, Paterson. C. KUIPERVonk. Jb. KUIPER. Nieuwendam, 5 Januari 1931. Algemeene Kennisgeving. Heden overleed te den Helder, onze lieve Moedei, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, ELISABETH HUIZING A, Wed. van Jan Backer, in den ouderdom van 78 jaren. Namens de Familie, D. TIMMERMAN. Tuinstraat 21. Den Helder, 6 Januari 1931. O O

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2